MINISTER DE KONING TERUG VAN REIS: Ev; KERST „OP Z’N HOLLANDS zw; De in Ni Volgend jaar 10.000 werklozen erbij Slepers eisen tachtig gulden en dan dit noq Gaswinning doet bodem dalen in Groningen 99 Pan ovei Journalist geweerd bij plechtigheid in huis bisschop Toe op Schip gezonken op Westerschelde tl tl ii ANDRIESSEN VOOR RADIO: College Eindhoven: plaatsing raketten nationale zaak 2 I I I Bil MA MAANDAG 24 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 1979 7 SCHIPHOL. Hoewel (Van onze redactie binnenland) Warmte van NAM Nieuwe locomotieven Per ongeluk (Van DE DAR KA-S land tijd c afgek 'Rhod woon terie liet daarv ninkl reidir Geen acties meer Psycholinguïstiek Aan diggelen Lijk in kanaal Veel hooi op vork Agro-indiistrie Mannenopleidingen de Surinaamse regering zich ern stig zorgen maakt over de stroom Surinamers die het moederland verlaat om zich in Nederland te vestigen, zal de Surinaamse regering voorlo pig geen maatregelen nemen om deze stroom te beperken. Deze verwachting heeft minis ter De Koning van Ontwikke lingssamenwerking zaterdag middag op Schiphol uitge sproken, na zijn aankomst uit Jamaica. Suriname onderneemt F Minister De Koning Minister Andriessen het weer] Uitkeringen in januari omhoog 1 u Derde kind Vierde en vijfde kind Zesde en zevende kind Achtste en volgende kinderen, deautjes. Ze genoten De minister heeft een bezoek van vier dagen aan Suriname gebracht, dat aan sluitend werd gevolgd door een bezoek i 5 2 1 1 1 0 worden gastarbeiders vanuit onder meer Frans Guyana aangetrokken. Het werk wordt echter in Suriname veel minder betaald dan in Nederland. Voor de vaststelling van de AAW-grondslagen is even als voor de andere sociale uitkeringen de zogenaamde netto-netto-koppeling tot uitgangspunt genomen. In ver band met de handhaving van de koopkracht zijn de AAW-grondslagen verhoogd met een tijdelijke toeslag. GRONINGEN (ANP). In het Groning se dorp Ten Boer is de bodem door de gaswinning elf centimeter gedaald. Dit blijkt uit metingen door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM). Voorzitter Elema van het waterschap Hunsingo heeft laten weten dat het water schap extra zal moeten bemalen, omdat het waterpeil in het oostelijk deel van het gebied onaanvaardbaar hoog is gestegen. De kosten daarvan zullen op de NAM worden verhaald. Volgens Elema wordt het hoog tijd dat het ministerie van Econo mische Zaken en de NAM financiële dui delijkheid hierover verschaffen. slepers vinden dat zij dan nu nog 51,50 gulden te goed hebben. Naast deze looneis zullen de komende CAO-onderhandelin- gen gaan om de invoering van een 35- urige werkweek, vervroegde uittreding op 60-jarige leeftijd en uitbreiding van de vakantie tot 25 werkdagen per jaar. Tijdens een besloten vergadering vrij dagavond in Rotterdam is het onderhan delingspakket door zo’n 250 slepers goed gekeurd. „Wij hebben de vertegenwoordi gers van de vervoersbonden laten weten, dat wij vinden dat zij voor onze zaak op moeten komen. Doen ze dat niet dan zul len we het zelf moeten doen. Dat hebben we ook tijdens de staking gedaan”, aldus een woordvoerder. het overigens opmerkelijk, dat bijna twin tig procent van de ondervraagden geen man of vrouw konden noemen, die voor het erepredikaat in aanmerking kwam. De gemeente Schoonebeek gaat samen met de Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) de mogelijkheid onderzoeken warmte die vrijkomt bij de olieprodukten te gebruiken voor verwarming van wonin gen en openbare gebouwen. Nadat de NAM zelf het besluit nam om haar kan toorcomplex te verwarmen met het hete water dat vrijkomt bij het scheidingspro- ces van het geproduceerde olie-water- mengsel uit het Schoonebeker olieveld, besloot de gemeenteraad hiertoe een on derzoek in te stellen. De NAM heeft inmid dels laten weten dat zo veel warmte vrij komt dat hiermee èen hele woonwijk ver warmd zou kunnen worden. De Nederlandse Spoorwegen mogen van minister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat) nog eens achttien elektrische lo comotieven bestellen om het gestegen rei zigers- en goederenvervoer te kunnen op vangen. Eerder bestelden de NS al 30 elektrische locs als vervanging van oud materiaal en 40 extra personenrijtuigen. Een 24-jarige man heeft vrijdagavond in Amsterdam per ongeluk zijn 16-jarige broer in de buik geschoten. De jongen is levensgevaarlijk gewond. Volgens de poli tie gebeurde het ongeluk op de woonboot van de broers, toen de oudere broer met een geweer dat hij een dag eerder gevonden zou hebben aan het spelen was. De man zegt dat hij niet wist dat het wapen geladen was, toen hij de trekker overhaalde. 'erealiseerd te veel hooi op de rebben genomen. Wel verwacht De N besluit lidstate Rhodes hiermei lijnstati nia, di< aan de zzw z z zzw zzw zzw z z zzw z no z n z w z z zw z z winst. z z o zzo zzw nw windst. z nnw windst. ono ono nnw zzo nnw o z no windst. ono o wzw 10 5 5 3 4 2 3 3 4 4 15 5 3 9 17 13 1 7 -2 3 14 15 4 8 1 18 13 19 18 1 3 2 1 1 1 —3 11 2 1 5 0 o -2 2 -2 0 3 12 1 8 6 4 -8 4 -2 0 3 8 4 4 -5 5 7 13 11 11 8 0 0 1 1 0.5 0.3 0.3 0 0 0 6 7 0.3 1 0 0 0 0 7 4 0.4 0.5 0.2 0.1 0 0 0 0 0 ƒ130; ƒ259; ƒ420; ƒ423; ƒ511; ƒ564; ƒ621. ALGI -ben me moeten storm, lijk de> gepaard wegen telefoor hebben gemeld. ROTTERDAM (ANP). De havensle pers van Smit Internationale in Rotter dam eisen voor komend jaar een loonsver hoging van tachtig gulden bruto per week. Dit bedrag was ook de voornaamste eis van de slepers bij de afgelopen sleepboot staking. Bij de beëindiging van de staking werd toegezegd 28,50 gulden bruto in de CAO voor volgend jaar te zullen verwerken. De regen geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. regen regen geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. regen h. bew. onbew. regenbui h. bew. geh. bew. sneeuw geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. mist regen geh. bew. 1. bew. h. bew onbew. 1. bew. ijzel motregen onbew. 1. bew. geh. bew. motregen mist 1. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. De vijftig chauffeurs van het melkdi- stributiecentrum van CMC-Melkunie in Amsterdam zullen geen acties meer voe ren tot het overleg tussen werkgevers in de zuivelindustrie en de voedingsbond FNV, op 28 december. Dit werd zaterdag morgen tijdens een vergadering tussen vakbond en chauffeurs besloten. Door deze bijeenkomst vertrokken de chauf feurs, die Amsterdam en een aantal groot winkelbedrijven in het land van melk voorzien, twee uur later dan normaal. De vertraging die hierdoor ontstond is niet noemenswaardig, aldus het hoofd perso neelszaken van de Melkunie. MAN nand I dat de mene i uitgeste de toes buitenl teren”. Hij m van de de olie- als gev Midden De li positiel den voi zingen heven, steld, kwame benoem zingsca lengd ti Het Max-Planck-Gesellschaft, een West- duitse vereniging voor de bevordering van de wetenschappen, vestigt per 1 janu ari in Nijmegen een Max-Planck-Instituut voor Psycholinguïstiek. Het is het eerste Max-Plackinstituut dat buiten West- Duitsland wordt gvestigd en het eerste op het gebied van de taalwetenschappen. Al dus een mededeling van het instituut, za terdag. Het instituut zal onderzoek doen op het gebied van taalverwerving en taal gebruik. In blinde woede heeft een man zater dagnacht met zijn auto de glazentoe gangsdeur van het gloednieuwe Tilburgse Ibis Hotel aan diggelen gereden. De man was kwaad geworden, nadat een perso neelslid hem had meegedeeld dat de hotel- bezoeker die hij wenste te spreken, niet bereikbaar was. Het Ibis Hotel is nog maar pas in gebruik; het moet nog offici eel worden geopend. De politie zoekt uit wie de woesteling was. BROI mensen tegen d Westdu zich m Sleeswi persone zwaren afwees. Onde meer v ving. T< 'trachtte rein doi een bot gebruik ken. De koemes stokker zers. ging de dadighe massad van Bn c 4 3 2 Behalve de wet die de herziening van het aanpassings mechanisme en de hoogte van het sociale minimum regelt, is een dezer dagen een wet tot stand gekomen, die fundamentele wijzigingen heeft gebracht in de aan spraak op uitkering ingevolge de AAW. De belangrijkste punten van deze wet zijn, dat iedereen, hetzij man of vrouw, gehuwd of ongehuwd, een zelfstandig recht ver krijgt op AAW-uitkering. Een nieuwe voorwaarde om voor uitkering in aanmerking te komen is thans, dat men inkomen uit of in verband met arbeid in het bedrijfs- of beroepsleven mist. Dat inkomen moet minstens 15 pro cent van de gehuwden-grondslag zijn. MAASTRICHT (ANP). Het waarne mend hoofd van de Regionale Omroep Zuid (ROZ) in Maastricht, Beek, heeft vandaag bij de bisschop van Roermond mgr. Gijsen geprotesteerd tegen het feit dat de muziekmedewerker van de ROZ, Gerits, niet is toegelaten bij het uitreiken van een pauselijke onderscheiding aan de Roermondse musicus Lennards in het bis schoppelijk huis. Gerits was daarvoor door Lennards zelf uitgenodigd. De perschef van het bisdom Roermond, Spanjaard, liet Gerits telefo nisch weten dat op de aanwezigheid van een ROZ-medewerker door de bisschop geen prijs werd gesteld. Als motief werd opgegeven dat de ROZ vaak negatief be richten geeft over zaken van het bisdom Roermond. Ook de Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ) overweegt een protest te sturen naar bisschop Gijsen. Momenteel worden studies verricht die de ecologische gevolgen van dit project moe ten nagaan. De Koning verklaarde, dat in dit stadium van de studies nog niets is gebleken van ecologische nadelen. De uit komst van de onderzoekingen worden vol gens de minister medio volgend jaar vol bracht. Hij hoopte echter in april al te weten of het treffen van bijzondere maat regelen noodzakelijk zal zijn. In Jamaica heeft minister De Koning met de autoriteiten onder meer gesproken over de acute betalingsbalans-problemen van dit land. De Nederlandse hulp Jamai ca zal volgens minister De Koning ko mend jaar gelijk blijven. Vorig jaar gaf Nederland voor een bedrag van achttien miljoen gulden aan ontwikkelingshulp en twintig miljoen gulden betalingsbalans- steun aan Jamaica. Verder heeft minister De Koning enkele landbouwprojecten be zocht, die mede met Nederlands geld tot stand zijn gekomen. Na de feestdagen in eigen land te hebben doorgebracht zal minister De Koning begin januari vertrek ken voor een reis naar Thailand, Indone sië en India. Voor de uitkeringen krachtens de WAO vervalt op 1 januari de tijdelijke verhoging van 1 procent die op 1 oktober is ingegaan. Per 1 januari worden vervolgens de daglonen met 2,49 procent verhoogd. Van deze verhoging is 0,5 procent een tijdelijke verhoging. Voor het overige is het verhogingspercentage bepaald volgens de herziene wetgeving die de wijze van aanpassing aan de lonen regelt. Uit het water van het Noordhollands kanaal bij Amsterdam is gistermiddag het stoffelijk overschot van de 20-jarige Am sterdammer T.D. Wilke de Souza gehaald door de rijkspolitie te water. In verband hiermee heeft de politie een 21-jarige Am sterdammer aangehouden. Deze wordt er van verdacht Wilke de Souza in de nacht van donderdag op vrijdag vorige week in het water te hebben gegooid na een vecht partij tussen beiden in Amsterdam- Noord. De jongeman heeft inmiddels be kend, aldus de politie. De pogingen van de bouwonderneming Ballast-Nedam om in China aan de slag te komen zijn tot dusver nog niet gelukt. Dit komt volgens ir. Ph. Diderich, voorzitter van de raad van bestuur, doordat China nog even wil wachten, omdat ze zich daar hebben gt vork te hi hij, dat In de tachtiger jaren opdrachten uit China voor Ballast-Nedam zijn wegge legd. Didericht zegt dit in een vraagge sprek in het personeelsblad De Pijler. Weer in binnen- en buitenland Dat zei minister Andriessen van Finan ciën gisteren voor de AVRO-microfoon. Als oorzaak van beide ontwikkelingen noemde hij de achterblijvende groei van de wereldhandel en de hoge inflatie. An driessen voorspelde, dat de groei van de Nederlandse economie in de jaren tachtig lager zal zijn dan in de jaren zeventig. Ook de opbrengsten uit aardgas zullen teruglopen, omdat de voorraad vermin dert. Een verruiming van de bestedings mogelijkheden zit er dan ook niet in, aldus Andriessen. Hij meende dat grotere mati ging van de inkomens en verdere ombui gingen in de collectieve sector onont koombaar zijn. Intussen is minister-president Van Agt, volgens een door het Bureau Lagendijk in opdracht van de AVRO verricht onder zoek, „man van het jaar 1979”. Van de 1100 ondervraagden koos dertien procent voor de minister-president, vijf procent voor de koningin en vier procent voor André van Duin. De onderzoekers vonden Deze grondslagen, inclusief toeslag, bedragen januari: 21 jaar en ouder: 67,17; 20 jaar en ouder: 60,46; 19 jaar en ouder: 53,74; 18 jaar en ouder: 47,02. Grondslag voor gehuwden met inkomsten van henzelf of van echtgenoot: tot 15 procent van de grondslag 95.65 en 30 procent van de grondslag 78,77. De directeur-generaal voor de landbouw- en voedselvoorziening, A. de Zeeuw, ver wacht een toename van de export van agro-industriële produkten naar Libië. Dit heeft De Zeeuw zaterdagmiddag op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit dit land. Hij heeft een delegatie geleid, die tot taak had na te gaan in hoeverre he Nederlands ministerie van Landbouw de technische ondersteuning kon geven voor de mogelijkheden die er bij het Neder lands bedrijfsleven momenteel liggen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis TÜBI .Paulus Kerstm. duitse e flict tu: loofslee teit van den the Dit ni bracht bisscho naar V< affaire De C heeft te 'men va selijke Jezus. 1 Küng n gie aan bezetter aan Jamaica. Het verdrag dat een vrijwel onbelemmerde komst van Surinamers naar Nederland mogelijk maakt loopt tot en met 25 november 1980. „Wanneer nu van Surinaamse zijde de wens zal worden geuit om over een wijziging van dit ver drag te praten, dan ben ik daartoe be reid”, zo zei minister De Koning. Hij voeg de daaraan toe dat Nederland tot een dergelijk overleg geen initiatief zal ne men. „Het is een Surinaamse zaak”, aldus minister De Koning, die in dit verband sprak van een tragedie. Ook over een toenemende remigratie van Surinamers vanuit Nederland toonde De Koning zich niet optimistisch. Hij ver wachtte van de Surinaamse regering op korte termijn, mede gezien de komende verkiezingen, geen maatregelen die de re migratie sterk zouden kunnen stimuleren. Hij verklaarde dat het voorlopig wel bij „de ernstige bezorgdheid van de zijde van de Surinaamse regering” zal blijven. Vol gens de minister is het niet zo moeilijk in Suriname werk te vinden. Om aan de vraag van het Surinaamse bedrijfsleven aan arbeidskrachten te kunnen voldoen Met ingang van 1 januari geeft de algemene kinderbij slagwet aan alle ingezetenen van het eerste kind af recht op kinderbijslag. In verband hiermee zijn de kinderbij slagwet voor loontrekkenden, de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen en de kindertoelageregeling voor overheidspersoneel ingetrokken. Bij wijze van overgangsmaatregel ontvangen kleine zelfstandigen, die over het vierde kalenderkwartaal van dit jaar recht hebben op kinderbijslag krachtens de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen een uitkering ineens van 150 voor hun eerste kind en 150 voor hun tweede kind. Aan opleidingen voor hoger beroepson derwijs die vanouds als mannenopleidin gen bekend staan, zijn de mannelijke deel nemers nog altijd veruit in de meerdet- heid. Traditionele vrouwenopleidingen hebben nog altijd een ruime meerderheid vrouwen in opleiding. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Onder wijs, waarvan de resultaten zaterdag be kend zijn geworden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerie van Sociale Zaken heeft een overzicht verstrekt van de bedragen van de uitkerin gen en dergelijke voor de sociale verzekeringen zoals die vanaf 1 januari zullen gelden. De uitkeringen krachtens de algemene ouderdomswet (AOW) en de algemene weduwen- en wezenwet (AWW) gaan als volgt omhoog: AOW: gehuwde bejaarden bruto maanduitkering, van 1.383,50 tot 1.414,23; bruto vakantie-uitkering per maand ƒ101,52; ongehuwde bejaarden, van ƒ944,50 tot 983,82; bruto vakantie-uitkering per maand 58,27. AWW: weduwen met kinderen, bruto maanduitkering van 1.383,50 tot 1.414,23; bruto vakantie-uitkering per maand 101,52; weduwen zonder kinderen van 944,50 tot 983,82 58,27); wezen tot 10 jaar van 306,- tot 314,82 18,65); wezen van 10 tot 16 jaar van 499,50 tot 472,23 (27,97), wezen van 16 tot 27 jaar van 586 tot 629,64 37,29). Als gevolg van de verhoging zullen ook de inhoudingen (loonbelasting, eventuele ziekenfondspremie en AWBZ- bjjdrage) wijzigen. De berekening van het netto-bedrag wordt vermeld op het betalingsstuk. De kinderbijslag bedraagt met ingang van 1 januari per kwartaal voor: Eerste kind jonger dan 3 jaar.. Eerste kind van 3 jaar of ouder Tweede kind Voor de uitkeringen krachtens de wet werkloosheids voorzieningen vervalt per 1 januari eveneens de tjjdelijke verhoging van 1 percent die per 1 oktober is verstrekt. De daglonen ingevolge deze wet zullen worden verhoogd met 1,99 procent. Tijdens het overleg dat minister De Ko ning heeft gevoerd met de Surinaamse minister van Opbouw, Cambridge, is overeengekomen dat de beschikbare ver- dragsmiddelen voor Suriname, nu vijfen dertighonderd miljoen gulden, vermeer derd dienen te worden met driehonderd miljoen gulden. Een bedrag van vijfhon derd miljoen gulden van het totaal is gereserveerd voor garantieruimte. De mi nisters zijn overeengekomen deze garan tieruimte in principe slechts aan te spre ken voor „zorgvuldig geselecteerde pro- duktieve projecten”. In een toelichting hierop zei De Koning hiermee projecten te bedoelen die weinig risico’s met zich meebrengen en zelf de rente en aflossing van de leningen kunnen opbrengen. Als bijvoorbeeld van een der gelijk project noemde hij het Kabelebo- project, de bouw van een dam voor een waterkrachtcentrale in West-Suriname. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. De werkloosheid zal volgend jaar stijgen met 10.000. Ook zal het kabinet niet meer die prioriteit kunnen geven aan het handhaven van de koopkracht, die het aanvankelijk voor ogen had. WALSOORDEN (ANP). De Britse kustvaarder Sophia Weston is vanmorgen gezonken na een aanvaring met het Indo nesische vrachtschip Prattita ter hoogte van Walsoorden op de Westerschelde. Alle opvarenden van het Britse schip zijn gered. De kustvaarder was geladen met 590 ton lood. Het schip maakte directe na de aan varing slagzij. Toen'duidelijk was dat het schip zou zinken nam de Nederlandse kustvaarder Jacqueline Broere de vijf op varenden van de Weston aan boord. Over de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. niets tegen uittocht” Vooruitzichten voor woensdag, opge steld door het KNMI: Veel bewolking met mogelijk wat regen of motregen en kans op mist, temperatu ren tussen min 1 graad en plus 4 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 2 graden. Max. temp.: om streeks 4 graden. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN Op de Holterberg tussen Almelo en Deventer hebben In hotel Het Losse Hoes Vietnamese vluchtelingenkinderen j voor het eerst „op z’n Hollands" kerst J gevierd, compleet met kerstman en ca- met volle teugen, al begint het knap koud te worden naar Vietnamese begrippen. 13 DINSDAG 25 DECEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.47 uur, onder 16.32 uur Maan op 12.29 uur, onder uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 07.54 uur en 20.20 uur Laagwater 03.26 uur en 15.53 uur EINDHOVEN (ANP). Plaatsing van kernraketten is een zaak van nationaal en internationaal belang, waarin de gemeente niet dient te tre den. Dat antwoordt het college van B. en W. van Eindhoven op schriftelijke vragen van twee raadsleden van PPR en PvdA. Het tweetal had het college gewe zen op de onrust die in Eindhoven zou zijn ontstaan nadat bekend werd dat België wellicht kernraketten wil stati oneren op het vliegveld Kleine Bro- gel, ongeveer 25 kilometer ten zuiden van Eindhoven. De raadsleden vin den dat B. en W. initiatieven moet nemen om die voorgenomen plaat sing tegen te houden. De twee wezen er ook op dat, wan neer de kernraketten toch geplaatst worden, Eindhoven bij een eventueel gewapend conflict een extra ver hoogd risici loopt. Met dit laatst zijn B. en W. het ook niet eens. „Zo er van een verhoogd risico voor Eindhoven moet worden gesproken ligt dat niet anders dan voor de rest van Neder land”, aldus het college. per 1 Z 5; C 3 2 2 1 2 3 5 1 1 2 3 3 2 2 B i W-'b-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2