Protest PLO Carter: interventie gevaar voor vrede Ravage na noodweer Carter waarschuwt Iran Panama onderzoekt uitlevering sjah het weer 32 pagina’s Paus spreekt met bisschoppen over Küng Zuiveloverleg vastgelopen Stakingsactie op vliegveld Athene tegen uitwijzing van Palestijn F het woord is aan... vandaag:. in ziekenfonds WS EN/STA I Acupunctuur niet AUTOPREMIES agenda pagina 4 En verder Enkele buien meubel 1 Superpuzzel (ADVERTENTIE) Logan Pearsall Smith: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN EEN VOORSPOEDIG 1980 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 *1 W I 2,3 ..13 70ste jaargang no. 47 ui— i-i. i WASHINGTON. President Carter van de VS heeft gisteren de „Russische inmenging in Afghanistan” scherp veroordeeld en zijn onderminister van Buitenlandse Zaken Warren Qhirsopher opgedra gen, overleg over deze zaak te voeren met Westeuropese regeringslei ders. Volgens Carter vormt „het Russisch optreden in Afghanistan een ernstige bedreiging voor de vrede”. DORSMAN Binnen- en buitenland Economie Kerkdiensten ■■■■■•■■■■■■■■■■■■■•■■■a I Kunst9 Plaatselijk nieuws4 5,7 Radio en televisle/Strips11 Sport14,15 Weerrapporten2 voor betere rijders!- IJmuider Courant Beraad VS-Europa over Afghanistan de bijlage. Prijzenpot Weersverwachting tot vanavond: Zie ook pagina economie Assurantiën GEDOUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-32 46 50 I LEOLUX ZITGROEPEN-1 o I At L’ 474,- 621,- 781,- De PLO heeft de zaak onder de aan dacht gebracht van de Verenigde Naties, van organisaties overal ter wereld voor de mensenrechten en van de Hordaanse regering, die op diplomatiek niveau ook een en ander zal proberen te doen. (Van onze redactie buitenland) PANAMA. Panama is bereid het verzoek van Iran om uitlevering van de sjah te onderzoeken. Dit heeft de president van Panama, Aristides Royo, gisteren verklaard. Hij voegde hier echter aan toe dat inwilliging van dit verzoek „praktisch onmogelijk” is, aangezien de Panamese wet hierover bijzonder strikt is. President Carter van de VS heeft gisteren verklaard dat Iran „een steeds hogere prijs zal moeten betalen” voor het gevangen houden van de gegijzelden in Teheran. De centrale raad van beroep is het met deze argumenten eens. Volgens de raad is de houding in medische krin gen ten aanzien van acupunctuur niet gewijzigd sinds de vorige uitspraak van dit beroepsorgaan in een soortge lijke zaak in 1977. De ellende van rijkdom is dat je met rijken moet omgaan. Het aantal buitenlanders dat met een geldige verblijfstitel in ons land verblijft en wegens misdrijven met politie of justitie in aanraking komt, is relatief zeer gering. Tot die conclu sie is een werkgroep gekomen in een rapport aan de bewindslieden van Justitie. Zie verder pagina 2. Wisselend bewolkt en enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige zuid westenwind. Middagtemperatuur on geveer vijf graden. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem VATICAANSTAD (DPA). Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren op zijn buitenverblijf in Castel Gandolfo een aan tal Westduitse bisschoppen ontvangen in verband met de zaak-Küng. Dat de paus zélf de leiders van de katholieken uit de Bondsrepubliek ontving, beschouwt men in het Vaticaan als „uiterst ongebruike lijk”. Desgevraagd verklaarde de woordvoer der van de Westduitse bisschoppenconfe rentie, dat het de paus als gastheer toe kwam te bepalen wanneer en hoe medede lingen te doen over het verloop van het gesprek. Hij verwachtte geen bijzonder heden vóór vandaag en misschien wel niet voor maandag. Een van de centrale punten in de zaak- Küng is dat de gewraakte Zwitserse theo loog, die doceert aan de universiteit van het Westduitse Tübingen, de onfeilbaar heid van de paus in twijfel heeft getrok ken en het gangbare Christus-begrip heeft gekritiseerd. Overigens verklaarde de bisschop van München voor het gesprek met de paus, intrekking van het doceerverbod (dat uit gevaardigd werd nadat de Congregatie voor de Geloofsleer van het Vaticaan had geoordeeld dat Küng niet langer be schouwd mocht worden als rooms-katho- liek theoloog) onwaarschijnlijk te achten. Puin- en vuilafvoer per container 207,- 244,- 282,- Carter zei dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Vance, vandaag naar New York zal gaan om het verzoek van de VS aan de Veiligheidsraad van de VN tot instelling van internationale eco nomische sancties tegen Iran kracht bij te zetten. President Royo van Panama zei giste ren op zijn persconferentie dat hij een nota had ontvangen van de Iraanse minis ter van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh waarin werd aangekondigd dat de Iraan se regering om de uitlevering van de sjah zal verzoeken, die zich sinds 15 december in Panama bevindt. De president zei niet te geloven dat Iran de stukken zal kunnen overleggen die de wet voor dergelijke ge vallen eist. Panama heeft geen uitleveringsverdrag met Iran, zei Royo. Hij voegde daaraan toe dat zijn regering niettemin bereid was een uitleveringsverzoek te overwegen. Maar het feit dat de Amerikaanse gijze laars worden vastgehouden in Teheran, maakt die overweging volgens hem niet gemakkelijker. De studenten in de Amerikaanse am bassade in Teheran hebben naar aanlei- Engeland heeft gisteren bekend gemaakt dat van 27 tot 29 februari in Rhodesië algemene verkiezingen zullen plaatsvinden. De verkiezingen zullen onder toezicht staan van een Britse commissie en ongeveer hon derd waarnemers uit de Gemene- bestlanden. Zie verder pagina 3. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllillllllllllllll Stap omlaag Na jaren waarin een golf van gijzelin gen en kapingen de wereld overspoelde, heeft 1979, tegen alle hoop op verbetering in, een ontstellende climax gebracht in dat hoofdstuk van chantage met mensenle vens: de gijzeling van een groep mensen door en met instemming van een zittende regering. Wat in Iran is gebeurd kan verklaarbaar zijn door de tirannieke machtsperiode van de voormalige sjah en door de daar opvolgende ontdekking van Amerikaanse intriges via de diplomatieke basis in Tehe ran. Er is geen enkele reden om de bedoe lingen van Washington mooier af te schil deren dan ze zijn. Wat echter boven deze totale problematiek voor de rest van de wereld zo uiterst teleurstellend moet zijn, is de regelrecht misdadige methodiek waarmee de huidige machthebbers in Iran hun wraakgevoelens willen koelen. Een methodiek die zelfs in misdadigers- kringen sinds mensenheugenis heeft ge golden als de lafste, verwerpelijkste ma nier om iets te verkrijgen: de chantage met mensenlevens. Tot voor kort was die methode voorbe houden aan criminelen van de ergste soort, maar ook helaas aan wanhopige, machteloze actiegroepen als de Palestij- nen en de Molukkers. Nu, na Teheran, is zij de methode geworden van een officiële regering, die voordien toch tenminste ge rekend moest worden tot de behoeders van de meest elementaire mensenrechten. Niet voor niets is in het verleden een dringend beroep gedaan op alle regerin gen ter wereld om ingeval van vliegtuig kapingen en gijzelingen geen onderdak of bescherming aan de bedrijvers van die misdaden te verlenen, opdat in ieder geval onschuldigen niet opzettelijk tot de leven de inzet van een chantage zouden kunnen worden gemaakt. Die oproep betekende, dat de wereld hoopte op een minimum aan wettelijke bescherming van onschul dige mensen overal, van welke aard ook een regime zou zijn. Nu ook in dat front van wettelijke beschermers een gat geval len is, moet worden gevreesd dat de diplo matieke middelen waarmee naties hun onderlinge geschillen regelen, zullen wor den uitgebreid met het slachtofferen van willekeurige menselijke wezens, om de andere partij te dwingen omwille van het bij die partij bestaande restje van fatsoen aan bepaalde politieke eisen toe te geven. Een regering laat alle fatsoen varen, om een andere regering te dwingen héar ei gen gevoel voor fatsoen als laatste overweging tot gelding te brengen. Dat is de zeer ongelukkige en betreu- renswaardige doorbraak die 1979 in de internationale rechtsorde heeft gebracht. Een doorbraak die willens en wetens is veroorzaakt door een regime, dat uit fat- soensoverwegingen de prostitutie, de ho moseksualiteit, het alcoholgebruik en het overspel heeft verboden op straffe van de dood. Hoe ook de gijzeling in Teheran afloopt, dit verlies aan menswaardigheid in het internationale verkeer zal nooit meer kun nen worden hersteld. Het is een nieuwe, ontstellende stap naar de zedelijke verwil dering van deze moderne wereld, waar mee in 1980 en verder zal moeten worden geleefd. Maar laat men het vooral piet een stap naar de jungle noemen, want in de jungle leven sléchts dieren die elkaar met een natuurlijke ^eerlijkheid bevechten. '■■■■llllllllIllllliiiiiiiiiiHiiniiirlllHlIllllllllllllllllllllllllllllllli Bewoners van het plaatsje Brecon, in Wales, hebben hun grotendeels verwoeste huisraad buiten gezet na de hevigste storm en overstromingen sinds twintig jaar. Het noodweer heeft aan zeker negen mensen het leven gekost. de Ridder (man van bladen als Hit week, Aloha, van Hoepla, van allerlei manifestaties) op in zijn huis in Italië. Hij levert nu ervaringen op bestelling. We besteden aandacht aan de kunst van nu, aan de werkloosheid, aan de trends, die de achter ons liggende jaren bepaalden, Watergate, Sadat, Cruijff enz. 10 000 15.000 20.000 De Wittstr. 7, Zandvoort Tel. 02507-4534-7478 (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De PLO is op internatio naal niveau een actie begonnen om de uitwijzing uit Amerika naar Israel te voorkomen van de Palestijn Ziad Aboe Ain. Aboe Ain is een Palestijn van de westelijke Jordaanoever met een Jor daans paspoort. In juni van dit jaar kreeg hij van de Amerikaanse ambassa de in de Jordaanse hoofdstad Amman een visum om zijn zuster, die Ameri kaans staatsburger is, te bezoeken. Eind vindt de Nederlandse vereniging van ziekenfondsen. Opneming ervan in het verstrekkingspakket zou onjuist zijn zolang de discussie over deze wijze van medische behandeling nog gaande is. bewijzen te beschikken dat Aboe Ain betrokken zou zijn geweest bij een Pa lestijnse terroristenactie in Tiberias eer der dit jaar, waarbij twee doden en verscheidene gewonden vielen. F Voor de puzzelaars is er de laatste dagen van het jaar ook wat te doen: ze vinden een (traditionele) supers puzzel in 1200. van het grondpersoneel van de Portu gese luchtvaartmaatschappij TAP heeft deze onderneming gisteren alle vluchten moeten wijzigen of af gelas ten. De Portugese luchtverkeersleiders willen op oudejaarsdag 12 uur staken om kracht bij te zetten aan eisen voor betere instrumenten en' arbeidsom standigheden. ding van het bericht dat Panama bereid is een Iraans uitleveringsverzoek voor de sjah te overwegen, verklaard dat zij de Panamese president niet serieus nemen. Het is tactiek, zeggen zij. De sjah moet eerst worden uitgeleverd voordat vrijla ting van de gijzelaars kan worden overwo gen, aldus de bezetters. In Tabriz, de hoofdstad van de noord westelijke Iraanse provincie Azerbeids- jan, zijn gevechten uitgebroken waarbij leden van de dissidente politieke partij van de Turkse Azari’s (volgelingen van de ayatollah Sjariat-Madari) tien revolutio naire gardisten in gijzeling hebben genomen. De magie van de nul heeft dezer dagen de kop weer opgestoken. De wisseling van de jaren '70 naar de jaren '80 noopte tot overwegingen. Terugkijken naar wat de laatste tien jaren is gebeurd en vooruitkijken naar wat we kunnen verwachten. Dat is het thema van de bijlage Erbij, in het zicht van oud- en nieuwjaar. We hebben een aantal onderwer pen, die belangrijk zijn rond de de- cenniumwisseling, er uit gelicht. Zo praat Visser 't Hooft over de verande ringen in de kerken, de oecumeni sche beweging en de toekomst van het confessionele leven. Klaas Pieter Rieksen zocht Willem Gisteravond heeft de Amerikaanse pre sident met verscheidene Westeuropese staatshoofden over de kwestie-Afghanis- tan telefonisch overleg gepleegd. Na een spoedbijeenkomst van de Natio- nale Veiligheidsraad zei Carter in een televisietoespraak „ontsteld” te zijn over „de Russische interventie in Afghanistan, die een flagrante schending is van de internationale gedragsregels”. Eerder gaf de Amerikaanse regering een verklaring uit waarin werd gewaarschuwd voor de „ernstige gevolgen die de Russische in menging in de toekomst kan hebben voor de Amerikaans-Russische betrekkingen”. De Britse en Westduitse regeringen heb ben gisteren eveneens het Russische op treden veroordeeld. De Franse en ook de Nederlandse regering liet weten „zeer be zorgd” te zijn. In de loop van gisteren gaf de Russische regering via haar ambassadeurs in de VS, Groot-Brittannië, West-Duitsland, Frank rijk en India offik-ietl toe dat zij troepen heeft gestuurd naar Afghanistan. Eergis teren werd daar president 'Hafizoellah Amin afgezet door de Russisch gezinde Babrak Karmal. Volgens waarnemers hebben Russische troepen meegewerkt aan de staatsgreep tegen Amin. President Brezjnjev van de Sovjet-Unie stuurde de nieüwe Afghaanse machthebber gisteren een „hartelijke gelukwens”. Het Afghaanse radiostation meldde gis teren dat behalve Amin ook een broer en een neef van hem ter dood zijn gebracht, omdat ze schuldig waren aan „misdaden tegen het Afghaanse volk”. UTRECHT (ANP). Het overleg tussen werkgevers en werknemers in de zuivelin dustrie (2200 werknemers) over toeslagen voor vuil, zwaar en onaangenaam werk is gisteren vastgelopen. Volgens een woord voerder van de Voedingsbond FNV zijn de zuivelwerkgevers met vrijwel lege han den naar de onderhandelingstafel gekomen. De bonden, die de besprekingen in Put ten demonstratief verlieten, voorspellen acties in de zuivel, „die we van harte zullen ondersteunen”, aldus de woord voerder. In het kader van de CAO-onderhande- lingen voor dit jaar was men overeenge komen dat de werkgevers een studie zou den verrichten naar een functieherwaar- dering. Tegen de afspraak in slaagden de werknemers er niet in de studie op 1 januari af te ronden. Nadat chauffeurs bij het (Amsterdamse zuivelbedrijf CMC-mel- kuriie actie voerden, vroegen de zuivel werkgevers een spoedgesprek met de bon den aan. Volgens de woordvoerder is een toeslag van veertig cent per uur voor werken in koelcellen het enige dat gisteren is aange boden. De bonden vonden dat onvoldoen de en wilden voor uitlopen op het afron den van de studie op 1 april een hogere toeslag van veertig gulden per week. De werkgevers weigerden, maar waren wel bereid na 1 april weer over de toeslagen te praten, die dan eventueel met terugwer kende kracht ingevoerd kunnen .worden. UTRECHT (ANP). Acupunctuur behandelingen hoeven niet 'door het ziekenfonds te worden betaald. Dit heeft de centrale raad van beroep in Utrecht bepaald in de zaak die een Rotterdamse ziekenfondsverzekerde tegen zijn ziekenfonds had aange spannen. Inzet was de weigering van dit fonds om de acupunctuurbehandelingen die de man had ondergaan te,vergoeden. De acupunctuur is nog allerminst inge- burgerd in de medische wereld, zo augustus werd hij in Chicago door de FBI gearresteerd op verzoek van de Is raëlische autoriteiten, die zeiden over ATHENE (Reuter). Als gevolg van een staking van het grondpersoneel op de luchthaven van Athene hebben bui tenlandse maatschappijen vluchten naar en van de Griekse hoofdstad gis teren moeten afgelasten. De stakers willen meer loon, betere werkomstan digheden en hogere pensioenen. De internationale vluchten van Olympic Airways, de Griekse nationa le luchtvaartmaatschappij, en kleine maatschappijen die van de diensten van Olympic Airways gebruik maken, vonden normaal doorgang. Als gevolg van een 24-uursstaking y Bijv. catw. WA All-Risk Informeer eens!

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1