E Spoorwegen hadden veel last van storm nijman Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken Bchlteklome het woord is aan... vandaag: Kamervragen NAVO-modernisering beantwoord Kamerdebatten direct op tv naar Rhodesië gaat staken Vaticaan ontheft het weer Eerste troepen Gemenebest Deel Belgische medische stand HAARLEM Küng van functie I zeer vervuild” „Lucht IJmond I MBi Beperkte dijkbewaking afgekondigd agenda pagina 9 Leergeld Nicaragua En verder Het zwarte goud SNELLE BESLISSERS! 1979-PRIJS Buien n DINSDAG 18 DECEMBER 1979 (ADVERTENTIE) 7 Italiaanse zegswijze: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT ÉN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN pagina’s Mg 4 T elefoonbeantwoorders OPEL Ascona, Rekord, Commodore en Senator Achtergrond2 Beurs14 Binnen- en buitenland2,3 en 4 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,6,7 en 9 Radio en televisie/Strips Sport Weerrapporten 15 17 ..2 Het Motorhuis IJmond 70ste jaargang no. 39 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/BRUSSEL/WE- NEN. De vandaag gepubli ceerde antwoorden van het kabinet op de ongeveer hon derd vragen uit de Tweede Ka mer over de kernwapenkwes- tie, hebben geen nieuwe ge zichtspunten opgeleverd. BIJ e X-,j. k voor exclusieve Herenmode «ril a feil R 5 I Jin u ide r Courant Standpunt kabinet blijkt onveranderd Zie pagina 2. I iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Ruim zesduizend Belgi sche artsen, tandartsen, apothekers be ginnen donderdag rrlet een staking die voort zal duren „tot de regering door de khieën gaat”. Eis is de schrapping van alle bezuinigingen in de gezondheidssector die de regering-Martens volgend jaar wil doorvoeren. Deze bezuinigingen zijn voor zien in een wet <jie nog bij het 'Belgisch parlement ingediend moet worden. De regering wil wel praten over de be zuinigingen die ze heeft voorgesteld, mits het totaal maar 1,1 miljard gulden blijft, zoals nu is voorzien in de begrotingswet. Scholieren van de IJmond-MTS in Santpoort-Noord treden in de dagen voor kerst op als klusjesman om in het kader van een „Spoedaktie Leer middelen voor Nicaragua contant geld op tafel te krijgen. Met de gelde lijke beloning voor huishoudelijke karweitjes wordt onderwijsmateriaal aangeschaft voor dit Zuidamenkaan- se land dat na de jongste bloedige omwenteling middenin een (wederj- opbouwfase verkeert. Vier groepen die zich keren tegen de apartheid in Zuid-Afrika hebben gisteren de regering in een open brief gevraagd een eind te maken aan de invoer van. steenkool uit dit land. Weersverwachting ,an het KNMI tot morgenavond: KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Hoedt u voor hem, die bij zijn geweten zweert. Beverwijk: Koningstraat 4(M2 1 elefoon (12510-29162 IJmuiden: VS ijk aan Zeeërweg 107-113 Telefoon 02550-23450 levering (en registratie) januari 1980 nu nog tegen de VATICAANSTAD (AP). De Zwitser se rooms-katholieke theoloog dr. Hans Küng is vandaag door het Vaticaan onthe ven van zijn leraarspost in West-Duits- land. Hij mag volgens Rome ook niet meer worden beschouwd als een katholieke the oloog. Küng werd onder meer bekend door zijn boeken waarin de onfeilbaarheid van de paus, die in de vorige eeuw als rooms katholiek dogma werd aangenomen, aan de kaak werd gesteld. Hij is niet uit de kerk gestoten. Buien, mogelijk met natte sneeuw, maar ook enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur rond ;5 graden. Noordwesten wind, overdag toene mend tot vrij krachtig en aan de kust tot krachtig CANBERRA(AP). Het eerste contin gent Australische, en Nieuwzeelandse troepen dat toezicht gaat houden op de naleving van het bestand in Rhodesië is 'gisteren vértrokken, aldus de minister van Buitenlandse Zaken van Australië. In totaal zullen 1200 manschappen af komstig uit diverse Gemenebestlanden toezien op een vreedzame overgang naar onafhankelijkheid. Op de conferentie over de toekomst van Rhodesië werd gis teren een akkoord bereikt, dat morgen in Londen wordt getekend. Zie verder pagina 3. Morgen wordt de vrede getekend die een emd moet maken aan de oorlog in Rhodesië. Het Patriottisch Front ging gisteren akkoord met de voorwaarden voor een bestand. Zie pagina 3. Naar aanleiding van een beroep op de regering, uitgaande van anti-apartheids- groeperingen, om de invoer van Zuidafri- kaanse kolen stop te zetten, moge herin nerd worden aan een van de argumenten die indertijd opgeld deden om de geleide lijke sluiting van alle Nederlandse kolen mijnen te bevorderen. Dat argument was ethisch-maatschappelijk van aard en ver oordeelde de traditionele manier van ko lenwinning door ondergrondse mijnwer kers als „mensonwaardig”. De Zuidafrikaanse kolenmijnen leveren een aanzienlijk deel van de wereldpro- duktie en worden op betrekkelijk goedko pe wijze geëxploiteerd door gebruikma king van de laagbetaalde zwarte arbeids krachten. De veiligheidseisen voor kolen mijnen met ondergrondse schachten wor den in Zuid-Afrika ongetwijfeld nauw keurig nageleefd, maar die eisen zijn bij zonder laag en het aantal slachtoffers onder de mijnwerkersstand is aanzienlijk. Het valt niet te verwachten dat het ethisch-maatschappelijke argument, dat in Nederland leidde tot afschaffing van de ondergrondse mijnarbeid, in Zuid-Afrika binnen afzienbare tijd aanleiding zal ge ven tot een grotere mechanisatie of een hogere veiligheidsgraad. Vandaar dat de anti-apartheidsbeweging een einde ge maakt wil zien aan de invoer van Zuid afrikaanse kolen, maar het tijdstip voor een dergelijke actie is wel zeer ongunstig gekozen. Want er is op het ogenblik een sterk gestegen vraag op de wereldmark ten naar steenkolen en Zuid-Afrika zal zijn kolen gemakkelijk elders kwijt kun nen, zodat de actie van Nederlandse zijde geen enkel gunstig effect belooft. Daar komt nog bij dat Nederland een grote achterstand heeft in te halen op het gebied van de kolenimport en verwerking daarvan tot bruikbaré industriële gaspro- dukten. Andere landen, zoals West-Duits- land en Engeland, produceren al meer dan de helft van hun totale elektriciteits behoefte uit steenkool, in Nederland zal dat ten hoogste 8 of 9 procent zijn. Óp stapel staande technologische investerin gen en installaties die vlade zogenaamde „wervelbëdverbranding” van kolen een groter aandeel in de produktie van indu- striegas zouden moeten leveren, zijn ver traagd of stopgezet door de gunstige voor uitzichten betreffende invoer van aardgas en de ontdekking van nieuwe aardgas vondsten. Het ziet er naar uit dat de vraag naar kolen, die mede ook door het terrein- verlies van de kernenergie dagelijks enorm stijgt, tot sterke toeneming van de concurrentie op de wereldmarkt der ko lenkopers zal leiden. De grote oliemaat schappijen hebben hun kolenaankopen in snel tempo uitgebreid, vooral nadat nieu we technieken tot vergassing niet alleen veel minder milieuvervuilend zijn maar ook nog de gelegenheid bieden om gigan tische afvalbergen van oude kolenmijnen opnieuw produktief te maken, aangezien daarin grote hoeveelheden stofkolen zijn achtergebleven. Het is bijna ondenkbaar dat bezitters en exploitanten van steenko lenmijnen in onderontwikkelde en minder geïndustrialiseerde landen met goedkope arbeidskrachten nieuwe en dure technie ken zouden gaan toepassen, zolang de menselijke arbeid zo voordelig kan wor den omgezet in een kostbaar exportpro- dukt. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllilllllllllllll Door de storm heeft de Texelse stoom- bootonderneming vanmorgen de eerste twee diensten moeten laten vervallen. Om half negen kon vanuit Texel echter weer contact worden gemaakt met het vasteland. Voor de bossen heeft de storm tot nu toe geen ernstige gevolgen gehad. Hier en daar zijn wel bomen omgewaaid, al dus een woordvoerder van Slhatsbosbe- heer, maar dat komt bij elke storm voor. Gisteravond werd voor de Isectoren Schelde. West-Holland. Den Helder. Harlingen en Delfzijl beperkte dijkbe waking afgekondigd. Rijkswaterstaat heeft inmiddels bekendgemaakt dat dè beperkte bewaking in de sectoren Har lingen en Den Helder is ingetrokken. Minister Pais van onderwijs bepleit in recente beleidsnotities nauwere samenwerking tussen de school en de welzijnssector (buurthuizen) in de woonwijk. De schoolbegeleidings dienst ..Midden-Kennemerland” heeft op dat purit inmiddels „leergeld betaald”. Twee scholen in de Bever- wijkse Oranjebuurt haalden vier jaar achtereen buurtopbouwwerkers in huis voor begeleiding van qua ge drag moeilijke leerlingen. Een plaat selijk experiment dat vorig jaar op praktische problemen Is vastge- lopen. Zie verder de plaatselijke pagina's Nederlandse standpunt over de moderni sering van kernwapens uiteengezet. In de brief wordt de verklaring weergegeven van premier Van Agt vorige week in de Tweede Kamer. Van Agt zei toen dat Nederlahd duidelijk voorbehoud heeft ge maakt ten aanzien van de modernisering. Vice-premier Wiegel heeft stelling geno men tegen uitlatingen van premier Van Agt dat het officiële NAVO-communiqué dat na de NAVO-raad in Brussel gepubli ceerd slechts een persbericht is. In het communiqué wordt met geen woord ge rept over Nederlands voorbehoud. In het KRO-radio-actualiteitenpro- grarpma Echo zei Wiegel vanmorgen dat het communiqué zorgvuldig door de deel nemende NAVO-ministers is samenges teld. Zoals bekend is de partij van Wiegel, de VVD, tegen een Nederlands voorbe houd: de liberalen willen dat de nieuwe NAVO-kernwapens in West-Europa zowel geproduceerd als gestationeerd worden. Nederland heeft volgens Wiegel gekozen voor een parallelle benadering: moderni sering én wapenbeheersing. D'66-fractieleider Terlouw noemde gis teravond in Helmond het kabinetsstand- (Van een onzer verslaggevers) 1 IJMUIDEN. De luchtverontreiniging in de IJmond veroorzaakt naar alle waar schijnlijkheid meer schade aan de longen dan elders in hjet land het geval is. Dat is de verwachting van dr. Van der Lende, longarts en bijzonder lector in de epidemiologievan de luchtwegen aan de universiteit van Groningen. Dr. Van der Lende baseert deze ver wachting op het feit dat er in de IJmond - behalve veel zwaveldioxyde - meer roet - en ijzerdeeltjes voorkomen in de lucht dan in Vlaardingen. Die deeltjes komen voornamelijk voor in de Hoogovens-uit- stoot. Van dér Lende leidt al tien jaar lang een vergelijkend onderzoek naar de achteruit gang van het functioneren van de longen in het zwaar vervuilde Zuidhollandse Vlaardingen en het relatief „schone” Gro ningse Vlagtwedde Zie verder plaatselijke pagina HILVERSUM. De NOS-televisie zal morgen het debat in de Tweede Kamer over het NAVO-besluit inzake de modernisering van kernwapens rechtstreeks en integraal uitzenden. Die uitzending begint om 10.15 uur via Nederland 2 en zal, indien nodig, ’s avonds vanaf 19.00 uur via Nederland 1 worden voortgezet. In dat laatste geval streeft de NOS er naar de geplande programma’s zoveel mogelijk tijdens eventuele schorsingen van het debat op het scherm te bren gen. Daarbij zal voorrang-worden ver leend aan de film Kinderen in het jaar van het kind, waarnaan prinses Bea trix medewerking heeft verleend. Commentator bij de uitzending uit de Kamer is Ton Planken. UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteravond en vooral vanmorgen grote hinder ondervonden van de harde storm. In Krommenie brak vanmorgen een bovenleiding, waardoor tot half negen geen treinen konden rijden tussen Wormerveer en Uitgeest. In verband met de harde wind is de Hembrug van gisteravond tot vanmorgen 10 uur dichtgeweest. In Haarlem vielen vanmorgen door een stroomstoring enkele treinen uit en moesten twee treinen worden omgeleid. Verscheidene' schepen raakten in moeilijkheden. Zo liepen een Deens en Engels schip, vast. Zij konden weer wor den losgetrokken en bereikten veilig de haven van Lauwersoog. Een Chinees schip werd door een sleepboot naar een ankerplaats op de rede van Vlissingen gebracht. De storm kostte gisteren in het Schot se Glasgow eer} leven. Daar werd een vrouw getroffeh door een vallende schoorsteen. Op de Noordzee ten noord oosten van Schotland is het zoeken ge staakt naar de zeven opvarenden van de Britse treiler Ocean Monarch, die sinds zondag spoorloos is. Ook twee Franse schepen zijn spoorloos. Naar hen wordt nog gezocht. punt in de kernwapenkwestie onaan vaardbaar. Het is volgens hem in strijd met de door de Kamer aanvaarde motie - Stemerdink (geen produktie en geen plaatsing) en ook met de CDA-vertrek- punten (beperkte produktie, nog geen plaatsingsbesluit). Het standpunt zou vol gens Terlouw daarom voor de. gehele CDA-fractie onaanvaardbaar moeten zijn. Het dissidente CDA-Kamerlid Buikema vindt eveneens dat het resultaat in Brus sel niet in overeenstemming is met de CDA-vertrekpunten. „Hoe mensen als (Joep)De Boer en Frinking, die zo hechtqn aan die vertrekpunten, daar nu toch vrede mee kunnen hebben is mij een raadsel". HET NAVO-besluit in West-Europa nieuwe kernwapens te stationeren heeft in Scandinavië tot ongerustheid geleid. Ook de Finse president Kekkonen heeft het besluit scherp veroordeeld. Zweedse regeringswoordvoerders hebben gespro ken over een niet te verantwoorden uit breiding van het kernwapenarsenaal. Vele schepen zijn in de afgelopen dagen op zee in de problemen gekomen door de storm Deze kustvaarder, de Heye-P. werd bij de Engelse Devonshire op de rotsen geworpen. De bemanningsleden werden met een helikopter gered. Grote Houtstraat 59 - Haarlem. Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur. Herhaald werd dat de Nederlandse re gering vorige week bij het NAVO-beraad in Brussel zich alleen heeft uitgesproken tegen plaatsing van nieuwe kernwapens in ons land, althans tot december 1981. De ministers Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en Scholten (Defensie) hebben zich niet gekeerd tegen het algemene mo-r derniseringsbesluit van de NAVO. Op een beperking van de door de NAVO voorge stelde 572 nieuwe kernraketten is niet aangedrongen omdat de bewindslieden ervan overtuigd waren dat dit geen haal bare kaart was. Verzet tegen het gehele moderniseringsprogramma zou „tot zulk een verwijdering tussen Nederland ën zijn NAVO-partners'hebben geleid, dat Neder land niet meer effectief aan het wapenbe- heersingsoverleg binnen de NAVO had kunnen deelnemen”, aldus het kabinet in zijn schriftelijke beantwoording, Het kabinet stélt voorts, dat wel is ge vraagd het afwijkende standpunt van de Nederlandse regering in het communiqué op te nemen, maar dat daarvoor geen steun van de partners werd verkregen. Volgens de bewindslieden zijn sinds de oprichting van de NAVO nooit eerder voorbehouden van bepaalde landen in NAVO-communiqués opgenomen. NAVO-secretaris-generaal, Luns heeft in een brief aan de NAVO-partners het '"’7 i i L

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1