Personeelsinkrimping van 3500 man bij Hoesch A Weer frontale botsing met oppositiepartijen in Autovaria Beverwijkse Courant Haarlems Dagblad IJmuider Courant Heemskerk wil nog baas blijven eigen (lege) buidel Handhaving van marktpositie en SKV haalden Hoogovens uit rode cijfers Vakantie? Boek toch gelijk bij 'n goed reisbureau, Kan ik met de boot van Nice naar Corsica? VNU-bedrijf actief in tekstverwerking If. Nieuwe motie I Jt (Van onze IJmondredactie) t. alle A Elke dag bij meer dan 75.000 gezinnen op tafel Nieuws over auto's vindt u natuurlijk in uw lijfblad. Cou- m te rden Produktie Vertrouwen Wagons-lits Reizen (30 reisbureaus in Nederland). Wij weten veel, regelen alles en boeken alles. Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. IJMUIDEN. Hoogovens IJ- muiden is er in geslaagd over een periode van twee jaar een kosten vermindering te realiseren van 171 miljoen gulden. De daarvoor noodzakelijke maatregelen wer den in september 1977 aangekon- digd in de nota Structurele Kos tenverlaging (SKV) en beoogden een kostenbesparing van 217 mil joen gulden op jaarbasis. Dat dit resultaat niet werd bereikt is vol gens bedrijfsdirecteur G. Wil mink toe te schrijven aan de om standigheid dat de produktie uit eindelijk hoger uitviel dan aan vankelijk werd voorzien. „Tech nische maatregelen, aangepast aan die lagere produktieverwach- ting konden niet worden terugge draaid terwijl andere voorgeno men maatregelen niet werden uit gevoerd om te kunnen inspelen op de gewijzigde omstandighe den”, aldus de heer Wilmink. ij&l m Hoesch Ook dat weten ze bij Wagons-lits Reizen (30 reisbureaus in Nederland). Wij weten veel, regelen alles en boeken alles. Wagons-lits Reizen, Kruisweg 51, Haarlem, Tel. 023-319505. IJMOND C, G. Wilmink en ats x- (ADVERTENT1E) •if ng tie Een nieuwe motie werd door de PvdA op tafel gelegd. Daarin zou de raad zich ervoor moeten uitspreken, dat de finan ciële sanering niet ten koste mag gaan van een aantal prioriteiten, zoals verbe tering van de leefomgeving met name in de oudere wijken, verkeersmaatregelen, handhaving van het voorzieningenni veau in de sociaal-culturele sector, hand over die motie volgde weer een nieu we discussieronde, maar CDA en VVD bleken niet zoveel moeite te hebben met het onderschrijven van die prioriteiten, als de uitvoering van de motie maar over zou worden gelaten aan b. en w. Pas als zou blijken dat het college niet zou sla gen in de uitvoering zou die uitkering uit het gemeentefonds (artikel 12) en dus in feite de eerste motie van de PvdA weer ter sprake kunnen komen. Over die tweede motie behoefde niet te worden gestemd. Oxer de inhoud waren alle raadsleden het wel eens, met uitzonde ring van de twee D‘66-leden, die niet tegen de motie waren, maar die de prio riteitenstelling zo willekeurig en vaag omlijnd vonden, dat zij ook het nut van die motie niet inzagen. De heer Nijssen vond, dat wethouder Dudink een prach tig verhaal had opgehangen. „Onze frak- tie geeft het college een half jaar tijd om het waar te maken”, zo luidde de stem verklaring van D’66. having van het onderwijsniveau, het op peil houden van de sportvoorzieningen, het op peil (brengen van het personeels bestand. De belangrijke bijdrage tot het niet be hoeven doorvoeren van die meest ver strekkende maatregelen is overigens het bedrijfsresultaat geweest dat de verwach tingen heeft overtroffen. De fabricage van ruwstaal, geschat op 5 miljoen ton per jaar, bereikte in 1978 een hoogte van 5,29 In het totale pakket van maatregelen waren het vooral de „gedwongen ontsla gen” die de nodige onrust veroorzaakten. f en .s. Dit raadslid stelde de vraag centraal, of de raad het vertrouwen heeft, dat college en saneringscommissie het pro bleem zelf kunnen oplossen, of dat de hogere overheden er aan te pas moeten komen om de gemeente voor te schrij ven hoe het nu verder moet. Politiek raakte hij vooral met dat vertrouwen in het college een gevoelige snaar, want hoe zouden CDA en VVD nu nog kunnen zeggen, dat zij geen vertrouwen meer in het CDAWD-college zouden hebben. Frank Perquin zag de PvdA-motie de mist in gaan, omdat CDA en VVD nu eenmaal een meerderheid van stemmen hebben. Hij haastte zich om te zeggen, dat het niet om een vertrouwenskwestie- ging, maar puur zakelijk om een extra De maatregelen die op 14 september 1977 werden bekend gemaakt waren on der meer gebaseerd op de gewijzigde vi sie van de directie van het staalbedrijf. De crisis op de internationale staalmarkt werd aanvankelijk gezien als een con junctureel probleem van voorbijgaande aard. Toen het zich liet aanzien dat het een structurele kwestie van mogelijk langdurige aard zou zijn werd dienove reenkomstig de bestaande beleidsvisie herzien. met prioriteitenlijsten, die zich richten op de uitgaven op langere termijn. Zo’n politieke discussie over „hoe het allemaal is gekomen” lost natuurlijk het probleem niet op van het financiële te kort, eerst „het gat van Vos” en nu de „krater van Dudink” genoemd. Als we ons bepalen tot de hoofdlijnen van het debat, dan kwam dit er op neer, dat de PvdA poneerde, dat dit tekort alleen maar is weg te werken met extra uitkeringen uit het gemeentefonds. Vol gens deze fraktie zou de enige andere mogelijkheid zijn het tot een onaan vaardbaar niveau terugdraaien van be staande en/of noodzakelijke voorzienin gen. De heer Verhoeven van deze fraktie bracht in herinnering, dat zijn fraktie vorig jaar al bij B. en W. heeft aange drongen op een bezuinigingsplan”. Dat is er niet gekomen en we vragen ons af, of dit college wel in staat is zelf met een saneringsplan te komen”. De heer Mandos (PPR/PSP) verweet het college niet met de beide benen op de grond te staan. Hij ondersteunde de PvdA-motie. Inmiddels is er gemeente lijk al een saneringscommissie aan het werk. Volgens D’66-woordvoerder J. Nijssen moet die sneller gaan werken. Ook hij bleek niet onder de indruk te zijn van de slagvaardigheid en de vast beradenheid van het college. „We wisten al zo lang dat het mis zou gaan”. Wethouder P. F. Dudink doorstond de vuurproef glansrijk. (Van onze stadsredactie) HAARLEM/AMSTERDAM. De Ver enigde Nederlandse Uitgeversbedrijven NV (VNU) in Haarlem heeft een onderne ming opgericht die zich zal bezighouden met ontwikkeling en op de markt brengen van informatie waarbij computers ge bruikt worden voor het opslaan, behande len en distribueren van gegevens waaruit de informatie bestaat. De nieuwe onddememing VNU Data Publishing International BV te Amster dam zal zich voornamelijk bewegen op het gebied van professionele, technische en zakelijke informatie en zal onder toe zicht staan van de VNU Business Press Group te Amsterdam. Volgens Business Press Group-directeur drs. F. X. I. Koot zal de nieuwe onderneming geen electro- nische uitgever worden die uitsluitend in formatie doorgeeft via terminals, viewda ta en andere moderne media. Ook de traditionele gedrukte vorm zal men be nutten. Bestaande VNU-activiteiten op dit ge bied, zoals Intermediair Technical Infor mation Service en toegepaste viewdata systemen worden overgenomen. Tot directeur van de nieuwe BV is be noemd de Amerikaan J. P. Curry, laatste lijk werkzaam bij Uitgeverij Intermediair te Amsterdam. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tot twee uur in de nacht heeft de gemeenteraad donder dagavond vergaderd, met als belang rijkste punt van bespreking de deelnota financiën en meer nog in het bijzonder een motie van de Partij van de Arbeid, die moest leiden tot een extra uitkering uit het gemeentefonds. Aan zo’n extra uitkering zit echter vast, dat de gemeen te tot een zogenoemde artikel 12-ge- meente wordt verklaard. Dat wordt wel eens vertaald als „door de hogere overheden onder curatele gesteld”. Zó ver wilde de meerderheid van de raad donderdagavond niet gaan. De PvdA heeft, toen duidelijk werd, dat deze motie toch niet zou worden aange nomen, de motie aangehouden, dus uit gesteld. Een minder vérstrekkende mo tie van deze partij kreeg wel de instem ming van de raad, met uitzondering van de twee stemmen van de D’66-fraktie. In de produktieve sector leek het mogelijk die te voorkomen door onder meer interne overplaatsing. In de zogenoemde „overheadsfeer” was de dreiging daarvan direkter aanwezig voor circa 700 werkne mers. Regelingen als die van „vervroegde uittreding” en vacaturestop hebben er toe bijgedragen dat niet behoefde te worden overgegaan tot die gedwongen ontslagen. Met deze herstructureringsingreep aan de Duitse kant is een bedrag gemoeid van een half miljard gulden. Gerekend wordt op overheidssteun voor de helft van dat bedrag. De andere helft zal door Hoesch zelf moeten worden „terugverdiend”. Daartoe zitten er drie kernelementen in het herstructureringsprogramma. Maat regelen met een kostenbesparende uit werking. De belangrijkste is een perso neelsinkrimping van 3500 man. Verder wordt er gesproken over een herziening van de produkt- en afzetstructuur (waar in besloten de mogelijkheid van sluiting van walserijen) en een modernisering van de „vloeibaar”-staalfase. Hoogovens gaat met een renovatiepro gramma een deel van de produktiesector aanpassen aan de marktbehoefte. De Warmbandwalserij-1 zal over twee jaar rollen staal kunnen afleveren van 14 ton. Dat is tweemaal zo zwaar als de warm band in zijn huidige uitvoering (anno 1953) kan produceren. Renovatie van de cooksfabriek-! heeft alles te maken met het feit dat cooks een levensbron is voor de staalfabricage. Een onmisbaar produkt als brandstof en re- ductiemiddel. Wat wordt er echter aan de Duitse kant gedaan om ook daar de zaak weer gezond te krijgen? Daarover zegt Wilmink: „Ook in Duitsland is men bezig een struktureel kostenverlagingsprogramma uit te voe ren. Er is lang gewikt en gewogen. Door de oplopende olieprijzen en het steeds duurder wordende schroot heeft men nu besloten over te gaan tot de bouw van een oxystaalfabriek. Daarvoor zullen drie Sie- mens-Martens-Staalfabrieken worden stilgelegd.” Wat heel duidelijk werd donderdag avond, is dat de gemeente Heemskerk financieel in een uiterst benarde situatie zit. Eerder deze week heeft de nieuwe wethouder van financiën P. F. Dudink (CDA) al zakelijke verklaringen gegeven voor het ontstaan van het grote tekort. Maar, zoals ook al eerder bekend werd gemaakt, wijt de niet in het college verte genwoordigde PvdA-fraktie alle schuld aan een falend beleid van de achter eenvolgende CDA/WD-colleges. Bij monde van fraktievoorzitter Frank Per quin wees deze partij donderdagavond elke verantwoordelijkheid voor het te kort af. Wethouder Dudink stelde daar later tegenover, dat de PvdA dan al lange tijd geen vertegenwoordigers in het college mag hebben, maar dat de fraktie toch wel al die jaren de gemeen tebegrotingen heeft goedgekeurd en nog wel eens met eisen en wensen wilde komen, die de jaarbegrotingen nog extra zouden belasten. De PvdA benadrukte evenwel, dat men al jarenlang op een meerjarenplanning heeft aangedrongen. Krater De heer Dudink moest toegeven dat er nooit een meerjarenbegroting is ver schenen, maar wel investeringsnota’s Voor deze wijze van terugverdienen door Hoesch zelf is gekozen omdat men wil voorkomen dat door deze investering andere concernonderdelen (Hoogovens!) geremd worden in hun ontwikkeling. Per 31 december 1979 kan de balans worden opgemaakt van de structurele kostenver- lagingsmaatregel, zoals die in september 1977 door de directie van Hoogovens werd aangekondigd. Met de minder pessimisti sche gang van zaken dan zoals die zich aanvankelijk voor de laatste zeventiger jaren liet aanzien, lijkt de SKV een wezen lijke bijdrage te hebben geleverd tot de consolidatie van de Nederlandse staalpro- duktie. Cooks een onmisbare brandstof en een even onmisbaar reductiemiddel in de staalindustrie. Hoogovens gaat in de renovatie van de eigen cooksfabriek een bedrag van 240 miljoen gulden investeren. uitkering. De heer Nijssen geloofde ech ter niet, dat het rijk even voor Sinter klaas zou gaan spelen zonder een paar zwarte pieten voor de dag te halen. Hij wilde als gemeente maar liever „baas in eigen buidel” blijven. Voorspelbaar was natuurlijk, dat CDA en WD wel het vertrouwen uit spraken, dat het probleem nog „binnens huis” zou kunnen worden opgelost via de saneringscommissie. Hierna kon de nieuwe wethouder van financiën zich voor het eerst manifeste ren. Als raadslid was hij al de financiële expert binnen de CDA-fraktie. Dit kar wei leek een kolfje naar zijn hand. De heer Dudink liet nu een spraakwaterval op de raad los die erop gericht leek de deuk die de oppositie in de reputatie van het college had willen aanbrengen op te bobbelen en op te poetsen tot een nieuw „imago” van het college: vol ideeën, vol zelfvertrouwen. Oplossingen genoeg, als er binnen de raad maar de politieke wil aanwezig is om deze zaak samen te kla ren. Had de PvdA het over de moed of het ontbreken daarvan van het college? De heer Dudink hoopte, dat de Partij van de Arbeid straks voldoende politieke moed zal tonen als het sane ringsplan de raad dwingt tot impopulai re bezuinigingsmaatregelen! Zelfs de heer Perquin noemde het op treden van de „nieuwbakken wet houder” fier, al zei hij dat wel met een ietwat sarcastisch ondertoontje en met de constatering, dat hij geen steekhou dende argumenten had gehoord om het standpunt van de PvdA te wijzigen. Maar de motie zou geen meerderheid krijgen. Die werd door de PvdA dus aangehouden. miljoen ton en in 1979 5,40 miljoen ton. De produktieverwachtingen van koudgewal- ste en warmgewalste plaat, respectieve lijk 1,8 en 1,4 miljoen ton, kwamen vrij nauwkeurig uit. De produkten staaf en draad, gepland op 225.000 ton per jaar bereikten een niveau van 257.000 ton in 1978 en 274.000 ton in 1979. De resultaten van de zogenoemde halffabrikaten (plak ken en knuppels) overtroffen de geschatte verwachtingen van 450.000 ton. In 1978 werd niet minder dan 583.000 ton gefabri ceerd, in 1979 werd met 786.000 ton de geraamde produktie bijna verdubbeld. Het jaarresultaat, waarover de directie van Hoogovens niet ontevreden is maar waaruit volgens directeur Wilmink geen voorbarige conclusies mogen worden ge trokken, kwam mede tot stand dankzij de meevallende export naar Amerika. Daar heen werd een half miljoen ton staal ver scheept. Nu Hoogovens volop produceert is niet zozeer de afzetverwachting als wel de personeelsvoorziening een punt waar over de bedrijfleiding zich ernstige zorgen maakt. Voor de komende jaren is de direc tie niet met een nieuw kostenverlagings programma op de proppen gekomen. „Het is zaak dat we de structurele verbete ringen die we hebben bereikt blijven be heersen. We stellen ons voor door middel van jaarplannen er op toe te zien dat de zaak geconsolideerd blijft”, aldus Wilmink. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9