AMATEURS EN PROFS SCHUIVEN IEDER EIGEN KANDIDAAT NAAR VOREN sportpuntiq Ajax bereikt finale HOGE PREMIE West-Duitsland «ww» en Roemenië WESTDUITSERS in eindstrijd Handbalverlies Schorsing van Iran overgangsmaatregel Nederlaag Sovjet-Unie Goede prestatie Marcella Mesker Geen verrassingen in indoorstrijd Las Palmas Atleten naar ■fe iet "1 1 t V r r 16 17 SPORT ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 Vier kandidaten Verbijsterd Twijfelachtig (Van onze sportredactie) ZEIST. Binnen de KNVB, met ruim één miljoen leden de grootste sportbond van Nederland, is weer opschudding ontstaan. Dit keer gaat het niet eens om twijfelachtige uitspraken van de tuchtcommissie of om woedend opgestapte leden van de scheids- lechtei scommissie. De sti ijd, die nu in de Zeistei bossen waai het sportcentrum van de voetbalbond is gevestigd wordt uitgevoch ten, is veel subtieler van aard en wordt in tegenstelling tot andere conflicten niet gekenmerkt door verwijten en andere kernachtige uitspraken. Integendeel, in het openbaar zwijgt men over de machts strijd tussen de secties amateurvoetbal en betaald voetbal. Maar één vraag houdt alle betrokkenen sterk bezig: wie wordt de nieuwe bondsvoorzitter van de KNVB? Strijd over opvolging van Wim Meuleman Jo van Marie: kandidaat namens de amateurs. het amateurvoetbal La Ling doelpunt. it. Tot oedrijf fouten wier- j winst I, The 11-20, 11-15, 11-12, Wim Meuleman, de huidige bondsvoor zitter, treedt in december van het volgend jaar af. Hij heeft dat in het verleden al vaker willen doen maar omdat er toen geen geschikte opvolger kon worden ge vonden, bleef Meuleman zeker niet te gen zijn zin de voorzitterszetel bezetten. Maar na veertien jaar komt aan de perio de Meuleman in ieder geval een einde. Er zijn namelijk twee kandidaten voor de straks vacante zetel van de praeses: Cor van Rijn, de voorzitter van Sparta en Jo van Marie, de eerste man van de sectie amateurvoetbal van de KNVB. Van Rijn is door het betaald voetbal kandidaat ge steld en Van Marie door het amateurvoet bal. En dat is voor de 90 jaar oude KNVB een volstrekt unieke situatie. Om de achtergronden van deze twee kandidaatstellingen te kunnen begrijpen, moeten we terug naar het jaar 1976. De ambtstermijn van Wim Meuleman als voorzitter is verstreken en er moet ge zocht worden naar een opvolger. Het bondsbestuur, waarin naast de onpartijdi ge voorzitter vier afgevaardigden van het amateurvoetbal en vier afgevaardigden van het betaald voetbal zitting hebben, komt er niet uit. De sectie amateurvoetbal is van mening, dat de nieuwe voorzitter uit haar gelederen dient te komen. Immers, de KNVB telt maar een paar honderd leden afkomstig uit het betaald voetbal. Het amateurvoetbal is met bijna één mil joen leden veruit de grootste partner bin nen de KNVB. De sectie betaald voetbal begrijpt, dat zij de stoel van de voorzitter niet kan opeisen en laat de kandidaatstelling over aan het amateurvoetbal. Maar het ama teurvoetbal slaagt er niet in met één kandidaat naar voren te komen. Binnen het bestuur van het amateurvoetbal wer pen zich vier leden op, die staan te drin gen de voorzittersstoel van Meuleman in te nemen. Het zijn Jo van Marie, Jo Jas pers, Gerrit Brokx en Martin Kaster- mans. In de eerstvolgende vergadering van het bondsbestuur wordt weer eens geru zied over de opvolging van Meuleman. Plotseling roept Ton Zwikstra uit; „De amateurs komen er duidelijk niet uit. Waarom vragen we niet aan Willem (Meu leman, red.) of hij nog een tijdje aan wil blijven?” De leden van het amateurbe- stuur zijn verbijsterd, maar kunnen in het bijzijn van Meuleman niet tegen het voorstel protesteren. De bondsvoorzitter maakt dankbaar van het aanbod gebruik en de bestuursleden van de sectie betaald voetbal kunnen in zijn ogen geen kwaad meer doen. Kwalificatie voor de eindronde van het Europese kampioenschap, volgend jaar juni in Italië, is de Westduitse voetbalbond een hoop geld waard. De DFB stelde de spelers, die vandaag in Gelsenkirchen aan een gelijkspel tegen Turkije voldoende hebben voor plaatsing, een premie van totaal 300.000 mark in het vooruitzicht bij een positief resultaat. De eerste ontmoe ting, in Turkije, eindigde in 0-0. Abidjan. Ajax heeft tijdens de Afrikaanse trip de finale bereikt van het toernooi van Abidjan (Ivoorkust). De Amsterdamse vereniging zegevierde met 2-0 over de plaatselijke club Asec. Ling scoorde daarbij voor rust en Schoenaker na de hervatting. Tegenstander van Ajax in de Anale is Hearts of Oak uit Ghana. Deze club plaatste zich ten koste van Africa Sports uit Abidjan. Deze ontmoeting werd door strafschoppen beslist. De Ghanese club scoorde vijfmaal tegen Africa Sports driemaal. De finale wordt vandaag gehouden. aangekundigd, dat Iran bij de zomerspe len in Moskou aanwezig zal zijn en alle berichten over het tegendeel bestempeld als imperialistische stemmingmakerij. Niet alleen het sturen van een gezamen lijke ploeg naar Moskou zou dan aan de orde moeten komen, ook het opheffen van de barrière op sportgebied tussen de twee Aziatische landen. Ruud Krol, Johan Cruyff en Johan Neeskens zijn opgenomen in de definitie ve selectie van het zogenaamde wereldelf- tal, dat op 29 december in Dortmund een wedstrijd speelt tegen Borussia Dort mund. De opbrengst van de vriendschap pelijke ontmoeting gaat geheel naar Uni cef. Het duel wordt door de Nederlandse tv uitgezonden. De selectie van het wereldteam bestaat uit: Krol, Cruyff en Neeskens (Ned), Bec kenbauer, Kaltz en Hansi Muller (West- Duitsland), Platini, Tresor en Six (Frank rijk), Pentelic, Jovanovic en Susisc (Joe goslavië), Keegan (Engeland), Botteron (Zwitserland), Marinho (Brazilië), Panen ka (Tsjecho-Slowakije), Blochin (Sovjet- Unie) en Pezzey (Oostenrijk). LAKE PLACID De Russen hebben de kracht van de tegenstanders bij het voor-Olympisch ijshockeytoernooi in La ke Placid kennelijk enigszins onderschat. De B-formatie, die werd afgevaardigd verloor met 4-2 van Zweden, nadat al eerder met 3-1 van Tsjecho-Slowakije was verloren. Het team van de Verenigde, Staten zegevierde met 3-0 over Tsjecho- Slowakije en kan de eindoverwinning niet meer ontgaan. De Amerikanen won nen tot dusverre alle drie de wedstrijden. Zweden won er twee, speelde eenmaal gelijk en verloor er één. De score van de Sovjet-Unie is 1-1-1. Canada heeft alle wedstrijden verloren. Het A-team van de Sovjet-Unie heeft het Izvestia-toernooi in Moskou gewonnen door in de laatste wedstrijd Tsjecho-Slowakije met 3-2 te rug te wijzen. cal de (en de rthuy- lucht- ekstra ?rwar- voor t logi- SYDNEY. Marcella Mesker heeft voor een goede prestatie gezorgd in het tennistoernooi van Sydney door in het damesdubbelspel met partner Lesley Har rison door te dringen tot de laatste vier. In de kwartfinales versloeg de Nederlands/ Australische gelegenheidscombinatie het gerenommeerde duo Pam Shriver en Sue Barker met 7-6, 6-2. :t met lagen rerkse □onen genie- ybal”. •a de swon- n het Maar wordt Jo van Marie wel de nieu we voorzitter? Of gaat de voorkeur van de bondsvergadering uit naar Cor van Rijn? Er is op dit moment nog weinig van GOIRLE. Verrassingen hebben zich gisteren in de tweede ron.de herenenkel spel van het toernooi om de Nederlandse indoortennistitel in Goirle niet voorge daan. De geplaatste spelers (Louk San ders, Marc Albert, Huub van Boeckel en Rolf Thung) bereikten allen de derde ronde. De uitslagen zijn: Louk Sanders—Ger- brand Appelboom 6-4, 6-1, Rob Hak— Fred Schmitz 6-4, 6-3, Rolf ThungJoop Driessen 6-3, 6-1, Bas Vletter—René Gor ter 4-6, 6-4, 6-2, Marc Albert—René Boers 6-2, 6-2, Guido HornmanRob Mentink 6- 1, 6-4, Huub van BoeckelBenno van Veg- gel 3-1, Van Veggel trekt zich terug Mar tin Koek—Frank Lapré 4-6, 6-0, 7 6. T) eybal- ïchten „Gor- getast d nog le her in de in het 1- Het >en op orden i deze tn van •chten Voor zover bekend bestaat er momen teel geen Iraans Olympisch Comité. Van zijn voorzitter Prins Cholam Reza Pahle- vi, een broer van de afgezette Sjah, is sinds maanden niets vernomen. Ook kwam geen antwoord op de uitnodiging om deel te nemen aan de winterspelen in Lake Placid. Volgens de Olympische re glementen dient de Sovjet Unie Iran offi cieel uit te nodigen voor de Olympische zomerspelen in Moskou. De uitnodigingen zullen in de loop van de maand januari worden verzonden. Het Iraanse persbureau Pars heeft al Het is dus heel goed mogelijk, dat het betaald voetbal bereid is de kandidatuur van Van Rijn in te trekken. Maar dan moet er wel wat van de kant van het amateurvoetbal tegenover staan. Zo zal het betaald voetbal kunnen verlangen, dat het amateurvoetbal zich niet langer verzet tegen de invoering van een onafhankelij ke klasse of tegen de invoering van een betaalde jeugdcompetitie. Mochten zowel Van Marie als Van Rijn kandidaat blijven, dan kan een interes sante stemming tegemoet worden gezien. Het is dan aan de bondsvergadering om uit te maken wie de nieuwe voorzitter wordt. Die bondsvergadering bestaat uit 30 afgevaardigden van het amateurvoet bal en eveneens 30 afgevaardigden van het betaald voetbal. Beide groepen zullen Guilete Coutinho, de nieuwe voorzitter van de Braziliaanse voetbalfederatie, heeft een dag na zijn verkiezing nieuwe maatregelen aangekondigd om het Brazi liaanse voetbal weer omhoog te stuwen. Coutinho, die voorzitter was van America uit Rio de Janeiro kondigde aan dat de voetbalcompetitie zal worden ingekrom pen. De verenigingen mogen per jaar maximaal zeventig wedstrijden spelen. „Dit gebeurt om te voorkomen dat de spelers te vermoeid raken. Het Braziliaan- STAVANGER. Het Nederlands hand- balteam (heren) heeft de eerste van de twee vriendschappelijke interlandwed strijden tegen Noorwegen verloren. ïn Stavanger leidde Noorwegen bij de rust met 7-6. De Noren bepaalden de eindstand op 16-12. Sinds die gedenkwaardige actie van Ho- gewoning en Zwikstra zijn inmiddels drie jaar verstreken, maar het amateurvoetbal lijkt nog weinig geleerd te hebben. We schrijven september 1979. Aan de ambts termijn van Willem Meuleman komt op nieuw een einde. Binnen het bestuur ama teurvoetbal komt de discussie over de opvolging van Meuleman wederom op gang. Er zijn nog twee amateur-kandida- ten: Jo van Marie en Martin Kastermans. En weer komt het amateurvoetbal in ei gen gelederen niet tot overeenstemming. Het is opnieuw het betaald voetbal, dat tot actie overgaat. Sinds het vertrek van Jacques Hogewoning beschikt het betaald voetbal over een krachtige voorzitter, die weliswaar niet altijd even gelukkig onomwonden zijn mening naar voren brengt. Eric Vilé, de nieuwe man, ziet niet DORTMUND. West-Duitsland en Roemenië ontmoeten elkaar in de finale van het handbaltoernooi om de supercup. West-Duitsland versloeg Joegoslavië in de halve eindstrijd met 20-19 en had daar voor twee verlengingen van vijf minuten nodig. Na de reglementaire speeltijd was de stand 14-14, vijf minuten later 16-16 en na de tweede verlenging 20-19 voor de Westduitsers. Roemenië had aan de nor male speelduur ruim voldoende om de Sovjet-Unie op afstand (17-14) te houden. se voetbal moet eens af van al die vriend schappelijke wedstrijden”, zei hij. De voetbalfederatie heeft zich losgeweekt van de sportfederatie. Volgens Coutinho is dit gebeurd om het Braziliaanse voetbal internationaal weer meer aanzien te ge ven. Enige maanden geleden werd Brazi lië door Paraguay uitgeschakeld voor de eindronden van het toernooi om het Zuid- amerikaanse kampioenschap. Mexico en El Salvador, twee landen die bij de voorronden van het wereldkampi oenschap 1982 zijn ingedeeld in één groep, staan op voetbalgebied op voet van oorlog met elkaar. De oorzaak is gelegen in een „vriendschappelijk” duel tussen beide landen dinsdagavond in Mexico Stad. Het geweld nam daarbij ongekende vormen aan, zowel op het veld als op de tribunes. De Mexicaanse spelers reageerden uiterst explosief op enkele overtredingen die El Salvador in de openingsfase beging. De gasten voelden zich zo bedreigd, dat zij het einde van de wedstrijd niet afwacht ten en het stadion verliëten. DEN HAAG. In het kader van de voorbereiding op de Olympische Spelen van Moskou gaat een deel van de nationa le atletiekselectie voor een trainings kamp naar Las Palmas. Op 27 december vertrekken Sylvia Barlag, Els Stolk, Ti neke Hidding, Hugo Pong en Joost Borm. Het vijftal keert op 8 januari terug. Harry Schulting, de Nederlandse re cordhouder op de 400 meter horden en winnaar van dit nummer tijdens de Uni versiade zal in februari/maart voor een trainingsstage van een maand naar de Verenigde Staten gaan. Ook Gerard Te- broke gaat zich in de Verenigde Staten voorbereiden. De Nederlandse record houder op de vijf en tien kilometer traint in maart een maand in Florida. Het is verder de bedoeling dat de kandi daten voor Moskou rond de pasen nog voor twee a drie weken naar het jaarlijkse trainingskamp in Formia (Italië) gaan. Noord-Korea heeft, volgens zijn natio nale persbureau (KCNA), aan Zuid-Korea voorgesteld met een gezamenlijke ploeg deel te nemen aan de Olympische Spelen van 1980 te Moskou. Het voorstel werd gedaan in een brief van Kim Yu Sun, de voorzitter van het Noordkoreaanse Olympische Comité, aan zijn collega in Zuid-Korea, Park Jong Gyu. Overleg over het voorstel zou moe ten plaatshebben in één van de beide hoofdsteden (Pjong-Jang of Seoel), of in een plaats in de gedemilitariseerde zone. Kevin Keegan zal Hamburger SV aan het einde van dit seizoen verlaten. Dit maakte manager Günther Netzer giste ren in Hamburg bekend. Netzer verklaar de dat het voor de club onmogelijk was de Britse speler te behouden. Hamburger SV zal voor Keegan, wiens conctract op 30 juni 1980 afloopt, een transfersom van rond de 2 miljoen mark ontvangen. Dat is ongeveer hetzelfde bedrag als waarvoor de Brit twee jaar geleden de overgang van Liverpool naar de Westduitse lands kampioen maakte. Naar welke vereni ging Keegan overgaat, wenste Netzer niet te onthullen. Voor de Engelse eerste divisie werden gisteravond enkele competitiewedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: ArsenalNor wich City 1-1, Bristol City—Southampton 0-1, Ipswich TownTottenham Hotspur 3-1, MiddlesbroughBolton Wanderers 3- 1, Stoke City—Leeds United 0-2, Wolver hampton WanderersBrighton and Hove Albion 1-3. in principe hun eigen kandidaat steunen, hoewel er natuurlijk een aantal overstag kan gaan. Dat bleek bijvoorbeeld tijdens de laatste bondsvergadering. Cor van Rijn hield een vloeiend betoog om het voorstel van het bondsbestuur om de structuur van de KNVB te onderzoeken af te wijzen. Maar het merendeel van de afgevaardigden van het betaald voetbal lieten Van Rijn in de steek en steunden het voorstel van het bestuur. Cor van Rijn heeft zich binnen de KNVB verdienstelijk gemaakt als financi eel deskundige. Bovendien is hij een mak kelijke prater, naar wie men met genoe gen luistert. Hij heeft flair en dat zal hem in de verkiezingsstrijd zeker te pas ko men. Zijn opponent Jo van Marie heeft op dat gebied een achterstand op Van Rijn. Van Marie is een langdradige en monoto ne spreker, die bij veel mensen niet aan spreekt. Hij is ook beduidend minder spontaan in zijn omgang met mensen als Van Rijn. Maar daar staan de grote ver diensten van Van Marie tegenover. Als voorzitter van het amateurvoetbal en als bestuurslid van de stichting Nationale Sporttotalisator heeft Jo van Marie erg veel werk voor de KNVB verzet. Bij een groot deel van zijn aanhang heeft hij daarmee veel ontzag afgedwongen. Wat er ook de komende maanden mag gebeuren, er komt in ieder geval een nieuwe bondsvoorzitter. Het dubieuze spelletje van het duo Hogewoning-Zwik- stra om op het laatste moment Wim Meu leman opnieuw voor te dragen kan nu niet meer worden gespeeld. Er zijn offici eel twee kandidaten, van wie er zich hoogstens één zal terugtrekken. Een 17-jarige leerling-metselaar is in Engeland tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld voor het gooien van een pijltje naar doelverdediger Pat Jennings van de voetbalclub Arsenal tijdens een wedstrijd tegen Nottingham Forest. Rechter John Aram verklaarde dat het land door het gebeurde hevig geschokt was. Hij prees Jennings voor „de verstan dige wijze waarop hij het voorval aan pakte en daardoor mogelijk ergere moei lijkheden voorkwam”. Jennings had het pijltje uit zijn arm getrokken en het inci dent pas bij het ingaan van de rust ge meld. De veroordeelde, een supporter van Nottingham Forest die zichzelf schuldig had verklaard aan het toebren gen van lichamelijk letsel, zei in een verklaring opgewonden te zijn geraakt omdat zijn club aan het verliezen was. „Arsenal scoorde in de eerste drie minu ten en ik was daarover niet erg blij”, zei hij. Harry Schulting: naar Verenigde Staten. De overgangsmaatregel, die destijds werd getroffen, is gebruikelijk ten aan zien van landen, waar een staatsgreep of revolutie heeft plaatsgehad en dient om een nieuw bewind in staat te stellen de nationale regelingen op sportgebied in overeenstemming te brengen met die van het IOC. ->r B- Het betaald voetbal lijkt zich op de achtergrond te houden. Maar dat is maar schijn, want Jacques Hogewoning (voor zitter van het betaald voetbal) en Ton Zwikstra (penningmeester van die sectie) maken dankbaar gebruik van de ver deeldheid binnen het amateurvoetbal. Zij benaderen om de beurt de vier kandida ten van het amateurvoetbal met de mede deling, dat zij hun kandidatuur steunen. De verdeeldheid binnen het amateurvoet bal wordt daardoor alleen maar groter. Alleen Jo Jaspers heeft het dubieuze spel letje van het koppel Hogewoning-Zwik- stra door en bedankt feestelijk voor de eer. Hij wenst niet langer als kandidaat genoemd te worden. Het spel van Hogewoning en Zwikstra heeft een duidelijke bedoeling: er mag geen kandidaat van het amateurvoetbal tot bondsvoorzitter worden gekozen. De reden is, dat de KNVB vermoedelijk in aanmerking gaat komen voor overheids subsidie om het betaald voetbal gezond te maken. Hogewoning had gehoopt dat het subsidiebedrag rechtstreeks naar het be taald voetbal zou gaan, maar de minister heeft laten weten dat hij alleen de KNVB als overkoepelend orgaan van de twee secties erkent en dat de subsidie dus niet direct aan het betaald voetbal maar aan de KNVB wordt uitgekeerd. Hogewoning wil om die reden geen amateur op de stoel van de bondsvoorzit ter. Liever ziet hij een afgevaardigde van het betaald voetbal als nieuwe voorzitter, maar hij beseft dat het betaald voetbal geen schijn van kans heeft. Dus moet er maar een onafhankelijke praeses komen. Wim Meuleman is zo’n onafhankelijke bondsvoorzitter. Bovendien zou Meule man best nog wel een tijdje op die stoel willen blijven zitten en als het koppel Hogewoning-Zwikstra dat kan bewerk stelligen, zal Meuleman daar zeker dank baar voor zijn. In de tweede ronde van het Europees kampioenschap voor jongens heeft Rudy Douven van de Fransman Santo-Roman gewonnen. Eric Hoeksema versloeg de Belg Merchiers. Na twee ronden gaan vijf spelers aan de leiding. Bij het tennistoernooi om de Orange bowl in Miami Beach heeft de Nederland se Karin Moos de kwartfinales bereikt door de Tsjechische Novakova met 6-4, 5- 7, 6-4 te verslaan. De Oostenrijker Kirchgasser heeft de eerste afdaling van Laax (ski) gewonnen. Hij staat in de strijd om de Europese beker derde achter Nachbauer en Kersch- baumer. Bij de dames won de Noorse Fjeldstad de eerste afdaling van Crans- Montana. Zian/Vitesse heeft zijn positie aan de top van de ranglijst van de nationale wa- terpolocom petitie versterkt door het tref fen tegen landskampioen AZC Alphen winnend af te sluiten met 8-5. Op de eerste dag van de Oostduitse zwemkampioenschappen heeft Barbara Krause de beste wereldtijd van dit jaar op de 200 meter vrije slag gerealiseerd. Ze legde de afstand af in een tijd van 1.56.80 en bleef daarmee 7/100 seconde onder de tijd van Cynthia Woodhead. Petra Schneider en Caren Metschuk brachten de beste Europese tijden van dit jaar op de klokken op respectievelijk de 200 meter wisselslag en 100 meter vlin derslag (2.13.76 en 1.00.79). LAUSANNE (AFP) - Het Internationaal Olympisch Comité heeft laten weten, dat het besluit om Iran niet toe te laten op de komende winter- en zomerspelen moet worden gezien als een overgangsmaatregel. Er is geen sprake van dat het Olympisch Comité van Iran in juni van dit jaar is uitgesloten of niet langer is erkend. in waarom alleen recht heeft op de zetel van de bondsvoor zitter. Het betaald voetbal is immers zowel in het bondsbestuur als in de bondsverga dering met even veel leden vertegenwoor digd als het amateurvoetbal. En volslagen voorbijgaand aan de meningen die in het amateurvoetbal leven, stelt het betaald voetbal Cor van Rijn officieel kandidaat voor de functie van bondsvoorzitter. Binnen het amateurvoetbal breekt pa niek uit. Wat drie jaar lang niet is gelukt, lukt nu plotseling wel. Nauwelijks twee weken na de kandidaatstelling van Van Rijn wordt Jo van Marie door het ama teurvoetbal „unaniem en onvoorwaarde lijk” voorgedragen als nieuwe bondsprae- ses. Het amateurvoetbal slaagde er ra zendsnel in met één kandidaat te komen. Martin Kastermans moest natuurlijk wel overgehaald worden om zich achter de kandidatuur van Van Marie te stellen, maar hij kan tevreden gesteld worden met de functie van voorzitter van het amateur voetbal zodra Jo van Marie tot bondsvoor zitter is gekozen. Wim Meuleman neemt na veertien jaar afscheid als voorzitter van de KNVB. te zeggen. Het is heel goed mogelijk, dat een van de kandidaten zich in de komen de maanden terugtrekt. Van Marie zal dat zeker niet doen, maar van Van Rijn is dat' twijfelachtig. Immers, het is nog maar de vraag of het betaald voetbal zo zwaar tilt aan de bezetting van de voor zitterszetel. De functie van de praeses heeft een puur representatief karakter. Hij is niet de man, die het beleid van de voetbalbond bepaalt. Dat doen de bestu ren van de twee secties. >n.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17