Realisme in Herdenking Mountbatten Strafvervolging Verzet tegen bezuinigingen Gandhi gestaakt Felle aanval Witte Huis Rode Khmer op Kennedy zet Pot af Geen kantoren Egypte in EG-onderzoek bezet gebied naar weer Bouwbedrijf in en klimaat Werkloosheid EG Rome opgeblazen Nicaragua overheerst Aanklacht tegen leiding Canard dit jaar een procent hoger Spanje getroffen j OPEC-CONGRES DEFINITIEF MISLUKT door koudegolf „Zaak Hess voor hof in Den Haag” Noordamerikaanse steun voor Küng 3 VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 BINNEN- EN BUITENLAND ito” etje atie rij- vrij- ipten ebben zerkla- verga- ie ver- weinig Nati- (NOZ) rgen pel eids ions eest rats- Het ïket den- idig? weede errein s. Dat IA-Ka- ie Bij- terrei- iepen, rege- dzaak neer. (Van onze redactie buitenland) CARACAS. De Saoedische minister van Oliezaken Jamani heeft gistermiddag na het mislukken van het OPEC-overleg in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, gezegd dat de wereld in de komende tijd „een oliebazaar”, een oosterse markt, zal zijn. ven” 'oek J Senaatscommissie tegen SALT-2 De Britse lord en lady Brabourne, beiden met krukken, verlaten de Londense st. Paul’s kathedraal na een herdenkingsdienst Artsenstaking in België begonnen (Van onze redactie buitenland) resul- i-pak- etreft waar- t ge- diver- ;eren, n van MÜNCHEN (DPA). De kwestie van de gevangenhouding van Rudolf Hess moet aan het Internationale Hof van Jus titie in Den Haag worden voorgelegd. De advocaat van de nu 85-jarige Hess, Alfred Seidl, heeft dit gisteren verklaard. Zals bekend zit Hess, die een tijdlang plaatsvervanger van Hitler was - als enige gevangene in de Spandau gevangenis in West-Berlijn. Bij toerbeurt wordt Hess bewaakt door de Amerikanen, Russen, Fransen en Britten. Seidl heeft bij de hoogste administratie ve rechtbank in West-Berlijn een verzoek ingediend de zaak-Hess in Den Haag be handeld te krijgen. De advocaat wil dat de Bondsrepubliek wordt gedwongen deze kwestie aan het Internationale hof voor te leggen. Elke lidstaat van de OPEC, de organisa tie van olieproducerende landen, zal naar eigen believen zijn olieprijzen kunnen vaststellen nu de dertien landen in Cara cas gisteren na de moeilijkste vergadering in de twintig jaar van het bestaan de organisatie, uiteen gingen zonder dat een akkoord was bereikt. De olieprijzen zijn in elk geval vrij tot de volgende OPEC-bijeenkomst die volgens afspraak op 9 juni in Algiers moet begin nen. De voorzitter van de conferentie in Caracas, de Venezolaanse minister Calde ron van Mijnbouw en Energie, zei echter dat men zal proberen reeds over drie maanden een vergadering te beleggen om dan alsnog een prijsafspraak te maken. In de komende maanden van vrije olie prijzen zal Saoedi-Arabië vasthouden aan de vorige week gestelde basisprijs van 24 Tijdens de staking zal er geen gewone medische hulp worden verstrekt maar kunnen patiënten zich vervoegen bij noodcentra, waar de stakers bij toerbeurt dienst zullen doen en zullen beoordelen of medische hulp dringend nodig is. voor lord Mountbatten gistermiddag. Mountbatten kwam eerder dit jaar bij een bomaanslag op zijn jacht in Ierland om het leven, waarbij het echtpaar Brabourne ernstig gewond raakte. De Britse kroonprins Charles, neef van Mountbatten, noemde tijdens de herdenkingsdienst het Ierse Republikeinse Leger (IRA), dat de verantwoordelijkheid van de aanslag heeft opgeëist, „laffe, onmenselijke terroristen De regering verwacht van de medici en apothekers een kostenbesparing van 380 miljoen gulden. Deze bezuinigingen heb ben tot gevolg dat de „vrije keuze van de zieke wordt beperkt, de arts wordt belem merd in zijn therapeutische vrijheid en het medisch geheim wordt geschonden”, aldus de organisatie van dr. Wynen. Schending van het medisch geheim zou het gevolg zijn van het invoeren van een boekje waarin wordt aangetekend wat een patiënt mankeert en welke genees middelen hem worden verstrekt. Besprekingen tussen premier Martens en dr. Wynen, die ongeveer de helft van de Belgische artsen vertegenwoordigt, liepen gisteravond op niets uit. De regering wil het niveau van de bezuinigingen niet te rugdraaien, terwijl dr. Wynen niet verder wil gaan dan 270 miljoen gulden en dan alleen op bepaalde voorwaarden. Dit kaartje geeft aan welke landen olie produceren. De zwartge- kleurde landen zijn lid van de OPEC. Zij produceren gezamenlijk iets minder dan de helft van de totale wereldopbrengst (47,9 procent). Hun invloed is echter bijzonder groot omdat verreweg het grootste deel hiervan voor de export is bestemd. de radicalen de toeslagen die zij op de olieverkopen heffen zouden verlagen. De drie Afrikaanse landen Algerije, Nigeria en Libië waren echter niet bereid tot deze stap, die in feite een voorlopig einde aan de toeslagenregeling zou maken. Men ar gumenteerde dat de toeslagen worden ge heven, omdat hun olie beter van kwaliteit is dan de Arabische. De Saoedische olieprijs blijft intussen basisprijs voor de OPEC. Maar omdat dit een minimumprijs is, heeft dit nauwelijks enige betekenis. Over de omvang van de olieproduktie hebben de OPEC-ministers in Caracas volgens de Venezolaan Calde ron niet gesproken. Hij zei echter dat Saoedi-Arabië bereid zou zijn de produk- tie voorlopig op 9,5 miljoen vaten per dag te houden. Er is sprake geweest van een verlaging van de Saoedische produktie tot 8,5 miljoen vaten per dag. in dit ag het s tekst retaris heid). /raag n ar- n te- Ver- i be- ■zoek "kne- ;wer- ij de uwe- uilig- nder- teek- eker- be- titie) van een Vrjj- WASHINGTON (AFP). Zeventig theologen uit de Verenigde Staten, on der wie een aantal rooms-katholieken, hebben gisteren een verklaring uitge geven waarin zij zeggen de Zwitserse theoloog Hans Küng te steunen. Zij blijven hem zien als een rooms-katho- liek theoloog. Küng werd eerder deze week door het Vaticaan in verband met zijn theo logische opvattingen verboden zich nog langer als katholiek godgeleerde te beschouwen. De zeventig Noordameri- kanen zijn onder meer verbonden aan universiteiten in Washington, Phila delphia en Chicago. (Door Koos Koster) MANAGUA. „Het ligt voor de hand dat reactionaire regeringen in de rest van Latijns Amerika er be lang bij hebben om de Nicaraguaan se revolutie zwart te maken”, aldus de 33-jarige speciale aanklager in de processen tegen de 7800 leden van de voormalige garde van de verdreven dictator Somoza, de vroegere guerril- laleidster Nora Astorga. mogen ■rheu- 50.000 ruim i jaar. eugd- )-jarig elijke bin- ordt 3 de iden Mo- ians 1.000 ;den Jus tere- Irin- -egi- ■iten sche arin 3 na ran- =>TT op erso- veel film- e rij- date- -i 23- volle i op ging- >k de s de BRUSSEL. De Europese Gemeen schap gaat in de komende vijf jaar onge veer 22 miljoen gulden uitgeven voor stu die naar weer- en klimaatontwikkeling. Bij het onderzoek zal nauw worden sa mengewerkt met niet-EG-landen, de We reldorganisatie voor Meteorologie WMO en het Europees Centrum voor Weers voorspellingen op langere termijn. Nagegaan zal worden of en in hoeverre klimaatsveranderingen het gevolg zijn van het steeds groter energieverbruik, waardoor wellicht de dampkring ther misch en chemisch wordt vervuild. De EG geeft de komende vijf jaar voorts ruim 162 miljoen uit voor wetenschap pelijk onderzoek in verband met stra lingsrisico’s. Het gaat daarbij om een stu die naar de gevolgen van straling op mens en milieu. BRUSSEL (UPI). In België is vannacht een staking begonnen van artsen, apothekers en tandartsen die zijn aangesloten bij de artsenorgani satie van dr. Wynen. Zij willen op deze manier de regering-Martens dwingen voorgestelde bezuinigings maatregelen in de gezondheidssector in te trekken. (Van onze redacteur in VS, Henk Kolb) WASHINGTON. De senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft gisteren een rapport aanvaard, waarin het SALT 2-verdrag met de Sovjet unie, dat in de Senaat moet worden geratificeerd, „niet in het belang van de nationale veiligheid van de VS” wordt genoemd. De beslissing, met tien stemmen voor en zeven onthoudingen, is een ernstige tegenvaller voor het Witte Huis, zelfs al heeft deze commissie voor de strijdkrachten formeel geen jurisdictie over het verdrag en kan zij de Senaat geen aanbevelingen doen. Het rapport zegt dat belangrijke wijzi gingen in het akkoord nodig zijn en dat onduidelijkheden moeten worden verwij derd, zodat de rechten en verplichtingen van de ondertekenaars in hun volle om vang onomstotelijk vastliggen. MADRID (AFP). Spanje is gisteroch-1 tend getroffen door een koudegolf. Vooral j in de provincies Burgos, Santander en het Baskenland ondervindt het wegverkeer veel moeilijkheden. Er moeten sneeuw kettingen worden gebruikt en talrijke bergpassen zijn gesloten. Ook het zuiden van het land werd niet gespaard. In de nacht van woensdag op donderdag werd in Albacete in Murcia een temperatuur van vier graden onder nul gemeten. De voorstemmers (zeven republikeinen, drie democraten) behoren tot de uiterst conservatieve vleugel in de Amerikaanse politiek, zoals de democraat Henry Jack- son en de republikein Goldwater. De volksvertegenwoordigers die zich van stemming onthielden, allen democraten, behoren vooral tot de groep senatoren die zich tot nu toe niet over hun later stemge drag in de Senaat heeft uitgesproken, zoals de invloedrijke Sam Nunn. ROME (AP, UPI). Vier gewapende overvallers zijn gisteren in Rome het kan toor van een bouwmaatschappij binnen gedrongen waarna ze twaalf mensen boei den en twee bommen plaatsten. De portier kon de vastgebonden mensen nog bevrij den voor de bommen ontploften. Bij de explosie werd alleen zware materiële schade aangericht. Volgens de politie hadden de indringers op een muur „Nee tegen gevangenissen” en de initialen CCT, die voor Comando Comunista Territoriale zouden staan, ge schreven. Het aannemersbedrijf zou zich met het bouwen van gevangenissen heb ben beziggehouden. Mogelijk hebben de overvallers het bedrijf met een andere firma verwisseld. Na de ontploffing rende personeel van naburige bedrijven in pa niek de straat op. jning ge- ?ntra- l van :ht te 1 van land. BRUSSEL (ANP). De Europese Com missie heeft meegedeeld dat de gemiddel de werkloosheid in de Europese Gemeen schap dit jaar ongeveer een procent hoger zal hggen dan vorig jaar. Eind vorige maand waren er in denegen lidstaten 6,1 miljoen werklozen, ongeveer evenveel als de maand daarvoor. Die ruim zes miljoen maken 5,6 procent van de Europese beroepsbevolking uit, aldus de commissie. Het aantal mannelijke werklo zen is in de loop van dit jaar met 3,5 procent verminderd, het aantal werkloze vrouwen nam daarentegen toe met 4,1 procent. Waarnemers in Caracas vragen zich echter af hoelang deze landen in staat zullen zijn de prijsstijgingen beperkt te houden, nu de radicale OPEC-landen hun prijzen in feite ongelimiteerd kunnen la ten stijgen. Deze radicale landen zijn Iran, Algerije, Nigeria en Libië. Deze vier oliele- veranciers zullen het zich in de komende tijd bovendien gemakkelijker kunnen ver oorloven andere betalingsmiddelen voor olie te eisen dan de Amerikaanse dollar, hetgeen deze munt naar men verwacht, nog zwakker zal maken. Een compromis tussen gematigden en radicalen in Caracas leek gisteren alleen nog te bereiken via de toeslagen die sinds vorig jaar op de olieprijzen worden bere kend. De gematigden, met Saoedi-Arabië voorop, zouden bereid zijn tot een prijs verhoging van twee dollar, waarmee hun olie op 26 dollar pet vat zou komen, indien dollar per vat, zo zei minister Jamani gistermiddag. Hij voegde er aan toe, dat hij verwacht dat de prijzen op de wereld markt en de vrije markt in de eerste helft van het komend jaar scherp kunnen da len. Dit zou het gevolg zijn van de econo mische inzinking die wordt verwacht door de vorige week afgekondigde prijsverho gingen van de belangrijkste olieleveran- ciers. „Zo’n inzinking zal er beslist komen. Alleen weten we nog niet hoe ernstig deze zal zijn en hoelang deze zal duren”, aldus Jamani. De Venezolaanse minister Calde ron zei gisteren, dat zijn land een betrouw bare leverancier zal blijven van de Ver enigde Staten en Latijns-Amerika. Ook van de andere gematigde landen, Qatar, de Verenigde Arabische Emiraten, Koe weit, Irak en Indonesië wordt verwacht dat zij zullen pogen de olieprijzen in toom te houden. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Witte Huis heeft gisteren een felle aanval gedaan op senator Edward Kennedy, de voornaam ste rivaal van Carter bij de kandidaats- verkiezingen voor het presidentschap, Kennedy wordt ervan beschuldigd, onwa re en onverantwoordelijke verklaringen te hebben afgelegd over het energiebeleid van de regering-Carter. De Senator zei gisteren dat de Amerikaanse regering de OPEC-landen heeft aangemoedigd, de olieprijzen te verhogen. ingen Ingei- ie als plan- i Sri eeuw idige eder- amils laven PARIJS (AFP/AP). Directie en hoofdredactie van het Franse satirische weekblad Le Canard Enchainé zijn giste ren in staat van beschuldiging gesteld wegens „heling van gestolen documen ten”. De krant heeft kopieën gekocht en gepubliceerd van de belastingformulieren van onder andere de Franse president Giscard d’Estaing en de vliegtuigfabriek Dassault. Een voormalige ambtenaar van het Franse ministerie van Financiën had de kopieën in zijn bezit. Tegen hem loopt sinds half oktober een klacht wegens dief stal, heling en schending van het beroeps geheim. De directeur van het weekblad heeft ontkend via deze ex-ambtenaar de kopieën te hebben bemachtigd. Hij zegt dat er een verband bestaat tussen deze zaak en de publikaties in Le Canard Enchainé over diamanten die Gi scard volgens het blad zowel in zijn huidi ge functie als in de tijd dat hij nog minis ter van Justitie was, heeft gekregen van (de inmiddels afgezette) keizer Bokassa van het Centraalafrikaanse rijk. De Fran se president heeft overigens nooit ont kend de diamanten te hebben te ont vangen. (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. De Cambodjaanse guerrilla organisatie Rode Khmer heeft Pol Pot afgezet als premier, zo is vandaag uit diplomatieke bronnen in de Thaise hoofdstad Bangkok vernomen. Tot opvol ger van Pot is benoemd Khieu Samphan, die al president was. Pot voert sinds de verdrijving van zijn regiem begin dit jaar, een guerrillastrijd tegen de door Vietnam gesteunde nieuwe Cambodjaanse rege ring van Heng Samrin. Aangenomen wordt, dat het besluit van de guerrilla-organisatie om Pol Pot aan de kant te zetten is genomen om de weg vrij te maken voor samenwerking met andere groeperingen in Cambodja die zich ver zetten tegen het bewind van Heng Samrin. Pol Pot blijft wel aan het hoofd van de strijdkrachten van de Rode Khmer. Het besluit om hem als premier te ver vangen is maandag genomen op een bij eenkomst van de Khmers in het Cardamo- nesgebergte, in het zuidwesten van Cam bodja. Ook is besloten, de grondwet van 1975 te wijzigen. Volgens een woordvoerder van het Thaise militaire opperbevel heeft de ver vanging van Pot te maken met aanwijzin gen, dat verscheidene landen op het punt stonden de diplomatieke betrekkingen met diens bewind te verbreken vanwege de schending van de mensenrechten. Het regiem van Pol Pot wordt ervan beschul digd, miljoenen Cambodjanen om het le ven te hebben gebracht. Jamani: Wereld in ’80 oliebazaar” (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/DAMASCUS. De Is raëlische premier Begin heeft gisteren een Egyptisch verzoek afgewezen in door Is rael bezet gebied verbindingskantoren te mogen openen om Palestijnen te kunnen bijstaan. Volgens Begin zou toestemming indruisen tegen de vredesakkoorden tus sen Israel en Egypte. Egypte vindt dat de bureaus zouden kunnen bijdragen tot deelname van de bevolking van de bezette gebieden aan het autonomie-overleg. Overigens zouden ook Palestijnse woordvoerders negatief op het Egyptische plan hebben gereageerd. De Syrische president Assad probeert te bemiddelen in het conflict tussen Libië en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Libië heeft onlangs het PLO-kan- toor in de hoofdstad Tripoli gesloten en een aantal PLO-leden aangehouden en ondervraagd. PLO-leider Arafat heeft ge dreigd met acties als een van zijn aanhan gers in Libië ook maar iets overkomt. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. Het hooggerechtshof in New Delhi heeft gisteren de strafvervol ging tegen de Indiase oud-premier Indira Ghandhi gestaakt. Mevrouw Gandhi was ten laste gelegd dat zij had geweigerd zich te verantwoorden tegenover een commis sie die een onderzoek instelt naar „exces sen” die zjj in de jaren 1975-1977 zou hebben begaan, toen door haar de nood toestand was afgekondigd. Volgens het hooggerechtshof heeft me vrouw Gandhi door haar weigering geen enkele bepaLng van het wetboek van strafrecht overtreden. „De militaire dictators zijn bang dat net als in Nicaragua de overwinning van het volk een eind maakt aan de bloedige dic tatuur van Latijns Amerika, en dat deze plaats moet maken voor volksregerin gen”, zo meent Astorga. Vijf maanden na de overwinning van de sandinisten op de Somoza-clan, heerst er een soort opbouwkoorts in Nicaragua. Overal in de hoofdstad Managua zie je bouwvakkers dag en nacht werken aan de aanleg van sportvelden, parken en herstel van wegen. De sporen van de aardbeving van 1972, die de val van het Somoza-rijk aankondigde door de daarmee gepaard gaande corruptie en verduistering van hulpverleningsgelden, worden uitgewist in Managua, waar de nieuwe junta van plan is een nieuwe stad uit de grond te stampen. Reusachtige affiches en kleurige plak katen met opschriften als: de mars naar de overwinning is niet tegen te houden, onderbreken de eentonige reclameborden langs de kant van de weg. Over radio en tv wordt de bevolking via liedjes en spots opgeroepen deel te nemen aan de koffie- pluk op het platteland of zich aan te melden voor de katoenoogst, die eind deze maand begint. Eén radiostation, Radio Sandino, is van de sandinisten, de rest is in handen van commerciële eigenaren, terwijl de twee tv-kanalen van de sandi nisten en van de regering zijn. De hele dag vinden vergaderingen, demonstraties en bijeenkomsten plaats, om de bevolking te mobiliseren voor de doeleinden van de sandinistische revolutie. De produktie op peil houden en het vaderland tegen de contra-revolutie ver dedigen, zijn de twee belangrijkste taken van het ogenblik, volgens sandinistische leiders. „We moeten er voor zorgen dat het land blijft functioneren”, zegt een van hen. „Daarvoor heb je technici uit het Somoza-tijdperk nodig, want onze arbei ders en boeren zijn (nog) niet in staat supermarkten, fabrieken en landbouw coöperaties te exploiteren”, voegt hij er aan toe. Als antwoord op de kritiek van enkele arbeiders in sommige fabrieken, die zich samen met de boeren als de voorhoede van de revolutie beschouwen en geen technici van Somoza in dienst willen nemen. Binnen het Sandinistische Bevrijdings- front bestaan twee stromingen over de te - volgen economische politiek (de drie ver tegenwoordigers van de nationale bour geoisie in de regering: Alfonso Robelo, Violetta Chamorro en Arturo Cruz zijn voorstander van realisme in de economi sche politiek). De meeste sandinistische leiders willen een botsing met de gezeten burgerij uit stellen, vanwege de grote economische moeilijkheden, waarin Nicaragua ver keert: buitenlandse schuld van meer dan 1,5 miljard dollar, bijna 80 procent analfa beten, een verwoest industriepark en een stagnerende landbouwproduktie. Zij zijn voorstander van een bondgenootschap met het bedrijfsleven en proberen door het geven van een aantal garanties de ondernemers niet onnodig af te schrik ken. De reactie van de meeste fabrikanten komt erop neer geen nieuwe investerin gen doen, kapitaal overmaken naar het buitenland en alleen produkten tegen di recte betaling afleveren. Een andere lijn binnen het Sandinisti sche Bevrijdingsfront legt de nadruk op de politisering van boeren en arbeiders en pleit voor de mobilisatie van vakbonden en wijkorganisaties, als enige middel om de druk van het bedrijfsleven tegen te gaan. Zij staan huiverig tegenover een aanpappen met vertegenwoordigers van de nationale bourgeoisie en geven de voorkeur aan massamobilisatie. Op het platteland hebben de boeren echter niet alleen politieke bewustwording nodig, al dus een internationale expert. Ze zitten verlegen om kredieten, kunstmest en le ningen en kunnen hun magen niet vullen met marxistische leuzen, zo is hij overtuigd. Op dit moment overheerst het realisme onder de vijf leden van de junta en de meerderheid van de sandinisten. De ha chelijke economische situatie en de nood zaak van wederopbouw van een bijna voor de helft verwoest land, dwingt de leiders tot voorzichtigheid. Van de reactie in het buitenland en met name van de houding van de Verenigde Staten zal mee afhangen, in hoeverre in de toekomst een verdere radicalisatie van de Nicara guaanse revolutie voorkomen kan worden. Politieke waarnemers geloven dat er een soort éénpartijsysteem, met het San dinistische Bevrijdingsfront als de be heersende factor, uit de bus zal komen, waarbij de andere partijen mee mogen doen. De voorbereiding voor de oprich ting van een eenheidsvakcentrale van de arbeiders in de fabrieken (CST) en voor de boeren op het platteland (ATC) zijn in een vergevorderd stadium. Eind decem ber vergaderen de boeren over deze zaak, terwijl sandinistische politieke leiders voor één vakcentrale pleiten, om op die manier het hoofd te bieden aan de pogin gen van de middenklasse om de verschil- lende vakcentrales (drie in totaal, behalve die van de sandinisten) tegen elkaar uit te spelen. e

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3