Op maandag 24 december a.s zijn wij geopend vanaf 9 uur! VROOMS DREESNI ANN Kerstconcert Hoogoven Harmonie met uitstekend ensemblespel Zeskamp voor Velser jeugd gevonden voorwerpen hciven- berichten i i i t W’- 4 ZATERDAG 22 DECEMBE R 1979 Vakantiegolf naar thuisland neemt af OPTREDEN MERRY MINSTRELS OP HOOG NIVEAU CARILLONKLANKEN Tijdelijk ’n auto nodig? Wat brengt die schittering in je ogen? Het im Motorhuis IJmond BRILLANT AANBIEDINGEN i - te.? k Bagage G. W. Korting 'n Diamant is vooralrijd. is Recht Huur dan een praktisch nieuwe Opel bij het betrouwbare bedrijf voor auto verhuur voor één of meer dagen of weken/weekends. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De vakantiegolf die ieder jaar rond de kersttijd de Spaanse werknemers naar hun thuisland drijft is in de loop der jaren tot minimale proporties afgenomen. Vertrokken voorheen 800 a 1000 buitenlan ders naar Spanje om daar met familieleden de kerstda gen door te brengen, de afgelopen dagen werd Schip hol voor slechts korte tijd bevolkt met nog geen 400 buitenlanders die verscholen achter immense hoeveelheden bagage ongeduldig op hun afreis met door Hoog ovens gecharterde vliegtuigen wachtten. De afnemende reizi- gersstroom en de onderbezetting die daardoor ontstaat in de vlieg tuigen betekent voor dit bedrijf :een groeiende verliespost. Koningstraat 40/42, Beverwijk Telefoon 02510-29162 SPECIALE M rr&e frak kom kijken in onze etalage IJMOHD I I 1 1 - JMt Kerstverlof Spanjaarden verliespost Hoogovens I (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) «a Haarlem (023) 324839 ?en im Afhalen gev. voorwerpen iedere dins dag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur .uitgezonderd 25 december en 1 januari. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu- .reau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. De Spanjaarden die door de Hoogovens zijn geworven hebben allen het recht op twee vakanties van drie weken naar hun thuisland. Dit recht is in de secundaire BEVERWIJK. In de zeer goed bezet te Regina Caelikerk in Beverwijk vond donderdagavond het kerstconcert van de Hoogoven Harmonie plaats. Het operet te- en operakoor „Animo”, het mannen koor „Zanglust” en de vocalgroep „The Merry Minstrels” verleenden aan het con cert hun medewerking. Wellicht voor de laatste keer zijn deze week de Spanjaarden uit het wooncen- trum Casa Arosa in Alkmaar iets minder massaal dan vorig jaar met bussen naar Schiphol vertrokken waar mens en baga- De kinderen, in de leeftijd van 9 tot en met 13 jaar, werken bij deze zeskamp, die voor de zevende keer wordt gehouden, zowel op woensdag als op donderdag drie onderdelen af. De opdrachten die zij moe ten uitvoeren blijven nog een verrassing. De aanvangstijden op beide dagen is om zes minuten over half elf ’s ochtends. De wedstrijden duren per ronde twaalf minu ten. Donderdagmiddag half vier zijn alle rondes afgewerkt. Na afloop van de wedstrijden treedt in de sporthal de goochelaar Mister Faitang op. De prijzen worden uitgereikt door de doelverdediger van Telstar en Jong Oran je, Jan Nederburgh. Iedere deelnemer ontvangt een medaille beschikbaar ge steld door de Velser Sportstichting. Dit ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De poedelprijs is voor het team dat tijdens de zeskamp de leukste en meest originele kleding draagt. VELSEN. Sporthal Zeewijk in IJ- muiden zal woensdag en donderdag 2 en 3 januari weer het strijdtoneel zijn van de jaarlijkse zeskamp voor de Velsense jeugd. Meer dan 480 kinderen zullen in groepen van tien trachten op het gebied van behendigheid en snelheid elkaar de loef af te steken. t Aals- inzen- onder- e Ver- 1 ring met brillant va 98,- VRIJDAG AANGÉKOMEN: Isabel, Co- ryton; Stirling Brig, Cont. Plat, IJmuiden; Aat-V, Wisbech; Almuth, Hooksul. Grote Houtstraat 33 co OJ CD In en ;ns. ard vo- lie :ze- idi- oor sinds wordt litend neene ed zo i naar i door lenige Al eerder zijn pogingen ondernomen om samen met andere Nederlandse bedrijven waar buitenlanders met het vakantierecht werkzaam zijn, de organisatie van de rei zen grootscheeps ter hand te nemen. Er kwam echter niets van de grond. Daar naast denkt Hoogovens aan de mogelijk heid de kosten te beperken door de reizi gers niet meer zoals gebruikelijk met ver schillende vliegtuigen naar verschillende luchthavens te vervoeren maar een cen traal punt in Spanje uit te kiezen, waar alle vluchten eindigen. Daarbij wordt ge dacht aan Madrid. Problematisch en duur is echter het vervoer van zo’n eindstation naar de uit eindelijke bestemming. Indien Madrid als eindstation wordt aangewezen stuit de organisator, een intern reisbureau van Hoogovens, op grote problemen die de aankomst daar met zich meebrengen. Met name in de kersttijd is het vliegveld van Madrid een chaotisch knooppunt door de grote toevloed van kerstverlofgangers uit Europa. Als laatste en meest revolutionai re oplossing ziet Hoogovens een oplossing in het vervoer van.de familieleden uit Spanje naar Nederland. Hiervoor mogen echter geen Nederlandse vliegtuigen inge schakeld worden daar dit als concurrentie voor de Spaanse luchtvaartmaatschappij en wordt gezien. had over ’t algemeen geen gelukkige avond. „Once in Royal David’s City” had weliswaar een puntgave inzet maar ver- .der liet de klankverhouding nogal te wen sen over en klonken de sopranen, vooral in de forte, te schel. Onder leiding van de energieke en kundige Piet de Reuver bracht Animo in „Met deze Nieuwen Jare” van G. Messaus het weer tot aanvaardba re koorzang hoewel de totaalklank toch aan de holle kant bleef. Het best manifes teerde het koor zich in het ontroerende „Cantique de Noël” van A. C. Adam. Het mannenkoor „Zanglust”, eveneens onder directie van Piet de Reuver, etaleer de in Palestrina’s „O bone Jesu” reeds direct een gevoelige koorklank met mooie pianissimo’s. Het subtiele „Kerstlied” van B. Diamant kreeg een lichtvoetige inter pretatie met uitgebalanceerde, zeer be schaafde koorzang en een omfloerst „mezzo di voce”. In „I need thee every hour” van R. Lowry, in een bewerking van Fr. Kocx, beluisterden we koorzang op hoog niveau. ge met de nodige problemen in de tijdelij ke Hoogovens-vliegtuigen „verscheept” werden. Ieder jaar brengen de grote hoe veelheden bagage de luchtvaartmaat schappijen in moeilijkheden, daar deze vaak met forse hoeveelheden het toegesta- ne gewicht overschrijden. De grootste boosdoeners zijn de talrijke electrische apparaten waarmee de buitenlanders, als geschenk voor de familieleden of louter voor de handel, aan de loketten op Schip hol verschijnen. Met name kleurentelevi- sietoestellen zijn als handelsobject in het thuisland zeer gewild en brengen vaak grote winsten op. De belangstelling voor de vier vluchten die dit jaar naar het zuiden vertrekken zijn een afspiegeling van het afnemende aantal buitenlanders die in Nederland aan het productieproces werken. Op het enorme podium konden harmo nie en koren alle plaats nemen zodat de veel tijd nemende veranderingen achter wege bleven. De avond werd imposant geopend met het zingen van „Komt allen te zamen” door de koren en het publiek, begeleid door de Hoogoven Harmonie. Het orkest vervolgde het programma met werken van M. Boekel en G. Boedijn, wiens largo een prachtig gedragen tempo meekreeg met een fijnzinnige klankverhouding en gevoelige voordracht die Willem Steijn aan het orkest ontlokte. In „The First Noël” was de orkestklank wat zwaar maar met prachtige slotmaten. De „Symphonie sur les Noëls” van M. R. de Lalande kende een levendige dansante inleiding. Door technisch voortreffelijk en hecht ensemblespel beluisterden we een mooie vertolking met een meeslepende finale. De door Camille Saint Saëns op acht tienjarige leeftijd gecomponeerde „Eerste symphonie”, een voor harmonieorkest moeilijk uitvoerbaar werk, kreeg een ele gante lenige interpretatie waarin Willem Steijn blijk gaf een uitstekend gevoel voor verhouding te bezitten, zeer fraai van nu ancering en met monumentale forte!! „Animo”, dat een vijftal werken zong, tie van drie weken met vier door Hoog ovens gecharterde vliegtuigen. Een uit stapje waarmee zo’n 300.000 gulden ge moeid is. Woensdag vertrok de eerste vlucht met 70 buitenlanders naar Teneri fe. Een dag later volgden 90 man op reis naar Sevilla terwijl vrijdag de laatste heenvluchten met 114 man naar Madrid en 100 naar Santiago de lucht ingingen. Totaal 374 passagiers in vier vliegtuigen met een capaciteit van gezamelijk 448 zitplaatsen. Een ruime onderbezetting die Hoogovens een verliespost van circa 25.000 gulden geeft. oor de ien uit Pen- enning ;k van arbeidsvoorwaarden van de buitenlandse werknemers verankerd en blijft van toe passing gedurende hun arbeidstijd in Ne derland. De afname van het aantal buitenlandse werknemers in Nederland is een gevolg van de remigratiestroom die langzaam op gang komt. Veel buitenlanders keren ons land na verloop van enkele jaren de rug toe met een klein kapitaaltje en richten in hun thuisland een bedrijfje op. Hierdoor neemt jaarlijks de groep reizigers in om vang af en wordt het voor Hoogovens onaantrekkelijk een viertal vliegtuigen te charteren die de vakantiereizigers voor lage prijzen naar de bestemming brengen. Hoogovens zoekt nu naar andere metho den om aan zijn verplichtingen te voldoen. Mogelijk zullen de verlofgangers van charterdiensten gebruik gaan maken. Hierdoor twijfelt Hoogovens of een der- gelijke gigantische organisatie nog ge rechtvaardigd blijft. Ieder jaar reizen de Spanjaarden die in het bedrijf werkzaam zijn - tweemaal, rond de kerst en in de zomer - naar het thuisland. Voor de elfde keer vertrok in de afgelopen week een groep kerstverlofgangers voor een vakan- DONDERDAG VERTROKKEN: Eco Luisa, Antwerpen, IJmuiden; Balder Hor ten, Middlesborough; Stentor, Noordzee, IJmuiden; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJ muiden; Maasborg, Delfzyl; Hammonia, Antwerpen; Altair, Hamima, Velsen; Trent, Antwerpen; Delfborg, Delfzyl; Wi- dar, Port Cartier; Transfjell, Bergen; Star Dover, Bordeaux, Velsen; Tamara Guil- den, Philadelphia, Nassauborg, Delfzyl, B’wijk; Subro Viking, Wels. <an er Zater- tussen ms de VELSEN. In de week van 14 tot 21 idecember werden In de gemeente Velsen de volgende voorwerpen aangetroffen: jmuskatonhaak met 4 sleutels, zwembroek .met Avart/oranje baddoek, bruin etui met 4 sleutels, kent.pl. 85-52-TZ, autosleutels Ford, rood sleuteletui met 1 sleutel, ring met 2 sleutels, 1 b.b., bos sleutels, etui met .3 sleutels, blauw nylon damesregenjas, bruine fietstas, grijs vogeltje met rode isnavel, br. kinderportemonn. met inh., donkerblauw met beige sjaal, mapje met 2 .sleutels, zilv. kl. armband met nm. pl. Hannie, herenportemonn. met inh., oude portable radio, plastic tas inh. stofjas •sportschoenen en handschoenen, rood/ 'bruin leren dameshandschoen(l), zijde da messjaal „Leonard!” beige/wit/bruin, opelsleutel met sterrebeeld Kreeft, don- kerbr. portemonn. inh. buitenlands geld, 'ring met 4 sleutels, jute tas inh. porte monn. DONDERDAG AANGEKOMEN: Pieter Winsemius, Londen; Elisa, Frederiks- vaerk, IJmuiden, dóorvaarder; Gotland, Gruvon; Frido, leer; Neptunus, Aberdeen, IJmuiden; Silver Arrow, Hamburg; Vse- volodkochetov, Ventspils; Tycha, Mistley; Ligato, Norrsundet; Ventura, Goole; Pola- na, San Pedro; Huberna, Mantyluoto, Westzaan; Smitlloyd 16, Edam, IJmuiden; Trentonia, Gunness; Jordaens, Freetown; Elsie M., Selby; Corona, Gdansk; Baltic, Dieppe, B’wijk; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen. JUVVELIER^tZ^JlAMANTAIR - VELSEN. Zaterdag 22 december Speelt de beiaardier van ’s middags 4 tot 5 op het carillon. Uitgevoerd wordt een spe ciaal kerstprogramma. 1. Preludium (M. van den Gheijn); 2. Duitse kerstliederen: a. Vom Himmel kommt Ihr Engel, b Es ist ein Ros’ ent- sprungen; 3. Roneau (J. H. Kersbergen); 4. Intermezzo (L ’t Hart); 5. Franse kerstlie deren: a. Lassez-paistre vos bestes, b. Quand le berger va au champ, c D’ou Viens-tu bergère, d’ou viens-tu. 6. Inter mezzo IV - L. ’t Hart; 7. Rondeau (J. H. Fiocco); 8. Engelse kerstliederen: a. In heaven the bells are ringing, b. We wish you a merry Christmas, c. I’m dreaming of a white Christmas. 9. Improvisatie (H. de Ligt). VRIJDAG VERTROKKEN: Young Splendor, Yokohama; Aleksander Tsulu- kidze, Genua; Friso, Selby; Penelope Eve- rard, Londen; Tycha, Delfzyl; Buchen- stein, Puerto Cabello; Boberg, Antwer pen, IJmuiden; Smitlloyd 16, Cont. Plat, IJmuiden. Volle vliegtuigen zijn er dit jaar niet meer bij. De kerstverlofreizen van Spaanse werknemers van Hoogovens lopen langzamerhand leeg doordat veel buitenlanders voorgoed naar hun thuisland terugkeren. Wat nog te schrijven over „The Merry Minstrels”? Het is allemaal reeds in super latieven gezegd maar we zullen het toch proberen! In „A boy was born” van J. S. Bach, bewerkt door Anita Kerr, overspoelde het unieke „Minstrels”-geluid de muisstille zaal, sprankelend, van uitzonderlijke klasse. Dirigent Bert Kransberg kan dit „vijf sterren” ensemble bespelen zoals hij wil. Hij heeft de beschikking over uitgelezen en kneedbaar stemmenmateriaal. In acht werkjes confronteerde de „Merry Min strels” het publiek met zang op hoog ni veau in al haar facetten met als hoogte punten „White Christmas” met een fraaie, zij het wat nerveus ingezette bassolo en „All through the night” met pianobegelei ding van Bert Kransberg. Tussen de be drijven door was er nog enige malen sa menzang van koren en aanwezigen met orkestbegeleiding.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5