Zeshonderd huizen gesloopt voor vierbaansweg die nooit is gekomen Lekkage Fietsroutes Vrij baan Omrijden Gemeente wil het water op moet zichzelf veel beter verkopen Amsterdam ff lift'd 3 3 if »j- ir E il 12 f ING LI J’ y Klaverblad Ml i Razendsnel Wat de Haarlemmerbuurt erg leuk vindt, is dat er weer oud- buurtbewoners in de nieuwe hui zen terugkomen. Degenen die destijds moesten verhuizen is een woning aangeboden. Honderd mensen hebben daar positief op gereageerd en hebben inmiddels een schriftelijke toewijzing voor een huis in de Houttuinen ge kregen. onder redactie van Theo van der Kaaij Amsterdam doet driftige pogin gen stedebouwkundige fouten te herstellen die in het verleden ge maakt zijn. Overduidelijk is dit te zien op het kale stuk grond waar eens een woonbuurt was: de Haarlemmer Houttuinen. Tien jaar geleden liet de gemeente op deze plaats zeshonderd huizen slopen teneinde ruim baan te krij gen voor een vierstrooks-autoweg van Centraal Station richting Westelijk Havengebied. Een slechte gedachte, zo erkennen de heren bestuurders anno 1980. De autosnelweg zal er nooit komen en dezer dagen is de eerste paal de grond in gegaan voor de op bouw van een nieuwe buurt met honderden woningen en be drijven. AMSTERDAM «r- at K m 1 IH Ig Een dikke tweehonderd „betaalbare” huurwoningen in de Haarlemmer Hout tuinen blijven natuurlijk een druppel op de gloeiende plaat van 52.000 officieel bij de gemeente geregistreerde woningzoe kenden. Om echt oplossingen te vinden voor de schrijnende woningnood in de hoofdstad heeft het gemeentebestuur de toevlucht gezocht op het water, want land is nauwelijks meer voorhanden. Er is een onderzoek gestart naar de moge lijkheden van woningbouw in een nog te maken polder Uilenbos, nu deel van het Umeer, gelegen langs het Amsterdam- Rijnkanaal. De gemeente spreekt van de mogelijke bouw van 10.000 tot 20.000 huizen. Oorspronkelijk had Uilenbos de be- stemming vuilstortplaats na 1985 met als bedekking een nieuw aan te leggen bos. Volgens het gemeentebestuur kan dit bos uitstekend gecombineerd worden met de aanwezigheid van huizen. De consequen tie is dat er andere plaatsen moeten ko men voor de jaarlijkse stort van zes mil- Schrijnend voor de Haarlemmerbuurt is dat de sloop van de huizen volledig in gang werd gezet nog voor de gemeente- werd duidelijk dat die weg helemaal niet hoefde op die plaats, maar de gemeente bleef zpeken naar redenen om aanleg van de weg te rechtvaardigen. Alleen de plan nen al, die niet eens door de gemeenteraad waren aangenomen, leidden tot regelrech te sloop. Huizen en complete straten ver dwenen. De buurt ging er steeds troostelo- zer uit zien. Bewoners die de verloedering gemeente en bedrijfsleven ieder de helft van het benodigde geld op tafel leggen. Heerma is ook van mening dat het AMPRÖ-bestuur nodig uitgebreid moet worden met vertegen woordigers van omliggende gemeenten, de vakbonden en de wereld van cultuur, sport en universiteit. Nipt zonder trots kon Heerma mededelen dat het met de promotie van het toerisme de goede kant uitgaat. Het aantal overnachtingen is vergeleken met het vorig jaar over 1979 al met drie percent gestegen. De promotieplannen op het toeristi sche vlak zijn neergelegd in een beleidsnota die binnenkort gepresenteerd zal worden. Hierop vooruitlopend heeft WV- directeur Luyken onlangs bij de jaarvergadering medegedeeld dat Amsterdam zich extra-inspanningen zal moeten getroos ten om zijn positie te versterken. Een haast agressieve bewer king van de voor Amsterdam belangrijke potentiële markten wordt absolute noodzaak genoemd. Een versterkte positie van Amsterdam zou een gunstige doorwerking kunnen hebben op de rest van Nederland. Het is aardig om te horen dat volgens een onderzoek van gemeente en VVV het totale toeristische produkt in de hoofdstad een uitstekende indruk bij de toerist maakt. Het onderzoekrapport: „Men was tevreden over de service en de kwaliteit, ofschoon men met de prijs van het gebodene soms moeite had”. iVETHOt/DER ENNAÜS HEERMA de fut is eruit. De Sporthallen Zuid die al vanaf de opening in 1975 lekken als een gieter krijgen een nieuwe dakbedekking. Spor- thallen-bouwer Pellikaan uit Tilburg Egt al vanaf de oplevering van het complex in de clinch met de gemeente Amster dam over de aansprakelijkheid voor de kosten die herstel met zich meebrengen. De sporthallen van Pellikaan volgens het procédé „goed en goedkoop” genie ten faam in binnen- en buitenland. Pro blemen met de hallen hebben zich het eerst voorgedaan in Amsterdam. De wij ze waarop de hallen vlakbij het Olym pisch Station tot stand kwamen, in nau we samenwerking met de gemeentelijke dienst publieke werken is daar niet ge heel vreemd aan. Wat er precies met de bouw is fout gegaan zal geheim blijven want de uitslag van een onderzoek door TNO wordt niet openbaar gemaakt. TNO geeft alleen de oplossing voor de problemen aan: het aanbrengen van een waterdichte laag aan de buitenzijde. Tijdens de reparatie gaan de activitei ten in de sporthallen gewoon door. In de afgelopen vier jaar moesten de hallen bij zware regenval keer op keer ontruimd worden omdat het binnen even hard regende als buiten. Het gemeentebe stuur zal de raad voorstellen een krediet van één miljoen 122 duizend gulden be schikbaar te stellen voor de reparatie. B en W laten nog weten dat de gerechtelij ke procedure wordt voortgezet om te weten te komen wie voor de extra kosten aansprakelijk is. IKE st r De gemeente laat zich niet in met de promotie van bepaalde merken bier, machines of andere produkten, dat doen de bedrijven zelf. De rol van de gemeente ligt meer in de promotie van wat genoemd worden de economische clusters: winkel stand, zeehaven, luchthaven, tentoonstellingen, toerisme enzo voorts. Maar het gaat allemaal niet goed met AMPRO. Het bedrijfsleven vindt dat de gemeente er meer aan moet doen en de gemeente is van mening dat het bedrijfsleven meer taken op zich moet nemen. De promotie-activiteiten zijn de laatste jaren flink teruggelopen, wat het risico in zich houdt dat bedrijven of instellingen die voor een vestiging in Amsterdam voelen nauwelijks gestimuleerd worden. Wethouder Ennaüs Heerma (CDA) van economische zaken heeft het bedrijfsleven onlangs voorgehouden dat het voorna melijk een kwestie van geld is. Er moet negen ton op tafel komen voor een bureau met professionele staf, budget, materi aal en het liefst een representatieve ruimte. Heerma: „Nu is er te weinig geld waardoor de promotie-activiteiten teruglopen en de fut eruit raakt”. De wethouder heeft voorgesteid dat Over het plan is de buurt erg enthousi ast, maar er zijn nog veel onzekerheden. Wethouder Schaefer van stadsvernieu wing heeft het plan razendsnel door de molen gehaald om nog dit jaar een eerste paal in de grond te krijgen waardoor gemaakte afspraken met het rijk over de huren onveranderd kunnen bÜjven. Het heeft wel tot consequentie dat de bouw prijzen nog niet waterdicht met de aanne mer geregeld en dat bepaalde stukken grond niet eens onteigend zijn. De bewo ners willen ook dat zo snel mogelijk ge start wordt met de bouw van huizen op de rest van het terrein vanaf Korte Prinsen gracht tot aan de Droogbak. Dat geldt ook voor het Haarlemmerplein zelf, waar een markt moet komen, een theater, een park je en huizen. Binnen de grachtengordel mogen geen parkeergarages gebouwd worden zo heeft de gemeenteraad beslist, daar bui ten is nog alles mogelijk. Het gemeente bestuur wil onderzoeken of parkeerga rages gebouwd kunnen worden bij het Centraal Station en onder het Museum plein. Parkeren aan de rand van de stad om de reis per openbaar vervoer naar het centrum te vervolgen zal voorlopig slechts mogelijk zijn vanuit de Bijlmer meer. Bij vier metrostations komen der gelijke parkeerterreinen. Ook start Am sterdam met een experiment voor het „belanghebbenden-parkeren” zo als al jaren in een deel van de Haarlemse binnenstad gebeurt. In Amsterdam is daar de Rapenburgerstraat, in het cen trum niet ver van de IJtunnel, voor aan gewezen. Ook de fietser wordt in de nieuwe verkeersplannen niet vergeten. Er zijn fietsroutes in de maak over de Amstel- dijk voorbij de begraafplaats Zorgvlied, via de Amtzeniusweg, over het terrein van de Centrale Markthallen, door de Potgieterstraat, in de westelijke tuinste den, van deze tuinsteden naar Duiven- drecht en via de Weesperzijde. De fietser zal binnenkort ook veiliger kunnen rij den op het kruispunt Vrijheidslaan- Rijnstraat, op de Middenweg en op de Insulindeweg. De Nieuwe Vaart krijgt een nieuwe voet- en fietsbrug. De oude Cr Een langdurig karwei in de hoofdstad is geklaard. Drie bruggen bij Keizersgracht en Leidsegracht zijn vrijwel gelijktijdig vernieuwd. Het zijn de bewoners van de Haar lemmerbuurt zelf geweest die de gemeen te altijd de waanzin van de autoweg heb ben voorgehouden. Zoals op veel meer plekken in de stad kwam de redding niet of veel te laat. Zeker voor de Haarlemmer Houttuinen die doorgaan voor „het groot ste gat in de stad”. Dit gat is kenmerkend voor de wijze waarop in de zestiger jaren met stadsont wikkeling werd omgesprongen. Een amb tenaar trok vanachter zijn bureau pot loodlijnen op een plattegrond ter verbin ding van het ene drukke gebied naar het andere. Dat hij daarmee in het geval van de Haarlemmerbuurt zeshonderd huizen wegstreepte en drieduizend mensen naar elders verwees, werd nauwelijks beseft. Zo is ook de metro uitgedacht, maar nog net op tijd werd ingezien dat een compleet net van metrolijnen, afgezien van de onbe taalbaarheid, de doodsteek voor de stad zou zijn. Het is even rustig geweest rond het verkeerscirculatieplan in de hoofdstad, maar dat is slechts stilte voor de storm. De gemeentelijke afdeling verkeer werkt hard aan de uitvoering van de plannen die najaar 1978 door de raad zijn aangenomen. Zo krijgt het open baar vervoer in 1980 nieuwe impulsen met de aanleg van vrije banen en nieuwe stukken rails. De Admiraal de Ruijter- weg bijvoorbeeld krijgt een halfvrije trambaan en volledig vrije banen komen op de Van Baerlestraat, de De Lairesse- straat, de Jan Evertsenstraat, de Witte de Withstraat, de Hoofdweg, de Sloter- meerlaan en de Insulindeweg. Vanaf de Rooseveltlaan komen tramrails naar het nog te maken NS-station bij het RAI- gebouw. Ook de Spoorwegen moeten hiervoor wat rails doortrekken vanaf het nieuwe station Zuid bij de Minerva- laan. De treinpassagier kan in de nabije toekomst al vanaf het RAI-gebouw via Schiphol naar Den Haag reizen. Voor wie zijn auto kwijt moet alvorens tram of bus te pakken heeft de gemeente een aantal aardige verrassingen in petto. Zolang stadhuis en muziektheater nog niet op het Waterlooplein verrezen zijn, wordt een deel van het plein gereser veerd als parkeerterrein waarvoor be taald moet worden. Ook de bestaande parkeeraccommodatie op het noordelijk deel van het Rokin zal terrein worden waarvoor de automobilist moet betalen. binnenstad zal voor automobilisten ko mend jaar nog moeilijker te bereiken zijn, want Nieuwmarkt en Burgwallen worden wat men noemt „verkeersluw” gemaakt. De hoofdstad blijft in 1980 even onbe reikbaar voor verkeer, dat zich op meer dan twee wielen voortbeweegt, als het afgelopen jaar. Omdat Amsterdam op een moment in de zomer onaanvaard baar veel opbrekingen van wegen ver toonde, nam het gemeentebestuur een besluit om 45 werkzaamheden op ver schillende punten in de stad tot nader order te schrappen. Van deze werken dulden er 38 geen uitstel, maar de plan ning voor 1980 vermeldt de aanpak van 144 nieuwe knelpunten in de stad. Dat betekent voor het komend jaar een nog groter aantal wegopbrekingen dan het afgelopen jaar. Een greep uit de plekken in de hoofdstad waar de argeloze wegge bruiker in 1980 het bord „wegomleg- ging” kan aantreffen: de Bullebakbrug op het kruispunt Brouwersgracht-Mar- nixstraat; Hoofddorpplein, Admiraal De Ruijterweg, Mercatorplein, Plantage Middenlaan, Beukenweg, Hoofdweg en omgeving Ceintuurbaan wegens het ver nieuwen van tramsporen; en voor diver se werkzaamheden de Utrechtsestraat, Nieuwezjjds Voorburgwal en de Mau- ritskade. al 40 jaar moesten aanzien werden wanho pig en zeiden: laten ze die rotzooi dan maar platgooien”. In 1968 werd duidelijk hoe de autoweg eruit zou zien. Het werd een toestand op poten die de toch al geïsoleerd liggende Westelijke Eilanden wreed van de Haar lemmerbuurt zou afsnijden. Henk Takens: „Toen begon de aktie tegen de weg pas goed. We merkten dat de bewoners van de huizen als vuilnis met hun inboedel werden weggetranspor teerd. In 1970 kwam de grote kaalslag, maar toen kwam de gemeenteraad in be weging. Een motie van het PvdA-raadslid Treumann werd aangenomen voor de aanleg van een smalle weg, geen autobaan maar een stadsstraat en de bebouwing moest terugkeren”. Vanaf dat ogenblik konden de omwo nenden gaan denken aan opbouw van de vernietigde Haarlemmer Houttuinen. Een bestemmingsplan moest er komen, ge sprekken met architecten, eindeloze ver gaderingen geruzie over rooilijnen, het sluiten van compromissen, maar eindelijk kwam toch dat plan dat door de buurt zelf gemaakt is en dat de gemeenteraad heeft goedgekeurd. Op het terrein tussen Haar lemmerplein en Korte Prinsengracht ko men 206 huizen met een gemiddelde kale huur van ruim 300 gulden, tien eenheden jongerenhuisvesting, groepswoningen voor Centraal Wonen, 2000 m2 bedrijfs ruimte, drie ateliers en tenslotte 133 on dergrondse parkeerplaatsen voor bewo ners. joen kubieke meter vuilnis. B. en W. stel len uitdrukkelijk dat zij deze forse bouw- lokatie vlak bij de stad willen hebben geheel volgens het programakkoord dat er van uit gaat dat zoveel mogelijk Am sterdammers in of nabij de stad gehuis vest moeten worden. Hiermee wordt nog maals benadrukt dat B. en W. geen heil zien in de overloop van Amsterdammers naar Hoorn, Alkmaar, Purmerend, Ahne- re en Lelystad. Het gemeentebestuur wil voor de komende zomer een beslissing nemen over Uilenbos. Een particuliere organisatie Aqua City lanceerde begin dit jaar een plan om hui zen te bouwen op pontons in het steeds leger rakende Oostelijk Havengebied. Het zal niet lang duren of het onderzoek naar de mogelijkheden hiervan zal gereed zijn. Een plaats die ook sterk in de belang stelling is komen te staan door de mogelij ke bouw van huizen is het braakliggende terrein aan de Ferdinand Bolstraat in de Pijp, waar het muziektheater zou verrij zen. Dit is verrassend snel gevoegd bij het LOK Houttuinen verrijzen weer in volle glorie Buurtbewoonster mevrouw De Moor groef vrijdag symbolisch een gat voor de eerste heipaal in de Haarlemmer Houttuinen. raad goedkeuring had gegeven aan de nieuwe weg. Henk-Takens, buurtbewoner van het eerste uur: „Dat plan dateert al vanaf 1935. Gedacht werd aan een klaver blad met ongelijkvloerse kruisingen, waarvoor grote stukken van de buurt moesten wijken, alleen om de te verwach ten verkeersstromen tussen binnenstad en havengebied vrij baan te geven. Later •Cr Zo moet het Haarlemmerplein er in de nabije toekomst gaan uitzien volgens de buurt. De Haarlemmerpoort (links) wordt bewoonbaar, er komt een theater en een parkje en de bestaande autoweg loopt achter het plein tegen de spoorlijn aan. stadhuis op het Waterlooplein en alle mo gelijkheden voor het 2000 m2 tellende terrein zijn nog open. De winkeliersvere niging was er als de kippen bij om met hulp van de Rotterdamse architecten Mol en Reyenga bij de gemeente een kant en klaar huizenplan in te dienen. Het spreekt vanzelf dat de winkeliers bijzonder ge baat zijn bij een groter aantal bewoners van de Pijp. Voorlopig ligt de toekomst van het terrein, waar eens het oude RAI-gebouw stond, nog in nevelen gehuld. Evengroot als de schaduw is van de hotelkolos Oku- ra, aan de rand van het terrein, is de dreiging van een forse schadeclaim van deze Japanse horecagigant. Okura accep teerde de voor een dergelijk groot hotel ongebruikelijke entourage van een woon wijk, omdat de gemeente Amsterdam de komst van een muziektheater als naaste buur in het vooruitzicht stelde. Naar die potentiële hotelgasten kan Okura fluiten en de gemeente moet de hand op de portemonnaie zien te houden. „Amsterdam-promotion” is de formule waarmee de ge meente en het bedrijfsleven zich samen inzetten voor de economische promotie van de hoofdstad. Al tien jaar werkt de stichting AMPRO aan de verkoop van het produkt Am sterdam en omgeving. i W f

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13