Na ondertekening vredesakkoord naar nieuwe oorlog OPEC bedreigt VS” „Besluiteloosheid van „NAVO leidt wereld Amerikaanse minister van Energie: Besluit over Bombrief aan Britse minister Ook autonomie Bijna ramp in voor Andalusië kerncentrale Minister Gromiko in toespraak: Neerstorten van DC-10 door slecht onderhoud Ook beschuldigd van ketterij Sihanoek noemt Paus benoemt nieuwe primaat Wrak van vermist van België Columbiaans Voormalige SS-er krijgt levenslang belasting op olie in VS Russen eisen vergoeding West-Duitsland toestel gevonden vervanging Pol Pot zwendel Ij W h WH 3 ZATERDAG 2 2 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 1979 2 Iraki elen •ken Patriottisch en LONDEN (AP). Nadat hij met Joshua Nkomo en Robert servi n 197 ;n om ubieki erd ui lands Hooy ijn bt lit jaa laatst gevee erlani aart t hot Irager erlan ing de met 56 het i '80 ling pro- ■r te om- imi- t de inG van lodij lermd ren de guerrillastrijders het Patriottisch Front „moordenaars en verkrach ters” betiteld. had, heeft de Rhodesische bis schop Abel Moezorewa giste- van als rder gering i an 23 >te én emid .enen zerige wor- n van 1 pro- tairen r Moezorewa zeer kritisch guerrillastrijders over SIHANOEK Theoloog uit Brazilië opgeroepen door paus stigde s mei auto jedrij- oplei- drijfs- tisch Front, ZANU en ZAPU. Hij achtte een soort alliantie niet uitgesloten, maar het werd duidelijk dat Nkomo en hij we zenlijk verschillen in politieke visies. Lord Soames heeft gisteren het verbod, dat gold voor activiteit van het Patriot tisch Front opgeheven. Dit heeft in Salis bury zijn woordvoerder, Nicholas Fenn, bekendgemaakt. Fenn heeft verder bekendgemaakt, dat Lord Soames een amnestie heeft uitge vaardigd voor de verantwoordelijken van de rebellie tegen de Britse kroon in 1965, toen Ian Smith eenzijdig de onafhanke lijkheid van Rhodesië uitriep. De door Lord Soames verleende amnes tie geldt ook voor de guerrillastrijders van het Patriottisch Front. Een onafgebroken stroom vliegtuigen brengt uitrusting en hulp-personeel naar Rhodesië voor de 1200 man troepen van het Gemenebest, die toezicht moeten houden op de nale ving van de wapenstilstand en de algeme ne verkiezingen. Niettegenstaande de ceremonie in Lon den woedt de oorlog verder. Het militaire hoofdkwartier in Salisbury maakte giste ren de dood bekend van drie van zijn militairen en zes zwarte burgers. Volgens de Londense overeenkomst moest grens overschrijdende activiteit vannacht geëin digd zijn. Een Britse woordvoerder zei, dat de buurlanden van Rhodesië erin toe gestemd hebben, samen te werken ter voorkoming van grensschendingen. MADRID (AFP). Op 28 februari zal het referendum worden gehouden over het ontwerp-statuut voor autonomie voor Andalusië in Zuid-Spanje. Dit heeft de Spaanse minister van Financiën, Jaime Garcia Anoveros, die leider is van de regeringspartij in de provincie, gisteren in Madrid bekendgemaakt. „Het type politieke organisatie en maat schappij dat wij in Andalusië willen scheppen moet de eerste zorg van de An- dalusiërs zijn”, aldus de bewindsman. Hij voegde hieraan toe dat men met een ont werp voor de autonomie, dat gebaseerd is op „wrok en navolging” niet ver komt. van de 15-e oktober” noemt, heeft laten weten de brand gesticht te hebben. Boff was een van de theologen die in januari van dit jaar, tijdens de Celam- vergadering in Puebla (Mexico) die door de paus werd geopend, een alternatieve studiebijeenkomst organiseerden. Offi cieel waren zij van de bisschoppenver gadering uitgesloten, maar verscheidene progressieve bisschoppen als Helder Ca mara uit Brazilië, Romero uit San Salva dor en anderen benutten de theologische adviezen waarmee de alternatieve theo logen de vergadering van buitenaf bege leidden. tekor lande vel di terlinj ital. moe- tegen tele it het voor- Deze orko- iddel iking kun- WASHINGTON (ANP) Schade bij het onderhoud onstaan, moet worden gezien als de voornaamste oorzaak van het neer storten van een DC-10 van American Air lines bij Chicago in mei van dit jaar. De Amerikaanse Nationale Raad voor Ver keersveiligheid (NTSB) zegt dit in zijn eindrapport over het onderzoek naar dit ongeval, dat 273 mensen het leven kostte. Het vliegtuig van McDonnell Douglas stortte kort na de start neer nadat het een motor had verloren. Volgens de raad is een bijkomende oor zaak van het losraken van de motor de kwetsbaarheid van de bevestigingspunten van de ophanging van de motor. De raad heeft bovendien kritiek op het ontwerp van het „edge slat system”. Dat is een latvormige hulpvleugel ter geleiding van de luchtstroom langs de vleugels bij een grote invalshoek. MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft gisteren scherp geprotesteerd bij West-Duitsland naar aanleiding van de brand die woensdag het kantoor van de Russische luchtvaartmaatschappij Aero flot in München in de as legde. Een onder grondse organisatie, die zich „commando eten licht n bij Vrije plos- eken n de pro- om- Mi- estu- HAMBURG (DPA). Een rechtbank in Hamburg heeft gisteren een voormalige SS-officier, de 69-jarige Viktor Arajs, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming aan moord op ten minste 13.000 joden. Arajs maakte deel uit van het Letlandse legioen. Aan het hoofd van een speciaal commando nam hij op 8 december 1941 deel aan de ontruiming van het getto van Riga. De joden werden naar reeds eerder gegraven massagraven gedreven, waar zij met nekschoten werden gedood. De rechtbank achtte het niet bewezen dat Arajs zelf had geschoten. GROMIKO „Als sommige mensen nog steeds serieus hopen met de Sovjet-Unie te kunnen pra ten vanuit posities van kracht, dan kun nen ze beter het advies krijgen deze ijdele hoop op te geven”, aldus de bewindsman. „Wij zullen daarmee nooit instemmen en we zullen niemand toestaan op deze wijze met ons land te praten. En natuurlijk kunnen wij het NAVO-blok niet toestaan voor zichzelf posities van militaire supre matie te scheppen, zo zei hij. Oost-Duitsland zal zijn militaire uitga ven met acht procent verhogen als ant woord op de „monsterlijke” maatregelen van de NAVO. Dit is gisteren meegedeeld door de eerste vice-premier, Werner Kroli- kovski. In hun protestnota aan de Westduitse ambassade in Moskou eisen de Russen een schadevergoeding en vragen de rege ring in Bonn de veiligheid van Russische vertegenwoordigers in de Bondsrepubliek te garanderen. „Er worden in de Bondsre publiek op systematische wijze steeds schaamtelozer acties uitgevoerd tegen Russische vertegenwoordigers en instel lingen”, aldus de door het Russische pers bureau Tass geciteerde nota. Nu de OPEC niet in staat is geweest overeenstemming te bereiken over een nieuwe olieprijs staan de industrielanden grote prijsverhogingen te wachten en ver keren zij bovendien in onzekerheid over de ontwikkeling van de olieprijzen op iets langere termijn, zo zei Duncan. De afloop van de OPEC-conferentie laat de weg open voor toekomstige prijsverhogingen door individuele leden van het oliekartel. De minister schatte dat de jongste prijs verhogingen de olie-importrekening van Verder wordt in Rome steeds stelliger gesproken van een spoedige verzoening met de extreem conservatieve Franse bisschop Marcel Lefebvre, die indertijd door paus Paulus VI uit zijn ambt werd ontheven. Kort voor het Romeinse pro ces van Schillebeeckx had Lefebvre een officieel geheim gehouden ontmoeting met de prefect van de Congregatie voor de Geloofsleer, kardinaal Franjo Seper. De Westduitse bisschop Georg Moser verblijft momenteel in Rome om het Vaticaan een verklaring over te brengen van Küng. De verklaring is een schrifte lijke reactie van Küng op „omstreden punten” in het conflict tussen hem en de rooms-katholieke hiërarchie, aldus is gisteren in goedingelichte Iringen ver nomen. Het bureau van Moser in Stuttgart gaf gisteren een verklaring uit, volgens wel ke de bisschop „aanvullende stappen” nam om in het conflict te bemiddelen. heeft met de consu- van de sns het ast het ook dat rdt een tld. De t daai- .renwet len, nu onde en on- oonda hoogte inisatie terdan dat it m zul- if jaar onden e kwl terban van beide vleugels van het Patriot- recteu vest! rbeids inden acht Een PUMA-helikopter wordt op een En gels vliegveld in een Galaxie-transportvlieg- tuig getrokken om zo naar Rhodesië te wor den vervoerd. Er gaan 1200 man Gemene- best-troepen met hun uitrusting naar Rhode sië om toezicht uit te oefenen op het bestand en de verkiezingen. TOKIO-WASHINGTON (ANP). De besluiteloosheid van de Organisa tie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) met betrekking tot het vaststel len van de olieprijzen vormt een bedreiging voor de nationale veiligheid en het economisch welzijn van de Verenigde Staten. Dit heeft de Amerikaanse minister van Energie, Charles Duncan, verklaard naar aanleiding van het mislukken van het OPEC-overleg over de olieprijzen in Caracas. «O Hoewel verschillende uitspraken van de paus algemeen werden gezien als een afwijzing van de bevrijdingstheologie, kwam het in Puebla niet tot een veroor deling, zoals Lopez Trujillo (toen nog Celam-secretaris) en andere behouden de bisschoppen hadden gewenst. Nu wordt het dus via de omweg van de Romeinse congregatie geprobeerd. WASHINGTON (ANP). Een gemeng de commissie van leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden en van de Senaat heeft overeenstemming bereikt over het invoeren van een belasting op extra winsten van oliemaatschappijen die de staatskas in de komende tien jaar 228 miljard dollar zal opleveren. Het heffen van een dergelijke belasting is een belang rijk onderdeel van president Carters ener- giepolitiek. De belasting zal worden geheven op de extra winst van naar schatting een biljoen dollar die de oliemaatschappijen de ko mende tien jaar zullen maken als gevolg van de geleidelijke afschaffing van de prijsbeheersing voor in VS gewonnen olie. Het Huis en de Senaat hadden elk een gewijzigde versie van het door president Center ingediende wetsvoorstel aange nomen. Het Huis keurde in juni een versie goed die 277 miljard dollar zou opleveren, ter wijl de Senaat zich afgelopen maandag tevreden stelde met een belasting die 178 miljard dollar zou opbrengen. Het nu in de gezamenlijke commissie bereikte com promis komt erop neer dat het verschil is gedeeld. CUCUTA. De DC-4 van de Columbi- aanse luchtmaatschappij „Satena” die sinds dinsdag met 25 inzittenden in het grensgebied tussen Columbia en Venezue la werd vermist, is gisteren geheel ver nield teruggevonden. Niemand heeft het ongeluk overleefd. De machine die op weg was van Arauca in Venezuela naar Cucuta in Columbia, is tegen de berg Toledo gevlogen, ten zuiden van Cucuta. Dit is door de maatschappij bekendgemaakt. Op een persconferentie kort na de plechtige ondertekening van het vredes akkoord in Lancaster House in Londen, verklaarde Moezorewa dat „het met Rho desië afgelopen zal zijn in het onwaar schijnlijke geval” dat zijn tegenstanders van het Patriottisch Front de overwinning behalen bij de verkiezingen die in februa- rie moeten worden gehouden. Moezorewa trad twee weken geleden af als premier van de gemengde regering in Salisbury, om het gezag van zijn bewind over te dragen aan de Britse gouverneur, Lord Soames. Moegabe verklaarde later op een pers conferentie dat hij Moezorewa niets kwa lijk neemt. Deze werd gebruikt als mario net, zo zei hij. Het is nog steeds niet duidelijk of Moe gabe en Nkomo hebben besloten de ver kiezingen in te gaan als één partij. Moega be zei dat deze beslissing nog genomen moet worden na consultatie met de ach- MOSKOU (UPI) De Noordatlati- sche Verdragsorganisatie (NAVO) leidt de wereld naar een nieuwe oor log. De Sovjet-Unie is niet van plan met de NAVO over ontwapening te gaan onderhandelen, als deze organi satie vasthoudt aan „een positie van kracht”. de VS over dit jaar met tien miljard dollar zullen verhogen boven de verhoging met 28 miljard dollar als gevolg van eerdere prijsstijgingen dit jaar. Hij vond dat de olieverbruikende landen op deze ontwik keling moeten reageren door het beper ken van de olie-import. Op de komende bijeenkomst van het Internationale Energie-Bureau (IEA) in maart moet deze zaak worden aangepakt, vooral ook om de situatie op de vrije markt in de hand te krijgen, zo zei Duncan. De premier van Japan, Masajosji, heeft de bevolking en de industrie in zijn land gisteren naar aanleiding van de afloop van de OPEC-conferentie opgeroepen kalm en bezonnen af te wachten hoe de situatie op de wereldoliemarkt zich nu zal ontwikkelen. Tevens gelastte hij zijn kabi net met nieuwe oliebesparende maatrege len te komen. Tot nu toe was gestreefd naar een beperking van het verbruik met vijf procent, maar met een nieuw bespa- ringsprogramma moet dit percentage worden verhoogd tot zeven. Japan is voor het dekken van zijn oliebehoefte bijna geheel afhankelijk van de import. Het Japanse instituut voor economisch onder zoek op het gebied van energie, een parti culiere instelling, zegt in een gisteren ge publiceerd rapport dat de Japanse importrekening voor ruwe olie zal stijgen van 32 miljard dollar dit jaar tot 53 mil jard dollar volgens jaar. Deze krachtige veroordeling van het re cente moderniseringsbesluit van de NAVO uitte de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko gisteren in een toespraak, die president Leonid Brezjnjev persoonlijk had willen houden voordat hij ziek werd. Gromiko sprak tijdens een lunch ter gelegenheid van het bezoek van de Angolese president José Eduardo Do Santos aan de Sovjet-Unie. Hij zei dat „Leonid Brezjnjev mij ver zocht namens hem zijn oprechte teleur stelling uit te spreken dat hij wegens een catarrale ongesteldheid niet aan de lunch kon deelnemen”. Het perbureau Tass meldde even later dat Gromiko met „ca tarrale ongesteldheid” bedoelde dat de 73- jarige Brezjnjev kou heeft gevat. Na deze inleiding sprak Gromiko een krachtige veroordeling uit van het recente NAVO-besluit 572 Cruise- en Pershing-II- 'raketten in West-Europa te stationeren. PARIJS (Reuter). Het voormalige Cambodjaanse staatshoofd prins Noro dom Sihanoek heeft de gisteren gemelde vervanging van Pol Pot als premier van het verdreven Rode-Khmerbewind door Khieu Samphan betiteld als „zwendel”. In een gesprek met het Britse persbu reau Reuter zei hij dat het een „schijnver toning” is die tot doel heeft „het verfoeilij ke gezicht van de Rode Khmer een eer biedwaardig masker te geven”. Gisteren werd in Bangkok gemeld dat Pol Pot is opgevolgd door Khieu Samp han, president van de Rode Khmers. Deze wijziging zou dan bedoeld zijn, aldus waarnemers, om de weg vrij te maken voor samenwerking met andere groepe ringen in Cambodja die zich verzetten tegen het door de Vietnamezen gesteunde bewind. Pol Pot, die ervan beschuldigd wordt miljoenen Cambodjanen te hebben vermoord, zou daarvoor een te groot ob stakel zijn. De uitlatingen van Sihanoek tegenover Reuter doorkruisen echter de veronderstelde opzet. De prins beklem toonde nog eens dat hij zich op het stand punt stelt dat er in zijn land zo spoedig mogelijk verkiezingen moeten worden ge houden onder internationaal toezicht. (Van onze redacteur in Rome, Hein ten Kortenaar) ROME. Na Schillebeeckx en Küng en eerder de Franse theoloog Pohier en Amerikaanse theologen, komt in het Vaticaan nu de Zuida- merikaanse bevrijdingstheologie aan de beurt. De in Europa betrek kelijk onbekende maar in Latijns- Amerika uiterst invloedrijke theo loog Leonard Boff uit Brazilië moet zich binnenkort voor de Congrega tie voor de Geloofsleer komen ver dedigen tegen de beschuldiging van ketterij, die tegen hem is ingebracht vanuit de Latijns-Amerikaanse bis schoppenconferentie (Celam) en met name door de voorzitter, de behoudende Columbiaanse aarts bisschop Lopez Trujillo. STOCKHOLM (DPA). Een onge luk in de Zweedse kerncentrale van Barsebaeck op 13 april van dit jaar is door een gelukkig toeval niet op een catastrofe uitgelopen. Dit blijkt uit een in opdracht van de Zweedse overheid geschreven rapport van deskundigen, dat gisteren in Stockholm openbaar is gemaakt. Het ongeluk gebeurde toen een 1,5 ton zwaar stuk metaal van de genera tor brak, 35 meter werd weggeslingerd en een gat in een wand sloeg. Volgens deskundigen zou er een ramp zijn ge beurd wanneer het stuk metaal door de wand van de controleruimte was gesla gen en belangrijke regelinstrumenten had vernield of controlepersoneel ge troffen. De Zweedse rijksinspectiedienst voor kerncentrales heeft intussen al bepaald dat de wanden van de contro leruimte van de centrale van Barse baeck moeten worden versterkt en dat in andere kerncentrales soortgelijke maatregelen moeten worden genomen. i West, geweld die dt gen te ijnland Ie poli. Ie auto vas to inerSjk ^oeSa'3e jvrede getekend itieman in hen am eet VATICAANSTAD (Reuter). De paus heeft bisschop Godfried Danneels van Antwerpen tot primaat van België be noemd. Hij volgt kardinaal Leo-Jozef Sue- nens op, die wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd zijn functie heeft neerge legd. Bisschop Danneels is 46 jaar. Sinds twee jaar is hij bisschop van Antwerpen. Met kardinaal Willebrands is Danneels onlangs door de paus tot vice-voorzitter benoemd van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen, die 14 januari onder voorzitterschap van de paus in Ro me begint. LONDEN (AP) Te Beccles in Oost- Engeland is gisteren in een postkantoor een bombrief gevonden die was geadres seerd aan de Britse minister van Werkge legenheid, James Prior. Het pakket droeg een Belgisch post stempel, evenals de bombrieven die eer der deze week werden verzonden aan vooraanstaande Britse zakenlieden. Scotland Yard verklaarde dat de brie ven genoeg explosieven bevatten om iemand te doden. Aangenomen wordt dat de campagne het werk is van de IRA, het verboden Ierse Republikeinse Leger. In een postkantoor in Brussel zijrt don derdag twee bombrieven onschadelijk ge maakt, die waren geadresseerd aan pro minenten in Engeland. Dit heeft het par ket in de Belgische hoofdstad gisteren bekendgemaakt. In totaal zijn nu 10 van dergelijke post stukken onderschept die in België waren gepost voor verzending naar Engeland. Vorige week ontplofte in een sorteerkan- toor in Brussel een bombrief waardoor een postbeambte werd gewond. In Engel se postkantoren zijn tot dusver twee bom men geëxplodeerd. Daarbij vielen lichtge wonden. -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3