Russische autoriteiten achtergrond geloven in doorgaan ontspanningspolitiek Na oproep door Veiligheidsraad Turken ontlopen Armeens probleem Nieuwe Britse spion bekend Champagne met de feestdagen Noodtoestand in Ariane weer deel Australië niet omhoog Evacuatie door zware storm Paus bereid tot overleg over Küng Somalië biedt VS basis aan Drie caissières doodgeschoten Demonstratie in Brokdorf Slecht weer VS veroorzaakt veel vliegongelukken In Madrid weer nachtwakers Aardbeving met miljoen doden als weddenschap Toch verkiezingen op Filippijnen •I 3 MAANDAG 24 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 1979 2 ;ven strie AM eluk naai lands ig het Am- haald 'band Arn dt er- nacht ek in recht- 'dam- is be- neer 4iek igen vork jelen (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG-MAPOETO- kabinetsberaad DAR-ES-SALAAM-LOESA- KA-SALISBURY. Neder land zal binnenkort de inder- tijd door de Verenigde Naties (gisteravond elf uur onze tijd) zou*ingaam boycot opheffen. liet zaterdag weten, dat de que zijn grenzen met Rhodesië openstelt, daarvoor noodzakelijke Ko ninklijke Besluiten in voorbe reiding zijn. Rhodesië beëindigen I Nederland zal boycot De Nederlandse maatregel volgt na het besluit van de Veiligheidsraad vrijdag de lidstaten op te roepen de sancties tegen 'Rhodesië te beëindigen. Ons land volgt hiermee onder meer de zogeheten front lijnstaten Mozambique, Zambia en Tanza nia, die gisteren lieten weten een einde aan de boycot te zullen maken. Ankara is gisteren in zware mist een Fok ker F-28 van de Turkse luchtvaartmaat- SYDNEY (UPI). In Australië doen brandweerlieden nog steeds verwoede po gingen om de struikgewasbranden in de Blue Mountains, een gebergte 80 kilome ter ten westen van Sydney, onder controle te krijgen. Gisteren is voor het gebied de noodtoestand afgekondigd. De 2.000 inwo ners van de door het vuur bedreigde plaatsjes Berambing en Mount Wilson zijn geëvacueerd. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. ter een uitzondering, omdat hierin open lijk over slachtingen wordt gesproken, bedreven door Turken in de Ottomaanse tijd. Want dat is iets wat in de Turkse pers, net als in het onderwijs, nu juist nog steeds uit de weg wordt gegaan. Voorzover de moderne Turk wordt ge confronteerd met deze problematiek, wordt hem ingeprent dat Armeniërs, op gezweept door buitenlandse machten en ondankbaar voor de tolerantie die hun eeuwenlang is betoond, in opstand kwa men en met geweldplegingen begonnen. Bij het ongehoorde kwantitatieve aspect (honderdduizenden doden bij de depor tatie van de Armeniërs) van wat dan als Turkse tegen-gewelddaden wordt be schreven, wordt niet stilgestaan. Ook niet door Soysal die schrijft dat met de Het Noordkoreaanse regeringsblad Ro- dong Sinmun heeft gisteren verklaard, dat de beslissing van de Noordatlantische verdragsorganisatie (NAVO) om in West- Europa Amerikaanse kernraketten voor de middellange afstand in stelling te bren gen, „een ernstige stap is, die zal leiden tot verheviging van de wapenwedloop en die het gevaar van en oorlog in Europa dich terbij brengt”. de beschuldiging geuit dat „de Verenigde Staten door nieuwe kernwapens in Euro pa te stationeren pogen dit gebied steeds meer te veranderen in een kernarsenaal gericht tegen de Europese socialistische landen”. nd in jarige ’en is poli- iboot r met erder pelen it het ikker elkdi- le in voe- ers in sbond ‘rdag- ussen Dooi :hauf- groot- melk 11. De s niet iersO' West- lering janu- tituut serste West- ;te op n. Al- it, za- doen i taal- pson- eidin- deel- srdet- ingen rheid t een nder- g be- MADRID(Reuter). Zaterdagavond zijn de traditionele Madrileense nachtwa kers weer op straat verschenen. Zij dra gen een gummiknuppel en een spuitbus om zich te weren tegen belagers. De „Serenos” werden drie jaar geleden ontslagen omdat de oude gebouwen die zij moesten bewaken en die zij slechts kon den binnenkomen met behulp van reus achtig grots sleutels, nagenoeg verdwenen 'waren. De „Serenos” die destijds te horen waren door de rammelende grote sleutel bossen die zij droegen, hebben thans een nieuwe en minder schilderachtige functie, namelijk het assisteren van de Madrileen se politie. Zaterdagavond verschenen de eerste 360 nachtwakers op straat en daarmee loste de socialistische burgemeester van Madrid, Enrique Tierno Galvan, een ver kiezingsbelofte in. logen i Wa re lo- n rei- n op al 30 oud ;en. iming lag te ft. Dit rzitter China i daar rp de wacht chten 'egge- iagge- sr. amen ?hap- eken ikten onin- it de kan hete spro- rnter- veld, i on- mid- vrij- ver- IOUW- ver- van uibië. g op st uit 1, die -e he w de voor eder- Valentin Falin, eerste plaatsvervangend chef van de afdeling internationale voor lichting van het Centrale Comité van de Russische communistische partij en voor malig Russisch ambassadeur in Bonn, en Vadim Zagladin, plaatsvervangend leider van de afdeling buitenlandse betrekkin gen van het Centrale Comité, gingen uit voerig in op de toestand, ontstaan na het besluit van de NAVO inzake de produktie en plaatsing van Amerikaanse raketten voor middellange afstand. van president Kenneth Kaoenda laten we ten de sancties niet meer te zullen toe passen. President Machel zei ook, dat Mozambi- REIMS (Reuter). Enkele Fransen hebben er voor gezorgd dat zij de ko mende feestdagen overvloedig cham pagne kunnen drinken. Zich voor doend als wijnkopers stapten zij een opslagplaats in Reims binnen en ver dwenen met 25.000 flessen. Pas na eni ge uren werd ontdekt dat de papieren die zij hadden overgelegd, vals waren. De gestolen champagne vertegenwoor digt een waarde van naar schatting 350.000. WASHINGTON (AFP). De Somali sche regering heeft de Verenigde Staten het gebruik van de basis Berbera aange boden. Dit is uit bronnen die in nauw contact staan met het Amerikaanse minis terie van Defensie vernomen. Dezer dagen reist er een delegatie van hooggeplaatste Amerikaanse functiona rissen door het Midden-Oosten op zoek naar bases voor de Amerikaanse strijd krachten. Zij heeft inmiddels de Saoedi- sche regering geraadpleegd en zal na So malië bezoeken afleggen aan het sulta naat Oman en aan Kenia. Volgens de bovengenoemde bronnen zou premier Barre zijn aanbod hebben gedaan om de betrekkingen met het Wes ten te verstevigen. De ooit innige Somali sche relatie met de Sovjet-Unie is ziender ogen verslechterd nadat Moskou in de oorlog die Somalië en Ethiopië om de Ogadenwoestijn hebxen gevoerd, de zijde van Addis Abeba koos. Berbera ligt aan de Golf van Aden en biedt ruime faciliteiten voor het onder houden en het repareren van grote oor logsschepen. Ook is er een vliegveld dat kan worden gebruikt door Amerikaanse bommenwerpers van het type B 52 en beschikt zij over uitgebreide huisvestings- capaciteit. Voor de Ogadenoorlog in 1977 deed Berbera dienst als basis voor de Russische vloot. ge-universiteit tot een communistische cel behoorde, waartoe onder meer ook Bur gess en MacLean behoorden. De spionage-activiteiten van Caimcross kwamen aan het licht toen Britse veilig heidsmensen het overlopen van Burgess en MacLean onderzochten. Caimcross werd daarop gevraagd zijn baan op te geven. Hij vertrok daarop naar het vaste land van Europa. Naar verwachting zal deze onthulling leiden tot verdere druk op de regering- Thatcher meer gegevens te publiceren over het spionage-schandaal, waar hoge ambtenaren bij betrokken zijn. voor de Russen. Een derde man in dit complot, veiligheidsagent Kim Philby, nam eveneens de wijk naar Moskou en Anthony Blunt,, een voormalig kunstadvi seur van koningin Elizabeth, werd vorige maand ontmaskerd als een lid van dezelf de groep. Caimcross zei tegen de Sunday Times dat hij in de jaren dertig op de Cambrid- zater- intoe- urgse man jerso- hotel- niet nog affici- kt uit MOSKOU, TOKIO (AP/Reuter). Twee vooraanstaande Russische politici hebben zaterdag voor de Russische televisie verklaard ervan overtuigd te zijn dat de ontspanningspolitiek ook in de jaren tachtig zal worden voortgezet. (Van onze redactie binnenland) NEW YORK. In de Verenigde Staten zijn in het afgelopen weekeinde tenminste 33 mensen bij vliegtuigongevallen om het leven gekomen. Zeker veertien particulie re vliegtuigen stortten neer. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse lucht vaartdienst is het grote aantal ongelukken te wijten aan slechte weersomstandig heden. In de buurt van de Turkse hoofdstad moord door een Armeniër op Talat Pas ja, een van de drie leiders van het jong Turkse regime, enkele jaren na de Eer ste Wereldoorlog, aan de wraakacties een eind was gekomen. Anders dan de Duitsers na de joden moord, anders ook wel dan de Amerika nen na wat ze de Indianen aandeden, hebben de Turken zich, ook al zouden ze een verontschuldiging kunnen vinden in het andere regime dat toen heerste, nooit serieus verdiept in de documentatie en in de (schuld)vraag waarom de volken- moord op de Armeniërs gepleegd werd. Door het woord „genocide” in haar naam op te nemen, is een van de moor- dorganisaties er nu in geslaagd dit ook in de Turkse pers geregeld gedrukt te krijgen, wat ongetwijfeld een van haar voornaamste oogmerken was. Maar daarmee komt de Turkse „bewustwor ding” van wat er eerder deze eeuw is gebeurd natuurlijk geen stap dichterbij. Integendeel, het versterkt hen in de inge goten zekerheid dat de Armeniërs inder tijd met geweld „begonnen” zijn. Ze “’ndigen” er immers ook mee? BEZIERS (DPA). Zaterdag zijn bij een gewapende roofoverval op een super markt in de Zuidfranse stad Beziers drie caissières doodgeschoten. De drie vrou wen, in leeftijd variërend van 26 tot 27 jaar, waren op het moment van de overval bezig met het tellen van de kasinhoud. Zij moesten plat op de grond liggen en wer den in koelen bloede met twee schoten in de nek door de dader of daders vermoord. De politie vermoedt, dat de dader of daders hiermee getuigen uit de weg wil den ruimen, want niemand anders in de supermarkt hoorde de schoten of merkte de roofmoordenaars) op. BROKDORF (DPA). Een kleine 2000 mensen hebben gisteren gedemonstreerd tegen de bouw van de kerncentrale in het Westduitse Brokdorf. Het protest richtte zich met name tegen de rechtbank van Sleeswijk, die onlangs door individuele personen en organisaties ingediende be zwaren tegen de bouw van de centrale afwees. Onder de betogers bevonden zich onder meer verscheidene boeren uit de omge ving. Toen een deel van de demonstranten 'trachtte het ijzeren hek om het bouwter rein door te knippen en stenen wierp naar een bouwcontainer, greep de politie in. Zij gebruikte daarbij traangas en wapenstok ken. De betogers gooiden met graspollen, koemest en stenen en gebruikten ook stokken en uit de grond gerukte wegwij zers. Ondanks deze schermutselingen ging de betoging niet met dezelfde geweld dadigheden gepaard als bij de eerste grote massademonstratie tegen de kerncentrale van Brokdorf. LAS VEGAS (Reuter). Een goklokaal in het Amerikaanse Las Vegas heeft een weddenschap aanvaard van een man uit de staat Virginia, die stelt dat volgend jaar Los Angeles getroffen zal worden door een aardbeving waarbij meer dan een miljoen doden zullen vallen. Als de man gelijk krijgt, wordt hem 70 maal zijn inzet van 5.000 dollar of in totaal circa 700.000 uitbetaald. KOUROU(DPA/AFP). De tweede lan- ceringspoging van de Europese raket Ari ane in Kourou in Frans Guyana, is giste ren na enkele onderbrekingen bij het af tellen door minder goed weer, vanwege een heliumlek tot vanmiddag uitgesteld. De lancering werd 52 seconden voor het startsein tegengehouden. De eerste poging mislukte vorige week toen een computer een defect ontdekte en de motoren automatisch deed afslaan. De 80 miljoen gulden kostende Ariane is gebouwd door Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittanië en andere landen die lid zijn van het Europese ruimtebureau (ERB) van 12 naties. Zij werd in delen over de Atlantische Oceaan naar Kourou gebracht en daar geassembleerd. De 200 ton zware kunstmaan is gemaakt om telecommunicatiesatellieten in een baan te brengen, waardoor West-Europa op dit terrein minder afhankelijk wordt van de Verenigde Staten. De eerste com merciële telecommunicatiesatelliet van ERB wordt wind en weder dienende in april 1981 gelanceerd. Vandaag nog, tussen vier en 9 uur (Ned. tijd) zal een derde lanceringspoging wor den ondernomen, zo is officieel meege deeld. Het ene vliegtuigje in het water, het andere langs de weg. De Amerikaanse politie en brandweer hadden in het afgelopen weekeinde de handen vol aan zeker veertien vliegtuigongevallen. terrorisme in het binnenland steeds va ker aan buitenlandse machten wordt toegeschreven. De bekende Turkse hoogleraar in het staatsrecht Mumtaz Soysal, voorzitter van de Turkse afdeling van Amesty International, schreef hierover onlangs op sarcastische wijze in zijn rubriek in het dagblad Milliyet, onder de titel Met twee maten. Hij vroeg zich af waarom het Westen, terwijl het moord en brand schreeuwt over de gijzeling van het Amerikaanse ambassadepersoneel in Teheran (die Soysal overigens ook ver oordeelde) zich zo weinig druk maakt over de opeenvolgende moorden, elf nu al, op Turks diplomatiek personeel en familie (hij spreekt van „bijna geno cide”). Een commentaar in het in Ankara verschijnende blad Briefing vormt ech- schappij Turkish Airlines neergestort. Vier van de 43 inzittenden overleefden de ramp. Alle slachtoffers zijn Turken. Het toestel maakte een binnenlandse vlucht. Op Papoea Nieuw-Guinea zijn zaterdag vijftien mensen om het leven gekomen toen een vliegtuig tijdens een binnenland se vlucht op zestig kilometer afstand van Port Moresby tegen een berghelling vloog. Een commissie is ingesteld om de oorzaak van het vliegongeluk na te gaan. In een redactioneel commentaar, waar van een uittreksel door het Noordkore aanse persbureau werd verspreid, werd TÜBINGEN (UPI). Paus Johannes .Paulus II heeft zich bereid verklaard na Kerstmis met een delegatie van het West duitse episcopaat te spreken over het con flict tussen de Congregatie voor de Ge loofsleer en de Zwitserse, aan de universi- teit van het Westduitse Tübingen verbon den theoloog Hans Küng. Dit nieuws is gisteren uit Rome meege bracht door monseigneur Georg Moser, bisschop van Rottenburg-Stuttgart, die naar Vaticaanstad was gereisd om in de affaire zijn bemiddeling aan te bieden. De Congregatie voor de Geloofsleer heeft tuchtmaatregelen tegen Küng geno men vanwege zijn opvattingen over pau selijke onfeilbaarheid en de godheid van Jezus. De autoriteiten in Rome verboden Küng nog langer de leerstoel van theolo gie aan de universiteit van Tübingen te bezetten. MANILLA (AFP). President Ferdi nand Marcos heeft zaterdag verklaard, dat de voor 30 januari vastgestelde alge mene verkiezingen niet kunnen worden uitgesteld, „omdat het gevaar bestaat dat de toestand op de Filippijnen en in het buitenland na die datum zal verslech teren”. Hij noemde in dit verband de verhoging van de olieprijzen en de mogelijkheid dat de olie-invoer tot de helft zal verminderen als gevolg van „vijandelijkheden” in het Midden-Oosten. De liberale partij, de voornaamste op positiebeweging, verlangt als voorwaar den voor haar deelneming aan de verkie zingen dat de staat van beleg wordt opge heven, alle burgerrechten worden her steld, „onkreukbare, onpartijdige en be kwame personen” in de kiesraad worden benoemd en de termijn van de verkie zingscampagne van 30 dagen wordt ver lengd tot 90 dagen. President Samora Machel van Mozam bique zei dat het besluit werd genomen op 1—'_1—-1 waarop de totstandko ming van het wapenstilstandsverdrag in Londen werd toegejuicht en deelde verder mee dat de opheffing van de sancties om middernacht plaatselijke tijd vannacht aan, die toezicht zullen uitoefenen op het bestand. Britse troepen kwamen al eerder aan. Voor vandaag wordt een contingent uit Kenia verwacht. In totaal zullen 1200 Britse en Gemenebest-manschappen arri veren. Een militaire woordvoerder ver klaarde dat hooggeplaatste Britse legerof ficieren het Rhodesische oerwoud zijn in getrokken om voorbereidingen te treffen voor de stationering van de vredesmacht. Guerrillaleider Nkomo kwam gisteren aan in Loesaka, waar hij op het vliegveld welkom werd geheten door ongeveer 2000 volgelingen. Hij verklaarde dat hij ZAPU- commandanten naar de guerrillabases in het Rhodesische oerwoud zou zenden om de manschappen in te lichten over het bestand. Hij gaf voorts te kennen dat hij tegen het einde van de komende week naar Rhodesië zal gaan. De andere leider van het Patriottisch Front, Moegabe, vloog van Londen naar Tanzania, vermoe delijk voor overleg met president Julius Nyerere. Moegabe zou van Tanzania door reizen naar Mozambique, waar zijn troe pen zijn gelegerd. In Salisbury en verder in tal van zwarte wijken en kampen door het gehele land zijn gisteren tienduizenden sympathisan ten van Nkomo en Moegabe de straat opgegaan en hebben pogingen van de politie om hen te verspreiden, genegeerd. Volgens schattingen van de politie betoog den alleen al in de wijk Seki, aan de rand van Salisbury, ruim 25.000 demonstran ten. Groot-Brittannië hief zaterdag het verbod op politieke activiteiten van de organisaties van Nkomo en Moegabe op, maar gouverneur Soames verordende te gelijkertijd dat voor demonstraties 48 uur van tevoren toestemming moest worden gevraagd. LONDEN(Reuter). Het Britse zon dagsblad Sunday Times meldt dat een voormalige hoge Britse regerings-ambte- naar, John Caimcross, heeft toegegeven dat hij in de jaren voor de Tweede Wereld oorlog voor de Sovjet-Unie heeft gespio neerd. Caimcross zei tegen verslaggevers dat hij gegevens over de Britse diploma tieke strategie en geheime informatie over belangrijke politieke keuzes had doorge speeld aan de spion Guy Burgess. Burgess en Donald Maclean, beiden Britse diplomaten, vluchtten in 1951 naar de Sovjet-Unie, toen zij op het punt ston den ontmaskerd te worden als spionnen Ondanks dit besluit en ondanks het door president Carter aangekondigde mi litaire program voor de komende vijf jaar, aldus Zagladin, hierin bijgevallen door Falin, geloven wij dat men middelen zal vinden om op diplomatiek niveau verder te komen op de weg naar ontspanning. Hoewel Carter en de NAVO geen alterna tieven voor de ontspanningspolitiek heb ben kunnen geven, bestaat er ook naar de mening van de Sovjet-Unie geen andere mogelijkheid dan met elkaar te leven en te onderhandelen, zo zei Zagladin. ALGIERS (Reuter). In Algerije heb ben meer dan 30.000 mensen hun huizen moeten verlaten als gevolg van een zware storm, die nu al vijf dagen over het weste lijk deel van het land raast. Hij gaat gepaard met hevige regen- en sneeuwval, wegen zijn onbegaanbaar geworden en telefoonverbindingen zijn verbroken. Dit hebben Algerijnse kranten gisteren gemeld. De luchtverbinding met Salisbury wordt binnenkort hersteld. In Mozambique heb ben de guerrillastrijders van Robert Moe- gabes vleugel van het Patriottisch Front hun basis. Tanzania hief eveneens gisteren zijn economische sancties tegen Rhodesië op. Dit is in Dar-Es-Salaam bekendgemaakt door het ministerie van Buitenlandse Za ken. In de bekendmaking stond dat ook de andere frontlijnstaten Botswana, Zambia, Mozambique en Angola een einde aan de sancties hadden gemaakt. Drie Afrikanen hebben zaterdagoch tend vanuit een passerende auto het huis van guerrillaleider Robert Moegabe in een zwarte buitenwijk van de Rhodesische hoofdstad Salisbury onder vuur geno men. Twee leden van de familie Moegabe werden gewond. Volgens de politie blijkt uit de gevonden hulzen dat met Russische automatische wapens werd geschoten. Een handgranaat die door de aanvallers werd gegooid, ontplofte niet. Gisteren kwamen in de Rhodesische hoofdstad Salisbury eenheden uit Austra lië, Nieuw-Zeeland en de Fiji-eilanden (Van onze redacteur in Turkije, Frans van Hasselt) ISTANBOEL. Steeds veelvuldiger worden de laatste maanden aansla gen gepleegd op Turkse diplomaten of hun familie en op kantoren van de Turkse luchtvaartmaatschappij, die worden geclaimd door Armeense organisaties. afgekondigde boycot tegen Zambia had gisteren eveneens bij monde ■Rhodesie opheffen. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken Mag men de daders geloven, dan ope reren er twee naast elkaar: het Armeens Commando ter Gerechtigheid voor de Genocide (Turkse kranten vertalen het met „wraakcommando”), dat diploma ten neerschiet, als laatste de chef van het Turkse toeristenbureau in Parijs zater dagmorgen, en het Armeens Bevrij- dingsfront, dat, tot nu toe zonder doden, bommen plaatst in kantoren van de Turkse luchtvaartmaatschappij TAL, afgelopen zaterdagmorgen in Am sterdam. „We worden van binnen en van buiten bestookt”, luidt een kop op de voorpagi na van het boulevardblad Gunaydin van gisteren. De woede over de systemati scher wordende gewelddadigheid tegen Turken in het buitenland wordt vanzelf sprekend steeds groter, waarbij men in aanmerking moet nemen dat ook het a SI

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3