N Hoofse handkus Chauffeur wist Om achterstand weg te werken Inzake Iran en Rhodesië van J. Valken nieuwe hoofdcommissaris en dan dit noq verkeersramp te voorkomen „I PREMIER VAN AGT NA AFLOOP KABINETSBERAAD: c Voor betere arbeidsvoorwaarden 99 99 van Amsterdam Mii Pau niet ZATERDAG 22 2 BINNEN EN BUITENLAND DECEMBER 1979 Dierenartsen duurder Ontslagen bij Drab Monteurs nodl| Bouw poliklinieken Geneesmiddelen Aardgasreseni LOI met J Moeg; had, l schop ren c het „mooi ters” (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het centraal akkoord dat onlangs bijna tot stand was gekomen, zou onder de huidige omstandigheden onbetaalbaar zijn. Dit ver klaarde minister-president Van Agt gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Hij wees hierbij op de recente olie prijsstijgingen en de slechte vooruitzichten voor 1980. Toch is het kabinet nog niet begon nen aan de voorbereiding van een loonmaatregel, aldus de premier. WAO-premieverdeling Consument beschermd Vechtende militairen Centraal akkoord was Krantenbezorgers onbetaalbaar geweest 7 actie voeren gaan Ook van overheidszijde moet een bij- het weer na Staatsraden nu ook part-time WEERRAPPORTEN van Veel bewolking en later regen of sneeuw. Min der koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 0 graden. Max. temp.: omstreeks 4 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 30 procent. Ook minister Andriessen heeft er van de week geen geheim van gemaakt, dat vol gens hem de verslechtering alleen opge vangen kan worden door verdergaande ombuigingen. Zowel een vergroting van het financieringstekort als het drukken van meer geld (monetaire financiering) wees de bewindsman in de Eerste Kamer van de hand. Beide maatregelen zouden volgens hem namelijk de inflatie verder aanwakkeren. Als voorbeeld voor de hierbij aan de orde zijnde vragen wees Van Agt op de suggestie van werkgeversvoorzitter Van Veen om naast de particuliere sector ook de overheid te laten delen in de „nationale verarming”. Met andere woorden, dat de snelle economische verslechtering ook aanleiding kan geven tot verdergaande bezuinigingen bij de overheid. De ministerraad heeft zich wel bezigge houden met het komende centraal overleg op 10 januari. Maar dit betrof zuiver pro cedurele kwesties, aldus de premier. Als voorbereidin op dit esprek zullen be in januari de ministers uit de sociaal-econo- mische driehoek (Andriessen van Finan ciën, Albeda van Sociale en Van Aarden- ne van Economische Zaken) nog eens af zonderlijk met Van Agt vergaderen. Daar bij zullen de regeringsvoorstellen voor het komende overleg definitief worden vast gesteld. Ondertussen heeft de Tweede-Kamer- fractie van de WD haar instemming be- Begin december zinspeelde minister Wiegel van Binnenlandse Zaken al op de benoeming van Valken in Amsterdam. Hij deed dat bij de opening van het nieuwe politiebureau in Enschede, waarover hij opmerkte: „Dit is een fraai politiebureau, maar er kunnen wel eens valken uit vliegen”. geen overeenkomstige stijging van de op brengst van de uitvoer tegenover staat. Vooral de industrie zal hiervan te lijden hebben. Het VNO is van plan de ontwik kelingen op de voet te volgen en er te zijner tijd op terug te komen bij het kabinet. Eind november reed de betreffende chauffeur op de snelweg tussen Inns bruck en Kufstein. Door het gebruik van een te koude frisdrank raakte hij buiten kennis. Zijn vrachtwagencom binatie begon te slingeren en raakte af en toe de vangrail. Otten, die dit zag gebeuren, reed snel met zijn auto over de vluchtstrook en parkeerde zijn auto honderden meters voor de slingerende combinatie. Hij rende erop af en zag kans met een sprong op de rechter treeplank te komen. Hij rukte het portier open en zag de chauffeur bewusteloos op de grond van de cabine liggen. De textiel handelaar, die zelf eens vrachtwagen chauffeur was geweest, slaagde erin achter het stuur te komen en de vracht wagen met oplegger veilig aan de kant van de weg te krijgen. (Van onze redactie) DEN HAAG. Leden van de Raad van State moeten in het vervolg ook schending” van het internationaal recht is voor Nederland reden solidair te blijven met de Amerikanen. Van Agt wees erop dat de situatie uiterst gevoelig blijft, ter wijl „zo op het oog” geen verbetering te zien is. Ook onze verhouding met Rood-China is gisteren in de (korte) ministerraad aan de orde geweest. Dit gebeurde in verband met de bespreking van een notawisseling tussen China en Nederland. Hierbij wordt de binnenkomst en het verblijf geregeld van de wederzijdse luchtvaartmaatschap pijen en de vliegtuigbemanningen. „U ziet, China gaat open, en wij voor hen. Althans wat meer dan voorheen”, zei Van Agt. Waarbij hij overigens niet naliet te benadrukken dat de westerlingen in China nog veel minder in aantal mogen zijn, dan Chinezen hier. Toch zag Van Agt in deze ontwikkeling een symptoom van een voorzichtige, geleidelijke verandering in de verhouding tussen de Volksrepu bliek China en de kapitalistische wereld. op part-time basis kunnen worden benoemd, vindt het kabinet. Vandaar dat de regering gisteren een wijziging van de Wet op de Raad van State heeft voorgesteld. „U ziet, het ver schijnsel van de deeltijdarbeid grijpt om zich heen”, zei premier Van Agt op zijn wekelijkse persconferentie. de de On- De dierenartsen hebben van de regering toestemming gekregen met ingang van 23 december hun tarieven voor de grote éi de kleine huisdierenpraktijk met gemid deld 4,4 procent te verhogen. Consultenen visites mogen tien procent en de overige verrichtingen vier procent duurder wor den. Het gemiddelde arbeidsinkomen van de dierenartsen zal hierdoor met 5,8 pro cent kunnen stijgen. Volgens de in Voorschoten gevestigde stichting zijn dit jaar 1500 monteurs met een voltooide opleiding meer in de auto branche geplaatst dan in 1978, in bedrij ven waar het praktijkdeel van de oplei ding tot monteur personen- of bedrijfs auto’s wordt gegeven. De directie van Draka-Kabel, een on derdeel van Philips, heeft de vakbonden en de ondernemingsraad op de hoogte gebracht van een plan voor reorganisatie van de Draka-vestigingen in Amsterdam en Emmen. In dat plan is voorzien dat in totaal ongeveer 475 arbeidsplaatsen zul len vervallen in de komende vijf jaai Daarvoor in de plaats komen honden nieuwe arbeidsplaatsen van „betere kw» liteit”, aldus gisteren verkoop-directeu Kerstens van Draka-Kabel. In de vest ging Amsterdam zou het aantal arbeids plaatsen met driehonderd verminden worden. Momenteel werken daar acht honderd mensen. die toez ving var ne verki Vooruitzichten voor maandag, opgesteld door het KNMI: onbew. onbew. onbew. onbew. h. bew. h. bew. onbew. onbew. zw. bew. h. bew. regenb. onbew. regenb. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. geh. bew. sneeuw regen h. bew. onbew. sneeuw sneeuw zw. bew. onbew. onbew. regen geh. bew. h. bew. geh. bew. h. bew. geh. bew. geh. bew. mist m. regen geh. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. onbew. o ono ono o ono o ono ono o no z ono n o w.st. o nno n o w w.st. o n ono ono ono nnw w nno ono n w.st. o zo ozo w vera. no z n no nno zzo Op e plechtig akkoord verklaar desië al schijnlij van het behalen rie moei Moezo als pren Salisbur over te Lord So Moega conferer lijk neer net, zo Het is gabe en kiezinge be zei c moet w< terban v tisch Fr een soot het wen zenlijk v Lord f dat golc tisch Fn bury zij bekendg Fenn Lord S< vaardige de rebel toen lai lijkheid De doi tie geldt het Patr stroom hulp-per MOSI sche 1 leidt de log. De met de gaan or satie va kracht” Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis C ff 0 o 0.1 o 0.5 0.3 0 0 0 0.4 0.1 0 0.4 0 0 1 0 0 0 0.1 5 0 0 4 0.6 0 0 0 5 0 4 0 5 0 5 0.1 0.2 0 5 0 0 0 0 VATIC heeft bi: Antwerp: noemd. I nens op, 75-jarige legd. Bisschi twee jaai Met kar onlangs benoemd Nederlan onder vo me begir (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister-president Van Agt heeft gisteren zowel de Ame rikaanse als de Engelse regering lof toegezwaaid voor hun internationaal optreden. Het betrof het succes van Engeland bij het bereiken van een akkoord inzake Rhodesië en het op treden van Amerika naar aanleiding van de gijzeling in Iran. Van Agt liet voorts doorschemeren, dat Neder land spoedig de sancties tegen Rho desië zou opheffen. Deze 6 cente NAVO i Buitenla een toe Brezjnje' voordat tijdens e bezoek Eduardo Hij zei zocht ne stelling i catarrale kon det meldde i tarrale o> jarige Br Na de: krachtig* NAVO-b 'raketten Van Agt richtte zijn woorden van lof vooral aan het adres van de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, Lord Car rington. Deze had een „grootse prestatie” verricht inzake het bereiken van een overeenkomst over Rhodesië. Op 2 janua ri zal een staakt-het-vuren ingaan, aldus Van Agt. Van Agt prijst regering van Amerika en Engeland Daarnaast is het voor Nederland van belang welk besluit de Veiligheidsraad inzake de sancties zal nemen. Maar ook indien de Veiligheidsraad, die de sancties indertijd afkondigde, deze niet herroept, staat het Nederland vrij zelf een besluit te nemen. Volgens Van Agt is met het berei ken van een akkoord een „nieuwe situa tie” ontstaan omdat de redenen voor de sancties zijn weggevallen. Naast respect voor de zelfbeheersing van de Amerikaanse regering had pre mier Van Agt felle kritiek op de regering van Iran. Deze „flagrante voortgaande Het kabinet heeft ook ingestemd met een wijziging van de vergoedingsregeling voor leden van provinciale staten en voor leden van provinciale commissies. Voor 1980 kunnen deze rekenen op een vergoe ding van 13.590 per jaar en een jaarlijkse tegemoetkoming in de onkosten van 1600. De maximum-vergoeding voor het bijwonen van commissievergaderingen is gesteld op 110 per dag. Is dat hele prijsbeleid eigenlijk nog wel nodig, vraagt het VNO verder. Het VNO vindt dat langzamerhand wel erg veel spanning is gaan ontstaan tussen de be drage tot de matiging worden geleverd, doeling van de Prijzenwet en de praktijk, De autobranche heeft een groot tekor aan geschoolde monteurs. Er zijn lande lijk nog zeker 2500 vacatures, hoewel dt stichting VAM onlangs zijn 9000e leerling heeft ingeschreven een recordaantal. Weer in binnen- en buitenland Minister Pais van Onderwijs en Weten schappen heeft gisteren het groene licht gegeven voor bouw van poliklinieken bij het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam en voor oplos sing van acute problemen bij klinieken van het Academisch Ziekenhuis van de Rijksuniversiteit in Leiden. Met deze pro jecten is een bedrag gemoeid van om streeks vierhonderd miljoen gulden. Mi nister Pais heeft dit de betreffende bestu ren meegedeeld. Advertenties voor geneesmiddelen moe ten in het vervolg waarschuwen tegen ongewenste bijeffecten. Bij radio- en tele visiereclame moet gemeld worden dat het geneesmiddel pas gekocht dient te woor den nadat de verpakking gelezen is. Deze nieuwe regeling is erop gericht te voorko men dat patiënten eerst een geneesmiddel kopen en pas daarna tot de ontdekking komen dat er ongewenste bijeffecten kun nen ontstaan. De nieuwe aardgasreserves, die in 197 zijn gevonden, hebben bij elkaar een om vang van ongeveer 25 miljard kubiek meter. Dit kan worden geconcludeerd ui hetgeen de directeur van de Nederlands Aardolie Maatschappij (NAM), H. Hooy kaas, in het personeelsblad van zijn be drijf heeft meegedeeld. Hij zei, dat dit jaa „weer dat is gevonden, wat we de laatst jaren gewend waren te vinden: ongevee de helft van wat we dit jaar in Nederlar.i zelf hebben geconsumeerd”. De aart 1200 ma gasproduktie heeft dit jaar ongeveer hou derd miljard kubieke meter bedragei waarvan ongeveer de helft in Nederlan is geconsumeerd. tt 3 ra d. E2 (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK. Transportondernemer De Soet uit het Overijsselse Heeten en vertegenwoordigers van de NOB-weg- transport hebben gisterochtend in Dusseldorf de 31-jarige textielhande laar Wolfgang Otten geschenken overhandigd uit erkentelijkheid voor de wijze, waarop hij een chauffeur van de firma De Soet en we’,:"ht ook ande re mensen heeft beh- ior een ver keersramp. De minister-president liet dóórscheme ren dat Nederland spoedig, in navolging van Engeland, Amerika, West-Duitsland en Frankrijk, de sancties tegen Rhodesië zou opheffen. „Wij volgen de ontwikkelin gen van dag-tot-dag en stellen ons gedrag zoveel mogelijk af op het, optreden van de andere landen van de Europese Gemeen schap.” Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) is overigens niet te spre ken over het prijsbeleid, dat minister An driessen gisteren namens zijn collega Van Aardenne heeft bekendgemaakt. Het be leid houdt nauwelijks of geen rekening met de negatieve invloed van de sterke olieprijsverhoging op de arbeidsprodukti- viteit. De olieprijsstijgirg maakt immers de invoer aanmerkelijk duurder, waar (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Met ingang van 1 juli 1980 is J. Valken benoemd tot hoofdcom missaris van de Amsterdamse gemeente politie. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken gistermiddag meegedeeld. Valken is nu nog hoofdcommissaris van de gemeente politie te Enschede. Burgemeester W. Polak van Amsterdam heeft verklaard zeer ingenomen te zijn met de benoeming van Valken, die in overeenstemming is met het door hem uitgebracht advies. Valken was voorzitter van de commissie, .idie de regering een aanbeveling moest doen over munitie voor het nieuwe vuistvuurwapen van de politie. Die commissie beval in augustus van dit jaar de „stopkogel” aan, waarte gen veel verzet is gerezen. De ministerraad heeft besloten de WAO-premie, die per 1 januari 1980 met inachtneming van de franchise van 56 gulden per dag, 14,1 procenm van het loonbedrag, voor de periode 1 januari ’80 tot 1 juli ’80 7,05 procent voor rekening van de werknemer en eveneens 7,05 pro cent voor rekening van de werkgever te brengen. Bij deze verdeling, overeenkom; stig het advies van de Sociaal-Economi- sche Raad, is rekening gehouden met de maatregelen van de regering tot kortinG in het arbeidsongeschiktheidsfonds van een bedrag van 807 miljoen gulden. Het Nederlands Christelijk Onderne mers Verbond (NCOV) wijst erop, dat vele kleinere bedrijven al lange tijd met nega tieve economische resultaten moeten wer ken. Het NCOV heeft ook bezwaar tegen het hanteren van de prijsmaatregelen ge durende zo’n lange reeks van jaren en zeker in een tijd van felle concurrentie. De verwachting dat de huidige minister van Economische Zaken dit beleid zou ombui gen is ook voor 1980 de bodem ingeslagen. Dit is voor het midden- en kleinbedrijf in handel, ambacht en diensten een ernstige teleurstelling, aldus het NCOV. eind aan de vechtpartij. De Sociaal-Economische Raad heeft gisteren in grote lijnen ingestemd met de verbeterde bescherming van de consu ment, zoals die in de wijziging van de Warenwet wordt voorgesteld. Volgens het betreffende wetsontwerp wordt naast het belang van de volksgezondheid nu ook dat van de veiligheid ingevoerd en wordt ea goede voorlichting verplicht gesteld. De werkingssfeer van de wet wordt daar naast uitgebreid. Eerst had de Warenwet vooral betrekking op levensmiddelen, nu moeten er ook andere artikelen ondet vallen. bezorgers”, omdat zij im mers hebben nagelaten het bezorgingssysteem serieus aan te pakken, waardoor het geworden is tot wat het nu is. tuigd met de heropening van het overleg. De fractie wijst er in een verklaring ver der op, dat de verantwoordelijkheid voor de arbeidsvoorwaarden in eerste instantie ligt bij werknemers en werkgevers, ook in verslechterende economische omstandig heden. Mochten overheidsmaatregelen toch nodig blijken, dan dienen deze eerst in het gezamenlijke overleg aan de orde te worden gesteld. Volgens de nu voorgestelde wijziging krijgen de „part-timers” een vast deel van de taak van een volledig lid van de Raad van State te vervullen. Het salaris is even eens in verhouding met het aantal ge werkte uren. De nieuwe staatsraden zul len worden aangesteld in buitengewone dienst. Zoals alle leden van de Raad wor den zij aangewezen door de Kroon (rege ring en koningin). Een hoofse handkus van een lid van de hofhouding van het Koninklijk Huis voor koningin Juliana tijdens de traditionele viering van het kerstfeest, die ditmaal in het paleis op de Dam werd gehouden. Rechts prins Friso, die klaar staat om een kerststol aan te Snijden. Honderd personeelsleden uit Amsterdam en Den Haag van de koninklijke familie waren bij de viering aanwezig. Het wetsvoorstel is een vervolg op het reeds ingediende wetsontwerp waarbij het aantal leden van de Raad van State wordt uitgebreid. Dit ontwerp ligt mo menteel bij de Tweede Kamer. De bedoe ling van beide maatregelen is de admini stratieve achterstand bij de Raad, vooral op het punt van de rechtspraak en de behandeling van geschillen, terug te brengen. Enige Nederlandse militairen in West- Duitsland hebben gisteren met geweld een 19-jarige kameraad bevrijd, die de nacht tevoren wegens vernielingen te Blomberg in de deelstaat Noordrijnland- Westfalen was opgepakt. Volgens de poli tie had de militair een geparkeerde auto beschadigd. Nadat de arrestant was be vrijd, kregen de militairen versterking - van nog tien landgenoten. Gezamenlijk sloegen zij op de politie in. Een politieman werd gewond. Toen een collega van hen een waarschuwingsschot loste, kwam een tijden, jaarlijks bijstel len van het bezorgloon, een regeling bij langdu rige ziekte, ongevallen verzekering, geen inning van abonnementsgelden door de bezorger, bepa lingen voor ontslagbe scherming en verstrek king van een loon- strookje. Volgens de Federatie Druk en Papier is de be zorging jarenlang het on dergeschoven kindje van de krant geweest. De tienduizenden bezorgers werken zes dagen per week tegen vaak een schamele vergoeding, weer of geen weer, aldus de federatie. De bond meent dat krantendirec teuren geen recht heb ben zich te beklagen over de „onbetrouw baarheid en wispelturig heid van de hedendaagse UTRECHT (ANP). Het leger kranten bezorgers in ons land gaat met steun van de Federatie Druk en Papier in januari ac tie voeren voor betere arbeidsvoorwaarden. De federatie is nu al bezig met het inventa riseren en mobilise ren van alle bezorgers met het doel er zo veel mogelijk achter de ei sen te krijgen. Die eisen zijn: een goed en rechtvaardig be zorgloon, onkostenver goeding, doorbetaalde vakantie van vier weken, redelijke aanvangstijd voor ochtendkrantbezor- gers (6.00 uur), een vaste vergoeding voor recla mefolders, voor dikke kranten en voor wacht- De krantenbezorgers, die de laatste schakel van het krantenbedrijf vertegenwoordigen, worden ook wel „achillespees” van krant genoemd, danks die wetenschap hebben de financieel goed draaiende dagbla den, volgens de federa tie, deze werknemers al tijd stiefmoederlijk be deeld. Het is de bedoe ling dat de krantenwerk gevers, verenigd in de Vereniging Nederlandse Dagbladpers NDP, de ei sen van de tienduizen den bezorgers eind janu ari op tafel krijgen. •C 0.0 u Et Es EE Sr EU -0 -o -1 1 -o -1 -1 2 1 6 18 7 0 5 1 3 0 -4 0 1 1 10 2 4 6 10 7 9 -6 2 17 16 8 18 19 19 19 ZONDAG 23 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.46 uur, onder 16.31 uur Maan op 11.30 uur, onder 21.43 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 06.12 uur en 18.32 uur Laagwater 01.55 uur en 14.20 uur MAANDAG 24 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.47 uur, onder 16.32 uur Maan op 12.01 uur, onder 23.01 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 07.01 uur en 19.24 uur Laagwater 02.40 uur en 15.06 uur vindt de WD in navolging van VNO- waarbij de regering ieder jaar, koste wat voorzitter Van Veen. Een eVentueel loon- het kost, maar weer terugkomt met een ingrijpen (de WD betwijfelt overigens of prijsmaatregel. dit effectief is) moet ook deel uitmaken van een nationaal matigingsbeleid, waar opnieuw zowel de particuliere als de col lectieve sector moet deelnemen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2