t Verordening Lelystad wordt toetssteen Kerstactie Lekker Dier Landelijke Korporaals Vereniging: Bonden boos Meer energiebesparing mogelijk bij landmacht nieuwe markten’ CMHA: Wiegel moet voorstel Project voor sociale bouw op Philips terugnemen Waarschuwing tegen wijziging klimaat in Egypte „Beleid richten op achterstand minderheden” Congres over invloed chip wat ploegendienst is” „Minister weet niet Landbouw moet zoeken naar £Kort geding F 29 Turken tegen staat F F F i In artikel Milieu Defensie Bonden GEB Rotterdam boos 1 SI 11 22 23 VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 ECONOMIE (Van onze redactie economie) UTRECHT. De artsenor ganisatie KNMG zal zich fel verzetten tegen vestigingsmo- nopolies van de overheid voor huisartsen en andere hulpver leners, zoals die in sommige plaatsen dreigen te ontstaan. Toetssteen wordt de kwestie in Lelystad, waar de gemeen teraad een verordening heeft aanvaard die volgens de KNMG de huisartsen hun vrij heid ontneemt. L» Artsen in verzet tegen vestiging via overheid gereduceerd. F (Van onze redactie economie) Protest bij Lelystad hielp niet, de artsenorganisatie zal nu met de landelijke Huisartsen vereniging verzet aantekenen bij de minister van Binnenlandse Zaken en Volksgezondheid. Tegelijkertijd willen zij trachten een huisarts in Lelystad te doen vestigen, zodat een proefproces kan worden aangespannen over de rechtma tigheid van de vestigingsverordening. In Lelystad heeft de adviesraad (wordt binnenkort omgezet in gemeenteraad) on langs een verordening aangenomen die de vestiging van huisartsen, tandartsen, apo thekers, verloskundigen, fysiotherapeu ten, wijkverpleegkundigen en maatschap- vestigingsbeleid voordat landelijk op dit gebied maatregelen van kracht worden. In verscheidene plaatsen bestaan volgens de organisatie plannen voor een vergun ningenstelsel: Utrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag en Zwolle. Veelal komen deze plannen uit de kokers van de PvdA-frac- ties in gemeenteraden, zo stelt de organi satie. De investering die nodig is voor de aan schaf van die geleiders wordt binnen de levensduur van de voertuigen terugver diend. Een ander LKV-initiatief dat on langs onder de aandacht van de bewinds- verbetering kunnen bereiken als meer ri sico wordt gestoken in het zoeken naar nieuwe afzetmarkten en naar nieuwe pro- dukten. Voorzitter W. J. Lokhorst van de land- bouw-topcoöperatie Cebeco-Handelsraad zei dit tijdens de algemene vergadering in Amsterdam. Lokhorst meldde dat het Nederlands agrarisch exportoverschot dit jaar ruim acht miljard gulden bedraagt (uitvoer 28, invoer 19,7 miljard) met een negatief saldo van het totaal van de Nederlandse in- en uitvoer van tegen de zes miljard gulden. strikte scheiding blijven de verantwoordelijkheid AMSTERDAM (ANP). De onderne mers in de Nederlandse land- en tuin bouw, die werken onder de druk krimpen de marges tussen opbrengsten en kosten en leveren aan markten waar de groei is vertraagd, zullen slechts een rendements- F k UTRECHT. In het Jaarbeurs congre scentrum in Utrecht worden op 31 janua ri, 1 februari en 5 februari drie congresda gen georganiseerd over de maatschappe lijke gevolgen van de micro-processor, de chip. Volgens de organisatie zijn de con gresdagen bedoeld voor iedereen die van uit maatschappelijk, industrieel of weten schappelijk oogpunt in de microelektroni- ca is geïnteresseerd. Op de eerste congresdag worden inlei dingen gehouden door deskundigen uit Nederland, de Verenigde Staten en Groot- Brittannië. Op de tweede dag is er een politiek forum met als onderwerp het Ne derlandse overheidsbeleid voorafgegaan door inleidingen van verschillende Neder landse sprekers. Toespraken worden onder andere ge houden door PvdA-fractieleider Den Uyl („Technologie en arbeid: noodzaak voor een nieuw beleid”) en oud-minister Trip van Wetenschapsbeleid, nu lid van de Eer ste Kamer voor de PPR en directeur van het Nationaal Maritiem Instituut („Inno vatie en de rol van het midden- en kleinbe drijf’). Tijdens de eerste twee dagen wordt de micro-processor ook onder de loep geno men via films en demonstraties. De derde dag richt een vijftal inleiders zich op de feitelijke informatie ten behoeve van de Nederlandse samenleving en industrie. Alle drie dagen wordt een permanente tentoonstelling gehouden voor niet-tech- nici. In die brief, een tweede „dringend ver zoek”, dringt de minister er bij de gemeen te op aan dat de arbeidsuren van voor 1 januari opnieuw ingevoerd worden, wat zou neerkomen op een 36,8-urige werk week, in plaats van de 34,3-urige werk week die momenteel geldt voor het perso neel van het Gemeentelijk Energie Bedrijf (GEB) dat op de centrales werkzaam is. Dorenbos vindt dit, evenals zijn colle ga’s van de katholieke en christelijke vak bonden, een onzinnige eis: „Bij een 10- weeks rooster voor een vijf-ploegendienst Ook binnen de muren van het Rotter damse stadhuis aan de Coolsingel is men niet te spreken over de jongste brief van Wiegel. Een woordvoerder van de ge meente gad als zijn persoonlijke mening dat er niet zoveel zal veranderen door het epistel. „Bij het debat van 13 december heeft de gemeenteraad met een motie de ideeën van burgemeester en wethouders ten aanzien van een meerjarenplan over deze materie goedgekeurd en hun ver trouwen is daarover uitgesproken. Aange zien de ministeriële brief geen nieuwe overwegingen bevat, zie ik niet in waarom de vijf ploegendiensten alsnog terugge draaid zouden moeten worden”. Toch zit de verantwoordelijke wet houder Van der Have (personeelszaken) lelijk met de kwestie in zijn maag, want niet alleen het GEB zou een vijf-ploegen dienst krijgen, zo stelde onlangs een amb telijke werkgroep, waarin vertegenwoor digers van de afdelingen algemene perso neels- en organisatiezaken, de betrokken bedrijven en de afdeling financiën zitting hadden. Besloten werd dat ook drie ande re gemeentebedrijven voor zo’n arbeids- systeem in aanmerking komen. Daaron der vallen het gemeentelijk vervoersbe drijf RET, de drinkwaterleiding en ook de reinigingsdienst (ROTEB). Voor de uitvoering van vijfploegen diensten staat 1,5 miljoen gulden op die meerjarenbegroting, en bij de gemeente verwacht men dan ook dat de invoering van die diensten gewoon doorgang zal vinden. De commissie zoekt ook naar uit breidingsmogelijkheden die verdere ar beidsplaatsen zullen opleveren. Gedacht wordt daarbij aan het Gemeentelijk Ha venbedrijf en de ambulancedienst van de GG en GD. EINDHOVEN (ANP). De vak bonden zijn boos op Philips omdat pas op 17 januari gesproken kan wor den over de problemen in de vestigin gen in Winschoten, Stadskanaal, Maastricht en Heerlen. Dat hebben districtsbestuurders laten weten na overleg met Philips. Het concern wordt geconfronteerd met moeilijkheden ten aanzien van de afzet en de produktie in genoemde vestigingen. De raad van bestuur liet onlangs weten deze problematiek in onderlinge samenhang te willen be zien en in overleg met de verschillen de ondernemingsraden en de bonden te willen zoeken naar een oplossing. In Zuid-Limburg werken 1300 men sen, in Stadskanaal 2500. Deze bedrij ven vallen onder de hoofdindustrie- groep Elcoma. Het bedrijf in Win schoten telt 375 werknemers en hoort bij de hoofdindustriegroep glas. Philips had volgens de bonden eer der laten weten de problematiek op 12 januari te willen bespreken. Daar na werd gezegd dat dit zo spoedig mogelijk na 1 januari zou gebeuren. „Wat er nu gebeurt lijkt op gesol met werknemers. Het geeft een nieuwe voedingsbodem aan het wantrou wen”, aldus de Federatie van Hoger Philipspersoneel. Aalko van de Veen van de Indu striebond FNV zegt het gevoel te heb ben dat hij met de rug tegen de muur staat. „De werknemers gaan nu met een bijzonder onplezierig gevoel de Kerstdagen in. Wat Philips gedaan heeft is naar mijn mening bijzonder onzorgvuldig”, aldus Van de Veen. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. „Minister Wiegel'geeft er blijkbaar geen weet van wat een vijf-ploegendienst betekent, en hij zou er goed aan doen zelf eens zo’n dienst te draaien”. Aldus reaheert districtsbestuurder Dorenbos van de ABVA-afde-' ling te Rotterdam op de brief die minister Wiegel van Binnenlandse Zaken deze week naar burgemeester en wethouders van Rotterdam stuurde. AMERSFOORT. De Landelijke Korporaals Vereniging (LKV) ziet grote mogelijkheden voor energiebesparingen bij de landmacht. Als gevolg van haar ideeën heeft minister Scholten (Defensie) meegedeeld dat jaarlijks 85.000 liter benzine wordt bespaard doordat op 160 militaire voertuigen gebruik wordt gemaakt van zogenaamde „windgeleiders”. Er moet een bestaan tussen voor verstrekkingen en die voor de orga nisatie van de gezondheidszorg, aldus de KNMG. Eerder liet de apothekersorgani- satie KNMP zich al kritisch uit over de STAG, terwijl ook in de ziekenfondskrin gen wordt getwijfeld aan de juridische houdbaarheid van deze stichting, vooral als zij met ziekenfondsen in zee gaat. Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (Volksgezondheid) heeft enkele malen ge- pelijk werkers verbiedt in bepaalde wij ken zonder vergunning. Aan het verlenen van zo’n vergunning zullen voorwaarden worden verbonden, zoals de bereidheid om in een gezondheidscentrum te werken. Landdrost Lammers van de Zuidelijke IJsselmeerpolders, die nu nog Lelystad bestuurt, heeft deze verordening goedge keurd. Maar de inhoud en de strekking is volgens de artsenorganisatie in strijd met de Wet op de Uitoefening van de Genees kunst, waarin vrijheid van vestiging wordt vborgeschreven. Bovendien is zij in strijd met de grondslag van het wetsont werp Voorzieningen Gezondheidszorg, dat nu bij het parlement aanhangig is, zo menen de artsen. Daarin wordt bepaald dat een vergun ningsstelsel alleen mag worden ingevoerd als bij algemene maatregel van bestuur is vastgesteld dat „een behoefte aan of sprei ding van een bepaalde categorie perso nen, werkzaam op het terrein van de ge zondheidszorg, hiertoe aanleiding geeft”. Lelystad loopt hierop vooruit, omdat het nog niet heeft vastgesteld dat behoefte en spreiding aanleiding zijn tot het uit vaardigen van de verordening. De KNMG constateert strijdigheid met het algemeen belang en zal ook op die grond pogingen doen de verordening nietig te doen ver klaren. De KNMG is beducht voor een „olievlekwerking” van een gemeentelijk man is gebracht betreft de vervanging van oude voertuigen die aanmerkelijk meer energie gebruiken dan nieuw mate rieel. Bij de 840 Zware Transportcompag- nie in Soesterberg zou vervanging Defen sie jaarlijks alleen al een extra voordeel opleveren van 345.375, aldus de LKV. De vereniging geeft hierbij het volgende voorbeeld: bij deze compagnie zijn 15 „ou de” YP-616 voertuigen in gebruik, die in totaal aan brandstof en oliekosten 28.425 gebruiken. Daarentegen gebruikt een nieuwe DAF FT-2300, die op dieselolie rijdt, jaarlijks 5400, alles bij 30.000 kilo meter per jaar. Vervangt men de oude voertuigen door de gesuggereerde DAF’s dan ontstaat een voordeel van bijna 350.000 gulden. Bijkomend voordeel is dan nog, dat bij vervanging van de YP 616-wagens de te hoge geluidhinder van deze voertuigen zal verdwijnen. DEN HAAG (ANP). De Centrale van Middelbare en Hogere Ambtena ren bij overheid en onderwijs (CMHA) heeft minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) gisteren gevraagd zijn voorstel len in verband met de topinkomens bij de overheid terug te nemen. In een brief aan de minister stelt de CMHA een aantal vragen over de voor genomen verlaging van die topinko mens (de CMHA spreekt zelf over ho gere inkomens). De centrale verlangt onder meer een inzicht in de belonings- structuur in het particuliere bedrijfsle ven voor vergelijkbare functies. De hou je automatisch een paar uur over als je de mensen 36,8 laat werken. Overigens is Wiegel niet tegen een vijf-ploegendienst, maar hij wil wel dat de mensen 36,8 uur werken. Vanaf de dag dat die arbeidstijd in 1969 werd ingevoerd, moesten de werk nemers van het GEB een paar uur per week bezig worden gehouden met allerlei excursies en uitstapjes. De kosten van die operatie bedroegen twee ton per jaar”. In het kader van de bezuinigingen is begin dit jaar overgestapt op een 34,3- urige werkweek, waarbij de 3,2 uur overbodige arbeidstijd verviel, maar waarbij de 600 man op wie de maatregel betrekking heeft, wel elk 50 per maand bruto aan loon inleverden. Bovendien zit het de artsenorganisatie dwars dat in Lelystad het op te richten gezondheidscentrum geëxploiteerd zal worden door de STAG, de Stichting Alge mene Gezondheidsvoorzieningen, opge richt door de FNV samen met enkele ziekenfondsen. De KNMG vindt dat de activiteiten van deze stichting, die artsen en andere medewerkers in dienst neemt, leidt tot een vermenging van verantwoor delijkheden. FNV-bestuurder Bode heeft dit echter als gewezen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Het door de mens massale en brute ingrijpen in de natuurlijke omgeving heeft niet te verwaarlozen gevolgen voor het weer en het klimaat. Het opstijgen van gassen uit spuitbussen leidt duidelijk tot een temperatuursverhoging. Indien jaarlijks even veel spuitbussen in gebruik blijven als in 1972, dan zal de gemiddelde temperatuur met bijna één graad Celsius per jaar stijgen. In het slechtst denkbare geval treedt er zelfs een temperatuursverhoging op, die zal leiden tot het smelten van al het poolijs.” Dit wordt gesteld in het nieuwste num mer van het maandblad Milieu Defensie. Dat het gebruik van spuitbussen de ozon laag afbreekt, is inmiddels bekend. De mate waarin dit gebeurt echter niet: als ROTTERDAM (ANP). Het Bouwcen trum in Rotterdam wil een proefproject van ongeveer tweehonderd goedkope wo ningen in Egypte opzetten. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van bouwmate rialen, die ter plaatse worden vervaar digd, ook al zijn de mogelijkheden beperkt. Voor deze sociale woningbouw zullen in Egypte bedrijven moeten worden opgezet, die ter plaatse geschikte bouwmaterialen produceren. Tevens zullen Egyptische ar beidskrachten moeten worden opgeleid om verantwoord met die materialen te kunnen gaan werken. DEN HAAG (ANP). Het beleid van de overheid ten aanzien van de etnische min derheden in ons land, moet niet langer worden gericht op het feit dat zij een afwijkende groep vormen, maar op moge lijke achterstanden van de minderheden. Dit schrijft de Harmonisatieraad Wel zijnsbeleid in een advies over de coördina tie van het beleid inzake etnische minder heden en woonwagenbewoners. „De rege ring dreigt teveel het beeld te bevestigen van een meerderheid met daartegenover een afwijkende minderheid”, aldus het advies. AMSTERDAM (ANP). Negentwintig illegaal in ons land verblijvende Turken, allen in dienst van de wegenbouwmaat schappij Stevin, hebben voor de recht bank in Amsterdam de strijd aangebon den tegen een boven hun hoofd hangende uitwijzing. In een kort geding dat zij heb ben aangespannen tegen de staat en tegen de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, hebben hun advocaten geëist dat geen uitwijzing zal plaatsvinden voordat tot op het hoogste niveau is beslist over hun verzoek voor een werkvergunning. Sinds het van kracht worden van de wet illegale buitenlandse werknemers op 1 november, kunnen werkgevers boetes tot 10.000 gulden krijgen als zij illegale bui tenlandse werknemers in dienst hebben. Op 4 december gingen de negentwintig in gezelschap van Stevin-chefs naar de vreemdelingendienst in Amsterdam met hun verzoeken om een verblijfsvergun ning. Daar werden evenwel de paspoorten van de Turken ingehouden en kregen zij te horen dat zij zich met een reisbiljet op 11 december moesten melden. Zij zouden vervolgens naar hun land worden uitge wezen. Om dat te voorkomen spanden de raadslieden een kort geding aan. De advocaten voerden voor de presi dent van de rechtbank in Amsterdam mr. W. J. Borgerhoff-Mulder, aan dat de firma Stevin voor de asfalteringswerkzaamhe- den bij aanleg en herstel van wegen geen andere werkkrachten kan krijgen. Zij stelden dat onder meer op grond van een associatieverdrag van de EG met Tur kije Turkse arbeiders in dat geval voor keur hebben bij tewerkstelling in EG- landen. Ook een vakbondsvertegenwoor- diger bevestigde dat er vrijwel geen ar beidskrachten voor asfalteringswerk- zaamheden te vinden zijn. Landsadvocaat mr. H. J. Groen was van mening dat de president van de rechtbank geen uitspraak kon doen in deze zaak omdat staatssecretaris Haars van Justitie nog geen beslissing heeft genomen over het verzoek om een werkvergunning. Mr. Borgerhof-Mulder besloot de zaak tegen de Turken voorlopig aan te houden. zegd dat de STAG „weinig in overeen stemming is met het bestaande zieken fondsstelsel”. De artsenorganisatie vindt dat de overheid nu duidelijkheid moet scheppen, zowel over de toelaatbaarheid van de STAG als over de manier, waarop een vestigingsbeleid in de gezondheids zorg tot stand moet komen. Zij vragen ook duidelijkheid van de ziekenfondsen op dit gebied. De artsenorganisatie meent dat er naast gezondheidscentra, waar zij op zichzelf niet tegen zijn, vrij gevestigde huisartsen moeten kunnen bestaan, die al dan niet samenwerken, zoals dat ook al in velerlei soorten verbanden gebeurt. Bovendien voert de KNMG aan dat nog lang niet is bewezen dat gezondheidscentra die door overheden zijn opgezet, goedkoper wer ken. Er zijn genoeg voorbeelden (zoals dat van de Rotterdamse wijk Ommoord) aan te voeren, waarin is gebleken dat de overheid er zeer zeel extra geld in moet steken, zo stelt men. Een vestigingsbeleid moet landelijk via een wet, zoals de aanhangige, tot stand komen, betogen de artsenorganisaties, met regels die dan regionaal kunnen wor den uitgewerkt. „Als lagere overheden daarop vooruit lopen, ontstaan er alleen nog maar meer problemen. Er is toch al een zorgelijke situatie, waarin het grote aanbod aan jonge artsen moeilijk plaats baar is doordat er op dit stuk nog geen wettelijke voorzieningen en bovendien tal van belemme ringen bestaan”. tien procent van de ozon wordt afgebro ken, is er een temperatuursverschil van tien graden Celsius te verwachten. Behalve het gebruik van spuitbussen, is ook het toepassen van kunstmest, super sonische vliegtuigen, kolen en atoombom men de oorzaak van de afbraak van de ozonlaag. Bij een eventuele atoomoorlog wordt de ozonlaag zelfs met vijftig tot vijfenzeventig procent Groeiend energieverbruik, dat gevoed wordt door kerncentrales, kan binnen honderd jaar leiden tot een temperatuur stijging van zeventien procent. De aantasting van de ozonlaag heeft overigens ook tot gevolg dat de ultravio lette straling uit het zonlicht minder wordt geweerd. Daardoor zullen meer mensen het slachtoffer worden van huidkanker, aldus Milieu Defensie. Over een paar dagen sudderen overal in ons land weer de lapjes vlees in de braadslee voor Kerst. De aktiegroep Lekker Dier vindt dat wij ons wel druk maken over de malsheid van het vlees, maar ons niet bekommeren om het welzijn van het dier. Om daar de aandacht op te vestigen, ontvangen enkele honderden kalvermesters in Nederland dezer dagen voor hun dieren een portie hooi van de actiegroep. CMHA vraagt zich af of het nog langer verantwoord en gerechtvaardigd is om bepaalde groepen overheidspersoneel als voorbeeld van inkomensmatiging te laten dienen. „De hogere en hoogste inkomens bij de overheid hebben al uitbundig de voorbeeldfunctie ver vuld”, zo stelt de CMHA. Voorts is de vraag waarom niet alle politieke functies (kamerleden, wet houders, raadsleden) in de beschou wingen bij de voorstellen zijn betrok ken. Nu wordt alleen het ministerssala ris tot maatstaf genomen, aldus de CMHA in de brief aan Wiegel. „Moet de waardering van het ministersambt wel op het nu gehanteerde beloningsni- veau worden gesteld?”, zo vraagt de CMHA zich af. De centrale verlangt ook inzicht in de aangekondigde doorwerking van de verlaging naar de lagere functieni- veau’s en om welke niveaus het daarbij gaat. „idioot” van de hand

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23