VVD-commissie in manifest: Coalitie met linkse V< partijen mogelijk Vanaf ’81 elke vijf jaar Rechtzetting L SC Protesten tegen Westerling heeft SVA: winkelier geen bezwaar telling Zaanstad adviseert te tegen berechting snel vervanging k Andriessen over prijsverhogingen Regering wil voorbehoud bij uitlevering Vrachtwagen met whisky gekanteld Regionaal onderzoek naar woningbehoefte Damiate Pers Godet Cognac Fine champagne Evenwichtig, w^rm, geurig Me! een eigen karakter Kenners weten 't te onder scheiden J GR< AYATOLLAH STEUNT BEZETTERS I Umuider Courant 20-40% KORTING OP ALLE ARTIKELEN TOTALE OPHEFFINGS UITVERKOOP DU BINNEN- EN BUITENLAND 1979 4 VER1 Met toest. K.v.K. DINSDAG 18 DECEMBER Wegens omstandigheden houden wij van 12 december tot ca. eind februari 1980 W. VOET ZN Juweliers BV Anegang 13-15 Haarlem Tel. 023-321340 (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON. Drie onbekenden hebben vanmorgen de Iraanse ayatollah Moffateh, vrienden medewer ker van de Iraanse leider Khomeini, vermoord in het theolo gisch seminarie in Teheran, waarvan hij directeur was. Moffa teh werd neergeschoten en overleed drie uur later in een ziekenhuis. Medewerker Khomeini (Van Montezari-aanhangers aanleiding tot Zakkenvol post voor de Amerikaanse gegijzelden in Teheran worden naar de ambassade gedragen. De bezetters hebben aangekondigd alle post eerst te zullen bekijken. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) Gevolgen duurdere olie somber (Van onze redactie buitenland) 147,50 Import en distributie' Hoewel de stichting begrip heeft voor de noodzaak om uit beleidsoogpunt gegevens over deze bevolkingsgroep te verzamelen, wordt ernstig bezwaar ge maakt tegen het feit dat in de nota ook informatie over ras en religie is opgeno men. De stichting acht het niet uitgesloten dat hiervan misbruik zou kunnen worden gemaakt en vraagt de minister de handel wijze van de gemeente Zaanstad publie kelijk te veroordelen. BRUSSEL-CARACAS. De jong ste door verschillende OPEC-landen afzonderlijk aangekondigde verho gingen van de olieprijzen betekenen volgens minister Andriessen van Fi nanciën een verdere verslechtering van de economische vooruitzichten in ons land. De verhogingen zullen vol gens de bewindsman zeker invloed hebben op de Europese en nationale cijfers inzake economische groei, in flatie en internationale economische ontwikkeling. „Het is duidelijk dat het toch al niet opgewekte perspectief nog slechter is ge worden”, aldus Andriessen gisteren na afloop van de EG-ministerraad in Brussel. Professor De Galan, lid van de commis sie van economische deskundigen uit de Scoiaal-Economische Raad (SER), vind een looningreep „wat overdreven”. In het NOS-joumaal van gisteravond verklaar de hij dat de hogere olieprijzen gedeelte lijk kunnen worden opgevangen door aan afnemers in het buitenland hogere aard- gasprijzen te berekenen en een stuk koop kracht in eigen land in te leveren. Binnen de OPEC, de organisatie van ooi: t nr (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De woningbehoefte in ons land zal vanaf 1981 om de vijf jaar per regio worden onderzocht. Volgend jaar komt een studie gereed naar de financiële gevolgen voor het rijk van de bouw van koop- en huur woningen. Bovendien wordt een stu die gedaan naar stadsvemieuwings- activiteiten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een coalitie tus sen WD, PvdA en D’66 moet niet worden uitgesloten. Zo’n coalitie moet de aanzet geven tot de vor ming van een nieuw liberaal blok, waarvan VVD en D’66 samen de basis vormen. Door schade i Vlaardir DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Uit <i sen in ten ha< Vooral gang s het on< functie die nie in Vla gaf eei functie tie: He in het deld r dan w< Verkrijgbaar in de betere slijterij/wijnhandel Telefoon 015-569324* Vrijdi over I. Zuid, B en Hill zamelei Dr. x dat de derzoei ministi 'z '4^=0 HOENDERLOO. Ter hoogte van Hoenderloo is vanmorgen een vrachtwa gen geladen met whisky gekanteld, waar door het verkeer in de richting Arnhem vast kwam te zitten. Er ontstond een file van 4 5 kilometer. Een lekkende Belgische tankwagen, ge laden met 24.000 liter van de brandbare en giftige vloeistof methanol, heeft vannacht geleid tot een gedeeltelijke afzetting van de rijksweg tussen Eindhoven en Venlo. De lekkage was veroorzaakt door een breuk in het onderstel van de oplegger1, waardoor de tank op het wegdek terecht kwam. De inhoud moest worden overgela den in een andere auto. ZAANSTAD(ANP). De Stichting Su rinaamse Belangen Zaanstad (SURBE- ZA) heeft in een brief aan minister Wiegel van Binnenlandse Zaken geprotesteerd tegen een telling die de gemeente Zaan stad heeft gehouden onder de daar woon achtige Surinamers en Antillianen. De re sultaten van deze telling, waarbij gebruik is gemaakt van gegevens uit het bevol kingsregister, staan in een nota, die on langs is gepubliceerd. tie van het Amerikaanse ministerie van Defensie is gisteren aangekomen in het Midden-Oosten om de mogelijkheid te on derzoeken bevriende naties in het gebied meer faciliteiten ter beschikking te laten stelllen voor het Amerikaanse leger. In de Syrische hoofdstad Damascus zijn vanmorgen 42 aanhangers van de Iraanse ayatollah Montezari aangekomen, die in Libanon willen strijden tegen Israel. De Libanese regering wil hen niet toelaten en heeft daarom alle vliegvelden voor Iraan se vliegtuigen gesloten. Montezari echter zei dat nog enkele honderden strijders SAN guaam meezit zendir gumm en set den bt sen k kans eens v wig le velens les orr de IJ Noord re mai nu toe DEN HAAG. In geval van storing in grote huishoudelijke apparaten geven le veranciers veel te snel het advies om tot vervanging over te gaan in plaats van te repareren. Dit heeft tot gevolg dat bij het publiek hoe langer hoe meer de mening postvat dat produkten opzettelijk op be perkte levensduur worden geconstrueerd en bovendien doet dat de berg afval in ons land groeien. Dit schrijft de Stichting Ver wijdering Afvalstoffen (SVA) uit Amers foort in haar jaarverslag overvorig jaar. Er belandden vorig jaar naar schatting 1.800.000 grote huishoudelijke apparaten op de schroothoop, ongeveer 50.000 ton materiaal. De afvalstroom moet beperkt worden, zo vindt de SVA. Er moet gestreefd wor den naar een langere levensduur door onder meer betere materiaalkeuze en door betere constructie om de mogelijkhe den tot recycling te verbeteren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring wil met betrekking tot het Europees verdrag tot bestrijding van terrorisme een voorbehoud maken ten aanzien van da den die zijn gepleegd op grond van bijzon der politieke feiten. In dat geval wil ons land uitlevering kunnen weigeren. Die fei ten moeten dan wel zijn gepleegd in om standigheden van algemene politieke on lusten binnen de staat die om uitlevering verzoekt. Van algemene interne onlusten zal vol gens de regering kunnen worden gespro ken als een staat heeft verklaard zich tijdelijk niet gebonden te athten aan be paalde onderdelen van het Europees men senrechtenverdrag. Dit blijkt uit het wetsontwerp tot goed keuring van een Europees en een Bene- lux-verdrag inzake internationale samen werking bij de vervolging van strafbare feiten en tot goedkeuring van het verdrag tot bestrijding van terrorisme. Het wetsontwerp is ingediend bij de Tweede Kamer, samen met een wetsont werp dat moet voorzien in de aanpassing van de Nederlandse wetgeving aan deze verdragen. De bezetters in de Amerikaanse ambas sade in Teheran hebben vanmorgen in een verklaring opnieuw gezegd, dat zij geen compromis zullen aanvaarden zo lang de sjah niet is uitgeleverd aan Iran. De ayatollah Khomeini zei gisteravond dat de bezetters „handelen namens de gehele Iraanse natie”. Hij bevestigde dat de gegijzelden terecht moeten staan op beschuldiging van spionage. De Iraanse minister Ghotbzadeh van Buitenlandse Zaken daarentegen deed gisteren opnieuw een aantal uitlatingen dat wjjst op een toenadering tot de Ver enigde Staten. Hij zei onder meer dat de gegijzelden op kerstavond bezoek zullen krijgen van een internationale groep waarnemers. Gisteren kregen de gegijzel den een grote hoeveelheid post uit de VS. Radio-Teheran meldde gisteren dat Sean MacBride en Louis-Edmond Pettiti gevraagd zijn door Ghotbzadeh om zitting te nemen in een internationale commissie voor onderzoek naar misdaden van de sjah. MacBride is een Ier die enkele jaren geleden de Nobelprijs voor de Vrede won. Pettiti is een vooraanstaande Franse ad vocaat Beiden hebben overigens ontkend een uitnodiging te hebben gekregen uit Teheran. Woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken kondigde gisteravond aan, dat de VS in de komende tijd de druk op Iran zullen opvoeren om vrijlating van de ge gijzelden te bewerkstelligen. Een delega- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Raymond Wester ling is bereid op elk gewenst moment naar Indonesië te reizen om zich daar te onder werpen aan een berechting zoals die is geëist door het Indonesische parlements lid Da Costa. „De enige beperking die ik stel, is dat ik pas na 1 mei volgend jaar wil gaan, omdat bepaalde werkzaamheden mij tot die tijd hier binden, maar daarna sta ik ter beschikking”, aldus gisteravond Westerling. Het Indonesische parlementslid Da Cos ta wil nu alsnog een berechting van Wes terling wegens zijn optreden op Celebes aan het eind van de jaren ’40. Volgens Indonesische bronnen, zou Westerling bij diens pacificatie daar nogal hebben huis gehouden en wordt hardnekkig het aantal van 40.000 slachtoffers genoemd. Wester ling zelf heeft altijd volgehouden dat het er hooguit 900 waren, voor het grootste deel gevaarlijke terroristen. Hun terecht stelling, aldus Westerling, werd door de bewoners van Celebes als een bevrijding begroet. weten geen boodschap aan het Saoedi- sche standpunt te hebben. Iran wil in de nabije toekomst de olieprijs tot 30 dollar per vat verhogen. Nu is de prijs 28,5 dollar. Libië berekent 30 dollar en wil bovendien de olieproduktie per dag twee miljoen vaten beperken. Nigeria speelt met de gedachte de prijs van een vat olie van ruim 26 dollar te verhogen tot tenminste 30 dollar. De Cubaanse president Fidel Castro heeft gisteren de OPEC-landen opgeroe pen meer te investeren in de landen van de Derde Wereld en minder in westerse landen. Hij zei dit bij de opening van de vijfdaagse ministerconferentie van ont wikkelingslanden die lid zyn van de Groep van 77. Castro wil dat de ontwikke lingslanden in de jaren ’80 zeker zeshon derd miljard gulden van de OPEC-landen krygen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (X IJM waars< luchtv mond aan de het ge Lende tor in luchtv gen) a ningei ding milieu hem I Dr. v spraak meer r voorkoi voorna: ovens, combin Utnond komt, e oneren Dr. vi ervarin luchtve jaar le achtera de long gen en Niet al werd g groep i trokkei waarop te zij 1 heid, h (slijm t verdere uitwerking van het Liberaal Beginselprogramma, dat door dezelfde commissie in september werd gepubli ceerd. In de jaren ’80 mag de VVD echter in geen geval een compromis sluiten op het punt van vrede en veiligheid, aldus het ontwerp-manifest. Daarmee sluit de commissie aan bij de huidige opstel ling van de WD-fractie in het debat over de kernwapens. Het lidmaatschap van de NAVO staat centraal bij de verdediging van vrede en veiligheid, zegt het ontwerp-manifest. Deelname aan de nucleaire middelen van de alli antie en plaatsing daarvan op Neder lands grondgebied, kunnen daarbij niet worden gemist. Het ontwerp-manifest zal op een spe ciaal congres op 30 en 31 mei in Nijme gen besproken worden. Tegelijkertijd komt dan ook het beginselprogramma aan de orde. Beide stukken moeten de basis vormen voor het nog op te stellen programma waarmee de VVD de ver kiezingen van 1981 in wil gaan. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Iruralitait 3 In het extra kabinetsberaad gister avond in Den Haag over het arbeidsvoor waardenbeleid in Nederland is ook de nieuwe ontwikkeling op de oliemarkt be sproken. Een regeringsbesluit van ver schillende zijden wordt al rekening ge houden met een looningreep wordt vol gens Andriessen door de olieprijsverho- gingen negatief beïnvloed. Dat is de mening van de WD-Com- missie die een nieuw Liberaal Manifest voor de jaren '80 heeft opgesteld. Poli tieke samenwerking met de beide link se partijen „moet mogelijk zijn”, schrijft de commissie in haar ontwerp- manifest. De commissie onder voorzitterschap van de Gelderse commissaris van de koningin Geertsema, heeft het ont werp-manifest gisteravond aangébo- den aan het WD-partijbestuur. Van middag is het stuk openbaar gemaakt. In de komende vijf maanden zal in de VVD een discussie plaatsvinden over het manifest. Het stuk vormt een veel en wat voor huizen nodig zijn voor bejaarden. Ook wordt een speciaal onder zoek gedaan naar huurachterstand, om dat woningbouwverenigingen hebben ge klaagd over het feit dat een aantal huur ders soms maandenlang niet heeft betaald. Over experimentele woningbouw zei de staatssecretaris, dat het rijk voorop moet lopen bij het stimuleren van nieuwe ideeën en dat hierbij vooral moet worden gelet op energiebesparing. In de tien jaar dat de subsidieregeling voor experimente le woningbouw bestaat, werden van de in totaal 8300 gesubsidieerde experimentele woningen 5400 gebouwd in de woningwet- sector, zo deelde Brokx mee. Dit alles zegde staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting gisteren toe aan de betreffende Tweede-Kamercommissie. Alle fracties waren het erover eens dat de ontwikkelingen in de volkshuisvesting op de voet dienen te worden gevolgd door middel van onderzoeken, omdat anders het gevaar bestaat dat het overheidsbeleid achter de feiten aanloopt. Een van de voorbeelden van overheids beleid welk was gebaseerd op te weinig onderzoek, is volgens de socialist Van Dam, de sloopgolf die dreigt voor hoog bouw welke in de jaren zestig tot stand is gekomen. Vorige week zei staatssecretaris Brokx, dat de mogelijkheid bestaat dat vele van deze flatgebouwen moeten wor den afgebroken, omdat er te weinig be langstelling meer voor bestaat. Een meerderheid van de commissiele den wilde belangenorganisaties zoals de Landelijke Organisatie Belangengroep Huisvesting (LOBH) bij de onderzoeken betrekken, maar Brokx bleef bij zijn standpunt dat de onderzoeken moeten worden gepleegd door onafhankelijke in stituten. De VVD verweet de gemeenten in ons land te weinig medewerking aan wo- ningonderzoek te besteden. De PvdA wil de de staatssecretaris laten beloven dat elke beslissing van de regering over wo ningbouw zou worden getoetst aan een nader onderzoek. Brokx ging hiermee niet akkoord. De PvdA stelde ook voor om een groep jongeren die nu achttien jaar zijn, vijftien jaar lang te volgen om inzicht te krijgen in hun woonwensen op langere termijn. De socialisten willen verder dat bij de aangekondigde onderzoeken reke ning wordt gehouden met maatschappe lijke invloeden, zoals het toenemen van de vraag naar woningen door individuele jongeren en mannen en vrouwen die scheiden. Brokx beloofde dat binnenkort subsidie wordt verleend aan een speciale planning- groep, die moet gaan onderzoeken hoe- 14,80 42,60 56,50 167,70 f 220,50 0,75 Door een betreurenswaardige tech nische vergissing gaf het artikel over de CDA-dissidenten gisteren op de voorpagina, aanleiding tot misver standen. De laatste regel luidde namelijk: Drie CDA-dissidenten, Jan Nico Schol ten, Hans de Boer en Stef Dijkman, verklaarden na het congres niet overtuigd te zijn van hun gelijke wat betreft hun standpunt. Waar in deze zin „gelijke” stond, had uiteraard „ongelijk” moeten staan. in Teheran vermoord olie-exporterende landen, bijeen in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, bestaat overigens geen overeenstemming over een algemene prijsverhoging. De grootste olieproducent en -exporteur, Saoedi-Ara- bië, heeft via olieminister Jamani al laten weten voor een vat ruwe olie (159 liter) de komende drie maanden absoluut niet meer te willen berekenen dan 24 dollar. '•"Ibr hMIHI' <»<.NA< i Die verhoging gaat overigens met terug werkende kracht tot 1 november in en is al een verhoging van 33 procent. De Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Qatar, Koeweit en Venezuela heb ben zich achter het beleid van Saoedi- Arabië geschaard. Bahrein wil de olieprijs ook verhogen maar heeft nog niet beslist met ingang van welke datum de nieuwe prijs moet worden berekend. Iran, Libië en Indonesië hebben al laten zich morgen en vrijdag naar Damascus zullen begeven. Volgens de christelijke Libanees majoor Haddad zijn er al drie honderd Montezari-aanhangers in Libanon. De Iraanse rechter Khalkhali heeft in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met een Frans dagblad gezegd, dat hij aan het hoofd staat van een groep comman do’s, die alle familieleden van de sjah in het buitenland zal vermoorden. Na felle protesten van Iraakse zijde zijn gisteren door Iran zestien Irakese ortder- wijzers vrijgelaten die vorige week waren gearresteerd in de Zuidiraanse havenstad Chorramsjar. Volgens de politie was er in hun school een grote hoeveelheid wapens en munitie gevonden. Gisteren is door regeringsonderhande- laar Forouhar een programma voor bin nenlands zelfbestuur voor de Koerden ge publiceerd, dat naar zijn zeggen is aan vaard door de Koerdische leiders.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4