n Historisch vuurwerk leg het vast! Renault op de zuinige toer foto Computer in personenauto verstrekt nuttige gegevens ellende treffend it! te boek gesteld Meteorologische l boeken wij ontvingen Overzicht van 1? autovakanties Nieuws in ’t kort Belang Noordzee olie neemt toe J j „Voor zaterdag en zondag eveneens slecht weer verwacht” .VRIJDAG 28 DECEMBER VARIA 1979 Onder redactie van J.P. Bos r ijen 1 f ii IT sntertaine- Een belangrijk advies: probeer niet wnu: ité teak 0086 an 4 bibliotheek ?rste Keuning Zomer ring, ik e llon ie in iet m I /eren in „Voor zaterdag en zondag eveneens slecht weer verwacht”, staat als titel op een ijzingwekkende kaft vermeld, en dat alleen al is voldoende om het werkje maar in een la te schuiven en niet verder open te slaan. De nieuwsgierigheid wint het tenslotte van de koudwatervrees. En daar zie je dan al dadelijk in de inleiding van dit door de Gemeenschap pelijke Pers Dienst (een samenwerkings- Dat is het algemeen gesteld de grote aantrekkelijkheid van deze films. Het lijkt een probleemloze tak van fotogra fie, maar toch zijn er nogal wat voetan gels en klemmen. Deze beschrijft Götze deskundig. Hij geeft met name ook aan wijzingen voor geforceerde ontwikke ling, waarbij de gevoeligheid zelfs tot 1600 ASA kan worden opgevoerd. De pocket besluit met ontwikkeltabellen. Over diaseries is ook van Götze. De schrijver toont aan dat een goede klank- beeldserie begint met de juiste opname, compositie, kleur en volgorde. Hij be steedt aandacht aan vergroten en ver kleinen van dia’s en aan titels. Naast de hele geluidstechniek met één of meer recorders en plantenspelers komen sce nario en commentaar uitvoerig aan de orde. Een onmisbare handleiding voor de amateur die zich aan dit fascinerende en dankbare onderdeel van zijn hobby wil gaan wijden. ag diner en tot - as. 2 bars groente se gros-, met man- 33,51 ip de feite 1 n verband van regionale dagbladen, waar onder het uwe) onmiddellijk je traumati sche ervaringen bevestigd door de woor den van GPD-hoofdredacteur Jan van Beek: „Wat het weer in Nederland be treft, is 1979 niet een jaar om naar terug te verlangen.” Zelden werd er nadrukke lijker een open deur ingetrapt. Na het doorneuzen van de inleiding, die onder de dreigende, maar bevesti gende kop „Een verloren jaar” gebukt gaat, komt weer de neiging in me op het Natuurlijk is dat moment van pre cies twaalf uur in de nacht van de 31e december 1979 helemaal niets bijzonders. Al is ’t dan het punt in de tijd tussen de jaren zeventig en tachtigvan deze eeuw, het is een even „gewone” minuut als die u op dit moment beleeft. Wat dat betreft is er niets bijzonders aan de hand. een impuls doorgegeven aan de com puter en vormt zo een basisgegeven voor de verdere berekening van onder meer het gemddelde verbruik, het ver bruik per 100 kilometer en het totale verbruik. Zo’n computer aan boord van een auto kan men zeker in deze tijd met zijn behoefte aan rendabel autorijden en besparing van energie, geen „spiele rei” meer noemen. Vaak is het ook voor de bestuurder een verrassing als hij via deze computer bemerkt, hoe laag eigenlijk de gemiddelde snelheid kan zijn. Zelfs als hij meent door met 150 km/uur over een autobahn te rijden flink op te schieten, kan na verloop van tijd de computer eenvoudig aangeven dat het gemiddelde nog onder de 100 kilometer ligt. Ook hier wordt dan weer het oude gezegde bewaarheid: haastige spoed is zelden goed. Het nut van zo’n computer ligt bovendien daarin, dat hij de be stuurder continu confronteert met het brandstofverbruik, en dus met zijn ma nier van autorijden. bestaan van dit door Nico Scheepmaker geëntameerde en door GPD-journalist Henk Dam samengestelde boekwerk net zo te ontkennen als het weertype dat we de afgelopen 360 dagen of zo achter de rug hebben. Na vernomen te hebben dat ons „dit jaar niets bespaard is gebleven” toch maar moed gevat, en verder gebladerd. SLIK: profielstatieven, de SL 35-D en SL 35-S. Het SL 35-D model (zie foto) heeft een opdraaibare middenzuil, middenverste- viging, clipsluitingen aan de poten, een voorziening voor een draadontspanner aan de handgreep en uitdraaibare voet jes (dop of pen). Hoogte maximaal 148 cm. en minimaal 58 cm. De middenzuil is tot 31 cm. opdraaibaar. Gewicht 1800 gram. De SL 35-S is iets eenvoudiger uitgevoerd. Zo is de middenzuil op- schuifbaar, ontbreekt de middenverste- viging en is het gewicht 1600 gram. Een tweede voorbeeld: om informa tie over het brandstofverbruik te kun nen verschaffen is in de brandstoflei- ding tussen benzinefilter en carbura teur eveneens een sensor ingebouwd. De werking hiervan berust op het foto- elektrisch principe. De brandstof vloeit door een ringvormig kanaal, waarin een kogeltje meedraait. Elke keer als dit kogeltje hierbij een venster passeert, wordt de lichtbundel van een klein gloeilampje onderbroken. Deze onderbreking van het licht wordt als Tot de nieuwste auto-elektronische ontwikkeling behoort de trip- of boordcomputer. Een brokje computertechniek, dat binnen Europa voor het eerst standaard werd ingebouwd in de Talbot Horizon. Zo’n boord computer bestaat uit een compacte bedieningseenheid op het dashboard en een aantal sensors. De eigenlijke computer wordt gevormd door een aantal geïntegreerde schakelingen en een microprocessor, die met elkaar voor het rekenwerk zorgen. De zichtbare resultaten van dat rekenwerk komen tevoorschijn in oplichtende cijfers op een zogenoem de uitlees-eenheid, in computertaal een ’’display” genoemd. Het weer lijkt bij ons Hollanders immer een neutraal onder werp van gesprek als de communicatie stokt, vooral omdat het een „omstandigheid” betreft waar iedereen in gelijke mate mee van doen heeft. Althans lijkt te hebben, want als het hoost zoals vanmorgen vroeg maakt het nogal wat verschil of ik op de fiets naar onze redactie peddel of een taxi laat voorrijden. Randvoor waarden hoor ik u mompelen. En inderdaad, arm en rijk, oud en jong, babbelt wat af over het weer, en dat is bewijs genoeg dat we het er geregeld warm of koud van krijgen. Tegelijkertijd is het zo, dat alles wat met het weer in verband kan worden gebracht, nogal eens onder invloed van ons door gaans druilerige klimaat als onplezierig wordt ervaren. Een in het water gevallen vakantie wordt bewust „vergeten” als ware het een traumatische ervaring, net zoals je vermijdt te spreken over die onvrijwillige slippartij die je de afgelopen winter opeens nogal wat blikschade bezorgde. Die gedachten krioelen door het hoofd als we geconfronteerd worden met de omslag van een zojuist verschenen boekwerk wat als een soort ongevraagde mosterd na de maaltijd ons nog even aan het verstand peutert hoe de weergoden tijdens het bijna achter ons liggende jaar ons het leven hebben verzuurd. Eind 1980 gaat Renault proeven nemen met een nieuwe experimentele auto, genoemd EVE (Elements pour une voiture econome). De proeven zullen voorna melijk betrekking hebben op het sparen van energie. In de nieuwe experimentele wagen, waarvan op de foto een maquette is te zien, zijn door Renault-technici alle reeds bekende energiebesparende maatregelen samengebracht. Men verwacht, dat dit experimentele model - in verhouding tot de R 18 TL, die op zich al een zuinige auto is - nog eens een besparing zal weten te bereiken van meer dan 25 percent. Dit resultaat moet worden verkregen zonder dat dit ten koste gaat van prestaties, ruimte of geluidsniveau van de wagen. Om het zover te krijgen heeft men op verschillende terreinen nauwkeurig onderzoek verricht: zo werd de stroomlijn van de wagen verbeterd, materialen als aluminium, kunststoffen en speciale staalsoorten verlaagden het gewicht van de wagen en er werd gebruik gemaakt van banden met lagere rolweerstand. Interessant is' ook, dat de versnellingsbak wordt bestuurd door een elektronische regeleenheid (micro-processor) die automatisch de correcte overbrengverhou- ding kiest, afhankelijk van de opdracht van de bestuurder en aangepast aan de geldende omstandigheden. Dit op zich garandeert reeds een maximum aan rendement. De nieuwe experimentele auto van Renault werd ontworpen in het kader van een energiebesparend programma, waarin ook de R 5 TL en de R 20 diesel hun plaats hebben. De foto toont een maquette van de experimentele wagen, waarme Renault volgend jaar aan de slag gaat. Er is weer een nieuwe uitgave voor de groeiende groep autovakantiegan- gers: bij Fonorama B.V. is het boek Autovakanties 1980 verschenen. Een overzicht van verschillende aantrekke lijke Europese landstreken, met daar bij vermeld prijzen, logeeradressen, tijden, tips en foto’s van toeristische bezienswaardigheden. Het vakantie boek is samengesteld door de redactie van Autovisie, in samenwerking met Koen Artsma. Voor 15 is het verkrijg baar bij de tijdschriftenhandel. Wat kun je nu aflezen op zo’n boord computer. Een aantal voorbeelden: het gemiddeld verbruik, de afgelegde af stand, de afstand die nog moet worden afgelegd, de tijd die deze afstand in beslag gaat nemen, enz. Afhankelijk van de uitvoering kunnen er meer of minder gegevens zichtbaar worden gemaakt. Om al het rekenwerk, dat voor deze informatie noodzakelijk is te kunnen verrichten, zijn in verschillende onder delen van de wagen zogenoemde sen sors ingebouw. Het klinkt allemaal misschien moeilijk, maar in feite is de gehele opbouw van dit apparaat met zijn meetpunten en gegevensverwer king strikt logisch samengesteld. Die zogenoemde sensors - om daar even bij te blijven - geven langs elektrische weg impulsen door aan het rekenbrein van de kleine computer. Om bijvoorbeeld de afstand te kunnen berekenen is in de snelheidsmeterkabel een sonde in gebouwd, bestaande uit acht ferriet- magneetjes die binnen de kabel op een schijf meedraaien. Onder invloed van deze magneetjes sluiten zich acht maal per omwenteling van de kabel twee eveneens ingebouwde contacten, en bij elke sluiting wordt een elektrishce im puls doorgegeven aan de computer. Bij het apparaat, dat in de Talbot werd ingebouwd komt dat neer op 5000 im pulsen per afgelegde kilometer. Uit de ze serie impulsen leidt de computer dan de gewenste informatie over afge legde afstand enz. af. Fotograferen met 400 ASA belicht de schier onbeperkte mogelijkheden van de supersnelle film, zowel in zwart-wit als kleur. En wat de laatste betreft in negatief en diapositief. Deze films zijn bij uitstek geschikt voor can- did-fotografie. Bij opnamen met be staand licht blijft de sfeer behouden. Toch kan die overgang van ’79 naar ’80 achteraf best een historisch moment worden. Als de jaren tachtig inderdaad duidelijk anders worden dan de afgelo pen tien jaar, dan heeft die drempel wel degelijk een bepaalde waarde en is dat vuurwerk in Nieuwjaarsnacht tot op ze kere hoogte een historisch vuurwerk, waar je best even stil bij kunt staan. Voor mensen, die zulke bijzondere mo menten graag in hun levensalbum regi streren, is er de mogelijkheid om het vuurwerk te vereeuwigen met behulp van de camera. Wat je ook van de min der prettige kanten van dat vuurwerk- festijn kunt zeggen: het is een fascine rend schouwspel. Daarom hierbij het „recept” voor het maken van vuurwerk- foto’s of -films. Je kunt vuurwerk fotograferen met elke camera. Alleen zijn de resultaten soms wat pover: een opname van één vuurbol of waaier is niet erg boeiend. Het resultaat wordt pas echt leuk als u beschikt over een camera met een B bij de belichtingstijden, wat betekent dat u een tijdopname kunt maken. Zolang u de ontspanknop of draadontspanner in gedrukt houdt, zolang blijft de lens openstaan. De camera kan geladen worden met een normaal filmpje van 19 of 21 DIN. De „sterren” geven voldoende licht om een goed resultaat te verkrijgen. Het diafragma zet u op f8 of als er symbool tjes op de camera staan op bewolkt. Zet de camera op een hoog punt (bijv, bij een zolderkamerraam) zodat u een goed stuk van de hemel in beeld krijgt waar u veel vuurwerk verwacht. Zet de camera op een statief of vensterbank. Afstand instellen op oneindig en een zwart kartonnetje bij de hand houden. Daar stijgt de eerste vuurpijl op. U drukt de knop in en blijft dat voorlopig doen. Als de vuurpijl is uitgedoofd, blijft de lens open, maar u schuift het zwarte kartonnetje voor de lensopening. Als er weer iets kleurigs in beeld zal gaan ko men: weg karton! Het kartonnetje er weer voor en na het maken van een derde opname laat u de ontspanknop los. De opname is klaar. ’t Is verstandig op dezelfde manier nog een paar foto’s te maken. De serie zal dan zeker een of enkele geslaagde vuur- werkfoto’s opleveren, een schitterende herinnering aan dat historische vuur werk van Nieuwjaarsnacht 1979/1980. Ook het filmen van vuurwerk is ’n zo’n snelle, omhooggaande vuurpijl van de grond af te volgen, maar wacht hem als ’t ware op bij het punt, waar bij zich zal gaan ontplooien. Richt de camera dus op de lucht en zet de lens in groot- hoekstand. Alleen als de vuurpijl buiten het beeld dreigt te komen, is het verstan dig hem te volgen, maar dan is de snel heid al vertraagd. Bij het uiteenspatten van het licht moet de lichtbron zo moge lijk midden in het beeld zitten. Zet als u deze hebt de camera op een statief of hou hem in elk geval zo stil mogelijk. Toyota zal binnenkort op de Neder landse markt een personenwagen met dieselmotor introduceren. Het gaat hierbij om een nieuwe uitvoering van de Crown, voorzien van een 2,2 liter diesel. Men streeft naar een prijs van 27 mille 28 mille voor de nieuwe diesel-Toyota. JOHN OOMKES Voor zaterdag en zondag eveneens slecht weer verwacht. Henk Dam. ed. Uitgave van GPD en Erven Thomas Rap in Baarn. 25,-. Bij Focus Elsevier zijn weer drie F- pockets verschenen. Twee ervan zijn van de hand van Hans Götze, directeur van het Instituut voor Fotografie en Au diovisuele Kommunikatie te Haarlem. 200 Macrotips, is een nieuwe uitgave in deze zo succesvolle serie. Op kernach tige wijze behandelt de bekende auteur Günter Spitzing de specifieke proble men van de dichtbijfotografle. Na een korte algemene inleiding geeft hij tips voor de apparatuur, films, belichting, kleuropnamen, achtergrond, filters, kunst- en flitslicht, speciale effecten, motieven, reprodukties, fotogrammen en het ontwikkelen van speciale films. Voor scherptediepte en verlengingsfac- toren zijn tabellen opgenomen. Dit boek je zet aan tot gevarieerd experimen teren. Voor zaterdag, etcetera, laat zich te ruglezen als je eigen agenda van het afgelopen jaar; alleen laat de grimmige werkelijkheid van het weertype zich in dit boek niet achteraf ontkennen door een rozige herinnering aan best aardige schaatstochten. Koud, en ellendig was het. Talloze, op groot formaat afgedruk te foto’s zijn er om dat te bewijzen. 'ANDIM- ET. Pn, - 2,50 Elke rijdag v.d eer tijdig. itje thuis j kouds Doodgevroren dieren, beelden van een dichtgeplamuurde Waddenzee leveren Nova Zembla-plaatjes op, en de triest heid van vastgesneeuwde auto’s doet zelfs ongeloofwaardig aan, zozeer heb ben we de realiteit alweer weggedrukt. Het boekwerk laat zich een compli ment! feitelijk lezen als een goedge schreven krant, terwijl de waarde van het gedrukte materiaal wat langer blijft hangen. De meteorologische eenmalig heid van 1979 in kaart gebracht, met alles wat er bijhöort. Compleet met beel den van een aarzelende zomer en stor men die maar niet wilden opsteken. Chrysler, die door de verkoop aan Peugeot-Citroën zijn Europese vesti gingen kwijtraakte, heeft nu toch weer een steunpunt in Nederland gevonden. Een Rotterdamse importeur, die ook reeds Daihatsu vertegenwoordigt, heeft nu een Chrysler-pakket onder zijn hoede genomen. Het gaat hier om Chrysler, Dodge en Plymouth-model- len, waaronder de Dodge Omni. In 1980 komen daar dan nog de nieuwe compacts van deze drie merken bij. Een Duits instituut voor wetenschap pelijk onderzoek verwacht, dat in West-Duitsland volgend jaar de auto- produktie tien procent beneden het ni veau van 1979 zal liggen. Het gaat hier om personenwagens en niet om be drijfsauto’s. fascinerend werkje, want alles wat licht geeft en beweegt is het waard te worden gefilmd. Filmen van vuurwerk geeft geen enkel probleem als u zich maar niets aantrekt van het signaal van de automatische belichtingsregeling, dat er onvoldoende licht is om te filmen, ’t Is zelfs niet nodig om speciale film te ge bruiken; als u een XL-camera heeft kan vuurwerk gefilmd worden met een nor male film of een „snelle” film. „Spectrum kruiden- en specerijenat las” door Sarah Garland in het Neder lands vertaald door Sanderijn Houtsma en Albert Coenders, uitgave Het Spec trum 59,50). „De alternatieve dokter”, genezen met kruiden en etherische oliën, door Jean- Claude Bourret, uitgave Hollandia 24,90). Verleden jaar leverde de Noordzee ongeveer 71 miljoen ton ruwe olie en 67 miljard kubieke meter aardgas op. Daarmee is de Noordzee voor Europa een zeer belangrijke leverancier van energie geworden. Volgens Shell in Duitsland is de olie-opbrengst uit de Noordzee sins 1976 vrijwel driemaal zo groot geworden. De winning van aard gas, die reeds langer op gang was geko men, nam in deze periode met 65 per cent toe. Volgens alweer de Duitse Shell AG komen de bewezen oliereserves in de Noordzeebodem, vrijwel precies overeen met het wereld-olieverbruik in 1978. Rond zeventig percent van deze reserves bevindt zich in de Britse con cessiegebieden. Twaalf percent van de ze reserve bevindt zich in het conces siegebied van ons land. Engeland neemt nu de eerste plaats onder de producenten van Noordzee- olie. En zo kwam ik eigenlijk in de ban van Voor zaterdag, etcetera. Want mensen lief, wat een ongure, gemene en verdor ven grauwgrijze ellende hebben we moe ten doorstaan. Weet u het nog? (en dan doelen we even uitsluitend op ons Ne derlandse weerbeeld; de orkanen David en Frederic blijven onbesproken even als de ramp in de Fastnet Race). Vooral het noorden werd gekraakt on der de ballast van sneeuw en ijs. De Afsluitdijk raakte al bij het begin van dit jaar afgesloten, de centrale van de ver keerspolitie in Driebergen meldde al op 2 januari dat het verkeer in ons land was vastgelopen. Krantekoppen over de 6000 bevroren wissels van de Nederlandse Spoorwegen en de alom in den lande afgelaste voorstellingen. „De Zaanse Molen” door H. P. Moelker met tekeningen van G. Mol, uitgave Boe- „Bomen en heesters voor de kleine ken Varia Purmerend 48,-). tuin” door J. W. Los, uitgave Hollandia in „Kleine historie van Twente” door dr. de Tuin- en milieuserie 22,50). J. E. van der Laan, uitgave W. G. Witkam „Spectrum drankenatlas, in Enschede 14,90). 1 - de wereld van het gedestilleerd” door Tony Lord, „Soepen”, alles over het voorbereiden, uitgave Het Spectrum 59,50, na 31 de- koken en garneren van soepen, uitgave cember 1979 is de prijs 69,50). Time-Life Boeken in de serie Praktisch „De bijbel en het christendom”, deel 3: Koken 34,25). tijdperk van het absolutisme, de negen- „Gezond en lekker koken met de Rö- tiende en twintigste eeuw, onder redactie mertopf” door Jutta Kramer, uitgave Lui- van prof. dr. G. Stemberger, uitgave De tingh 9,90). Haan 85,-, na verschijnen van het vierde „Kookboek voor de magnetronoven” en laatste deel 100,- per deel). door Wil van Nes, uitgave Boek Promoti- „Christendom en politiek” door dr. G. ons te Laren in samenwerking met Gagge- Ubbink, uitgave Zomer I nau Nederland in Utrecht 9,90). 14,90).

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15