Toepassing voor kasverwarming in studie Van een Kerstviering in Velserduin Vrouw gewond bij aanrijding s i eenzaam hondje. kwispe door 3 Knelpunt Alternatief DICKENS WAART DOOR DRIEHUIS It Tijdelijk ’n auto nodig? I Het LWU Motorhuis Umond è7.25reesr Strohalm" B iW go 4 5 DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 IJMOND I o o o o o o 5 Hoogstraat 10 - Tel. 023-3? 12 95 't straatje t/o de melkbrug LETRASET ART-MATERIALS AF WRIJF LETTERS FAMILIEDRUKWERK Koningstraat 40/42, Beverwijk Telefoon 02510-29162 SKIËN... alleen voor WINTERSPORTERS? Huur dan een praktisch nieuwe Opel bij het betrouwbare bedrijf voor auto verhuur voor één of meer dagen of weken/weekends. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Hoogovens steekt de glastuinders direct rond het bedrijf de helpende hand toe met een leverantieplan voor overtollig koelwater. Glastuinders in het ge bied IJmond-Noord (Heemskerk/ Beverwijk) kunnen bij tenuit voerlegging voor kasverwarming overschakelen van het peperdure aardgas naar afvalwater dat het staalbedrijf op de vereiste tempe ratuur in overvloed kan leveren. Hoogovens, door optredende gas schade aan gewassen decennia lang als bedreiding ervaren, is daarmee redder in de nood voor een sector met uiterst geringe overlevingskansen door voortdu rend stijgende gasprijzen. Veel deelnemers aan vierde scoutingloop WELNEE! 20 SKI-LESSEN ski-piste "DE MEERBERG” Arnolduspark 10 HOOFDDORP ju f - Zware industrie en tuinderij, twee bedrijfstakken die binnen het IJmondgebied in een merkwaardige symbiose leven. Hoe de Voor de zogenoemde intensieve teelten De Beverwijker L. Beentjes (LTb-afge- ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) 0 (ADVERTENTIE) jr r Op de avond voor Kerstmis herleefde de sfeer uit de tijd van Dickens in de straten van Driehuis, waar het school- koor van het Ichthus College een rond gang maakte in toepasselijke kledij, bij gelicht door stallantaarns. veel belangstellenden trok eindigde om streeks kwart over elf bij de Engelmun- duskerk. vaardigde) fungeert als secretaris in de technische werkgroep. Overschakeling op het koelwatersysteem van Hoogovens ziet hij als laatste strohalm voor de glastuin derij. „Toepassing van het Hoogovens- koelwater als warmtebron kan een nieu we impuls inhouden voor de tuinderij onder glas. Deze sector kan het met de huidige stookkosten al nauwelijks bolwer ken”. Het alternatief dat Hoogovens biedt betekent allereerst een brok bestaansze kerheid voor de glastuindersgroep. Los daarvan noemt de heer Beentjes nieuwe expansiemogelijkheid voor de branche van belang. „Voor de glastuinderij zijn de uitbreidingsmogelijkheden in het gebied optimaal te noemen. Steeds stijgende stookkosten stonden tot nu toe zo’n ont wikkeling echter in de weg. Met verdere prijsstijgingen in het verschiet was inves teren in kassenbouw tot nu toe volstrekt onverantwoord. Nu Hoogovens als warm televerancier in beeld komt kon dat wel eens drastisch veranderen”. Voor de betrokkenen bij Hoogovens en de toekomstige afnemers is nu nog knel punt de financiering van het aan te leg gen buizennet. Daarbovenop komt de vraag wie opdraait voor de aanloopkos ten. Hoogovens zelf trekt op dit punt de handen terug. Voor bekostiging van dit energiebesparende projekt is daarom alle hoop gevestigd op het rijk. Den Haag bood eerder voor soortgelijke projekten al financiële steun. Inbraak. Op eerste kerstdag is bij een inbraak in een woning aan de Kerkweg in Santpoort-Noord voor 635 gulden aan bui tenlands en Nederlands geld gestolen. VELSEN. De vierde scoutingloop van dit seizoen trok ondanks het gure weer 240 deelnemers. De wedstrijd werd gehouden op het IJmuidense strand. De jongens en meisjes liepen vijf kilo meter. Aart Hulleman werd eerste bij de jongens, terwijl B. T. Ebbeling en R. Run nenburg respectievelijk tweede en derde werden. Linda Scheringa behaalde bij de meisjes de eerste plaats. Zij werd gevolgd door Mariek van de Bijl en Wendy van Dam, die tweede en derde werden. De 10 kilometer werd bij de heren ge wonnen door Gerard van Lent. Tweede werd Johan van Ikelen, terwijl Ben de Vries op de derde plaats eindigde. M. Helsloot kwam bij de dames op deze af- Het ladderklassement wordt na vier scoutingslopen bij de jongens aangevoerd door Aart Hulleman, bij de meisjes door Wendy van Dam en bij de dames door T. Hurkmans. Johan van Ikelen staat bij de heren op de eerste plaats en V. J. Schou ten voert de veteranen aan. HET HELE JAAR GEOPEND, OOK VAN DE ZOMER! ijk en 23- aan lek ele De de ug- aar lijk an- lijk ge- we ad d ing ste in DOt lis ten art at- ge- srs is ar- ter en üg id- en •or ei- te m. ijk en ep en en rit de iie >er en Id- lal l?” ird De traditie welke het schoolkoor van het Ichthus College in Driehuis hand haaft krijgt navolging in Winkel in de kop van Noord-Holland, waar een oud- lid van het koor het initiatief heeft geno men om ook daar jaarlijks een rondgang in de stijl van Dickens te organiseren. Evenals vorig jaar hadden bewoners en medewerkers van het verpleeghuis Vel serduin te Driehuis een Kerst-lnn waar bij niet alleen de familieleden van bewo ners en medewerkers maar ook de inwo ners van Driehuis uitgenodigd waren om in Velserduin kerst te komen vieren. In het Trefcentrum van het verpleegtehuis was er gelegenheid om een praatje te maken met een oude bekende of om een spelletje te doen terwijl tevens thee en koffie werden geschonken. Om half vier ’s middags kwam tenslotte het Leger des Heils om in het trefcentrum enkele kerst liederen te spelen en te zingen. De Werkgroep Afvalwarmte van het staalbedrijf inventariseerde in 1974 de toepassingsmogelijkheden van de afval warmte uit koelwater, luchtkoeling en rookgassen die momenteel nog onge bruikt verdwijnt in de lucht of in omlig gende havenbekkens. Pas nu wordt daar serieus op ingegaan door de glastuinders. Een eerder deze maand ingestelde werkgroep bekijkt het plan op de techni sche merites. In de rapportage van vijf jaar geleden komen slechts globale cijfers voor over het oppervlak (450 hectare, in een straal van 30 kilometer) dat Hoog ovens met de toekomstige warmwater voorziening zal kunnen bestrijken. Open ligt nu nog aard en omvang van het aan te leggen buizennet (onder, dan wel boven gronds) en het aantal (glastuinders) dat aansluiting wil op de nieuwe warmtebron ten behoeve van hun kweekkassen. Onbe kend is uiteraard ook nog het kostenas pect. Een gunstig verschil ten opzichte van de huidige stookkosten is bij het lo pende overleg hoe dan ook uitgangspunt. Het slachtoffer zat in een auto, die werd bestuurd door haar 33-jarige man. Deze reed op de Hagelingerweg en kreeg geen voorrang van een 45-jarige in België woonachtige Nederlandse automobilist, die van de Santpoortse Dreef de Hagelin gerweg opreed. Beide auto’s werden bij de aanrijding totaal vernield. stand als eerste over de streep. Klaas Ebbeling was bij de veteranen de snelste. V. J. Schoutsen haalde een overwinning op de 21 kilometer bij de heren. Sibo van de Laan en Hans Mikkers werden op deze afstand tweede en derde. Corrine Kalbs- fleisch werd eerste bij de dames, terwijl Rein Scheringa op deze afstand bij de veteranen als eerste over de streep kwam. De inwoners van Driehuis was ge vraagd aan de sfeer bij te dragen door de gordijnen deze avond niet te sluiten. Aan dit verzoek was vrijwel algemeen gevolg gegeven. De rondgang die herhaaldelijk onderlinge relatie ligt kwam de afgelopen weken naar boven na uitlatingen in tuinderskringen over toepassing van het Hoogovenskoelwater. Contacten daarover werden in recordtijd gelegd. volwassenen NAAM: Dumpie LEEFTIJD: 2 jaar RAS: geen... SOORT: Manneke PRIJS: 60,- INLICHTINGEN: 02550-25744 Kootje, het schoothondje dat verle den week mocht opdraven, heeft het één en ander losgemaakt. Er bleek voor dat kerstexemplaar zo veel be langstelling te bestaan dat de telefoon van het Kerbertasiel een paar uur lang roodgloeiend stond. Andere liefheb bers wilden het risico niet lopen Kootje mis te lopen en spoedden zich naar het asiel. Velen tevergeefs... Maar wat heet. Éénmaal in het asiel wilden de adspirant gegadigden voor Kootje best even een blik in de hokken van de asielbewoners werpen. En zie... er was voor menigeen wat wils! Zo kon het gebeuren dat KWISPELdoor voor de laatste maal dit jaar aan de asiel- poort kwam en genoegen moest nemen met het laatste exemplaar dat voor een wandeling beschikbaar was. Nu moet „genoegen nemen met” niet verkeerd worden verstaan. KWISPEL door is in principe blij met iedere blaf fer die recht van lijf en leden de weke lijkse hoofdrol in de rubriek vervult. Goed, Dumpie is een bastaard. En met alle beste wil van de wereld zal KWISPELdoor niet kunnen bedenken aan welk ras dit gezellige „voor-de- oorlogse-hondje” zijn originaliteit te danken heeft. Een betrekkelijk klein dier. Pienter snuitje. Fraai aangekleed met een donker dek, afgewerkt met bijbehorende lichtbruine garnering. Attente bepluimde oortjes die even at tent worden gespitst als Dumpie meent „iets” te horen. Dat laatste is nog wel even aanleiding voor dolle pret. Dumpie is namelijk nogal bewege lijk. Begrijpt duidelijk niet te veel van poseren. Als het dier eenmaal kreukel- loos staat opgesteld maakt de foto graaf een geluid om de aandacht van het dier te trekken. Dumpie denkt dat dat geluid van „van achteren” komt en draait zich iedere keer bliksemsnel om. Om dat te voorkomen wordt getracht Dumpie te vangen in de zithouding. Maar ook dan springt het dier op als er „aandacht” wordt gevraagd. KWISPELdoor mag echter aanne men dat niemand in Dumpie geïnteres seerd is als fotohond. Voor het overige is het namelijk een uitermate vriende lijk huisdier. In het asiel heeft Dumpie zijn plas een tijdje opgehouden. Want niets lijkt voor een hond prettiger dan „het (plas sen, KWIS) te doen in vrijheid. Dumpie heeft die vrijheid zeker een beetje voe len aankomen. Bij de eerste de beste boom is het meteen al raak. Dumpies pootje gaat omhoog en een eindeloos lijkende stroom verlaat het hondenlijf. Een procedure die zich onderweg nog enige malen herhaalt en de fotograaf zich verbaasd doet afvragen: „waar haalt dat beest het vandaan?” Dumpie heeft nog speelse neigingen. Houdt van de buitenlucht en lijkt een veelzijdigheidshondje dat in vrijwel elk soort gezin tot zijn recht zal komen, vermits het uiteraard de aandacht krijgt waarop het recht heeft. Zo, Dumpie sluit voor 1979 de rij van asieldesperados die in onze krant te kijk hebben gestaan. Niet alle KWIS- PELdoorers bleken een succes. Maar een prettige bijkomstigheid van asiel- honden is, voor de nieuwe bazen of bazinnen, dat ze „als ze niet bevallen”, weer mogen worden teruggebracht naar het asiel. Daar hebben het afgelo pen jaar een paar mensen gebruik van gemaakt. Zeer terecht dacht KWIS PELdoor. De liefde moet van twee kan ten komen! En het kan nog zo mooi of verleidelijk in de krant beschreven en geportretteerd staan.... de praktijk wijst uit of het klikt. Het merendeel van de KWIS-galerij vond echter een warme mand. Joris Schouten, voorzitter van het Land bouwschap, zwengelde de discussie over het punt „energievoorziening” opnieuw aan tijdens een forumbijeenkomst op 27 november gehouden in De Nieuwe Slof te Beverwijk. Het tuindersgebied Bever- wijk/Heemskerk beslaat een oppervlak van circa duizend hectare. Binnen het streekplan Amsterdam/Noordzeekanaal- gebied, in juni vastgesteld, geldt hiervoor een blijvende agrarische bestemming ge specificeerd als glastuinbouw. Het kassenareaal bedraagt op dit moment niet meer dan 20 hectare. Kweekkassen voor intensieve teelten als anjers, bolbloemen, gerbera’s, chyrsanten (zogenoemde jaar- rondteelt) en ook groenteteelt (paprika’s, komkommers) waarvoor een zorgvuldige temperatuurregeling eerste vereiste is. varieert de energiebehoefte in gasge stookte kassen van 60 tot 80 kubieke me ter per vierkante meter teeltoppervlak. De kweker betaalt momenteel als grootver bruiker, 17,4 cent per kubieke meter aard gas. Een veelvoud van de gasprijs tien jaar geleden. Het tarief lag toen nog gun stig ten opzichte van stookolie. Het meren deel van de tuinders in het IJmondgebied ging om die reden over op gas voor kas verwarming. Voor 1983 wordt een verdub beling verwacht van de gasprijs. Het afvalwater van Hoogovens is met die dreigende ontwikkeling het enige nog al voor de hand liggende alternatief voor de glastuinbouw in IJmond-Noord. Het IJmuidense staalbedrijf kan zijn koelwa ter hier vlakbij de deur kwijt. Het Agra risch Beraad Kennemerland, waarin ver tegenwoordigers van de diverse tuin bouworganisaties, had op 13 december een gesprek met mensen van de afdeling energievoorziening bij Hoogovens. Resul taat was instelling van eerdergemelde technische werkgroep. Hierin hebben naast Hoogovens zitting het Energiebu- reau voor Noord-Holland, het tuinbouw- consulentschap Aalsmeer, Provinciale Waterstaat en tenslotte het gemeentelijk gasbedrijf van Beverwijk dat bij exploita tie van de nieuwe energiebron dolgraag een vinger in de pap wil houden. Wat Hoogovens aan energiereserves achter de hand heeft is niet gering. Van het totale kwantum aan ingebrachte ener gie bij de staalproduktie gaat dagelijks vijftig procent verloren via het koelwater of in de lucht. Uitgesplitst: 18 procent wordt geloosd als koelwater, 23 procent SANTPOORT-NOORD. Bij een aan rijding tussen twee auto’s op de kruising Santpoortse Dreef-Hagelingerweg in Santpoort-Noord raakte dinsdagavond omstreeks acht uur een vrouw uit Velsen zwaar gewond. Zij werd met een dijbeen- breuk en een lichte schedelbasisfractuur opgenomen in het Zeewegziekenhuis. Om half tien verzamelde de groep zich voor de Engelmunduskerk aan de Drie- huizerkerkweg. Daar werd een aantal liederen gezongen die onder leiding van Dolf Schelvis waren ingestudeerd. Ver volgens trok het koor al zingend door de straten van het dorpscentrum, waarbij adressen van zieken werden bezocht. Iedereen kan echt goed leren skiën in HOOFDDORP ski-uitrusting voordelig te huur (dus geen dure aanschaf! VOORBEELD (ma t/m vrijdag overdag) GRATIS SKI-PAS (voor elke dag vrij skiën) voor meer inlichtingen: BEL: (025031 10138 of (nog beter) kom even langs! Koelwater Hoogovens aangeboord als energiebron glastuinderij verdwijnt via directe luchtkoeling en 10 procent gaat in de vorm van rookgas de atmosfeer in. Het koelwatersysteem van de bedrijfsonderdelen Warmbandwalserij 1 en 2 en de hiermee verbonden zoge noemde plakkenkoeling kan indrukwek kende hoeveelheden koelwater leveren van de voor kweekkassen ideale tempera tuur van 60-80 graden Celsius. Van twee walserijen is de ligging (benoorden de Zeestraat) zonder meer gunstig voor di recte leverantie in het aansluitende tuin dersgebied. Eerdergemeld rapport van de Werkgroep Afvalwater bevat voor al of niet continue te leveren afvalwaterhoe veelheden slechts globale cijfers die voor de betrokken tuinders echter de beste verwachtingen wettigen. Voor eveneens te benutten rookgassen (temperatuur 250 tot 1000 graden Celsius) wordt stadsverwar ming als toepassingsmogelijkheid genoemd. i aC_ Per O» les jeugdigen Alle nieuwe bazen, bazinnen en be langstellenden die (nog) niet tot een keus kwamen... hartelijk dank voor de belangstelling. Allemaal een prettige jaarwisseling. Houdt uw viervoetige huisvriend weg van het oudejaars- nachtvuurwerk. Blijf aan zijn zij want honden houden niet van dat soort la waai. Dat hebben ze met KWISPEL door gemeen. Verder voorspoedig 1980! Wef...! Blaf...! Woef...! Kef...! Gggrrr...! Miauw!!! KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 in IJmuiden op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. .4» O W:>‘. i •X Xv iiiBHS

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5