g Omwonenden sportpark willen maatregelen tegen overlast s izeH Assistentie aan scheepvaart met ultramoderne sleepboten „Voorschriften makkelijk voor het bes^fl Rabobank Q geld en goede raad door Mekog uitvoerbaar” nt d Bezwaar Lastenverzwaring Vakantieprogramma buurthuis De Mei DONDERDAG 20 DECEMBER 19 7 9 HOGE INVESTERINGEN NIET IN VERHOUDING TOT RESULTAAT Van Amsterdamse haven tot „buitengaats” vice-versa jns MILIEUGROEP WIL NOG STRINGENTER BELEID Experiment IJMOND (Van een onzer verslaggevers) I VELSEN. De situatie rond sportpark Schoonenberg in Vel- sen-Zuid baart bewoners van de omliggende huizen en het wijkco- mité Velserbeek zorgen. Zij wil len dat de gemeente maatregelen neemt om vervuiling en overlast van geparkeerde auto’s tegen te gaan. IJMUIDEN. De Unie van Kunstmestfabrieken (UKF) ziet geen dringende reden om binnen een periode van 7 a 8 jaar te voldoen aan de voorschriften die Gedeputeerde Staten hebben ge steld in verband met de gewenste sanering van de grootste lucht vervuilers in de IJmond. De in vesteringen die Mekog in IJmui den, een onderdeel van de UKF, moet treffen om aan de eisen van Gedeputeerde Staten (G.S.) te voldoen worden door de UKF on redelijk gevonden in vergelijking met het geringe gunstige effect dat de uitvoering van de voor schriften voor het milieu in de IJmond heeft. Mekog in beroep tegen opgelegde van luchtvervuilers sanering i) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 50 ÈS2-- r De zomerprogramma’s liggen voor u klaar! ■--z - De Duitse „watertorIlse in het Nederlandse water in haar element ke openbare hoorzitting van de commis sie van beroep- en verzoekschriften en het college van B. en W. toegelicht. andere trans- appijen t alleen ielf, zo- m Pan drijven art van luceerd oor om aver de in, ten- i, maar ig met tgelijke en eer taf Aq neming tschap- ns land 30 30 50 70 50 75 De UKF heeft bij de Raad van State een verzoek ingediend tot schorsing van een aantal van de voorschriften die Gedepu teerde Staten in een vergunning inzake de Wet op de luchtverontreiniging heb ben gesteld. Hierbij gaat het bedrijf uit van de stelling dat de stikstoflozingen van Mekog slechts weinig invloed heb ben op de totale luchtverontreiniging in de IJmond. In een bezwaarschrift dat de milieu organisatie in februari indiende werd gewezen op het bestaan van verschillen de procédés die de concentratie van luchtvervuilende stoffen in de uitwor pen tot aanvaardbare proporties terug brengen. Deze procédés zijn onder meer in Japan toegepast en brengen de stik stof concentraties terug tot 200 ppm (deeltjes per miljoen), een in dat land gehanteerde norm. ling tot de milieu-organisaties die de Me kog als grootste stikstoflozer van de IJ- mond bestempelen beweert de UKF in het verzoekschrift aan de Raad van State dat de Mekog slechts een geringe invloed heeft op de totale vervuiling in dit gebied. Volgens de bewoners is er een ontwik keling rond het sportpark Schoonenberg gaande die hen in toenemende mate overlast oplevert. Deze uit zich in lawaai hinder, vervuiling en last van geparkeer de auto’s van bezoekers. Een probleem Volgens de voorschriften van Gedepu teerde Staten dienen de eerste maatrege len door de Mekog op 1 januari 1981 uitgevoerd te zijn. Hierna zal het bedrijf tot 1 januari 1987 de tijd hebben de overi ge voorzieningen aan te brengen. geworden IJmuiden ippijen 'liezen, Verho- onver- ZAANDAM/IJMUIDEN. Het Con tact Milieubescherming Noord-Holland (CMN), gevestigd in Zaandam, heeft be roep aangetekend bij de Raad van State tegen de wijze waarop Gedeputeerde Staten tegemoet gekomen zijn aan de bezwaren die genoemde milieu-organi- satie maakte bij de vergunningverle ning aan Mekog. In tegenstelling tot het standpunt van Mekog stelt het CMN in het beroepschrift dat de voorschriften betreffende de sanering van luchtver vuilende bronnen voor het bedrijf wei nig om het lijf hebben en verzwaard dienen te worden. ur jr „In het licht van deze ontwikkelingen zou het vanzelfsprekend moeten zijn dat de bronnen die de grootste bijdrage leveren aan de vervuiling het eerst voor sanering in aanmerking komen. Wat de vervuiling door stikstof betreft is dat de salpeterzuurfabriek van Mekog”, al dus het CMN in het beroepschrift, waar in de organisatie niet alleen verzoekt om de normen op het gebied van de lucbtvervuiling terug te brengen tot 200 ppm maar ook om de saneringstermijn die aan Mekog is gesteld van 7 A 8 jaar drastisch te bekorten tot maximaal 2 jaar. iio van i Luft. !et ver- land en rdvoer- >nd van n april □eman- /aardet bij de erginj te ko vissers- iet ge »n, zijl t level Inmiddels is de Provinciale Waterstaat op de hoogte gebracht van het verzoek schrift van de UKF aan de Raad van State. Voor 14 januari 1980, als het ver zoekschrift behandeld wordt, zal Provin ciale Waterstaat een advies uitbrengen aan Gedeputeerde Staten waarin gepleit zal worden voor handhaving van de voor schriften die aan de vergunningverlening verbonden zijn. Volgens de voorschriften horend bij de vergunning op grond van de Wet inzake de luchtverontreiniging mag in Nederland de stikstofconcentratie maxi maal 600 ppm bedragen. Deze laatste norm vindt het CMN onvoldoende en verzoekt in het beroepschrift deze te verlagen tot 200 ppm. Dit is volgens het CMN noodzakelijk wil Gedeputeerde Bewoners van de Tolsduinerlaan zagen een mogelijkheid de aandacht van de gemeente voor deze problematiek te trek ken door bezwaarschriften in te dienen tegen de bouw van twee kleedkamers en een uitbreiding van de kantine van de voetbalvereniging IJmuiden, gebruiker van het sportpark. In het Velser gemeen tehuis werden woensdagavond de inge diende bezwaren tijdens een gezamenlij- laan, wijkcomité Velserbeek, de betrok ken sportverenigingen en de gemeente al overleg geweest. Wethouder K. W. Bijl deed hierin de toezegging dat bij de ver schillende gemeentelijke diensten onder zocht zou worden of de overlast beperkt kon worden door het treffen van maatre gelen. Gedacht zou kunnen worden aan een meer toegankelijk maken van het parkeerterrein. Met dank voor de „bewezen diensten” zal de Ise te gelegener tijd weer worden ontdaan van haar tijdelijke kleuren om terug te keren naar haar thuishaven Hamburg. en he treilen ;elopei Atlanti ngeno i opva en zijl elische ise Za •aagge- uit het or zich or een ringen Davat stelt ia luiten- na de Hoopt ag als na be et pre- olitiek Weste- k van de gemeente hadden aangeklopt in plaats van de voorgenomen bouw van de kleed kamers als middel te gebruiken. Volgens een woordvoerder van de indieners van de bezwaarschriften, de heer C. H. Overduin, had men zich individueel tot de gemeente gericht, maar veel haalde dit niet uit. Inmiddels is er tussen bewoners van de Tolsduinerlaan en de Van Hogendorp- VELSEN-NOORD. Het buurthuis De Mei komt voor de periode tussen Kerst en Driekoningen met een ingelast vakantie programma voor de jeugd. Hieronder een overzicht te beginnen met woensdag 2 januari. Voor genoemde datum wordt aangekondigd een spelprogramma Cs ochtends tien tot twaalf uur voor kleu ters) en „levend ganzebord” waarvoor jeugd van 7-12 als deelnemer welkom is. Aanvang van dit onderdeel: twee uur ’s middags. Voor 3 januari staat vermeld: poppen kast voor peuters (3 en 4 jaar) beginnend om elf uur ’s ochtends. Het poppentheater Plop geeft ’s middags twee voorstellingen (13.00 en 15.00 uur) in het Alleenstaanden centrum aan de Wijkerstraatweg. In het buurthuis zijn *s avonds om zeven uur en half tien filmvertoningen. Attracties voor De vier slepers zullen elk worden uitge rust met twee Bolnes motoren; per stuk met een kracht van 2400 PK’s, goed voor een trekkracht van 30 ton in voorwaartse richting en 27 ton achteruit. Moderne schepen die onder de meest ongunstige omstandigheden hun taak naar behoren blijven uitvoeren. Dat is mede te danken aan de grote wendbaarheid die onder meer wordt verkregen door de onder het achterschip geplaatste roerpropellers. Voordat tot de uitbreiding van de vloot werd besloten werd in de grootst mogelij ke beslotenheid overlegd aan welke type schip de voorkeur moest worden gegeven. Het was bekend dat het sleepbedrijf Pe tersen en Alpers in Hamburg veel succes had met zogenoemde met schottelroerpro- pellers uitgeruste havenslepers. Schepen die niet zoals het conventionele materiaal alleen maar „vooruit” konden trekken maar door de propellerconstructie in staat waren naar alle richtingen hun trek kracht te verplaatsen. Het leek verstandig eerst te experimenteren met een dergelij ke „watertor”. Als Duits charterschip voer op 29 augus tus van het vorig jaar de „Ise” pieren van IJmuiden binnen. Zij werd toegevoegd aan de bestaande vloot van Wijsmuller- schepen bestaande uit de Titan, Cycloop, Nestor en Hector. Dat het Wijsmuller/ Goedkoop concern zijn vier nieuwe sche pen laat bouwen naar het voorbeeld van de Ise mag voldoende bewijs zijn dat het experiment van ruim één jaar niet ver geefs is geweest. Een belangrijk verschil met de Ise is overigens dat de schottel- roerpropellers bij de vier niet onder het voor- maar onder ,het achterschip zullen worden geplaatst. De uitzonderlijke kwaliteiten van dit geavanceerde type schip zijn ook de „klanten” niet ontgaan., „Veelvuldig komt het voor dat wanneer Wijsmuller’s assis tentie wordt gevraagd bij het „naar bin nen.. of „naar buiten” brengen van sche pen er niet wordt gevraagd om „een sleep boot” maar om de Ise”, aldus een trotse woordvoerder van het IJmuidense sleep- en bergingsbedrijf. Over de omvang van de investering die met de bouw van de vier nieuwe schepen is gemoeid is men weinig mededeelzaam. „Kenners” aan de waterkant weten ech ter met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid te vertellen dat het gaat om een investering van enkele tientallen mil joenen guldens. De schepen zullen na de tewaterlating niet uitsluitend worden gestationeerd in IJmuiden. Ook in de Amsterdamse haven zal men zich kunnen vergapen aan de uitzonderlijke kwaliteiten van de havens lepers die daar zullen varen onder de Goedkoopvlag. En dat laatste was voor directeur A. Vroegop van het Amsterdam se zusterbedrijf van Wijsmuller reden om persoonlijk het feestgebak voor zijn reke ning te nemen. Daarbij brengt volgens de UKF de ver langde investering gezien de geringe kwa liteitsverbetering van de buitenlucht slechts een ontoelaatbare kostenverho ging teweeg van het salpeterzuur dat bij Mekog wordt vervaardigd. Tevens zouden de vervuilingbeperkende voorzieningen een onverantwoorde energieverspilling tot gevolg hebben. Het bedrijf voert daarbij aan dat de uitvoering van deze voorschriften Mekog in IJmuiden voor zeer aanzienlijke inves teringen zet. Deze zijn geraamd op 15 miljoen gulden en een jaarlijks terugke rende exploitatielast van 6 miljoen gul den. In het licht van de huidige negatieve bedrijfsresultaten noemt de UKF deze kostenverzwaring onredelijk. Voorts merkt het bedrijf op dat de investeringen niet in verhouding staan tot de verwachte resultaten van de saneringsplannen die onder meer het aanbrengen van gasreini- gingsinstallaties inhouden. In tegenstel- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/AMSTERDAM. Gebak bij de koffie. Dat was er woensdag ochtend bij Wijsmuller in IJmuiden en bij Goedkoop in Amsterdam. Op de kantoren, werkplaatsen en magazijnen en aan boord van de havensleepboten van beide maatschappijen. Wijsmuller Nederland BV - de holding van beide rederijen - had het contract getekend voor de bouwopdracht van vier nieuwe havensleepboten. De eerste vier van een serie van twaalf die eind 1980 in het Friese Kootstertille van stapel zullen lopen. Een feestelijke gebeurtenis derhalve die ongetwijfeld zal worden bekroond met de nodige heilsdronken als de vier eenheden daadwerkelijk gaan deelnemen aan het sleep- en assistentiewerk op het Noordzeekanaal, in het Amsterdamse ha vengebied en buitengaats. Vier eenheden die onder meer een deel van de bestaande vloot gaan vervangen. Zoals bijvoor beeld de uit 1956 daterende Titan van Wijsmuller. De oudste van het klaver blad van vier dat opereert aan de west kant van het sluizencomplex. De concentraties stikstof en zwavel waterstof in de lucht geven met name in IJmuiden pieken te zien die het tienvoud bedragen van die in andere stedelijke gebieden. Hierbij vermeldt het CMN dat wanneer elektriciteitscentrales en ande re bedrijven niet meer de beschikking hebben over aardgas en overgaan op oliestook de concentraties zwavel eh stikstof met sprongen zullen toenemen. Nadat eerder dit jaar de voorschriften bekend werden die het college van G.S. aan het verlenen van de vergunning ver bond heeft de UKF op 12 september hier tegen bij de Kroon beroep aangetekend. Direct daarna verklaarde het college van G.S. de vergunning van kracht om, in de lange periode die de behandeling van het beroepschrift zal vergen, de sanering van de luchtvervuilende bronnen doorgang te laten vinden. In de voorschriften die G.S. bij de vergunningverlening hebben ge steld is geregeld dat binnen een tijdsbe stek van 7 4 8 jaar paal en perk wordt gesteld aan de lozing van stikstofhouden- de gassen. Deze voorschriften zijn nu ter stond van kracht verklaard met terugwer kende kracht tot 24 juli 1979. Hiertegen maakt de UKF ernstig bezwaar in het verzoekschrift aan de Raad van State waarin tevens schorsing wordt gevraagd van een aantal voorschriften. dat groter is geworden sinds de voetbalvereniging IJmuiden gepromo veerd is naar de eerste klasse van het zaterdagvoetbal. Commissielid M. van Veelen merkte op dat de overlast zich in feite alleen mani festeert rond de wedstrijden van Telstar en IJmuiden; in feite dus slechts een enke le middag per week. Een andere vraag was waarom de bewoners niet eerder bij vrijdag 4 januari: 14.00-17.00 uur kinder kennis voor de categorie 4 tot en met 12 jaar. Op zaterdag 5 januari geeft De Mei tussen 16.00 en 20.00 uur open huis voor complete gezinnen. Hier geboden ont spanning (onder meer verloting en behen digheidsspelen) ligt in de sfeer van de fancy fair. Met uitzondering van het poppentheater Plop wordt het volledige programma af gewikkeld in de noodhuisvesting van De Mei (voormalige kleuterschool) aan de Geelvinckstraat. Vanwege de beperkte ruimte is een onderverdeling naar leeftijd doorgevoerd bij de programmering. Deel nemerskaarten zijn vanaf deze week in het buurthuis verkrijgbaar. Staten het standstill-beginsel kunnen handhaven. Dit beginsel, waarmee gestreefd wordt naar het tegengaan van milieuverslech- tering, maakt het volgens het CMN noodzakelijk dat, gezien de toekomstige uitbreiding van industriële activiteiten in de IJmond, de huidige vervuilings- bronnen grondig gesaneerd worden. De organisatie noemt de IJmond een zor genkindje op het gebied van luchtveron treiniging daar de thans geldende nor men in Wijk aan Zee, Beverwijk en IJ muiden reeds jaren worden overschreden. De Mekog wordt door het Contact Milieubescherming Noord-Holland gezien als de grootste stikstofvervuiler van de IJmond De UKF verklaard echter dat de afvalgassen van dit bedrijf slechts in geringe mate tot de totale luchtvervuiling in dat gebied bijdragen. o

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5