VS: OPENLIJKE MILITAIRE INMENGING Guerrilla-officieren Somalië: geen basis aangeboden Bethlehem Oud-leider linkse studentenbeweging g Duizenden bij kerstfeest in Aardbeving in Zuid-Schotland Islamitische top in voorbereiding Handgranaat als antwoord op gooien vuurwerk Europese raket toch gelanceerd Patriottisch Front bij terugkeer toegejuicht 1 In New York aantal moorden naar record DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 Urbi et orbi Lijstjes Peggy Dood 3 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker oord aties •atie »nes nen nken verste- an be- 3 koel- e kust n ver- it ver- ling ding WASHINGTON(AFPZUPI). De Sov- jet-Unie heeft de afgelopen 48 uur een grote luchtbrug naar Afghanistan inge steld, via welke troepen en militair mate rieel worden aangevoerd. Op de luchtha ven van Kaboel, de hoofdstad van Afgha nistan, zijn maandag en dinsdag mogelijk al meer dan 150 vluchten uitgevoerd. Dit heeft het State Department (ministerie van Buitenlandse Zaken - red) in Was hington bekendgemaakt. Het ministerie noemt de actie een „openlijke militaire inmenging in de interne zaken van een soevereine staat”. i Russische troepen via Soldaten van de ZIPRA-vleugel van het Patriottisch Front, Zimbabwe People s Republican Rudi Dutschke in bad verdronken g vori- i Port net de lie als r Alk- 3 ij het uit de ft het or het unver- geling geren- zet. outers Carrier innen 1 spe- 3 vor- lat bij n een :ht op ig- ISLAMABAD (AP). De Pakistaanse president, generaal Mohammed Zia Oei Haq, heeft gisteren verklaard, dat volgend jaar een topconferentie van staatshoof den van islamitische landen zal plaats vinden. Hij zei dit op een persconferentie na zijn terugkeer van een driedaags bezoek aan Saoedi-Arabië, waar hij gesproken heeft met koning Chaled en kroonprins Fahd. Hij was ook het eerste islamitische staats hoofd, dat de Grote Moskee in Mekka bezocht na de bezetting ervan door afval ligen. Ongeveer duizend mensen woonden de nachtmis in de kerk bij, terwijl zeker tienduizend anderen de mis volgden op een groot televisiescherm op het plein voor de kerk. Israëlische militairen be waakten de omgeving in verband met mogelijke aanslagen. Bethlehem was meer dan een dag voor de feestelijkheden gesloten voor anderen dan inwoners en toeristen. Iedereen die de stad in wilde, moest zich onderwerpen aan een onderzoek met metaaldetectors. NEW YORK (Reuter). Dit jaar zijn in New York al 1.692 moorden gepleegd en dat is meer dan het record aantal van 1691 in 1972. Dit heeft een woordvoerder van politie in New York bekendgemaakt. Hij was docent aan de uni- versiteit van Aarhus en heeft ook enige tijd aan de universi- teit van Groningen colleges ge- sommigen met spandoeken met de tekst „Welkom aan de helden” naar het vliegveld van Salisbury gegaan om de commandanten te verwelkomen. Hun te rugkeer is mogelijk gemaakt door de tot standkoming vorige week op de Rhodesië- conferentie in Londen van een wapenstil- standsverdrag tussen de verschillende partijen. In de middaguren maakte de politie, niet meer bij machte de menigte in toom te houden, gebruik van wapenstok en hon den. Een aantal personen werd door de dieren gebeten, onder wie een Britse filmer. Dit optreden van de politie is gehekeld door de leiders van het Patriottisch Front, die aan de Britse gezagsdragers hebben gevraagd erop toe te zien dat de agenten zich niet meer tegenover de Afrikanen gedragen „zoals zij jaren gedaan hebben”. Waarnemers zien in de ontvangst van de guerrilla’s een aanwijzing omtrent de po pulariteit waarin het Patriottisch Front zich zal kunnen verheugen bij de komen de verkiezingen. Functionarissen in Washington, die enige dagen gele den al met journalisten spraken over Afghanistan, onder streepten dat Amerika geen „fysieke relatie” ziet tussen de Russische militaire opbouw in Afghanistan en de crisis ronde de gijzeling in Teheran. Maar ze meenden wel dat de groeiende militaire aanwezigheid van de Russen in en rond Afghanistan „gevolgen heeft voor Iran op de lange termijn niet de situatie rond de gijzeling. Als dit in Afghanistan kan gebeuren, kan het ook in Iran”, aldus de functionarissen. Ze wezen er nog op dat Pakistan „al sinds jaren her bezorgdheid heeft getoond over het traditionele Russische beleid toegang te zoeken tot de Indische Oceaan via verschillende delen van het gebied”. 1. Titiaan, 2. Tintoretto, 3. Giorgione, 4. Carpaccio, 5. Velasquez, 6. Rembrandt, 7. Giotto, 8. Botticelli, 9. Duerer, 10. Michel angelo. U ziet het, zeven van de tien zijn Italia nen, geen wonder dat zij ereburgeres van Venetië was. Goede berichten verder over de groeien de talenkennis van paus Jan Paul II. Sprak hij vorig jaar de traditionele kerst wens nog uit in 24 talen (ruim twee maal zoveel als wie ook van zijn voorgangers bij dezelfde gelegenheid ooit had ge bruikt), dit keer steeg hij (m et stip!) in één jaar naar de 35 talen! Wij waren er ook weer bij: „Zalig kerstfeest en gelukkig nieuwjaar!” De Joegoslaven moeten hele maal wel verguld zijn geweest, want hij wenste hun zowel in het Sloveens, als in het Kroatisch en in twee Servische talen (hoewel ik er maar eentje ken, evenals de Serven) een echt zalig kerstfeest toe. Als klap op de vuurpijl kregen we te horen dat iedereen die de zegen ter plekke in ontvangst was komen nemen, maar ook iedereen die televisie had gekeken of het „urbi et orbi” via de radio had beluisterd, een volle aflaat had verdiend. Ik ben nu al zo’n jaar of twintig televisiecriticus, ik heb honderden KRO-programma’s bekeken en soms zelfs goed bevonden en toch was dit bij mijn weten het eerste televisiepro gramma waarmee ik een volle aflaat ver diende. Nu ben ik door familieomstandig heden nooit katholiek geworden, dus had ik er niet veel aan hoewel het me heus wel iets déé, maar ik kan me voorstellen dat het voor wel-katholieken ongekende mo gelijkheden biedt. Ook nu weer sprak de paus zich uit tegen abortus en tegen alle soorten en merken voorbehoedmiddelen, dus ik zag al visioenen voor me van al die miljoenen katholieken over de hele we reld, die de volgende keer de televisie in de slaapkamer zetten, om één keer per jaar de zonde met voorbehoedmiddel te kunnen bedrijven en daarvoor toch met een een volle aflaat te krijgen. Maar zo simpel ligt het toch niet, lichtte een katho lieke collega mij voor. Als je gezondigd hebt, kun je vergeving krijgen via de biecht, maar dan moet je wel berouw tonen en beloven het nooit meer te doen. Wat dan nog rest is de straf, hier of in het hiernamaals en die straf kun je inwisselen tegen zo’n volle aflaat. De volle aflaat is dus een soort cadeaubon waarmee je wel de straf, maar niet de zonde kunt inwisse len. Ik zeg het maar even, om de teleurstel ling te voorkomen. En hier volgt dan haar lijstje van tien grootste moderne schilders: 1. Picasso, 2. Miro, 3. Kandinski, 4. Klee, 5. Duchamp, 6. Braque, 7. Ernst, 8. Matis se, 9. Pollock en 10. Magritte. De Italianen blijken het schilderen lelijk verleerd te zijn. Niet eentje heeft Peggy’s Top Tien Modern gehaald! (Gro- dagen Nigeria g voor iNWB stand perio- blijkt weede rijd de zet de- we ok- sis 4e- va- SALISBURY (AFP). In Rhodesië is gisteren door tienduizenden zwar ten de terugkeer in de Rhodesische hoofdstad Salisbury gevierd van 90 commandanten van het guerrillale- ger van het Patriottisch Front, die zullen meewerken aan de totstandko ming van een wapenstilstand mor gennacht. Om haar alsnog te eren, zal ik de twee lijstjes voor u overnemen die zij voor „The Book of Lists” samenstelde van de 10 grootste schilders uit het verleden en de 10 grootste moderne schilders. Eerst die uit het verleden: iklijk uilen ische oreti- art I men- WB. 1981 voor dan mger vordt r het goed- irden jaar van BETHLEHEM-VATICAANSTAD (UPI/ REUTER/AFP). Duizenden mensen uit alle werelddelen hebben op Eerste Kerst dag de feestelijkheden en de nachtmis in Bethlehem bijgewoond. ïsma- n. Al- nder- insfu- anlei- g van ?paal- racht. com- KOUROU (AFP). Maandag om 18.14 uur Nederlandse tijd, is van de Franse ruimtevaartbasis Kourou in Frans Guya na de Europese ruimteraket Ariane met succes gelanceerd. De afgelopen tien dagen moest de lance ring tweemaal worden uitgesteld wegens technische mankementen. Ook maandag nog moest een defect aan een ventiel wor den verholpen. De lancering van de 200 ton wegende raket is de eerste van vier proeflancerin- gen. Het project van het Europese Ruim- tevaartbureau (ESA) moet de elf deelne mende Europese landen, waaronder Ne derland, onafhankelijk van Amerikaanse raketten maken voor het in een baan om de aarde brengen van satellieten voor onderzoek en telecommunicatie. zan en- ■nd ko- ui- rn- ed. IA, les ■ta ■nop- iging haar sens: ciale t de n de neeft tieke trijfël MOGADISCIO (AFP). Somalië heeft gisteren berichten tegengesproken vol gens welke het de VS een militaire basis zou hebben aangeboden. De Somalische minister van Voorlichting, Abdelsalam sjeik Hussein, zei op een persconferentie dat de Amerikaanse delegatie die Somalië onlangs heeft bezocht, niet heeft gevraagd om een dergelijk aanbod. De berichten dat er een basis aangeboden zou zijn, missen iedere grond. Het afgelopen weekeinde nog had een functionaris van het State Department gezegd, dat er op dat moment al minstens 1500 Russische gevechtstroepen in Afghanistan waren, en dat er al zeker een jaar lang in dat land 3500 Russische militaire adviseurs zijn. Na de bekendmaking van Hodding Carter werd uit officiële Amerikaanse bronnefa vernomen dat er nu wellicht al 4000 tot 5000 Russische militairen met gevechtsuitrusting in het land zijn, hetgeen een verdubbeling van de Russische militaire aanwezigheid in Afghanistan zou betekenen. Woordvoerder Carter: „Wij geloven dat leden van de internationale gemeenschap een dergelijke openlijke mi litaire inmenging in de interne zaken van een onafhanke lijke, soevereine staat moeten veroordelen. Wij maken ons standpunt direct aan de Russen kenbaar.” De rege ring in Kaboel wordt de laatste maanden steeds sterker bedreigd door islamitische opstandelingen, die al grote delen van het land onder controle zouden hebben. De commandanten, op wier hoofd tot voor kort een prijs stond, hebben 15 jaar buiten hun vaderland gewoond. Onder hen zijn Lookout Masuku, commandant van het Revolutionaire Volksleger van Zimbabwe (ZIPRA) van Joshua Nkomo en generaal Rex Nhongo, commandant van het Afrikaanse Nationale Bevrij dingsleger van Zimbabwe (ZANLA) van Robert Moegabe. Volgens verschillende schattingen wa ren tussen de 15.000 en 50.000 Afrikanen Army, keren terug naar Rhodesië. Zij werden door vele duizenden mensen verwelkomd. Water- liljoen n de GLASGOW (UPI). Een aardbeving in Zuid-Schotland heeft gisteren lichte scha de veroorzaakt. Het was de sterkste aard beving in 200 jaar in dit gebied. De aardschok die een sterkte had van 4,5 op de schaal van Richter, werd ook in Noord-Engeland en Noord-Ierland ge voeld. Seismologen deelden mee dat gis termorgen om 3.54 drie sterke schokken plaats vonden. Veel mensen renden in paniek uit hun huizen. Er is geen melding gemaakt van gewonden. Vanaf vandaag gaan de officieren, sa men met het Gemenebestlegertje dat toe zicht moet houden op naleving van het bestand, naar de verzamelplaatsen en kampementen waar de guerrillastrijders zich vanaf zaterdag moeten melden. Te gen 4 januari moeten allen ervan op de hoogte zijn, dat de oorlog is afgelopen en alle wapens moeten zwijgen. Op het moment dat Venetië, de mooiste stad ter wereld, tot aan zijn knieën in het water stond, overleed op 82-jarige leeftijd Peggy Guggenheim, sinds dertig jaar zo’n beetje Vrouwe Venetië, dankzij het paleis- jes aan het Canal Grande dat zij betrok en waarin zij haar kunstcollectie onder bracht, die als de belangrijkste privé-col- lectie van de moderne kunst bekend stond. Een jaar of dozijn geleden hebben we het museum bezocht. Het hield het midden tussen een museum en een heel groot woonhuis, waar je als genodigde voor een rustige party doorheen mocht wandelen. En naar de schilderijen aan de wanden keek zoals je door de wachtka mer drentelt van een tandarts waar je voor het eerst komt, nieuwsgierig naar de aard en kwaliteit van de kunstwerken aan de muur. Ik meen me te herinneren dat het mij een beetje tegenviel: de bekendste namen, niet altijd de betere werken. Maar misschien hingen die toch in haar slaap kamer, weet je veel. In ieder geval herin ner ik me de schilderijen minder goed dan de grafsteentjes voor al haar overleden hondjes in de tuin, met roepnaam en sterf datum. Het waren er wel een stuk of tien en omdat zij toen nog geen twintig jaar in dat huis in Venetië woonde, moest de conclusie wel zijn dat zij gemiddeld twee jaar met een hondje deed. Ze had er natuurlijk een heel stel, ik gok op vijf tegelijk, maar die zal ze toch, net als bij de Académie Fran<?aise, pas hebben aange vuld als er weer eentje was komen te overlijden, zodat er elke twee jaar wel weer reden was voor peilloos verdriet en de troost van een nieuwkomertje. Omdat honden geacht worden een jaar of vijftien te worden, heb ik indertijd bij het kijken naar die liefdevolle grafjes achter in de tuin van Peggy Guggenheim wel even gedacht dat zij misschien wel eens ge dachteloos op een van die vele om haar heen draaiende hondjes ging zitten en dan vergat op te staan. (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) BONN. De Westduitse oud-studentenleider Rudi Dutschke (39 jaar oud) is dinsdag in de Deense stad Aarhus overleden. In een huis van vrienden werd hij dood aangetroffen in het bad. Volgens mededelingen van de Deense politie kreeg Dutschke een toeval terwijl hij een bad nam en is hij verdronken. De aankomst uit de Zambiaanse hoofd stad Loesaka van een eerste groep van 48 officieren van ZIPRA, leidde tot opgeto gen tonelen. De autobus waarin de in camouflagepakken gestoken officieren zaten, werd door de menigte bestormd. Iedereen wilde de inzittenden de hand schudden. Westduitse studenten een be kende figuur. Hij groeide uit tot de onverzoenlijke leider van een linkse studentenbewe ging die zich fel verzette tegen de „grote coalitie” tussen chris- ten-democraten en sociaal-de- mocraten en de oorlog in Vietnam. Nadat in juni 1967 tijdens een demonstratie tegen het bezoek van de inmiddels afgezette sjah aan Berlijn een student door politiekogels werd gedood, lan ceerde Dutschke samen met de Socialistische Duitse Studen ten (SDS) een „anti-autoritaire campagne”. Deze was het be gin van een golf van ongere geldheden en betogingen die in het voorjaar van 1968 een groot deel van West-Europa in een chaos stortten. Kort daarna, op 11 april 1968, werd Dutschke het slachtoffer van een aanslag. De 23-jarige rechts-extremist Josef Bach mann schoot hem drie kogels in bovenkaak, borst en schedel. Dutschke overleefde de aan slag; Bachmann werd tot zeven jaar veroordeeld, maar pleeg de in de gevangenis zelfmoord. Na twee maanden in het zie kenhuis verlieten Dutschke, zijn Amerikaanse vrouw en zoontje Hosea-Che West-Ber lijn. Eind 1968, toen Dutschke nog steeds niet hersteld was van de aanslag op hem, ging het gezin naar Engeland. Hij wilde zijn studie sociologie afmaken aan de universiteit van Cambridge, maar werd door de toenmalige conservatieve regering uitge- groep >licht- jr het gede- ilidair ?eraar ;evan- n. De jr het opge- enten ,-rS Berichten uit de Indiase hoofdstad New Delhi maken melding van een ophandep zijnde Russische interventie, wellicht aan het einde van deze week, in de provincie Badaksjan, die grenst aan de Sovjet-Unie, China en aan Pakistan, en die volledig onder controle zou staan van islamitische opstandelingen. Woordvoerder Hodding Carter beklemtoonde gister avond dat de Russische luchtbrug naar Afghanistan direct in strijd is met de herhaalde verklaringen van Moskou over niet-inmenging, en met de waarschuwingen die de Russen de laatste weken tot de Verenigde Staten hebben gericht in het verband van de Iraanse crisis. „Het lijkt erop dat de Russen een nieuwe grens overschrijden in hun militaire ontplooiing in Afgahnis- tan”, zei Hodding Carter de woordvoerder van het State Department. Hij voegde eraan toe dat er al zeker 5 Russische divisies zijn gemobiliseerd in de Sovjet-Unie, juist boven de noordelijke grens van Afghanistan. Over de luchtbrug zei hij letterlijk: „Op 25 en 26 december was er een grootscheepse Russische luchtbrug naar de inter- In Bethlehem traden veertien koren uit acht landen op. Daaronder bevond zich er een uit Rhodesië, dat kort na de onderte kening van de wapenstilstandsovereen- komst toestemming kreeg naar Bethle hem te komen voor het zingen van kerst liederen. Paus Johannes Paulus II heeft in zijn kerstboodschap de wereld dinsdag opge roepen een eind te maken aan de wapen wedloop. De paus sprak deze oproep uit in een kort Urbi et Orbi vanaf het balkon van de St. Pieter. Op het plein voor de St. Pieter waren ongeveer 300.000 gelovi gen samengekomen. Op Tweede Kerstdag deed de paus een oproep tot hulp aan de Cambodjaanse vluchtelingen. De paus verscheen aan zijn raam voor het angelus-gebed, waarvoor een menigte van naar schatting 30.000 mensen naar het plein voor de St. Pieter was gestroomd. Voor hij over ging tot het gebed, las hij eerst een brief voor over Cambodja die hij, naar hij zei, vlak voor Kerst had ontvangen. De officieren van ZANLA kwamen pas acht uur later. Als gevolg van het uit gaansverbod dat van kracht is, waren de meeste mensen toen al naar huis gegaan. Niettemin was de commandant van ZIPRA aanwezig om de mannen van ZANLA welkom te heten. Tijdens de grootscheepse jacht op de leden van de Baad- er-Meinhofgroep aan het begin van de jaren zeventig weigerde Dutschke terug te keren naar West-Duitsland. Volgens hem zou zijn leven in gevaar zijn bij zoveel politiegeweld. De laatste tijd was Dutschke weer rede lijk veel in het Duitse nieuws door zich in te zetten voor de „Groenen” (milieu-bescher- mingsgroeperingen). Zo stond hij op de nominatie om be stuurslid te worden van de over enkele weken op te rich ten nieuwe Groene Partij. MANILLA (UPI). Opgeschrikt door knallend vuurwerk heeft een man op de Filippijnen een handgranaat in de rich ting van zijn buren gegooid, een jongeman gedood en vijfentwintig personen gewond. Volgens de lezing van de politie was de 27-jarige venter Amador Rufo gister avond in zijn woning in een achterbuurt van Quezon City bij de hoofdstad Manilla, toen hij werd opgeschrikt door de knal van vuurwerk. Veronderstellende dat drie buren hem een poets hadden willen bak ken, greep Rufo een handgranaat die in zijn woning lag en wierp die naar hen. Een jongeman van 19 jaar kwam om het leven en vijfentwintig personen werd gewond, onder wie de drie buren. Volgens de politie zagen ooggetuigen Rufo met een tweede granaat weglopen. geven in sociologie en filosofie. Dutschke werd in 1940 in het ten noorden van Berlijn gele gen Schonfeld geboren als zoon van een postbeambte. Toen dat deel van Duitsland na de Tweede Wereldoorlog com munistisch werd, weigerde Dutschke dienst te nemen in het Oostduitse Volksleger en week hij - na een tijd als verte genwoordiger tussen Oost- en West-Berlijn heen en weer te hebben gependeld - in 1960 uit naar West-Berlijn. In 1961 ging hij sociologie studeren aan de Vrije Universiteit in het weste lijk deel van de stad en werkte hij mee aan het uitgeven van een links georiënteerd tijd schrift. „Rode Rudi”, welke bijnaam hij al snel kreeg, werd onder de i i luchtbrug naar Kaboel nationale luchthaven van Kaboel, wellicht ging het daar bij om meer dan 150 vluchten. Tot de toestellen behoor den grote transporttoestellen (van het type Antonov-22) en kleinere (van het type Antonov-12). Op de luchthaven van Kaboel zijn verscheidene honderden Russische mili tairen gezien en verschillende soorten veldmaterieel zijn aangevoerd. Ik kan u geen schatting van aantallen geven”. wezen wegens „subversieve ac tiviteiten”. Hierna week het ge- zin-Dutschke uit naar het Deense Aarhus.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3