Aardig spel van Centrum in Het Verjaardagsfeest Merlijn brengt schimmenspelen ps IS Ballettechniek getoond als schilderij Picasso Zeitgeist in Toneelschuur Omroepkoor suggestief klinkend onder Bohumil Gregor it Andriessen-etalage Opnamen voor E.P.tje afgekeurd Buddy Odor Stop ook naar Haarlem Ben Ullings overleden 17 VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 Alexandra Radius te gespannen in Etudes Souwens Autoverhuur EEN GOLF HUREN? Bij Souwens sturen! o Al fe- - 11 5 KUNST 1 MS 1 27,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Excl. BTW en benzine Langere huurtijd op aanvraag Kampervest 23, Haarlem, tel. 312638 ^""1' TV Bouwjaar Zl 1979 AMSTERDAM. Met Het ver jaardagsfeest brengt toneelgroep Centrum zijn derde Pinterstuk van dit seizoen uit, na De kamer en Een beetje pijn. Allen behoren tot Pinters vroege werk, geschre ven in 1957/58. Samen met een vierde stuk, De dienstlift, worden ze wel de comedies van dreiging genoemd. Steeds is er namelijk sprake van mensen die het uit onduidelijke motieven op een an der gemunt hebben. Pinters dreiging sterk verouderd ALMA POST Amsterdam, 20 apan, eten- CONRAD VAN DE WEETERING arok- loco- anci- (Van onze kunstredactie) do- oven s cy- te- •ade, bant. (ADVERTENTIE) (Foto Jaap Pieper) Scène uit Jenufa met hoofdrol-zangeres Gabriela Benackova in het midden. tuurprijs van de provincie Noord-Bra- Scène uit Het Verjaardagsfeest van Harold Pinter met Elisabeth Hoijtink als Meg en Polio Hamburger als Stanley. Het eerste non-profit platenproject, een E.P.tje met opnamen van drie Kennemer bands, komt door de ontwikkeling echter niet in gevaar, al wordt afgezien van five- opnamen. Maandagavond gaat de stich ting met Vandattum en Plastics de Haar lemse Zeezichtstudio in. Daar werd al eerder de derde groep, Pierre Anniversai- re, op de band gezet. De Stichting Popmu ziek Kennemerland hoopt zich begin fe bruari met het uiteindelijk resultaat voor het eerst naar buiten toe officieel te kun nen presenteren. enoch- m 2. In dat in urnen- t inge- umen- ievoer. /an de :rwerp ervoer n tips k van edel, <pro- EINDHOVEN (ANP). Na een lang durige ziekte is donderdag de voormalige directeur van de Eindhovense Stads schouwburg, Ben Ullings, op 65-jarige leeftijd overleden. Ullings begon zijn loopbaan als ambte naar van de gemeente Eindhoven. In 1963 werd hij directeur van de Kunststichting. Hij was mede-oprichter van de Stichting Kunstzinnige Vorming in Eindhoven Ullings werd directeur van de Eindho vense Stadsschouwburg in 1964. Vorig jaar juni legde hij in verband met zijn pensionering deze functie neer. Ben Ul lings was ridder in de orde van Oranje Nassau en werd in het verleden verder onder meer onderscheiden met de Cul- Doordat een gedeelte van de Uitwij- zer-rubriek in onze krant van donder dag is weggevallen, kwam onder staande aankondiging te vervallen. Net als bij de opvoering van 1977, berust de muzikale leiding bij Bohumil Gregor, die deze opera samen met een aantal belangrijke en eveneens Tsjechische, vo cale sofisten die nu eveneens in deze cast voorkomen ook al op de grammofoon plaat heeft gezet. Nieuw in het huidige gezelschap is Ga briela Benackova, die qua dramatische geladenheid weliswaar niet kan tippen aan Nadezda Kniplova in haar machtige vertolking van de rol van de stiefmoeder, maar die toch een tamelijk levensechte Jenufa neerzet. Haar tegenspeler Jan Blinkhof zorgt daarbij voor een sterke creatie als haar toekomstige echtgenoot in dit verhaal tot wanhoop. Maar ook de overige vocalisten hebben over het algemeen het niveau waardoor tegen een wat al te tekenfilmachtig decor en idem aankleding muzikaal en toneel matig een steeds boeiende spanning in het geheel wordt gelegd. Gregor weet het Omroeporkest tot bij zonder suggestief spel aan te vuren en zo tot een hechte basis te maken van de podiumverrichtingen van de solisten en het Nederlands Operakoor. Prestaties die de kracht van Janóceks meesterwerken en de ruigheid van temperament van deze door onrust gedreven, eigengereide com ponist op sublieme wijze doen voelen. JOHAN VAN KEMPEN Merlijn speelt de vier schimmenspelen in een grote produktie waaraan zeven medewerkers (onder wie vier schimmen- schijvers) te pas komen en met behulp van de originele schimmenpoppen. Wie de voorstelling wil gaan zien, gelieve telefo- nisch kaarten te reserveren op nr. (023)- 31.69.61. CJP’ers krijgen korting. Van- zersum ramma -an Art Deze ‘peelde ;t Flet- Mary ok bij pranco. forma- ie nog nu 60. mt. enoch- ;um 2. idacht feest” it gis- sgaan, in de Annet 'gene er en gische e klei- n het Dag- Wit- n ver- jraten ■er de at on- 22.00 uitzen- op de sdactie sport ling is itgeno- i sport meer ckeyer woord, ijn bij- 'lace, Four- eret- i Die Four- 23.20 1, tv- 18.05 zine. 'gen >0.10 De >1.55 pro- HAARLEM. Het toneelstuk Zeit geist van de Duitse auteur Rainer Wemer Herzog, wordt vanavond en morgenavond nog gespeeld in Toneelschuur I aan de Smedestraat in Haarlem door toneelgroep Globe. Het gaat hier om ene Phoebe Zeitgeist, een vrouwefijk wezen dat door haar pla neet naar de onze wordt gestuurd om een reportage te schrijven over het democrati sche leven van de aardebevolking. Zij komt hier aan en probeert zo snel moge lijk de taal onder de knie te krijgen. Zij leert woorden en zinnen al gauw, maar de uitdrukkingen, de begrippen en het idi oom ontgaan haar. Haar verkeerde gebruik van de taal veroorzaakt uiteindelijk anarchistisch ge drag bij degenen tegen wie zij spreekt. Fassbinder gaat verder in Zeitgeist (oor spronkelijke titel Blut am Hals der Katze) dan alleen de taalverwarring. Hij laat zien dat er verschil kan bestaan tussen gevoe lens en de manier waarop die verbaal tot uiting zijn gebracht In het laatste deel van Zeitgeist ontstaan er daardoor kortsluitingen en iedereen keert zich tegen Phoebe-het universele buitenbeentje. Zeitgeist is geregisseerd door Paul Ver meulen Windsant. De spelers zij: Netty Blanken, Theo de Groot, Nora Kretz, Gijs de Lange, Diane Lensink, Babette Mulder, Adriaan Ólree, Joost Prinsen, Ton Selter en Guusje van Tilborgh als Phoebe Zeit geist. De voorstellingen in de Toneel schuur beginnen om 20.30 uur. al. oven 18.30 Pop- spro- Re- '2.15 film. haar 3UWS voor genomen geschiedenis over liefde en burgermoraal zoals zo vaak bij operali bretti nogal gezocht aan; Janócek weet er in dit muzikaal kader een indrukwekkend drama van te maken. gen tour en l’air in de mannensolo) en dat ze vaak net niet tegen de enorme moeilijk heden van deze rol is opgewassen. Haar La Sylphide solo is overigens on gemeen fraai. Een zelfde bezwaar geldt ook voor Francis Sinceretti. Hij heeft een geweldige toneelpresentatie, werkt al zijn rollen prachtig af, maar is nu eenmaal niet de perfekte draaimachine die voor dit ballet nodig is. Henny Jurriëns blijft nog steeds, bijna per voorstelling, aan technische vaardig heid en presence winnen, wat steeds weer een genoegen is om te zien. Kortom, Etudes is een must voor Het Nationale Ballet en een genoegen voor de toeschouwers, maar het is nog steeds niet zo opwindend als het eigenlijk zou moeten zijn. Na enkele voorstellingen zal dat ze ker beter worden. De volgende uitvoering van dit ballet is zondag, 23 december om 14 uur in de Stadsschouwburg van Am sterdam. i en Dans: Het Nationale Ballet met een reprise van Etudes. Choreografie: Ha rald Lander, muziek Karl Czemy en Knudage Rissager, solisten Alexan dra Radius, Francis Sinceretti en Henny Jurriëns. Herinstudering: Ivan Kramer. Orkest: Het Nederlands Bal- letorkest o.l.v. Adam Gatehouse. Ver der op het programma: Agon, ballet voor twaalf dansers van George Ba lanchine en Igor Stravinsky en Voor bij gegaan van Rudi van Dantzig en Fréderick Chopin. Stadsschouwburg december 1979. Opera Jenufa spannend gebracht irma- •naai. 19.22 20.00 nthe, king, tatie. light The Buddy Odor Stop omvat naast Hans Vandenburg nog enkele oudgedien den uit Sportivo, te weten: zangeres Meike Touw, toetsenman Peter Calicher en drummer Max Mollinger. De bezetting omvat verder Martin Bakker (bas en con trabas) en de Amerikaanse zangeres Lisa Bialac. De groep beleefde onlangs haar concertdebuut. In het voorprogramma staat de new-beatformatie The Rousers. Henny Jurriëns, Alexandra Radius en Francis Sinceretti (v.l.n.r.) tijdens de reprise van Etudes van Harald Lander. (Foto Jorge Fatauros) (Van onze kunstredactie) Als een stille ode aan de per soon en het werk van Mari Andries- sen is een van de J etalages van de 1 Haarlemse Vishal dezelfde die het afgelopen jaar door het Jute-pro- J ject werd benut ingericht door het g Frans Hals Mu seum met enkele S karakteristieke i portretten en klein plastiek van An- driessens hand. Ierse katholiek, Goldberg is jood, spreekt in Bijbels aandoende genealogiën, spreekt van Mijn Vader, en heeft vele namen, waaronder één die niet genoemd mag worden. Al in de jaren zestig zijn er geluiden te horen die het stuk vanwege de vaagheden onbevredigend vinden. Toen had het ech ter nog de charme van zijn nieuwheid, en het soort dialoog erin (ontleend aan de onzin van ons dagelijks gepraat) het echo’s horen van Beckett en Ionesco en dwong bewondering af. Nu is het nieuwe er af, en bovendien zijn er twintig jaar overheen gegaan, waarin we met collec tief enthousiasme hebben afgerekend met vaagheid. Het spitten in onze plein- doods- sex- en andere angsten heeft ons ver trouwd gemaakt met on- en onderbewuste motieven die we hebben. Nu komen met een stuk over vage dreigingen vind ik dan ook misplaatst als een set Picasso-lamp- jes. Centrum speelt Het verjaardagsfeest onder regie van ex-T.V.-regisseur Wouter van Praag, overigens goed. Onno Molen kamp en Elisabeth Hoijtink vormen een ideaal toneelechtpaar. Hij vol vriendelijke rust, zij een lieverd die je zo een vondeling op de stoep zou toewensen. Polio Hambur ger maakt van Stanley wat er van een personage zonder motieven of karakter nog te maken valt, Monique Kramer is een vrolijk buurmeisje, Henk Rigters en Ben Hulsman zijn het klassieke duo van slim merik en dommekracht. Frank Raven ontwierp een huiskamer plus keuken in overeenstemming met het traditionele van het stuk. De vlotte, duidelijke verta ling was van Gerard Reve. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Het Haarlemse poppen theater Merlijn brengt op twee achter eenvolgende zaterdagen, 22 en 29 decem ber, weer de schimmenspelen van Frans ter Gast in produktie. In het eigen theater tje aan het Hasselaarsplein 35 worden vier stukken van de bekende vooroorlogse au teur gespeeld, te weten De Lente, De Wol- gaspelers, Madame Butterfly en een schimmenspel van grotere lengte, De Slimheidskampioen van Herodes, in een bewerking van Charivarius. Voor pianisten van ieder niveau is het daarnaast ook nog interessant etudes van Karl Czemy (bewonderd of gehaat, ooit afgeraffeld of vlijtig bestudeerd) briljant te horen uitvoeren, met even briljant daardoorheen gemengd, een aantal disso nanten (door Knudage Riisager) als een knipoog naar alle misslagen die jonge pianisten er bij het studeren in maakten. Vooral in het begin van dit ballet wordt de ballettechniek er in gepresenteerd als in een schilderij van Picasso, waarin de schilder iets van zes kanten tegelijk wilde laten zien. Een etude met passen uit 1832 (La Sylphide) sleept ons mee in die roman tische periode, tot de dansende soliste plotseling in een hedendaagse balletstu dio blijkt te staan, wat blijkt uit de spiegel beelden (gespeeld door andere danseres sen) die van alle kanten opdoemen en die alleen maar met de danseres meebewegen zolang zij in hun richting kijkt. Dit ballet is met al zijn moeilijkheden in de eerste plaats een examenopgave voor solisten, halfsofisten en corps de ballet, maar het is tevens uitstekend oefenmate riaal om een balletgroep op een technisch hoger niveau te verheffen. Los van een aantal zeer geslaagde pres taties (het virtuoze draaiwerk van de half- solisten bij de dames bijvoorbeeld) moet helaas geconstateerd worden, dat Het Na tionale Ballet dit oefenmateriaal hard no dig heeft. Met alle bewondering voor het reeds bereikte niveau van Alexandra Ra dius in de hoofdrol, mogen we toch niet over het hoofd zien, dat ze meestal veel te gespannen is om haar werken spelen te doen lijken; dat er aan een fraaie armvoe- ring bij haar nogal eens iets ontbreekt; dat er in haar solofragmenten (evenals in die van Francis Sinceretti) soms vereenvoudi gingen zijn aangebracht (een gesprongen fouetté is bijvoorbeeld verdwenen, even als een twee maal achter elkaar gespron- In het veijaardagsfeest nemen twee he ren op zekere dag hun intrek in een een voudig pension in een badplaats. Het wordt beheerd door de strandstoelenver huurder Petey en zijn vrouw Meg. De enige andere huisgenoten is een stamgast, een jonge man (Stanley) die, door een of andere stommiteit? door gebrek aan ta lent? zijn carrière als pianist heeft moeten opgeven. Meg leeft haar teveel aan sexue- le en moederlijke energie op hem uit en hij laat het zich aanleunen met de luie en ondankbare houding van een verwende zoon. De twee vreemde gasten vernederen Stanley op en rond een voor hem georga niseerd verjaardagsfeest. De ochtend er na nemen ze hem mee met onduidelijke bestemming. Wat nog opvalt is dat Stan ley van het begin af aan weet dat de heren gevaar voor hem betekenen. Hij schrikt als hij de naam van de ene (Goldberg) hoort, en tegenover diens helper (McCann) probeert hij zijn onschuld dui delijk te maken. Het is dan ook theore tisch mogelijk dat het om een niet-ge- AMSTERDAM. We mogen zonder meer vaststellen, dat Etudes van Harald Lander een perfekt geconstrueerd ballet is, dat in zijn geraffineerde opbouw nooit zal nalaten diepe indruk te maken. Voor balletkenners is het fascinerend alle mogelijke balletoefeningen nu eens keurig op een rij te zien uitgevoerd, oplopend van de meest eenvoudige bewegingen aan de barre, tot de meest virtuoze sprongen en draaien in het midden. noemde misdaad uit het verleden gaat, ne waar ieder wel eens onbenoembare Een andere mogelijkheid is dat Goldberg angsten voor voelt. Het stuk kent veel en McCann De Vergelding of De Dreiging aanwijzingen in de richting van Godge- voorstellen. Een personificatie van datge- lijkheid van het tweetal. McCann is een Opera: „Jenufa” van Leos Janacek, in een produktie van de Nederlandse Operastichting. Uitvoerenden: Het Omroeporkest en het Nederlands Ope rakoor. Muzikale leiding: Bohumil Gregor. Regie: Premysl Koci. Dekors: Josef Svoboda. Kostuums: Sara Hej- nova. Vocale solisten: Gabriela Ba- nackova, Nadezda Kniplova, Jan Blinkhof, Gary Glaze, Annett Andrie- sen, Tom Haenen, Pieter van den Berg, Nelly Morpurgo, Urpu Nuottamo, Lu cia Meeuwsen, Regina Nauta, Thea van der Putten, Ans Koch. Circusthea ter Scheveningen, 20 december 1979. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De jonge Stichting Popmuziek Kennemerland is niet ge vrijwaard gebleven van tegenslag. Gis teravond bleken bij het mixen de opnamen die anderhalve week geleden werden gemaakt van de rockbands Van dattum en Plastics zoveel vervorming te bevatten en technisch zo onvolkomen te zijn, dat de tapes moesten worden afge keurd. Het is des te opmerkelijker dat je je in puur muzikaal opzicht toch zelfs maar geen ogenblik verveelt bij Janéceks avondvullende opera Jenufa, zoals die (na twee jaar) opnieuw bij de Nederlandse Operastichting in produktie is gegaan. En ook al doet de als uitgangspunt hier- Voorstelling: Het verjaardagsfeest (The Birthday party) van Harold Pinter. Groep: Centrum. Regie: Wouter van Praag. Vertaling: Gerard Reve. Toneel beeld: Frank Raven. Met: Onno Molenkamp, Elisabeth Hoijtink, Polio Hambur ger, Monique Kramer, Henk Rigters, Ben Hulsman. Première: 20 december 1979 in Centrum Bellevue, Amsterdam. SCHEVENINGEN. Jandceks muziek is eigenlijk een vorm van laatromantiek in (zo zouden we tegenwoordig kunnen zeggen: minimal art-achtige opbouw. De door de componist hiertoe in grillige rit miek toegepaste fragmenten, steunen op de folkore. De melodiek is in het alge meen enigszins kortademig en het komt in die patroonmatige manier van doen uiteraard niet tot een thematische ont wikkeling, terwijl de harmonische struc tuur nogal elementair blijft. HAARLEM. In het kader van nun eerste kennismakingstoernee door eigen land komt The Buddy Odor Stop, de band die Hans Vandenburg in het leven riep na het verscheiden van Gruppo Sportivo, ook naar Haarlem. Onder auspiciën van de Stichting Popmuziek Kennemerland, die daarmee haar eerste concertactiviteit realiseert, treedt de band op 2 februari op in het Haarlems Concertgebouw.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17