Vuurwerk r Enthousiasme of liefde Papierfeest politienieuws juwelier Strego burgerlijke stand Lam handje mondig Schrijven aan gevangenen VVD ZIET NIETS IN „DE TERREUR VAN DE INSPRAAK’’ O z strego Fopspeen EF |r 5 VRIJDAG 21 DECEMBER 19 7 9 IJMOND 4 Gok VELSEN 3 UW VERTROUWEN WAARD F 5 Lange Nieuwstraat 10 UMUIDEN 16 Strego-zaken EET GEZELLIG THUIS EEN HEERLIJKE SALADE UIT DEKKERS’ KAJUIT Huzarenschotel 12,-; 18,-; 24,- e t Vertrouwen Voorstel Afspraken (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeenteraad van Velsen heeft gisterenavond met de grootst mogelijke meer derheid een motie van de PvdA aangenomen waarin deze zich uitspreekt voor een inspraakpro cedure volgens de regeling Goed en Goedkoop voor de circa 60 te bouwen woningen aan de Konin gin Wilhelminakade. Die in spraakprocedure zal moeten ver lopen door de inspraaknota van de bewoners voorbereidings groep te konkretiseren met dien verstande dat aan de nota wordt toegevoegd dat de eindbeslissing bij het gemeentebestuur komt te liggen. Deze laatste formulering was op voorstel van het college in de motie opgenomen, B en W had den nogal bezwaar tegen de oor spronkelijke formulering van de motie die de beslissingsbevoegd heid bij de raad wilde leggen. Die bevoegdheid ligt nu bij raad en college. wQ t. Gemeenteraad dwingt college met motie tot gesprek met wijkcomité t l I ONDERTROUW J. van Egmond, en S. van Ginkel, IJmui- den, H. Ellens, Niezijl en P. J. Mulder, IJmuiden, A. F. L. Maasland en C. G. van de Kamp, Umuiden, S. K. Okorley, IJmui den en S. H. W. Stet, Amsterdam. c sring neri- trek- orga- ussi- ropa van het van r de De i en slijk /oor ling de üng fge- n. Van alle fracties was het Kuijper die het college het hardst aanviel op de zich als maar voortslepende problemen rond in spraak en nieuwbouw in Oud-IJmuiden. „Listig omzeilt het college de werkelijke antwoorden en als ik de opgeworpen mist iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinifiiiiiiiiiiiiiii Zowel C. Kranendonk (PvdA) als me vrouw C. Maes (D’66) had ook bezwaren tegen het gemeenteblad 231 zoals het nu ter discussie lag. Beiden drongen er op aan dat het plan voor de nieuwbouw dat in de besloten commissievergadering van vorige week donderdag werd gepresen- Mevrouw P. Rootjes-Nabben (VVD) zag niets in „de terreur van de inspraak”. Alleen CDA, VVD en CPN waren ervoor dat dat plan voor 1 januari bij het ministe rie werd ingediend. Mevrouw A. Meijer (CPN) verkoos de zekerheid van het be drag dat in het kader van de subsidie „Excessief duur” verkregen kon worden wanneer het plan voor 1 januari werd ingediend boven de gok op een hogere subsidie wanneer de methode Goed en Goedkoop werd gevolgd omdat die me thode haars inziens de kans openliet dat de te bouwen woningen toch duurder wer den. De heer M. van Veelen koos ook voor die oplossing omdat dan al mogelijk in augustus van het volgend jaar gestart zou kunnen worden met de bouw terwijl hij vreesde dat inspraak volgens de methode „Goed en Goedkoop” zeker een half jaar uitstel zou vergen. teerd werd ingetrokken zodat de weg voor een inspraakprocedure via de methode „Goed en Goedkoop” werd vrijgemaakt. Geld gestolen - Tijdens een vechtpartij donderdagavond omstreeks half één in een discotheek aan de Nieuwstraat in Be verwijk zijn enkele honderden guldens uit de kas van deze zaak gestolen. De politie heeft twee Beverwijkers van 15 en 18 jaar, die van de diefstal worden verdacht, aan gehouden. Bij de vechtpartij raakten twee 17-jarige jongens licht gewond. Lichtmast - Een 19-jarige automobilist uit Alkmaar reed donderdag middag om streeks één uur op de Luxemburglaan in Beverwijk tegen een lichtmast. Zijn auto werd zwaar beschadigd, de man raakte licht gewond. De oorzaak van de aanrij ding is niet bekend. neer noe- :elde issa- ■stel- and- t el- Wie- dlen e t a e e de 1.000 at er traal mili- ipge- r zei ’een „die e ■t Zalmsalade 15,-; 22,-; 28,- Russisch ei 12,-; 18,-; 24,- Hors d'Oeuvre 17.50 p p Ook hebben wij voor een GEZELLIG HAPJE kleine salades 1.252,- en 3,- Voor het borreluurtje: BITTERHAPJES ca. 38 stuks 25,- Bestel s.v.p. vroegtijdig DEKKERS’ KAJUIT Marktplein - Tel. 13500 Nadat het college had laten weten de motie, wanneer die in de door B en W voorgestelde zin gewijzigd zou worden, over te nemen stelden ook de overige raadsleden zich achter de motie. Alleen het raadslid D. Kuijper (Progressief Vel- sen) liet aantekenen dat hij tegen was. Niet alleen ging de motie inhoudelijk minder ver dan hij zelf wilde gaan maar bovendien twijfelde hij aan de prakti sche uitvoerbaarheid ervan. I HUWELIJKEN A. Zwart en J. Vermeulen, Umuiden; P. van der Welle en C. G. M. Hilbers, IJmui den; L. Jonker en M. J. Bruin, Umuiden; R. G. J. van der Burg en J. M. van Rijn, Umuiden; J. Prins en J. M. A. Dekker, Umuiden; D. Post en J. E. van Sprang, Umuiden; J. van Tilburgh en S. Mantje, Umuiden; D. Buurkes en R. J. de Vos, Amsterdam; J. P. A. van Rijn en M. Rid ders, Umuiden; J. Roorda en H. R. Muijs, Umuiden; P. Borst en E. J. Beekman, Santpoort; A. H. Hesseling en E. M. van Hooff, Umuiden; P. Slager en T. G. R. Groen, Beverwijk; H. J. van Weenen en J. M. de Goede, Utrecht; A. J. Meijer en A. Oomen, Umuiden; J. C. G. W. Bussen en K. Niessink, Velsen-Zuid, W. Harting en J. Steenkamp, Umuiden. OVERLEDEN J. H. P. Elsenaar, 9 jaar, Velsen-Zuid. ..Kunt u zich voorstellen hoe verbijste rend het is om te horen dat er bewoners zijn die zeggen: „Als ik maar inspraak krijg dan hoef ik nog geen huis, dan wil ik best nog langer wachten ook al wordt de huur hoger”. Eén ding is duidelijk, dit zijn wél mensen met een dak boven hun hoofd en dan krijg ik het nare gevoel dat het bouwen van huizen niet zo belangrijk is maar het krijgen van inspraak wel. De WD-fractie is met het college van mening dat inspraak gewenst en noodzakelijk is, maar dat daaraan een ander karakter gegeven moet worden dan de manier Bovendien had het raadslid zijn beden kingen tegen het optreden van wethouder Bijl tijdens de commissievergadering van vorige week woensdag. „In een openbare vergadering, in aanwezigheid van het vol tallige wijkcomité, presteert de wet houder het om inspraak toe te zeggen op het plan dat in vervolg op de 135 woningen gebouwd moet worden aan de Bloem-, de La Reij- en de Krugerstraat. In de onaan gekondigde besloten vergadering die di rect op de openbare vergadering volgde worden de betreffende plannen gepresen teerd en worden de commissieleden in verband met de haast gevraagd in te stem men met dit plan. De handelwijze van de wethouder blijft onaanvaardbaar en zeer in strijd met de uitgangspunten van het collegeprogram over openheid en in spraak. Ik kan mij niet voorstellen dat de wethouder, op deze wijze opererend, het vertrouwen van de raad kan behouden. Wat mijzelf betreft is hieraan inmiddels een eind gekomen en mag de wethouder zijn biezen pakken”, aldus Kuijper. De gemeente Beverwijk heeft te ken nen gegeven dit jaar extra streng op te treden tegen overtreders van de veror dening waarmee het afsteken van vuurwerk in de buitenlucht te vuur en te zwaard wordt bestreden. Geen schrik voor de fervente minnaar van het knalwerk want als ieder jaar geven B en W een ontheffing van deze veror dening. De ontheffing geldt voor maandag 31 december van 22.00 uur tot nieuwjaarsnacht 2.00 uur. Omdat vooral zieken en bejaarden grote hin der ondervinden en dieren nerveus worden van de luide knallen, ploffen en donderslagen zal de politie strenger tegen schending van het verbod optre den. Er zal direct proces-verbaal wor den opgemaakt terwijl het vuurwerk in Zoals ieder jaar geven de Umondge- meenten Velsen, Beverwijk en Heems kerk 2 januari een nieuwjaarsreceptie. Burgers van de genoemde gemeenten kunnen deze dag de burgemeesters en wethouders met een vriendelijke groet en een handdruk een gelukkig 1980 toewensen. De colleges van Beverwijk en Heemskerk staan eensgezind ’sa- vonds om 20.00 uur paraat terwijl Vel sen er wat vroeger bij is. Om 17.00 uur worden daar in de Burgerzaal in het gemeeentehuis de eerste gasten opge wacht. Beverwijk heeft voor deze gele genheid de Salie des pas perdus in het stadskantoor gereserveerd en Heems kerk voor het laatste jaar de grote zaal in de Jansheren. Volgend jaar staan in deze gemeente de gemeentebe stuurders in een fonkelnieuw gemeen tehuis klaar voor de nieuwjaarsgroet. Voordat B en W van Velsen aan het eind van de middag de burgers van een glimlachende handdruk voorzien is ’s morgens het gemeentepersoneel aan de beurt. Hierdoor zijn alle afdelingen op 2 januari tot 10.00 uur gesloten. Zeker is dat de colleges met een lam slachtoffer, bezig met werkzaamheden aan het dak, kreeg een dakpan tegen zijn knie en raakte onwel, waardoor hij zijn evenwicht verloor. De man is opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. Opnieuw heeft wethouder K. W. Bijl van volkshuisvesting de toezegging gedaan dat voor de verdere nieuwbouw in Oud- Umuiden de subsidie Goed en Goedkoop aangevraagd zal worden. In juni deed hij dat ook al, zij het dat het toen een groter aantal woningen betrof dan nu het geval is. Die toezegging is inmiddels als een zeepbel uit elkaar gespat door het bekend worden van een in een besloten commis sievergadering gepresenteerd bouwplan voor de nieuwbouw aan de Bloem-, De La Reij- en de Krugerstraat, waardoor die huizen al niet meer in aanmerking komen voor de subsidie. Afgaande op het tempo dat het college de laatste tijd ontwikkelde bij het behandelen van de problematiek van Oud-IJmuiden is het niet waarschijn lijk dat het college voor 25 januari tot overeenstemming zal komen met de be- wonersvoorbereidingsgroep zodat ook voor de laatste paar woningen de subsidie Goed en Goedkoop niet meer toegekend kan worden. Het wijkcomité kan de laat ste fopspeen aan zijn al omvangrijke ver zameling toevoegen. Triest is het om aan te moeten horen hoe de partijen die ook in het college vertegen woordigd zijn op alle mogelijke manieren trachten de kool en de geit te sparen. In hoogdravende redevoeringen vol „alsen” en „maren” en louter gebouwd op ver wachtingen en veronderstellingen werden opnieuw feiten genegeerd en het falend collegebeleid gecamoufleerd. Omwille van de coalitie moest het college koste wat kost overeind gehouden worden, hetgeen wonderwel lukte middels socialistisch pragmatisme, liberale logica en confessio nele draaierij. Slechts Progressief Velsen en D’66 kwamen tot een duidelijke veroor deling van burgemeester en wethouders, terwijl de CPN een wat dualistisch stand punt innam. De bewoners van Oud-IJmui- den werden door PvdA, CDA en WD echter genadeloos geslachtofferd op het altaar van de partijpolitiek. MARTIN SIECKER IIHIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllllllllllllllllllllllllllllll Om de motie uit te voeren moet het college met het wijkcomité of de bewoner- voorbereidingsgroep tot overeenstem ming zien te komen. Het resultaat van die besprekingen moet vervolgens in de com missie volkshuisvesting behandeld wor den waarna de raad een voorstel over de inspraakprocedure tegemoet kan zien. Wanneer de raad daarmee akkoord gaat kan het voorstel naar de ministeriële com missie Goed en Goedkoop in Den Haag zodat de procedure gestart kan worden. Het uitgewerkte procedurevoorstel moet echter vóór 25 januari in Den Haag zijn, anders is de subsidie Goed en Goedkoop geheel van de baan. De aanvraag voor Oud-IJmuiden is namelijk de laatste die is ingediend en de gemeente heeft van de commissie al een maand uitstel gekregen om met voorstellen te komen. Wanneer die maand ook is verstreken - en dat is op 25 januari 1980 het geval - is de laatste mogelijkheid voor het verkrijgen van de subsidie verkeken. Ook u kunt uw stem verlenen door een ver zoek de uitreisvisa te verlenen richten aan V. S. Tolstikov, ambassa deur van de U.S.S.R. in Nederland, Alexander Bickerweg 2, Den Haag of aan het Presidium van de Opperste Sovjet van de U.S.S.R., Kreml, Mos kou. Tevens kunt u Isa bella Kortsjnoi steunen door haar te schrijven. Het adres is Ulica Ga- vannaja 19, kv 44, Lenin grad. Verdere inlichtingen en voorbeeldbrieven zijn verkrijgbaar bij de Vel- sense werkgroep van Amnesty International, B. Kruisselbrink, Zee weg 241, Umuiden, tel. 02550-14314. laat verdwijnen dan zie ik een krampach tig college zitten dat per se gelijk moet hebben. Tot mijn stomme verbazing heb ik begrepen dat het college een unaniem advies van de commissie Volkshuisves ting om gemeenteblad 231 gedeeltelijk te herzien naast zich neerlegt. Hier is de arrogantie aan de macht”, aldus Kuijper tijdens zijn eerste termijn. Aanrijding - Bij een aanrijding don derdagavond op de Alkmaarseweg in Be verwijk raakte een 22-jarige automobilist uit Beverwijk aan zijn hoofd gewond. De man reed met zijn auto tegen een hem tegemoet komende vrachtauto, die onver wacht linksaf sloeg. De auto van de Bever- wijker werd totaal vernield. Val - Een 28-jarige man uit Mierlo liep bij een val van een dak van een woning aan de Grote Hout of Koningsweg in Vel- sen-Noord ernstig hoofdletsel op. Het deelname aan de cursus gelijk stond aan het ver krijgen van deze infor matie brak hij direct zijn studie af, om zijn vertrek naar Nederland niet on mogelijk te maken. Door deze stap kwamen Igor en zijn moeder van de regen in de drup. Na het beëindigen van zijn stu die werd Igor prompt op geroepen voor de militai re dienst. Wetende dat hierdoor emigratie naar Nederland binnen een periode van zeven jaar onmogelijk zou worden (2 jaar dienstplicht en 5 jaar wegens het beschik ken over geheime infor matie) meldde Igor zich niet en dook onder op een onbekend adres. Tot zjjn arrestatie wendden Igor en zijn moeder zich tot verschillende instan ties en personen om hulp bij het verkrijgen van de uitreisvisa. De verzoe ken bereikten ook Ne derland. Op 7 september schreven drie voormali ge wereldkampioenen uit Nederland Max Eu- we, Anton Geesink, als mede tophockeyer Paul Litjens een brief aan Brezjnev met een drin- In een deel van de Grote Hout- of Koningsweg is het feest. Door de krachtige storm die aan het begin van de week over de IJmond woedde is een grote hoeveelheid gekleurd papier de ze Velsenoordse straat binnenge waaid. Het papier dat de sombere de cemberdagen een wat vreemde feeste lijke aankleding bezorgde is afkom stig van Van Gelder Recycling in Vel- sen-Noord. Op het terrein van dit be drijf stond een aantal tonnen papier te wachten op verwerking, toen de storm toesloeg kon iedereen slechts machteloos toezien hoe een grote hoe veelheid papier in feestelijke slingers het luchtruim verkoos. Het bedrijf heeft toegezegd het papier zonodig uit de Grote Hout- of Koningsweg te ver wijderen. waarop deze groep dat tracht te doen, „aldus mevrouw Rootjes. In zijn antwoord benadrukte wethouder K. W. Bijl dat het niet de bedoeling van het college was het nieuwe bouwplan terug te nemen. Wel deed hij de toezegging dat de wijk mocht inspreken op het bestaande schetsplan al moest hij na herhaald aan dringen van Kuijper erkennen dat er vrij weinig op in te spreken was. Tegen het aanvragen van de subsidie Goed en Goed koop voor de verdere nieuwbouw in Oud- IJmuiden had de wethouder geen enkel bezwaar. Wat betreft de besloten vergade ring zei Bijl dat dat overeenkomstig de afspraken was die vorig jaar zijn gemaakt na klachten van het wijkcomité en het raadslid M. van Veelen. Zowel van Veelen als het wijkcomité beklaagde zich er toen over dat beide partijen het nieuws over Oud-IJmuiden vaak in de krant lazen voor zij zelf door de wethouder waren ingelicht. „Toen is besloten om de ontwikkelingen aangaande Oud-IJmuiden in besloten commissievergaderingen te behandelen zodat het nieuws daaromtrent niet in de pers kwam voor wij de belanghebbenden zelf in konden lichten”, aldus Bijl. Dat ontlokte mevrouw Maes nog de opmer king dat deze gang van zaken in dit geval onnodig was aangezien zowel de heer Van Veelen als het wijkcomité bij het openba re deel van de vergadering aanwezig was en dus ter plekke ingelicht konden worden. Na een debat van ruim vier uur, dat diverse malen werd geschorst voor onder ling overleg van het college of een raads fractie, werd de motie tenslotte aangeno men door de raad. De bewoners van Oud- IJmuiden waren toen al lang gedesillusio neerd naar huis. De twintigjarige Igor Kortsnoi, zoon van de Russische schaakgroot meester, is woensdag voor de rechter in Lenin grad verschenen op be schuldiging van het ont duiken van de dienst plicht, en veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar dwangarbeid. Igor werd dinsdag 13 november in Moskou ge arresteerd. Sinds zijn va der in 1976 in Nederland politiek asiel verkreeg, hebben Igor en zijn moe der Isabelle voortdurend geprobeerd toestem ming te krijgen om zich bij hem te voegen. Het recht op emigratie werd Igor en zijn moeder ech ter ontzegd doordat hij over geheime informatie zou beschikken. Deze in formatie zou afkomstig zijn van een paramilitai re cursus waaraan Igor tijdens zijn studie moest deelnemen. Sovjet-auto- riteiten weigeren regel matig uitreisvisa op grond van het beschik ken over deze zogenoem de geheime informatie. Kort nadat de zoon van de schaakgrootmeester achter het feit kwam dat Overzicht van de raadszaal bij het begin van het debat over Oud-IJmuiden. De wijkbewoners waren toen nog in grote getale aanwezig. In de loop van het debat nam de naderende desillusie steeds duidelijker vormen aan. Aan het slot van het debat was de publieke belangstelling vrijwel nihil. Internationale Sleepvaart Hobby Club, International Tug Lovers Club en International Tug Enthousiasts Club zijn de drie in gebruik zijnde benamingen voor een club die zich met enthousiasme dan wel liefde stort op alles wat met sleepvaart te maken heeft. De club, die haar aandacht ver deelt over de zeehavens Umuiden en Rotterdam, heeft besloten de laatste bijeenkomst in het jaar 1979 in eerst genoemde plaats te houden. Aanstaan de zaterdag 22 december is als plaats van samenkomst het ontspanningscen trum „De Abeel” in de Abelenstraat in Umuiden-Oost uitgekozen. Het belooft volgens de sleepvaartclub een interes sant evenement te worden met onder meer een ruilbeurs, maritieme shop en een film oversleepboten. Belang stellenden die nog niet besmet zijn met het sleepvaartvirus zijn van harte wel kom om kennis te maken met de Tug Enthousiasts of Lovers. gend beroep Igor en Isa bella de uitreisvisa te verlenen. Kort na Igors arrestatie is eenzelfde verzoek ondertekend door de schakende ka merleden Dolman, Roet hof, Den Uyl, Beinema, Van Thijn en Brinkhorst en de schakers Timman, Ree, Donner, Ligterink, Hübner en mevrouw Vreeken verzonden. onder redactie van Hans Bongers

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5