Nieuwe politiechef in Amsterdam J. Kalken: Een oude bekende ns te 721 22 MAANDAG 24 DECEMBER 23 1979 BINNEN- EN BUITENLAND nd, Niet progressief door Hein Dik Corruptie Andere kijk ■i ooi (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) ROME. De bezetting van het universitaire instituut voor managers in Turijn door een commando van de terroristen organisatie Prima Linea (frontlinie), vormde vorige week een hoogtepunt in wat steeds meer op een regelrechte oorlogstoe stand begint te lijken. AMSTERDAM. „Sinds de jaren zestig komen vooral negatieve kanten van het Amsterdamse politiekorps naar buiten. Ten onrechte, vind ik! Er zijn genoeg positieve aspecten. Ik zie wel degelijk mogelijk heden om de negatieve spiraal te doorbreken.” De heer J. V a 1 k e n, nieuwe hoofdcommissaris van de Amsterdam se politie. Rustige stem. Smetteloos wit overhemd onder donker kostuum. Zijn kamer in het nieuwe Enschedese politiebureau is indrukwekkend groot. <4 i 829 Hoofdcommissaris J. Valken: Eerst moet ik veel meer achtergronden kennen. ook een mens.” 8.00 Terreur in Italië: Roep om noodtoestand H.D. AMSTERDAM. De 53-jarige J. Valken is per 1 juli benoemd tot hoofdcommissaris t/an politie in Amsterdam. Hij volgt Th. Sanders op die met pensioen gaat. Onlangs was de heer valken in het nieuws als voorzitter van de commissie die de regering adviseerde over nieuwe politiewagens. Deze commissie kwam met de zoge noemde „stopkogel” op de proppen, een soort munitie die ernstig letsel kan veroor zaken. De heer Valken gaf de afgelopen vijf jaar leiding aan het politiekorps in Enschede. Daarvoor was hij ruim drie jaar commissaris in Gouda. Ten tijde van de provo-rellen was Valken samen met Koppejan en Heijink verantwoordelijk voor handhaving van de openbare orde. Het trio trok vaak de aandacht door zijn maatregelen. Zo „deporteerde" men betogers per vrachtauto naar polders buiten de stad waarna ze terug moesten lopen. Hoewel de benoeming van de heer Valken pas 1 juli ingaat, krijgt hij een paar maanden de gelegenheid zich in te werken in de Amsterdamse problemen. ernstige delicten is opgezet. Die heeft vaak voortreffelijk vakwerk laten zien.” Zo stonden vorig jaar april 15 leden van de Rode Brigades in Turijn terecht De van terreur verdachte gevangen waren in stalen kooien geplaatst omdat men anders incidenten vreesde In een stad als Amsterdam manifeste ren veel problemen zich het eerst. De politie daar moet het voortouw nemen. Andere korpsen profiteren van de kennis die in de hoofdstad wordt opgedaan. Een voorbeeld? De organisatie van mobiele eenheden. Daar hebben anderen veel aan gehad. Of de manier waarop de groep De benoeming in Amsterdam betekent voor Valken een terugkeer naar het hoofdste delijk politiekorps. Hij begon er zijn loopbaan in 1946 als adjunct-inspecteur; werkte aerst bij de geüniformeerde dienst en vanaf 1965 bij de recherche. woning (met toestemming van een rech ter), maar van hele huizenblokken, als de politie meent dat terroristen er onderdak Hij vertelt dat de Amsterdamse corrup tiezaken afgehandeld zullen zijn als hij Ook de bevoegdheden vande politiein- zake het afluisteren van telefoongesprek ken wordt aanzienlijk uitgebried. Voor de coördinatie van de strijd tegen het terro risme wordt in Rome, op het ministerie van binnenlandse zaken, een nationaal comité voor de openbare orde en veilig heid ingesteld, met een eigen databank, waar alle gegevens over het terrorisme samenvloeien. aan zijn taak begint. „Er moet dan wel verder geëvalueerd worden. De hele zaak moet worden beke ken op oorzaken en gevolgen. Het is een van het centraal bestuur, die als zodanig ook hoofd van de politie zijn), die stuk voor stuk bekend staan om hun ijzeren hand. In Genua werd het zelfs een gene raal van de carabinieri, een nog nooit vertoonde benoeming op deze in wezen civiele post. De grote terroristenjager generaal Al berto dalla Chiesa kreeg eveneens een nieuwe bestemming: hij werd comman dant van de carabinieridivisie „Pastren- go”, gestationeerd in Milaan, maar verant woordelijk voor heel Noord-Italië. Zijn speciale anti-terroristeneenheid (van on geveer 200 man) wordt gedeeltelijk opge nomen in deze divisie, gedeeltelijk inge- lijfd bij de veiligheidsdienst in de rest van het land. Dalla Chiesa was nog niet op zijn nieuwe post aangekomen, of zijn man schappen streken neer in Turijn, waar zij zes vermoedelijke rode-brigadisten arres teerden en drie schuilplaatsen ontdekten (zij vonden er, behalve pistolen en mitrail- kwestie die blijvende aandacht nodig heeft. Ook al omdat de schandalen grote invloed hebben gehad op de sfeer in het korps.” ,,De politie moet in de toekomst minder geïsoleerd in de samenleving staan. We moeten meer dan nu tussende burgers gaan staan. Een probleem van deze tijd is dat we gemechaniseerd zijn. We hebben auto’s, radioinstallaties. „Politiek behoor ik beslist niet tot de progressieve hoek”, zegt hij op de vraag naar zijn politieke overtuiging. „Ik ben meer een man van het midden. Niet zo’n hemelbestormer. Dat is ook de reden dat ik nu al niet wil ingaan op Amsterdamse knelpunten. Ik wil niet de indruk wekken dat er met mijn komst een heel nieuwe wind gaat waaien.” VO i on- „Ik kan me wel voorstellen dat u me erg terughoudend vindt”, zegt hij halverwege het gesprek. „Maar u mag van mij nu nog geen oordeel verwachten over de Amster damse problemen. Ik ben er al acht jaar weg. Wil me eerst in dezaak verdiepen. Stukken zien, details en bijzonderheden horen. Eerder geef ik geen mening.” Hij wil wel ingaan op de (volgens hem vaak onderbelichte) goede kanten van het Amsterdamse korps. Graag zelfs! Het was een van de redenen waarom hij belang stelling had voor de functie van hoofd commissaris, vertelt hij. „Het Amsterdamse korps is in het alge meen van voortreffelijke kwaliteit. Men heeft ervaring op de meest uiteenlopende gebieden. Dat vind ik een aantrekkelijke zaak. Hier in Enschede is ook veel aan de hand, maar het haalt natuurlijk niet bij Amsterdam. Gouda vond ik eerlijk gezegd veel te rustig. Wel gezellig, wel kneuterig, maar te klein voor mij. De politie moet weer terug naar de straat. Het probleem is dat de assistentie- verlening daar niet onder mag lijden. Ik denk dat er wel mogelijkheden zijn, onder meer door efficiency-maatregelen. We moeten weer deel gaan uitmaken van de burgerij.” leurs, ook de verpakking van de anti- tankraketten, die bij de rechtszaal van Curciowaren afgeschoten). Het geeft allemaal een indruk van effi ciëntie, en van alle kanten kwam erbijval voor de „hervonden slagvaardigheid” van de regering en de politie. Maar naarmate de dagen verstrijken, komt er meer kri tiek op de genomen maatregelen. De voor zitter van het grondwettelijke hof, Leonet- to Amadei, waarschuwde de regering „niet in de val van de terroristen te lopen”: wat zij willen, zo zei hij, is de staat dwin gen de beginselen van de democratische samenleving aan te tasten. „Te denken dat de eerbied voor de grondwettelijke waar borgen overdreven is en mag, of moet, worden afgezwakt, leidt niet tot een her vorming, maar tot een langzame verwor ding van de grondwet. Op die manier zou het land zich laten meesleuren naar moge lijke autoritaire oplossingen”. Soortgelijke bedenkingen worden ge- Gevechten tussen rechtse en linkse extremisten in Rome plegen nogal eens uit te lopen in vernielingen en harde confrontaties met de politie. Waarom hij indertijd bij de politie ging, kan hij niet zo duidelijk onder woorden brengen. „Ik weet het niet precies. Mis schien was het erfelijk. Mijn vader was ook politieman. Ik was niet zo’n gedreven iemand die nou persé mensen wilde hel pen. Een rol speelde dat ik na de oorlog zo vlug mogelijk aan de slag wilde zonder eerst een lange studie. Natuurlijk krijg je als politieman met veel emotievolle zaken te maken. Aangrij pende dingen. Zelfmoorden. Kinderen die in het verkeer omkomen. Ik ben niet iemand die zichzelf snel laat gaan, ook al deed het me wat. Ik heb me altijd heel erg verbaasd hoe onberekenbaar emotioneel mensen kunnen raken in relsituaties. Na de Hongaarse opstand bijvoorbeeld of bij de bestorming van het Telegraafgebouw. Mensen die volledig hun normale denk vermogen verliezen. Dat heeft me wel een andere kijk op mensen gegeven.” Als commissaris vindt de heer Valken zich meer manager dan politieman. „Het is mij om het even of een korpschef afkomstig is uit de politie of een opleiding heeft gehad als manager. Als hij het maar Ik wist in 1971 veel meer van de eigenlijke politiepraktijk dan nu. Ik vind vooral van belang dat een commissaris zich omringt met mensen die hem goed kunnen advi- - seren.” Hij vindt dat de politie zich politiek wat „gevoeliger” mag opstellen. „Meepraten in commissies van raadsleden of met het jeugd- en welzijnswerk. Het zijn contacten die de politie moet aandurven.” waaien-met mijn komst” De heer Valken wil wel aangeven wat volgens hem problemen zijn in Am sterdam. Natuurlijk ben ik in grote lijnen wel op de hoogte. Ik heb het vooral via de publici teit gevolgd. Van belang is de hele ontwik keling op het gebied van heroïne. Dat begon een beetje op gang te komen in 1971, toen ik weg ging, maar was toen nog van veel geringere betekenis. Amsterdam is nu een stad met een heleboel verslaaf den. Het is duidelijk dat de politie daar van gevolgen ondervindt.” Andere knelpunten zijn volgens de hoofdcommissaris onder meer de ver keersproblemen en het vreemdelingenbe leid. „Tja, en dan heb je natuurlijk de interne problemen op het punt van betrouwbaar heid. Die corruptie! Dat is duidelijk een nieuw element in vergelijking tot 1971. Toen was er nog niets aan de hand. Zoiets als corruptie werd voor totaal onmogelijk gehouden Naar het oordeel van de heer Valken bleek in Amsterdam een „vruchtbaarder bodem” voor corruptie dan in andere plaatsen, omdat de criminaliteit er om- vangrijker is en veelvormiger. „Daardoor was in Amsterdam de risico factor groter, al houd ik het niet voor ónmogelijk dat in andere plaatsen ook wel eens iets gebeurt. Een politieman blijft hoord in kringen van de rechterlijke macht, waar met name bezwaar wordt gemaakt tegen de verlenging van het voorlopig arrest voor terroristen, de al te vage omschrijving van „hulpverlening aan terroristen” en het strafbaar stellen van het in bezit hebben van geschriften „voor terroristische doeleinden”. Bij de meeste politieke partijen lijkt de regeringslijn instemming te vinden, en er wordt verwacht dat de genomen maatre gelen door het parlement zullen worden goedgekeurd. En zolang ze maar omgeven blijven door voldoende juridische waar borgen en voldoende democratische kri tiek, kan men daar desnoods ook vrede mee hebben. Het gevaar blijft, dat ze deel gaan uitmaken van een om zich heen grijpende heksenjacht, en Italië voetje voor voetje binnen leiden in een „noodtoe stand”, die in werkelijkheid wordt gedic teerd door de terroristen zelf, die ze beo gen te bestrijden. goed doet. Als het maar iemand is die het kén! Het is natuurlijk wel een vak dat een zekere kennis van zaken eist. Bij mezelf merk ik dat langzamerhand steeds meer naar de management-kant ben gedreven. Ik vraag hem hoe iemand hoofdcom missaris wordt in Amsterdam. Is het gewoon een zaak van solliciteren. „Ja, ik heb inderdaad gesolliciteerd. Maar ik denk dat een lukrake sollicitatie weinig zin zou hebben. Je moet toch eerst bepaalde contacten hebben.” „Nee, ik heb geen voorwaarden ge steld bij mijn sollicitatie. Het enige dat ik heb gevraagd is mij te betrek ken in de besprekingen over de struc tuur van de politieleiding in Amster dam. Dat is natuurlijk heel belangrijk voor de komende jaren.” zorg om democratische vrijheden overheerst, die bijvoorbeeld duidelijk tot uiting komt in de vele protesten tegen de lange gevangenhouding van prof. Toni Negri en andere topfiguren van Arbeidersautonomie, die al sinds 7 april van dit jaar gevangen worden gehouden en volgens sommigen allang wegens ge brek aan bewijs op vrije voeten hadden moeten zijn. Van de andere kant wordt na iedere terroristische actie de roep luider om een „sterke staat”, bereid om zich te verdedi gen tegen degenen die hem met geweld omver willen werpen en om sommige bur gerrechten in bepaalde gevallen en „voor de duur van de noodtoestand” opzij te zetten. Het is typerend dat een, zelfs voor Italië, uitzonderlijk zwakke regering als de hui dige van Francesco Cossiga gedeeltelijk gehoor heeft gegeven aan deze oproep. Vorige week vaardigde het kabinet, na eenzitting die de hele nacht van vrijdag op zaterdag in beslag nam, een aantal rege ringsbesluiten en een wetsontwerp uit met betrekking tot de openbare orde. De eer ste treden onmiddellijk in werking (maar dienen binnen twee maanden door het parlement te worden goedgekeurd), het wetsontwerp moet op de gewone wijze hebben gevonden, door het parlement worden aangenomen, gewijzigd of verworpen. Het heeft met name betrekking op verzwaring van straf fen voor terroristische daden: zo komt het leiden van een gewapende opstand te staan op levenslang, deelnemen daaraan op zes tot vijftien jaar, het verspreiden van opruiende geschriften op drie tot twaalf jaar gevangenisstraf. Van de regeringsbesluiten trok de mees te aandacht de invoering van het zgn. politie-arrest: wanneer er ^verdenking be staat van terroristisll he activiteiten, mag de politie de verdachte 48 uur vasthouden, voordat de rechterlijke macht wordt inge schakeld of de hulp van een advocaat wordt ingeroepen. Verder wordt voorzien in de mogelijkheid van „collectieve huis zoekingen”: niet alleen van een bepaalde Er gaat geen nieuwe wind Na het voorlezen van een brallende ver klaring over de „proletarische bezetting” van het instituut, waar „handlangers van het kapitalisme” worden opgeleid, en een „proletarisch verhoor”, werden vijf do centen en vijf studenten in koelen bloede in de benen geschoten. De hele overval duurde zeker een half uur, maar het com mando kon ongestoord verdwijnen, lang voor de politie gewaarschuwd kon worden. Eveneens in Turijn werden gepantserde auto’s van de carabinieri (op wacht bij de vroegere kazerne, waar Renato Curcio en andere leden van de Rode Brigades in hoger beroep terecht stonden) beschoten met antitankraketten. En in de buurt van het Oostitaliaanse havenstadje Ortona werden aanhangers van „Arbeidsautono- mie” gearresteerd, die in het bezit bleken van grond-luchtdoelraketten van Tsjechi sche makelij, die bijvoorbeeld geschikt zijn om vliegtuigen neer te halen. Ondanks de tientallen arrestaties, de ontdekking van geheime schuilplaatsen en wapenarsenalen, de processen en zwa re gevangenisstraffen voor gesnapte ter roristen, is de Italiaanse staat er nog steeds niet geslaagd het verschijnsel van het politieke terrorisme uit te roeien: steeds weer staan er nieuwe lichtingen op, die bereid blijken het bloedige handwerk van Rode Brigades, Frontlinie en andere groeperingen voort te zetten. Hun leven in de klandestiniteit wordt bovendien slechts mogelijk gemaakt doordat zijkun- nen rekenen op een uitgebreid net van ogenschijnlijk „normaal” levende hand langers, die hen verbergen, koerierdien- sten verrichten, inkopen doen, valse rijbe wijzen, paspoorten en nummerborden verschaffen. De politie heeft ontegenzeggelijk suc cessen geboekt, maar toch groeit na iede re terroristische raid, na iedere moord op politieagenten (dit jaar vielen al 37, de laatsten in een steeds langer wordende reeks), samen met het gevoel van onmacht ook dat van ontevredenheid over de zwak te van de staat. Tot nu toe heeft in Italië de U mag van mij op dit moment niet verwachten dat ik me een oordeel aanma tig over wat er precies aan de hand is geweest in Amsterdam. Eerst moet ik veel meer achtergronden kennen. Natuurlijk, natuurlijk.ik vind dat de politie niet corrupt mag zijn! Vanzelfsprekendde politie moet betrouwbaar zijn! Dat zijn toch dingen die voor zichzelf spreken. Ik vind dat op corruptie maatregelen moeten volgen, niet alleen in de richting van indi viduele correctie, maar ook in het organi satorische en begeleidende vlak. We moe ten er een les uit leren. Zorgen dat het niet kan voorkomen. Hoewel dat voor honderd percent nooit mogelijk zal zijn.” De heer Valken wil niet overkomen als iemand die „even uit Twente overkomt met een remedie voor de Amsterdamse moeilijkheden”. Hij karakteriseert zichzelf met de woorden: „Nuchter, maar niet koel”. Ten slotte besliste de regering, dat de grootste inspanning geconcentreerd dien de te worden in de industriële driehoek Turijn-Milaan-Genua, waar dé terroristi sche activiteiten het grootst zijn. In die drie steden werden nieuwe „prefecten” benoemd (directe vertegenwoordigers

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23