it H WIJ MAKEN EEN REPRODUCTIE VAN DE ECHTHEID d eigen cadeaushop en kaarsenboetiek heeft. De jaren zeventig staan nu al te boek als de jaren van de Grote Matheid, omdat ze zo contraste ren met de Ludieke creativiteit van de jaren zestig. Schijn bedriegt ech ter. In feite is er in onze samenle ving in de afgelopen tien jaar veel meer veranderd dan in de uitbundi ge decade daarvoor. Maar de veran deringen vonden meer plaats in de intieme sfeer van de huiskamer dan daarbuiten. In deze terugblik wordt Debt betek hij he durf- telkei gedut nieuv\ JOS€ 1 Chaos aan grote sociale stromingen (de mocratisering, medezeggenschap, emancipatie, feminisme en dergelij ke) voorbijgegaan. Meer komt naar voren die verandering binnenska mers, het huis-tuin-en keukenge- drag van de Nederlanders. Hans Ferrée over letterkasten, eerlijke ge bruiksvoorwerpen, schoolplaten van Jetse, horizontale stereo- installaties en avontuur als image. I Steeds voller In het begin van de jaren zeventig is er van Matheid nog niets te merken. Integendeel. Liefst drie grote stromingen tegelijk stuwen onze consumptiemaat schappij naar zijn hoogste versnelling: we kijken niet zozeer meer naar de functionaliteit, het nut, van de dingen die wij kopen, maar vooral naar de LEUKHEID. De Carnaby-trend, zes jaar eerder begonnen in „Swinging Londen” heeft bij de hoofdstedelijke opinieleiders afgedaan maar floreert nog geweldig in de provinciale gebieden van ons land. Mokken, glazen, onderzetters, telefoonklap- pers, notitieblocs, serveerbladen, cocktail- en barbecueschorten, hand- en theedoeken, ovenwanten, luciferdoosjes, buttons, posters, voorraadbussen in de meest hippe kleuren en dessins (vaak de Engelse vlag) domineren de interieurs van drogisterijen en populaire warenhuizen. Er komen zóveel leuke nutteloze dingetjes op de markt - van de borrelende temperament-meter tot whishyglazen met ingeplakte rocks” (kiezelstenen) - dat het kleinste gehucht onderhand zijn door Hans Ferrée Letterbak Recreatie 1 De trends bepalend voor de sfeer Een zc hebbe vertoo Josepl nadrul teKle< filosoc constr Kassei via eer gebou was zij symbc creath vorm 5 toelict begrej gespre discus begele De ku: zondei vanzei publie moete dat de gering eenre. bruik van de kooswoordjes tutteltjes, frut- seltjes, prulletjes. In de reportages „hoe onze bekende artiesten wonen” duikt steeds vaker de letterbak op. De thema-verzamelingen be ginnet vaste prik te worden. Een geliefde tv-acteur heeft zijn hele trappenhuis vol gehangen met lullige schilderijtjes van zondagschilders. Diezelfde week nog be ginnen enkele duizenden Nederlanders zulke lullige schilderijtjes te verzamelen en aan het eind van die week zijn de prijzen van dat spul op het Waterlooplein reeds verviervoudigd. Wie twijfelt er nog aan de invloed van de media? Maar de commercie is er als de kippen bij om ook de minder draagkrachtigen aan hun nostalgische trekken te laten ko men. Er zijn niet genoeg koektrommeltjes i van oma, dus worden ze nieuw gemaakt. De meeste oude sigaren- en steenvormen zijn op de brandstapel gegooid, daarom worden er imitaties van gemaakt. Er zijn niet genoeg oud-Hollandse ganzebord- spellen, kwartetspellen, schoolplaten van Jetse en prenteboeken van Rie Cramer, daarom worden die opnieuw gedrukt. maar om de zichtbare hoeveelheid geld I die aan de tuin wordt besteed. Kijk om u heen: de meeste tuincentra lijken thans meer op handels in bouwma terialen dan in planten. En dat is kenmer kend voor de belangrijkste en meest uni versele trend die aan het eind van de jaren zeventig is ingezet en die ongetwijfeld de jaren tachtig gaat beheersen. Die trend noem ik image-fetisjisme en daarmee be doel ik dat wij lippendienst bewijzen aan i verschijnselen die in werkelijkheid goed deels uit onze samenleving zijn verdwe nen, maar die in woord en beeld, dus als images, voortleven. Natuur is zo’n image. Wees eerlijk: de meeste mensen willen van de natuur niets weten, want de natuur is lastig, nat, koud, eng en er gebeurt nooit wat interessants. Maar het image van de natuur heeft een geweldige emotionele waarde, en daarom plakken wij dat image op van alles en nog wat dat op de keper beschouwd niets met de natuur te maken heeft. Natuur dat is voor ons een prachtig duur fotoboek van Het Beste, het plaatje van een koe op een plastic melkverpak- king, en zevenkruidenshampoo die voor 99,2 procent synthetisch is. Vrijheid is I zo’n image. Maar durven we échte vrij heid aan? Welnee! Vrijheid is voor ons een stacaravan met blijvend vrij uitzicht op andere stacaravans. Vrijheid is een halve beha, een monokini, een weekend-shirt, een deodorant, een Range Rover die ech- ter het asfalt niet verlaten mag. Fitheid belijden we door naar ons werk te gaan op Adidas-sluipers (vorig jaar ruim een mil joen paar verkocht!). Avontuur is een tot in de puntjes geregelde foto-safari, en, in uiterste instantie, een sigaret, een Marl boro. Eerlijkheid, medemenselijkheid, ouder wetse gezelligheid, kleinschaligheid, al lemaal begrippen die als werkelijkheid zijn verdwenen maar die we in woord en beeld blijven koesteren. De adverteerder die aan die behoefte van ons tegemoet komt, wordt door ons het dankbaarste beloond. Niet voor niets zijn het de groot ste bank, de grootste brouwer, de grootste koffiebrander en de grootste kruidenier die in hun reclame suggereren hoe kneu terig gezellig en kleinschalig ze wel zijn. Wie daarvan zegt dat ’t eigenlijk vals is om een voorstelling te geven die in strijd is met de werkelijkheid, is een kniesoor die zich nog druk maakt over de vraag wat écht echt is en wat niet. Aanhangers van de nieuwe oppervlakkigheid kennen dat probleem niet meer. Echt is voor hen een etiket waar echt op staat, ook al is de inhoud zo voos als ’n mispel. En waarom ook niet? Een proces dat door de grotte- mens van vele eeuwen her met primitieve tekeningen in gang is gezet, nadert nu zijn voltooiing: wij zijn er in geslaagd een reproduktie, een imitatie van de echtheid te maken die oneindig veel beter is dan het origineel dat geboren is uit het samengaan van OLH De Vader en Moeder Natuur. Wann< gaan z belang verget Walha hetzel! slinkt want x tweedi en kra had he 8 apri I gelijkt I overle Maar.. Parijs van de Grand groots I ingeric I andere hij aan j Hetzelfde geldt voor matiging van de consumptie. Slank worden door gewoon minder eten is de beste en goedkoopste manier, maar staat armoedig en heeft dus geen status. Wél status heeft het kopen van speciale dieetprodukten die de helft van de calorieën bevatten voor de dubbele prijs en het betalen van 15 óf liefst 25 gulden per avond om zich voor slappeling te laten uitschelden door de leidster van een dieetclub. Steeds meer mensen maken de typische I neurotische denkfout dat „spel” en „speel goed” hetzelfde zijn. Er worden in 1978 zo’n 15.000 pleziervaartuigen verkocht, waar geen ligplaats voor is, en de 200.000 boten op de Nederlandse wateren zorgen voor zulke lange files bij sluizen en brug gen dat de kranten melding maken van de eerste knokpartijen tussen watersporters (die altijd zo vriendelijk wuiven, weet u wel), omdat er mensen, tussen zitten die van de opstoppingen agressief worden en I voor hun beurt willen gaan. I De kampeerauto is eihdelijk doorgebro- De verwarring wordt ondraaglijk. Nie mand weet meer wat nu de trend is. De redacties van de massamedia begrijpen dat hier een Taak ligt. Er moet orde ko men in de chaos. Avenue, toonaangevend als altijd, heeft al onder de intrigerende titel „Wonen met een wiebel aan de wand” laten zien, dat een artistiek geordende verzameling siervoorwerpen van één soort leuker is dan een zootje ongeregeld. Een wand met alleen maar oude sleutels. Of eén wand met 100 oude vormpjes van chocolade of suikerwerkfiguren. Of een wand met louter gekke ouderwetse vest- zakklokjes. Margriet brengt een reportage over een bekende tv-artiest met zijn collectie oude stoommachines. En in 1 Libelle staat een reportage van een bekende zangeres die een collectie heeft van wel 63 gekke oude blikken trommeltjes. Omdat het tonen van een leuk voorbeeld altijd ontzettend inspirerend werkt op mensen die er moei te mee hebben zelf iets te verzinnen, stij gen de prijzen van verroeste oude sleutels binnen het jaar van twee kwartjes tot twee tientjes, die van banketbakkers- vormpjes van twee gulden naar dertig gulden, die van grootmoeders trommel tjes van nul naar tien gulden en hoger. Onbevredigd door de overdaad aan ziel loze massafabrikanten - van spaanplaat wandmeubels tot plastic stapelasbakken in zwart, wit, paars en oranje - gaan we op zoek naar dingen met een bepaalde ge voelswaarde. En komen zo vanzelf bij vroeger terecht. Aap-Noot-Mies-lees- plankjes. Rie Cramer prenteboeken, oude schoolplaten, melige kwartet- en ganze- bordspellen uit de oude doos blijken zo veel vertedering op te roepen dat er in de kortste keren een keiharde business in ontstaat. De damesblad-journalistiek wordt gekenmerkt door overmatig ge- wereld is nabij, zo wordt ons door alle massamedia ingeprent. We nemen dus geen kind meer, we nemen een huisdier. De troeteltrend is begonnen. En de ver heerlijking van alles wat natuurzuiver en onbespoten is. Trendgevoelige dames uit de hogere standen tracteren hun gasten op een maaltijd van linzen, een peulvrucht die zelfs voor armlastige turfstekers te min is geworden, (naar die nu via enkele exclusieve delicatessenwinkels een opval lende rentrée maakt bij de milieubewuste elite. In de stad kun je al bijna niet meer lopen van de stront, maar de damesbla den, die nu liever vrouwenbladen ge noemd willen worden, gaan maar dóór met propaganda maken voor huisdieren. En wel speciaal voor honden, want een hond is toch zo’n leuke speelkameraad voor dat 1,3 kind dat we vanwege grond stoffenuitputting en milieuvervuiling nog maar mogen hebben. Alras overtreft de omzet in hondevoer de omzet in babyvoe ding. De honden worden niet alleen steeds talrijker, maar ook steeds groter en duur der. Het gaat al gauw niet meer om de gezelligheid van een vullisbakkenras, maar om de status van een beest met een stamboom. Zoals al eerder is geconsta teerd: omdat het nu eenmaal niet mogelijk is om zeldzame dingen klakkeloos te ver menigvuldigen, doet ook hier de verval sing zijn intrede. Er wordt wat afgezwen deld met certificaten van herkomst. Vloeren en vensters zijn de enige plek ken in huis waar nog een beetje ruimte is. Welnu, daar weten de volmakers wel raad mee. In Viva staat een reportage over bekende Nederlanders die in huis een ouderwetse monstrueuze jukebox en-of een flipperautomaat hebben geïnstal leerd. Zes maanden later hebben 13.178 modieuze Nederlanders een jukebox en- j of flipperautomaat in huis. In handwerkblad Ariadne verschijnt een voorbeeld van een macramé werk- stukje in hoepelvorm. „Leuk om voor het raam te hangen” suggereert de redactie. Zes maanden later hangt voor het centra- i le venster van 1 op de 4,3 Nederlandse woningen een macramé-hoepel. Alle da- i mesbladen laten zien hoe je met hangende etageres voor de vensters weer wat ruimte kunt creëren voor een trits kleine plant-' stukjes, zoals mini-cactusjes. Het idee slaat zó in, dat het aantal plantenhangers voor de ramen het aantal macramé-hoe- pels inmiddels heeft overtroffen. Het Ne derlandse binnenhuis is, na jaren van openheid, weer bijna aan het oog ont trokken. Wereldwarenhuis Xenos haalt de spul len met scheepsladingen hier naar toe en de Sara May-rage, de poezen- en pierrot- verzamelingen en de trend van de antieke poppen moet nog beginnen. Maar eerst is daar de energiecrisis nog, die de aandacht van binnen verplaatst naar buiten. Men herontdekt de fiets en de natuur. De vrouwenbladen, wetend dat hun le zeressen met dat 1,3 kind en die 0,7 hond toch nog een surplus aan verzorgingsdrift hebben, werpen zich als waanzinnigen op het aanwakkeren van de groentrend. Vrouwen die nog nooit iets anders in de keuken hebben gebruikt dan zout, peper en nootmuskaat, wordt een kruidentuin aangepraat met exotica als besilicum, hy- I sop en citroenmelisse. Desnoods op het balkon. De tuincentra schieten als pad- I destoelen uit de grond. Een nieuwe goud- j mijn is aangeboord. De mensen die enkele jaren terug be gonnen met wroeten in de grond en zich gelukkig voelden met hun eerste zelfge kweekte onbespoten slakropje, krijgen nu de hete adem in hun nek van een steeds groter wordende schare modieuze „tui niers” die wel de klok hebben horen lui den maar niet weten waar de klepel hangt. Tuinieren heeft conversatiewaarde en daarom komt het ene tuinboek na het andere op de markt. Grif gekocht door mensen die alleen maar willen laten blij ken dat ze bij zijn. In de kortste keren In de Haagse Post wijdt Kees van Koot- en een „Treitertrend” aan het verschijnsel doosje-in-een-doosje-in-een-doosje. Het doosje, dus, waarvan de functie zó is gede genereerd, dat het nergens anders voor dient dan als bergplaats voor een ander doosje, dat op zijn beurt ook weer een doosje bevat. Tegelijkertijd heeft de nostalgie-trend nu zijn kopje opgestoken. De Bijenkorf lanceert de „Eerlijke Keuken' waar Keul se potten, emaille werkmansnapjes, klei ne Franse melkbusjes, paté-vormpjes, vij zels, zand-zeep-soda potten, enz. gevoelige snaren blijken te raken. De eerlijke ge bruiksvoorwerpen vliegen de deur uit, maar niemand koopt ze met het doel ze te gebruiken in de functie waarvoor ze zijn gemaakt. Men koopt ze als siervormpjes. De derde trend is de India-trend, in 1968 op gang gebracht door de literator Remco Campert die met twee vrienden van een reis naar het Oosten terugkeert met een VW-busje vol oosterse waterpijpen, samo vars en sieraden en een winkeltje begint. Vijf jaar later stikt het in Nederland van de oosterse boetieks omdat 1 op de 5 van - de 30.000 hippies die naar het Oostep pelgrimeren terugkeert met een busje vol handelswaar. In de jaren ’71-’72 wordt het al duidelijk: onze huizen raken vol. Lieve Lita weet raad. De letterkast is zijn onafwendbare opmars begonnen. Als er dan geen ruimte meer is voor voorwerpen van normaal formaat, zoek het dan in de miniaturen. Dat is aan geen dovemansoren gezegd, en het cadeauwezen heeft er een nieuwe gim mick bij. De nostalgie-trend raast als een witte tornado door Nederland. De krant meldt elke dag de opening van een nieuw oud bruin café, hetzij van een winkeltje waar de (zelden uit de middenstand afkomstige) eigenaar of eigenares „oude en gekke din gen” verkoopt die hjj-zij bij zijn of haar ouders op zolder heeft gevonden. Na de lullige schilderijtjes laten verzamelaars hu het oog vallen op oude foto’s, vooral na een interview op televisie met een popster die thuis een hele wand vol heeft hangen met sepia-kleurige fotografieën in ovalen lijst van ernstig blikkende echtparen uit de periode 1880-1910. In 1975 meldt het internationaal gezag hebbende zakentijdschrift Business Week dat zulke foto’s een prima beleggingsob- ject zijn en sinds 1977 zijn er in San j Francisco, Amsterdam, Londen en vele andere wereldsteden studio’s waar elke particulier van zichzelf een bruine in- stant-foto kan laten maken in overgroot moeders decor. Inmiddels (we zijn nog even in 1972) is ook de India-trend uit de kluiten gewassen. Je kunt niet ergens meer argeloos op bezoek gaan, of de weeë geur van wierook slaat je tegemoet. Nu oor, haar, hals, pols, middel en enkel versierd zijn met tinkeldingetjes, bewerk te lederen bandjes, kettingen en kralen, is het de beurt aan de neus. Een steentje of hartje op de neus is een must voor de zelfbewuste vrouw die, gekleed in haar j party-pyjama, liggend in de zitkuil van i haar tweede huis (een boerderij, natuur lijk), met een glas Campari in de hand bewogen citeert uit het onlangs versche nen rapport van de Club van Rome. Donkere wolken pakken zich samen bo ven onze hoofden. De ondergang van de ken, maar wie zich zo’n vrijheidssymbool van 40.000 tot 100.000 gulden heeft aange- schaft gaat er toch mee op een camping staan om zich te koesteren in de status- strelende bewondering van andere kam peerders. De tennistrend neemt zulke vor men aan, dat vrijwel elke tennisclub in Nederland een ledenstop of wachtlijst heeft bij gebrek aan accommodatie. Het aantal wintersporters groeit van 150.000 in 1972-’73 naar bijna een miljoen nu en wie zijn skivakantie niet al ongeveer een jaar van tevoren boekt komt bijna niet meer aan de bak. Hetzelfde geldt voor de zomervakanties. Vakantiereizen per auto zijn al lang ontaard in complete verhuizingen van recreatieapparatuur: rubberboten, waterski’s, surfplanken, al les moet mee. En ook de barbecue, al mag je die nu al op de meeste campings niet meer gebruiken. Na dergelijke meldingen uit Duitsland en Frankrijk bericht ook de ANWB bij ons een opmerkelijke stijging van het aantal mensen dat in zijn vrije tijd bezwijkt aan een hartaanval. Over recrea tie gesproken. Ook de groentrend ontaardt in een pres- I tigeslag, waarbij het helemaal niet meer I gaat om het plezier van het tuinieren, I afgest; succes fiscale toegej: aanzie staats! opgele deDui belang ombir Picass de niei publie Naare Picass verzet een sti en te h van Pi kwami contro voorzii hun b< Picass verbet groot i produl ongetv Kunsti oeuvre vrucht schuill natuui doekei groot e godini ongere toesch levens straalt lichaai post maar omdat bijna niemand precies weet wat dat is, komen er compostmakers op de markt en nog 101 andere produkten die de nieuwbakken natuur-/reaks instant succes beloven. Het buitenleven krijgt steeds meer men sen in zijn greep en dat bedreigt uiteraard de omzet van de handelaren in spullen voor binnen. Maar binnen heeft iedereen toch alles al? Geen nood: ze kunnen die spullen toch vervangen? Maar die spullen zijn nog goed! Geen nood, we kunnen er voor zorgen dat spullen die functioneel nog wél bevredigen emotioneel niet meer bevredigen. Hoe? Door er modeartikelen I van te maken. Mensen vervangen hun kleren ook niet omdat ze versleten zijn, maar omdat ze uit de mode zijn. Hetzelfde zien we gebeuren met meubelen, stoffe ring, sanitair, huishoudelijke apparaten. Nieuwe kleren, nieuwe materialen zorgen ervoor dat we ontevreden raken met ons kamerbreed tapijt, met ons bankstel, met onze keuken, met onze badkamer. Tapijt wordt parket. Parket wordt plavuizen. Wit fornuis wordt oranje of bruin. Ribcord wordt leder. En in 1978 komt er plotseling de klad in de horizontale stereo-installa ties, want het wordt in om alle apparatuur verticaal te stapelen in een toren. Modetrends zijn door feiten niet te stop pen. Zomin als accijnsverhogingen op benzine en alcohol tot minder autorijden of drinken leiden, zomin heeft de negatie ve informatie over fosfaten in wasmiddel len de opkomst van de schitterwitte mode van 1977 kunnen voorkomen. En de ver vanging van warme wollen vloerbedek king door kille plavuizen gaat ook gewoon floor, alle informatie over energiebespa ring ten spijt. Alles wat eens het privilege van een minderheid was, komt binnen het bereik van de massa en die zal het hebben ook, al moet er ik weet niet wat voor getrotseerd worden. De recreatie wordt steeds meer een dwanghandeling die een parodie op de vrijheid is. De vrijetijdsbeurzen in Utrecht trekken zóveel publiek dat de mensen twee uur in de rij moeten staan voor ideeën wat ze in hun vrije tijd zullen doen. En dat terwijl de hobby- en vrije- tijdsbladen reeds ongekende oplagen be reiken en elke krant in Nederland zich in I zijn weekendbijlage uitslooft met tips 1 voor vrije tijd. Vanaf 1976 worden jaarlijks meer dan een miljoen fietsen verkocht, waarvan driekwart als tweede fiets, speciaal voor het trimmen. Tegelijkertijd koopt ieder een die over een gazonnetje beschikt van meer dan 2x3 meter een gemotoriseerde grasmaaier. Wie oppert dat het toch veel goedkoper en voor de hand liggender is om te trimmen door zelf een handmaai- machine voort te duwen, begrijpt niets van de „Theorie van de nietsdoende klas se”. Deze decreteert namelijk een scherpe scheiding tussen zweten uit luxe en zwe ten uit noodzaak. Zweten uit noodzaak, door bijvoorbeeld per gewone fiets naar het werk te gaan, staat sociaal laag geklas seerd, heeft geen status en dient dus ver heeft iedereen het over mulching en com- meden te worden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 22