MILJOEN MET UITWIJZING BEDREIGD K 0 CNV: meer banen door langer draaien bedrijf na 8 uur ’s avonds geen treinen meer rijden. Democratie op z’n Argentijns: uitgehold Trein rijdt op truck vol gasflessen Damiate Pers Als u Oudejaarsavond viert bij familie of kennissen, houdt u er dan wel even tekening mee dat er Bil Ni< in WERKNEMERS KORTER WERKEN Geen werkelijke veranderingen IJmuider Courant Doden bij brand in gevangenis VS Valse bommelding zorgt voor paniek in warenhuis Vijf arrestaties wegens vervalsen girobetaalkaarten Onkruit bezette Huis van Bewaring VRIJDAG 28 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND VI 1979 4 - (V; IJ] Ken: mid< een gene Huiz De i behc aanv best; kop stuu drie de p .TM. Chinezen in Indonesië verkeren in onzekerheid v 4 I 147,50 K (Door onze medewerker Rob Sprenkels) LIMA. Democratie is een uiterst rekbaar begrip in Zuid-Amerika. Dat bleek onlangs opnieuw, toen de gene raals die Argentinië „reorganiseren” hun richtlijnen voor een terugkeer naar het parlementaire spel publiek maakten. De Argentijnse democratie wordt er een met tal van beperkin gen, de generaals hebben het begrip volledig uitgehold. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Voo het e mer, brach' draagl Sinds gebru lange wat n aanko voorw bare r knelpi leumji halen. Als zomer (door trek o BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning VEL Centn januai eert g senno< (VAK) see rd de VJ succes concei nie, h velsei denko begint De loopt Tromf HiFi boer, Melkl; weg 2 De den, 1 betale: van d< van h betale: Trad Nieuw verdie aan ee instell stelijk terreir het ec man, goede Aar juni i „Kern een t< meen bacht loopt augus verwi overzi tus t< „Oudl „bastion” vormen tegen de „internationa le communistische samenzwering” die West-Europa dreigt te overmeesteren en de „westerse en christelijke beschaving” te vernietigen. Een en ander blijkt uit verschillende officiële documenten uit Buenos Aires. Het „politieke plan” van de Argentijnse generaals komt erop neer dat Videla de politieke partijen die een openbaar leven willen leiden dicteert wat te denken en hoe te regeren. Het uitsluiten van linkse en progressieve groeperingen komt ener zijds voort uit de vrees voor marxisme, maar wijst anderzijds ook op de ontevre denheid van het Argentijnse volk over het huidige regime. Het leven van de gemiddelde Argentijn se familie is de afgelopen drieëneenhalf jaar volledig veranderd. Degenen die tot de middenklasse behoren moeten tegen woordig elke peso omdraaien alvorens hem uit te geven. De luxe die deze middenklasse tot begin 1976 genoot, is verdwenen. Binnen twee jaar waren de reële lonen gehalveerd en op het ogenblik is de koopkracht van de (Van onze redactie binnenland) ALMELO. Vier jongelui van 17 en 18 jaar hebben gisteravond op de wekelijkse koopavond in Almelo voor paniek ge zorgd met een valse bommelding. In een filiaal van de HEMA in de binnenstad wisten ze zich meester te maken van de microfoon, die normaal wordt gebruikt voor het omroepen van reclamebood schappen. De jongens meldden dat iedere bezoeker het pand moest verlaten, omdat er een bom was geplaatst. Rappaport een honorarium van acht mil joen dollar kreeg. In heel Indonesië hebben Chinezen het kapitaal in handen. Op Oost-Timor heeft een Chinees het monopolie op de koffie handel, in Bandoeng op West-Java is 83 procent van de handel in handen van Chinezen. Zeventig procent van de textiel die in dat gebied wordt gemaakt, wordt opgekocht door Pintu Kecil, de textiel markt in Jakarta, die beheest wordt door Chinezen. Zestig procent van de bankre keningen in Bandoeng staat op naam van Chinezen. In Medan, de hoofdstad van Noord- Sumatra, hebben zij 30,7 procent van gro te zaken in handen, 55,3 procent van de middelgrote zaken en 66 procent van kleinhandel. In Jakarta beheersen de Chi nezen de handel in Glodok, de Chinezen- wijk van de hoofdstad. meeste Argentijnen nog maar een kwart van die in 1976. Martinez de Hoz, de minis ter van Economische Zaken, is de afgelo pen twee jaar aan steeds meer kritiek bloot komen te staan. Hij zou „te liberaal” zijn. Het eerste jaar van zijn bewind was succesvol, de inflatie werd van boven de 1000 procent teruggedrongen tot 125, maar zweeft op het ogenblik tegen de 100 procent. Martinez weet beter dan wie dan ook hoe stagnerend het slechte imago van de Argentijnse junta in het buitenland is ge weest voor de „economische reorganisa tie”. Sinds de wereldkampioenschappen voetbal is er echter weer een grotere acti viteit van buitenlandse investeerders in Argentinië waar te nemen. Niettemin blijft de voornaamste klant van het „anti communistische” Argentinië voorlopig nog de Sovjet-Unie, een paradox zonder weerga. Handel gaat waar politiek niet mag komen. Evenals de wereldkampioenschappen voetbal is ook de zogenaamde democrati sering bedoeld om het imago van Argenti nië in het buitenland te verbeteren. Vol gens verschillende politieke ballingen wil Videla de zaak zo regelen, dat twee grote politieke partijen, waarschijnlijk de con servatieve en een nog op te richten partij onder leiding van Massera, de boventoon gaan voeren. Sommigen verwachten zelfs dat Videla persoonlijk aan het hoofd zal gaan staan van de conservatieve partij. Zijn huidige mandaat loopt in maart 1981 af, hetgeen zou kunnen betekenen dat zich eind 1980 een verkiezingsstrijd gaat afspelen met als hoofdfiguren twee militairen buiten dienst, Videla en Masse ra. Beiden zijn volledig verantwoordelijk voor de tienduizenden slachtoffers van de „reorganisatie” en voor het feit dat de levensstandaard in Argentinië met spron gen achteruit is gegaan. Democratie op z’n Argentijns. Uitgehold. De Chinese exodus veroorzaakte een enorme economische chaos in Indonesië, in één klap werd de middenstand, voorna melijk in handen van Chinezen, wegge vaagd, waardoor de kloof tussen arm en rijk nog groter werd. De Chinezen in Indonesië hebben over het algemeen een hogere levensstandaard dan de Indonesiërs zelf. Ze worden be schouwd als kapitalisten, die een stevige greep op de Indonesische economie heb ben. Ook zijn ze zo invloedrijk dat zij een directeur-generaal of een provinciale gou verneur kunnen laten vallen. De Indonesische regering probeert de isolatie te doorbreken door ze te dwingen zich aan te passen aan de omgeving. Zo is er een verbod op invoer van kranten, literatuur en films met Chinese karakters. Op de televisie worden toneelstukjes op gevoerd waarin de Chinezen worden aan- gemoedigd met Indonesiërs te trouwen, en omgekeerd. De overheid wil ook dat de Chinezen hun kapitaal en kennis blijven investeren in de economische ontwikkeling van het land. Over het algemeen worden de Chi nezen in Jakarta beschouwd als kapitalis ten die een stevige greep op de Indonesi sche economie hebben. Het is geen geheim dat president Soeharto en ook zijn vrouw gebruik maken van de ervaring van Chi nezen. In de volksmond wordt een Chi nees die de zakelijke belangen van hoge pieten behartigt, een Koekong genoemd. Links zal in ieder geval voorlopig niet aan de bak komen in Argentinië, dat blijkt overduidelijk uit het „politieke plan” van Videla en collega’s. De Argentijnse gene raals gaan zelfs zover dat zij verzekeren niet te zullen aarzelen om opnieuw in te grijpen als het „internationale communis me” Argentinië bedreigt. In de ogen van veel Argentijnse legerof ficieren maakten tijdens het bewind van Isabel Peron veel peronisten deel uit van die „internationale samenzwering”. Als andere redenen worden aangevoerd „de internationale erkenning van de junta” en „het feit dat er in het hele land geen protesten zijn geweest”. Geen protesten? De feiten spreken voor zich: 1500 politieke gevangenen, minstens 10.000 doden en 20.000 vermisten die op het ogenblik een voor een officieel „dood” worden verklaard. De Argentijnse generaals lijden evenals veel Zuidamerikaanse collega’s aan het in Brazilië ontwikkelde nationale-veilig- heidssyndroom. Volgens hen bevindt de wereld zich in een „internationale staat van oorlog” en moet Latijns-Amerika een Maar er zijn ook duizenden Chinezen die in grote armeode leven, zoals de boe ren in West-Kalimantan, de Bangka-Beli- tungeiland en, in Tangerang op West-Java en op Noord-Sumatra. Zij zijn even arm als de plaatselijke bevolking, worden vaak voor communisten uitgekreten en krijgen nauwelijks steun van de regering. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Als je de mensen korter laat werken en de bedrijven langer laat draaien, schep je extra banen zonder meer kosten. Dat is in grote trekken een idee uit CNV- kringen om de arbeidstijdverkorting ge leidelijk door te voeren. De suggestie kwam naar voren in een commissie van de Sociaal-Economische Raad, die een rap port opstelt over de economische proble matiek op middellange termijn. Het Centraal Plan Bureau heeft voorlo pige berekeningen gemaakt, uitgaande van verkorting van de arbeidstijd in vijf jaar tot 35 uur, gepaard gaand aan uitbrei ding van de bedrijfstijd in eenzelfde peri ode tot 45 uur. Daaruit komt de mogelijk heid naar voren dat er dan in vijf jaar 120.000 minder werklozen zouden zjjn, ter wijl er 180.000 arbeidsplaatsen bij zouden komen. Ook zou het mogelijk zijn dat hierdoor de loonsom in de bedrijven met 0,8 pro cent daalt, dat de produktie per jaar 1,3 procent groeit, dat de koopkracht 0,3 pro cent per jaar kan stijgen en de prijzen ongeveer 1 procent per jaar dalen. Beke ken moet nu nog worden of en zo ja welk deel van de „winst” door het langer benut ten van bedrjjfscapaciteit naar de overheid gaat en welk deel van hun loon werknemers zouden moeten „inleveren”. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. De postale recherche te Amsterdam heeft vijf mannen aangehou den op verdenking van het vervalsen van blauwe girobetaalkaarten. De vijf, afkom stig uit Heemskerk, Zandvoort, Haarlem en Amsterdam zijn op 16 december aange houden. Twee van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten. De postale recherche heeft aanvankelijk gewacht met het bekendma ken van de arrestatie, omdat men er eerst achter wilde komen waar de drukkerij stond. Dat is tot nu toe niet gelukt, aldus adjudant J. Klaasse van de postale recher che vanmorgen. Hij voegde eraan toe, dat de 1500 betaalkaarten die men in de wo ning van de inwoner van Zandvoort heeft aangetroffen, zeer goed waren nage maakt. Ook stond in deze woning een ponsmachine. Vanaf maart volgend jaar zal het Argen tijnse bewind onder leiding van generaal Jorge Videla weer politieke partijen dul den, mits zij voldoen aan een waslijst van eisen. Uitgesloten zijn onder meer dege nen die een „totalitaire ideologie” predi ken. Spreuken als „klassenstrijd” en „col lectief bezit van produktiemiddelen” mo gen niet in het vocabulaire van de nieuwe Argentijnse politicus voorkomen. De par tijen zullen zich daarentegen wel moeten conformeren aan de „westerse en christe lijke beschaving” en het „proces van nati onale reorganisatie”. In feite betekent het de vorige week gepubliceerde „politieke plan” dat de be langrijkste partijen van voor de staats greep van maart 1976, de peronistische en de radicale, buitenspel blijven staan. De conservatieve partij die tot de opkomst van Peron een belangrijke rol speelde in de Argentijnse politiek, lijkt daardoor op de voorgrond te gaan treden, evenals ad miraal Massera, het met pensioen ge stuurde junta-lid, dat tegenwoordig regel matig in de publieke opinie treedt door zich negatief uit laten over de „te liberale” economische politiek van minister Marti nez de Hoz en dat diverse contacten on derhoudt met vakbondsleiders, verban nen peronistische en radicale politici en het comité voor de mensenrechten. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Ze hebben de eigenschap aan elkaar te klitten en in elkaar een onbegrensd ve- trouwen te hebben zodat een miljoenen transactie telefonisch kan worden afge handeld, zonder dat er een letter op papier wordt gezet. Naar buiten toe vormen zij een gesloten en solidaire groep waartegen een enkeling niet kan concurreren. Zij storen zich niet aan geboortenbeperking; hoe groter het gezin hoe hoger zijn presti ge binnen de eigen maatschappij. (Van onze redactie binnenland) ZUTPHEN. Ongeveer twintig leden van de anti-militaristische actiegroep On kruit hebben gistermiddag rond het mid daguur de hal van het Huis van Bewaring in Zutphen een half uur bezet gehouden. Zij wilden hiermee de aandacht vestigen op wat zij noemde criminalisering van anti-militaristen, die als gevolg van hun overtuiging 18 maanden de gevangenis indraaien. Op dit moment zitten om deze reden vijf mensen gevangen. Deze vijf totaalweige- raars zijn vanaf kerstavond in hongersta king. Buiten de Huizen van Bewaring zijn ongeveer 20 mensen mee in hongerstaking gegaan. Toen gisteren voor bezoekerstijd de deur van het Zutphense Huis van Be waring open ging, stormden ongeveer 20 mensen de hal binnen. Ze weigerden weg te gaan. Na een kwartier arriveerde de politie via een zij-ingang, waarna de bezet ters hardhandig werden afgevoerd. Uit een politiebusje wisten zeven men sen weer te ontsnappen. De overigen wer den afgevoerd naar het politiebureau. Tij dens de bezetting reed in Zutphen een geluidwagen rond die melding maakte van de actie. De wagen werd door de politie van de weg gehaald. Tegen de inzittenden werd proces-verbaal opge maakt. 14,80 42,60 56,50 f 167,70 f 220,50 0,75 (Van onze redactie buitenland) LANCASTER. Gisteren is een hele verdieping van de strafgevangenis van Lancaster in de Amerikaanse staat South Carolina afgebrand, waarbij tien gevan genen om het leven zijn gekomen. Vier andere gevangenen zjjn gewond geraakt, zo hebben de autoriteiten bekend gemaakt. Ook Japanse en Europese bedrijven die in Indonesië actief zijn, maken gebruik van de diensten van de Chinezen. Onder het volk echter hebben de Chine zen, mede door het feit dat zij zich isole ren, een slechte reputatie. „Een Chinees likt naar boven en trapt naar beneden”, kan men vaak horen zeggen. Voor een Chinees bestaan ook geen ambtelijke ob stakels: hij koopt iedereen om die hij op zijn weg tegenkomt. Deze verhouding ver oorzaakt het conflict met de omgeving. In Soerabaja moest admiraal Soedomo, chef van de binnenlandse veiligheidsdienst, in grijpen toen in kranten alleen maar ad vertenties verschenen waarin Chinezen werden gevraagd te solliciteren naar be paalde functies. Het was ook een Chinees die anderhalf jaar geleden een bank op lichtte voor 18,9 miljard roepia. Maar er zijn ook respectabele Chinezen die hun ervaring en kennis in dienst van Indonesië stellen. Zoals het geval van de succesvolle Chinese zakenman Liem Sioe- Loeng, die zijn fortuin gebouwd heeft op de tjengkeh (kruidnagel). Hij bemiddelde in een conflict tussen de Indonesische regering en de in Genève gevestigde tan- kermagnaat Bruce Rappaport. Pikant de tail is dat Liem voor zijn bemiddeling van (ADVERTENTIE) Na de mislukte beweerde communisti sche staatsgreep in september van dat jaar, waarbij zeven hoge generaals wer den vermoord, werden de betrekkingen tussen beide landen in de ijskast gezet. De Indonesische regering beschuldigde Pe king ervan de staatsgreep te hebben be raamd. De beide regeringen trokken hun gezanten uit de respectieve hoofdsteden terug nadat de ambassades door demon stranten werden verwoest. Het militaire regime vreest dat als de betrekkingen weer normaal worden, Pe king weer vat krijgt om deze overzeese Chinezen. Die vrees werd vorig jaar ver sterkt na de verklaring van de Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping tijdens een tour langs een paar Zuidoost-Aziatische landen. Hij zei toen dat van China niet verwacht kan worden dat het zijn steun onthoudt aan communistische guerrilla- groeperingen in de Zuidoost-Aziatische landen. Van de miljoen etnische Chinezen zeg gen 900.000 staatsburgers te zijn van de Chinese Volksrepubliek en 5000 van Twaiwan, terwijl 70.000 nog niet weten wat zij willen, zo verklaarde generaal Jo- ga Soegama, chef van de BAKIN, de staatsveiligheidsdienst, op een parlemen tair hoorzitting. Met ingang van het volgend jaar moeten alle etnische Chinezen zich echter laten registreren, terwijl er ook een wet op stapel is om naturalisatie „en masse” van deze Chinezen mogelijk te maken. Dege nen, die zich niet aan deze nieuwe regel willen onderwerpen, gaan een onzekere toekomst tegemoet. Generaal Soegama verklaarde op de parlementaire hoorzitting dat hij de mo gelijkheid niet uitsluit dat deze Chinezen zullen worden gedeporteerd. Maar minis ter van buitenlandse zaken dr. Mochtar Kusumaatmadja verklaarde daarentegen dat het niet het beleid is van de regering om tot deportatie over te gaan. Uit de toelichting van Soegama hadden de parle mentariërs de conclusie getrokken dat de Chinezen die geen Indonesische nationali teit hebben, zouden worden afgezonderd in een speciaal voor hen gereserveerde lokatie. Het betreft voornamelijk de Chinezen die rondom de Noordsumatraanse hoofd stad Medan wonen, die, hoewel zij er al generaties lang wonen, zich nooit hebben aangepast aan de omgeving. Maar de con clusie van de parlementariërs werd niet lang daarna bestreden door de legervoor- lichtingsdienst. Woordvoerder generaal Goenarso verklaarde dat de regering geen plannen heeft om de Chinezen naar een lokatie te verbannen. Dit zou volgens de generaal een staat binnen een staat moge lijk maken en „wij willen geen tweede Chinese Volksrepubliek”, zei hij. Ook is het niet de bedoeling van de regering om Chinese getto’s te creëren”. In de Indonesische kranten is bewust weinig aandacht gegeven aan dit Chinese probleem. Kwesties die betrekking heb ben op ras of geloof worden op bevel van hogerhand uit de kolommmen gehouden. Men vreest dat er een hetze ontstaat tegen de Chinezen. Zij hebben in het verleden vaak de schuld gekregen van economi sche en politieke troebelen in het land. Onder Soekarno werden talrijke Chine zen voor dezelfde keus gesteld als nu. Velen zijn het land uitgezet maar ook velen zijn Indonesiër geworden en dragen nu de mooiste Indonesische namen. (Van onze redactie binnenland) ZUTPHEN. Op de lijn Winterswijk- Zutphen is gistermiddag een vrachtwagen geladen met flessen zeer brandbaar wa terstofgas door een reizigerstrein in tweeën gereden. Er deden zich bij de botsing geen persoonlijke ongelukken voor. Een passagier liep slechts enige lich te snijwonden op. De vrachtwagen met aanhanger werd door de trein midden in de combinatie geraakt. Het ongeluk had een enorme ravage tot gevolg. Een fles waterstofgas heeft na de botsing enige tijd gelekt, zodat explosiegevaar ontstond. De brandweer, die de flessen nat hield, kon de fles echter snel afsluiten. Volgens de politie is de vrachtwagenchauffeur door het rode knipperlicht gereden. De slagboom zat in de aanhanger van de combinatie. De chauffeur is op de overweg gestopt en vervolgens uit de cabine gesprongen om zich in veiligheid te brengen. Hij heeft, aldus de politie, nog gepro beerd de treinbestuurder te waarschu wen, maar die had reeds de „dodemans- knop” in werking gesteld en was daarop naar achteren gehold, reizigers met zich meenemend. Het baanvak werd gister avond, na vervanging van een spoorstaaf, weer vrijgegeven. De totaal verwoeste vrachtwagen met her en der verspreid flessen waterstofgas. Op de achtergrond de trein op de plek waar deze tot atiistand kwam. (Door Bob Mantiri) JAKARTA. Er is grote onzekerheid ontstaan over het lot van de ruim een miljoen etnische Chinezen in Indonesië tegen de achtergrond van een eventuele normalisatie van de diplomatieke be trekkingen tussen Peking en Jakarta. De ze etnische Chinezen hebben tot dusver bardnekking geweigerd om Indonesische staatsburger te worden hoewel zij al ge neraties lang in Indonesië wonen. Velen voelen zich nog onderdaan van de Chine se Volksrepubliek, waarmee Indonesië in 1965 de diplomatieke betrekkingen bevroor.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4