OESO over Nederland: Volvo en Renault gaan samenwerken Bouw- en Houtbonden FNV: Twintig jaar lang een ton SOBI verliest Prof. Van Wezel in inaugurele rede: Arbeidsmarktproblematiek te kortzichtig benaderd (Rijnmond zoekt Afstammeling piraat eist miljarden Studie tweede Beneluxtunnel Omvang steun aan bedrijven niet openbaar Fiscale gevolgen speculatiebeding kort geding tegen Sekisui Nieuw gesprek over Nederhorst nodig” s 87J 121 s 3511 5 „Nederland vaart er wel bij” vrouwen voor bouwproduktie r 171 I 18,1 9 9 DONDERDAG 20 DECEMBER 21 1979 ECONOMIE (Van onze redactie economie) en us. a au PARIJS. Zonder loonma tiging of beperking van de IA, :h, 5. w 851 SI, Hl. 45'. “H' I j verdere bezuinigingen in de II 774 634 W 13U r_ hij gemeenschapsuitgaven, zal van enige economische groei in Nederland volgend jaar w geen sprake meer zijn. Het is «i zelfs de vraag of een nul-groei iw j haalbaar is. Eventuele loon- «r stijgingen zullen onherroepe- S lijk leiden tot een gevaarlijke economische teruggang. Dit blijkt uit de vandaag ge publiceerde prognoses voor volgend jaar van de Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO). «F Economische groei volgend jaar lager eerd ie Tl, jr jina in g ding over een aantal jaren zal horen „bij o o o o o o 0 o o I) o o o o o M I I 1 I I I I I I ndsen t. ed.) Op de zeer korte termijn is een loonin- flatie nog niet zo erg, maar na enige tijd zijn de gevolgen goed merkbaar, aldus de OESO. De investeringen zullen teruglo pen, omdat de werkgevers minder tot in vesteren geneigd en in staat zijn ten gevol ge van de verder teruglopende winsten. De gevolgen daarvan worden pas op wat langere termijn duidelijk. speculatiebeding. Door zo’n beding mag het huis niet verkocht worden tegen de vrijemarktprijs, maar tegen een, meestal door de gemeente vastgestelde, veel lage re prijs. 440,1 305.0 M 71 (Van onze redactie economie) UTRECHT. Bestuurder Zoethout van de federatie Bouw- en Houtbonden FNV heeft de commissie van toezicht Nederhorst Beheer BV gisteren in een open brief om nader overleg gevraagd over de „afwikkeling” van Nederhorst Bouw. t vel ,0 >0 IQ ,0 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 Twee wezenlijke knelpunten in de manier waarop de arbeidsmarkt werkt zitten volgens Van Wezel in het steeds minder aansluiten van de beschikbare functies bij de opbouw van de beroeps bevolking en in de manier waarop werkgevers individuele werknemers selecteren. „Het is opvallend dat er wel een duidelijk beleid is om de opbouw van de beroepsbevolking, met name naar het niveau van opleiding, te beïnvloe den. Het beleid dat de opbouw van de werkgelegenheid naar het niveau van functies moet beïnvloeden, valt hierbij OESTERSUND(AFP). Een vreedzame Zweedse burger eist van de Nederlandse Kroon een erfenis op van maar liefst 25 tot 30 miljard Zweedse kronen (11,5 tot 13,8 miljard gulden). Het gaat om Kurt Eriksson uit Oes- tersund die zegt af te stammen van de Franse zeerover Jonas Bemtsson- Lamber, bijgenaamd Jonas Lambert- Venman, uit de 18de eeuw die met het hof in Den Haag een overeenkomst had gesloten over het delen van de buit. Volgens Eriksson heeft het Neder landse hof zich echter nooit aan zijn verplichtingen gehouden. Het aan deel van zijn voorvader zou nu, met samengestelde interest, tussen de 25 en de 30 miljard kronen belopen. „Ik geloof vast en zeker dat er recht zal worden gedaan”, aldus Eriksson, die al brieven heeft geschreven naar ko ningin Juliana en het Zweedse minis terie van Justitie. 105 9t Hf 115 275 650 155 15i 252 Het advies van de OESO aan de rege ring is dan ook duidelijk: de olieprijsver hogingen moeten niet in de lonen worden doorberekend. OESO-secretaris-generaal jhr. mr. E. van Lennep sprak vorige maand (bij een bezoek aan ons land) al van een „collectieve verarming” die de olie-importerende landen voor lief zullen moeten nemen. Doen zij dat niet, dan ontstaat vrijwel zeker net zo’n situatie als na de oliecrisis van 1973. Voor het geval een matiging in de lonen George Muhlbauer (links) uit Valley Stream in de staat New York en Charles Walters uit Massapequa, eveneens New York, laten cheques zien ter waarde van 100.000 gulden elk. Beiden wonnen de hoofdprijs in een loterij die hen verzekerd van honderdduizend gulden, twintig jaar lang. De kerstman deelde in de vreugde van beide heren. zij, die achter in de rij staan het meest getroffen door werkloosheid. De hoogleraar voorziet bij ongewij zigd beleid een drieklassen-maat- schappij: een leidinggevende elite die het werk voorbereidt, plant en contro leert, een groep die werk uitvoert en een klasse van niet-actieven. Tussen die klassen zal dan een scherpe schei ding bestaan en zal de overgang zeer moeilijk worden. Aanvankelijk ging de OESO voor Ne derland nog uit van een groei van 2 pro cent in het komende jaar. De recente verhoging van de olieprijs, die neerkomt op een prijsstijging van ruim 30 procent, heeft die voorspelling de nek omgedraaid. (Van onze redactie economie) GENÈVE. De Zweedse automobielonderneming Volvo en het Franse autoconcern Renault hebben vorige week een Overeenkomst gesloten inzake nauwere samenwerking op het gebied van personenwagens. Dat is meege deeld op een gezamenlijke persconferentie gisteren in Genève. Hij zei dit in Rotterdam bij de begro tingsbehandeling van Rijnmond. Het Openbaar Lichaam studeert samen met werkgevers en werknemers op moge lijkheden om het aantal bouwvakkers op peil te brengen. „Specifieke mogelijkhe den voor vrouwen zijn nog niet bekeken, maar het is duidelijk dat dit potentieel nodig is”, aldus Laan. De woningbouwproduktie in de Rijn mond is ondanks het tekort aan bouwvak kers het afgelopen jaar gestegen. Op het ogenblik zijn 15.000 huizen in aanbouw. „En dat”, aldus Laan, „terwijl er altijd gezegd is dat tienduizend woningen het maximum is”. Het aantal nieuwe woning wetwoningen is dit jaar verdubbeld, maar het aantal woningzoekers handhaaft zich op naar schatting 50.000. Nederlandse economische deskundigen hebben de inmiddels bijgestelde prognose al onderschreven. Iedere verhoging van de olieprijs met 10 procent komt namelijk neer op een ver mindering van de groei met een half pro cent. Diezelfde prijsverhoging veroor zaakt ook nog eens een stijging van de inflatie met een half procent. Daarbij neemt de OESO gemakshalve aan dat de prijs voor de duurdere olie niet wordt doorberekend in de lonen, want dan komt de inflatie nog veel hoger uit. 92J g‘ Deze conclusie trekt prof. dr. J. A. M van Wezel in zijn inaugurele rede, die hij vandaag uitsprak bij de aan vaarding van het buitengewoon hoogleraarschap in de algemene soci ologie, in het bijzonder die van de arbeidsmarkt, aan de Katholieke Ho geschool Tilburg. TILBURG (ANP). De problemen op de arbeidsmarkt worden veel te sterk vanuit de korte termijn bena derd. Daarbij stellen werkgevers, vakbeweging en de beroepsorganisa ties vooral het eigenbelang centraal. Noodzakelijk is een gemeenschappe lijk beleid voor de middellange ter mijn, waarvan oplossingen voor de korte termijn dan kunnen worden afgeleid. ROTTERDAMtANP). De aannemers E in de Rijnmond hebben vrouwelijke werk- fc nemers nodig om de bouwproduktie in het r waterweggebied op peil te houden. „Er t zijn zoveel mogelijkheden voor vrouwen, t, terwijl het tekort aan bouwvakkers t, enorm is”, vindt gecommitteerde J. Laan E (Volkshuisvesting) van het Openbaar Li- I chaam Rijnmond. het rijtje knelpunten uit de dagelijkse filemeldingen op de radio”. Bij het ont werp is daarmee rekening gehouden: er kan een tweede tunnel aangeplakt worden zonder aanpassing van de aansluinde wegvakken. De ruim twaalf jaar oude tunnel heeft in zijn bestaan 110 miljoen auto’s verwerkt. Er zijn al dagen, dat het aantal „tunne- laars” de 50.000 bereikt en Verkeer en Waterstaat heeft becijferd, dat het gemid delde stijgt met 17 auto’s per dag. tot stand gekomen omdat Volvo in finan ciële moeilijkheden zou verkeren. Volvo draait bijzonder goed en een reddingsope ratie is het zeker niet, zo zei Palliez. Gevraagd naar de gevolgen voor Volvo Car in Nederland zei Gyllenhammar dat deze vestiging „wel zal varen bij de sa menwerking tussen Volvo Zweden en Re nault”. De Nederlandse regering heeft volgens hem geen bezwaar gemaakt tegen de overeenkomst tussen de twee onderne mingen. Er liggen wel enkele ontwikke lingsprojecten in het verschiet maar Gyl lenhammar kon of wilde daar nog niets over zeggen, aangezien de projecten nog erg vaag zijn. Palliez liet zich hier even min over uit. Wel zullen er in onderlinge samenwerking componenten als versnel lingsbakken worden ontwikkeld, zo deel den zij mee. Verleden week hebben de Volvo Zwe den en Nederland een overeenkomst ge sloten voor de ontwikkeling van de Vol- vo’s 343 en 345. De staat, die 45 procent van de aandelen Volvo Car BV bezit, zal 155 miljoen gulden bijdragen aan de fi nanciering van de ontwikkeling van Vol- vo-modellen die in Nederland worden ge maakt, tot 1986. In juli was een voorlopige overeenkomst gesloten. Begin vorig jaar besloot de Nederlandse regering 200 mil joen gulden te verstrekken om Volvo Car BV in stand te houden. Volvo kocht tot dusverre per jaar al ongeveer 90.000 motoren van Renault voor de Volvo 343. Samen met Peugeot- Citroën maken Renault en Volvo in Frankrijk zes-cilinder-motoren. Dit jaar denkt Volvo 325.000 auto’s te produceren. Voor volgend jaar is voor de produktie nog geen doelstelling gemaakt. Volvo zal de situatie van maand tot maand be kijken. in het niet”, aldus de hoogleraar. In een toelichting zegt Van Wezel dat van op nieuw extra scholing, zoals minister Albeda van Sociale Zaken onder meer bepleit in zijn nota Knelpunten op de arbeidsmarkt, weinig heil kan worden verwacht, als het gaat om oplossingen op langere termijn. Prof. Van Wezel vreest dat als er niets gedaan wordt, het aanbod op de arbeidsmarkt steeds minder zal aan sluiten op de vraag. Er is naar het jaar 2000 toe een sterke groei van hoger opgeleiden te verwachten. Aan de aan bodzijde is daarentegen dé*1 verwach ting dat het aandeel van de functies op laag niveau constant zal blijven. Een geringe afname van het aantal midden- functies wordt gecompenseerd door een beperkte toeneming van banen op hoger niveau. De hoogleraar zegt verder dat werk gevers bij hun selectie werknemers in een rij zetten, waarin hoger-opgeleiden (van wie mannen eerst en daarna vrou wen) vooraan staan. Achteraan in de arbeidsrij staan de naar de mening van de werkgever de slechtst bruikbare werknemers, vooral lager-opgeleiden van wie vrouwen de rij sluiten. De beste banan worden dan toegewezen aan de beste werknemers, dus hoger- opgeleiden krijgen betere banen dan lager-opgeleiden. Aan mannen worden voorts ook bij hetzelfde opleidingsniveau eer der banen toegewezen dan aan vrou wen, aldus Van Wezel. Bij een tekort aan arbeidsplaatsen worden dan ook onhaalbaar blijkt, ziet de OESO maar één uitweg voor de regering: een drastische beperking van de consumptieve vraag. Economische groei met tegelijkertijd een aanzienlijke inflatiegraad zoals in het verleden wel gebeurde acht de OESO in de huidige omstandigheden namelijk een niet toelaatbare benadering. Volgens de OESO is een „breed pakket van maatregelen” noodzakelijk om zowel de binnenlandse als de geïmporteerde in flatie (zoals die van de duurdere olie en de duurdere grondstoffen) te verminderen en toekomstige investeringen (ook na vol gend jaar) veilig te stellen en dus de eco nomische groei gaande te houden. Er moet voor worden gewaakt dat opnieuw een afwentelingsproces in gang wordt ge zet als het geval was na de oliecrisis van 1973-1974, aldus de OESO. Overigens gelden deze sombere OESO- prognoses voor vrijwel alle bij deze orga nisatie aangesloten 24 landen (waaronder de VS, Canada en Japan). Zonder de nieuwste olieprijsverhogingen werd voor het gehele OESO-gebied nog een economi sche groei van iets meer dan een procent volgend jaar verwacht, tegenover drie procent dit jaar. De werkloosheid zal in deze landen in ieder geval met een procent stijgen. Volgens het OESO-rapport betekenen de verslechterde vooruitzichten dat, als er geen speciale overheidsmaatregelen wor den genomen, van een groei in de OESO- landen gemiddeld geen sprake meer zal zijn, eerder van een teruggang. DEN HAAG(ANP). Minister Van Aar- denne (Economische Zaken) voelt niets voor de suggestie, van de Tweede Kamer afkomstig, steunoperaties bekend te ma ken onder vermelding van het betrokken bedrijf, de omvang en aard van de steun en de daarmee beoogde doelstellingen. Het belang van de steunoperaties zelf verzet zich tegen bekendmaking van deze gegevens, aldus de minister in antwoord op schriftelijke vragen over de ontwerp- steunregeling aan individuele bedrijven. Hij wijst erop, dat de ervaring heeft ge leerd dat wanneer bekend wordt dat een bedrijf wordt gesteund door de overheid, het veel moeilijker wordt voor het bedrijf orders te verwerven omdat de potentiële opdrachtgevers er de voorkeur aan geven de orders elders te laten uitvoeren. Ook zijn leveranciers minder snel bereid door te gaan met het geven van leveranciers- kredieten, wat uiteraard de liquiditeits- positie van het betrokken bedrijf nadelig beïnvloedt Volgens de minister zou dit laatste de steunoperatie zelf in direct ge vaar kunnen brengen. Wel zegt hij van mening te zijn dat de beslissingen over grote steungevallen ter vertrouwelijke kennisneming aan de Ka mercommissie moeten worden gezonden. Overigens merkt hij op, dat steunverle ning aan een bedrijf van enigerlei omvang in onze samenleving niet geheim is te houden. Minister Van Aardenne wijst invoering van nieuwe steunvormen naast de thans bestaande van de hand. Invoering van nieuwe mogelijkheden om bedrijven in moeilijkheden te steunen noemt hij niet wenselijk. In dit verband zegt de bewinds man deelneming een weinig gelukkig in strument te vinden om een bedrijf in moeilijkheden te steunen. Staatsdeelne ming in een bedrijf heeft naar het oordeel van de minister het nadeel dat de overheid in de positie kan komen te verkeren dat zij tegenstrijdige belangen heeft te beharti gen, te weten de belangen van de gemeen schap en die van de onderneming. (Van onze redactie economie) AMERSFOORT. Bezitters van een eigen huis waarop een anti-speculatiebe- ding zit, zullen wellicht met succes een bezwaarschrift kunnen indienen tegen een belastingaanslag. Dit verwacht de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort, na dat door de Hoge Raad een uitspraak is gedaan over de fiscale betekenis van een anti-speculatiebeding. De fiscus zal door deze uitspraak name- 1 lijk bij de bepaling van de waarde van het huis rekening moeten houden met de waardedrukkende werking van zo’n anti- ALMELO (ANP(. De NV Sekisui Sys teembouw in Enschede hoeft geen jaarre keningen en loonlijsten vanaf 1973 aan de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) in Amsterdam over te leggen. SOBI heeft daarmee woensdag het kort geding verloren dat de stichting tegen Sekisui had aangespannen om te bewijzen dat het bedrijf sinds 1973 een omzet van 160 miljoen Westduitse marken niet in de jaarrekeningen zou hebben opgenomen. President Van den Biesen van de recht bank in Almelo, waarvoor het kort geding diende, oordeelde dat Sekisui terecht had geweigerd de vertrouwelijke stukken aan SOBI af te geven. Het bedrijf had aange boden de boekhouding door een onpartij dige register-accountant te laten controle ren, maar SOBI wees dat aanbod af. De stichting wilde alleen het accountantskan toor Moret en Limperg in de zaak betrek ken. Dat kantoor had zich al afkeurend over Sekisui uitgelaten. Verder was Van den Biesen van mening dat het bedrijf terecht groot wantrouwen heeft gekregen t.o.v. de bedoelingen van SOBI. De stich- ting bezit slechts één aandeel in Sekisui en is er toch niet van teruggeschrokken de belangen van al de andere aandeelhou ders op een persconferentie 31 oktober ernstig en onnodig te schaden, aldus de rechtbankpresident. Hij gelastte de voor zitter van SOBI, P. Lakeman, de uitlatin gen die hij op de persconferentie over Sekisui en het accountantskantoor Klein- veld Kraaijenhof deed, te rectificeren. - 2d ffl j consumptieve vraag (beste- i dingsbeperking), gepaard aan De twee ondernemingen blijven onaf hankelijk van elkaar werken en zullen onder andere gezamenlijke investeringen doen. De vrachtwagensector is niet bij de samenwerking inbegrepen. Ook de samenwerking op industrieel gebied wordt versterkt. Hiertoe neemt Re nault voor het eind van dit jaar tien pro cent van de aandelen over van Volvo Car Corporation in Gothenburg (Zweden) voor 170 miljoen Zweedse kroon (ruim 78 miljoen gulden). Door omzetting van con verteerbare obligaties in aandelen kan Renault twintig procent van de aandelen verwerven. Die omzetting kost 160 mil joen kroon (bijna 74 miljoen gulden). Volvo op haar beurt heeft de optie geno men op tien procent van de aandelen Renault Acceptance BV, de financierings maatschappij van Renault. De president-directeur van Volvo, Pehr Gyllenhammar, noemde de samenwer king een goede zaak voor de Europese automobielindustrie, vooral met het oog op de opmars van de Japanse auto’s. De technische ontwikkelingen die Renault heeft weten te bereiken en weten toe te passen, zijn een goede zaak voor Volvo, zo zei Gyllenhammar. De algemeen directeur van Renault, Vernier Palliez, verklaarde dat het initia tief tot samenwerking van Renault is uit gegaan. De wijze waarop Volvo oplossin gen op langere termijn te bieden heeft voor een aantal problemen „heeft ons aangesproken”. De samenwerking is niet groep vallen voor wie maar een garantie van een jaar geldt, is nog niet bekend, zodat ze alle 450 in onzekerheid verkeren over hun toekomst. Bovendien willen de bonden weten of er al wordt gewerkt aan de door minister Albeda (Sociale Zaken) toegezegde speciale bemiddelingsproce- dure voor deze groep. Verder is volgens de bonden overleg noodzakelijk over de 110 werknemers die niet van KNB overgaan naar de HBG. Het grootste deel van hen is arbeidsonge schikt, maar voor enkele tientallen van hen is een melding voor collectief ontslag gedaan. Er zou worden geprobeerd hen „uit functie” dat wil zeggen zonder de werkloosheidswet als tussenstation te bemiddelen. De bonden willen weten, wat daar het afgelopen half jaar aan is gedaan. Tenslotte stelt Zoethout dat er duide lijkheid moet komen over de definitieve overgang van het bedrijf Friso-Meijerink in Zwolle naar de nieuwe eigenaren, een directeur en een ex-directeur van Friso- Meijerink. De principeovereenkomst is al lang rond, maar omdat de definitieve overeenkomst nog steeds niet is getekend, zijn er volgens Zoethout kennelijk proble men gerezen over deze transactie waarbij enkele honderden werknemers zijn be trokken. Hij heeft tot deze stap besloten omdat er sinds eind september geen overleg meer is geweest en omdat de commissie van toe zicht op twee eerdere verzoeken om een gesprek niet heeft gereageerd. Zoethout noemt in zijn open brief vier punten waarover zijn bonden nader overleg dringend gewenst vinden. Het - gaat in de eerste plaats om Multibouw, waarvan alle werknemers in dienst zou den kunnen treden van nieuw op te rich ten vennootschappen. Nu blijkt echter, dat twaalf administratieve krachten moe ten worden ontslagen. In een brief aan deze personeelsleden is gesuggereerd, dat er in overleg met de vakorganisaties voor hen een bijzondere bemiddelingsprocedu- re komt. Maar volgens Zoethout is er met MMfc. de bonden nooit gesproken over het niet ^E meegaan van deze groep werknemers. JE laat staan over een bemiddelingsproce- K dure. M: In de tweede plaats willen de bonden praten over de positie van de werknemers fgi f wier dienstverband met de Hollandse Be- tongroep na 1 oktober niet zal kunnen {|^F worden verlengd. In de overeenkomst tus- 9 F sen de HBG en Koninklijke Nederhorst Bouw (KNB) garandeert de HBG de werk gelegenheid van 450 mensen voor tenmin- SB' ste een jaar en voor tenminste 301) van hen flt voor twee jaar. Maar wie van de 450 in de VLAARDINGEN (ANP). Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat is een stu die begonnen naar de aanleg van een tweede Beneluxtunnel, die pal naast de bestaande tunnel zou kunnen liggen. Het alternatief is de Blankenbergtunnel, die ook de Nieuwe Waterweg kan kruisen, maar dan westelijker, ter hoogte van Maassluis. Er is een begin gemaakt met een studie naar de beste oplossing, want twee tun- nels is teveel van het goede, zo zei minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat gis- te teren in Vlaardingen. Hij tekende daar de E overdracht van de „oude” Beneluxtunnel. Die wordt op 31 december een tolvrije - rjjkstunnel. Tuijnman verwacht, dat deze verbin-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21