Honderd miljoen aan schadeclaims ng Fusie NDU met Necomin rond 1 Conferentie vaartarieven Suez-Kanaal STAND HYPOTHEEKRENTE I Olie en gas in Golf van Tonkin Reflecterende paraplu Van 25.000 naar 30.000 Hogere garantie voor tegoeden bij banken er n: g RllStig jcl3r voor bourzon fachtergrond Prijzen voor pluimvee itie ZATERDAG 29 DECEMBER ECONOMIE 19 7 9 13 AMSTERDAM. Met ingang van 1 januari wordt de garantie voor te goeden van particulieren bij banken verhoogd van 25.000 tot 30.000. Dit heeft De Nederlandsche Bank be paald op grond van de collectieve garantieregeling in de herziene Wet Toezicht Kredietwezen, die op 1 janu ari 1979 van kracht werd. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De politieke onrust in Iran, die nu al ruim een jaar duurt, heeft het Nederlandse bedrijfsleven een schade van zeker enkele tientallen miljoenen guldens berokkend. Dit blijkt uit een onderzoek van het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) onder ongeveer 25 bedrijven en instanties die betrokken zijn bij de handel met Iran. raat Iraanse crisis kost Nederland miljoenen (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 21 december 1979. 3 Naam Bank: A.B.N. Amrobank 1 Ned. Middenstandsbank Nutsspaarbank W.-Nederland Éi! '•‘WK. Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard AMSTERDAM. Het nu vergle den jaar verliep voor de aandelen beurzen in de wereld vrij rustig. Grote beroeringen zoals dit jaar wel op politiek en economisch gebied optraden, bleven de meeste effec tenbeurzen bespaard. De verschil len tussen de hoogste en laagste standen van de diverse beursgroe- pen, die als belangrijke indices wor den bijgehouden, bleven dan ook beperkt. Het bouwbedrijf van de Verenigde Be drijven Bredero NV in Utrecht heeft onge veer een jaar geleden alle twintig Neder landse werknemers uit Iran weggehaald in verband met de politieke onrust. Brede ro was van juli vorig jaar met een Iraans bedrijf belast met de bouw van 330 appar- „Gematigd optimistisch” is men bij de Volker-Stevin-groep over de betalingen die Iran nog moet doen aan het bedrijf. Een woordvoerder rekent erop dat het geld met enige vertraging zal binnenko men. Volker-Stevin had als laatste karwei de aanleg van een haven in Bandar Sap- hoer (nu Bandar Iman Khomeini). De ha ven is nu klaar. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 10 jaar 5 jaar 10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 9,6 9,8 10,0 10,0 9,9 9,9 10,0 10,0 9,7 10,0 10,0 9,95 10.17 10,65 10,65 10,70 10,70 10,44 10,44 10,30 10,38 10,95 9,6 9,8 10,25 10,25 10,25 10,0 10,0 9,7 10,0 10,2 9,95 10.17 10,93 10,93 11,09 10,44 10,44 10,30 10,38 11,17 V /e w E- I- n 3 Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank In West-Duitsland is een reflecterende paraplu ontwikkeld, die al zichtbaar is wanneer een auto er van een afstand van 150 meter op schijnt. De hoes van de paraplu is ook reflecterend, zodat men ook bij droog weer als wandelaar van een waarschuwingsteken kan zijn voorzien. •7 m zijn belangen behartigen door een plaat- selijke agent,, een Iraniër. Van september 1974 tot september vorig jaar had Van Qend en Loos een joint venture met een Iraans Transportbedrijf voor het vracht vervoer van Nederland naar Iran en te rug. „Om commerciële redenen zijn we daarmee gestopt. De politieke situatie heeft deze „afbouw” alleen maar ver sneld. We rijden nog wel op Iran, met Bulgaarse chauffeurs. Die zijn politiek minder beladen voor Iran dan Nederland se. Wel is het vrachtverkeer op Iran terug gelopen. Dat betekent een achteruitgang in onze financiële positie. Meer hierover kan ik niet zeggen”, aldus de woordvoer der van Van Gend en Loos. bank 10,25 10,0 10,0 10,0 10,2 9,9 10,0 9,6 lijk 10,85 10,85 10,71 10,71 10,99 10,27 10.38 9,95 Rentevast Afsluitprov. gedurende: in proc.: lijk 10,85 10,58 10,44 10,44 10,99 10,27 10.38 9,95 De regeling behelst een garantie tot te rugbetaling voor op naam gestelde schuldvorderingen (in guldens of andere valuta) die natuurlijke personen, vereni gingen en stichtingen hebben op instellin gen welke onder toezicht staan van De Nederlandsche Bank (algemene banken, coöperatieve banken, spaarbanken, effec- een aantal aandelen is opgenomen, die extra in koers daalden. Zo daalde Deli Maatschappij dit jaar van 131 op 80 gulden, Ceteco van 240 op 160 gulden, Internatio-Muller van 49 op 22 gulden, Qgem van 31 op 16 gulden en Hagemeij- er van 75 op 33 gulden. In de groep industrie liet Wessanen in 1979 een steek vallen van 74 op 39 gul den, ACF van 157 op 70 gulden, Holec van 158 op 68 gulden, KNP van 45 op 27 gulden, Naarden van 22 op 11 gulden, Meneba van 75 op 41 gulden en Rijn- Schelde-Verolme van 58 op 35 gulden. Deze ontwikkeling was deels het ge volg van moeilijkheden van incidentele, deels van conjuncturele aard, maar geeft duidelijk aan hoe in ons land de economische situatie in 1979 is verslech terd. De ondernemingen van bovenge noemde aandelen hebben in het afgelo pen jaar flinke winstdalingen opgelo pen. In meerdere gevallen zelfs een winsthalvering. Het is dan ook allesbe halve in glorieuze stijl dat het beurswe zen in ons land de drempel naar het nieuwe jaar en het decennium van de jaren tachtig zal overschrijden. Met een olieprijs die ruim tweemaal zo hoog staat als een jaar geleden, 26 tot 30 dollar per vat van 157 liter tegen 13 dollar vorig jaar december, met het vooruitzicht dat de wereldconjunctuur volgend jaar in toenemende mate de vertragingsrekening gepresenteerd zal krijgen van deze olieprijsinflatie, met een rente die zich ook in ons land op topniveaus beweegt en met het vooruit- zicht dat de inflatie zich weer alom zal versnellen, lijkt er op beursgebied wei nig eer binnen te halen. HONG KONG (AP) In een radio- uitzending van de zender op het eiland Hainan, waarvan de tekst te Hong Kong bekend is gemaakt, is bevestigd dat in de Golf van Tonkin gas en olie is aange boord, „in weerwil van tussenkomst en sabotage” van de Sovjet-Unie en Vietnam. De vondst was gedaan in omstreden wateren in de Golf en het betrof olie en gas „in betrekkelijk grote hoeveelheden en van tamelijk goede kwaliteit”. Er is in de uitzending niet precies aange geven waar de boringen waren verricht (de Golf van Tonkin ligt voor de zuidkust van China) en ook over de genoemde „tussenkomst en sabotage” werd niet meer gezegd dan dat „het olie-boorschip Nanhai 1 er in geslaagd was het werk voort te zetten”. Al jaren liggen China en andere landen van Zuid-Oost Azië met elkaar overhoop over territoriale zeerechten en aanspra ken die kunnen worden gedaan op de mineralen in de bodem van de omstreden zeegebieden. tenkredietinstellingen, hypotheekbanken) en op de Rijkspostspaarbank en de Post cheque- en Girodienst. Vorderingen aan toonder en vorderingen van vennoot schappen en soortgelijke rechtspersonen vallen buiten de garantie. Indien een onder toezicht staande instel ling door de rechter failliet zou worden verklaard of volgens de zogenaamde noodregeling van de wet onder bewind- voering zou worden gesteld, zal De Neder landsche Bank als uitvoerend orgaan van de garantieregeling aan elke gedupeerde schuldeiser van betrokken bank een be drag uitkeren ter grootte vari zijn vorde ring, echter tot een bepaald maximum. Bij de inwerkingtreding van de wet is het maximum gesteld op 25.000. Bepaald werd dat het per 1 januari 1980 zou wor den herzien op basis van de ontwikkeling van het loonindexcijfer sedert 1976. Op deze grond stijgt het nu tot 30.000. Ver volgens wordt het eens per drie jaar aan de hand van de loonontwikkeling op nieuw vastgesteld en afgerond op een veelvoud van 5.000. De Nederlandse ambassade in Teheran staat intussen voortdurend in contact met het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Nederlandse Credietverzekering maat schappij (NCM) en bemiddelt bij de Iraan se autoriteit bij het zoeken naar een oplos sing van problemen die de bedrijven in Iran ondervinden. „Deels met succes”, aldus een woordvoerder van de ambassa de. Succes heeft de zaakgelastigde van Iran in ons land, de heer N. Helmi, niet. Hij geeft toe dat zijn pogingen om de Nederlandse Credietverzekering maat schappij (NCM) ervan te overtuigen dat „Iraanse bedrijven hun contracten met het Nederlands bedrijfsleven nakomen” tot nu toe vergeefs zijn geweest. ROTTERDAM (ANP). Nederlandse Dagbladunie BV te Rotterdam (de dag- bladdivisie van Elsevier-NDU NV) en Ne comin BV te Roosendaal hebben overeen stemming bereikt over een volledige fusie. Necomin zal in haar geheel als dochteron derneming deel gaan uitmaken van de NDU. De fusie heeft geen nadelige gevol gen voor de circa 400 medewerkers van Necomin. Het overleg met de vakorgani saties heeft plaatsgevonden, aldus een ge zamenlijke mededeling. Necomin is houdster van alle aandelen van vier werkmaatschappijen nl.: Ko ninklijke van Poll BV (grafische industrie te Roosendaal), De Grondwet BV (onder meer uitgeefster van het dagblad Bra bants Nieuwsblad, oplage 45.000 ex.) te Roosendaal, van Poll Press NV (rotatie- drukkerjj te Hoogstraten in België) en Lecturis BV (drukkerij en uitgeverij te Eindhoven. In overleg met alle betrokkenen zijn de aandelen van Media Press Center NV, uitgeefster van het weekblad Teletip te Antwerpen, inmiddels overgegaan in han den van Internationale Uitgeversmaat schappij NV te Antwerpen. De eigen re dactionele identiteit van het Brabants Nieuwsblad, zoals vastgelegd in het redac tiestatuut, blijft gehandhaafd. treden, wijst op de forse omslag die zich in de herfst van 1979 heeft voltrokken. Het sein voor die omslag kwam vanuit Wall Street. Daar boekte de index van de 30 industriële waarden op 5 oktober de hoogste stand van het jaar op 897 om een maand later, op 7 november, 100 punten lager de laagste stand aan te slaan. Deze dramatische gebeurtenis sleepte vrijwel alle beurzen van de vrije wereld met zich mee. Als belangrijkste oorzaak gold de aanhoudende forse prijsverhogingen voor de ruwe olie, die de dollar wederom ondermijnden en in een aantal belang rijke centra van de internationale valu- tahandel tot nieuwe laagterecords aan leiding gaf. Ook de voortdurend hoger wordende rente kreeg Wall Street in zijn greep. Gold voor begin 1979 nog een rentebe- stand van ongeveer 9 percent en werd 10 percent vorig jaar december voor dit jaar als een mogelijke maar zeker niet hogere top gezien, in het afgelopen na jaar kwam diezelfde rente die de Ameri kaanse banken aan hun grote cliënten berekenden, op nagenoeg 16 percent. Het in december tot 15 percent teruglo pende niveau gaf de beurs enige grond waardoor het koerspeil, ondanks de sle pende gijzelingszaak in Teheran, zo on geveer in het midden tussen de hoogste en laagste jaarstand bleef hangen. De klap in Wall Street ondermijnde ook het Damrak. Vooral de internatio nals heten het hoofd hangen, maar ook de lokale industrie en de handel. Dat de index van beide groepen de handel viel zelfs van 128 qp 98 in de periode van begin november tot medio decem ber zo zakte, komt doordat in deze index ■..9» CAIRO (AP). De directie van de Suez- kanaalmaatschappij (een Egyptisch staatsbedrijf) heeft 96 landen uitgenodigd in maart in Ismailia bijeen te komen ter bespreking van de voorgenomen verho ging van de doorvaartarieven, aldus het dagblad Al Achram. In Wall Street was dat 100 punten, op een stand van 800 tot 900 voor de 30 industriële aandelen van de Dow Jones index. In Amsterdam bewoog de alge mene index, waarin de 55 aandelen van de zes verschillende beursgroepen zijn opgenomen, zich tussen 83 en 94 en volg de daarbij derhalve verhoudingsgewijs het koersgedrag van Wall Street. Toch zijn er wel aanzienlijke individu ele verschillen opgetreden. En zelfs voor bepaalde groepen in hun geheel wijken de thans gangbare noteringen belang rijk af van die van een jaar geleden. Lang behoeft hiernaar niet te worden gezocht, want wie aan 1979 denkt, denkt aan olie en wie het woord olie op de beurs uitspreekt, heeft het dan meteen over de enorme koersstijgingen van de olieaandelen. Dit geheel in tegenstelling tot bijvoorbeeld 1974, het andere jaar met forse prijsstijgingen voor ruwe olie, waarin de koersen van de olieaandelen zelfs flink terugliepen. Maar in 1979 zijn de noteringen enorm Volgens de directeur van de Nederland se Credietverzekering Maatschappij (NCM), Kalff, heeft het Nederlandse be drijfsleven voor 350 miljoen gulden aan de handel met Iran bij de NCM verzekerd. Hoeveel bedrijven zich bij de NCM heb ben verzekerd wil Kalff niet zeggen. De NCM heeft de eerste negen maanden van dit jaar al zeven miljoen gulden aan scha declaims uitbetaald. In de regel wordt voor kapitaalgoederen 90 procent en voor consumptiegoederen 75 procent uitbe taald. Op dit ogenblik behandelt de NCM schadeclaims van ongeveer 100 miljoen gulden. Dit bedrag schommelt doordat steeds achterstallige betalingen uit Iran worden verricht en nieuwe schadeclaims worden ingediend. Daarnaast is een onbe kend aantal bedrijven helemaal niet ver zekerd voor de handel met Iran, omdat dit land toen ze hun transacties begonnen, politiek en economisch stabiel was. De financiële schade voor het bedrijfsleven is ontstaan doordat bedrijven werk niet heb ben kunnen afmaken, personeel voortij dig hebben moeten terughalen of orders aan hun neus voorbij hebben zien gaan. Over de toekomst tasten veel bedrijven voorlopig in het duister. „We kunnen niet anders doen dan afwachten”, aldus een woordvoerder van ShelL „De vooruitzich ten zijn zeer onzeker”, zegt een woord voerder van de Steenkolen Handels Ver eniging (SHV). „Wanneer het weer rustig is, hopen we de zaak te kunnen afmaken”, meldt de bouwmaatschappij Ballast Ne- dam. Dat de situatie onzeker is, blijkt ook uit het feit dat sinds begin van dit jaar geen nieuwe kredietverzekeringen wor den aangevraagd en verstrekt. Ook Van Gend en Loos in Utrecht laat tementen in een buitenwijk van de hoofd stad Teheran. Sinds december ligt de bouw stil. Woordvoerder Jacobs: „We hadden bovendien vorig jaar nog twee grote projecten in voorbereiding. Die staan voorlopig in de ijskast. Dat gaat geld kosten”. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuiteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Het jaar moet worden afgesloten met een vrij hoge hypotheekrente van 10% minimaal voor een 5 jaar vaste renteperiode (met gemeentegarantie). Over het hele jaar 1979 is het rentepercentage niet onder de 9 geweest. Voor een lagere rente moeten we zelfs terug naar half november 1978. De N.M.B. heeft de 5 jaar vaste renteperiode voorlopig uit de markt genomen en offreert slechts 3 jaar vast tegen 9,9%. Voor de komende weken moet publikatie verzorgd door „vereniging eigen huis” te Amersfoort dan ook met enige onrust op de hypotheekrentemarkt rekening houden. (Van onze redactie economie) opgelopen. Om een paar voorbeelden te noemen: Getty Oil steeg van 70 op 145 gulden, Chevron van 90 op 120 gulden, Shell Oil van 60 op 112 gulden en Phillips Petroleum van 57 op 90 gulden en na tuurlijk niet te vergeten onze Koninklij ke Petroleum dat nog altijd als hoofd fonds ter beurze fungeert en dit jaar opliep van 118 tot 160 gulden en nu rond 150 gulden dobbert. Deze laatste koers stijging heeft de algehele index belang rijk beïnvloed, want de afwijking tussen de hoogste en laagste standen van de index voor de vijf internationals bleef tot 12 beperkt, terwijl die voor de 25 lokale aandelen ruim 20 werd. Wel beide in dalende richting uiter aard, zodat de koersstijging van Konin klijke Petroleum ongedaan werd ge maakt door de koersdalingen van Akzo van 33 op 23 gulden, van Hoogovens van 36 op 20 gulden, Philips van 27 op 20 gulden en Unilever van 132 op 112 guldeh. De koersdalingen voor de lokale markt industrie en handel houdt nauw verband met de zich verslechterende economie en ten dele met de forse stij ging van de rente. Die heeft overigens de gehele beurs in zijn greep gekregen, want het slot van de algemene index kwam vrijwel in het laatst van 1979 tot stand. In elk geval in de laatste maand. Aanvankelijk zag het er nog niet eens zo slecht uit. In navolging van Wall Street ontwikkelde de Amsterdamse beurs zich in 1979 niet onbevredigend en met uit zondering van de groep industrie boek ten alle beursgroepen in de tweede helft, sommige zelfs in oktober, de hoogste stand van het jaar. Dat daarna de laag ste stand van het afgelopen jaar is opge- Rentepercentages met Gem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank 10,25 10,25 10,25 10,25 10,2 9,9 10,0 9,6 De Filippijnse presidentsvrouw Imelda Marcos betast met geoefende hand een haan tijdens een pluimveetentoonstelling in Manilla, de hoofdstad van de Filippijnen. Om de teelt van pluimvee te stimuleren worden prijzen uitgeloofd. Dit dier was een van de winnaars. .-.ZZz' 'SS

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13