96 Nederlanders Protest op bouwterrein uiterst gebrekkig op Aa lek Brandbommen in kerk gegooid Voorlopige agenda gisteren gepresenteerd Fel Wi op Tweede Kamer op kerstreces Gemeenteraad: Gasvondst in kernkoppen in Noordzee Wc haven R’dam? dit pre Sp do Israel onderscheidt I en dan dit noq „Z hol „FRANSE POLITICI ZOUTZAKKEN’’ „NS leiden machinist Machinistenvereniging: Voor verdiensten joodse samenleving 4 ss H I! „Enorme risico’s Ir VR VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 2 BINNEN- EN BUITENLAND 7 WAS gistere Unie, nation; stemm Witte I jurisdi; -o LI Transplantatie Frankeringsstempel (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich gisteren vierkant achter de regering opgesteld in het conflict met Frankrijk over de lozing van enorme hoeveelheden zout in de Rijn, waar door de kwaliteit van het Nederlandse drin kwater ernstig geschaad wordt. De bijzondere Kamercommissie die zich met het vraagstuk bezighoudt, heeft gezamenlijk een motie inge diend, iets wat maar zeer zelden gebeurt. De motie werd met algemene stemmen aange nomen. WAO-onderzoek UTRECHT. De Israëlische am bassadeur in Nederland, Esytan Ronn, heeft gistermiddag in Utrecht aan 96 Nederlanders of hun nabestaanden onderscheidin gen uitgereikt vanwege hun ver dienste voor de joodse samenle ving in Nederland gedurende de Tweede Wereldoorlog. „Flintstone-auto" Moluks jongetje (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Nederlandse bisschoppen zullen vanaf 14 januari in Rome onder voorzitterschap van de paus een bijzondere synode hou den. Het doel daarvan is dat de rooms-katholieke kerk in Nederland tot meer eenheid komt op het terrein van de pastorale arbeid. De synode heeft als officieel thema: „Het uitoe fenen van de pastorale arbeid van de kerk in Nederland in de huidige om standigheden, opdat de kerk meer als een „communio” (gemeenschap, red.) naar voren komt”. Lauwersmeer nodig? Jeugdherbergen India-Tamils „slaven" (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen nemen enorme risico’s ten aanzien van de veiligheid van de reizigers door een veel te gebrekkige opleiding van treinmachinisten. Het is absurd om iemand met een oplei ding van enkele maanden de verant woordelijkheid voor een reiziger strein in de schoenen te schuiven. De voor ongelukken aansprakelijk ge stelde machinisten zijn veelal zonde bokken geweest van een onverant woordelijk opleidingsbeleid van de NS. Gehandicapten ei Kamer achter regering in kwestie Rijnzout 99 s< te I (Van onze redactie binnenland) het weerj Bijzondere synode moet kerk meer één maken WEERRAPPORTEN (Van onze parlementsredactie) I 1 14 Dit zegt het bestuur van de Vereniging van Machinisten (VVM: 1800 leden) in het blad „De Trekhaak”. Volgens de WM wordt als gevolg van bezuinigingen door NS aan het personeel een deugdelijke opleiding onthouden. Dat kan volgens de vereniging tot gevaarlijke situaties ten aanzien van de treinenloop leiden. Volgens de vereniging wordt de machinisten-opleiding door NS in fasen uitgevoerd. De eerste fase wordt al na enkele maanden afgerond, waarna machi nisten volgens de VVM onvoldoende ge schoold, de „baar” (bestuurdersplaats in een trein, red.) worden opgestuurd. De machinist zou bijvoorbeeld slechts een uiterst summiere kennis hebben van De Kamer heeft de regering gevraagd onmiddellijk maatrege len te nemen waardoor de zoutlozingen verminderd worden tot het niveau dat in een verdrag met Frankrijk is afgesloten. De Franse regering heeft dit verdrag gesloten,maar het nog niet voorgelegd aan het parlement, waardoor de uitvoering nog niet o o i o 0.1 o 0.1 5 0.2 0 0 0 0 0 0 1 2 0 0.1 0 38 13 0.6 0.5 2 6 7 0 0 0 1 3 5 0 3 4 3 1 4 1 0 0 Voor deze ordelijke gang van zaken moet echter wel een prijs worden betaald. Van de begrotingsbehandeling is weinig meer dan de helft afgewerkt. Dolman betreurt dat, omdat hierdoor andere za ken in het gedrang raken; zowel de wetge ving, als de controle van het regeringsbe leid. Voor Prinsjesdag heeft Dolman ge peild of het niet mogelijk zou zijn bij de begrotingsbehandeling met bijvoorbeeld een kwart van de spreektijd minder te volstaan. Die poging is toen mislukt. Uit een eerste onderzoek door de politie is opgemaakt dat de brandbommen en traangasgranaten vermoedelijk door vijf of zes mensen naar binnen zijn gegooid. De bezoekers vt n de kerk h; dden eer der op de avond een vreedzaam verlopen optocht met fakkels door Den Bosch ge houden. Optocht en bijeenkomst waren een initiatief van Pax Christi, het Inter kerkelijk Vredesberaad en de progressie ve partijen in Den Bosch. Nadat de deel nemers aan de bijeenkomst weer van de schrik waren bekomen, is de manifestatie voortgezet. Aan de kerk is aanzienlijke schade aangericht. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen noemde de beschuldigingen van de VVM volkomen onjuist. Aanko mend machinisten moeten eerst een jaar lang rangeerdienst vervullen, voordat zij de verantwoordelijkheid over een reizi gerstrein krijgen. Aankomend machinis ten worden opgeleid volgens wettelijke vereisten, die het onvoldoende voorbereid besturen van een reizigerstrein uitsluiten, aldus de woordvoerder. Volgens de machinisten is NS al gerui me tijd bezig om de waardering voor het beroep van machinist te degraderen. „Er wordt stelselmatig gewerkt naar het creë ren van een goedkope machinist”, aldus de VVM elektrische schema’s en remsystemen. Het lijkt de WM bovendien onmogelijk dat een machinist al na enkele maanden volle dig op de hoogte kan zijn van de voor schriften met betrekking tot beveiligings systemen en seinen. De Amsterdamse wethouder van Volkshuisvesting Jan Schaefer gaf gisteren in Holendrecht-Oost het startsein voor de bouw van 758 woningen. Tientallen mensen waren ondanks het slechte weer naar het bouwterrein getogen om te demonstreren voor lagere huren. in Nederland heeft plaatsgevonden. „On der de katholieken is sprake van een ver scherpte polarisatie, die het kerkelijk le ven dreigt te verlammen”. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. sneeuw sneeuw onbew. onbew. onbew. sneeuw onbew. zw. bew. mist geh. bew. onbew. sneeuw geh. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw sneeuw 1. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. regen zw. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. onweer geh. bew. sneeuw geh. bew. onweer onbew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. o no ono no no ozo verand. ono ono no windst. zo n ozo no nno ono windst. n verand. nw nno n z n ono windst. wnw no no nnw w windst. zo wzw nw nw n zo ono nno windst. ozo o -2 -5 -3 -3 -3 -5 0 PARI hoofdre weekbli ren in wegens ten”. D gepubli van on Giscarc Dassau Een Franse kopieer sinds h stal, he geheim heeft o kopieër Hij i tussen Canard scard v ge func ter van (de inr van he se pre: kend vangen MAJ tend g in de Baske veel i kettin. bergp; Ook gespa; donde een te nul ge Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 15 1 5 1 14 12 -0 -2 5 5 14 11 12 12 MÜft de ge' moet a titie in advoca Seidl, Zals plaatsv gevang West-B bewaal Franse Seidl ve reel ingedit handel Bonds; kwestii leggen was: heeft g senator ste rivi verkiez Kenner re en te hebt van de gistere; OPEC-: olieprij BRU missie de wer schap i zal hgg Eind lidstate evenve zes mi Europe commi zen is procen vrouwe procen 6 6 5 5 5 7 5 2 6 2 5 17 10 0 5 4 3 3 -10 3 0 1 11 7 5 1 6 12 10 2 11 4 5 -15 1 0 -0 -16 -2 -2 -3 2 -6 2 -2 4 7 Scf C en De onderscheiding, de „Medaille der Rechtvaardigen”, is ingesteld door het Israëlische rijksinstituut Jad Vasjem, dat in 1953 werd opgericht ter herden king van de 6 miljoen joden die in de Tweede Wereldoorlog het leven lieten. Verder wil het instituut diegenen eren, die zich op bijzondere wijze verdienste lijk hebben gemaakt bij het redden van joden. Tot nu toe hebben ruim duizend Nederlanders de medaille ontvangen. Tijdens de bijeenkomst, die werd bij gewoond door minister De Ruiter (Jus titie) en de Utrechtse commissaris van de koningin Verdam, zei de Israëlische ambassadeur onder meer dat de joden De liberale Kamerleden Dees en Vrij- landt-Krijnen willen invoering op het rij bewijs van mogelijkheden voor een vrij willige transplantatieverklaring. In schriftelijke vragen aan staatssecre taris Veder-Smit (Volksgezondheid) drin gen zij verder aan op een centrale regi stratie van deze codicillen. Ook bepleiten de Kamerleden een meer systematische voorlichting over het donorcodicil, waarin men kan verklaren dat men bereid is na de dood weefsels of organen voor tran splantatie beschikbaar te stellen. Het frankeringsstempel van een Leids bedrijf is voor de Kamerleden Salomons en Hartmeier (PvdA) aanleiding geweest schriftelijke vragen te stellen aan staats secretaris Smit-Kroes van Verkeer. Het stempel draagt de tekst „Russische raket ’s werelds sterkste” en de Kamerleden willen nu weten welke normen de PTT hanteert bij de toetsing van reclame op frankeringszegels. Er komt een onderzoek naar de vraag door welke factoren langdurig zieken ar beidsongeschikt worden verklaard en te rechtgekomen in de WAO. De Sociale Ver zekeringsraad heeft hiertoe gisteren be sloten. Steekproefsgewijs zal het onderzoek worden gehouden onder 4000 werkne mers die vijf maanden ziek zijn. Medewer king aan het onderzoek waarbij de gegevens van de verzekerden vertrouwe lijk worden behandeld is vrijwillig. Daarnaast wordt nog een ijkingsonder- zoek gehouden door middel van een steek proef uit het bestand van WAO-verzeker den. lijke en avontuurlijke vergadering”, om dat in deze samenstelling nog nooit een synode is gehouden. Hij zei te hopen op een aanzet tot vernieuwing van het pasto rale elan en tot meer eenheid, hoewel de synode „geen probaat wondermiddel” is. Kardinaal Willebrands verwacht „een openhartig gesprek zonder druk van bui tenaf’, aldus zijn perschef. Tot nu toe is nog niets bekend over de toelating bij de synode van waarnemers, waarom Nederlandse religieuzen hebben gevraagd. Bisschop Müller zal zich in Ro me door een priester uit zijn bisdom laten adviseren, die de synodezittingen overi gens niet zal mogen bijwonen. DEN BOSCH. Onbekenden hebben gisteravond twee molotov-cocktails en drie traangasgranaten de San Salvator- kerk in Den Bosch binnengegooid. In de kerk hadden zich ongeveer tweehonderd mensen verzameld voor een manifestatie tegen de modernisering van kernwapens. Er vielen geen gewonden. Het begin van bn nd kon met m; tten en br< ndblussers worden gedoofd. Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: Later meer bewolking en mogelijk neerslag. Lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichting in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 3 uur. Min. temp: omstreeks min 2 graden. Max. temp.: omstreeks 3 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG. Om kwart voor tien gisteravond is de Tweede Kamer met kerstreces gegaan. Kamervoorzitter Dol man zei in een toespraak aan het eind van de vergadering dat het de afgelopen maanden gelukt is de agenda te handha ven en dat het sluitingstijdstip van elf uur slechts tweemaal is overschreden: bij de algemene politieke beschouwingen en „na de dag van politieke hoogspanning” (het kernwapendebat van woensdag, red.). ROTTERDAM (ANP). De gemeente Rotterdam wil van minister Scholten (De fensie) weten hoeveel kernwapens in Eu ropa aangevoerd worden via de Rotter damse haven. De gemeenteraad heeft gis teren de minister een brief gestuurd, waarin alle fracties vragen om burge meester Van der Louw als hoofd rampen bestrijding desnoods vertrouwelijk in te lichten over kernkoppenaanvoer. De regering heeft een subsidie van tienduizend gulden gegeven aan de Stichting Reinwater, die ijvert voor een schone Rijn en daarbij de hoop uitgesproken dat de Stichting ook andere vormen van vervuiling dan de verzilting wil aanpakken. nooit mogen en zullen vergeten wat er in de donkere periode tussen 1940 en 1945 in Europa is gebeurd. De Europe se volkeren waren mede schuldig aan de massale volkerenmoord. „Want heel weinig is gedaan om het te verhoeden of te stoppen. Zonder het zwijgend toezien en soms zelfs de medewerking van de volkeren van Europa zou het niet mogelijk geweest zijn 6 miljoen mensen van ons volk te vermoorden”, aldus de heer Ronn. De ambassadeur waarschuwde voor het opnieuw opkomende anti-semitis- me. „Zelfs in het Westen wordt de smeulende as van de haat weer aange- wakkerd. De oude houding van anti semitisme tegen de inviduele jood wordt vandaag in veel gevallen gepro jecteerd op de collectiviteit van het joodse bestaan, op Israel”. Overigens was het uitreiken van de „Medailles der rechtvaardigen”, de eerste officiële daad van de ambassa deur in Nederland. Woensdag overhan digde hij zijn geloofsbrieven aan de koningin. Van der Louw moest enkele weken te rug nog bekennen, dat hij van Defensie geen antwoord heeft gekregen op eerdere vragen over dit onderwerp. De gemeente raad heeft daar geen vrede mee, temeer door het NAVO-kernwapenbesluit van vo rige week. De politie in Eindhoven heeft een perso nenauto uit het verkeer gehaald die veel weg had van de auto waarin de tekenfilm- figuur Fred Flintstone pleegt rond te rij den. De bodemplaat van de uit 1973 date rende auto die toebehoorde aan een 23- jarige Eindhovenaar was over de volle breedte doorgeroest. De plaat werd op zijn plaats gehouden door de bevestiging spunten van de veiligheidsgordels. Ook de rest van de carosserie was volgens de politie één bonk roest. Opnieuw hebben Kamerleden een be roep op staatssecretaris Haars (Justitie) gedaan niet tot uitwijzing over te gaan van een Moluks jongetje dat thans in een pleeggezin in Vaassen verblijft. De Kamerleden wijzen erop, dat bin nenkort een verzoek tot adoptie wordt gedaan en vragen de staatssecretaris de voorgenomen uitwijzing aan te houden totdat het verzoek is behandeld. Het Mo- luks-Nederlands actiecomité „Jurians moet blijven” heeft gistermiddag 14.000 handtekeningen overhandigd aan leden van de vaste Kamercommissie voor Jus titie. De Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer vraagt zich af of een oefenterrein in het Lauwersmeer nog wel nodig is. Dat blijkt uit het verzoek van het PvdA-Ka- merlid Harry van den Bergh, om de Bij zondere Commissie Militaire Oefenterrei nen op korte termijn bij elkaar te roepen. Hij wil een verzoek richten aan de rege ring om uitleg te geven over de noodzaak van een oefenterrein in het Lauwersmeer. De Nederlandse jeugdherbergen mogen zich in een groeiende populariteit verheu gen. Dit jaar werden in totaal 850.000 overnachtingen geboekt; dat is ruim 100.000 meer dan in het voorgaande jaar. Volgens de Stichting Nederlandse Jeugd- herbergcentrale, die dit jaar haar 50-jarig jubileum vierde, is dit een „opmerkelijke toename”. De stichting schrijft het gunstige resul taat vooral toe aan het fietsvakantie-pak- ket, dat dit jaar is gelanceerd. Het betreft hier een tien-daagse fietsvakantie, waar bij voor diverse faciliteiten wordt ge zorgd, inclusief de levering van een zilver kleurige fiets. Ongeveer 80.000 jongeren, onder wie veel Scandinaviërs, hebben van deze aanbieding gebruik gemaakt. De NOVIB heeft minister De Koning voor Ontwikkelingssamenwerking ge vraagd bij zijn overleg met het concentre- tieland Sri Lanka over de besteding van de hulp aan dit land speciale aandacht te vragen voor de vervolgde minderheid van ruim een miljoen India-Tamils in dat land. Het gaat hier om de afstammelingen van ruim een eeuw geleden door de Engel- sen uit India weggevoerde mensen, die als slaven te werk zijn gesteld op de theeplan tages in het centrale bergland van Sri Lanka. Waar de Engelsen ruim een eeuw mee zijn begonnen, daar gaat het huidige bewind rustig mee door, meent de Neder landse organisatie NOVIB. De Tamils I worden nog steeds als een soort slaven behandeld. De voorlopige agenda, waaraan de paus woensdag zijn goedkeuring heeft gege ven, is gisteren in Utrecht gepresenteerd door bisschop Möller van Groningen en bisschop Simonis van Rotterdam. De ver schillende zienswijzen in Nederland inza ke de taak van de kerk hebben geleid tot spanningen en tegenstellingen, die af breuk doen aan de kerk als „communio”. Ze spelen zich af op al haar niveaus en op alle terreinen van het kerkelijk leven, al dus de toelichting van de beide bisschop pen. De synode zal zich onder meer bezig houden met de samenwerking van diege nen, die zich inzetten voor apostolisch werk. De synode, die op voorstel van de Ne derlandse bisschoppen wordt gehouden, heeft als technische voorzitters kardinaal Willebrands en kardinaal Danneels van Antwerpen. Ter plekke zal de definitieve agenda worden vastgesteld. Volgens de voorlopige agenda open baart de „crisis in de westerse wereld” zich onder de Nederlandse katholieken „op een geaccentueerde en meer massieve wijze”. De agenda verwijst onder meer naar „het versnelde tempo, waarin de emancipatie van de katholieke bevolking kan plaatsvinden. De Franse regering vreest dat het verdrag in het parlement wordt verworpen. Commissievoorzitter Hartmeijer (PvdA) noemde de huidige situatie een schande en een aanfluiting voor wat Europese samenwerking moet heten. CDA-woordvoerder Cornelissen haalde instemmend zijn buurman aan, die de verantwoordelijke Franse politici „zoutzakken” had genoemd. Cornelissen is ervoor dat de Nederlandse regering een dreigement aan Frankrijk laat horen. Daarvoor zouden de onderhandelingen geschikt zijn, die nu gevoerd worden over de levering van Nederlands aardgas aan Frankrijk. Staatssecretaris Van der Mei (Europese Zaken) zei, dat de regering de verontwaardiging en teleurstelling van de Kamer deelt. De regering heeft daartoe onlangs een belangrijke diplo matieke maatregel genomen door de Nederlandse ambassadeur in Parijs tijdelijk terug te roepen naar Den Haag. Dolman zal dat volgend jaar opnieuw proberen, dan met meer ervaringsfeiten in de hand. De voorlopige agenda voor de bijzonde re synode is tot stand gekomen, nadat de bisschoppen hun suggesties in Rome had den ingediend. „Het gaat erom,, zo zei bisschop Möller, „achter alle problemen één gezamenlijke achtergrond te vinden. We hopen een gezamenlijk gezichtspunt te verkrijgen”. Hij verwachtte overigens niet dat voor alle vraagstukken concrete op lossingen uit de bus zullen komen. Bisschop Simonis sprak van „een moei- DEN HAAG (ANP). Pennzoil Ne derland Company en Amax Petroleum Corporation hebben gisteren laten we ten dat een gasveld is gevonden in blok K-10 voor de Nederlandse kust, op on geveer 160 kilometer ten noordwesten van Den Haag. Dit blok ligt onmiddellijk ten noord en van blok K-13, waar momenteel vier gasvelden worden geëxploiteerd. Over de omvang van het ontdekte gasveld konden de maatschappijen nog niets meedelen. Daarvoor is nader onder zoek nodig. Pennzoil en Amax maken deel uit van een consortium van twaalf maat schappijen, de „Noordwinning Group”. Het consortium wordt geleid door Pennzoil Nederland Company, een dochteronderneming van Pennzoil Company uit Houston, Texas. Ook geestelijk gehandicapten hebben rechten. In 1971 werd hierover een verkla ring uitgegeven door de algemene verga- dering van de Verenigde Naties. Die ver klaring heeft tot nu toe tot zo weinig constructiefs geleid, dat de Stichting Nati onaal Orgaan Zwakzinnigenzorg (NOZ) een campagne gaat voeren. De eerste activiteit van het NOZ in dit kader was gistermiddag in Den Haag het overhandigen van een affiche met de tekst van deze verklaring aan staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (Volksgezondheid). 21 18 18 20 ZATERDAG 22 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.46 uur, onder 16.31 uur Maan op 10.53 uur, onder 20.27 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.29 uur en 17.43 uur Laagwater 01.14 uur en 13.36 uur r c S d. r tv

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2