MET INGANG VAN 1981 V( 1: v; Ergernis politici over atoompropaganda in voorlichtingsbladen Wellicht andere examens ontwerper ijsbaan CSM gaat naar Diemen interieur KEUKEN Der Berliner Osta de parel onder de aanbouwkeukens. GOUD VOOR VEERTIG JAAR STAAL Statencommissie ziet met gemengde gevoelens „Overloop”weer terug 1 Bee wee Beladingsgraad KLM in november procent gedaald Wandelpier niet open met kerst Bouwmatron. GESPREK OVER JURIDISCHE GEVOLGEN Vertraging Velserbroekpolder nog aantonen 3 I DI IJMOND U 6 (Va (Van een onzer verslaggevers) ZA grool voor! nitie: teerd hebb nietr te st; nisat steld Gr ar cuit exph zijn (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De goedkope elektriciteit tijdens de middagu ren wordt afgeschaft. De Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven in Noord-Holland heeft daar maandagmiddag mee inge stemd. Nog een jaar lang kunnen de gezinnen hun voordeel hebben van de goedkope stroom. Maar met ingang van 1 januari 1981 is dat afgelopen. Dan gaat alle elek triciteit overdag evenveel kosten. De goedkope nachtstroom blijft wel bestaan. G Verfijnde perfektie en elegance, een onverwoestbare schoonheid van grootmeesters uit een bruisende wereldstad! Schuifladen waarin u kunt staan. Uitschuiftafel zonder poot, waarop u kunt zitten. Bovenkasten waaraan u zich kunt optrekken. Kortom, uitgekiend tot in de finesses en exakt op maat voor u gemaakt. OSTA is onbegrensd in zijn mogelijkheden, u kunt zich er volledig in uitleven. Ze is daarom wèl duurder dan elke andere luxe aanbouwkeuken, maar met de hoogste cijferwaardering van het Deutsche Gütezeichen haar prijs méér dan waard! 5 Jaar unieke garantie, op elk onderdeel. Voor bouwen verbouw Nijvertieidweg 27. Haarlem «1» (Industrieterrein Waarderpolder) uw inspiratiebron! Telefoon 023 319120 HAARLEM. Een belangrijk deel van de Statencommissie voor de ruimtelijke ordening toont zich geschokt over de plot selinge terugkeer naar het Overloopbeleid. Zoals gemeld, willen Gedeputeerde Staten op korte termijn de planologische weg vrijmaken voor woningbouw bij Heerhugowaard, nu de bouw in de Velserbroekpolder naar men vreest niet tijdig kan wor den begonnen. Een groot deel van de commissie vond dit onderdeel van de nota ontwikkelingsmoge lijkheden in Noord-Kennemer land onvoldoende beargumen teerd. De meerderheid van de commissie was overigens wel van mening dat genoemde nota een geschikt stuk was om aan inspre kers voor te leggen. f W K i lp UI X (ADVERTENTIE) 4 - Goedkoop middagtarief elektriciteit verdwij nt Zij vroeg zich af of de Velserbroek nu niet overbodig was geworden of wellicht mede zou kunnen dienen voor de huisvesting van woningzoekenden uit Zuid-Kenne- merland. Het PvdA-Statenlid Van der Tweel hield echter voet bj stuk, dat in de genoemde bladen een mogelijkheid zou worden ge schapen voor inbreng van beide kanten. Juist omdat „waardevrije (d.w.z. onge-1 kleurde) informatie niet bestaat”, zo legde hij de Raad en de PEN-direktie uit. In het kader van de „brede maatschappelijke discussie” over de kernenergie zou een gedachtenwisseling in de bladen nuttig kunnen zijn. Op zijn aandringen werd tenslotte besloten de kwestie bij de bladen van de nutsbedrijven aan de orde te stellen. Het standpunt van Milieudefensie werd in de Raad van Toezicht gesteund door de vertegenwoordigers van PvdA, D’66, PPR en PSP. Gedeputeerde LIff stelde daar tegenover, dat het verwijt van „eenzijdige atoompropaganda” een onjuiste bewering was. „Het zijn onbewezen aantijgingen van Milieudefensie. Er is op geen enkele wijze aangetoond, dat er sprake is van propaganda”, aldus IJff. De produktie nam vorige maand toe met 10 pet van 278,7 mln tot 306,1 mln tonkilometers en in de eerste acht maan den met 7 pet van 2407,2 mln tot 2570,3 mln tonkilometers. SCHIPHOL. In tegenstelling tot voor gaande jaren zal de promenade van het stationgebouw van Schiphol tijdens de komende kerstvakantie gesloten blijven voor publiek. De promenade is in de win termaanden tussen november en april altijd gesloten. Behalve rond de kerst. In verband met de kerstvakanties werd zij altijd voor korte tijd opengesteld. Dit jaar is besloten dat niet te doen, omdat in het verleden maar een handjevol bezoekers van deze mogelijkheid gebruikt maakte. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het bestuur van de Haarlemse kunstijsbaan, zijn raadsman, de vijf subsidiërende gemeenten en hun juridische deskundigen bespreken mor gen de eventuele juridische gevolgen als wordt gekozen voor een andere ontwer per voor de ijsbaan dan het Adviesbu reau Arnhem. Dit bureau heeft de ijsbaan destijds ontworpen. Dit overleg over een mogelijk breken met het Adviesbureau Arnhem en het zoeken naar een andere adviseur betekent een verrassende wen ding in de ijsbaanaffhire. Kunt u zich een Oeta-keuken permitteren? Komt u dan eens kennismaken! U kunt ook telefonisch een afspraak maken met onze heer H.v.d. Meer. HAARLEM. Hogere Technische School. Geslaagd voor het eindexamen civiele techniek is C. J. Nooy, IJmuiden. Voor het eindexamen electrotechniek F. J. van Liempt, IJmuiden. was getolereerd als secondaire groeikern) tot supergroei kern. „Ik ben wel gevoelig voor het argument, dat hier snel met de bouw kan worden begonnen, maar moet dat nu zwaarder wegen dan de nadelen als: slechte bereikbaarheid met het open baar vervoer; bereikbaarheid Amsterdam slecht en voor de Umond geeft ’t toch niet?” Dat poot i Gedej derzoi moge! hij ge maar vertel meerc teraac colleg derhe het ci Al hadde van Zand' worde heid i neme: baan rentie daaro worde zocht meen moge badpl den. door worde Eéi mede en W gaf Gran te br van t den. flauw werd peld, niet direc wij, als er geen zekerheid bestaat over de plannen van derden”, zo betoogde de WD-aanvoerder. Gedeputeerde Van der Knoop herhaal de in zijn antwoord zijn verwachting dat pas in 1987 in de Velserbroekpolder kon worden gebouwd. De PPD (provinciale planologische dienst) heeft tot nog toe geen enkel signaal vanuit Velsen ontvan gen, dat het overleg kan starten, zo stelde hij. „In filosofiëen kun je de mensen niet laten wonen. Het is onze verplichting je gens de bevolking van Umond en van Zuid-Kennemerland er voor te zorgen, dat er wat ons betreft kan worden gebouwd. Interessant was, dat de gedeputeerde in dit verband wees op de brief van minister Beelaerts van Blokland over de groei- kemstatus van de Haarlemmermeer. De bouw bij Vijfhuizen was nog niet daad werkelijk verzekerd. De suggestie, dat bij de keus van Heer- hugowaard tot bouwplaats de Velser broekpolder wel onbebouwd kon blijven wees Van der Knoop dan ook af. Hij onderstreepte zijn betoog nog extra met wat cijfers uit een nog niet gepubli ceerde nota over de woningbehoefte. De provincie heeft niet 117.000 maar 162.500 huizen nodig, dus ruim 45.000 meer dan was geraamd. Oorzaken van deze omvan- gnjker prognose waren een kleiner ver- trek-overschot dan aanvankelijk was ge raamd, een onvoorzien sterke toename van het aantal echtscheidingen en een geringer aantal sterfgevallen. De verla ging van de leeftijdsgrens voor inschrij ving als woningzoekende had hij er ook nog bij kunnen noemen. Bij deze ongun stige prognoses komt dan nog een achter blijven van de woningbouwproduktie (14.000 woningen minder in de periode 1976 tot 1980, dan de taakstelling voor die periode). Onder veel belangstelling vierde de heer P. van de Wint uit IJmuiden vrijdag middag samen met zijn echtgenote en zoon zijn 40-jarig jubileum bij Hoogovens in het restaurant van het Ontvangsteen- trum van de staalgigant. De heer Van de Wint, die bij Hoogovens werkzaam is ah Groepsmachinist A bij de Centrale, be gon zijn loopbaan op 15 december 1939 als handlanger. Bedrijfsleider A. K. Vroege, hoofd Sector IJzer, constateerde in zijn toespraak dat de jubilaris ook in moeilijke tijden altijd opgewekt bleef en steeds goed functioneerde binnen een voor het bedrijf zo belangrijke plaats als de Centrale. Namens de directie dankte de heer Vroege de jubilaris om hem ver volgens het gouden jubileuminsigne op te spelden. De heer J. J. Dekker, bedrijf- schef van de Centrale, waardeerde de heer Van de Wint vanwege de duidelijke stabiliserende invloed die hij had in een periode, waarin steeds vaker en sneller veranderingen zich aandienden op tech nologisch maar vooral op sociaal terrein. De bedrijfschef overhandigde hem hier na het gouden Hoogovens-horloge. Chef van de Wacht, de heer R. Bok, sprak tenslotte de jubilaris toe namens het per soneel. Vooral de manier waarop de heer Van de Wint in de ploeg past en voor diens rol in het werkoverleg toonde de heer Bok veel respect. Namens de colle ga’s overhandigde de personeelschef de heer Van de Wint een fraaie barometer, terwijl zijn vrouw een schitterend bloem stuk kreeg. Op de foto gespt de zoon van de jubilaris het gouden horloge om, ter wijl de heer Dekker en mevrouw Van de Wint belangstellend toekijken. De goedkope elektriciteit in de midda guren (van kwart over twaalf tot kwart over twee of van kwart over twee tot kwart over vier) was bedoeld voor elektri sche boilers en nachtstroomkachels. Het was handig om die apparaten in te scha kelen op de stille uurtjes van de dag, als er weinig elektriciteit werd gebruikt. Het stroomgebruik kon op die manier wat gelijkmatiger over de dag worden ver deeld. Met een goedkoper tarief (3,9 cent per kilowatt-uur) wilde het PEN aanmoe digen, dat boilers en nachtstroomkachels juist in de stille uren werden ingescha keld. Maar in de loop van de jaren kwamen er in de gezinnen een boel elektrische appa raten bij. Wasautomaat, afwasmachine, allerlei keuken-machines, afzuigkappen en wat al niet meer, werden gewone din gen in de huizen. En veel mensen schakel- De vereniging eist vervolgens „dat er gestopt wordt met de eenzijdige atoom propaganda door de VEEN; hierbij dient de macht van het secretariaat van de VEEN, de fjirektie van de KEMA, inge damd te worden”. In plaats van de „een zijdige atoompropaganda” wil Milieude fensie, dat met spoed energiebesparings- plannen door de leden worden gepubli ceerd en uitgevoerd. Het totale vervoer nam in november toe met 8 pet van 163,5 tot 176,2 mln tonkilo- meters en in de eerste acht maanden van het boekjaar met 11 pet van 1468,4 mln tot 1632,2 mln tonkilometer. veel stroom maken en dat kost een boel brandstof. En brandstof is schaars. Het zou gunstiger zijn als een deel van de Noordhollandse wasmachines op een an der moment van de week zouden draaien, als er wat stroom „over” is. De Raad van Toezicht stemde ook in met de tarieven, die de PEN-direktie voor 1980 had voorgesteld. Per 1 januari wor den het vastrecht en de basis kilöwatt- uurprjjs iets verlaagd (1,5 percent Veria- ging). Toch zullen de verbruikers in 1980 meer moeten betalen voor hun elektrici teit. De stijging van de brandstoffenprij- zen wordt namelijk in de tarieven doorbe rekend. En dat doet het voordeel van de lagere vastrecht- en basisprijs weer teniet. De heer Zuurbier (PPR) stelde nog voor om het vastrecht helemaal af te schaffen. Zuinig omgaan met elektriciteit, zou daar door beter worden aangemoedigd. Zijn voorstel was echter technisch en admini stratief moeilijk uitvoerbaar, zo meende gedeputeerde IJff. den die apparaten in op de goedkope stroom. Het elektriciteitsgebruik werd hoog gedurende de periode van de dag, waarin het gebruik vroeger laag was. De stille uurtjes werden drukke uren voor de elektriciteits-centrales. En dat was niet de bedoeling van de goedkope stroom. Bo vendien past een goedkoop tarief om elek triciteit aan te moedigen niet goed bij het streven naar een zuiniger gebruik van stroom. Daarom wil men de goedkope elektriciteit overdag afschaffen. Hoe moet het nu, als uw boiler of nacht- stroomkachel te kort heeft aan de acht uur goedkope nachtstroom? Het ant woord van het PEN is een knop, waarmee het apparaat op de gewone dagstroom kan worden overgeschakeld. Het toestel kan dan verder overdag worden opgela den. Dat is wel duurder. Het PEN wil daarom in dat nadeel tegemoet komen door een prijsverlaging voor de nacht stroom. Voor Tandartsen, Specialisten en andere beroepen met praktijkruim te, heeft Osta een subliem program ma Praktijkruimte Meubilair! (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Verschillende leden van de Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven hebben maandag hun ergernis uitgesproken over wat genoemd werd „de eenzijdige propaganda voor kern energie” in de door de gezamenlijke nuts bedrijven uitgegeven periodieken. De Statenleden kwamen tot hun stellingna- me naar aanleiding van een klacht van de Vereniging Milieudefensie. Vooral het beleid van het blad „Interformatie”, be doeld voor politici en ambtenaren, was „milieudefensie” een doorn in het oog. „Milieudefensie” vindt het een kwalijke zaak, dat „atoompropaganda” wordt be dreven met overheidsgelden. In een brief aan Provinciale Staten vraagt de vereni ging dat de electriciteit niet meer „een bevoorrechte positie” zal innemen in het huis-aan-huis-blad „Energie Water”. Electriciteit en gas dienen een gelijk aan tal bladzijden toegewezen te krijgen, zo wordt gesteld. Vergaderingen van onder meer de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven (VEEN) moeten volgens Milieudefensie openbaar worden gemaakt. De afgevaardigde van de leden (van bijvoorbeeld de VEEN) moet volgens Milieudefensie een politicus zijn, bijvoor beeld een wethouder of een gedeputeerde. Voorts moet in het voorlichtingsblad „In- terformatie” (van de VEEN) plaats wor den ingeruimd voor „gastschrijvers”, zo vervolgt Milieudefensie. HEE wetho de ger maker van di land, uitgav trekki standl weera In n toe to Regioi Door t ontsto tie. M; een v< drage tingsje In 1 begrot toelicl Heem: AMSTERDAM (ANP). Centrale Sui ker Maatschappij heeft na overleg met de ondernemingsraad besloten het hoofd kantoor te verplaatsen naar Diemen. Er is intussen een in aanbouw zijnd kantoor pand aangekocht bij het metro-station Diemen-Zuid. De kosten inclusief inrich ting, liggen tussen de 14 en 15 mln. De betaling van de aankoopsom wordt uitge smeerd over anderhalf jaar. De bedoeling is midden 1981 te verhuizen, aldus CSM. Al enkele jaren geleden sprak het CSM- bestuur zijn zorg uit over de bereikbaar heid van het hoofdkantoor in de Amster damse binnenstad. Sindsdien is de situa tie niet verbeterd. Daarnaast speelt de behoefte aan meer ruimte een rol. In 1978 werd de levensmiddelensector van KSH overgenomen. Verder had zij met teleurstelling gezien, dat het openbaar railvervoer geen struc tureel element was in de tot uiting geko men voorkeuren voor nieuwe bouwplaat sen. „Ik krijg bijna de indruk dat men bouwen bij stations weliswaar prima vindt, maar dat men de spoorlijnen zou willen verplaatsen in verband met ge luidshinder. Ik ben treurig geworden van deze nota. Wat zijn we met onze provincie aan het doen”, vroeg zij zich af. Zij kreeg bijval van PPR-vertegenwoor- digster Janssens-Quant. „Er is een reu sachtige kloof tussen de NORON en deze nota” betoogde deze en waarom dat zo was zou naar haar mening beter moeten worden onderbouwd. „Onze instemming destijds met de bouw in Haarlemmermeer werd gedragen door de beslissing om te stoppen met de groeikernen in ’t noorden en nu krijgen we ineens dit”. Kritiek had Thea Janssens ook op de keus van Heer- hugowaard (dat in het recente verleden slechts „via een achterdeur” met tegenzin Noord-Kennemerland, na de zware pro blematiek van het Amsterdam-Noordzee- kanaal, als een gemakkelijke klus kon worden beschouwd. Achterstraat (CDA) vroeg zich af, hoe de ommezwaai in overeenstemming kon worden gebracht met het program-ak- koord, waarin vermindering van de Overloop naar het noorden wordt bepleit. Aan een handreiking van de ene regio aan de ander viel naar zijn mening niet te ontkomen. Zijn fractiegenoot Roosen (door gedeputeerde Van der Knoop abu sievelijk en freudiaans aangesproken met „meneer Heemskerk”, van welke gemeen te Roozen tot voor kort wethouder was) bepleitte een maximalisering van de bouw en de aanwijzing van het Noordenveld (tussen Castricum, Heemskerk en Uit geest) tot bouwplaats. Aarts (CPN) vond dat de nadruk in de nota te sterk op het stedelijk element lag en dat de landbouw een museum-achtige benadering had gekregen. Machielsen (WD) constateerde dat het belang van een trein-aansluiting bij veel bouwplaatsen als plus of min was weerge geven, maar dat in veel gevallen wel de bouw van een (nieuw) station nodig was. „De structuur wordt door anderen be paald en betaald. Welke zekerheid hebben Peter Zwart (PSP) stond evenmin van enthousiasme te dansen over de nota. Hij vond dat in elk geval beter moest worden aangetoond, dat de Velserbroekpolder niet zou lukken. Maar mocht de woning bouw daar inderdaad niet tijdig te verwe zenlijken blijken, dan hoefde dat niet au tomatisch te betekenen, dat de problemen dan maar in Noord-Kennemerland moes ten worden opgelost. Dan is het wellicht beter om het streekplan voor het Amster- dam-Noordzeekanaal te herzien. Ook PvdA-fractieleider Geert de Boer vond, dat de onderbouwing van de nota beter kon. Hij stelde, dat uiteindelijk toch de keus tussen bouwplaatsen in ’t zuiden of in ’t noorden niet kon worden omzeild. De keus tussen gesloten woon-werk-ba- lansen of een continuering van de pendel. Hij waarschuwde voor het denkbeeld, dat de herziening van het streekplan voor I De meest principiële kritiek op de nota ontwikkelingsmogelijkheden kwam, zoals te verwachten was, van D’66. Volgens de Democraten is de beleidsrichting al weer bepaald. Er is maar één model (aanname van een bepaalde bevolkingsontwikke ling) nader uitgewerkt in de nota. „Werke lijke keuzen zijn er voor de insprekers en voor ons niet meer te doen”, aldus Ina Klaasen (D’66). „We hebben nog maar pas besloten om de overloop om te buigen naar ’t zuiden. Nu gaan we weer verder met de overloop naar het noorden, alsof er geen NORON (Nota Ruimtelijke Ontwik kelingen in Noord-Holland) is geweest”. HAARLEM. Hogere Technische School. Geslaagd voor het eindexamen civiele techniek is A. in ’t Veld, Wijk aan Zee. Kerstinn. In het gebouw Spaam- berg aan de Wüstelaan te Santpoort wordt op 25 december voor de tiende maal een' kerstinn voor bejaarden en eenzamen ge houden. De bijeenkomst begint om een uur ’s-middags. AMSTELVEEN. Voor het eerst in het lopende boekjaar is in de maand novem- i ber de beladingsgraad bij de KLM ten opzichte van dezelfde maand van het voorgaande jaar gedaald, en wel van 58,7 tot 57,6 pet. In de periode van april tot en met november bedroeg de beladingsgraad 63,5 pet tegen 61,0 pet in de overeenkom stige periode van 1978-1979, zo blijkt uit vervoers- en produktiecijfers. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf moet nog uitkienen, hoe dat allemaal het best kan worden georganiseerd. Ook moe ten de verbruikers worden ingelicht over de afschaffing van het goedkope middag tarief. Dat kost tijd. Daarom wil men de goedkope elektriciteit voor ’s middags pas in 1981 afschaffen. Hoe daarna een gelijk matiger spreiding van het elektriciteitsge bruik moet worden bevorderd, weet men nog niet. Maar het PEN zou ’t toejuichen, als niet alle Noordhollandse huisvrouwen ’s maandagsochtends om half negen hun wasautomaat zouden aanzetten. Het PEN moet dan namelijk in een korte periode Gisteren is de vraag welke gevolgen er aan kleven als een andere ontwerper wordt aangezocht ook aan de orde ge weest in het zogeheten subsiërende ge meenten en het ijsbaanbestuur. De subsi- diënten wilden over het gesprek geen en kele mededeling doen. „Het is ook logisch, wij lopen aan de hand van de subsidiënten”, zo zegt voor zitter Jan de Korte van het ijsbaanbestuur in een reactie op de nieuwe ontwikkeling. „Het gaat tenslotte om gemeenschaps geld, dan is dat ook begrijpelijk. Ons streven is er op gericht aan de subsidië rende gemeenten een besteksklaar plan voor te leggen met daarop een prijs. De gemeenten zullen namelijk moeten beslis sen”, aldus De Korte. Inmiddels is bekend dat er een aanbod van een andere ontwer per ligt Op de vraag of het juist is dat de advo caat van het bestuur van de ijsbaan in middels een rekening heeft ingediend bij het bestuur, antwoordt De Korte dat hij daar „geen ja en geen nee” op kon zeggen. Hij geeft wel toe, dat de advocaat „natuur lijk” om voorschotten heeft gevraagd. „Als zij menen dat ze moeten breken, dan moeten ze dat doen. Het zou jammer zijn. Maar het is een vrije beslissing in een vrij land. Wij zouden dolgraag een op dracht van het ijsbaanbestuur hebben”, zo laat de heer B. de Wilde van het Advies bureau Arnhem desgevraagd weten in een reactie op de Haarlemse ontwikkelingen. „Wat voor juridische gevolgen het heeft, dat moeten de juristen maar uitzoeken”, I aldus De Wilde. -V-- R i |:W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6