De Kometen verslaat DSS ODIN laat het in slotfase 7 STIEN KRAAY SCHOTV AARDIG Kansen voor Lions, DSS en Kinheim RODERIK BOUWMAN VERDRINGT PAUL LITJENS VOORLOPIG ALS TOPSCORER A L FI afweten B-kampioenschappen allrounders: KLAAS VRIEND FAVORIET ri 99 99 r '1 I I I I .Ja 16 ZATERDAG 22 DECEMBER SPORT 1979 H Reservebank ZI groc Dit tucti iech spor ten, conl uitsj strij vra£ bont Moyenne Levensgevaarlijk Bk. oi Promotie •4 Het Nederlands hockeyteam is begonnen met de wedstrijdreeks ter voorbereiding op het toernooi om de Champions Trophy, dat de eerste twee weken van januari in Pakistan wordt gehouden. Oranje ontmoet daar alle topnaties die zich voorbereiden op de Olympische Spelen te Moskou. Gezien het overladen programma, dat voorlopig veertig interland wedstrijden bevat, krijgen de internationals nauwelijks nog rust van bondscoach Wim van Heumen. Alles is gericht op het veroveren van een medaille. Onder de deelnemers, gereputeerde schutters als Ties Kruize (topscorer in München) en Paul Litjens (topscorer in Mon treal), maar ook de 22-jarige Roderik Bouwman, die het heeft gepresteerd om de kanonnen op de vaderlandse topscorers! ijst voorbij te streven. Desondanks gelooft hij dat er voor hem slechts plaats is op de reservebank. iiilii i sgi si I (Van onze basketbalmedewerker) (Van onze basketbalmedewerker) (Van onze schaatsmedewerker) Voorlopig plaatsingsklassement voor de allrounders voor de Nederlandse B-kampioenschappen voor B- In Oranje is mijn plaats nog op de reservebank F daar be- I 5 (achtereenvolgens 500, 1500, 300, 500 meter en klassement): 1. Klaas vriend 2. Joop Pasman 3. Co Giling 4. Rolf Sybrandy 5. Jan Derksen 6. Tei n Bi sser 7. Jos Pronk 26. Jos Niesten 27. Piet Bloedjes I Minder succesvol waren de heren van The Lions, die de eerste bekerwedstrijd tegen Juventus uit Schiedam met 83-75 verloren. In de return van vanmiddag moet Lions voor eigen publiek proberen de nadelige marge van acht punten onge daan te maken. In het vaderlandse competitiegebeu- ren is de winterstop ingetreden. Sinds „mensenheugenis” voert Paul Litjens de lijst aan, want ook de Haagse expert Ties Kruize zag nimmer kans zijn „bijl” doeltreffender tegen de kleine hockeybal te smijten. Maar nu is het dan zover dat de 22-jarige HGC’er Ro- derik Bouwman zich met twee goals verschil aan de kop heeft genesteld. „Leuk, maar de competitie is nog niet afgelopen. Wie weet slaat Litjens in de resterende zeven wedstrijden weer on verbiddelijk toe”, relativeert Bouw man zijn topprestatie. ALKMAAR In het weekeinde van 29 en 30 december zal op de kunstijsbanen van Alkmaar en Amsterdam voor de ze vende maal strijd worden geleverd om de B-titels langebaan. De selectiewedstrij den voor deelneming aan deze Neder landse B-kampioenschappen zijn nage noeg afgerond. Alleen het noorden rijdt dit weekeinde nog een volledig program ma, -terwijl Zuid-Holland nog een 500 en 5000 meter afwerkt. Toch kan nu al gesteld worden dat de heerschappij die de schaatsers uit het gewest Noord-Holland/Utrecht bij de ma- rathonwedstrijden aan de dag leggen, zich ook bij de langebaan manifesteert. Zoals de zaken er nu voorstaan, en het moet wel gek gaan wil daar veel verandering in Bouwman: „Die kunstmatige pro motie werkt laf spel in de hand. Als je ziet dat wij Tilburg met 10-0 oprollen. Kampong met 9-1 over Hattem heen davert, dan moet je vrezen dat het volgend jaar nog erger wordt. Mede door de komst van kunstgras ver dwijnt het onberekenbare uit het hoc key. Op niet al te best natuurgras is het razend moeilijk om een bal goed aan te geven. Op kunstgras ligt dat totaal anders. Daardoor wordt elke corner een levensgrote kans op succes, omdat alle specialisten meer en meer bedreven raken in het hanteren van zwaardere sticks. „Gelukkig maar, anders zou ik nooit een kans hebben in het Nederlands 2.06.88 2.05.9 2.07.92 2.08.63 2.06.59 2.07.90 2.12.10 2.11.64 2.11.63 4.25.88 4.24.7 4.28.05 4.29.0 4.29.32 4.36.28 4.31.20 4.39.15 4.41.76 174.505 175.520 176.763 177.560 177.943 182.125 182.227 Ondanks zijn in- en uitvalpartijen mocht hij zich vorig jaar in Maleisië topscorer van het toernooi noemen. „Dank zij mijn snelheid en inzet. In Ha cordl winn versi train Vere: brok voorl houd in m He datei voor train Juventus-The Lions 83-75 (rust 31-36). Topscorers The Lions: Zoran Valjavec (20), Pim Schön (16), Frans Stiphout (14) en Lex Kroder (14). ...41.2 .41.52 ...42.5 ..41.7. ..42.5 ..41.9 ...43.9 .45.2 .44.2 DE voorl van I le ai kam| vertr neke Het Wii zitter jaar vakei geen vond gen 2 Maar de M zijn strak van van amat is do steld bal. 1 een On kand moet ambt O] zweti Krau op d Ze 1< 1.56.1 onde Petrs bracl jaar 200 I dersl In kamf Douv gewo Belg spele Br bowl se K door 7, 6-4 De eerste Hij s bekei baum Fjeld: Mont; Zu top v terpoi fen t winnt In 86 competitiewedstrijden konden al 380 doelpunten worden aangete kend. Een moyenne van bijna vier en een half. Ter vergelijking. HGC ein digde vorig jaar na 22 wedstrijden op een totaalproduktie van 51, nu werd in 14 duels al 58 maal gescoord. Klein Zwitserland heeft zijn totaal met 57 ook al bijna bereikt en zelfs hekkeslui- ter Venlo staat met 21 goals al even hoog als het vorig seizoen gedegra deerde Zeister Schaerweyde aan het eind van de rit. Oranje net» ik een lichtere stick dan de 25-er bij HGC, maar ik kan de bal er best mee raken. Ik vermoed dat mijn tijd nog wel komt. Ik ben 22 jaar en na Moskou zal een deel van internatio nals het wel voor gezien houden. Ze ker nu de hoofdklasse wordt gesplitst en je een oninteressante competitie krijgt, met hooguit een serie leuke potjes in de kampioenscompetitie. In 1981 wordt de huidige structuur her steld. Dan zal weer alles geëist wor den van de spelers. Hard nodig om ons aan de wereldtop te handhaven. Dat willen alle geselecteerden. Ons uit gangspunt is goud in Moskou. Wie anders denkt kan beter thuisblijven.” splitst in twee regionale klassen, waardoor een versterkte promotie ontstaat uit de eerste klassen. Aange zien ploegen als Venlo, HDM, MEP en Oranje Zwart al de grootste moeite hebben om de score beperkt te hou den, kan worden verwacht dat de „pa pieren promotie” een aantal teams ten tonele voert, dat al blij is als de dubbe le cijfers vermeden kunnen worden. De gehele produktie is gestegen, maar niet alleen de synthetische mat speelt daarbij een rol. Ook de kwaliteit van het spelersmateriaal over de gehe le linie is van invloed op de hoge sco- Klaas Vriend: kampioenschappen. HAARLEM-IJMOND. Met de feestdagen in het vooruitzicht bleef het landelijk basketbalprogramma gisteravond in de Kennemer Sporthal beperkt tot de derby tussen de dames van Gratama-DSS en De Kometen. Een duel dat de Kometen in een aantrekkelijke wedstrijd winnend met 55-65 wist af te sluiten. In de bekercompetitie plaatsten de dames van Hoofddorp zich eerder deze week voor de derde bekerronde. Na winst in de thuiswedstrijd tegen SSTD was de ploeg van coach Coen Lammerts ook in Slikkerveer met 61-75 te sterk. Hij voert argumenten aan waarom hij dit jaar zo’n succes heeft bij de Wassenaarse club. „De strafcorner is altijd al mijn specialiteit geweest. Met aangever Wouter Leefers en handstop per Jan David de Planque trainen we er steevast tweemaal per week op. Zeker nu wij ook over een kunstgras mat beschikken, is de corner een le vensgevaarlijk wapen, want op die materie kan je ook de lange corner met de hand stoppen. Tien minuten heeft het er in dit duel naar uitgezien, dat DSS revanche zou gaan nemen voor de in de openingswed strijd van het seizoen geleden nederlaag. Toen echter guard Els Dekker aan DSS- zijde naar de kant werd gehaald, keerden de kansen snel. Wel moest de Kometen het stellen zonder Els Spee en Conny Broere, maar vooral via de schotvaardige Stien Kraay sloeg de ploeg tussen de twaalfde en negentiende minuut toe. Na de basket- balverwisseling wisten de gasten het lich te overwicht te bewaren. Niet alleen bleef het afstandsschot zuiver, maar bovendien mondden de combinaties uit in scorings kansen onder het bord, die veelal door Belinda Blanken werden afgerond. Grata- ma, dat in de slotfase tevergeefs trachtte de bakens te verzetten, moest uiteindelijk toezien hoe de Kometen vanaf de vrije- worplijn de veroverde voorsprong kon consolideren. Aanvallend kon bij DSS slechts Doetie Amama zich met de Kome ten meten. Als de ballen snel worden aangege ven en goed gestopt, is het voor de uitlopers bijna onmogelijk om tussen beide te komen. Je krijgt bijna de tijd om even te mikken en als je geen al te beste lijnstoppers hebt, zijn de keep ers nagenoeg kansloos. Dat verklaart mede de competitieproduktie. Er wordt erg veel gescoord, maar niet alleen uit corners.” (Van onze sportredactie) UTRECHT. „Natuurlijk is het leuk om topscorer te zijn, maar ik richt het oog op de periode na de Olympische Spelen in Moskou. Dan pas kan ik er over gaan denken of ik ook in het Nederlandsselftal een rol kan spelen. Nu ga ik er van uit dat Paul Litjens de strafcorners slaat en Theodoor Doyer de spits is die mij naar de reservebank verwijst.” Een nuchter standpunt, dat getuigt van realiteitszin, hoewel Roderik Bouw man zich met 27 doelpunten langs ’s werelds meest vermaarde schutter Paul Litjens heeft gewerkt. En, dat feit baart opzien, want vanaf de Spe len van München, waar Ties Kruize de schutterstrofee opeiste, heeft de Utrechtse strafcornerbeul „all over the world” die eer naar zich toege trokken. team. Daar staan Litjens en Kruize voor mij. Buiten kijf betere schutters dan ik. Litjens is niet te verdringen en aangezien Tom van ’t Hek en Theodoor Doyer als vleugelspitsen het vertrou wen hebben van bondscoach Wim van Heumen, zit ik op de reservebank. Ik mag zo nu en dan invallen, zo ben ik aan mijn 25 interlands en dertien doel punten gekomen, maar ik denk dat ik pas zo’n negen a tien volledige wed strijden heb gespeeld.” Gratama-DSS-De Kometen 55-65 (26-31). Topscoorsters Gratama-DSS: Doetie Amama (6-14), Karin den Hertog (5-6) en Monica Friedl (6-5). De Kometen: Stien Kraay (14-14), Belinda Blanken (7-12) en Jolanda Barendregt (8-3). Roderik Bouwman: „Ik richt mijn oog op de periode na de Olympische Spelen. Wellicht dat ik dan een rol in het Nederlands team kan gaan spelen.” komen, zijn bij het landelijk plaatsings klassement alle allroundrijders rijden hiervoor driemaal een 500, 1500, 3000 en 5000 meter bij de eerste zeven zes Noord-Holland/Utrecht rijders. Want naast Klaas Vriend, Co Giling, Rolf Sy- brandy, Jan Derksen, Teun Busser en Jos Pronk lukte het alleen oud-kernploeglid Joop Pasman zich tussen deze zes sterke schaatsers te nestelen. Uit deze groep van zeven zal redelijkerwijs ook de nieuwe Nederlandse B-kampioen tevoorschijn moeten komen, omdat titelverdediger Hans van Helden niet van de partij zal zijn. In totaal zullen 25 allrounders via de landelijke selectiewedstrijden automa tisch geplaatst worden. Daarnaast voegt de Landelijke Technische Commissie (LTC) nog vijf rijders toe. Uiteindelijk zullen 11 rijders zich gaan plaatsen voor de A-titelstrijd op 5 en 6 januari in Den De uit het tussen Utrecht en Zeist ingeplante Bosch en Duin afkomstige vijfdejaars student economie, haakt in op het komende seizoen, waarin de landelijke hoofdklasse wordt ge- HAARLEM-IJMOND. Nu de eerste helft van de basketbalcompetitie er in het rayon C op een enkele uitzondering na opzit, zijn de Haarlemse vertegen woordigers in bijna alle afdelingen nog duidelijk in de slag. Titel- en promotie kansen zijn bij de heren weggelegd voor Lions, Gratama-DSS en Kinheim. Uitste kende kansen op deelname aan de strijd om de Nederlandse juniorentitel hebben de jongens van Gratama-DSS. Nog onge slagen voert de Haarlemse ploeg de rang lijst aan. Standen: H2C: Azimma 11-20, The Lions 12-20, Gratama-DSS 12-20, Exfla's 12-16, Landslake Lions 12-16, Wilskracht 12-14, Sjoerd Muizelaar Stars 12-12, Sea Devils 12-8, Anoeta 13-8, Wils kracht 12-6, DED 12-2, Racing Amsterdam 12-2. H3C: The Blue Stars 12-22, Kinheim 12-18, Der- ba 12-18, Kombij 12-18, Dokko 12-16, HOC 12-14, Herbrink Guardians 12-12, Exus 12-12, Hoppers 11-8, Exercitia 11-6, SDO 12-6, Advendo 12-2, Zodiac 12-0. D2C: Zeemacht 13-26, Hoppers 13- 22, Akrides 13-20, Hoofddorp 13-16, Falcons 13- 14, Mosquito’s 13-14, De Kometen 14-14, Noord- kop 13-12, HOC 13-12, Gratama-DSS 14-12, Wartburgia 14-12, Wilskracht 11-4, Zodiac 12-2, Herbrink Guardians 13-2. IJC: Gratama-DSS 10- 29, Wilskracht 11-18, Racing Beverwijk 10-16, AMVJ 11-16, Hoofddorp 11-12, Lisse 11-12, Delta Lloyd 11-12, Akrides 11-4, Amstelveen 11-4, The Wolves 11-4, Noordkop 11-2. IMC: Noordkop 10- 20, Onze Gezellen 10-18, Kombij 11-16, Akrides 11- 14, AMVJ 10-8, Delta Lloyd 9-12, The Wolves 9-4, Stars 10-4, Lisse 11-4, Zodiac 10-2. Belinda Blanken (9) en Ans Maat (DSS) in duel om balbezit. Fredy van Offeren en Karin den Hertog (DSS) slaan het duel belangstellend gade. Haag. De kans lijkt groot dat Vriend, Giling, Sybrandy, Derksen, Busser en Pronk ook hier bij zullen zijn. Grote afwe zige bij de B-titelstrijd is voorlopig de Heemskerker Jos Niesten, die zich de laat ste weken zo nadrukkelijk op de langste schaatsafstanden manifesteert. Niesten, die nu al niet bij de beste 25 voorkomt, wijt dit grotendeels aan zijn slechte 500 meter. Een onmogelijke afstand voor de tuinder uit Heemskerk. Daarnaast had Niesten de pech tijdens ideale omstandig heden onderuit te gaan op één van zijn sterkste afstanden, de 5000 meter. Naast de marathoncrack uit Heemskerk zal na genoeg ook Piet Bloedjes vorig jaar nog aanwezig op de B-kampioenschappen verstek moet laten gaan, omdat ook hij zich niet bij de beste 25 rijders heeft weten te klasseren. Beide schaatsers zullen al leen via een keuze van de LTC nog aan spraak op een plaats kunnen maken. Bij de sprinters zullen de noordelijke rijders wederom de boventoon gaan vormen. Naast titelverdediger Piet de Boer zijn namelijk ook Henk Hospes, Jan Oosting, Matthijs Kuiper en Jos Valentijn van de partij. Voor de overige plaatsen in totaal twaalf lijken Roy Richelman, Hermanus Moek en Gijs Rijneveld de beste papieren te hebben. (Van onze volleybalmedewerker) KROMMENIE. Toen de volleybal teams van VCA en Odin eikaars krachten gisteravond in de Krommeniese „Gor- dijnhal” vier sets lang hadden afgetast was de situatie op het scorebord nog volkomen „waterpas”. Zo kende de her ziene versie van deze wedstrijd in de derde divisie H evenals eerder in het seizoen een tussenbalans van 2-2. Het verschil is echter dat de partij toen op I last van de huismeester moest worden gestaakt, terwijl beide teams zich deze keer voor de verlenging, in de vorm van een beslissende vijfde set, mochten opmaken. Dat pakte voor VCA het beste uit. Tot 10-10 heerste ook in dat vijfde bedrijf evenwicht, maar vier individuele fouten op rij van de Heemskerkse formatie wier pen VCA de 15-11 set- en de 3-2 partijwinst als het ware in de schoot. VCA was in de eerste twee sets ook aide sterkste geweest. Van Odin-zijde lagen de set-up’s voor de aanvallers Paul Oorthuy- sen en Henk Raspoort (tezamen de „lucht macht” van de ploeg van Hans Hoekstra vormend) veel te laag om VCA in verwar ring te brengen. Een 2-0 voorsprong voor de thuisclub (15-13 en 15-10) was het logi sche gevolg. In de derde en vierde set liep het met Odin beduidend beter. De set-up’s lagen nauwkeuriger, waardoor de Heemskerkse aanval er niet meer voor spek en bonen bijliep. „Toen heb ik af en toe zitten genie ten van gave rally’s en goed volleybal”, resumeerde trainer Hans Hoekstra de door zijn ploeg met 9-15 en 12-15 gewon nen sets. Maar in deel vijf liet Odin het alsnog afweten. Stand derde divisie H: Madjoe 11-29, The Smash 2 11-28, Scorpioen 11-20, Odin 11-20, Armixtos 11-16, VCA 11-16, Katapult 11-15, Spaarne ’75 11-12, HVS 11-12, Zaan’69 2 11-12, Volendam 2 11-10 en VONO 11-8. Met de naam van die club keren we terug bij Roderik Bouwman. Tot zijn negentiende jaar mokerde hij voor het Bilthovense SCHC, dat wel kampioen werd maar de promotie moest overla ten aan Bloemendaal. waarna hij overstapte naar hoofdklasser Schaer-, weyde in Zeist. Twee seizoenen steun de hij de rood-zwarten, waarna hij de keus bepaalde: wel of geen tophockey. „Ik koos bewust voor het eerste. Aan gezien ik in Rotterdam studeerde en woonde en het op en neer reizen me ging vervelen, keek ik uit in de omge ving. Naar Kampong gaan had voor mij geen zin, aangezien Litjens daar speelt. Om dezelfde reden viel KZ (Ties Kruize) af. Aangezien ik bij Robert van Maasakker woonde, werd er uiteraard over HGC gesproken. In Jaap Koore- man en Robert zelf had HGC wel cor- nerspecialisten, maar die zijn niet van het formaat Litjens-Kruize. Niet alleen op de corner werd ik sterker, maar dankzij de training van Ton van Geels ontwikkelde zich ook mijn veldspel, zodat ik een uitnodiging kreeg voor het Nederlands team, hoe wel ik nog in Jong Oranje speelde en daarmee in Hamburg Europees kampi oen werd. Vorig jaar moest ik wennen, aan het begin van dit seizoen liep het evenmin nog gesmeerd, maar toen ik eenmaal het vertrouwen kreeg om de corners te slaan, ging het hard, hoewel ik van mijn 27 goals er ook twaalf heb gemaakt uit spelsituaties. Ik ben dus niet alleen afhankelijk van de corner.” beste papieren 7.29.8 172.620 7.47.78 174.382 7.26.9 7.41.1 7.51.8 7.49.8 7.28.1 7.45.2 7.51.9 SSTD-Hoofddorp 61-75 (rust 25-39). Top scoorsters Hoofddorp: Wilma Heinen (4- 13) en Anet Janzweert (7-6. Dat Hoofddorp over een ploeg beschikt waarvan in de nabije toekomst veel ver wacht mag worden, werd ook in Slikker veer bevestigd. Mede door de goede arbi trage had Hoofddorp tijdens de gehele wedstrijd een duidelijk overwicht. De goed lopende combinaties en een zuiver schot beslisten de wedstrijd al in de eerste helft. I In een van Zandvoortse zijde zwak ge speelde wedstrijd heeft The Lions de kans op de eerste winst in de tweede helft onbenut gelaten. Controleerden de gasten voor de rust het duel volledig, na de bas- ketverwisseling zat er weinig lijn meer in het spel. Een te solistisch optreden van de Zandvoortse aanvallers gaf Juventus in die periode de kans om terug te komen. Toen ook moest The Lions de tol betalen voor de onderschatting van de niet zo sterk geachte Schiedamse formatie. res. We zitten in de hoofdklasse met een stuk of vier topclubs. Die steken met kop en schouders boven de rest uit. Daardoor ontstaan hoge uitslagen. Kijk naar de lijst: Klein Zwitserland heeft Ties Kruize, ik sla de corners bij HGC, Litjens bij Kampong en Norbert van der Berg bij Amsterdam. Daarna volgen de specialisten Frits Strater van Laren en Patty Mundt van Hattum. Mijn ploeggenoot Robert van Maasak ker voert met 14 doelpunten de rij van spelers aan die veldgoals scoren.” De strafcorner en langzaam maar zeker ook de lange corner worden overheersende factoren in het hockey. Tijd om de spelregels te gaan wijzigen. Bouwman: „Zeker niet. De corners zijn een wezenlijk onderdeel van het spel. Stel dat je andere maatstaven gaat aanleggen dan gaat het gebeuren dat je met vijftien man in die betrekke lijk kleine cirkel gaat samenklitten. Verruim je de mogelijkheden voor de verdedigende partij, dan werk je laf spel in de hand, omdat er nauwelijks nog overtredingen worden gemaakt waarvoor je een corner geeft. Neen, laten we daar maar niet aan be ginnen.”

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 16