Bij Fokker dank zij wervingscampagnes geen vacatures meer V Schaakclub Het Oosten houdt kersttoernooi Conrad-Stork wil ook vrouwen in werkplaats 1895 I KLM wapent zich tegen koude winter nccutrMi m EN MET DE kerst in huis vo°R de prijs van Beddenreductie in ziekenhuis komt ten goede aan geestelijk gestoorde bejaarden Gevangenisstraffen tot twee jaar voor overvallers 4 VRIJDAG 21 DECEMBER 6 VI 19 7 9 (V< VO( j GEDEGEN VAKOPLEIDING BINNEN BEDRIJF o; KLEINE HOUTSTRAAT 19.21.23 TEL.023 323472 DIT IS EEN VAN DE VELE KERSTPRIJZEN EIKEN BANKSTEL MET DRALONSTOF KUSSENS UI len t de b Uit© stree wom over gees steld hanc ter e 1 Al vijf jaar r'* Snelle oplossing ■TT Ililm Bornholm krijgt v ruimte voor 70 Verpleeghuis Bornholm in Hoofddorp. kleine anderhalf miljoen gulden heeft bedden in Diaconessenhuis sollicitaties kwa- (Van een onzer verslaggevers) (Van onze stadsredactie) (ADVERTENTIE) KERS HOW i DE BOERHaarlem tevreden. Dat is het laatste maanden die gekost. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De directie van de machinefabriek Conrad-Stork wil ook vrouwen in de gelegenheid stellen bedrijfsopleidingen te volgen in de zogenaamde verspannende beroepen zoals frezen en schaven. De achtergrond is dat volgend jaar behoefte zal ontstaan aan twintig tot vijfentwintig extra vakmensen die in de regio niet te vinden zijn. Volgens een wervingsbrief heeft in het verleden nog nooit een vrouw op een dergelijke technische functie gesolliciteerd. Gezien de veranderde opvattingsn hier over in de maatschappij, wil het bedrijf dames echter een kans geven zich een mechanisch metaalvak eigen te maken, dat zij later in praktijk kunnen brengen. Bijzonder aan het toernooi van Het Oos ten is dat de westrijden tevens de voorron des zijn voor het toernooi om het Noord- hollands jeugdkampioenschap. Meer in formatie kunnen belangstellende scholie ren inwinnen bij P. ter Plegt, telefoon 252634 en R. van Ooyen, telefoon 264748. De deelnemers, die vijf gulden moeten betalen voor het toernooi, krijgen een uur en een kwartier de tijd voor elke partij. Alle schakers moeten zich op woensdag 2 januari tussen half negen en kwart voor negen melden in de Lieven de Keyschool. Het kersttoernooi wordt vrijdag 4 januari afgesloten met een klok- en simultaanse ance. aan de Korte Verspronckweg van negen uur tot half zes gespeeld. werken is speciale winterkleding beschik baar gesteld. Aanleiding tot deze actie is volgens de KLM de strenge winter van ’78- ’79 geweest. Twee 34-jarige daders uit Amsterdam en Blaricum kregen een gevangenisstraf van twee jaar. Tegen een van deze man nen, die was betrokken bij overvallen in Santpoort en Beverwijk, was door de offi cier van justitie drie jaar geëist. Een 21- jarige mededader uit Huizen kreeg een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Te gen hem was ook drie jaar geëist Een 26- jarige man uit Blaricum moet een gevan genisstraf van vijftien maanden uitzitten. Hij was betrokken bij een overval op een hulppostkantoor in Santpoort Tegen hem was twee jaar geëist. Het aange zijn tn i t Het diaconessenhuis in Heemstede. 7®“ Het zelf scholen, wat de directie thans wegens het gebrek aan vakmensen weer noodzakelijk acht, is voor het bedrijf niet nieuw. In het verleden zijn behalve de leerlingen-opleiding verschillende specia le cursussen gegeven die jongere en wat oudere mensen met succes hebben ge volgd. Belangrijk noemt Conrad-Stork hiervoor een goede werkplaatsinrichting, uitstekend scholingsprogramma en voor al inzet van de deelnemer. De directie benadrukt dat de belangen van bedrijf en i leerling parallel lopen, ofwel beide partij en zijn met de praktijk-opleiding gediend. De opstellers van de brief wijzen er op aat zich niet altijd een gelegenheid voordoet om op oudere leeftijd een gedegen vakop leiding te volgen. Bij deze werkmaat schappij van de VMF wordt thans de kans geboden ook aan vrouwen inkrimpt kunnen er minder verpleegda- gen worden gemaakt. Dat betekent kos tenverlaging, maar ook vermindering van het aantal personeelsleden, vooral ver pleegkundigen. Hoewel de plannen nog moeten worden uitgewerkt heeft men nu al het idee dat de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen kan worden be reikt door natuurlijke afvloeiing. HAARLEM. De Haarlemse schaak vereniging Het Oosten heeft voor 2, 3 en 4 januari een kerstschaaktoernooi voor scholieren op touw gezet. Op deze drie dagen wordt in het clublokaal van de vereniging in de Lieven de Keyscbool (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Vliegtuigfabriek Fokker op Schiphol is uit haar personeel sproblemen. „We verwachten binnenkort alle drie- a vierhonderd openstaan de vacatures te hebben opgevuld,” zegt een woordvoerder van het bedrijf - resiutaat van een grootscheepse wervingsactie van de het bedrijf een SCHIPHOL (ANP). Met een pakket extra maatregelen, waaronder de aanschaf van nieuw materieel, heeft de KLM zich gewapend tegen de komende winter. Met deze actie, die globaal is begroot op drie miljoen gulden, verwacht de luchtvaartmaatschap pij het aantal vertragingen en vluchtverstoringen ten gevolge van barre weersomstan digheden, tot een minimum te kunnen beperken. Verreweg de meeste men binnen na verspreiding van het kran tje „De Nieuwe Baan”. Op de krant rea geerden 1563 belangstellenden, waarvan er 856 een sollicitatieformulier invulden. Fokker heeft vervolgens 250 sollicitanten opgeroepen en er inmiddels 36 aangesteld. De personeelsafdeling verwacht dat van de 374 sollicitaties die nog in portefeuille zijn er nog eens tachtig tot honderd zullen leiden tot een aanstelling. Op een uitzending van de NCRV-televi- sie kwamen 725 reacties, resulterend in 210 serieuze sollicitaties naar een functie bij de fabriek op Schiphol. Hieruit zijn inmiddels 31 aanstellingen voortgevloeid, terwijl 63 sollicitaties nog in behandeling zijn. Op veel minder grote schaal heeft Fok ker baat gehad bij een viertal banenmark- ten in de omgeving. De banenmarkt in Haarlem leverde 242 reacties op, uitmon dend in 26 aanstellingen. Die in Leiden, Hilversum en Utrecht leverden bij elkaar zeven nieuwe personeelsleden op. Over de kwaliteit van het personeels- aanbod is Fokker zeer tevreden, aldus de woordvoerder. Gegevens over de streek van herkomst van de sollicitanten en over de huidige werkkringen van de mensen Een experimenteel karakter zal de sa menwerking krijgen op medisch terrein. Men verwacht dat patiënten meer kunnen profiteren van de intensieve samenwer king tussen specialisten en verpleeghui- De technische dienst van de KLM op Schiphol heeft de beschikking gekregen over zes nieuwe hoogwerkers die ijsvor- ming op de romp, vleugels en staarten van de toestellen zullen bestrijden door deze te bespuiten met water van 95 graden celsius en glycol, een anti-ijsmiddel. Verder zijn vijf airconditioning wagens aangeschaft waarmee het mogelijk is het interieur van bijvoorbeeld een DC-8 binnen vijftien mi nuten van 0 tot 20 graden celsius te ver warmen. De vliegtuigtrekkers van de KLM die de vliegtuigen tussen de banen en het tech nisch centrum op Schiphol-Oost slepen zullen worden voorzien van speciale ban den. Deze banden geven volgens de KLM een beter contact met de weg bij gladheid en sneeuw. Het is onmogelijk sneeuwket tingen aan te brengen omdat hierdoor (de zwaarste trekkers wegen rond de 70 ton) ernstige beschadigingen aan het wegdek zouden ontstaan, aldus de KLM. Voor het eerst zullen de komende winter „assiten- tiegroepen” worden geformeerd. Deze groepen, bestaande uit totaal vier man per ploegendienst, zullen met Volkswagen- bussen, voorzien van extra zware startac- cu’s, door koude en vocht onwillig gewor den motoren aan de praat moeten brengen. Verder zijn alle KLM-voertuigen die on der winterse omstandigheden dienst moe ten doen uitgerust met handrem- en gas kabels die niet kunnen vastvriezen. Voor het personeel dat op het platform moet tuigfabrikant tevreden stemt. Mede daar door voelt het bedrijf er helemaal niets deel van de produktie over te naar Groningen, zoals be- in die provincie hebben ge- Bestuur en directie hebben zich daarna beraden welke stappen moesten worden gezet. Uitgangspunt daarvoor was dat er ruimte vrij moest komen, maar dat deze niet moest worden ingevuld met andere ziekenhuisfuncties. Eén mogelijkheid is het bestemmen van een verpleegafdeling tot ruimte voor een psychiatrische dagbe handeling, in samenwerking met psychia trisch ziekenhuis Vogelenzang uit Benne- broek. Hiervoor is een aanvraag inge diend, maar tot nog toe niet gehonoreerd. Logisch was het, dat het Diaconessen huis zich tot verpleeghuis Bomholm richt te, waarmee al sinds vijf jaar een samen werking bestaat Een „revolutionaire” stap, omdat door zowel ziekenhuizen als verpleeghuizen altijd de opvatting is ge huldigd, dat ziekenhuizen ongeschikt zijn om er verpleeghuisftmcties in onder te brengen. In het beleidsvoornemen, dat vandaag aan het personeel werd gepre senteerd, wordt daarom uitgegaan van een strikte scheiding. De verpleeghuisaf deling in het Diaconessenhuis zal volledig vallen onder de verantwoordelijkheid van Bomholm en ook die naam dragen. In het nog zeer globale plan wordt er van uitgegaan dat Bomholm ruimte en een aantal ondersteunende diensten huurt, als voedselverstrekking en techni sche dienst. Omdat het Diaconessenhuis In het kader van de kostenbesparing binnen de gezondheidszorg moet het aan tal bedden in ziekenhuizen in de regio Kennemerland met ongeveer achthon derd worden teruggebracht. Binnen de Stichting Samenwerkende Kennemer Zie kenhuizen (SSKZ) werd in een beleid splan gesteld, dat de ziekenhuizen vóór 1985 tien percent van hun bedden moeten hebben ingeleverd. Daarvan uitgaande werden fusiebesprekingen geopend tus sen Diaconessenhuis, Elisabeth Gasthuis c: Mariastichting. Het Diaconessenhuis beëindigde deze besprekingen een half jaar geleden, omdat bleek dat het College voor Ziekenhuisvoorzieningen de bed denreductie van deze drie ziekenhuizen gezamenlijk in het Diaconessenhuis wilde bereiken. Het ziekenhuis in Heemstede wil echter een volwaardig basisziekenhuis blijven en besloot op eigen kracht verder te gaan. De personeelsafdeling zegt zich wel te realiseren dat dan voorzieningen en maat regelen nodig zijn om vrouwen op verant woorde wijze hun functie te kunnen laten uitoefenen. Conrad-Stork zal de komende weken ook trachten andere groepen per soneel via advertenties te werven. Eigen personeel dat in een technische functie wil worden omgeschoold krijgt voorrang. In een periode van drie maanden kan de basis worden gelegd voor de start van één van de opleidingen. Het accent zal uit de aard der zaak liggen op het bijbrengen van praktische handvaardigheden, maar omdat vakmanschap méér inhoudt, krijgt ook de theorie ruime aandacht. Leren lezen van tekeningen, kennis van materia len en gereedschappen, meten, vakleer en vooral de veiligheid bij het werk, komen aan de orde bij deze interne opleidingen. sartsen op het gebied van onder meer het in het leven roepen van een pijnteam, begeleiding van kankerpatiënten en speci alistische medische verzorging van pa tiënten die beginnend dement zijn. HEEMSTEDE/HOOFDDORP. Bestuur en directie van het Diaconessen huis hebben het beleidsvoornemen het aantal bedden in het ziekenhuis met 88, dat is bijna een kwart van het totaal, terug te brengen. De vrijkomende twee verpleegafdelingen zullen daarna aan verpleeghuis Bornhohn uit Hoofddorp worden verhuurd, dat er een dependance zal stichten. Een voor Nederland unieke stap. Hierin kunnen ongeveer zeventig bedden worden ondergebracht. De uitbreiding van deze verpleeghuiscapaciteit in de regio zal per saldo ten goede moeten komen aan de geestelijk gestoorde bejaarden. Bomholm beschikt nu in Hoofddorp over 120 bedden voor lichamelijk zieken en 60 bedden voor geestelijk gestoorde bejaarden. Reeds geruime tijd loopt er een aanvraag het verpleeghuis met negentig bedden te mogen uitbreiden, het College voor Ziekenhuisvoorzieningen heeft hiervoor een positief advies uitgbracht, een definitieve goedkeuring is nog niet verkregen. Als belangrijk voordeel van de voorne mens ziet men de mogelijkheid om relatief snel en tegen lage kosten verpleeghuisac commodatie te verkrijgen. Bovendien, zo wordt in de beleidsnota gesteld, snijdt het mes aan twee kanten. Uitbreiding van verpleeghuiscapaciteit, waaraan drin gend behoefte is, maakt beddenreductie bij algemene ziekenhuizen gemakkelijker. Zeker in dit geval, nu het verzorgingsge bied van het Diaconessenhuis in toene mende mate komt te liggen in Haar lemmermeer, dat tevens het centrum is van het verzorgingsgebied van Bomholm. Over hoe de verbouwing in het Diaco nessenhuis zal moeten plaatshebben zijn nog geen concrete gedachten. De kosten ervan zullen in ieder geval vrij bescheiden moeten zijn, omdat de dagprijs per bed van de nieuwe verpleeghuisfdelingen niet of nauwelijks zal mogen stijgen boven die van Bomholm. Afhankelijk van de snel heid van de vereiste goedkeuringen wordt er rekening mee gehouden dat de bedden in de loop van het jaar 1981 zullen kunnen worden betrokken. Informeel zijn er ge sprekken geweest met een aantal instan ties als ministerie, College voor Zieken huisvoorzieningen en Ziekenfondsraad. Als deze lichamen zich een felle tegenstan der hadden getoond van de plannen, had men deze niet naar buiten gebracht. Zowel intern als met tal van instanties buiten ziekenhuis en verpleeghuis zullen de discussies nu een aanvang vinden. Het Diaconessenhuis zal een oplossing moeten vinden wat er moet gebeuren met de bed den en de mensen die nu de tiende bouw laag en een aanliggende (de negende of elfde) bezetten. In grote lijnen bestaan daarover al gedachten. Evenals over de organisatie en het beheer van de verpleeg huisdependance door Bomholm. Aan het hoofd ervan is een verpleegkundige als coördinator gedacht. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft gisteren gevangenisstraf fen van vijftien maanden tot twee jaar uitgesproken tegen vier mannen die on langs terecht stonden voor het plegen van roofovervallen. die bij Fokker aan de slag willen, heeft het bedrijf nog niet op een rijtje staan. Al met al heeft Fokkers in het oog springende wervingscampagne (een pagi nagrote advertentie met een foto van de ministers Van Agt en Van der Klaauw voor de regeringsfellowship trok veel aan dacht) een resultaat gehad dat de vlieg- voor, een brengen stuurders vraagd. De burgemeesters van Oude Pekela en Standskanaal hebben Fokker uitgeno digd in hun gemeenten een vestiging te beginnen. Daarmee zouden twee vliegen in één klap worden geslagen: Fokkers personeelsproblemen worden opgelost en de werkloosheid in Oost-Groningen wordt teruggedrongen. Uit de mededelingen van Fokker blijkt echter dat een van beide vliegen reeds is gedood: het personeel sprobleem is uit de wereld. Bovendien voelt Fokker niet voor verplaatsing van een gedeelte van de produktie, omdat daarmee enorme investeringen zouden zijn gemoeid. Op de Groninger uitnodi ging zal dan ook niet worden ingegaan. ^8? "i 'W 8? «s ■«W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6