mondig Zoeken Kerst-onvrede in de vishcii J Dieptepunt Velsens aardewerk: strak gehanteerd stijlprincipe cLeVilder PPT-klep In het nieuw Kennemer Oudheidkamer vijftig jaar op de bres voor historisch erfgoed en g t I I i Eigen bezit toereikend voor drietal exposities ing 1K Nieuwjaarsconcert in De Schouw het Congres en Cultureel Centrum: Waar Grote Klasse vanzelf spreekt. Bang&Olufsen O f 1 Wij denken anders Vitaenkeranderledes «ff mob 1 ER 5 VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 4 IJMOND 'SiWwi' i lil® r Hoe anders, willen wij u graag tonen en... laten horen. M AMSHKÜAIVX SONESP\\ W MOTEL Geautoriseerd B&O-dealer: Speurwerk (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het bestuur van de Kennemer Oudheidkamer zit midden in de voorbereiding van een jubileumprogramma dat vol gend jaar wordt afgewikkeld in Huize Scheybeeck te Beverwijk. De oudheidkamer, opgericht als 4- behoedster van een in 1930 al f aanwezige historische collectie, bestaat op 3 november 1980 op de kop af vijftig jaar. Voor het be stuur een bruikbare kapstok voor drie eigen exposities te houden in de periode juni-september. I I i f A |IÏ» Iww „Oudheidkamer pakt uit”. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Velserduinweg 173 - IJmuiden Tel. 12346 :he te ehou- n van fkom- arlem tange- en 18 lijkse ge- i een nstad in de ruikt >ood- sdere mdat gebruik bij de BSCR (Beverwijkse Soci- aal-Culturele Raad). Aan de vooravond van de jubileumvie ring staat voor het bestuur bovenaan op de verlanglijst een meer professionele aanpak. Nader omschreven: aanstelling van een conservator. Voor een gericht beleid wordt zo’n beroepskracht als eerste voorwaarde genoemd door het bestuur. KW KW KW 11 34 45 Het zit de AMRO in Beverwijk niet mee. Stond deze bank eerst op de drempel van een heuglijk feit; de ope ning van een gloednieuw pand aan de Breestraat in Beverwijk. Nu is de feest vreugde diep in de schoenen gezakt. De ergernis verandert gelukkig ook weleens in een glimlach of zelfs een schaterlach als de geniepige kunsten van het duiveltje niet het journalistieke werk aantasten maar dat van de adver- tentie-afdeling. Een attente lezer stuur de ons een (overlijdens) advertentie waar hij of zij na veel zoeken het volgende foutje ontdekte. Hopelijk voor de nabestaanden geen bezoeking. I) leden ;p On- t mid- varing >uden. istigen g van n hun ngenis er op heeft idma- eerst kkerij aldus ïcher- e, dat e wo- heeft nage- een men- a wer- u. Tjj- n een laakte or de en de opge- Ter bescherming van brievenbussen en uiteraard de poststukken heeft de PTT in Beverwijk besloten op maan dag 31 december een grote afsluitaktie uit te voeren. Met speciale kleppen die de brievenbussen op straat hermetisch afsluiten hoopt de PTT te voorkomen dat „feestvierenden” hun knallende en vuurspugende artikelen in de bussen deponeren. Niet alleen de brievenbus sen kwamen in afgelopen jaren ge schonden uit de strijd maar ook brie ven, geboortekaartjes en rouwkaarten werden on-bestel-baar beschadigd. De eerste dag van het nieuwe jaar, dins dag 1 januari, komen de PTT-mannen weer in het geweer om alle bussen na circa 10.00 uur voor het publiek open te stellen. A onder redactie van Hans Bongers „KP (Kennemer Potterie) Velsen” staat als fabrieksmerk vermeld op de bodem van vele tientallen keramische produkten, aangeduid als „Velsens aardewerk”. De historie van deze plaatselijke aardewerk fabriek beslaat nauwelijks meer dan twin tig jaar. In 1920 begon een zeker Eelke Snel in een nog bestaand pand aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord met de produktie van artistiek verantwoord aar dewerk, gebruiksgoed en siervoorwerpen. Bij de aanmaak golden de ehtische nor men van de Jugendstil. Als tegenhanger van het industriële massaprodukt moest het gebruiksgoed van verantwoorde kwa liteit en vormgeving ook voor de gewone man bereikbaar worden. Prijs en sorti ment waren daarop afgestemd. Zakelijk gezien bleek gemeld uitgangspunt geen succes voor de Velsense fabriek die ook in ideëel opzicht het gestelde doel voorbij schoot. Niet de massa maar een vrij selec te groep toonde interesse voor de in die tijd nieuwe trend en de tastbare resulta ten daarvan. In een verkoopcatalogus omvat het sor timent van de Kennemer Potterie vazen, kannetjes, overpotten (zogenoemde ca chepots), bonbonnières, asbakken, in ktpotten maar ook plastieken met een Diezelfde drempel heeft zich namelijk enkele tientallen centimeters onder het troittoirpeil verscholen. Een kapitale fout heeft zich over het bouwerk mees ter gemaakt. Toen de houten schuttin gen rond het bijna afgewerkte AMRO- pand werden verwijderd keken aanne mer, architect en opdrachtgever op hun neus. De neus van hun schoen weliswaar want de entree van het ge bouw moest diep gezocht worden. Wie de blaam treft is nog niet bekend, kat en muis moeten dat uitwijzen, maar wat duidelijk is, is de blunder die bij de bouw of het ontwerp ontstond. Het gehele gebouw is circa 20 centimeter lager uitgevallen dan de bedoeling was. Het verschil in de hoogte is in de grond gebleven en stelt de betrokke nen voor een levensgroot probleem; moeten ramen en deur, die ruim schoots onder het trottoimiveau eindi gen, worden aangepast aan de onder grondse situatie of is de gemeente van plan de stoep te verlagen zodat het publiek niet abrupt hoeft af te dalen om hun bankzaken te regelen. Het zogenoemde „zetduiveltje” is vaak een plaag voor iedere journalist. Met een stekende, helse glimlach doet het monstertje zijn werk tot groot ver driet van de schrijver. Letters worden verwisseld, woorden vallen weg of staan op plaatsen waar ze niet horen. De kerstboom zit de Velsennoordse Aktiviteiten Kommissie (VAK) dit jaar dermate dwars dat het bestuur de pen greep en haar onmin over deze kerst versiering per brief aan het college van B. en W. heeft gespuid. De VAK-be- stuurders zetten in hun brief vraagte kens bij het uitblijven van een gemeen telijke kerstboom die vroeger ter ver hoging van de kerstsfeer op het Stra- tingsplantsoen werd geïnstalleerd. De ze boom is al enkele jaren in het bos blijven staan waardoor de Velsennoor- ders hun sfeervolle kerstversiering moesten missen. Bovendien weet de VAK geen uitweg met de honderden huiskamer-kerstbomen daar ook dit jaar de boompjes niet publiekelijk, en masse, in Velsen-Noord op de brand stapel verdwijnen. Als reden voor het uitblijven van zo’n verbranding geven B. en W. van Velsen het gemis van een geschikt terrein op waar zo iets derge- Aantrekkelijk binnenkomertje is van 6 juni tot 10 augustus de tentoonstelling „Kennemer Potterie Velsen” gewijd aan een tot dusver vrijwel onopgemerkt feno meen in de wereld van het kunstam bacht. Gedeeltelijk parallel daarmee loopt een foto-expositie tussen 2 juli en 16 augustus onder de titel „Gezicht op Be verwijk”. De reeks sluit met een overzichtstentoonstelling (medio augus tus tot eind september) met als motto DiifihfkidlriitTkfxr nalri nif” Produkt uit de begintijd van de Velsense aardewerkfabriek. Karakteristiek is het blokmotief steeds terugkerend op stukken uit de periode in Velsen-Noord. De heer Verwer omschrijft het reilen en zeilen tot nu toe als „goedwillend amateu risme” dat op alle punten onderdoet voor een beroepsmatige aanpak”. Met het laat ste wordt in één adem genoemd: een meer didactische opzet in het museum (ten be hoeve van scholen in de regio), meer des kundigheid bij aankopen, propaganda tenslotte en ook uitbreiding van de ope ningsuren. Over 1980 wordt een exploitatietekort van circa elfduizend gulden verwacht. Een kostenbecijfering voor de jubileum- exposities (totaalbedrag rond twaalfdui zend gulden) is bij die rekensom niet betrokken. Voor de expositie Kennemer Potterie Velsen komt een vrij uitvoerige catalogus uit. Over inkomsten uit ver koop daarvan en entreegelden is het be stuur optimistisch. De drie IJmondge- meenten (Beverwijk, Velsen en Heems kerk) en de provincie worden desondanks voor een extra bijdrage benaderd. Voor alle drie exposities wordt geput uit het eigen museumbezit. De oudheidka mer, na ettelijke verhuizingen onderge bracht in Scheybeeck aan de Velserweg, draagt een specifiek regionaal karakter. Sinds 1966 zijn hier vier vertrekken in gebruik als tentoonstellingsruimte. Bij lange na niet toereikend om uit te stallen wat na jaren van schenkingen en gerichte aankoop voorhanden is aan historische voorwerpen en paperassen. De beschik bare ruimte was en is nog steeds het grote knelpunt voor het bestuur dat in het jubi leumjaar eventjes opgelucht kan adem halen. Als extra ruimte wordt volgend jaar zomer vrijgemaakt de grote benedenzaal (door de gemeente Beverwijk) en een ver trek op de eerste verdieping, normaliter in en vijf weige- gersta- ig zijn taking erstijd m Be- eer 20 n weg de de bezet lijks zou kunnen plaatsvinden. Een ar gument dat in voorgaande jaren door de VAK werd onderstreept maar nu in twijfel wordt getrokken. De VAK wijst er in de brief op dat het terrein waar vroeger het Rode Dorp was gesitueerd zeker een boomverbranding georgani seerd kan worden. Uit veiligheids- en baldadigheidsoverwegingen zou het voor het toch al roerige Velsen-pNoord een opluchting zijn om daar onder het toeziend oog van de brandweer tot een verbranding over te gaan. Wellicht is het nu te laat een kerst boomverbranding in het drukke nieuwjaars-programma van de brand weer in te schalen. Maar als de VAK- wensen volgend jaar door B. en W. ter harte worden genomen kan de kerst boomverbranding in het Velsennoord se in het prille begin van 1981 een groots schouwspel worden met als hoogtepunt een gemeentelijke kerst boom fier op de top van de brand stapel. Kattengat 1,1012 SZ Amsterdam, Tel. 020-2122 23, Telex 17149. ’•455'' DeDeensewrmgeverevanbeeiOerigeluid VELSEN-NOORD. In het Cultureel Centrum De Schouw wordt op vrijdag 11 januari het traditionele Nieuwjaarscon cert gegeven onder auspiciën van de Vel sennoordse Aktiviteiten Kommissie (VAK). Het concert, dat wordt georgani seerd door de Culturele Werkgroep van de VAK, is inmiddels al het derde in successie. Aan het concert werken mee de concertafdeling van de IJmuider Harmo nie, het Tamboer- en Trompetterkorps Velsen-Noord en het Algemeen Bejaar denkoor De Geelvinck. De voorstelling begint om acht uur. De voorverkoop van de kaarten ver loopt via de volgende adressen: Wasserij Tromp, Wijkerstraatweg 123, Radio TV HiFi Olivier, Melklaan 26; Slagerij Veld- boer, Breesaperhof 39, G. Verhagen, Melklaan 48 en E. Sanders, Wijkerstraat weg 245. De toegangsbewijzen kosten drie gul den, kinderen tot en met veertien jaar betalen slechts één gulden en donateurs van de VAK, houders van een Pas ’65 en van het CJP (Cultureel Jeugd Paspoort) betalen twee gulden. Traditiegetrouw wordt tijdens dit Nieuwjaarsconcert ook de VAK-tegel van verdienste uitgereikt. Deze tegel wordt aan een persoon, een groep mensen of een instelling overhandigd die zich verdien stelijk heeft gemaakt op sociaal-cultureel terrein. Zo ging deze tegel vorig jaar naar het echtpaar Hendrik en Zwaantje Hek man, dat belangeloos en voor meerdere goede doelen oud papier inzamelt. Nieuwjaar betekent voor de heren Kroon, Van der Wel en Vermeulen een nieuw pak. Deze drie Heemskerkse ge- meenteboden waren hard aan vernieu wing toe (het pak althans) daar slobbe rende mouwen en een al lange tijd onvindbare plooi hun het werken er niet makkelijker op maakten. Hoewel de Heemskerkse gemeentebeurs wei nig ruimte voor buitennissigheden overlaat hebben B. en W. wel de kans gezien om voordat alle gemeentelijke diensten in een nieuwe behuizing wor den gestoken de drie boden van een nieuw jasje met bijpassende, ruim in de plooi vallende, broek te voorzien. De gemeente zelf over deze vervanging. Vanaf woensdag 2 januari presenteren de heren zich in een moderne, aan de huidige tijd aangepaste, dienstkledij bestaande uit: Grijze broek, blauwe blazer, lichtblauw overhemd met grijze stropdas. En natuurlijk het gemeente wapen dat, zoals op de foto van het gemeentelijke voorlichtingsbureau, duidelijk te zien is op de linker borsten. De oudheidkamer kwam op 3 november 1930 van de grond als onderdeel van het, daags tevoren opgerichte, Oudheidkundi ge Genootschap Midden-Kennemerland. Als doelstelling is statutair vastgelegd „Stichting, inrichting en instandhouding van een oudheidkundig museum betrek king hebbend op Beverwijk en het gewest Kennemerland”. „Instandhouding” wordt door het huidige bestuur geïnterpreteerd als „geleidelijke aanvulling”. Daar is op redelijk voortvarende wijze naar gehan deld door aankoop bij elke gelegenheid die zich voordeed. Secretaris R. M. T. Verwer maakt niet zonder trots melding van speurwerk op boedelveilingen en an dere verkopingen in een aantal gevallen resulterend in aankoop. Hiervoor kan het bestuur putten uit een budget van slechts enkele duizenden guldens. Onvermijde lijk was in zo’n situatie nogal eens voorfi nanciering door bestuursleden. In af wachting van extra kredietverstrekking door de Beverwijkse gemeenteraad. Als recent voorbeeld noemt Verwer verwer ving van een olieverfschilderij „Gezigt in aan het correspondentie- De zogenoemde Louis XV-kamer, pronkstuk van de jubilerende oudheidkamer op de benedenkamer in Scheybeeck. een der Hollandse zeedorpen”, geschil derd in 1834 door de Amsterdammer A. J. Eymer. Op een kijkdag bij het Amster damse veilinghuis Mak van Waay werd het in romantische trant weergegeven landschap herkend als gezicht op Wijk aan Zee. De heer Verwer stond voor de keus: laten schieten of aankoop uit eigen portemonnee. Voor het laatste werd geko zen toen de gelegenheid tot aankoop zich eind 1978 voordeed. „Het plaatselijke the ma van het schilderij maar ook de schil derkunstige kwaliteiten gaven voor mij de doorslag. Het was overigens een transac tie zonder persoonlijk risico. Verwerving voor mijzelf was duidelijk in de overwe gingen betrokken. Het olieverfdoek sprak mij persoonlijk erg aan om de specifieke kenmerken van de romantische school.” Hij noemt in dit verband de duidelijk af te lezen bedoeling van de schilder; het stem- mingbeeld van bedrijvige mensen, nietig tegenover een grootse natuur en ook een soort sociale bewogenheid. „De schilder benadrukte het kommervolle bestaan van de kustbevolking in die tijd. Vandaar de universele ondertiteling”. Geen gezoek adivb IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: 9.130 kg tong, 91 kisten tarbot en griet, 32 kisten kabeljauw, 4 kisten schelvis, 34 kisten wijting, 1124 kisten schol, 19 kisten schar en 70 kisten diversen. Prijzen in guldens: Per 1 kg: tarbot 30,95-25,51; grote tong 21,51-19,77; groot- middel tong 21,91-19,65; kleinmiddel tong 22,79-19,98; tong één 20,74-19,02; tong twee 18,08-16,91. Per 40 kg: tarbot 790-492; griet 555-306; kabeljauw één 240-204; kabel jauw twee 264-146; kabeljauw drie 204- 152; kabeljauw vier 204-120; kabeljauw vijf 150-112; schelvis vier 114; schol één 94- 88; schol twee 98-90; schol drie 98-80; schol vier 84-72; wijting drie 124-90; schar 108- 70; haai 124-84; krab 40-26; steenbolk 65- 45; krabbepoten 170. besommingen KW KW De besommingen waren: ƒ26.800,-; KW 25 ƒ35.180,-; 17.890,-; KW 45 ƒ23.310,-; 23.310,-; KW 77 2.020,-; KW 88 33.340,-; KW 113 ƒ29.290,-; KW 117 14.270,-; KW 175 14.270,-; SCH 265 30.450,-; WR 32 ƒ20.690,-; WR 57 17.830,-; IJM 24 ƒ21.840,-; IJM 44 ƒ29.970,-; KW 115 29.700,-. louter decoratieve functie. In 1929 ver huisden atelier en produktieafdeling naar een leegstaand bedrijfspand (voormalige verfmengerij) nabij het Pontplein in Vel- sen-Zuid. In dit gebouw, eind vijftiger jaren gesloopt ten behoeve van een ka naalverbreding, handhaafde Eelke Snel zich nog drie jaar als zelfstandige onder nemer. Als NV volgde in 1932 een nieuwe start. Tijdens de Tweede Wereldoorlog verdween de onderneming voorgoed uit het Velsense. Alleen de naam leeft nog voort in de „Kunstaardewerkfabriek Vel sen” te Sassenheim. Een aantal vennoten maakten hier na opheffing van het Vel sense bedrijf een nieuwe start waarbij eerdere esthetische principes grotendeels opzij werden gezet. Door de vrij korte bestaansperiode van de fabriek bezit de Velsense keramiek nu al zeldzaamheids- waarde. De Kennemer Oudheidkamer kan voor de expositie van 6 juni tot 10 augustus beschikken over meer dan twehonderd stuks aardewerk waaruit de stillistische ups en downs van de fabriek zijn af te lezen. Voor het produkt uit de (Velsen noordse) begintijd is kenmerkend het steeds herhaalde Mondriaanachtige blok motief. - i f W* iaaamac

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5