Salaris stijgt tussen 0,3 en 0,7% minder vrede Akkoord over Goudzwaard haakt af na Carter verzoekt om wapendebat zitting over Iran Wat doen we dus met de feestdagen? w Premier Van Agt: Emancipatie gaat weloverwogen door I h het woafiTb wi. vond VS willen sancties Wettelijke rente naar 12 procent her weer s Gesprek van VS met Palestij nen VOLVO nieuw type F7 onvergelijkbaar! m ^EN/STA* meubel WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Kerstboodschappen En verder Koud ZATERDAG 22 DECEMBER 19791 70ste jaargang no. 43 .podncfe Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Zowel de Algemene Bond van Ambtena ren (ABVA) als de Christelijke Federatie van Overheidsper soneel (CFO) hebben gister avond verontwaardigd gerea geerd op de bekendmaking van minister Albeda (Sociale Zaken), dat de trendvolgers, de ongeveer 400.000 werkne mers in de gezondheids- en welzijnssector, op 1 januari opnieuw zullen moeten inle veren. Bloemen houden van mensen. 'I E.H.C.O. b.v. Eugène Marbeau: Binnen- en buitenland Economie Eigenhandig Kerkdiensten Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televIsie/Strlps Sport Weerrapporten ii Restaurant IJMOND IJmuider Courant Vakbonden boos over 4,5,7 korting trendvolgers ■mHittHHiimiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) Zie pagina 2 O (ADVERTENTIE)' en I Het kabinet heeft hiertoe een wetsont werp ingediend bij de Tweede Kamer. De regering stelt voor, de trendvolgers tussen In tegenstelling tot vorige keef, toen de maatregel voor een half jaar gold, stelt minister Albeda nu een werkingsduur van een jaar voor. Mocht de wet erdoor komen en daar ziet het wel naar uit dan ligt dus ook de korting op 1 juli vast. Albeda heeft voor deze langere werkingsduur ge kozen, in afwachting van het uitbrengen van het advies van de Sociaal-Economi- sche Raad (SER) over de voorgestelde definitieve regeling. Volgens een ABVA-woordvoerder deu gen de redeneringen, die ten grondslag liggen aan de kortingen, van geen kanten. De ABVA-woordvoerder stelde echter gisteravond dat trendvolgers een veel minder gunstige rechtspositie hebben dan ambtenaren. Zo moeten trendvolgers bij voorbeeld AOW-premie en een aantal an dere verzekeringspremies betalen. Minister Albeda wijst er in de toelich ting bij het wetsontwerp op, dat hij alleen matiging kan eisen wanneer dit gebeurt op gelijke wijze als bij de ambtenaren. De woordvoerder van het CFO voegt hieraan toe, dat het een slechte zaak is dat het wetsontwerp louter is bedoeld om de gaten te dichten, die zijn gevallen in Be stek ’81. Volgens het CFO heeft minister Albeda tijdens het overleg met de bonden niet duidelijk kunnen maken dat de op brengst van de kortingen voor de volle CAIRO (UPI). Ambassadeur James Leonard, hoofd van de Amerikaanse dele gatie naar de Palestijnse autonomiebe- sprekingen, heeft meegedeeld dat ambas sadeur Sol Linowitz, president Carters speciale afgezant naar het Midden-Oos- ten, van plan is spoedig besprekingen met Palestijnse leiders te beginnen. In een interview met het Egyptische blad Al Ahram zei Leonard, dat Linowitz contacten willen leggen met vertegen woordigers van Palestijnen die op de Wes telijke Jordaanoever en in de strook van Gaza wonen. Dat overleg zou of in Was hington worden gevoerd, of tijdens zijn volgend bezoek aan het gebied. honderd procent wordt besteed aan werk gelegenheid in de sector van de trendvol gers; een voorwaarde van de bonden om bereid te zijn tot matiging. „Dat is toch niet te verkopen”, aldus een boze woord voerder van de CFO. Puin- an vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Ook bij het uitoefenen van de ouder lijke macht vervalt de beslissende stem van de vader. Blijven de ouders van mening verschillen, dan kan de kinder rechter te hulp worden geroepen. rechter om een oordeel gevraagd kun nen worden. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Een schrijver over God doet ons niet God, maar de schrijver 'cennen. 2,3 ..13 ..11 ....7 ....9 schilderijen wandplastieken .- reproducties kunsthandel Jos de Graaff Gierstraat 47 Tel. 312801 H'lem Het adres voor al uw omlijstingen 15 16,17 2 D agendai GARAGE 7^ HEEREMANS en Zn. F Schalkwljkerstraat 25-29 Haarlem - Tel. 350030 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „De emancipatie gaat door, maar wel op weloverwogen wijze”. Dit zei minister-president Van Agt gisteren over het besluit van het kabinet tot het wegnemen van een aan tal ongelijkheden, die in het personen en familierecht nog bestaan tussen mannen en vrouwen. De ministerraad volgt hierbij een deel van de adviezen die de Emancipatiecommissie in juli 1978 had uitgebracht. Bij deze „belangrijke wijziging” gaat het bijvoorbeeld over het gelijkstellen van man en vrouw bij het bepalen van de woonplaats van het gezin. Bestaat hier tussen beide echtelieden geen overeenstemming over, dan beslist nu nog de man. In de toekomst zal de 0,3 en 0,7 procent minder in hun salaris te laten stijgen. Omdat het wetsontwerp niet meer voor 1 januari in de Kamer kan worden behandeld, is voorzien in een re geling met terugwerkende kracht. Tegen de vorige regeling is veel verzet gerezen, met name uit vakbondskringen. De werknemers waren vooral boos over het openbreken van de reeds afgesloten CAO’s, dat een gevolg was van de korting op 1 juli van dit jaar. Te verwachten valt dat het nu ingediende wetsontwerp op nieuw veel weerstand zal oproepen. Het kabinet heeft het advies van de Emancipatiecommissie niet volledig gevolgd. Zo is niet besloten de mini- mumhuwelijksleeftijd van de vrouw (16 jaar) op te trekken tot die van de man (18 jaar). Een dergelijke regeling zou namelijk niet te rijmen zijn met een bestaand wetsontwerp, waarbij de meerderjarigheidsverklaring van een ongehuwde moeder verlaagd kan wor den naar 16 jaar. Wolkenvelden en af en toe wat sneeuw. In de ochtend lichte vorst, middagtemperaturen om het vries punt. Matige, aan de kust af en toe krachtige oostelijke wind. Guerrillaleider Nkomo (rechts) schudt de hand van een delegatielid van bisschop Moezorewa tijdens de ondertekening van het vredesakkoord over Rhodesië, gisteren in Londen. De andere leider van het Patriottisch Front, Robert Moegabe, kijkt toe. Bisschop Moezorewa staat links op de foto. De Veiligheidsraad heeft overigens gisteren de sancties tegen Rhodesië opgeheven. Zie verder pagina 3. De besluiteloosheid van de Organi satie van Olie-exporterende landen (OPEC) met betrekking tot het vast stellen van de olieprijzen vormt een bedreiging voor de nationale veilig heid en het economisch welzijn van de Verenigde Staten. Dat vindt de Amerikaanse minister van Energie. Zie pagina 3 Hoeveel we ook van elkaar ver schillen; één ding hebben we gemeen: ergernis. We geven het en moeten het incasseren. Er gernis is het thema van het bij voegsel ERBIJ in deze krant. Wij, de samenstellers, moeten met enige spijt en ergernis melden, dat wij de lezers graag allerlei ergernisgevende grappen had den willen voorschotelen. Het kwam er niet van. Toen het the ma werd voorgesteld bleken vele schrijvers hun hart te willen luchten over zaken en lieden, die de haren omhoog jagen. Onder hen waren ook veel abonnees. De oproep om eens te laten ho ren of u ook door ergernis wordt geteisterd is royaal beantwoord. Ergernis bleek een thema te zijn, dat niet alleen zwartgallig heid opriep. De mens immers kan komisch zijn, als hij zich kwaad maakt. Koningstraat 19-21 telefoon.023-328063 Haarlem (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON, TEHERAN. President Carter heeft gisteren tij dens een persconferentie in het Witte Huis aangekondigd dat hij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties Het wordt moeilijk met de kerstbood schappen. Voor de huisvrouwen zowel als voor de prominenten wier Boodschap met een hoofdletter moet worden geschreven. De eigenlijke moeilijkheid is niet van vandaag of gisteren. Zij is in het grijze verleden ontstaan, toen de „Kerstbood schap” is gaan afwijken van wat de gewo ne mens in zijn dagelijkse beslommerin gen het meest nodig had. In kerken, poli tieke centra en brandpunten van leiding en gezag zijn de jaarlijkse Kerstbood schappen een verplicht nummer gewor den, terwijl de inhoud steeds meer de realiteitswaarde verloor. Verwijzingen naar de broodnodige bezinning, de ge dachtenis van het licht en de vrede, ver maningen tot naastenliefde en menswaar digheid, goede wil en inkeer betekenden een ieder jaar opnieuw een zich nog ver der verwijderen van de rauwe werkelijk heid, waarmee de gewone mensen in de snel misgroeiende samenleving te maken kregen. Er staat één ding vast: een Kerstbood schap is altijd goed bedoeld. Maar nu de laatste resten van een praktische toepas sing der oorspronkelijke kerstening in de Oude en Nieuwe Wereld wegsmelten on der een verpletterende vulkaanuitbar sting van materialisme, waarin ook de politieke confessie zich laat meesleuren, klopt die Kerstboodschapper aan gesloten deuren. DEN HAAG. De wettelijke rente gaat op voorstel van het kabinet van 10 procent naar 12 procent. Deze rente voet heeft betrekking op bedragen die een schuldeiser kan eisen indien een schuldenaar in gebreke blijft. Het ka binetsbesluit gaat nu naar de Raad van State om advies. De verhoging van de rentestand hangt samen met de sterk verhoogde rentetarieven in ons land. Indien daar toe aanleiding bestaat kan de wettelij ke rente worden bijgesteld bij algeme ne maatregel van bestuur, waarvoor geen instemming van de Staten-Gene- raal vereist is. om economische sancties tegen Iran zal vragen. Hij is van plan om een spoedzitting aan te vragen. Carter zei van mening te zijn dat de „wereldge meenschap” een dergelijk verzoek j dient te steunen. Iran maakt zich schuldig aan „een arrogante minach ting” van die gemeenschap, aldus de president. De kwestie van de Amerikaanse gijze laars is gisteren besproken tijdens een speciale vergadering van de revolutionai re raad met de ayatollah Khomeini, zo is gisteren door het officiële Iraanse persbu reau Pars meegedeeld. De raad kreeg van Khomeini opgedragen geestelijken van al lerlei richting uit te nodigen om de Ameri kanen met kerstmis te bezoeken. De voor keur verdienen zwarte geestelijken „we gens hun houding tegenover de misdaden van Amerika”. Bij gevechten tussen Baloetsjistanen en Iraanse regeringstroepen in Zahedah, in Zuidoost-Iran, zijn gisteren vijf doden ge vallen. Dit hebben ziekenhuisfunctiona rissen bekendgemaakt. In Baloetsjistan heerst toenemende onrust sinds het sjiitis- me staatsgodsdienst is geworden. De meeste bewoners van die streek zijn soen nieten, een andere sekte van de islam. Er is inmiddels een bestand afgekondigd. Wij wensen u prettige kerstdagen en een voorspoedig 1980 Seinpostweg 40 - IJmuiden Tel. (02550)-13536 Wij zijn beide kerstdagen nieuwjaarsdag gesloten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Prof. dr. Goudzwaard, de geestelijke vader van het CDA-pro- gramma „Niet bij brood alleen”, heeft laten weten dat hij niet wil meewerken aan het nieuwe CDA-programma. Hij heeft dit aan het bestuur van het Christen- Democratisch Appèl laten weten naar aanleiding van de afloop van het debat in de Tweede Kamer over de modernisering van de kernwapens binnen de NAVO. Goudzwaard heeft er binnen het CDA en met name binnen zijn partij daarin, de ARP de laatste tijd sterk voor gepleit nee te zeggen tegen de modernisering, de produktie en de plaatsing van de nieuwe kernwapens, de Pershing 2 en de Cruise missiles. Prof. Goudzwaard zal wel lid blijven van de Anti-Revolutionaire Partij maar betwijfelt of hij zich nog beschikbaar zal stellen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Hij had vrij onlangs nog laten weten dat hij wel voelde voor een parlementszetel. Behalve prof. Goudzwaard overwegen nog twee leden van de programmacom missie van het CDA, mr. W. Aantjes en mevrouw Laning, geen medewerking meer te verlenen bij het opstellen van het nieuwe programma van het CDA. Nederland, dat zojuist een bittere wor steling achter de rug heeft om iets dat nog duidelijk met die kerstening te maken had, namelijk het Nederlandse verant woordelijkheidsbesef ten aanzien van de naderbijkomende atoomoorlog, stort zich in januari in een misschien nog bitterder worsteling om de lonen, de prijzen, de economie. In dat onderwerp ligt de dage lijkse zorg van de mensen pijnlijk bloot. Men zou nog op ouderwetse manier de bekommerde samenleving kunnen ver manen tot aanvaarding van wat minder weelde, berusting in een schraler bestaan, ware het niet dat de boodschappen die buiten de kersttijd tot haar komen van overheden en leiders, juist het volkomen tegenovergestelde suggereren: méér con sumptie, méér luxe en comfort, méér macht, méér produktie, méér haat ten opzichte van vreemde structuren en an- dersgerichte systemen. De Kerstboodschappen, bezinning en vredelievendheid aanprijzend, oproepend tot praktische beoefening van de religieu ze en humaniteitsprincipes, zijn voortaan verkeerd geadresseerd. Zij behoren niet aan de gewone mens te worden gericht, maar aan de overheden, de predikers, de politieke en confessionele leiders, de ge zagsdragers, de hoge lieden die het alle maal beter weten. De kerstboodschappen van de huis vrouw worden steeds duurder en moeilij- ker te vergaren. Maar zij behouden hun nut in de voeding en het voortbestaan. Wie zal het die ploeteraars kwalijk nemen, als zij de tijd niet kunnen vinden om Kerst boodschappen te lezen die verkeerd zijn bezorgd? <'lllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ltlllllllllllll!ll -LEÓLUX ZITGROEPEN-1 I Minister-president Van Agt is vol lof over de houding van de VS en Engeland inzake Iran en de kwestie Rhodesië. Van Agt sprak over „grootse prestaties F*

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1