Ook export toegenomen Vliegende kerstverlichting worden gehuurd Aantal fonds verzekerden STAND HYPOTHEEKRENTE Leyland kan nog 300 miljoen pond opnemen Chips-produktie ook mogelijk in Nederland Weer beslag op rekening reisorganisatie Sterke lijm iets afgenomen beurs deze week Kleurloze stemming op Damrak Britse minister van Industrie Verkoop geschat op vier miljoen stuks J I 13 ECONOMIE ZATERDAG 22 DECE M B E R 19 7 9 Omzet chemische industrie stijgt het huren van een kerstboom is nu (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 18 december 1979. Naam Bank: A.B.N. Amrobank 1 Ned. Middenstandsbank Nutsspaarbank W.-Nederland zijn. Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht standaard Te meer daar nu pas de nieuwe olieprijs rage volledig begint door te werken. Toch is het opvallend hoeveel effec tenkantoren in New York nog altijd opti- (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. De chemische be drijfstak in Nederland is het dit jaar goed gegaan. De produktie nam toe met 5 tot 6 procent, aldus de organisa tie van federaties van de verschillen de Europese chemische industrie- verenigingen (CEFICC De omzet bij de chemische industrie nam dit jaar toe met 17 procent tot 25 miljard gulden. Vorig jaar bedroeg deze stij ging slechts 2,8 procent. Ook de export ging met flinke sprongen omhoog. Deze was 20 procent hoger. Aleen de investeringen daalden dit jaar met 25 procent. Een van de grootste chemische bedrij ven in Nederland, BASF Nederland, zag haar omzet dit jaar met 10 procent toene men tot 330 miljoen gulden. Ondanks deze Het duurt ongeveer vijf tot tien jaar voordat een kerstboom kaprijp is. Dat betekent dat er zo’n 20 miljoen bomen voorhanden moeten zijn om aan de vraag te kunnen voldoen. woordvoerder van de Heidemaatschappij. Prijsstijgingen van de fijnsparren ten op zichte van vorig jaar worden volgens het produktschap veroorzaakt door de stren ge vorst van de vorige winter en de steeds hoger wordende transportkosten. De omzet van Bayer Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar met 18 goede resultaten is het bedrijf niet al te optimistisch voor de toekomst in verband met de algemene economische situatie. De marges zullen in de komende jaren waar schijnlijk niet toenemen. l Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. 5/10 jaar 510 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar Joseph zei van Edwardes te hebben vernomen dat BL de reorganisatieplan nen zal laten varen als er een ernstig tekort aan middelen optreedt om de uit voering te financieren, wat daarvan dan ook de oorzaak moge zijn. Van ambtena ren van het ministerie van Financiën in Londen is vernomen dat de Britse rege ring geen geld zal hoeven te lenen om aan de 300 miljoen pond voor BL te komen. Het geld zal in ongeveer gelijke delen uit ,de middelen komen die de regering al voor de autofabriek beschikbaar had ge houden en uit een noodfonds van 750 miljoen pond. 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 10,58 10,44 10,44 10,99 10,27 10.38 9,95 10,25 10,0 10,0 9,7 10,0 10,2 9,95 10.17 10,93 10,93 11,09 10,44 10,44 10,30 10,38 11,17 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 10 jaar 5 jaar 10 jaar 1,5 1.5 1 1 1.25 1.25 1.25 1 2 9.95 10.17 10,65 10,65 10,70 10,70 10,44 10,44 10,30 10,38 10,95 Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 9,6 9,8 10,0 10.0 9.9 9.9 10,0 10,0 9,7 10,0 10,0 9.6 9,8 10,25 10,25 Voor Windmill Holland verbeterde de omzet dit jaar met ongeveer 15 procent. Deze omzetstijging is te danken aan de prijsstijgingen van de produkten, die in het algemeen met 10 tot 11 procent waren. Ook Windmill acht de vooruitzichten voor volgend jaar minder rooskleurig, omdat een forste stijging van de grondstofprij- zen wordt verwacht. Duurdere grondstof fen, hogere energieprijzen en een loonkos tenstijging van 10 procent zullen een zwa re aanslag op de rentabiliteit van de on derneming betekenen, aldus Windmill. bank 10,25 10,25 10,25 10,25 10,2 9,9 10,0 9.6 lijk 10,85 10,85 10,71 10,71 10,99 10,27 10.38 9,95 MOSKOU (Reuter). Russische scheikundigen hebben een bijzonder sterke lijm ontwikkeld die volgens hen voor alle doeleinden kan worden ge bruikt, van het repareren van hartbe- schadigingen tot en met het herstellen van gebitten. En die dingen betekenden doorgaans weinig fraais. Zo werd er deze week gewacht op het beraad van de OPEC- landen in Caracas, maar veel hoop op een beheerste verhoging van de olieprijs was er niet. Integendee, het werd duide lijk dat de wereld zich zal moeten voor bereiden op nieuwe forse prijsverhogin gen die zich evenals dit jaar naar alle waarschijnlijkheid zullen bewegen tus sen twee plafonds: een basis van de duiven, onder leiding van Saoedi-Ara- bië, en een top van de haviken, onder leiding van het drietal Algerije, Libië en Iran. Hoe het ook zijn, er zal mee gerekend moeten worden dat de gemiddelde prijs voor de ruwe olie komend jaar op rond 30 dollar per vat van 159 liter zal komen te liggen. Indien bedacht wordt dat vorig jaar december deze prijs nog 13 dollar bedroeg zal duidelijk zijn welk een prij- sinflatie zich voor een van de belang rijkste hulpmiddelen van onze welvaart heeft voorgedaan. Dit kan volgend jaar niet zonder nadelige gevolgen blijven. Een nieuwe stunt is dit jaar het huren van een kerstboom. Dit systeem is in de Sliedrecht ingevoerd door een Zweeds woninginrichtingbedrijf. Per boom wordt 15 gulden berekend, maar als de boom vóór 12 januari wordt teruggebracht krijgt men op vertoon van een huurcon tract een tientje terug. Van de terugge brachte bomen stookt Sliedrecht daar la ter een vreugdevuur van. Het bedrijf overweegt volgend jaar bomen met kluit te gaan verhuren zodat de boom na ge bruik weer de grond in kan en volgende jaren opnieuw als kerstboom kan worden verhuurd. In ons land worden ook 200.000 kunst- kerstbomen per jaar verkocht. De plastic kerstbomen hebben een tijd in de lift gezeten. Een kunstboom die er als een echte spar uitziet, kost rond 150 gulden. Daar kan men heel wat echte fijnsparren voor kopen. Vandaar dat de natuurlijke boom wordt geprefereerd. AMSTERDAM (ANP). Voor de twee de keer in korte tijd is er weer beslag gelegd op de bankrekening van een reisor ganisatie. Ditmaal heeft een reisleider na een vonnis van de Amsterdamse kanton rechter executoir beslag laten leggen op de bankrekening van de Amsterdamse reisorganisator Broere-Cebuto. De Alge mene Nederlandse Reisorganisatie voor Reisbegeleiding heeft dit gisteren ver klaard. Half november heeft de kantonrechter de reisorganisatie veroordeeld tot beta ling aan de reisleider van 12.000 gulden aan achterstallig minimumloon en vakan tietoeslag over vijf zomerseizoenen (1974 tot en met 1978). Met proceskosten en rente is dit bedrag inmiddels opgelopen tot ruim 14.000 gulden. Onder de naam Broere-Cebuto voert Cebuto busreizen uit met de Rotterdamse reisorganisatie Broere. De Amsterdamse reisorganisatie D-tours op wier rekening een week geleden conservatoir beslag werd gelegd, voert met Broere busreizen uit. Op het ogenblik lopen er nog meer pro cedures, die zijn aangespannen door reis leiders die van mening zijn dat zij in het verleden niet het loon hebben gekregen, waarop zij menen recht te hebben. De City Bank van New York bracht nu ook haar rente op 15 procent en sloot zich hiermee aan bij een aantal kleine banken die in de lichte rentedaling voor op lopen, de forse olieprijsverhoging van Saoedi-Arabië nog voordat de OPEC-vergadering begon om zo één uni forme olieprijs te verkrijgen en de ver dere algehele prijsverhoging te remmen, maakte evenwel duidelijk dat ook de VS volgend jaar flink meer zullen moeten uitgeven op hun nationale olierekening. Dit kan een ongunstig effect hebben op de lopende rekening van de betalingsba lans, die overigens begunstigd zou kun nen worden door een verdere verzwa ring van de recessie. cijfers bevestigen de in 1977 geconstateer de verschillen in verwijscijfers tussen de verschillende organisatievormen van hui sartsenpraktijken. Per 1000 verzekerden verwezen huisart sen die in gezondheidscentra werken 436 maal. Voor tweemanspraktijken was het cijfer 44 1, voor huisartsen in groepsprak- tijken 449. De alleenwerkende huisartsen gaven ook in 1978 de meeste verwijskaar- ten af: 464 per 1000. Het aantal ziekenhuisopnemingen was vorig jaar per 1000 verzekerden 116, een kleine stijging in vergelijking met voor gaande jaren. Ook vorig jaar daalde de gemiddelde verpleegduur verder, name lijk van 17 naar 16,7 dagen. Het aantal verpleegdagen per 1000 verzekerden, be kend als een maat voor het peil van de „klinische consumptie” nam toe: van 1918 tot 1932 dagen. Dit houdt in dat de sterke daling, die in 1977 ten opzichte van 1976 werd geconstateerd vorig jaar ten dele ongedaan werd gemaakt. EINDHOVEN (ANP). Er is geen enke le reden waarom chips (micro-processors, red.) beter in de Verenigde Staten of Ja pan ontworpen zouden kunnen worden dan in ons land. Het ontwerpen van een chip is allereerst een wiskundige activiteit en in Nederland is het zo dat de computer wetenschap wordt bestudeerd in de on derafdelingen en subfaculteiten der wis kunde aan de universiteiten en hoge scholen. Dit zei Dr. M. Rem gistermiddag in zijn intreerede op de TH-Eindhoven. Rem is aan de hogeschool benoemd tot gewoon lector in de wiskunde. Rem pleit voor de ontwikkeling van hiëarchisch-gestructureerde chips: chips die in delen zijn opgebouwd. Een produk tie van een dergelijke struktuur is volgens Rem om ingewikkelde systemen met een hoge graad van betrouwbaarheid te ont werpen. Ook de controle op fabricagefou- ten wordt daardoor vereenvoudigd. Volgens het persbureau Tass kan het middel, genaamd Cyacrene, worden aangewend om verwondingen aan het hart, de nieren, de lever en de longen te sluiten tot zij goed zijn genezen. De lijm vormt een pijnloos alternatief voor het hechten van wonden en is door het Russisch ministerie van Volksgezondheid aanbevolen bij chi rurgen, aldus Tass. (Van onze redactie economie) ARNHEM. Wie voor de Kerstmis nog een kerstboom in huis wil hebben moet er vlug bij zijn, want de boompjes vliegen weg. Volgens het Produkt schap voor Siergewassen in Den Haag groeit het aantal kerstbomen dat aan de man wordt gebracht elk jaar enorm. Werden er twee jaar geleden nog ongeveer twee miljoen bomen verkocht, dit jaar wordt de verkoop geschat op een kleine vier miljoen bomen. Ook mogelijk. Ter gelegenheid van Kerstmis heeft een inventieve Amerikaan in de staat Maryland de rotorbladen van zijn helicopter met lampjes uitgerust. De constructie die Tim Trocel vijf jaar geleden uitdacht bestaat naast de lam pen voornamelijk uit afvalmateriaal. Vele regeringen zijn dan ook begon nen hun verwachtingen voor volgend jaar op flink lager niveau terug te draai en. Gezien de moeilijke situatie waarin de VS zich op oliegebied bevinden en de toenemende druk op de regering van dat land om acties tegen Iran te ondernemen teneinde de slepende gijzelingskwestie naar een oplossing te forceren viel de koersontwikkeling van Wall Street deze week erg mee. De beurs begon zelfs met een verdere lichte stijging en grote om zetten. Naderhand traden flinke flucta- ties op. Maar echt dalen wilden de koer sen niet. mistisch blijven voor het komend jaar en het huidige koerspeil voor vele aande len als een aantrekkelijke gelegenheid beschouwen om er in te stappen. Mis schien wel de aantrekkelijkste van het gehele komende decennium, zo beweren zij. Naar verhouding van de dit jaar te boeken winsten is het koerspeil ook in derdaad niet hoog, want de gemiddelde koers-winstverhouding ligt op ongeveer 6 a 7 tegen bijna 9 een jaar terug. De vraag is echter in hoeverre het Ameri kaanse bedrijfsleven in staat zal zijn volgend jaar de winsten overeind te houden. Meer zorgen over de economische ver slechtering door grotendeels de verdere forse olieprijsstijgingen blijkt onder meer onze eigen regering te hebben. Met behulp van enkele globale becijferingen van het Centraal Plan Bureau heeft mi nister Albeda van Sociale Zaken de soci ale partners nogmaals gewezen op deze verslechtering volgend jaar, waarvan het belangrijkste aspect de snelle stij ging van de werkloosheid omvat, alsme de de toenemende inflatie tot 7 procent. Die wordt dit jaar rond 4,5 procent. Verder een produktiestijging van slechts één procent. Geen stijging meer van de Volgens Joseph staat BL er niet al te best voor. De maatschappij verkeert in ernstige financiële moeilijkheden en krijgt in de jaren tachtig te maken met harde concurrentie van andere merken. Alleen als de prestaties van het bedrijf over de hele linie aanzienlijk beter wor den bestaat de kans dat het de moeilijkhe den te boven komt. Succes kan niet wor den gegarandeerd, aldus de bewindsman. (Van onze redactie economie) ZEIST. Het aantal ziekenfondsverze kerden liep vorig jaar iets terug, in tegen stelling tot de tendens die zich de jaren daarvoor voordeed, toen er steeds van stijging sprake was. Het gaat slechts om een geringe daling, die zich voltrok in de categorie verplicht verzekerden (29.000). Het aantal verplicht en bejaarde verzeker den steeg: achtereenvolgens met 14.000 en 5000. Dit blijkt uit het jaarboek 1978 van het Landelijk Informatiesysteem Zieken fondsen. Het aantal verwijzingen van hui sarts naar specialist daalde enigszins. De De gemiddelde prijs stijgt eveneens, overeenkomstig de wet van vraag een aanbod. Dit jaar moet gemiddeld op ƒ12,50 per boom worden gerekend. Voor een gulden of vier, vijf heb je een door gaans kleine boom, voor zo’n 22,50 een forse knaap. Een redelijke huiskamer- boom varieert van een tientje tot vijftien gulden en de grootste kerstboom kost ongeveer 25. Door de grote vraag naar kerstbomen is het duidelijk dat Nederland wat dit be treft niet selfsupporting kan zijn. Onge veer 90 procent van de kerstbomen wordt dan ook ingevoerd vanuit Luxemburg, West-Duitsland, Scandinavië, Frankrijk en België, aldus een woordvoerder van het Produktschap voor Siergewassen. Dagelijks vertrekken handelaren naar de Belgische en Luxemburgse Ardennen en kopen daar duizenden sparrebomen op. Op de berghellingen hebben onze zui derburen vele hectaren kerstbomen inge- poot. Andere gewassen willen daar niet groeien. Een van de vijf grootste grossiers is de Heidemaatschappij in Arnhem. Konvooi en vrachtwagens vertrekken ’s nachts en komen de volgende avond laat met dui zenden bomen beladen weer terug bij de afdeling plantsoenen van de Heidemaat schappij. Vooral West-Duitsland is erg in trek bij de groothandel. De consument heeft het liefst een boom van anderhalf a twee meter, aldus een Een andere onderneming op dit gebied, Du Pont de Nemours (Nederland) B.V., die spreekt over een succesvol jaar, noemt de voortuitzichten voor volgend jaar in het algemeen gezond. Niettemin zal het bedrijf het komende jaar moeite hebben met de snel stijgende produktiekosten als gevolg van de gestegen grondstofprijzen en die van energie. Het bedrijf wil de verhoogde produktiekosten compenseren door verhoogde efficiëntie en besparin gen bij de fabricage. Daarnaast zullen de prijzen van de eindprodukten omhoog moeten. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuiteitenhypotheken op eigen woningen. procent gestegen. Het bedrijf verwacht dit jaar een omzet van 360 miljoen gulden. Voor volgend jaar verwacht de onderne ming een geringere omzetvergroting, na melijk met 5 a 6 procent. Dit zal onder meer het gevolg zijn van de concurrentie op de wereldmarkten. export en daardoor een tekort op de betalingsbalans van 1 a 2 miljard gul den, in plaats van het eerder verwachte overschot van ongeveer 1 miljard gulden. De prijsrage voor ruwe olie is in zover re nog gunstig voor ons land omdat de exportprijs van ons aardgas ook aan die prijzen gekoppeld is. Maar het zal duide lijk zijn dat met dit perspectief voor ogen de beurs weinig enthousiasme kon opbrengen. Zelfs het voorkómen van een regeringscrisis had nauwelijks enige invloed op de koersvorming. De obliga- tiemarkt neigde eerder naar enige da ling en de Nederlandse Investerings Bank voor ontwikkelingslanden stelde de emissiekoers van de vrijdag gehou den inschrijving op 100 miljoen gulden 9,5 procent obligaties met staatsgarantie op 99.5 procent. Het geheel van de aandelenmarkt had een vrij kleurloos beloop maar hier en daar konden eerder deze maand sterk getroffen aandelen toch enig herstel boeken. Zo was ABN tien gulden hoger en traden Westland-Utrecht, AMFAS en Assurantiemaatschappij Stad Rotter dam drie gulden tot vijf gulden in her stel. Pakhoed boekte een stijging van vijf gulden en Van Ommeren ging vijf tien gulden omhoog op goede winstbe- richten uit de oliesector. Smit Internatio nale herstelde zich van 42 gulden op circa 50 gulden, maar Friesch-Groning- se, Ceteco en EMBO lagen zwak. Ook de internationals konden niet goed meeko men. Nationale-Nederlanden echter ont moette buitenlandse vraag en steeg vijf gulden. LONDEN (Reuter). BL Ltd (vroeger British Leyland) kan tot het einde van het boekjaar 1980-’81 150 miljoen pond sterling (ongeveer 660 miljoen gulden) uit de Britse staatskas opnemen om het reorganisatieplan van haar president Michael Edwardes, te financieren. Minister van Industrie Keith Joseph heeft dit meegedeeld in het Lagerhuis. Er wordt eenzelfde bedrag achter de hand gehouden voor opneming op een later tijdstip, aldus de minister. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. Opmerkingen: Ondanks de onrust op de hypotheekrentemarkt zijn er voor deze week geen wijzigingen te melden. Het is echter lang niet ondenkbaar dat binnen enkele weken de percentages nog hoger komen te liggen.e zin beïnvloed worden. Hij zei dat de Britse regering ermee akkoord is gegaan dat een bedrag van 150 miljoen pond dat in 1977 aan BL is ge leend in maatschappelijk kapitaal wordt omgezet. De regering verlangt van de maatschappij dat zij probeert in haar fi nancieringsbehoeften te voorzien uit ei gen middelen. Daartoe zou het afstoten van bezittingen kunnen behoren voorzo ver dat in commercieel opzicht verstandig is. AMSTERDAM. In de laatste volle week van dit jaar kwam het beurswezen niet van de grond. Zo wel in Wall Street als op het Dam rak bleef de stemming vrij kleur loos en de koersvorming binnen krappe marges. Alles stond weer in het teken van de afwachting. De zoveelste maal dit jaar. Zodoende bleef dit jaar zijn karakter tot op de laatste dag getrouw. Gelaten wach tend op de komende dingen. Rente vast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: inproc.: metGem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk 10,25 10,85 10,0 10,0 10,0 10,2 9,9 10,0 9,6

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13