Sombere verwachtingen voor 1980 Reeks klachten over stank Irritaties onder gegijzelden Bezetters ambassade en regering oneens fi. PRINS M Passagiersschip op de rotsen in Zuidpoolgebied Vervanging Pol Pot bevestigd Begin: Israel staat Jordaan- oever nooit af Begrotingscrisis in Frankrijk het woord is aan vandaag: het weer NI HAZENBERG 4 r a agenda pagina 9 Kerst Bieb Water En verder SKANDINAVIAN SHOP I Wij wensen u een voorspoedig 1980 Tijdelijk regen GLAZEN OPEN DAKEN A ellermeyer Dat stemt u tevree... een autoradio van st (ADVERTENTIE) J Jean de Boisson: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN J paqmas e Oudejaarsavondlekkernijen RAAKS 22-24 HAARLEM onder de parkeergarage (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Neder landse Kamers van Koophan del zijn pessimistisch over de ontwikkeling van de Neder landse economie in het ko mend jaar. Zij baseren deze visie op de uitslagen van een enquête die zij onder ruim 52.000 ondernemingen hebben gehouden en waaruit onder meer blijkt, dat het herstel van onzetten en winsten dit jaar tot stilstand is gekomen. Lange Nieuwstraat 439 IJmulden - Tel. 16479 BAKKERIJ KLOOSTER APPELBOLLEN APPELFLAPPEN APPELBEIGNETS OLIEBOLLEN SNEEUWBALLEN rijk gevuld met slagroom Schotels voor oudejaar: HUZARENSALADE ZALMSALADE RUSSISCH El HORS D’OEUVRES BITTERGARNITUUR SCHOTELS vanaf 41 hapjes enz. In onze etalage is alles te zien. DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 y- - laat u ook op oudejaars avond smullen. 1,40 1,20 1,20 1,20 METZELAAR- TECHNIEK b.v. LtüdI lllliv odgg makelaardij - verzekeringen - hypotheken Kennemerlaan 162-IJmuiden-Tel. 11544 LID NBM-MCC LID NVA 'y' 70ste jaargang no. 45l. APPELBOLLEN APPELBEIGNETS APPELFLAPPEN BERLINER BOLLEN SNEEUWBALLEN SAUCIJZEBROODJES 1,20 Beurs23 Binnen- en buitenland... 2 en 3 Kunst13 Plaatselijk nieuws4,5,6,7 en 9 Radio en televisie/Strips15 Sport3133 en 35 Uitwijzer19 Weerrapporten2 Ml IJmuider Courant l ■z Bedrijfsleven: groei economie stagneert (ADVERTENTIES) 1 Zie pagina 3 Voor betere bontmode De lieden Tot vorig jaar sprak het Nederlandse bedrijfsleven over het algemeen nog van een betrekkelijke verbetering van de eco nomische positie. Dit jaar echter steeg het percentage geënquêteerde bedrijven dat Een van de gegi/zelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran leest uit de bijbel ti/dens een geïmproviseerde kerstdienst met een aantal geestelijken die hiervoor uit de VS waren overgekomen. De openbare bibliotheek in Bever wijk viert haar zestigste verjaardag. Een bewogen verleden en nog heel wat plannen voor de toekomst. Een kunstuitleen, een schoolbieb, een muziekbieb en een fonotheek staan bovenaan het verlanglijstje van de jarige. Niet minder dan 17.000 inge schreven lezers lazen in 1979 met elkaar iets meer dan 950.000 boeken Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De glastuinbouw in de noordelijke IJmond leek een weinig hoopvolle toekomst tegemoet te gaan. De oplo pende prijzen van het aardgas maken de teelt van bolbloemen, gerberas, chrysanten, komkommers en papri ka's tot een weinig lonende teelt. Nu blijkt het mogelijk het warme afval water van Hoogovens aan te wenden voor kasverwarming. Het afvalwater van Hoogovens wordt de nieuwe le vensbron van een bedreigde bedrijf stak De Westduitse oud-studentenlei- der Rudi Dutschke is dood. Op eerste kerstdag is hij overleden in het huis van vrienden. „Rode Rudi" was on der de Westduitse studenten een be kende figuur. Vrouwen, gedraagt u niet als mannen maar wel als heren. Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - telef. 15189 Anegang 21 Haarlem Tel. 321424 l EXCLUSIEVE DAMESMODE trefpunt voor de modebewuste vrouw lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gedwongen alliantie De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, de twee machtigste mogendheden van de wereld, ontmoeten elkaar in het Midden oosten steeds vaker in hun wederzijdse pogingen om in dit deel van de wereld een stabiele, onaantastbare invloed te vesti gen of te behouden. Die pogingen hebben voor geen van de twee de laatste jaren het beoogde succes, waarbij zij beide te ma ken krijgen met het reveil van de islam. Voor de Sovjet-Unie is op dit moment Afghanistan het brandpunt van activiteit, terwijl voor de Verenigde Staten tijdelijk Iran de voornaamste dwarsligger is. Het verschil in de posities van de twee naties is, dat de officiële Afghaanse regering de Russen om steun en wapens heeft ver zocht, terwijl de Verenigde Staten in Iran te maken hebben met een vijandige rege ring, nadat de Amerikaans-gezinde sjah door de islamitische geestelijkheid werd verdreven. De Sovjet-Unie heeft ongetwijfeld le ring getrokken uit datgene wat de V.S. in Iran is overkomen. In Afghanistan dreigt namelijk ongeveer hetzelfde te gebeuren. De Russisch-gezinde regering van Hafi- zoella Amin verliest voortdurend terrein aan de islamitische guerrilla’s, die kunnen bogen op de grote sympathie van de mo hammedaanse bevolking. Volgens de laat ste berichten heeft de Sovjet-Unie nu een grootscheepse militaire expeditie op touw gezet om de opstandige troepen onder de duim te krijgen, met alle risico’s van dien. Want mocht het bewind van Amin worden overweldigd, dan vallen enorme militaire voorraden en uitrustingsstukken, zware wapens en tonnen munitie in handen van de opstandelingen, waardoor een zwaar bewapende volksmilitie het land tot een belangrijke krachtbron voor de voort gaande islamitische strijd tegen de buiten landse invloeden zou kunnen maken. Ofschoon een nederlaag van de islam in Afghanistan de Amerikanen op dit mo ment in de wereldsituatie niet ongelegen zou komen, wenst Washington allerminst dat de Sovjet-Unie als machtsfactor ver der in het Midden-Oosten doordringt. Vandaar dat het Russische optreden in Afghanistan heeft geleid tot een uiting van „ernstige bezorgdheid” der Ameri kaanse regering. Toch is het feit onmis kenbaar dat de twee grote mogendheden, ondanks hun positie als twee vechtende honden, elkaar meer dan ooit nodig heb ben om te voorkomen dat de islam als derde met de vette kluif gaat strijken. Als de sombere voorspelling van de Iraanse ayatollah Khomeini over een ophanden zijn de oorlog met de V.S. zou uitkomen, zouden de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zich door een speling van het lot opnieuw in een situatie bevinden als die van 1940, toen gezamenlijke belangen hen tot een alliantie noopten. Er staat meer op het spel dan directe invloeden der grote mogendheden in mi- neraal-rijke landen als Iran en Afghanis tan. Men realiseert zich maar al te goed dat de nieuwe bezetenheid van de islam kan leiden tot een vloedgolf van religieus- politieke machtsuitbreiding in dat deel van de wereld, waar de grote technocra tieën nog steeds de brandstof voor hun welvaartsmachine vandaan halen. 41111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De klachtentelefoon van de afdeling milieuhygiëne van pro vinciale waterstaat is woensdagoch tend tussen negen en tien uur overspoeld met klachten over een pe netrante rubber-stank. De oorzaak: het (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. De radio van de Rode Khmer en de ambassadeur van de Rode Khmer in Peking hebben vanmorgen be vestigd, dat Pol Pot als premier van het verdreven regiem in Cambodja is vervan gen door Khieu Samphan, de president van Democratisch Cambodja. Pol Pot zou zijn benoemd tot opperbe velhebber van het guerrillaleger, dat vecht tegen het regiem van Heng Samrin in Phnom Penh, welke regering overeind wordt gehouden door de Vietnamezen. Volgens de radio van de Rode Khmer, beluisterd in Bangkok, zijn de wijzigingen tot stand gekomen op een landelijk con gres, dat op 15, 16 en 17 december op een niet nader aangeduide plaats is gehouden. De laatste dagen is druk gespeculeerd over het lot van Pol Pot. Er waren zelfs berichten dat hij was gedood. de omzet zag dalen van 20 tot 23. Het waren vooral de kleinere bedrijven waar zowel de winst als het rendement teruglie pen. Vorig jaar beoordeelde 50 procent van de kleinere ondernemers de winstsi- tuatie als ongunstig, dit jaar werd dat 52 procent. Volgens de Kamers van Koophandel houdt de verslechtering van het rende ment verband met de teleurstellende ont wikkelingen in de detailhandel. Kleine bedrijven in groot- en detailhandel kijken in het algemeen negatiever tegen het ko mende jaar aan dan de kleine onderne mingen in de industrie en de dienstverlen- de sector, zo concludeert men uit de enquête. Het merendeel van de bedrijven die aan de enquête hebben meegewerkt, verwacht dat de winst zich in het komende jaar zal stabiliseren. Hierbij moet worden aange tekend, dat de ondernemers hierover hun oordeel gaven voordat de verhoging van de olieprijzen en de mislukking van de conferentie van olieproducenten in Cara cas een feit was. De Kamers van Koophandel zien in de overwegend sombere beoordelingen van de ondernemers één lichtpuntje: bij de grote bedrijven zijn er meer met positieve dan met negatieve verwachtingen. Hierbij wordt echter gezegd, dat soortgelijke be oordelingen in vorige jaren veelal te opti mistisch bleken. Uit de enquête is verder gebleken dat de personeelsbezetting vooral bij de kleinere bedrijven is toegenomen, terwijl bij grote re ondernemingen een steeds grotec te kort aan werknemers ontstaat. In de indu strie blijkt dit tekort dit jaar sterk te zijn gegroeid. Sprak vorig jaar nog 31 procent van de ondernemingen in de industrie van een personeelstekort, dit jaar zei 42 pro cent van de bedrijven in deze sector te weinig personeel te hebben. Bij de kleine bedrijven bleef dit percentage 27. Een van de Amerikaanse geestelijken die kerkdiensten hebben verzorgd voor de gegijzelden, William Howard, heeft van morgen verklaard dat hij tekenen van opstandigheid heeft waargenomen onder de gegijzelden. Vooral de mariniers onder Bontspec taalzaken Haarlemmerweg 517 Amsterdam Tel. 020-823431 Lid stichting bontwaarforg Eigen ateliers (Van onze redactie buitenland) CHRISTCHURCH. Het luxe passa giersschip Lindblad Explorer, met 150 passagiers aan boord is op eerste kerstdag in Antarctica op de rotsen gelopen. De machinekamer van het onder Panamese vlag varende schip, kwam onder water te staan. Het maakte slagzij. Alle passagiers, voor het meerendeel Amerikanen, zijn van boord gehaald en door een Chileens schip aan boord geno men. Van de 53 bemanningsleden zijn er 19 aan boord gebleven om te helpen bij het redden van het schip, zo werd gisteren meegedëeld door de eigenaar, een Zweed se maatschappij. Vier Filippijnse bemanningsleden van het Panamese vrachtschip The Dindo werden vanmorgen nog vermist, nadat het schip vannacht water maakte en in brand was gevlogen ten zuiden van het Japanse eiland Naha. De rest van de be manning is door een Panamees schip van een vlot opgepikt. De bemanning van een helikopter van de Amerikaanse kustwacht heeft gisteren ter hoogte van de kust van de Canadese provincie Brits Columbia een lijk gevon den te midden van de wrakstukken van de ertstankboot Lee Wang Zin. Het met ijze rerts geladen schip had een bemanning van 30 koppen, allen Chinezen uit Taiwan. Het sloeg op eerste kerstdag om in een storm. „Het schip kapseisde zeer snel. Het is mogelijk dat er opvarenden in opgeslo ten zitten”, aldus een woordvoerder van de kustwacht. In de nacht en ochtend regen, in het binnenland mogelijk voorafge gaan door sneeuw of ijzel. In de middag van het westen uit enkele opklaringen. Minimumtemperatuur van 4 tot ongeveer 0 graden. Middag- temperatuur circa 6 graden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Franse regering is in een moeilijk parket geraakt door de uit spraak van de constitutionele hoge raad, het hooggerechtshof, dat de regering bij de behandeling van de begroting voor 1980 in het parlement in strijd heeft ge handeld met de grondwet. Er had over inkomsten en uitgaven af zonderlijk moeten worden gestemd en niet in één keer. De Nationale Vergade ring moet nu opnieuw bijeenkomen om het stemmen over te doen. De begroting voor volgend jaar is door deze uitspraak vervallen. van het koor van het Ichthus College zijn traditiegetrouw op Kerstavond door de straten van Driehuis getrokken. Kerstliederen zingend in Dickenskledij. Dit sfeer- I volle festijn is overgenomen door I een l._ Winkel. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Er bestaan meningsverschillen tussen de Iraanse regering en de bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran. De regering blijkt onder meer niet te weten hoeveel gegijzelden zich precies in de ambassade bevinden. We proberen met de studenten tot een dialoog te komen, maar er bestaat verschil van mening”, aldus de Iraanse minister Ghotbzadeh van Buitenlandse Zaken vanmorgen in een interview met de Franse televisie. hen zouden geprikkeld zijn en „vinnige opmerkingen” naar hun bewakers heb ben gemaakt. De geestelijken telden overigens 43 gijzelaars. Men heeft de na men van 35 van hen. De bezetters hebben altijd beweerd dat zij vijftig mensen in gijzeling hielden. Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft dit aantal vanmorgen nog bevestigd. In Amerikaanse regeringskringen wordt niet uitgesloten geacht dat de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties nog voor het weekeinde bijeenkomt om het Amerikaanse verzoek om een economi sche boycot tegen Iran in te stellen, te bespreken. De Sovjet-Unie heeft eerder deze week via het persbureau Tass de VS ervan beschuldigd andere landen bij hun conflict met Iran te willen betrekken door middel van ecnomische sancties. De aya tollah Khomeini heeft gisteren verklaard dat de crisis met de VS „waarschijnlijk” zal leiden tot een militaire confrontatie met Amerika. Het Amerikaanse lid van het Huis van Afgevaardigden Hansen is sinds gisteren weer in Teheran voor een bemiddelings poging. Hij zegt over contacten te beschik ken. Een eerdere poging van Hansen liep op niets uit. De bezetters van de VS-ambassade heb ben vannacht verklaard dat zij nieuwe bewijzen hebben gevonden tegen de Iraanse ambassadeur Entezam die vorige week werd teruggeroepen van zijn post in Stockholm en vervolgens werd gearres teerd. Hij zou onder meer gegevens over Khomeini hebben verstrekt aan de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. AMSTIRfWI TH..O1O-95L83I ftN6AO4rqrgAAT 10 BEVtRVJK~fL026K)-IIS3 L lossen van een schip met acrylaten in de haven van Antwerpen. De stank was in bijna geheel de wes telijke kuststrook van ons land te rui ken. Ook op het klachtennummer over milieuverontreiniging in Rijnmond te Rotterdam kwamen enkele honderden klachten binnen. Tot in het op 150 kilometer van Antwerpen gelegen Ber gen bij Alkmaar werd de rubberstank als hinderlijk ervaren. De nare lucht kon zo ver in noordelijke richting door dringen door de harde zuidelijke wind. (Van onze redactie buitenland) HEBRON. Voor de eerste keer in de afgelopen twee jaar heeft de Israëlische premier Begin zich gisteren naar de wes telijke Jordaanoever begeven. Aan zijn tocht verbond de .premier de belofte dat Israel de controle over dit gebied nooit zal afstaan. De 66-jarige Begin kwam gistermiddag aan in de joodse buitenwijk van de arabi- sche stad Hebron, enkele uren nadat de Knesset met een overweldigende meer derheid van 44 tegen 5 stemmen een wets ontwerp had afgewezen, waarin werd ge vraagd het Israëlisch recht van toepassing te verklaren op de westelijke Jordaanoe ver. De Israëlische leider zei in het parle ment, dat een dergelijke stap niet zal worden gezet, zolang de vredesonderhan delingen voortduren. koor in het Noord-Hollandse I I HAARLEM 023-350104 Ook inbouw en ontstoren gevuld met slagroom1,20

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1