Goed resultaat alleen te Kamerplanten, die van het noorden houden Rolgordijn ook in winter nuttig “II krijgen op een goede bodem VOOR SCHUT STAAN Bladeren in kunststof doen ft 4 -ja r Bemesten V. Onderzoek Gelukkig hoeven we niet met de handen in het haar te gaan zitten als blijkt dat de grond waarop ons huis en onze tuin liggen niet zo best is. Varens Structuur n 1 Bladplanten I - I Heeft u een raam op het noorden, dan kunt u zich daarmee wat kamer planten betreft redelijk gelukkig prijzen. Er is een heel behoorlijk aanbod van schaduwminnende planten, die zo’n plaatsje voor het noordraam prefere ren en bovendien bied zo’n noordraam een aantal belangrijke voordelen. Een vrij constante temperatuur is er bijvoor beeld één van, daardoor zal ook de potgrond niet zo snel uitdrogen. Daar bij hoeft u nooit te schermen tegen felle zon en is verbranding van de planten uitgesloten. U kunt dus wat de verzor ging betreft dan ook best eens een veer laten! Belangrijkste voorwaarde voor een gezonde en rijkbloeiende tuin is de bodem. Factoren als grondwater stand, doorlaatbaarheid, vrucht baarheid en structuur bepalen wel ke planten er kunnen groeien en of ze er gezond en florissant uitzien. Bloeiende planten Er kan aan iedere bodemsoort heel wat worden verbeterd. 4M| i ^'*11 lp I 1 i- 3p. In ons land komen in grote lijnen drie grondsoorten voor: st d kunt u veel teleurstellingen voorkomen en geld besparen. Verder is het voor een weelderige plan tengroei tevens van belang dat er voldoen de voedingsstoffen in de grond zitten. De belangrijkste elementen die we in de juis te verhoudingen in de bodem moeten aan treffen, zijn fosfor, kali, kalk en magnesi- In principe zijn alle varens schaduw- Een goede structuur is noodzakelijk om voldoende zuurstof bij de plantenwortels te krijgen en om het regenwater makke lijk door te laten. De beste structuur vin den we in grond die rijk is aan bacteriele- ven. Vooral regenwormen doen erg nuttig werk in onze tuin, zij graven lange gangen en houden zo de grond luchtig. Ook een mol verricht nuttig werk in de tuin (mits hij maar niet in ons gazon komt). planten, dus op hun plaats voor het noord- raam, mits u ze voldoende warmte en een hoge luchtvochtigheid kunt geven. Enkele bekende soorten zijn: de nestvaren (Asple- nium) met zijn grote glanzende bladeren, de krulvaren (Nephrolepsis) met lange geveerde bladeren, Pellaea met kleine ronde blaadjes, de hertshoornvaren of Platycerium met geweivormige en wit be haarde bladeren, de tongvaren of Phyllitis met glanzende langwerpige bladeren, en de ijzervaren of Polystichum met geveer de, glanzende bladeren. Ook veel palmen behoren tot de scha- duwminnaars, zoals de kentiapalm of Ho- weia, de dadelpalm of Phoenix en de kokospalm of Microcoelum. U ziet het, de keus voor een noordraam is eigenlijk erg uitgebreid. Als u planten zoekt voor een plaatsje in de kamer op enkele meters van het raam af, dan kunt u zich het beste beperken tot de genoemde bladplanten. Bloeiende planten doen het daar meestal niet zo best. Compost is trouwens altijd een welkome bemesting, ook als u geen grondonder zoek heeft laten verrichten, en voldoet op alle grondsoorten goed. i en rre, en ote 4 ter, ka- de- or- 30, lar ie he. net al en. lur. en, rne net :.v. ixe 3d. informatie We beperken ons dan ook maar tot een natuurlijke bemesting met (afhankelijk van het onderzoek) verteerde stalmest, turfmolm, bladaarde, kalk en compost. Ze verrijken de grond niet alleen met voe dingsstoffen, maar activeren ook het bo- demleven en verbeteren zo de structuur. Kleigrond: heeft een zeer vaste samen stelling en is zeer rijk aan voedingsstof fen. Bij de aanleg van een nieuwe tuin spitten we twee steek diep om, vóór de winter, dan kan de grond tijdens de vorst lekker door vriezen. Tijdens dit spitten kunnen we er ook scherp zand en tuinturf doorheen werken, zodat er een betere structuur ontstaat. In de moderne grote woonkamer kan het scherm een apart hoekje marke ren, waarachter de kinderen met hun rommeltjes bezig kunnen zijn. Het kan ook de tv-kijkers separeren van overi ge gezinsleden die iets anders aan het doen zijn: lezen, knutselen, huiswerk maken. Het lichte gewicht maakt het gemakkeljjk om het scherm overal neer te zetten waar het nodig is. In diverse woninginrichtingswinkels zijn ze weer te koop, de kamerschermen. In allerlei materialen, vanaf riet en rotan, tot „kunstglas” en katoenen stofjes. Het is voor een redelijk handige doe- het-zelver ook helemaal geen probleem om een kamerscherm te maken. Een kwestie vna drie of vier houten raarn- werkjes maken, bijvoorbeeld 180x45 cm, ze bespannen met een leuk stofje en ze verbinden met scharnieren die naar twee kanten kunnen draaien. Om een decoratief geheel met het interieur te verkrijgen kan als bespan- ningsstof hetzelfde materiaal als dat van de gordijnen worden gebruikt. Maar daarnaast zijn er natuurlijk tallo ze andere mogelijkheden. Ook triplex of board, geschilderd of op andere wijze gedecoreerd, zijn bruikbaar. Zorg er in elk geval voor dat het kamerscherm, wat het materiaal en de kleuren betreft, goed bij de overige inrichting past. De foto toont een aan tal in de handel verkrijgbare scher men. Ze kunnen u echter misschien ook inspireren bij het zelf maken van zo’n interieurattribuut. Zandgrond: is erg arm aan voedsel en heeft een te losse structuur, waardoor het water te snel wegzakt. Om de structuur te verbeteren, mengen we door de bovenlaag tuinaarde en compost. Veengrond: is ook niet zo erg rijk aan voedingsstoffen, maar heeft wel een goe de structuur. Het aloude kamerscherm komt, zo’n twee generaties nadat het als „ouder wets” en overbodig definitief scheen te zijn afgeschaft, weer in de belangstel ling. Vroeger noemde men zo’n ding een „schut”, een naam die twee beteke nissen zou kunnen hebben. Een kamer scherm diende ter beschutting tegen tocht, zonlicht en nieuwsgierige blik ken Die laatste functie heeft te ma ken met de uitdrukking „voor schut staan”. Het scherm werd immers ook gebruikt om de wastafel (met waskom en lampetkan) of het kleedhoekje in de slaapkamer af te schermen. Het kamerscherm is nu weer in op mars, om praktische redenen. In de enkele oude, zeer deftige hotels die ons nog resten, vind je op de kamer soms nog zo’n kamerscherm; daar is het dan een stukje nostalgie. Er zijn heel fraaie exemplaren onder, soms van gebor duurde zijde, met Japanse motieven. Waarschijnlijk is het kamerscherm in vroeger eeuwen uit het land van de rijzende zon geïmporteerd. Het bestaat uit drie of vier panelen, die scharnie rend aan elkaar bevestigd zijn, zodat het gemakkelijk uit zichzelf kan blij ven staan, om een „beschuttend” hoek je te vormen. Dat we het kamerscherm weer zijn gaan waarderen, heeft zeker wel iets te maken met onze nostalgie, maar er zijn ook heel praktische redenen, al ver schillen ze wel van die onze grootou ders aanvoerden om zich te be schutten. De „rollo”, een rollend zongordijn, wordt gewoonlijk als een uitsluitend voor de zonnige zomertijd bestemde raambekleding beschouwd. Meestal blijven de rolgor dijnen de hele winter opgerold zitten, om pas in het vooijaar weer in functie te komen. Ze hebben echter ook in de winter hun nut, weliswaar niet om de zonneschijn buiten te houden (op mooie dagen dus liever opgerold laten), maar om een extra „luchtbuffer” voor het raam te creëren. Wanneer 's avonds de gordijnen gesloten zijn en ook het rolgordijn is neergelaten, levert dat een kleine extra bijdrage aan de behaaglijkheid in de kamer, én tot de energiebesparing. De Aucuba is een mooie bladplant die we tegenwoordig hoofdzakelijk zien in goudbonte variëteiten. Het is een erg mak kelijke plant, die echter wel op een koel plaatsje moet staan. Ook het bekende aspergegroen (Aspara gus Sprengeri) doet het voor een noord raam erg goed. Deze dankbare hangplant stelt bijzonder weinig eisen aan z’n verzor ging en zal ook op talloze andere plaatsjes in de kamer erg goed gedijen. Zorg er wel voor dat hij nooit te donker komt te staan en dat de potkluit niet uitdroogt. De Aspi distra is ook zo’n plant die beslist geen zon kan verdragen en verder erg weinig ei send is. De plant heeft donkergroene, rechtopstaande bladeren. De kamerden of Araucaria zien we de laatste tijd steeds meer in onze huiska mers verschijnen. Helaas vallen maar al te vaak snel de onderste bladeren er af. Dat komt meestal door te veel warmte en te veel water. De plant houdt van een koel plaatsje voor het noordvenster en wil ze ker in de winter bijna geen water hebben. Als u aan deze voorwaarden kunt vol doen, zal de kamerden zeker tot een prachtige en waardevolle huisgenoot uit kunnen groeien. urn. Wilt u zeker weten of deze elementen in de juiste mate in uw grond aanwezig zijn, dan kunt u een grondonderzoek laten verrichten door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek Mariën- daal te Oosterbeek. Iemand van het labo ratorium komt dan bij u een monster nemen en na enige tijd krijgt u een rap port thuis met een bemestingsadvies. Dat kost u circa 65. Sinds kort is er bij ieder goed gesorteerd tuincentrum ook een doe- het-zelf-setje voor grondonderzoek te koop voor ongeveer 37,50. Met de uitge breide gebruiksaanwijzing kunt u zo zelf aan de slag. Aan de hand van de uitslag van het grondonderzoek kan er bemest worden met natuurlijke of synthetische meststof fen. Gelukkig zien we dat de laatste jaren de natuurlijke meststoffen steeds meer gebruikt worden. Kunstmest kan bij on vakkundig gebruik meer schade aanrich ten dan goed doen en het verstoort het natuurlijke bodemleven. Het kan ook voorkomen dat er op grote re diepte een ondoordringbare laag zit, waardoor het water slecht afgevoerd wordt en bij langdurige droogte het grondwater niet aan de tuingrond afgege ven wordt. Dit euvel kunnen we verhelpen door met een grondboor gaten te maken door deze harde laag heen en deze vervol gens te vullen met grind. Daar kan het water zijn weg vinden. Natuurlijk zijn er ook enkele nadelen aan een noordvenster verbonden. In de winter moet u 's nachts vooral oppassen dat de afkoeling niet te groot wordt. Isole- rende beglazing helpt dat probleem on- middellijk de wereld uit, anders moet u in ieder geval uw planten vóór de gesloten gordijnen of jaloezieën plaatsen. De volgende schaduwplanten zullen zich voor uw noordraam of op een ander plaatsje in de kamer waar geen direct zonlicht komt prima op hun plaats voelen. Als u met deze wetenschap rekening houdt bij de aanschaf van uw planten, Begonia’s hebben allemaal een hekel aan direct zonlicht, maar zeker de bladbe- gonia’s staan het liefst voor een noord raam. Deze groep begonia’s wordt helaas nog te weinig toegepast in onze huiska mers. Ze zijn zeer beslist de moeite waard en we vinden er talrijke prachtige en bijzondere aparte planten onder. In dit verband mogen we natuurlijk ook de bekende groene klimop (Hedera) en z’n naaste familielid de vingerplant (Fatsia) niet vergeten. Beide planten zijn echte liefhebbers van het noordraam. Ook de Fatshedera moeten we hier noemen, al was het alleen maar om z’n ijzersterke gestel. Deze plant kan zelfs in de warme kamer heel goed overwinteren. De Cissus krijgt zelfs gegarandeerd een bladziekte wanneer hij in te fel licht ge plaatst wordt. Van de graslelie of Chlo- rophytum, de plant die allemaal jonge planfjes aan lange stengels bij zich draagt, doet zelfs de bonte variëteit het prima voor het noordraam. Tot slot nog enkele bekende bladplanten die geschikt zijn voor het noordraam zoals de Philoden- dron-soorten, de Schefflera, de gaten- plant of Monstera, de Rhaphidophora, de vaderplant of Tradescantia en de tienge- bodenplant of Maranta. ge. ilet )er- Hoewel er al gauw gezegd wordt dat er voor een raam op het noorden geen bloei ende planten gedijen, is het tegendeel bij na waar. Er zijn vrij veel bloeiende plan ten die juist graag op een lichte, niet al te warme plaats willen staan, zonder direct zonlicht. Bovendien kan zo’n noordraam een uitstekende plaats zijn voor bijvoor beeld de Clivia, Cyclaam en Azalea om hun rustperiode door te brengen. De Anthurium of flamingoplant is een echte oerwoudbewoner en vraagt een warm plaatsje met een hoge luchtvochtig heid in de schaduw. De bloei kan het hele jaar plaatsvinden. De Aeschynanthus bloeit voor het noordraam met prachtige rode bloemen, mits u voor voldoende warmte en luchtvochtigheid zorgt. Ook de bekende Azalea houdt niet van direct zon licht tijdens de bloei en staat graag op een koele plaats. Nog zo’n bekende winter- bloeier die van een koele plaats in de schaduw houdt, is de Cyclaam. In de zon gaat de plant heel snel slap hangen. Behal ve de bladbegonia’s staat ook graag de bloeiende Begonia graag in de schaduw. t Andere bloeiende kamerplanten die het voor uw noordraam juist erg goed zullen doen zijn: pantoffelplantje (Calgeolaria), Chrysant, kamerhortensia (Hydrangea), Brunfelsia, Primula, Kaaps viooltje (Saintpaulia), Streptocarpus, Vlijtig Lies je (Impatiens), kerstster (Euphorbia) en Gloxinia. Een op het gebied van zelf verwerkbare kunststoffen gespecialiseerd bedrijf heeft een origineel idee ontwikkeld dat vooral mensen die graag hun eigen fantasie laten werken, zal aantrekken. Blanke polyesterhars, die koud kan worden ver werkt en in korte tijd uithardt, heeft een transparant karakter. Alles wat daarin wordt ingebed, blijft dus zichtbaar, maar is geheel omgeven door een sterke, beschermende polyesterlaag. Door een aantal lagen vloeibare polyester over elkaar te strijken, ontstaat een doorzichtige plaat van bijvoorbeeld 6 mm dik. Daarin kunnen dan gedroogde boom- en bloemenblaadjes worden aangebracht. De plaat wordt eerst tot ca. de halve dikte gemaakt, in de nog natte bovenste polyesterlaag worden de bladeren gelegd, waarna meteen een volgende laag wordt gestreken. Wanneer die hard is, volgen nog enkele lagen, tot de plaat de gewenste dikte heeft. Een vrij dunne polyesterplaat kan ook sterk genoeg gemaakt worden door een wapening van fijne glasvezels. Vooral wanneer er licht door deze decoratieve panelen schijnt, geven ze een heel vrolijk effect. De pracht van gedroogde herfstbladeren blijft voor altijd bewaard. Van de panelen kunnen bijvoorbeeld lampekappen, scheidingswandjes, kamer schermen en talloze andere dingen worden gemaakt. De firma die deze aantrekke lijke toepassing van kunststof en natuurlijk materiaal heeft bedacht, levert behalve de grondstoffen ook een handleiding. Voor de bladeren moet u uiteraard zelf zorgen, en dat is een leuke vrije-tijdsbesteding op zich: zoeken en drogen, daarna sorteren en rangschikken. Voor nadere informatie kunt u terecht bij Ply-Service, tel. 1831-1769 in Arkel. A i sis

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11