J WILLEM DE RIDDER IS WEER KUNSTENAAR door Klaas Pieter Rieksen in Karakterrol Oppervlakkig Wollige Worgel Catalogus I I T Zo’n tien jaar heeft Willem de Ridder zijn gezicht nauwelijks in Nederland laten zien. Peter Flik kwam zijn stem wel regelmatig in Nederland, zij het via Hij vertoefde een aantal jaren in Amerika en belandde tenslotte in Italië, vanwaar hij nu zijn projecten dirigeert. Begonnen als beeldend kunstenaar (actief in de Fluxus-beweging, waarmee hij het publiek en de kunst wilde integreren), hield hij zich later bezig met bladen als Hitweek en Aloha. De nu 40-jarige De Ridder maakte films, was betrokken bij Hoepla, zette allerlei manifestaties op en was één van de initiators van de nooit gerealiseerde omroep „Eldorado”. Na zijn vertrek werd het in ons larif) wat stil rond Willem de Ridder. Via zijn vriend en VPRO-medewerker In de verte hult La Maga Circe zich in een nevel. Willem de Ridder jaagt de groene autobus door het Italiaanse district Latina in de richting van deze berg, waar hij sinds enige tijd zijn domicilie heeft gekozen. Rasverteller De Ridder let nauwelijks op de verlaten weg, die ons in de richting van zijn huis voert. Hij vertelt. Over Circe, de tovenares, die in de Odyssee van Homerus als gastvrouw optreedt van Odysseus en die enige van zijn manschappen in zwijnen verandert, terwijl de held zelf door een toverwortel van dit vreselijke lot bespaard blijft. Over de magie, over Mussolini die ervoor heeft gezorgd dat het gebied waar we door rijden werd drooggelegd, over het fascisme, over zijn verblijf in de buurt van het veel noordelijker gelegen Genua en over de Italianen. Aan de zeekant van de berg ligt het huis in het dorpje San Felice Circeo, aan het einde van een haast onbegaanbare weg. Half afgebouwde huizen markeren het landschap. Een plotselinge bouwstop zorgde ervoor dat hier nieuwbouwruines staan; dat de kapitaalstroom plotseling werd afgekapt. Het druilerige weer bepaalt de sfeer nog sterker. („Spannende Sprookjes” op woensdagmiddag via Hilversum I om 13.30 uur), terwijl hij daarvoor al een Doodsangsttherapie en de Grote Oto Derby organiseerde. De jaren ’70 benutte Willem de Ridder om een nieuwe vorm van kunst te ontwikkelen die in de komende jaren gestalte moet krijgen door middel van een aantal projecten. Het geheel kreeg als naam Casa Cavaleiri. Na jaren lang geen interviews te hebben toegestaan, bleek Willem de Ridder nu wel bereid zijn plannen te onthullen. Een tocht naar het Italiaanse San Felice Circeo, zo’n 100 km van Rome, bleek dan wel noodzakelijk. Een eerste de radio. Elke week vertelt Willem de kennismaking met de „ervaring op Ridder nu een verhaal aan kinderen bestelling” van Willem de Ridder. '/'/óf'/ SAN circeo Ervaring op bestelling om daar gebruik te maken van de pick-up. En mij *1 W •^1 k vast, kan ik >ns kaan eel niet 2 meest eld d nu meer zich If ver- lertus- succes in een ootste de jaren- Suus r, ver- Een de, de reinig ■mene r een telde, pikte dat is inden geval ok al ie ac- nrust maar i ook reeft; moet eran- een leren wor- wust aan- We hebben het over de tegenstelling tussen de jaren ’60 en ’70 en hoe het er in het komende decennium uit zal zien, afgezien van zijn eigen plannen. Willem de Ridder: „In de hele wereld heb je een fluctuering van het tijdsbeeld. Alles op aarde beweegt zich van éen plus naar een min-pool en omgekeerd. In de jaren ’60 had je een periode van verdieping, terwijl tien jaar later alles bewust oppervlakkig werd gehouden. Alles vrijwel perfect naar zijn tegendeel. En over een bepaalde tijd is alles weer omgedraaid. Waren de armen eerst armoedig gekleed en de rijken sjiek, nu zijn de armen goed gekleed en de rijken armoedig. Nu is het disco, morgen misschien wel prisco of hebben we een haatgeneratie. Wie zal het zeggen?” Vond jijzelf de jaren van vervlakking, de jaren ’70, niet erg vervelend, walgelijk misschien? Dit kaartje werd gedrukt In opdracht van Casd Cava- lelre en wijst op de tv-uitzendlng die de AVRO morgen avond aan het postorderbedrijf wijdt. Een tv-uitzendlng die geheel naar idee van Willem de Ridder werd gemaakt. De grondgedachte voor dit spektakel was eenvoudig. Willem de Ridder: „De radio biedt de simpele mogelijkheid datje kan luisteren. En terwijl je luistert zit je een beetje te staren, je kijkt eens naar de punt van je schoen. Ondertussen worden er in je hoofd beelden gevormd naar aanleiding van hetgeen je te horen krijgt. Als het bijvoorbeeld om angsten gaat, dan vul je je eigen angsten in. Bij film en tv heb je dat niet, daarbij wordt het beeld gedicteerd. Bij het luisteren vorm je je eigen beelden en dat is het belangrijke.” Dit gegeven is de basis voor Willem de Ridders kunstproject in de jaren ’80, de Casa Cavalieri, een organisatie die al in 1959 werd gesticht door Guglielmo di Cavalieri, met als huidige voorzitter Willem de Ridder. De plaats van vestiging: dat geheimzinnige La Maga Circe waar de Italiaanse plaats San Felice Circeo zich bevindt. Casa Cavalieri houdt zich dus bezig met geluid, woorden om precies te zijn, die middels een cassettebandje bij de ontvanger terecht moet komen. Vanwege het afgelegen vestigingsoord zijn de bestellingen per post te doen en kent Casa Cavalieri ook een vertegenwoordiger in Nederland, in de vorm van Art and Project, gevestigd aan de Amsterdamse Prinsengracht. Maar goed, dat Om te weten te komen wat er zoal te bestellen valt, komt er binnenkort een catalogus uit met de activiteiten van Casa Cavalieri. Een soort sleutelroman moet dat worden, want naast de te bestellen goederen wordt in dit boekwerk ook beschreven hoe het internationale kunstzinnige postorderbedrijf (founded 1959) is ontstaan. Op een wat geheimzinnige toon zegt Willem de Ridder: „Dan zal je een hoop duidelijk worden. Ook dingen waar ik nu nog echt niets over kan vertellen.” Naast de tapes laat Willem de Ridder de radio zeker niet in de steek. Er is een samenwerking tussen Casa Cavalieri en Openbaar Kunstbezit, die binnenkort tot enige radioprogramma’s moet gaan leiden. „De uitleg bij een reproductie zoals Openbaar Kunstbezit die vroeger gaf was wel erg De volgende ochtend praten we.nog wat over het project Casa Cavalieri. De prijs van een bandje dat besteld kan worden is me nog niet helemaal duidelijk. „Het zal niet al te duur zijn,” zegt Willem. ”Van Casa Cavalieri hoef ik niet te leven. Daar heb ik andere dingen voor. Die VPRO-programma’s en wat dingen die ik voor Amerika doe. Ik probeer altijd zo weinig mogelijk geld te hebben. Als ik de huur maar kan betalen en wat eten. Dan vind ik het allang best. Als je veel verdient moet je belasting betalen en krijg je vrienden die op je geld uit zijn. Daar heb ik nu geen last van. Er is gewoon geen geld.” saai. Wij gaan daar nu dus iets aan doen, middels radiouitzendingen, een tijdschrift en cassettebandjes. Dat kan heel interessant worden.” Het beïnvloeden van een ervaring is ook één van de projecten die Casa Cavalieri in de jaren ’80 gaat ontwikkelen. Het gaat hier om de „explanationist experience”, wat je zou kunnen vertalen met een verklarende ervaring. Willem: „Door de invloed van televisie lopen de mensen tegenwoordig met een tv-snelheid door de musea. Maar als de mensen nu eens de tijd nemen en luisteren naar iemand die een goed verhaal over een schilderij weet te vertellen, dan beleef je echt een heel avontuur. Onze nieuwe kunst is nu de beïnvloeding van dat kijken. Er hangt een schilderij en daar sta je naar te kijken. Je krijgt er een uitleg bij. Maar ieder half uur wordt er een andere uitleg gegeven en die verschillende uitleggen kunnen elkaar helemaal tegenspreken. Dan zie je als kijker het schilderij de vorm van de uitleg aannemen. Door experimenten (onder meer de Doodsangstescapade en de Grote Oto Derby in Nederland en een aantal projecten in Amerika) is Willem de Ridder tot de conclusie gekomen dat heel veel mensen behoefte hebben aan dit soort ervaringen. „Wat ik nou wil is dat de mens een belevenis weer helemaal zelf meemaakt. En ik heb ook gelèerd dat het geen donder uitmaakt of je dat nou kunst noemt of niet.” Wat spottend voegt hij daar aan toe: „Vandaar dat ik nou ook spreek over mijn nieuwe kunstcarrière. Eindelijk ben ik weer kunstenaar geworden.” Je gebruikt die beïnvloeding nu voor een onschuldig doeleind. Loopje niet het gevaar dat er ook kwalijke praktijken mee kunnen worden uitgevoerd. Je beweert tenslotte dat het menselijk denken heel snel te beïnvloeden is. „Het onderbewuste zal je altijd beschermen. Dat een hypnotiseur iemand in een moordenaar zou kunnen veranderen is onzin. Het is een fysieke methode die slechts tot een grotere concentratie kan leiden. Natuurlijk kan je iemand z’n broek wel laten uittrekken of zich laten indenken dat hij een plant is. Maar meer macht heb je niet omdat het onderbewustzijn dat tegenhoudt. Met een hersenspoeling kan je veel verder gaan, maar daar houden we ons niet mee bezig.” Om duidelijk te maken hoe hij zijn vertellingen op cassette zet, stelt Willem de Ridder me voor om ’s avonds na het eten in de nog steeds schaars verlichte kamer mee te doen aan een aflevering van „Spannende Splookjes” verteld door Wilhelmus Cornelius. „Ik zal je wel een karakterrol toebedelen,” zegt hij geruststellend. Als ik hem vertel dat ik zijn „Spannende Splookjes” niet wekelijks volg en dus ook helemaal niet weet hoe het verhaal loopt, spreekt hij bemoedigend: „Dat weet ik ook niet.” Tegen een uur of half tien zitten Willem de Ridder en Marjolein (een tijdelijke bewoonster van de villa in San Felice Circeo, die in de „Spannende Splookjes” is ingevoerd als mevrouw Manana) aan de langgerekte tafel en ook ik word uitgenodigd. Uit de stapel grist Willem de Ridder een plaat („Vaak weet ik niet eens wat er op staat”) om de teksten te ondersteunen. Zonder vorm van spanning begint hij zijn verhaal, voert mevrouw Manana waar dat nodig is in en verzint ter plekke de verloop van het sprookje. Plotseling roept de hoofdpersoon in het verhaal: „Kijk daar, twee grote ogen die ons aanstaren,” ten teken dat ik mijn gang kan gaan. Omdat het moment van actie toch nog vlotter kwam dan ik verwachtte stoot ik eerst wat onduidelijke kreten uit om te laten merken dat het hier om een monster gaat. Vliegensvlug bedenk ik een naam: „Ik ben de Wollige Worgel.” Ik ga zo op in het verhaal van Willem de Ridder en neem zijn concentratie en enthousiasme als vanzelfsprekend over. Ik vergeet totaal dat ik voor het eerst op een dergelijke manier meehelp een verhaal voor kinderen te verzinnen. Na zo’n twee uur ingespannen gewerkt te hebben zijn er bijna drie afleveringen van een half uur opgenomen. Willem zegt: „Dat monster was prima. De kinderen zal het zweet uitbreken.” Ik zeg: „Mij is het zweet al uitgebroken” en denk meteen aan de opmerking die hij eerder maakte: „Als ik jou een verhaal vertel en ik bibber op mijn stoel van emotie, dan ga jij ook op je stoel zitten bibberen.” zoek einig ■ken: tens- aan Als zelfs Please watch AVRO Television if you re in Holland on Sunday evening 3Q december at 19.30 See our Best Wishes Holiday Greetings for you and the introduction of a new era for the Netherlands sn ich :in erecht •den. iet Je kan wel een waardeoordeel uitspreken over een bepaalde periode, maar dat heeft volgens mij helemaal geen zin. Disco is in mijn ogen net zo’n fenomeen als de happenings in de jaren ’60. Ik woonde in San Fransisco toen daar de disco werd geboren. Dat was echt een spekkie naar mijn bekkie. Ik heb enorm veel disco-avonden georganiseerd. Fantastisch zoals die mensen tekeer gingen. Het is helemaal een proces van zelf beleven, zelf je limieten vaststellen. Ik vind het heerlijk om te dansen en kan het uren achter elkaar doen. Maar de disco is geïnstitutionaliseerd, het is mechanisch geworden. Door de commercie is er weer een doel van gemaakt, terwijl het ervaren op de achtergrond is gedrongen”. Na de beeldende kunst (de Fluxus-beweging onder andere), Hitweek en Aloha raakte Willem de Ridder uit de belangstelling. Hij vertrok naar Amerika. Hij had het in Nederland wel gezien. Zijn omgeving ging hem steeds meer tegenstaan, het werd allemaal wat te eng. Het succes liet hij achter, gooide hij met liefde in een Amsterdamse gracht om er nooit meer iets mee te maken te hoeven hebben. Tenslotte wordt succes maar al te vaak in verband gebracht met dat tastbare. Het werd tijd voor iets nieuws. Iets dat niet als kunst herkenbaar was, maar het toch moest worden. Willem de Ridder over succes: „Succes is belangrijk en iedereen klampt zich er aan vast en blijft er ook aan vastzitten. Ik heb daar helemaal geen behoefte aan. Ik wil steeds veranderen. Een acteur die jaar in jaar uit een succesrol moet spelen, dat lijkt me een hel”. Dus moest er iets anders komen. Het werd het gesproken woord, via de radio of een bandje. „Als je iets in je hoofd hebt en je weet dat het waar is, dan moetje dat doen. En misschien lacht iemand je :r ’t ■leerd laar over bbele Voor „Dan Een reeks en je pra- Jat is t op: sling, nzin- mmi- hun paar avoe- en jfels kkig ■n in ig” ;eens iet ze - daar tenis igen. 1. jator Het werken met het medium radio, het overbrengen van woorden die een verhaal vormen, werkte Willem helemaal uit in zijn eigen gedachte Over de functie van kunst. Hij zegt: „De inhoud van de woorden doet er niet zoveel toe. Het gaat om het overbrengen vam emoties. Als ik jou een verhaal vertel en ik bibber op mijn stoel van emotie, dan ga jij ook op je stoel zitten bibberen. Je kan emoties niet faken en als ik dat wel probeer te doen dan heb jij dat zo door”. De Doodsangsttherapie en de Grote Oto Derby (twee radioprogramma’s van Willem de Ridder die in 1978 door de VPRO werden uitgezonden) zijn twee typerende voorbeelden van de bedoelingen van Willem de Ridder. Duizenden en duizenden mensen gingen in beide gevallen ’s nachts de straat op, in hun eigen auto of liftend, en luisterden aandachtig naar de instructies die de Ridder middels de autoradio gaf. Eindelijk was er weer eens iets op de radio geweest waar nog dagen over werd gepraat. De tv was even vergeten. En dat was lange tijd niet meer voorgekomen. terzijde, het gaat tenslotte om de woorden, die uiteindelijk te zamen een ervaring moeten opleveren. Een ervaring op bestelling dus en dat dan allemaal onder de noemer Kunst. Wat betekent deze „new era for the Netherlands” (vrij vertaald: er breekt in Nederland een nieuw tijdperk aan) die als „explanationist experience” via postorderbedrijf Casa Cavalieri aan de man moet worden gebracht. Kunst is het in ieder geval, daar komt Willem de Ridder nu openlijk voor uit. Maar wat voor kunst valt er te bestellen? Willem de Ridder: „Je kan bijvoorbeeld een cassette bestellen die alleen voor jou bestemd is. Dat kunnen dan instructies zijn en als je die opvolgt gebeurt er iets. Iets heel intens, zoiets als wat een kind beleeft als het spelletjes speelt onder de dekens.” „Maar het kan ook een hoorspel zijn met figuren erin die je bij de bestelling opgeeft. Iemand die je niet mag krijgt dan een gemene rol. Het kan ook een cassette zijn voor in de auto, waarop een lifter wordt toegesproken. Vooral voor mensen die niet weten wat ze tegen een lifter moeten zeggen. Of een bandje waarop je buurman wordt toegesproken. Dat kan allemaal.” „Je kan ook zelf de gevarenfactor bepalen. Als je van een beetje gevaar houdt, dan leveren we dat erbij. In eerste instantie is het gewoon leuk om er naar te luisteren, maar als je een bandje met instructies bestelt en die opvolgt, dan wordt het pas echt interessant.” uit, of je omgeving trekt zich niets meer van je aan. Toch móét je dan doorzetten, al ga je er aan dood”. ging het niet om het feit dat ze dan hun favoriete nummer goed konden horen, nee, om het feit dat ze de stap waagden om naar een totale vreemde te stappen. Die ervaring, daar ging het om”. Kunst omschrijft Willem de Ridder dan ook als iets dat geen doel heeft, zonder noodzaak. Het gaat erom datje iets onderneemt en niet of dat nou enig resultaat (al dan niet in een tastbare vorm) oplevert. Om zijn gedachten te verduidelijken: „Heel veel mensen houden van winkelen. Hebben daar echt plezier in. Maar het zou zo moeten zijn dat de chef in een winkel bij de kassa alle dingen die de mehsen gekocht hebben afpakt. Want de mensen vinden het winkelen op zich leuk, niet al die dingen die ze mee naar huis moeten slepen. Nu blijven ze jammer genoeg met al die dingen zitten, waar ze dan weer hun huizen mee moeten vullen”. „Het proces mag niet vervagen om alleen maar tot een resultaat te komen. We zijn zo afgestemd-op het orgasme, dat we vergeten om de reis te waarderen die daartoe leidt. Voor de mensen is het heel moeilijk iets te waarderen dat niet tastbaar is en dat is voor mij het belangrijkste waar ik me nu mee bezig hou”. De witte villa ligt als het ware tegen de berghelling op. De azuurblauwe tegels op het terras steken fel af tegen het wit. Willem de Ridder wijst de weg naar boven, een gedeelte van het huis waar hij woont. In één van de kamers, die volkomen donker is, ontsteekt hij een lamp en wat kaarsen. Een spiraal van wierook ruikt na enige minuten indringend. Op een langwerpige tafel staat wat geluidsapparatuur. Een aantal cassetterecorders, een pick-up en twee microfoons.Op de grond een stapel platen, aan de muur een aantal kartonnen miniatuur theatertjes. Niets in deze ruimte wijst op het roemruchte verleden, toen Willem de Ridder zich nog hoofdzakelijk bezighield met bladen als Hitweek (Witheek) en Aloha. „Alles wat een begin heeft, heeft ook een eind”, merkte hij met enig gevoel voor realiteit op in een interview in 1972. En als er dan een eind aan iets gekomen is, dan vindt hij het niet noodzakelijk dat er ook iets tastbaars van over blijft. Want en dat is de rode draad die door zijn betoog loopt het gaat om het proces en niet om het resultaat. Dus wat heeft het voor zin om een exemplaar van Hitweek of Aloha te bewaren, of iets uit de tijd van Fluxus, of een bandje met de ■vertellingen van Wilhelmus Cornelius. Dat hééft geen zin. Toch dwalen we in dit spaarzaam verlichte vertrek eerst af naar de jaren ’60. De tijd van Provo, een beweging waar mensen als Wim T. Schippers, Hans Verhagen, Wim van der Linden en Willem de Ridder zich nauwelijks verwant mee voelden. Willem de Ridder: „Wij droegen kort haar en kleedden ons keurig. Dat was zo’n beetje de reactie in het wereldje van de kunstenaars. Ik dacht toen nog dat ik mijn ideeën in de kunstwereld kon realiseren. Maar het viel me steeds meer op dat ik bij openingen van tentoonstellingen en dergelijke steeds weer dezelfde gezichten tegen kwam. Je weet wel, van die zorgvuldig progressieve mensen. Het vervelende was datje rekening met die mensen ging houden, dat je dingen ging doen waarvan je wist dat ze bij hen in de smaak zouden vallen. Zo ontstond er een inteelt, terwijl jezelf steeds meer van de buitenwereld af kwam te staan”. De aversie tegen het gangbare kunstklimaat in ons land werd bij Willem de Ridder steeds groter. De buitenwereld kreeg steeds grotere vooroordelen („Als je er op straat een beetje hip bijliep werd je onmiddellijk Picasso genoemd”) en de uitingen van creativiteit en inventiviteit werden steeds meer voorspelbaar. „Ik moest dus als een gek de kunst uit”, zegt Willem nu, „en toen ben ik met Hitweek begonnen. Het korte haar en de keurige kleding bleven, omdat ik duidelijk wilde maken dat alles gewoon doorging, maar nu als een geheim project”. Het ging er om het woord kunst te vermijden. Natuurlijk hield Willem zich nog steeds met een vorm van kunst bezig (uit de grafische wereld mocht hij zelfs een prijs ontvangen voor de ingenieuze opmaak die hij voor Hitweek verzorgde) hoewel de link steeds vager werd. In het kader van de activiteiten rond Hitweek ontstonden er allerlei ideeën. „Toen Paradiso en Fantasio werden opgezet zei niemand: dat is kunst. Dus kwamen ze bij duizenden van over de hele wereld. Onder de noemer Hitweek kon ik dus van alles realiseren zonder dat de mensen ook maar door hadden dat het eigenlijk kunst was. De passieve kunstminner werd weer actief’. Eén van de duidelijkste voorbeelden hiervan was het zogenaamde „Luisterkorps”. Kwalitatief goede afspeelapparatuur voor platen werd steeds belangrijker, maar niet iedereen kon zich dergelijke dure spullen veroorloven. Dus creëerde Willem het Luisterkorps, waarbij mensen met een goede pick-up heten weten dat mensen zonder die spullen bij hen naar hun eigen platen konden komen luisteren. Willem: „En zo kon het gebeuren dat je met je plaatje bij een wild vreemde aanbelde (founded 1959) introduces the 1980 s with a NEW EXPLANATIONIST EXPERIENCE ?ri 5 mail order catalogue ■F'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19