VS: geen symbolische resolutie k Acties homogroepen PvdA en VVD Protest tegen weren Hoxha: Stalin homofielen door VS wellicht Britse helikopter neergeschoten geëist voor Bevelhebber ZANU dood na ongeluk Franse staat mag belasting blijven heffen Dit jaar 17 journalisten vermoord Zes doden bij overstromingen in Engeland Philip Agee eist paspoort terug omgebracht „Evacuatieplan kerncentrales” i VN-ambassadeur Syrië gaat in oppositie Wereldbevolking nu 4,4 miljard 1 VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 BINNEN- EN BUITENLAND 2 I 1979 (Van onze redactie buitenland) 1 r door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG-WASHINGTON. In Nederlandse politieke kringen is heftige verontwaardiging ontstaan over de bekendmaking van de Amerikaanse regering, dat buitenlandse homoseksuelen het land niet meer binnen mogen. Homogroepen van WD en PvdA hebben acties aangekondigd. NEW YORK-PARIJS-TEHERAN. De Amerikaanse regering is er nog niet in geslaagd de vereiste negen stemmen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te vinden, die nodig zijn om economische sancties tegen Iran te kunnen instellen. trijfël Nog te weinig steun voor sancties Iran sïi (Van onze redactie buitenland) de eine erkt ig van heeft aange- i veer- I werd ielega- ntie in •rieken od ge- oeveel ar Ne- ngen king- ee in Rot- aan- WENEN (Reuter). Josef Stalin zou wel eens vermoord kunnen zijn, meent de Albanese leider Enver Hoxha. In het nieuwste deel van zijn memoires beschuldigt Hoxha, een doorgewinterde stalinist die al 35 jaar in Albanië aan de macht is, Stalins opvolger, Chroesjtsjov, ervan, het socialisme in de Sovjet-Unie geleidelijk te hebben vernietigd. „Al deze zaken traden kort na de dood van, of om juister te zijn, de moord op Stalin, aan het licht”, aldus de 71-jarige Hoxha in zijn boek Met Stalin, waarvan het Albanese persbureau ATA delen pu bliceerde. Hoxha schrijft dat het voormalige politieburolid Anastas Mikojan tegen hem had gezegd dat een aantal Russi sche leiders, onder wie Chroesjtsjov, het Deze commissie zou de klachten tegen het verdreven staatshoofd moeten onderzoe ken en zou het recht moeten hebben de instelling van een tribunaal te eisen, zoals na de Tweede Wereldoorlog ook in Neu renberg is gebeurd. nationaal tribunaal naar de misdaden van de sjah in te stellen, zal intrekken als de VN besluiten tot een handelsembargo met Iran. In dat geval zullen we doorgaan met de plannen de gegijzelden te berechten, aldus Ghotbzadeh. De Ierse Nobelprijswinnaar voor de vrede Sean McBride, die gisteren terug keerde van een tweede informatief bezoek aan Teheran, heeft in een interview met een Frans dagblad voorgesteld een inter nationale commissie van onderzoek naar de handelwijze van de sjah in te stellen. De centrale bank in Iran heeft opdracht gegeven aan banken in West-Europa en Japan de tegoeden van Iran over te ma ken naar Teheran of op andere rekenin gen te zetten, zo wordt in Europese bank- kringen vernomen. Volgens Londense bankiers zal dit zeker gevolgen hebben voor de betrokken financiële centra. LONDEN (UPI). In het afgelopen jaar hebben 17 journalisten door geweld daden het leven verloren, terwijl 69 kran ten een tijdelijk dan wel een permanent verschijningsverbod kregen. Dit staat in het jaaroverzicht dat het Internationale Persinstituut (IPI) vandaag heeft gepubli ceerd. Onder de doden bevond zich Abdi Ipec- ki, hoofdredacteur van het in Istanboel verschijnende blad Millyet en voormalig onder-voorzitter van het IPI. Voorts wer den het afgelopen jaar 13 journalisten mishandeld, ruim 30 gearresteerd, 28 uit gewezen en 25 tot gevangenisstraf veroor deeld. In 12 gevallen werd een bomaan slag gepleegd op een journalist. Tevens werden pogingen gedaan journalisten on der druk te zetten door dreigementen, het oppakken van verwanten, huiszoekingen, laster en een reeks van andere subtielere methoden. Het IPI waarin ongeveer 2.000 vooraan staande hoofdredacteuren en uitgevers in ruim 60 landen samenwerken, stelt dat de wereld voor de journalisten niet veiliger is geworden sinds in november 1978 de ver klaring van de UNESCO inzake de media werd aanvaard. In dit verband wordt er aan herinnerd dat „de meerderheid van de leden van de UNESCO (organisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs, wetenschap en cultuur) en de Verenigde Naties niet weet wat persvrijheid bete kent”. WASHINGTON (AP). In de jaren ’70 is de wereldbevolking met ongeveer 700 miljoen mensen toegenomen, aldus is gisteren bekendgemaakt door het Amerikaanse Bureau voor Bevolkings onderzoek, een particuliere instelling zonder winstoogmerk. Verwacht wordt dat de stijging van de wereldbevolking in de jaren ’80 gro ter zal zijn en zo’n 900 miljoen mensen zal bedragen. Op de hele wereld wonen thans ongeveer 4,4 miljard mensen te gen 3,7 miljard in 1970. Aangenomen wordt, dat de stijging van de bevolking het grootst zal zijn in de armere landen waar ongeveer drie kwart van de hele wereldbevolking woont. In Kenia krijgen vrouwen gemiddeld acht kinderen, en dat gemiddelde is nog stijgend. Kenia is ook het land waar de bevolking het snelst toeneemt. Als het groeipercentage van 4 percent zich er handhaaft zal de bevolking van dat land over 17 jaar zijn verdubbeld. te lijk erp oor kken -ojec- g en plan had opgevat Stalin uit de weg te ruimen. Het plan ging niet door, maar de om standigheden waaronder Stalin in 1953 stierf waren allesbehalve duidelijk, al dus Hoxha. Hij oppert dat Stalin kan zijn gedood door de groep dokters die er in 1953 van was beschuldigd dat zij Rus sische leiders naar het leven stond. Ibeda i gul imen- vap haakt NW- echter >m de gebre- uur te zijn in gaan Voor- onder- len we i voor s. ;r tien g aan >mstig e ont- dona- elega- etnam meer iselsi- zomer ikelijk thans »r nog ervoe- ieren, enten onge- kun- ecten elijke blij- eid. evari- 1. Zo geno- ig bij n dat zijn. j een dé e lag- le- rne- wij- sge- i de roe- vie- :ne- uit- Het Amerikaanse hof van appèl heeft gisteren het besluit van president Carter, de Iraanse studenten die zonder geldige verblijfsvergunning in de VS zijn uit te wijzen, goedgekeurd. Een lagere federale rechtbank had dit voornemen van Carter eerder ongrondwettig verklaard. In Teheran heeft minister Ghotbzadeh van Buitenlandse Zaken gisteren ver klaard, dat hij het voorstel om een inter- De Amerikaanse dienst voor immigratie en naturalisatie besloot in augustus van dit jaar het wettelijke verbod op immigra tie van buitenlandse homoseksuelen niet meer toe te passen, nadat het hoofd van de nationale dienst voor de volksgezondheid had gezegd homofilie niet als „een gebrek of geestesziekte” te beschouwen. Gisteren gaf het Amerikaanse ministe rie van Justitie de immigratiedienst ech ter de opdracht weer strikt volgens de regels te werk te gaan. De dienst is hiertoe volgens een woordvoerder van het minis terie „wettelijk verplicht”. De WD-Tweede-Kamerleden Nijpels en Bolkestein hebben minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken ge vraagd zijn afkeuring over de maatregel te laten blijken. De twee zeggen zich af te vragen of deze maatregel in overeenstem ming is met het buitenlandse beleid van de VS, waarin handhaving van de men senrechten en het tegengaan van discrimi natie centraal staan. Na Stalins dood werd over die zaak niet meer gepraat. „Waarom werd zij in de doofpot gestopt? Werd het misdadige optreden van de artsen op het ogenblik van het proces bewezen of niet?” vraagt Hoxha zich af. „Hier zou de ware reden voor de plotselinge dood van Stalin ach ter schuil kunnen gaan”, meent hij. De dokters zouden ook wel eens iets te maken kunnen hebben gehad met de dood van een aantal communistische partijleiders in het buitenland, zoals Bo leslav Bierut in Polen, Klement Gott wald in Tsjechoslowakije, William Fos ter in de Verenigde Staten en Georgi Dimitrov in Bulgarije, die, aldus Hoxha, allen binnen een zeer korte tijd overleden. Dimitrov stierf in 1949, Gottwald in ’53, Bierut in ’56 en Foster in ’61. [edisch V) wil oleiden ippara- stuurt egeven n leve- t Vief igslan- zan de !t tech SALISBURY. Een van de bevelhebbers van de guerrillabeweging van het Patriottisch Front, Josiah Tongogara, is bij een verkeersongeval in Mozambi que om het leven gekomen. Hij voerde het bevel over het Zimbabwe Afrikaans Nationaal Bevrijdingsleger, ZANU van Robert Moegabe die met Joshua Nkomo leider is van het Patriottisch Front. De dood van Tongogara is gisteren offi cieel bekendgemaakt door de regering van Mozambique, waar de beweging haar hoofdkwartier heeft. De guerrilla-bevel- hebber verloor het leven, toen de auto waarin hij zat door een vrachtauto van achteren werd aangereden. Het ongeluk gebeurde woensdag bij de plaats Mas- singa. Westerse diplomaten zeggen te vrezen, De groep van homoseksuelen in de PvdA heeft in een telegram aan Van der Klaauw en aan de Amerikaanse ambassa deur in Nederland geschreven, dat men verontwaardigd is over de verscherping van de immigratiebepalingen. Zij wijzen erop dat elke medisch-psychiatrische grond voor deze stap ontbreekt en dat een dergelijk beleid in strijd is met de mensen rechten. dat de dood van Tongogara een negatieve invloed zal hebben op het pas bereikte bestand in Rhodesië. Zij achten de kans niet uitgesloten dat de guerrillastrijders zullen geloven dat hun leider is vermoord. Drie Britse bemanningsleden van een helikopter verloren gisteren het leven, toen hun toestel in het noordoosten van' Rhodesië vanaf de grond werd neerge schoten. De soldaten behoorden tot de vredesmacht, die bestaat uit militairen van verscheidene Gemenebestlanden. De vredesmacht heeft tot taak toezicht te houden op het staakt-het-vuren in Rhode sië, dat vannacht officieel zal ingaan. Het hefschroefvliegtuig was op weg naar een van de kampen, waar de guerril lastrijders van het Patriottisch Front zich, overeenkomstig de bestandsvoorwaar- den, moeten verzamelen in afwachting van de komende verkiezingen. De romp van de helikopter droeg sporen van ko gels, terwijl ook telefoontjes van boeren in het gebied waar het toestel neerkwam, erop duidden dat het toestel werd neerge haald. Niet neergehaald, maar wel be schoten werd een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht. De machine, die diende voor het vervoer van troepen en was voorzien van het witte kruis ten teken van het staakt-het-vuren, kreeg schamp schoten, toen men ten oosten van de Rho- desische hoofdstad Salisbury vloog. In een door radio-Mozambique uitge zonden rede tot zijn troepen heeft de guer rillaleider Moegabe gezegd, dat zijn com mandanten „trots en zegevierend” naar Salisbury zijn gegaan om daar de be- standsovereenkomsten uit te voeren. HAMBURG (AP). De in Hamburg wonende voormalige agent van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA, Philip Agee, tracht via zijn advocaat in de VS de intrekking van zijn paspoort ongedaan te maken. Lukt dit niet, dan zal hij hetzelfde via de rechter proberen. Agee heeft zestig dagen de tijd om een officiële hoorzitting te eisen, welke gehou den zou moeten worden in het Ameri kaanse consulaat in Hamburg. Zijn pas poort is maandag ingetrokken door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance, omdat de activiteiten van Agee schade zouden berokkenen aan de nationale veiligheid van de VS. De intrek king volgde op berichten dat Agee ge vraagd zou worden zitting te nemen in een internationaal tribunaal in Iran, dat de handelwijze van de sjah zou moeten on derzoeken. Gebeurtenis van het jaar (internatio naal): gijzeling in Teheran van Ameri kaanse ambassade. Gebeurtenis van het jaar (nationaal): de winter. Clown van het jaar (internationaal): Popov. Clown van het jaar (nationaal): Van Agt. Ramp van het jaar (internationaal): Harrisburg. Ramp van het jaar (nationaal): kernwa pendebat. Bezetting van het jaar (interna tionaal): Mekka. Bezetting van het jaar (nationaal): Rijksmuseum. Tripje van het jaar (nationaal): acht dagen naar New York. Tripje van het jaar (internationaal): paus naar Polen. Vliegtuig van het jaar: DC-10. Verdrevenen van het jaar: sjah, Amin en Somoza. Prins van het jaar: Hendrik. Zoon van het jaar: mr. Lier. Verloofde van het jaar: prins Carl van Zweden (met Juliana in 1934). Broer van het jaar: die van Luns. Onbekende van het jaar: Henri le Roi. Nieuwe begrippen van het jaar: doodskoparchitectuur, dweil- ploeg, Nieuwe Lelijkheid. Meest overschatte film van het jaar: Apocalypse Now. Beste film van het jaar (internatio naal): Manhattan. Spannendste film van het jaar (internationaal): China Syndro me. Beste film van het jaar (nationaal): Opname. Blunder van het jaar: NOC-eis dat deelnemers aan OS in Moskou hun handtekening zouden zetten onder verbod op enigerlei wijze als „politieke speer punt” te fungeren. Schandaal van het jaar (internationaal): Vietnamese bootvluchte lingen. Tien kleine negertjes van het jaar (met dank aan Agatha Christie): CDA- dissidenten. Getal van het jaar: 752. Pam flet van het jaar: „De Nieuwe Revisor” van Jeroen Brouwers. Dichtbundel van het jaar: „Duizend en enige gedichten”, bloemlezing door Gerrit Komrij. Literaire ontdekking van het jaar (door Jeroen Brouwers): Guus Luyters. Literaire trans fer van het jaar: W. F. Hermans als Age Bijkaart van Het Parool naar Nieuwsnet. Televisietransfer van het jaar: Koos Pos- tema van de VARA naar de NOS. Voetbal- transfer van het jaar: Henning Jensen naar Ajax. Rode kaart van het jaar: Tscheu La Ling in Leipzig. Overwinning van het jaar: 2-3 tegen DDR. Voetballer van het jaar: Tahamata. Dagblad van het jaar: The Times. Rage van het jaar: jog ging. TV-serie van het jaar (nationaal): Modem Leven (VPRO). TV-serie van het jaar (internationaal): Holocaust. Bestole ne van het jaar: Johan Cruijff. Gestorve ne van het jaar (nationaal): dr. Anne Von deling. Gestorvene van het jaar (interna tionaal): Rudi Dutschke. Miskleun van het jaar (literair): literair criticus J. van Door- ne van Trouw schrijft het befaamde boek „Brieven uit Rusland” in 1839 geschreven door Markies de Custine toe aan Karei van het Reve. Haya van Someren-Downer van het jaar: Neelie Smit-Kroes. Plein van het jaar: Leidseplein. Musical van het jaar: Sweeney Todd. Meest besproken spelletje van het jaar: elektronische zee slag van Clipper. Paus van het jaar: Jo hannes Paulus II. Ketter van het jaar (internationaal): Küng. Ketter van het jaar (nationaal): Schillebeeckx. Trouw hartig gezicht van het jaar: minister Albe- da. Vrijgelatene van het jaar (nationaal): Pieter Menten. Vrijgelatene van het jaar (internationaal): Ben Bella. Wapen van het jaar (nationaal): 9 cm groot mes dat door een FC Groningen-supporter naar de grensrechter werd geworpen. Wapen van het jaar (internationaal): parasol die aan de Cête d’Azur door een rukwind enige meters de lucht in werd geslingerd en daarna met zijn punt het hart door boorde van een 39-jarige toeriste. Rehabi litatie van het jaar: Tjerk Vermaning. Come-back van het jaar (nationaal): Mies Bouwman. Come-back van het jaar (inter nationaal): Stalin. Pias van het jaar: Theo Olof. Glasschade van het jaar: Vredeling. Nobelprijs van het jaar: Moeder Teresa uit Calcutta. Afscheid van het jaar (poli tiek): Irene Vorrink. Afscheid van het jaar (omroep): André Kloos. Afscheid van het jaar (sport): Cor Brom. Afscheid van het jaar (cabaret): Bram Vermeulen. Afscheid van het jaar (internationaal): De jaren zeventig. Duveltje uit ’n doosje van het jaar: VARA-tv-directeur Maurice Koop man. Boek van het jaar (nationaal): Koot graaft zich autobio. Boek van het jaar (internationaal): Memoires van Kissinger. Racefiets van het jaar: die van Van Agt. Popgroep van het jaar (internationaal): The Dead Kennedies’. Voetnoot van het jaar: annex. Actievoerder van het jaar: Rutger Hauer. Best terecht gekomen lite raire prijs van het jaar: Cestoda Prijs voor „Koot graaft zich autobio” aan Kees van Kooten. Beste columniste van het jaar: Ineke van Bergen in de Volkskrant. Hoopvolste gebeurtenis van het jaar: Ni caragua. Mens van het jaar: Het Kind. Ziekte van het jaar: Leprafonds. Kus van het jaar: die van Jos Brink aan koningin Juliana. TV-personality van het jaar: Mar tine Bijl. Sjah van het jaar: opnieuw Aya tollah Chomeiny. Slechtste gewoonte van het jaar: iedereen die op welk gebied dan ook een leidinggevende of toonaangeven de rol vervult de titel ayatollah toe te kennen: Jan Nagel, de ayatollah van de VARA; Ruud Krol, de ayatollah van het Nederlands elftal; Landré, de ayatollah van de TROS, ja zelfs Nico Scheepmaker, de ayatollah van het Nederlandse colum nistendom bleef ons niet bespaard. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. In Wales en in het noord en zuidwesten van Engeland zijn gisteren zes mensen omgekomen en enkele hon derden geëvacueerd als gevolg van overstromingen na stortregen. In het noordwesten, in enkele dorpen in Devon en Somerset, kwam het water soms twee meter hoog te staan. Reddingsploegen proberen met helikop ters en rubberboten van de buitenwereld afgesneden dorpelingen in veiligheid te brengen. Twee meisjes en een man wer den gedood toen orkaanachtige windsto ten van 125 kilometer per uur hun auto van een kustweg bij Milton in Hampshire bliezen. In de stad Exeter werd een motor rijder getroffen door een omvallende boom. De Britse spoorwegen hebben treinreizen in de getroffen gebieden in Wales ontraden. Regeringskringen in Washington wezen er gisteren op, dat de VS liever een neder laag in de Veiligheidsraad lijden met een motie waarin concrete maatregelen wor den voorgesteld, dan dat zij een winst behalen met een resolutie die slechts van symbolische betekenis is. Naar verluidt wil de Amerikaanse regering, indien de VN-Veiligheidsraad zich tegen economi sche sancties keert, de lidstaten van de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) vragen een embargo op de handel met Iran in te stellen. De 24 Westerse industriestaten die bij deze organisatie zijn aangesloten zor gen voor ruim driekwart van de import van Iran. De Veiligheidsraad telt vijftien leden, van wie er tenminste negen steun moeten geven aan de resolutie waarin sancties worden afgekondigd. De VS willen ver plichte beperkingen op alle leveranties aan Iran, behalve die van levensmiddelen en medicijnen. Deze maatregel zou moe ten blijven gehandhaafd tot de gegijzel den in de Amerikaanse ambassade in vrij- heid zijn. De voormalige premier van Iran, Bazar- gan, heeft zijn kandidatuur voor het presi dentschap ingetrokken, zo heeft zijn schoonzoon gemeld. Van militaire zijde in Teheran is vernomen, dat de Sovjet-Unie een Iraans vliegtuig met vier bemannings leden vasthoudt, dat in Russisch luch truim zou zijn terechtgekomen. In Zuid- oost-Iran is gisteren een vooraanstaande sji-itische leider doodgeschoten. Hij was aanhanger van de ayatollah Khomeini in dit gebied met voornamelijk soennitische moslims. PARIJS (DPA). De Franse Nationale Vergadering (parlement) heeft gisteren in buitengewone zitting een wet aangeno men die de regering bij ontbreken van een goedgekeurde begroting in staat stelt per 1 januari door te gaan met de belasting heffing. Verder besloot de Franse Tweede Kamer dat het debat over de opnieuw ingediende begroting de Constitutione le Raad verwierp de oorspronkelijk inge diende begroting om formele redenen op 7 januari begint. De vormfout aan de behandeling van de begroting voor 1980 zat daarin, dat de Nationale Vergadering eerst over de uit gaven had gestemd en daarna over de inkomsten, terwijl de wet de omgekeerde volgorde voorschrijft. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Syrische ambassa deur Hammoud el-Choufi is gisteren afge treden als leider van de delegatie van zijn land bij de Verenigde Naties. Hij verwijt de regering van president Hafez el-Assad corruptie, onderdrukking en opportu nisme. De afgetreden ambassadeur zei gisteren dat hij in een Europees land een partij wil oprichten om oppositie tegen Assad te voeren, „ter verdediging van de democra tische aspiraties van het Syrische volk”. De Syrische regering heeft gisteravond gezegd, dat Hammoud el-Choufi is afge treden, omdat hij naar Damascus was ontboden vanwege het steunen van het Amerikaans-Egyptisch-Israelisch vredes verdrag tijdens het jongste VN-debat over het Midden-Oosten. Zoals bekend, is de Syrische regering gekant tegen dat verdrag. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. In een voorlopig rapport van een onderzoeks commissie naar het ongeluk met de kerncentrale in Harrisburg, wordt de sluiting aanbevolen van alle kerncentrales zonder doelmatig evacuatieplan voor de bevolking binnen een straal van 48 kilometer. Dit meldde gisteren de Amerikaanse krant New York Times, die het rapport in handen heeft weten te krijgen. De Amerikaanse commissie voor kern energie, NRC, had een bureau opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar het ongeluk in Harrisburg. Volgens de New York Times staat in het rapport, dat de bouwstop voor kerncentrales moet worden gehandhaafd zolang de lering die uit het ongeluk is getrokken niet resul teert in nieuwe veiligheidsvoorschriften. Sinds het ongeluk in april van dit jaar zijn overigens geen vergunningen afgegeven voor de bouw of ingebruikneming van kerncentrales in de VS. Dozen met vele duizenden kerstkaarten uit de Verenigde Staten staan doelloos opgestapeld in een opslagplaats in Teheran. Ze waren bestemd voor de gegijzelden, maar deze hebben er tot nu toe nog niet één gekregen, zo hebben de Amerikaanse geestelijken die er Kerstmis hebben gevierd, gemeld.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3