4 E Schaken Dammen o o o Bridge W kleuter: KL hoek WPe AlEEIE F.VflT w a o o o o o o o o o o. o o o o o o o o o o o o o o o o o o o ■M a A 9 O 0 ■WH Praten II 5 O O Q O DE BOOM VAN MOL Ergernis Kattig Buitenspelen Praten I Gemeen Niet meedoen Ik weet nooit wat z Uitschelden Boos Schrijven Sinterklaas o. a O O 5 4* 4* Si’ 0 o o - N W-'-O N W«4-O z 2 X ton IS. Sandra de Reuver Marijke Glijn-Jan Glas FRANK TEER E. SPANJAARD Bastiaannet d n an ROB CLERC 9 9 9 n e- Erbij van deze zaterdag gaat helemaal over Ergernis. Bekijken jullie de krant maar eens. Daarom ook stukjes van jullie over ergernis in ’t Spuigat. De oproep in de krant om erover te schrijven, kwam wel erg laat, maar toch kwamen er stukjes binnen. Vooral de kinderen van de Ir. Krijgerschool en hun meesters en juffrouws wil ik bedanken voor het snelle reageren. Allemaal heel hartelijk bedankt en fijne kerstdagen (hopelijk zonder al te veel ergernis). Afgebroken partijen zijn in één woord rampen voor iedere wedstrijdschaker, op welk niveau hij ook moge spelen. In mees- tertoernooien veroorzaken ze honger en slapeloze nachten. Het tijdschema is m gewoonlijk zo dat de eerste 40 zetten wor den gespeeld van 1 tot 6 des middags en dat het spel wordt voortgezet van 8 tot 10 des avonds. In de praktijk betekent dit dat de spelers zich van 6 tot 8 afzonderen (gewoonlijk met een analyse-assistent) en dat zij de voor de nachtrust bestemde tijd besteden aan verdere onderzoekingen van de stellingproblematiek, als om 10 uur opnieuw wordt afgebroken. Bij belangrijke ploegenwedstrijden, zo als Olympiades, beschikken de spelers vaak over een hele staf van analysatoren, die in de kleine uurtjes de taken verdelen en kort vóór de hervatting aan de betref fende speler hun gewoonlijk schrifte lijk vastgelegde bevindingen mede delen. In de clubcompetitie van de KNSB gold lange tijd de regeling: 50 zetten in vijf uren; daarna binnen 14 dagen uitspelen dan wel laten arbitreren. In de praktijk betekende dit een langdurige onzekerheid over kampioenschap en degradatie, als mede afhankelijkheid van het vrijwel al tijd aanvechtbare oordeel der arbiters, die immers uit de aard der zaak uitsluitend posities te beoordelen krijgen van welke het antwoord op de vraag: winst of remi se, uiterst twijfelachtig is. Om dit euvel te beperken, kent de KNSB tegenwoordig een nieuwe regeling: zes uren spelen; eerste tijdcontrole na 40 zetten (vier uren), vervolgens 30 zetten in een uur voor ieder. De meeste partijen komen zo wel aan een eind, maar zes uren nonstop spelen, vaak verlengd met lange reistijden, is voor velen te zwaar. In kleine toemooitjes wordt tegenwoor dig nog al eens bepaald: uitvluggeren na de eerste tijdcontrole. Al die mogelijkheden hebben hun dui delijke bezwaren, zodat afgebroken par tijen wel zullen blijven bestaan, zolang er geschaakt wordt. Die „rampen” hebben één kenmerk ge meen: hun verloop is praktisch altijd ge heel anders dan men zelfs na tientallen uren analyseren ook op grootmeester- ’t Spuigat is een rubriek die wordt volgeschreven en -getekend door kinderen van ongeveer tien tot vijftien jaar. Iedere week worden één of twee onderwerpen behandeld, maar je kunt natuurlijk ook zómaar eens een verhaaltje, een gedicht of een tekening sturen. Denk er wel aan, dat tekeningen met zwarte inkt of viltstift moeten Mijn moeder is weleens kattig en dat vind ik niet leuk, hoor. worden gemaakt, anders blijft er in de krant niets van over. Stuur je reacties naar 't Spuigat, Damiate Pers, Postbus 507, 2003 PA Haarlem. De kerstprijsvraag die u in deze rubriek aantreft bestaat uit twee delen: In de eerste plaats een drietal opgaven, één openingscombinatie, één middenspelcom- binatie en een kort maar krachtig eind- spelletje. Onder de goede oplossers van deze drie opgaven worden twee exempla ren van het mooie boek met analyses van de partijen van het nationale kampioen schap 1979 verloot. Oplossingen binnen twee weken naar de redactie van deze krant. Het Haagse Studiecentrum heeft beslag gelegd op de landstitel voor viertallen. Een knappe prestatie van Leo van der Brom, André Mulder, Paul Feiten en voor al Erwin Bergsma. Deze laatste had nog nooit hoger gespeeld dan hoofdklasse in het district Amsterdam en zijn debuut op dit niveau was bepaald indrukwekkend; mede dank zij Paul Feiten die zeker geen Er was eens -diep in ’t bos in een grote berg van mos, een holletje. Daar woonde muisje Molletje. En boven op die berg stond, tussen grote bomen, een kerstboompje. Muis Mol vond het een droompje. Muis Mol ging naar de stad met al het geld dat hij nog had, en kwam terug met een mooi pakje op zijn rug. En nu is -diep in ’t bos op de grote berg van mos de kerstboom aan. Dat heeft muis Mol weer mooi Als ik met mijn moeder aan het praten ben en er komt iemand aan, dan gaat mijn moeder daar weer mee praten. Het tweede deel van de prijsvraag is. één heel erg moeilijke opgave waar u uw tanden eens lekker op kunt stukbijten. Onder de eventuele goede oplossers van deze extra-opgave wordt ook nog een ex- tra-exemplaar van het te winnen boek verloot. Weest u wel gewaarschuwd, want deze extra-opgave is inderdaad zéér moei lijk! Om alvast even in de stemming te komen beginnen we met een combinatie waarvan ik u wel de oplossing geef. In het te winnen boek treffen we bij de analyse van Johan Bastiaannet naar aanleiding van zijn partij tegen Rob Clerc de stand van diagram 1 aan. Na 14-20 25x14 9x20 behaalt wit als volgt een dam op 5 door een zeer diepe combinatie: 1. 30-25 11-17 (verplicht) 2. 25x14 19x10, 3. 33-28 22x33, 4. 35-30 24x44, 5. 50x19 13x24, 6.27-21 16x27, B 10 geen A A Ik erger me wel eens dood als ik nieuwe kleren heb. Bijvoorbeeld een broek en een blouse en natuurlijk een trui en een jas. Want dan mag ik niet buiten spelen. Sander Wegman 7. 31x13 8x19, 8. 26-21 17x26, 9. 37-31 26x28, 10. 38-33 28x39, 11. 43x5!!! Opgaven 1 en 2 vindt u in diagram 2 en 3. Het eindspelletje van opgave 3 heeft de volgende stand: zwart 45, 22, 28; wit dam 15 en stukken op 48, 38,39. De moeilijke extra-opgave ziet u in het vierde diagram. De oplossing is hier niet de schijfwinst die wit kan behalen door 1. 41-37 24x35 2. 47-41 36x47 3. 37-32 47x40 4. 32x5 40-44, 5. 5x6 44x36 omdat winst dan nog lang niet duidelijk is. Ik was met mijn moeder aan het praten en toen kwam de buurvrouw. Die ging zomaar met haar praten, dat vond ik helemaal niet leuk, daar ergerde ik me aan. Klaas Hes B 10 VA V B 9 8 4 3 AH 4. A 10 A V geen B 10 geen Ik erger me wel eens als ik boodschappen moet doen, dan zijn er wel eens mensen die voordringen. Dat vind ik nooit zo leuk, want als ik voordring dan zeggen ze: „Ga jij eens naar achteren, meneertje”. En doe ik het dan zeggen ze: „Ga achter me staan”. Dat vind ik gemeen. Grote mensen moeten altijd de baas zijn, dat is niet eerlijk. Mensen zijn nooit lief voor kinderen. Wij zeggen toch ook niet altijd: „Ga opzij”- John de Munk En dan zit ik van: „Mam, mam, mam”. En dan zegt ze: „Hou toch eens op kind, ik ben aan het praten”. |H en Dan zeg ik weer: „Mam, mama, pap, o ik bedoel mam, mama”. En dan zegt mijn vader: „Hou toch eens op met dat gezeur”. En dan kan ik nooit de vraag stellen. Daar erger ik me aan. Marja Lagrand Maar ik ben zelf ook wel eens kattig, hoor, weetje dat? Sandra van Egmond Een Turks meisje schreef ons ook waar zij zich aan ergerde: Ik erger me als ik niet mee mag doen en dat vind ik niet leuk. Dan moet ik alleen spelen. En ik erger me als ik naar mijn buurman ga en ik dan niet naar binnen mag. YeterAügun Ik erger me soms als ik een verhaal moet schrijven. Bijvoorbeeld dit verhaal, want ik weet nooit wat. En ik wil andere verhalen ook nooit schrijven, maar dan doe ik het toch. Want als je het niet doet dan vind ik het ook niet leuk. En soms vind ik het wel leuk en soms niet. Maar ik doe het soms wel. Weet je dat mijn vader ook wel eens kattig is, hoor. Dank zij deze compositie want dat was het! hebt u kennis gemaakt met de aanvullende kracht van de rand pion en de verdedigingsressources van het paard. Auteur de pionnenkunstenaar N. Gri- gorjev. Een volgende maal stellingen van rand- pion plus paard (I) resp. centrumpion plus paard tegen paard (II), van groot belang voor de praktische partij. I. Wit: Kb8, Pe4, pion a6; zwart: Kd7, Pc8. Als wit aan zet is, wint hij relatief ge makkelijk. Met zwart aan zet wordt het veel moeilijker. II. Wit: Ke7, Phl, pion d7; zwart: Kg7, PfZ. Zwart aan zet forceert remise met 1. Pe5, 2. d8D Pc6t. Vraag: kan wit aan zet winnen? Dit moet toch te vinden zijn met die paar houtjes! 2 geen 8 V 9 Sander Wegman Maar ik doe het soms wel. Monique Hopman iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii lijk niveau had uitgeknobeld. Het schaakspel is nu eenmaal te onuitputtelijk en te individueel van wederzijdse visie, om de voornaamste mogelijkheden te voorzien. Gesteld b.v. dat men een afge broken eindspel heeft met ieder een paard en enige pionnen. Pogingen om varianten reeksen op te sporen lopen al spoedig vast op eindeloze vertakkingen, bij welke het adagium geldt: „Erstens kommt es an ders, zweitens wie man denkt”. Gewoonlijk is het effectvoller, zich aan de hand van eindspelboeken te verdiepen in de voornaamste algemene kenmerken zoals: wat is een (verdedigend) paard waard tegen een vrijpion?; welke pion nenstructuren zijn de gunstigste?; wat is meer waard tegen een paard, een randpi- on of een centrumpion?; hoe liggen de winstkansen van paard plus één vergevor derde pion tegen een paard? Wie zich deze moeite getroost, zal zich in stijgende mate verbazen over de onvoor stelbare complicaties welke zich ook bij tot een minimum aan materiaal geredu ceerde stellingen legen voor te doen. Beziet u eens de stand van diagram 1. Vraag: kan wit aan zet remise houden? Wij willen er een lief ding onder verwed den dat 9 van de 10 arbiters deze vraag negatief zullen beantwoorden. Zij weten immers dat een randpion de gevaarlijkste is tegen een paard, omdat dit die ver opgerukte pion slechts van één kant kan tegenhouden en wel voor wat betreft het promotieveld van f2 of g3 uit, wat zwart kan beletten door zijn koning op f3 of g2 te posteren. Zou de pion daarentegen op bv. d2 staan, dan kan het paard de promotie beletten van b2-c3-e3 of f2 uit; deze vier velden nu kan de zwarte koning (Z.K.) niet tegelijk bestrijken. Deze constatering levert ons een eerste conclusie op; slechts op h2 heeft wit een laatste kans om de opmars van de pion te stuiten (nl. van fl-f3 of g4 uit, welke vel den niet alle drie door de Z.K. kunnen worden gedekt. Maar hoe komt wit tijdig zo ver? Ook als wij u verklappen dat de witte koning geen enkele zet doet, zult u het stellig niet vinden. Toen de onderhavige stelling onlangs werd gedemonstreerd bij de C.V.I. Utrecht was de clubkampioen Jaap van der Tuuk dan ook de enige, die enkele zinnige suggesties kon doen bij het opspo ren van de waarlijk mysterieuze wijze waarop wit remise kan afdwingen. Het geheim schuilt er vooral in dat wit zich zolang mogelijk de keuze voorbehoudt, onderlangs het bord naar fl te springen, dan wel bovenover naar g4. Om het u niet te laten duizelen geven wij u slechts de hoofdvariant. 1. Pa2-b4! h6- h5, 2. Pb4-c6! Weer de enig juiste zet; zo faalt 2. Pd5t op Kf3! en 2. Pe2t op Kf2! De kracht van de tekstzet is vooral dat 2. h4 belet wordt wegens 3. Pe5 bene vens 4. Pg4, want op 3Kf4? volgt 4. Pg6t en Ph4:. 1. 2Ke3-e4. Lijkt af doende, maar er volgt een zet bij welke men z’n ogen uitwrijft. 3. Pc6-a5!! Deze schijnbaar onzinnige zet is in werke lijkheid wits redding. 3h5-h4, 4. Pa5- c4! Het cruciale veld op de middenlij, van hetwelk uit wit dreigt via d2 naar fl, dan wel via e5 naar g4 te springen. 4 Ke4-f3, 5. Pc4-e5t Kf3-g3, 6 Pe5-c4! h4-h3, 7. Pc4-e3! En niet 7. Pd2 Kg2! Na de tekstzet kan zwart niet meer winnen. Ik word wel eens uitgescholden, dat vind ik niet leuk. Als ik uitgescholden word, dan kan ik zo kwaad worden als ik wil. Dan ga ik ze achterna, maar dan krijg ik ze niet. Maar als we dan een ander spelletje gaan doen, dan pak ik ze snel. En dan zeg ik: „Wat had je?” En dan ga ik hun uitschelden. Inge Fase Ik ben wel eens boos, dat is wel eens lastig. Dan is mijn pop weer weg of mijn broertje pest me. Of mijn moeder is boos en dan ga ik wel eens huilen. Dan moet ik altijd naar bed of Boris moet naar bed. Dag. Ik erger me aan schrijven, omdat het altijd slordig is. En dan moet ik netjes schrijven en dat gaat soms niet erg goed. Maar soms ook wel. En als het niet goed is, erger ik me eraan en als het wel goed is dan erger ik me er niet aan. Erwin v. d. Ende Vaak met Sinterklaas erger ik me. Er zitten altijd etiketten met namen op de pakjes. Weet je wie die namen altijd opleest en de pakjes geeft? Papa! En als we het bij opa en oma vieren, dan doet opa het. Ik erger me dood. Mijn moeder zegt altijd: „Als grote mensen aan het praten zijn dan mag je er niet tussendoor praten”. Maar als de buurvrouw komt en ik ben met mama aan het praten, dan zegt de buurvrouw: „Hallo, hoe gaat het?” Ze gaat naar mama en gaat met haar praten. Ik erger me dood. gemakkelijke partner is maar die zich tegenover de onervaren Bergsma van zijn beste zijde liet zien. Het duo, evenals het nevenpaar trouwens, speelde Pauls nieuwste systeemsnufje, het Nieuw Am- stelveens alia Garozzo; hetzelfde systeem dat ook de nationale jeugdselectie han teert. En Erwin Bergsma deed zijn best. Hij studeerde iedere dag een uur en pompte aldus het systeem er in korte tijd in. Ze hadden maar weinig misverstanden en toen dat zich een keer voordeed bleekdat Erwin het goed had gedaan en dat Paul zich had vergist. Het meest spectaculaire spel van het laatste weekend was ongetwijfeld het al lerlaatste: H 9 V geen V 7 4. geen West speelt KI A (van tafel Sch V weg) en zuid zit in, wat de Engelsen noemen, een „criss-cross” dwang. Het doet er niet toe wat hij afgooit, west maakt de rest. T. SCHIPPERHEYN 10 6 5 2 843 4. V 9 7 6 4 A V 7 6 5 VH B 10 9 5 4.H 8 5 H 9 8 4 3 7 V 7 6 2 B 3 2 West gever, O-W kwetsbaar. In de wed strijd tussen USS 2 en Bridgekring bood Hans Vergoed als west 7 Ha en maakte dat via schoppenstart voor het aas, twee hoge ruitens, Ha H en Ru B na; toen zuid niet dekte gooide west zijn verliezende schop pen af. Zonder schoppenstart zou Ver goed waarschijnlijk 3x ruiten hebben ge speeld, de derde getroefd, in de hoop dat de vrouw valt. Lukt dat niet dan houdt hij nog diverse dwangmogelijkheden over met altijd nog de schoppensnit achter de hand. Nu vertrouwde hij het niet („het duurde me te lang voordat die Sch_ 2 op tafel kwam”) en volgde hij zijn intuïtie. In de wedstrijd tussen HOK en Studie centrum bood het HOK-paar 6 Ha, precies gemaakt, maar Mulder-v. d. Brom stoom den door naar 7 SA. In de Vue graph-zaal ontstond een uitgebreide discussie of dat nu wel of niet kan worden gemaakt. Er werden weddenschappen afgesloten op André Mulder, maar de inzetters verloren; André ging één down (hartenstart), via een mislukte schoppensnit in de 12e slag. Toch kan het contract worden gemaakt, op een heel ingenieuze manier. Harten start is voor de heer, waarna KI H volgt, Ru H en alle hartens. Dat leidt tot:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 35