Onder toezicht Britse Ex-ambassadeur commissie VN kritiseert bewind Assad Onderzoek naar Snellere hulp Sahel-landen Olie Venezuela wordt duurder Rapport Freedom House: nieuwe partij Grotere aanvoer uit Arabische landen Tindemans naar Jasser Arafat Na kerstcadeau in ziekenhuis Tegenstanders Marcos vormen martelingen in Baskenland Miljard Chinezen jaar meer vrijheid” „In 21 landen dit Somalië overstroomd door vluchtelingen ZATERDAG 29 DECEMBER NEN- 1979 ITENLAND 2 storten 0 SALISBURY. Engeland heeft gisteren bekendgemaakt dat van 27 tot 29 februari in Rhodesië algemene verkiezin gen zullen plaatsvinden. (Van onze redactie buitenland) erking e partij nauwer Soekarest oedan atisch dopen lering De Britse tijdelijk gouver neur, lord Soames, zei dat ge durende drie dagen gestemd zal worden voor tachtig zwar te vertegenwoordigers in het parlement van een onafhanke lijk Rhodesië. liting Eind februari algemene verkiezingen in Rhodesië Minder olie uit Iran naar haven Rotterdam ^.^54? uren op Midden- >ren. beelden zvangers De van nonsters verleden i pogin- :hnische -eind te redden oud ij- de beel- ten een i, aldus >orlopig am bas kantoor iet een te jaren voorbe- lijk zijn ise An- e giste- in Den aanwij- eer tijd and is, wordt ilanden ludiger gister- inavia” ■narchi- lip was Neder- m. Dit Por-line opt ko- aan d in het Zaken) misatie minde- rie niet n (Am- noeten unster- en we- roor de ideling nauw aantal endien als er en-tak schap- staat. idelen indeel helde- zan ge- dk- In verband met het opheffen door de Veiligheidsraad van de sancties tegen Rhodesië zullen in ons land weer vergun ningen verleend worden aan het Neder landse bedrijfsleven voor de handel met Rhodesië. Dit heeft het ministerie van Voor de twintig zetels die voor de blan ken bestemd zijn zal afzonderlijk worden gestemd en wel op 14 februari. Op grond van het vredesakkoord heeft de blanke minderheid in Rhodesië gedurende min stens zeven jaar recht op twintig van de honderd plaatsen in de volksvertegen woordiging van Rhodesië De verkiezingen zullen onder toezicht staan van een Britse commissie en onge veer honderd waarnemers uit de Gemene- bestlanden. Alle stembiljetten gaan na de verkiezin gen naar Engeland en zullen een half jaar later vernietigd worden. Dit is bedoeld om de kiezers de zekerheid van geheimhou ding te garanderen. Een Britse soldaat van het leger dat in Rhodesië toezicht houdt op de naleving van het bestand rijdt samen met een officier van de guerrillatroepen van het Patriotisch Front naar de plaats waar de guerrillastrijders van Rhodesië zich moeten verzamelen. Economische Zaken in Den Haag gisteren bekendgemaakt. De in Nederland bestaande wettelijke voorzieningen in verband met de sancties tegen Rhodesië worden opgeheven. Aanvragen voor vergunningen moeten worden ingediend bij de centrale dienst voor in- en uitvoer in Groningen. Betreft het landbouwgoederen, dan moeten de bedrijven zich tot de betrokken produkt- schappen wenden. In november kwam 730.000 ton Iraanse olie in de haven aan. In dezelfde maand vorig jaar was dat 2.879.000 ton. In de eerste twee weken van december bedroeg de aanvoer slechts 300.000 ton. CARACAS (ANP). Per 1 januari verhoogt Venezuela zijn olieprijs tot 26 dollar per vat (159 liter), zo heeft de Venezolaanse minister van Mijnbouw en Energie, Humberto Calderon Berti, gisteren bekendgemaakt. Op het ogen blik vraagt het land 24 dollar yoor een vat, welke prijs werd vastgesteld op 13 december. Het land beschikt over bewezen olie reserves van 21,1 miljard vaten. Begin dit jaar was dat drie miljard vaten minder, aldus de president van de Ven ezolaanse staatsoliemaatschappij, Ra fael Alfonzo Revard. De dagproduktie komt dit jaar uit op 2,36 miljoen vaten per dag; vanaf 1976, toen de Venezo laanse olie-industrie werd genationali seerd, heeft de gemiddelde produktie per dag 2,26 miljoen vaten bedragen. De Indonesische olie exportprijs van ruwe olie wordt op 1 januari met twee dollar verhoogd tot 27,50 dollar per vat van 159 liter, zo heeft het ministerie van Mijnbouw en Energie in Jakarta meegedeeld. Op 16 december werd de basisprijs van Indonesische olie even eens met twee dollar verhoogd tot 25,50 dollar. Het betreft olie van het type Minas die als basis dient voor bepaling van de prijzen van andere soorten en kwaliteiten. Ook Irak heeft zijn olieprijs ver hoogd, zo is vernomen uit kringen rond de Italiaanse olie-industrie. Met terug werkende kracht per 1 november is de PARIJS (ANP). Frankrijk, de Ver enigde Staten, België, Canada, West- Duitsland en Groot-Brittannië hebben be sloten hun ontwikkelingshulp aan Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara, zogeheten Sahellanden, te coördineren. De landen hebben hiervoor een program ma opgesteld dat de naam CADA draagt. Er is anderhalf jaar van onderhandelen aan voorafgegaan. Alle leden van de OE SO, de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling, kunnen er aan deelnemen. De zetel van de CADA wordt geplaatst in Parijs en de coördina tie van de hulpprogramma’s wordt uitge voerd door hooggeplaatste ambtenaren. De activiteiten beginnen vanaf 1 januari. Uit een gezamenlijke verklaring blijkt dat de zes landen hebben besloten tot nauwe samenwerking op dit gebied om dat de Afrikaanse landen zitten te sprin gen om internationale hulp. Deze hulp wordt geconcentreerd op regionale ont wikkeling, vergroting van agrarische pro duktie en het verlichten van de gevolgen van bijvoorbeeld grote droogte. De Afri- kanse landen zelf kunnen aangeven waar de nood het hoogst is, terwijl er bij de hulp nauw zal worden samengewerkt met de regeringen van Afrikaanse landen en met Afrikaanse organisaties. Bij de voorberei dingen voor de CADA is ook de Organisa tie voor de Afrikaanse Eenheid (OAE) betrokken geweest De CADA komt voor het eerst begin januari bijeen en staat onder voorzitter schap van de Franse diplomaat Edouard Theysset. De Franse president, Giscard d’Estaing, heeft al laten weten grote waar de te hechten aan het programma. Het draagt bij tot de stabiliteit en de vooruit gang van de landen ten zuiden van de Sahara, zo zei hij. ppara- luiten. >n be- t con- ft voor zullen maat- LIVERPOOL (UPI). De plaatselij ke ambulancedienst in de Engelse stad Liverpool heeft bekendgemaakt dat 12 mannen met spierletsel naar een zie kenhuis zijn vervoerd. Deze patiënten hadden als kerstcadeautje trekveren gekregen om hun borstspieren te ver sterken. ROTTERDAM (ANP). De aan voer van ruwe olie uit Iran naar de haven van Rotterdam is de laatste tijd ernstig teruggelopen. Die van olie uit Arabische landen is echter sterk toegenomen. In totaal is dit jaar 12 procent meer olie in Rotterdam aan gevoerd dan vorig jaar. na- gin itie da- ■nd de ■ria ige te ran is Bij op be ken en rd het en van gerui- oaratie, de ont- ■ausescu, 3 com- itie van ein van Vorig jaar vervoerden tankers 25 mil joen ton ruwe olie uit Saoedi-Arabië naar Rotterdam. In de eerste elf maanden van dit jaar was deze hoeveelheid al 3,5 mil joen ton meer. Uit Koeweit kwam in de eerste elf maanden van dit jaar 12,7 mil joen ton olie de Rotterdamse haven bin nen. In het gehele vorige jaar was de hoeveelheid aangevoerde Koeweitse olie 10,6 miljoen ton. De aanvoër van olie uit de Verenigde Arabische Emiraten gaf eveneens een stijging te zien: de eerste elf maanden van dit jaar 8,9 miljoen ton tegenover 6,5 miljoen over twaalf maan den vorig jaar. Somalië wordt al enige tijd overstroomd door voor het Ethiopische leger uitwijken de vluchtelingen uit de Ogadenwoestijn. Het land heeft zelf een bevolking van ongeveer vier miljoen zielen. NEW YORK (UPI). De zaak van de vrijheid heeft dit jaar een paar punten gescoord door onder andere ontwikkelingen in Latijns-Amerika en de afzet ting van vier despoten in Azië en Afrika. Maar ondanks winstpunten in 21 landen is het grootste deel van de wereld in grotere of kleinere mate blijven zuchten onder dwingelandij, aldus een in New York verschenen overzicht, opgesteld door Freedom House, een organisatie die zich bezighoudt met het registreren van de ups en downs van de vrijheid in de wereld. PEKING (UPI). De Chinese bevol king heeft dit jaar voor het eerst de 1- miljardgrens overschreden. Dit werd gis teren duidelijk door een artikel op de voorpagina van het gezaghebbende Volksdagblad, het orgaan van de Chinese communistische partij. In dit artikel wordt een verband gelegd met de door de regering nagestreefde grootscheepse modernisering en wordt gesteld dat de verwezenlijking daarvan door een bevolking met een dergelijke omvang zal worden bemoeilijkt. In het artikel zegt de vrouwelijke vice- premier die is belast met de gezinsplan ning, Chen Mochoea, dat de bevolkings groei van dit jaar groter is dan de regering had voorzien. Dat reeds in augustus reke ning werd gehouden met het bereiken van de 1-miljardgrens, bleek uit een aanbeve ling die Chen Moehoea toen deed. Zij verklaarde namelijk dat het krijgen van twee kinderen toelaatbaar is, maar dat één kind toch te prefereren valt. prijs verhoogd met twee dollar per vat en met terugwerkende kracht per 1 december nog een keer met twee dol lar. Hierdoor bedraagt de prijs van lichte olie uit Irak op het ogenblik 26 dollar per vat. Overigens heeft de in Egypte geves tigde exploratiemaatschappij van de Koninklijke-Shell Groep Shell Win ning ermee ingestemd, de komende acht jaar 83 miljoen dollar (ongeveer 166 miljoen gulden) uit te geven aan de opsporing van olie en gas in de Egypti sche westelijke woestijn, zo heeft het Egyptische ministerie van Olie meege deeld. De maatschappij heeft een con tract van deze strekking gesloten met de Egyptische nationale oliemaat schappij, General Petroleum. Het ge bied waar naar olie en gas zal worden gezocht bevindt zich in de laagvlakte van Qattara, ongeveer 500 kilometer ten westen van Cairo. Het beslaat ruim 25.000 vierkante kilometer. Als olie of gas wordt gevonden krijgt Shell twin tig procent van de produktie. Ongeveer 180 kilometer ten noordoosten van het gebied bevindt zich de rijke aardgasre serve van Aboe Gharadiq. ROME (Reuter). In Somalië verblij ven momenteel ongeveer een miljoen vluchtelingen. Er komen er per dag zo’n duizend bij. Dit heeft de rooms-katholieke Congregatie voor de missie gisteren in Rome bekendgemaakt. Volgens de con gregatie is ruim 145 miljoen gulden nodig om de vluchtelingen te voeden. De auteur van het rapport, Raymond D. Gastil, stelt vast dat de vrijheid dit jaar in negen landen afnam maar in 21 groter werd. Onder de winstpunten somt Gaskil op de val van Pol Pot in Cambodja, Idi Amin in Oeganda, Macias Ngoema in Equatori aal Guinee en Jean-Bedel Bokassa in de Centraalafrikaanse Republiek. Maar in het afgelopen jaar is volgens Freedom House de banier van de Islam geheven als „een nieuw uitgangspunt voor ideologische onderdrukking” in Libië, Pa kistan en Iran. Volgens Freedom House is het met de vrijheid in laatstgenoemd land nu slechter gesteld dan onder de verdre ven sjah. „Als in 1979 meer mensen hun vrijheid kregen, dan zijn er nog meer blijven zuch ten onder het gebrek eraan en hebben we weer eens geleerd hoe dikwijls wereldlei ders schuldig zijn aan het rechtvaardigen van wat niet te rechtvaardigen is”, aldus Gastil in het rapport. Nigeria en Ecuador zijn volgens hem onder de landen die dit jaar de opvallend ste mate van vrijheid herkregen. Chili, een jaar geleden nog gecatalogiseerd als „niet vrtf”, wordt nu geschaard onder de landen die „gedeeltelijk vrij” zijn. De opvallendste beperking van de vrij- In 1973, toen Rotterdam met een aan voer van ruim 142 miljoen ton op het hoogtepunt stond, werd in Marseille 79 miljoen ton aangevoerd. Op de derde plaats kwam Le Havre met 59,1 miljoen ton. Rotterdam heeft thans nog steeds de leidende positie. Rotterdam verwacht dat de aanvoer van ruwe olie in de komende twintig jaar zal stijgen. Volgend jaar rekent het ge meentelijk havenbedrijf op een aanvoer, die minstens gelijk zal zijn aan die van dit jaar, maar in 1985 verwacht het een aan voer van 128,6 miljoen ton. Deze zal in 1990 toenemen tot minstens 132,4 en maxi maal 142,4 miljoen ton. Rond de eeuwwis seling kan de haven van Rotterdam een aanvoer van 171,1 miljoen ton verwachten en niet minder dan 150,7 miljoen ton. heid had volgens het rapport plaats in Pakistan, dat in de ogen van Freedom House van „gedeeltelijk vrij” ontaardde in „niet vrij”. Verlies aan vrijheid wérd ook geregi streerd in Grenada, de Dominicaase Re publiek, Taiwan, Transkei, Tsjecho-Slo- wakije, de DDR en Irak. Wat betreft de Sovjet-Unie en de andere landen in Oost-Europa constateert Free dom House, neiging van hun regeerders acht te slaan op wensen van het volk op bepaalde terreinen”. De meest vrije landen in de wereld zijn volgens Freedom House de Verenigde Staten en hun bondgenoten in West-Euro- pa. BRUSSEL (ANP). De Belgische oud- premier Leo Tindemans, voorzitter van de Europese Volkspartij het samenwer kingsverband van christen-democraten in de negen EG-landen zal op 5 januari in Beiroet PLO-leider Jasser Arafat ontmoe ten. Dit is gisteren van goedingelichte Arabische zijde in Brussel meegedeeld. Tindemans is tevens voorzitter van de Belgische Christelijke Volkspartij. Vol gens de CVP is het initiatief voor de ontmoeting uitgegaan van de voorzitter van het uitvoerend comité van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie. Tindemans zal tijdens zijn reis door het Midden-Oos- ten tevens gesprekken voeren met de Syri sche president Hafez al Assad, koning Hoessein van Jordanië en Libanese leiders. Arafat heeft eerder dit jaar in Wenen in aanwezigheid van de Oostenrijkse kanse lier Bruno Kreisky, een ontmoeting gehad met de voorzitter van de Socialistische Internationale, de vroegere Westduitse bondskanselier Willy Brandt. MADRID (DPA). Na de regering van Spaans Baskenland heeft gisteren ook het Spaanse Huis van Afgevaardigden een commissie gevormd, die de beschuldigin gen over folteringen door de Spaanse poli tie van Baskische gevangenen moet on derzoeken. De commissie die in februari naar Baskenland zal gaan, bestaat uit 35 leden - 17 leden van de regerende Demo cratische Centrumunie (PCD), 9 van de Socialistische PSOE en 9 van andere par-, tijen, onder wie twee communisten. In de commissie heeft ook zitting de Baskische afgevaardigde Juan Maria Bandres, die als advocaat van Baskische gevangenen in november aan de Spaanse minister van Binnenlandse Zaken Freire beschuldigingen overbracht van martelin gen op politiebureaus in Baskenland. De minister wees de beschuldigingen toen van de hand en weigerde een onafhanke lijk onderzoek. Een onderzoek naar eventuele martel praktijken door de Spaanse politie was een van de voorwaarden van de Baski sche afscheidingsbeweging ETA voor de vrijlating van het door haar ontvoerde parlementslid Javier Ruperez. (Van onze redactie buitenland) KOEWEIT. De afgetreden Syrische ainbassadeur bij de VN, Hammoed al- Choufi, heeft in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met een Koeweits blad ge zegd dat zijn vertrek moet worden toege schreven aan de volgens hem ondemocra tische gang van zaken bij de recente ver kiezingen op het partijcongres van de in Syrië regerende Baath-partij. Volgens al-Choufi toonde de twee we ken geleden gehouden verkiezingen van 771 congresleden aan dat „het niet in de be doeling ligt het politieke probleem in Sy rië op te lossen dat wil zeggen vooral het gebrek aan democratie”. De ambassa deur zal politiek asiel aanvragen in Frankrijk of in een arabisch land. Hij denkt daarbij aan Irak, Algerije, Zuid- Jemen of Noord-Jemen. Waarnemers menen dat het aftreden van al-Choufi de Syrische president As sad in verlegenheid brengt, ook al heeft de ambassadeur lang geen contact gehad met het politieke leven in Syrië. Het ont slag komt namelijk op een moment dat het zevende congres van de Baath-partij gaande is, terwijl tevens het verzet van de Mohammedaanse broederschap tegen het huidige regime voortgaat. Het Syrische ministerie van Buitenland se Zaken heeft al-Choufi ervan beschul digd, een beleid te. hebben gevoerd dat niet strookte met dat van zijn regering en gezegd dat hij heeft gecollaboreerd met Egypte en met de andere ondertekenaars van de vredesakkoorden van Camp Da vid, Israel en de Verenigde Staten. -Uit Nigeria werd ook meer olie aange voerd. Tot en met november dit jaar be droeg deze hoeveelheid 16 miljoen ton, terwijl vorig jaar 12 miljoen ton naar «Rotterdam werd vervoerd. De terugval in de aanvoer van Iraanse olie is ruimschoots goedgemaakt door de aanvoer uit andere landen. In totaal werd dit jaar in Rotterdam ongeveer 118 mil joen ton ruwe olie binnengebracht. Dit is 12 procent meer dan vorig jaar, toen 104 miljoen ton olie de Rotterdamse haven binnenkwam. Met de aanvoer van 118 miljoen ton ruwe olie is de haven van Rotterdam nog niet terug op het peil van vóór de oliecrisis in 1973. In dat jaar bereikte de aanvoer van ruwe olie met 142,2 miljoen ton een hoogtepunt In het jaar daarop daalde de aanvoer tot 112,7 miljoen ton. In 1975 bedroeg de aanvoer slechts 109,1 miljoen ton. Daarna is de aanvoer opnieuw geste gen: 121,5 miljoen ton in 1976. In het daar daarop kwam een kleine terugval: 119,7 miljoen ton. De daling vorig jaar tot 104 miljoen ton weet Rotterdam aan het niet tijdig aanpassen van de oliegeul, waar door tankers met een grotere diepgang de haven niet binnen konden varen. Sinds de Tweede Wereldoorlog heeft de haven van Rotterdam elk jaar een groei- ende stroom ruwe olie te verwerken ge had. In 1966 was de aanvoer opgelopen tot 43,6 miljoen ton, terwijl die in concurre rende Westeuropese havens bij Rotter dam achterbleven. Alleen Marseille had met 49,1 miljoen een grotere aanvoer. Een jaar later kwam Rotterdam gelijk met de Franse haven en in 1968 streefde de haven van Rotterdam met een aanvoer van 55,5 miljoen ton ruwe olie die van Marseille voorbij, waar toen 43 miljoen ton werd binnengebracht. MANILLA (UPI). Tegenstanders van de Filippijnse president Ferdinand Mar cos hebben gisteren een nieuwe politieke groepering gevormd die het bij de plaatse lijke verkiezingen van eind januari wil opnemen tegen Marcos-aanhangers. Tot de oprichters van de Nationale Unie voor bevrijding behoren Diosdado Maca pagal - die tot 1965 president was, in welk jaar Marcos de verkiezingen won -, 15 oud-senatoren en -Congresleden, een ex- minister uit het kabinet van Marcos en drie voormalige politieke gevangenen. De groepering is van plan als een „para plu” te fungeren voor alle kandidaten van de oppositie bij de verkiezingen die de eerste zijn sinds Marcos in 1972 de staat van beleg afkondigde in het kader van wat hij noemde de bestrijding van een samenzwering van de communisten om zijn bewind omver te werpen. Een woordvoerder van de Unie noemde als concrete campagnepunten: - de eis de staat van beleg op te heffen, een eind te maken aan het schenden van de mensen rechten, het verbeteren van de toestand van de nationale economie en het tegen gaan van corruptie. Bij de verkiezingen van eind januari kiezen de Filippijnen bestuursorganen in 75 provincies en in meer dan 1500 steden en dorpen. Eerder deze week schortte de sterke man van de Filippijnen, president Mar cos, enkele bepalingen van de uitzonde ringstoestand op, ook met het oog op de plaatselijke verkiezingen. Zo zijn politie ke bijeenkomsten toegestaan en is er poli tieke discussie mogelijk, althans tot eind januari.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3