Architect Yona Friedman: zedenmeester zonder godsdienst Vandernoot leidt NPO succesvol Verkouden? Otrivin helpen direkt RONDREIZENDE TENTOONSTELLING IN DE DERDE WERELD Stichting wil popmusici gaan inventariseren Filmer Antonioni centraal op Film International eino b.u. Kimman B.V. lnnocenti.De ex- Mini Cooper. OPENINGSTIJDEN van uw Ni I Abstract wondermiddel 74 i 0 ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 in schoonmaakbedrijf blanken b.v. 02510-25444 beverwijk sinds 1953 Dn neusdruppels 9 KUNST V £l door Joost Meuwissen 3 Moderne composities karaktervol vertolkt "I Maandag 24 december vanaf 8 uur ’s morgens geopend tot s middags 17.00 uur. Aan onze advertentie- relaties Grond tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen. I 1 Januari 1980 de advertentietarieven met 5% verhoogd. AMSTERDAM. De Hon- gaars-Franse architect Yona Friedman is in de jaren zestig bekend geworden door zijn utopi sche ontwerpen voor stadsstruc turen. Dit waren ruimtelijke vak werken op poten, boven een be staande stad (bijvoorbeeld Pa rijs) of boven tot dan toe onbe bouwde gebieden, zelfs boven zee. In de mazen van deze ruimte lijke vakwerken zouden op ver schillende niveau’s bewoners zelf hun woningen vestigen. Ook openbare functies zouden zo se- mi-permanent kunnen worden gehuisvest. Woningen en gebou wen zouden makkelijker kunnen meegaan met hun tijd en met de veranderende behoeften. Wat blijft zou het vakwerk zijn. De invulling zou men steeds kunnen aanpassen. f BI M 131 ff fff fff g B -Bs 1 Fï gr <31 I. 023- Tegenover de praktische vragen die al- (AD VER TENTIES) (ADVERTENTIES) tiedatum na 1 januari 1980 is. Voor vermelde prijsverhoging is toe- van Economische Zaken. 2550- nt- an i: uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist JOHAN VAN KEMPEN Zijlweg 35/Schipholweg 5 Haarlem. (023) 339069. ig us De „bidonville” als ideaal dus. Niet alleen als één van de werkelijkheden van de Derde Wereld, maar ook als model van de toekomstige wooncultuur in de hele wereld, namelijk in de „economie van de De betrokken musici worden verzocht de stichting schriftelijk op korte termijn te laten weten: of men al of niet over oefenruimte be schikt, of die ruimten tijdelijk of vast kan wor den gebruikt. Daarnaast wil de stichting graag weten in welk muziekgenre de band werkzaam is, hoe de bezetting luidt, of men beroeps of amateursmusicus is en wie als contactpersoon functioneert. De inlichtingen moeten bij voorkeur voor half januari worden toegestuurd aan de Stichting Popmuziek Kennemerland, Postbus 6105, 2001 HC Haarlem. Het doel het spijzigen van de hongeri- gen wordt als een leermiddel opge voerd, ter bewustwording van westerse mensen in hun post-industriële samenle ving. Het middel een regenton voor de opvang van water, een dijk tegen de vloed en moestuintjes waar mogelijk wordt een deol op zichzelf, in de nieuwe cultuur van het overleven. Friedmans gestadige uitwisseling van doelen en middelen heeft nogal eens tot verwarring geleid, ook in de discussie die hij zaterdag 27 oktober jongstleden in de Stichting Wonen met belangstellenden heeft gevoerd. Men heeft er gevraagd naar de draag- Friedman wijdt de meeste woorden aan de ethische implicaties die de armoede in de Derde Wereld heeft in het Westen. Zij vormen het probleem en voor haar four neert hij een oplossing: de nood moet er wel worden gelenigd, maar op de wijze waarop de mensen er zelf al hun nood hebben gelenigd, zo goed en zo kwaad als dat ging. Wie geholpen worden zijn eigen lijk de hulpverleners zelf die daar een leerschool doorlopen. wijdte van Friedmans uitspraken over de „bidonvilles”. In hoeverre vormen ze een beschrijving van stukken Derde-Wereld- steden of wordt er ook iets daadwerke lijks gedaan? Pianist Jan Wijn, solist op het NPO- concert van vrijdagavond; enorm indringen de kracht in Ravels Linkerhandconcert. Osieck, Escher, Stravinski, Ravel. Con certgebouw Haarlem, 21 december 1979. Bij voorbeeld wat betreft de grond. In een recente toespraak voor de Intematio- ale Architectenvereniging UIA te Djakar ta beschouwt hij ook de grond als een waarneembaar object dat men zou moe- Yona Friedman's stadsstructuur boven Parijs in 1963 Van 3 tot en met 8 februari worden de National Filmdays in Film International gehouden, tijdens welke dagen Neder landse films worden vertoond die tussen 1 februari van dit jaar en 1 februari volgend jaar in roulatie zijn gekomen. Op het filmfestival zullen onder meer films van de Japanse regisseur Shohei Imamura worden vertoond. Tevens gaat zijn nieuwste film Aan mij dé wraak in première. en ior Al va. f11190,- inkl.btw. Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen. Zijlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 met enz. >550- ur. mes- >550- ROTTERDAM (ANP). De Italiaanse films van Michelangelo Antonioni zullen een belangrijke plaats krijgen op het ne gende festival Film International Rotter dam, dat van 31 januari tot en met 10 februari a.s. in de Maasstad wordt gehou den. De regisseur zal zelf aanwezig zijn. lerwegen in publicaties over het bouwen in de Derde Wereld worden gesteld lijkt Friedmans omkering van de waarden een abstract wondermiddel. Het middel heelt ook meer de neerslachtigheden van wes terse intellectuelen voor de realiteit van de Derde-Wereld-steden dan dat het iets aan de situatie zou veranderen. Prijs 0150. 1250. geld voor dagbladen in het BTW-tarief en het stijgen van --- (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De Stichting Popmuziek Kennemerland wil op korte termijn tot een uitgebreide inventarisatie komen van pop- en rockbanda die in Kennemerland actief zijn. Met het harde cijfermateriaal denkt de organi satie de plaatselijke overheden te kunnen aan tonen hoe groot de behoefte aan oefenruimten en andere eerste voorzieningen is. En tenslotte met de al even excentrieke orkestpartijen van Ravels Linkerhand concert, waarin pianist Jan Wijn de solist was. Zelden zullen, in een kernachtige pianistiek, alle stemmen en tegenstem men in zo’n grote helderheid tegen elkaar zijn uitgespeeld. In rustige opzet, die be halve voor het martiale aspect ook veel ruimte liet voor zangerigheid, kreeg Ra vels laatste meesterwerk een enorme in dringende kracht. Jan Wijns schitterende virtuoze en artis tieke prestaties droegen er nog eens toe bij, dat dit concert onder André Vander noot weer als buitengewoon succesvol in de annalen van het NPO kunnen worden bijgeschreven. n rannnmi ic In zijn opvatting is architectuur een bevredigde behoefte. Een ontwerp is de oplossing van een probleem. Omdat hij tevens de architectuur herleidt tot het overleven als een fundamentele waarde, is er waar mensen overleven altijd archi tectuur. De eerste levensbehoeften zullen er bevredigd zijn. De problemen zijn op een of andere wijze opgelost. Het mag een troost zijn voor gedesillusi- I Haarlem, december 1979 Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Beverwijkse Courant, afd. Advertentieverkoop '4 geel 74 ridt bj. 70 Sport, ma r 125(; bolle F 1950; m ver- chrifte- naan- gelijk, lilden, 1974, :ation- anaull >74 in 1974 alectr 6 met 1220 1950 5250. ugeot ileiM 75, bman auto, i enz. cm met nieun n. veel I 78 1e j 77 1e 125 P Toyota benz. bj nov 77 als 76 ridt bj 76 moois □P gas id met nen b I32 GL subishi 5950 164 E r bj 76 '5 veel i 1954 ten vrijwaren van abstracties. De gangba re uitgifte van stukken land via een door archtecten vervaardigd verkaveling,; plan leidt automatisch tot de in de „bidonvil les” zo hevige grondspeculatie. Zoiets ab stracts als een plaatsaanduiding vooraf- aan de bebouwingen vormt een oorzaak van financiële woeker die de directe be vrediging van behoeften in de weg staat. De architect, stelt Friedman, dient daar om af te zien van het ontwerpen van verkavelingen. Men dient de grond niet uit te geven. De taak van de architect is negatief. Hij dient iets na te laten en er zelfs de overheidsorganen van de overtuigen dat zij van enigerlei ingreep moeten afzien. De „legalisering” van de „bidonvilles” betreft dan ook niet hun opneming in de bestaande systemen van wetgeving en van beleidsvoorbereiding (die geen directe problemen oplossen), maar bestaat uit de erkenning dat zij een eigen, nieuw sy steem veronderstellen. Zij horen volgens Friedman tot de stad noch tot het platte land. Haar bewoners zijn niet meer met elkaar verbonden in de overgeleverde agrarische verwantschapsstructuren. Ze maken geen gebruik van de voorzieningen die de stad biedt. Ze maken geen deel uit van de Derde Wereld zoals we die kennen, maar vormen er eilanden van een nieuwe, „Vierde” Wereld. Zij zijn ontheemd van alles wat de beschaving heeft gekend. In Friedmans verheerlijking van de „bi donvilles” lijken drie periodes van zijn leven samen te stromen: het oosteuropese ghetto, de zelf verzorgende kibboetsim uit het Israël waar hij tot 1957 heeft ge werkt en de negativerende filosofische Parijse ambiance in recente tijd. Dat bewoners van „bidonvilles” geen culturele bagage meer zouden hebben mag een wensdroom zijn, maar is perti nent onjuist. Zo is bij voorbeeld de natio nale en religieuze interesse van de bewo-.. ners van de stad Teheran juist ook ont staan omdat de waarde van de traditione le samenlevingsvormen en stedelijke voorzieningen (het bestand aan parken bij voorbeeld) onder het bewind van de sjah werd ontkend. In zijn toespraak te Dja karta heeft Friedman wel geduid op de positieve invloed van de Islam op de „bi donvilles” uit het verleden, door het ver bod op grondspeculatie en op woeker, maar hij laat na in het heden dit feit nog enige betekenis toe te kennen. De westerse deskundige mag de regen tonnen niet hebben gezien, Friedman weert de realiteiten van de diverse Derde- Wereld-culturen, de godsdienst en het na tionalisme, uit zijn beschrijving van de nieuwe levenswijze. Deze houding wordt slechts begrijpelijk als men in aanmerking neemt dat hij de laatste tijd vooral voor supranationale organisaties heeft gewerkt, zoals voor de Raad van Europa of voor de UNESCO. Maar met het roemen van hun bijdrage aan de wereldcultuur of aan de wereldsa menleving zal men bewoners van een „bi donville” blij maken met een dooie mus. armoede” die de mensheid te wachten staat, volgens Friedman. Hij ziet de „bi donville” simpel als een nodige oefening in overleven. Friedman doet dus twee dingen. Hij accepteert de „werkelijkheid” van de krotten als een positief feit. En hij stelt dit positieve feit ten voorbeeld. In beide ge vallen gaat het om en oordeel. Hij waar deert de krotten positief; zij vormen bo vendien zijn maatstaf, de standaard aan welke alle gebouwde omgevingen gehou den zijn. Aldus vertegenwoordigt de „bi donville” de levensstandaard van de toe komst. Men zou zich af kunnen vragen of bewo ners van „bidonville” om zo’n beoorde ling verlegen zitten. Ontwikkelingshulp en overheidsbeleid ten aanzien van de onrustbarende stedelijke groei en de uit hem voortvloeiende problemen in de Der de Wereld mogen vaak hebben gefaald, maar dat wil nog niet zeggen dat men de tot dan toe gehanteerde normen maar overboord moet zetten. Dat in de hulp en in het op westerse leest geschoeide beleid de krotten steeds als iets negatiefs werden gezien waar men verbetering moest aan brengen is een feit. Maar dat zulke pogin gen geen vrucht zouden hebben afgewor pen is een onbewezen stelling. Volvo 00 de Opel t.78, Ford v. 77, O; VW t.77, o 164 Club, 160 8 2.500; 1300, enault km of Het antwoord van Friedman is dat zijn tekeningen en teksten voorstel noch ont werp bevatten. Het zijn louter beschrijvin gen van bestaande situaties. Dat zou onbe vredigend zijn, ware het niet dat zulke beschrijvingen volgens hem de „legalise ring” van de „bidonvilles” als een be staande levenswijze zouden kunnen be vorderen. Een regering ziet bijvoorbeeld geen kans in de komende vijftien jaar een „dionville” van een waterleiding te voor zien. De modale westerse deskundige zal er dan het ontbreken van een in zijn ogen noodzakelijke voorziening vaststellen. Friedman daarentegen ziet niet wat afwe zig is. Hij ziet slechts wat aanwezig is. Hij constateert geen ontbrekende waterlei ding, maar wel de aanwezige regenton nen. De behoefte is er al bevredigd. Maar dat laatste is niet overal het geval en men zou de „legalisering” daarom niet alleen kunnen opvatten als een mogelijk vermijden van zulke excessen. Friedman beschrijft alleen de fysieke, waarneembare objecten. Hij ziet hen als rechtstreekse behoeftenbevredigingen. Hij wijst elke abstractere oplossingen op wat langere termijn of op wat grtere schaal van de hand. Tweede concert C-serie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het festival, dat door de Rotterdamse kunststichting wordt georganiseerd, krijgt subsidies van de gemeente Rotter dam en het ministerie van CRM, Het Goethe Institut Rotterdam zal eveneens een bijdrage leveren. Friedmans utopie is nooit bewaarheid geworden. Dit komt doordat het vraag stuk dat hij op deze wijze heeft willen aansnijden niet om technische oplossin gen vroeg. Een grotere keuzevrijheid voor de consument is destijds een maatschap pelijke vraag geweest, die de architect had kunnen nopen tot een andere wijze van ontwerpen, tot een nieuwe prcedure van architectonische planning. In plaats daarvan heeft Friedman beelden van een al gerealiseerde ideale stad geschetst, zon der dat men evenwel uit die beelden heeft kunnen opmaken hoe men dat ideaal bereikt. Onlangs heeft Friedman toch een wer kelijkheid gevonden die zijn ideaalbeeld recht doet. Het zijn de krottenwijken rond de wereldsteden, de „bidonvilles”. Daar bouwen bewoners veelal hun huis naar eigen goeddunken, op beschikbare grond, met een mengeling van woonhuis, bedrijf en openbare functies. Een architect komt er niet aan te pas. Precies wat Friedman zich in zijn stadsstructuren tien jaar terug had voorgesteld. Aan deze ontdekking en aan de mogelij ke rol van de architect in „bidonvilles” heeft Friedman een tentoonstelling ge wijd die in de Stichting Wonen te Amster dam te zien is geweest, onder de titel „Yona Friedman en de architectuur, sa men beslissen over onze omgeving”. De tentoonstelling reist nu langs een aantal Noordhollandse bibliotheken. Deze Rhapsodie fungeerde op dit C- concert als ouverture en is tevens de aan zet van meer Osieck-uitvoeringen die voor de volgende seizoenen zijn aangekondigd en waarin dan met grotere werken, met een inhoudelijk hoger soortelijk gewicht, van deze componist zal kunnen worden kennisgemaakt. Een andere Nederlandse componist van dezelfde generatie Rudolf Escher kreeg in dit programma nu reeds de gele genheid om zich uitgebreider muzikaal te laten representeren, namelijk in diens Tweede Symfonie uit 1964. Opmerkelijk is weer, al zie je het wel vaker: Osieck is allereerst een introvert mens en schrijft veelal extravert klinken de muziek bij Escher is het andersom. In Eschers hoogst interessante en artistie ke werk herken je altijd weer de geest van diens Musique pour l'Esprit en Deuil, waarmee deze Amsterdamse componist in de naoorlogse jaren zo bekend is gewor den. Van het polyritmisch en orkestraal raffinement konden in deze uitvoering uitstekende indrukken worden afge geven. André Vandernoot deed zijn naam als vertolker van moderne muziek weer veel eer aan, doordat de composities waarin van alle betrokkenen steeds de grootst mogelijke attentie wordt geëist alle van een sterke karakteristiek werden voor zien. Zo ook in het gedeelte na de pauze, waarin de kunst van de alweer „klassiek” geworden modernen aan de orde werd gesteld. Te beginnen met Stravinski’s Agon. Balletmuziek die niet speciaal als zodanig overkomt, maar waarvan de hoogst excentrieke partituur zowel ten aanzien van toegepaste seriële technieken en met verwijzingen naar de middeleeu wen, als van ongewone instrumentale combinaties en effecten fascinerende episodes in zich herbergt. HAARLEM. Hans Osieck deelde (doordat dirigent André Vandernoot hem op het podium had geroepen) in de hulde die het publiek de uitvoerenden bracht voor diens Rhapsodie voor orkest. Osieck had zich in deze compositie geschreven in opdracht van CRM in 1962 allereerst doen kennen als een vakman met intuïtie voor boeiende proporties, die dan in een meesterlijke orkestratie ge stalte krijgen. De Zuidelijke sfeer en on gecompliceerde opvattingen die in dit grotendeels speelse werk de toon aange ven, werden door Vandernoot met het NPO, in afwisselend brede lyriek en tem peramentvolle frisheid in het kleurrijke orkestspel, bijzonder goed getroffen. 9 voor eugeot •tt, 77 oneerde ontwikkelingshelpers dat alles wat zij hadden gedacht toe te voegen al ter plekke voorhanden is geweest, zonder dat zij het destijds hebben waargenomen. Maar de vraag is wat voor werkelijk heid Friedman schrijft en hoe hij de „le galisering” van deze werkelijke „bidon villes” ziet. De legalisering is van belang omdat de krottenwijken zich op zekere punten steeds aan wettelijke regelingen en verordeningen zullen hebben onttrok ken; ze worden vaak al te wanordelijk ervaren en het komt meermalen voor dat wat de mensen er met moeite hebben opgebouwd in een oogwenk door buldo- zers met de grond gelijk wordt gemaakt. Lees eerst de gebruiksvoorschriften Gastdirigent: André Vandernoot. So list: Jan wijn, piano. Programma: roor 6 arens, rwijl u terdag inden- dio-in- Tel. <3> <S> O Door het opnemen van abonnements- k geld voor dagbladen in het BTW-tarief I en het stijgen van produktiekosten I g worden met ingang van H Deze verhoging geldt ook voor de lo- pende kontrakten waarvan de expira- S tiedatum na 1 januari 1980 is. I Voor vermelde prijsverhoging is toe- I stemming verleend door het ministerie j| van Economische Zaken. De rondreizende tentoonstelling van Yona Friedman is deze maand nog te zien in de Openbare Biblio theek in Weesp. In januari is de expo sitie ingericht in de Openbare Biblio theek in Amstelveen; in februari in de Openbare Bibliotheek in Uitgeest; in maart in de Openbare Biliotheek in Heiloo en in april in de Openbare Bibliotheek in Schagen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9