blijft dankbaar speelstuk Schuur door brand verwoest politienieuws s in de vishaij „In de holte van je arm” J Nieuw bouwplan voor oud-IJmuiden zonder enige vorm van inspraak fc - Problemen bij waterschap Haarlemmermeer I plein 1945 dezexx/eek kort ijmondnieuws nt c? 1 W 5 IJMGND M A A N D A G 17 DECEMBER 1979 PLEZIERIGE VOORSTELLING VAN AMBITIEUS ADVENDO ©S» Gemeenteblad «-SL fe.'SSHSIHi (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In de wijk oud- IJmuiden tussen Bloemstraat, De la Reystraat en President Kruger- straat zullen 37 woningen worden gebouwd van hetzelfde type als waarvan er momenteel 114 wor den gebouwd in een aangrenzend kaalslaggebied. Op basis van de huidige kosten zullen de huur prijzen van deze woningen varië ren van 508 tot 520 gulden per maand. Het gemeentebestuur van Velsen zal alsnog in Den Haag proberen een extra subsidie te krijgen om de huurprijs in overeenstemming te brengen met die van de „114”. Hiervoor is een huurbedrag gecalculeerd van cir ca 440 gulden per maand. Haast Uitverkoop MN - 1' i - (Van onze correspondente) nd 00 n naar tan de Golf al dat :ld op broeit 90 85 00 70 00 75 ur ur Hoe die wijkbewoners zich hun wensen voorstelden werd door een bewonersvoor- bereidingsgroep vastgelegd in een nota die bij het gemeentebestuur werd inge diend. De afwijzende reactie op die nota werd verpakt in een gemeenteblad dat „haastig” werd toegevoegd aan de raadsa- ge geval is geen sprake van absolute nood zaak om de procedures te versnellen. Het betreft een bouwprojekt dat zeker niet vóór 1981 kan worden aangepakt. Het gebied waarop dat moet worden gereali seerd wordt nog bewoond. Anders zou het zijn als daarvan geen sprake was hoewel je dan nog dient te beseffen ten kosten van wat je kiest voor een dergelijke afhan deling. Formeel is de verklaring van Bijl niet overeind te houden”. In slaap gevallen. Een 20-jarige be stuurder van een personenwagen viel zon dagavond op de Warande in Beverwijk achter het stuur in slaap. De wagen van de uit Wijk aan Zee afkomstige automobilist ramde daarna een boom en een verkeers- Diefstal. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden aan boord van de sportvissersboot „Simon de Dan ser”, die ligt afgemeerd in de Haringha- ven, een dinghy (reddingvlot) opengesne den en de in de dinghy opgeslagen vuur pijlen en medicijnen ontvreemd. De scha de bedraagt zevenduizend gulden. bord en werd daarbij zwaar beschadigd. De man die later dronken bleek bleef ongedeerd en deed na aanhouding af stand van het vervoermiddel. VELSEN. Een dankbaar speelstuk, dat nog geen tien jaar oude „In de holte van je arm” van de Nederlandse toneelschrijver Dimitri Frankel Frank. De vlotte vertolking die de IJmuider amateurtoneelvereniging Advendo vrijdagavond van dit blijspel vol huwelijksverwikkelingen gaf, werd door de donateurs dan ook hogelijk gewaardeerd. Of de in de zaal aanwezige jury van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel (NCA) die beoordeelt of het ambitieuze gezel schap met deze produktie door de voorrondes komt van het Nationaal Landjuweel en zich daarmee kandidaat stelt voor het Amateurtoneel Kampioenschap van Nederland óók zo over de prestaties van Advendo is te spreken, zal de toekomst leren. ndige id in olken ierijk- ïbben ren in lecul- eiden nkere re ui rkies- eving ervui- voor n laat elijke Prijzen in guldens: Per 1 kg.: grote tong 20,25-19,38; grootmiddel tong 20,00-16,80; kleinmiddel tong 19,97-18,08, tong één 18,75-17,49; tong twee 16,75-15,99; tarbot 29,20-25,00. >rmm matie- zoals 1, Ra i, Tri- ol vat hut t nie- wat a a anti ie uit e lan- aaruit 5 tern teget er sere in be maald iv rede leven st heid ite re rs et n rel! ouder, inder- (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 2375 kg. tong; 37 kisten tarbot en griet; 30 kisten kabeljauw; 675 kisten wijting; 350 kisten schar; 17 kisten makreel en 18 kisten diversen. Postagentschap. Het postagent schap Velsen-Zuid is wegens vakantie van 24 december tot en met 31 december ge sloten. Amnesty. Liefhebbers van Russi sche vissoep en snacks hebben zaterdag tevergeefs gezocht naar de stand van Am nesty International aan de Lange Nieuw- straat. De stand, waar in het kader van Rusland-actie informatie te krijgen zou zijn over dissidenten in de Sovjet-Unie, is vanwege het slechte weer onbemand ge weest. Aanstaande zaterdag hoopt Am nesty dat de weergoden haar beter gezind zijn. Informatie omtrent de actie is te krijgen bij B. Kruisselbrink, Zeeweg 241, IJmuiden. Telefoon 14314. Kerst-Inn. Het personeel en de be woners van het verpleeghuis Velserduin in Driehuis organiseren op eerste kerst dag een Kerst-In. De kerstviering wordt gehouden in het Trefcentrum van het ver pleeghuis en begint ’s middags om twee uur. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door het Leger des Heils. HAARLEMMERMEER. Het on langs gekozen bestuur van Waterschap Groot Haarlemmermeer is door de Provincie met een aantal problemen opgezadeld. De problemen spitsen zich toe op de financiën. De lasten voor wegen en waterhuishouding zijn de laatste tijd enorm gestegen. Het recrea tiegebied Spaarnwoude slaat vooral een flinke bres in de financiën. Ook de Velserbroekpolder kampt met moei lijkheden. Onlangs begaf de dieselmo tor het van het uit 1910 daterende ge maal. De geleende hulppomp is vol gens de ingelanden onvoldoende. Gemeenteraad. De gemeenteraads leden hoeven deze week slechts éénmaal aan te treden. Er staan geen commissie vergaderingen op de agenda. Donderdag avond begint om half acht de gemeente raadsvergadering. Oud-IJmuiden komt ter sprake in verband met „gemeenteblad 231”, dat handelt over de procedure Goed en Goedkoop woningbouw Oud-IJmuiden en naar aanleiding van de door D. H. Kuiper (Progressief Velsen) gestelde vra gen omtrent de planontwikkeling in Oud- IJmuiden. Verder staan op de agenda de aanstelling van de stafkracht ten behoeve van het Witte Tejater en de subsidiëring van De Roestige Pot. Eveneens komt de subsidie voor de Velser Sport Stichting ter sprake, die in 1980 25 jaar bestaat en in het kader van het jubileumjaar een aantal sportactiviteiten organiseert, waarvoor zij subsidie heeft aangevraagd. CPN-raads- lid Adèle Meijer heeft het college vragen gesteld omtrent de vierde stafkracht van de Stichting Buurthuis De Spil. Het schetsontwerp voor de woningen van Architektenbureau Peters en Boog ers in Amsterdam is donderdagavond door wethouder K. W. Bijl gepresenteerd aan de leden van de commissie Volks huisvesting. Dat gebeurde nadat de com missie zich eerst uitvoerig had bezig ge houden met de problematiek rond een inspraaknota betreffende de subsidie Goed en Goedkoop door bewoners van de wijk ingediend en mede gericht op de bouw van woningen in het betreffende gebied. Na afloop van die discussie, toen een groot aantal wijkbewoners en verte genwoordigers van de plaatselijke welzijnsorganisatie Stisa en het Lande lijk Ombudsteam Stadsvernieuwing de vergadering hadden verlaten, verklaarde voorzitter Bijl tot grote verrassing van de toen nog aanwezigen dat de verga dering als „besloten” moest worden be schouwd en kwamen de schetsontwerpen op tafel. Windstoot. Door een krachtige windstoot raakte zondagmiddag een 66- jarige bromfietser op de Spoorsingel in zijn woonplaats uit de koers. De man kwam te vallen en moest met een gebro ken enkel naar het Rodekruis ziekenhuis vervoerd worden. Aanrijding. Op de kruising Laan der Nederlanden-Hoflanderweg in Bever wijk is zondagmiddag een 39-jarige inwo ner rijdende op een bromfiets aangereden door een 66-jarige automobilist uit Krom menie. Deze laatste verleende geen voor rang aan de bromfietser die met een ge broken arm naar het Rode kruiszieken huis moest worden overgebracht. Spiegelruit gesneuveld. Een 18-jarige IJmuidenaar kon zaterdagnacht op aan wijzing van een ooggetuige worden aange houden na vernieling van een spiegelruit van een radio- en tv-zaak aan de Kenne- merlaan. De jongeman had volgens de Velsensé politie flink wat pils in de kraag. Nieuwstraat met haar bromfiets pardoes I tegen een personenauto met aangekoppel de trailer die op de rijbaan geparkeerd stond. Het meisje heeft vermoedelijk door de harde wind en regen vrijdagmiddag onvoldoende zicht gehad op de weg. Met inwendig letsel is zij opgenomen in het Zeewegziekenhuis. Aflopend. Met een kraanwagen moest vrijdagavond een personenwagen van een 25-jarige Heemskerker van de vloedlijn tussen de averijhaven en de Noordpier getakeld worden. De wagen van de Heemskerker, waarin zich ook nog een vrouwelijke passagier bevond, reed ongemerkt van het schuinaflopende talud en kwam aan de waterkant tegen een steenblok tot stilstand. Plakkers. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden bij het viaduct aan de Spoorsingel in Beverwijk een 18-jarige Haarlemmer en een 29-jarige O vervener aangehouden. Beiden werden betrapt bij het aanbrengen van affiches op de wand van het viaduct. Bij aanhouding werd hevig verzet gepleegd en een deuk in een politievoertuig getrapt. De plakkers zijn ingesloten tot zaterdagmorgen. Zenders. In samenwerking met de radiocontroledienst van de PTT heeft de Beverwijkse politie zaterdag twee zenders uit de lucht gehaald die ernstige storing op radio en televisie veroorzaakten. De zenders behoorden toe aan een 15-jarige Beverwijker woonachtig aan de Van Hou tenlaan en een 12-jarige plaatsgenoot woonachtig aan de Merwedelaan. Tevens verwijten de ingelanden de Provincie, die hen de zorg voor een recreatiegebied heeft toevertrouwd, dat de waterhuishouding en wegen van dit gebied onvoldoende verzorgd zijn. Op een verzoek om financiële steun voor het onderhoud van dit onderge schoven kind heeft de Provincie nega tief gereageerd. Wel bleek dat een com missie in de Provincie al druk bezig is om de lasten nog verder omhoog te schroeven. Het nieuwe bestuur zal in januari direct met deze problemen ge confronteerd worden. De kandidaat stelling had 29 november plaats. Noe- menswaardige verschuivingen deden zich niet voor. Nieuwkomers in het dagelijks bestuur zijn de heren J. Th. L. Verbeek - Hoofddorp en H. C. Te- sink - Nieuw-Vennep. In het algemeen bestuur dienden zich als kandidaten aan de heren A. C. Blom -Zwanenburg A. C. J. M. v. Neste - Santpoort, drs. G. A. de Vrey en ing. M. J. Rolvink, beiden uit Hoofddorp. na het projekt van de zogenoemde „114+21”, met de bouw waarvan men reeds is gestart”. Ds lokatie Bloemstraat, President Krugerstraat, De la Reystraat maakt namelijk deel uit van die „nog te bouwen woningen”. Inbraak. Bij een inbraak vrijdagnacht in een directiekeet nabij het NS-station Heemskerk (Plan Zuidbroek) is een schiethamer met bijbehorende patronen ontvreemd uit een zorgvuldig afgesloten kast. De benadeelde, Smit’s bouwbedrijf te Beverwijk waarschuwt voor het risico bij ondeskundig gebruik van het apparaat dat een waarde van 350 vertegenwoor digt. Aanrijding. Een 16-jarige Haarlemse botste vrijdagmiddag aan de Lange Doorgereden. Een 43-jarige inwoner van Akersloot is zaterdagmiddag door de Rijkspolitie in Uitgeest aangehouden na dat hij in Beverwijk een ongeval had veroorzaakt. Op de kruising Koude Hom- Wijkermolen-Spoorsingel verleende de Akersloter, rijdende in een personenwa gen, geen voorrang aan een 50-jarige Be verwijker die in zijn wagen de kruising vanaf de Koude Horn opreed. Na de aan rijding reed de Akersloter door. Met de voorbereidingen van het bouw plan voor het gebied tussen Bloemstraat, President Krugerstraat en De la Rey straat werd begin oktober begonnen. De gemeente ontving toen van de Hoofdin specteur Directeur (HID) van de Provinci ale Dienst een proefrenovatieobjekt van 5 woningen in de Bloemstraat. Een financi eel nauwelijks aantrekkelijke zaak in ver gelijking met nieuwbouw, aldus de HID die adviseerde de 5 woningen en wonin gen in de naaste omgeving van overeenko mende kwaliteit te slopen. De bouwkundige eenheid waarvan de woningen deel uitmaken die men aanvan kelijk dacht te kunnen renoveren, bevat woniningen waarvan reeds bekend was dat zij voor sloop in aanmerking komen. Voor de vernieuwbouw van die sloopwo ningen had het gemeentebestuur reeds toegezegd de subsidiemogelijkheid Goed en Goedkoop te zullen hanteren. Een sub sidie die in verschillende opzichten kos tenbesparend werkt omdat ze alleen wordt verstrekt als de toekomstige bewo ners als „doelgroep” bij voorbereiding en uitvoering van de bouw door middel van inspraak ten nauwste worden betrokken. Voor die inspraak leek helemaal geen ruimte meer na het advies van de HID. Daarin werd aangedrongen op snelle in diening van de verbouwplannen van het gehele projekt. Haast was geboden omdat na 1 januari 1980 de objektsubsidie ter verlaging vun de huurprijs met driekwart percent zou worden afgebouwd. Van de zijde van het LOS werd het gemeentebe stuur er op attent gemaakt dat die maatre gel pas per 1 januaria 1981 van kracht zou worden en men op grond daarvan vol doende tijd had tegemoet te komen aan de wensen van de wijkbewoners. „In de holte van je arm” is in deze regio nog niet vaak door het amateurtoneel gespeeld. Bij mijn weten heeft alleen de inmiddels op non-actief gezette Rederij kerskamer Kennemerland het stuk in ’73 in Beverwijk opgevoerd. Indertijd een ge waagde repertoire-keuze, want Ton van Duinhoven/Ina van Faassen en Guus Her- mus/Bep Dekker (Die bij Frenkel Frank een blijspel bestelden” om dat als vrije produktie voor het voetlicht te brengen) hadden toen nèt hun succesvolle tournee langs de Nederlandse theaters afgerond. Min of meer „op het lijf’ van top-ac- teurs geschreven, moet een amateurto- neelverenging over een heel behoorlijk spelersarsenaal beschikken om „in de hol te van je arm” met de nodige flair op de planken te kunnen zetten. Van de inhoud moet een typische kluchtvertoning als het onderhavige stuk het immers niet hebben: de vrij simpele intrige en de niet altijd even originele dialoog maken een vlotte speelwijze onontbeerlijk, wil men de toch ook volop in de tekst aanwezige humor en de geestige confrontaties tussen „kouwe kak” en „warme bietjes” tenminste vol doende recht doen. Regisseur Hennie Zwanenburg zorgde ervoor dat er in de Advendo-versie van „In de holte van je arm” veel en van harte te lachen viel. Hij behoedde zijn spelers bijna alle vijf bedrijven lang voor een teveel aan overdrijving, al vond ik het wel jammer dat hij het nogal langdurige „stil le spel” direct na het begin van het stuk (wanneer Otto gespeeld door Henk Brederveld z’n vrouw heeft verlaten en zelfbewust z’n nieuwe flat betrekt) niet met wat simpele maar doeltreffende vreugde-uitingen had ingevuld. Routinier Brederveld speelde de intel lectuele Otto met verve, zij het dat hij de constante lijn niet altijd even goed wist vast te houden. Ook z’n toneel-echtgenote Astrid werd door Tiny Hagedoom wat wisselvallig en soms een tikkeltje tè geaf fecteerd getypeerd. De dankbaarste rol len in „In de holte van je arm” zijn die van Pinda en Fred. Uitgesproken menselijk was de wijze, waarop Cor Hoogland de schlemielige Fred neerzette, met welke knappe vertolking de volkse Pinda van Jolanda de Vente over het algemeen goed contrasteerde. Een plezierige voorstelling, deze seizoen-opener van Advendo, aan het welslagen waarvan het sobere maar doel treffende decor van Peter van Warmen- dam en zijn mensen het zijne bijdroeg. JOKE DIEBEN-FRERICHS. De 37 woningen mogen dan in grote lijnen overeenkomen met het type dat momenteel wordt gebouwd, een belang rijk verschil is dat ze iets minder diep zullen zijn. De afstand van gevel tot gevel van de huizen aan de noordkant van de Bloemstraat tot die aan de zuidkant van de President Krugerstraat is daarvoor te gering. Om toch aan de wettelijke noodza kelijke kubieke meterinhoud per woning te komen is naar ruimte gezocht in de breedte. De gevelbreedte van de wonin gen die momenteel worden gebouwd be draagt 5.10 meter. De geprojecteerde 37 komen op 5.40 meter. De gevelwand van de De la Reijstraat behoudt zijn hoge karakter. De architekt is in die opzet geslaagd door aan deze betrekkelijk korts straatkant drie eensge- zinswoningen te projecteren die zullen worden ingesloten door winkelpanden op de hoek van de Bloefristraat en de Presi dent Krugerstraat. Daarboven verrijzen vijf eensgezinswonignen. Uit de vergadering werd belangstellend gevraagd naar de beweegredenen van het gemeentebestuur om zo voortvarend te werk te gaan. Wethouder Bijl vertelde dat wanneer de plannen voor 1 januari ter goedkeuring worden ingediend een snelle afwerking van de vereiste procedures te verwachten is omdat dit projekt dan wordt beschouwd te vallen onder wat hij noemde „uitverkoop bouwvolume 1979”. André Ouwehand van het LOS ver klaarde ons desgevraagd dat dat argu ment geen steek houdt. „In het onderhavi- Per 40 kg.: steenbolk 45, hammen met kop 244, kuit 154-112, bot 35, krab 46, tarbot 738-403, griet 358-287, kabeljauw één 186-108, kabeljauw twee 204-130, ka beljauw drie 160-114, kabeljauw vier 124- 112, kabeljauw vijf 110-72, schol één 162- 128, schol twee 160-128, schol drie 144-112, schol vier 114-84, wijting drie 83-45, ma kreel twee 80-55, makreel drie 88-50, tong schar 220-201. ST Autodiefstal. Van de parkeerplaats aan de J. T. Cremerlaan in Santpoort- Noord is vrijdagnacht een bestelauto ge stolen. De eigenaar, een 25-jarige Sant poortenaar, had het voertuig (kenteken JB-44-72) afgesloten weggezet. Aan de Jo han van Beemlaan werden in dezelfde nacht van een personenauto alle vier wie len weggesloopt. Voor de eigenaar, een 29- jarige Santpoortenaar, betekent dit een schadepost van 1800. Oud-IJmuiden tussen Bloemstraat, President Krugerstraat en de De la Reystraat Zonder enige vorm van inspraak zijn de vernteuwbouwplan- nen voor dit blok voltooid. genda van 29 november. Onder druk van een .verschil van mening over deze gang van zaken in het college en in de raadsge- lederen werd het gemeenteblad verwezen naar de Commissie Volkshuisvesting voor ander advies. Donderdag 13 december sprak het me rendeel van de leden van die commissie zich tijdens het openbare gedeelte van de vergadering uit voor een nieuw gemeente blad omdat men, naast een aantal fractie- gebonden bezwaren, vrijwel eenstemmig van mening was dat het college zich niet kon permitteren een verzoek om een ge sprek over de nota van de hand te wijzen. Daarvan was namelijk sprake in het om streden gemeenteblad. Na de „geheime” presentatie van de bouwtekeningen lijkt de behoefte aan dat nieuwe gemeenteblad echter nauwelijks meer aanwezig omdat de door de wijkbewoners ingediende nota zeer duidelijk is aangesneden op „al de nog te bouwen woningen in oud-IJmuiden Achter een woning aan de IJmuiderstraatweg brandde zaterdagavond een houten tuinschuur tot de grond toe af ondanks snel optreden van de Velsense brandweer. Oorzaak was oververhitting door een gaskomfoor dat de eigenaar na een middagje vis bakken verzuimde uit te doen. De aanwezigheid van een gasfles vlakbij de vuurhaard leverde ontploffingsgevaar op. De brandweer nam het zekere voor het onzekere en blokkeerde de langslopende IJmuiderstraatweg gedurende een half uur voor alle verkeer. Met verwijdering van de - lekkende - gasfles gedurende het blussingswerk was het gevaar voor de directe omgeving geweken. De brandweer had het vuur met één hogedrukstraal binnen een half uur geblust. Van het schuurtje bleef een rokende puinhoop over. De schade wordt op circa vijfduizend gulden geschat. Auto in sloot. Een 17-jarige Beverwij ker reed zondagnacht met zijn personen auto in een sloot langs de Heemskerkse Strengweg. De jongeman bleek onder in vloed van alcohol en reed bovendien zon der rijbewijs. Van het voertuig, waarvan de papieren niet op zijn naam stonden, kon hij bovedien geen geldig verzeke ringsbewijs overleggen. Winkeldiefstal. Bij Modehuis Van Vuuren aan de Gerard van Assendelft- straat in Heemskerk is zaterdag een da mesmantel ter waarde van 300 ont vreemd. IwTf—fe- y-nr V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5