De slapeloze nacht van Piet Heilig of. rs DEKKERS’ KAJUIT BLIKSEMAKTIE” STUITTE OP WEERSTAND 7— kort ijmondniGuws 12,. 18,- 24,- 30,- etc. int Oudejaarsavond* schotels g. J Carillonklanken Kwetsbaar ZATERDAG 29 DECEMBER 'ten NT HT. Marktplein IJmuiden Tel. 13500 Milieu (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Piet Heilig heeft een nacht niet geslapen. Dat ge beurde een paar weken geleden. De 52-jarige bedrijfsleider van visrokerij S. H. Meij aan de Log- gerstraat draaide rusteloos onder de dekens. Uren kropen voorbij. Piet Heilig was met zijn gedach ten in de rokerij. Daar wist hij de volledig automatische rookkast vol makrelen. Om een uur of acht had Heilig de tijdklok van de in stallatie ingesteld op twaalf uur: middernacht. Vanaf dat tijdstip spookte het door zijn hoofd. „Als- ie nou maar aangeslagen is.Als alles nou maar goed gaat. Handwerk Brand ier” Fabrieksgeheim A.s. maandag oudejaarsdag U kunt ze zo halen SALADES perstuk1 j" 2j" 3j" T - LI IJ i tl I Speetjes met verse makreel verdwijnen in de rookkast. Snel en schoon werk. Automatisering verdringt uit de visrokerij houtmot n Kosterswoning al voor iCTIE ontruiming doelwit slopers (Van een onzer verslaggevers) id 7,50 Het pand Helmstraat 9 waarmee slopers al voor de /aarwisseling korte metten maakten. van de doopsgezinde kerkeraad, toevallig ter plekke aanwezig, kon het sloopwerk tijdelijk worden stopgezet. In alle rust kon vervolgens nog aanwezig meubilair worden overgebracht naar de etagewo- ning. Oranjestraat 50, door de gemeente als vervangende woonruimte beschik baar gesteld. •rging geven )uur uur Klokslag zeven uur stapt een even nieuwsgierige als slaperige man de roke rij binnen. Langs de Loggerkade heerst op dat tijdstip dezelfde bedrijvigheid als iedere ochtend. Binnen de muren van het door rooklucht bezwangerde gebouw is alles rustig. Met een paar stappen is Hei lig door het gangetje dat hem scheidt van de rokerij. Dan staat hij voor de fonkel nieuwe stalen rookkast. Een automati sche klep slaat op gezette tijden open en dicht. Op het knoppenpaneel branden de lampjes die aangeven hoe ver het pro gramma is gevorderd. Groene, rode en oranje lichtjes. Een klein kerstboompje. Piet Heilig is gerustgesteld. Een uur later is het proces afgewerkt. Op de seconde nauwkeurig. moet er nu al rekening worden gehouden met automatisering van het hele bedrijf. heidsgraad en rookintensiteit zijn belang- ,rijk. Niet alleen voor het gaarwordings- proces maar ook voor het „kleurmaken”. Alles met elkaar een kwestie van vakman schap dat zich door de jaren heen heeft ontwikkeld.” Basisschool. Het college van B. en W. heeft van de minister van Onderwijs be richt ontvangen dat de aanvraag voor een van de activeringsprojecten voor integra tie van kleuter- en lager onderwijs ten behoeve van de openbare lagere Krijger- school met de kleuterschool De Bijenkorf is afgewezen. Deze activeringsprojecten zijn gericht op de innovatie van het kleu ter- en lager onderwijs zodat geleidelijk wordt aangekoerst op de zogenoemde ba sisschool. van d ie Viel is gekt Ipagii lor zij tgetrok is extr gen va denkt iden ii Ooki Vief in den 4,80 12,60 16.50 17,70 >0,50 0.75 VELSEN. De gemeente Velsen is mogelijke krakers een slag voor geweest met versnelde sloop van het pand Helm straat 9 waarmee donderdagochtend een begin werd gemaakt. Van dit pand, een voormalige kosterswoning, werden de dakpannen verwijderd terwijl de bewo ners, het echtpaar H. Lindeman, nog vo lop bezig waren met de verhuizing. Door ingrijpen van voorzitter H. Bouwman, Wegomlegging. Met ingang van twee januari is het deel van de Kanaaldijk tussen de Stationsweg en de De Wetstraat in verband met reconstructiewerkzaam- heden gesloten voor het verkeer. De ver vangende route zal door borden worden aangegeven. Als alles volgens verwach ting verloopt zal de Kanaaldijk 21 mei weer opgesteld worden voor het verkeer. Woningbouw. Het bouwplan voor de ontwikkeling van een winkel annex kan toor met daarop tien bovenwoningen met zes flatwoningen, beide op het braaklig gende terrein bij de Santpoortse Houthan del aan de Hagelingerweg, zullen 11 janu ari ter visie gelegd worden op het gemeen tehuis. De plannen zijn in strijd met het voor dat terrein geldende bestemmings plan zodat een artikel 19-procedure ge start moet worden. Belangstellenden krij gen vanaf 11 januari vier weken de tijd om de plannen te bekijken. Nieuwjaarsdag gesloten En alles wat zich dan door de jaren heen, van vader op zoon, aan vakman schap heeft ontwikkeld is door de heden daagse techniek gevangen en gebundeld in een panelenkast. De rooktontwikke- ling, waarvoor overigens geen houtmot maar vochtig houtzaagsel wordt gebruikt, de temperatuur in de kast maar ook in de kern van het te roken produkt (kerntem- peratuur), de vochtbesturing en de afvoer van afvalgassen is een kwestie van instel len van knoppen en een druk op een schakelaar. Piet Heilig weet haarfijn te vertellen hoe alles in elkaar grijpt. „Het is natuurlijk niet zo dat je de zaak volgens „het boekje” bestuurt. De kast of beter gezegd het systeem luistert precies naar de signalen van het ingestelde pro gramma. Onze angst was dat de kwaliteit, dus bijvoorbeeld kleur en smaak, „an ders” zouden zijn. Daarom hebben we de eerste weken heel erg nauwkeurig gezocht naar de meest wenselijke omstandighe den. Het resultaat slaat onze verwachtin gen. Dat is voor ons het belangrijkste. Daarnaast is er nog een aantal kostenbes- plotseling overschakelt op een stuk auto matisering is dat een hele stap. Na een paar weken van experimenteren besluit je maar eens gebruik te maken van de tijd klok. Dat wil dus zeggen dat je hier ’s avonds weggaat met de weten schap dat het bedrijf op een ingesteld tijdstip volop begint te draaien terwijl er niemand aanwezig is. Dat is even wennen! Het kerkgebouw Helmstraat 7 blijft te midden van de toekomstige nieuwbouw gehandhaafd als schilderachtig accent. De doopsgezinden zijn intussen tot tijde lijke ontruiming besloten. Met ingang van 1 januari wordt gekerkt in de doopsgezin de vermaning aan de Meerstraat in Bever wijk. Wethouder K. W. Bijl van volkshuis vesting was vrijdag niet bereikbaar voor commentaar over het sloopkarwei aan de Helmstraat. De versnelde afbraak van het naastlig gende woonhuis is voor de doopsgezinde gemeente IJmuiden actueel een raambe- veiliging aan de vrijkomende kant (noord zijde) van het kerkgebouw. Tegen vernie lingen waren vrijdag in gemeente-op- dracht al maatregelen genomen rond de entree aan de Helmstraat, waar de boog ramen nu met hardboard zijn afge schermd. Kwetsbaar object in het kerkin terieur is het pijporgel. Voor het gebouw in zijn totaliteit is een restauratieplan in de maak. Een opknapbeurt is broodnodig geworden nadat weer en wind vrij spel kregen na sloop van de omringende huizen. 311004)11 ■atraz", i festival” Oudejai 54731) 1| e to Atta lingen. 9 en 21» i u.: „P« een voon 4, 19 ent V anavoni iejaarsav: 14.30, II avond geen n 19 en d”. a.11 Oudejai 312439)21 Op de plek waar twee rookkasten zijn veranderd in groezelige ruines wordt schoon schip gemaakt. Tussenmuren wor den weggebroken en plafonds verhoogd. Installateurs leggen nieuwe leidingen aan. Schakelpanelen.thermische beveili ging. een koelpomp. Eind november wordt de rookkast aangevoerd. De eindfa se van de installatie is dan nog een kwestie van een paar weken. Een investering van zo’n slordige anderhalve ton. „Als je nou een beetje wilt begrijpen wat die automatisering betekent moet je ei genlijk eerst even een kijkje nemen in de ouwe afdeling. „Kijk”, vertelt Piet Heilig ter plekke, „hier hebben we de afdeling „handwerk”. Als de vis voor in het bedrijf is schoongemaakt en aan de speetjes is geregen wordt hij hier speetje voor spee tje in de rookkasten opgehangen. Het houtmot wordt aangestoken en het rook- stoomproces kan beginnen. De mensen praten altijd van gerookte makreel maar wat ze kopen is gestoomde makreel. Het roken duurt niet langer dan een uur of zes. De vis is dan gaar. Zo gaar dat hij kan worden uitgesneden. Het produkt dat zo voor consumptie klaar is, dus de gestoom de makreel, neemt een uur of vijftien in beslag. De juiste temperatuur, vochtig- „Ja, wat wil je hè”, vertelt Piet Heilig even eerlijk als verontschuldigend. „Er komt ineens honderd jaar verschil op je af. Ik zit 26 jaar in dit vak. Je kent het produkt dat je jarenlang hebt gemaakt. Gewoon het resultaat van vakkennis op gedaan uit ervaring. Het rook- en stoom- proces in de hangen (ruimte waarin vis wordt gerookt met behulp van smeulend houtmot, red.) levert een produkt waar van je weet dat het ened is. A’s ie dan Directeur Meij heeft geen zonen die in het bedrijf werken en hem in de toekomst zullen opvolgen. Toch werd een stevige knoop doorgehakt. Niks opbouwen. Ruimte maken voor een stuk moderne bedrijfsvoering. Een volautomatische rookinstallatie. Valt het tegen.pech ge had. Zijn de resultaten overeenkomstig de voorspellingen van de leverancier dan De slopers, werknemers van het bedrijf Bentvelzen Jacobs uit Wormer, handel den volgens strikte opdracht van de ge meente Velsen. Hun rigoreuze optreden wekte donderdagochtend wrevel bij de betrokken bewoners én.. bij de heer Bouwman. De doopsgezinde gemeente is eigenares van kerk en kosterswoning. Tegenover de gemeente was zij overlegpartner over ver koop van woning en grond. De transactie werd eerst donderdagavond definitief met het fiat van de doopsgezinde kerke raad. De sloop ging daags tevoren echter al van start vóór dat „beslissende woord”. Bouwman spreekt in dit verband van „een duidelijke dissonant die overigens op het verloop van de transactie en de relatie met de gemeente geen enkel gewicht in de schaal legt”. Het gaat om een terreintje van dertig vierkante meter dat voor 75.000,- in ge- meentehanden overgaat. De bouwkosten voor een vervangende dienstruimte die eerdaags op de resterende grond verrijst .zitten in de bedongen prijs verdiscon teerd. De kosterswoning dateert met de naast gelegen kerk uit 1905. Een deel van de bij parende factoren. Het rookproces neemt nog geen vier uur in beslag; het stomen een uur of acht. De speetjes hoeven niet meer met de hand één voor één in de' hangen te worden gebracht. De hele kar wordt zo in de rookkast gereden. Een behoorlijk stuk arbeidsbesparing. Ook belangrijk, want je vindt tegenwoordig nauwelijks nog iemand die in de met houtmot gestookte hangen wil werken. Zelfs het reinigen van de rookkast en al de daarbij behorende leidingen is opgeno men in het automatiseringsprogramma.” Disecteur Siem Meij toont zich al even opgetogen als zijn enthousiaste bedrijfs leider. „Ja”, zegt hjj, „het is net als met het behalen van je rijbewijs. Dan mag je autorijden. Eigenlijk begint het dan pas. Door ervaring ga je leren. Dat geldt trou wens voor alle dingen. We zijn in IJmui den het eerste bedrijf dat deze stap heeft gemaakt. Het is inspelen op de toekomst. Het werkklimaat wordt er een stuk door verbeterd. En niet te vergeten het milieu, daar wordt tegenwoordig ook nogal zwaar aan getild.” Piet Heilig: „Weet je wat wel aardig is? Toen het een beetje bekend werd waar mee we hier bezig waren was en plotseling veel belangstelling van relaties. Die wil den dat allemaal weleens zien. Nou, ik heb daar nooit moeilijk over gedaan, maar ik vertel natuurlijk niet hoe wij programme ren. Ja, noem het voor mijn part fabrieks geheim. Met automatisering moet je ake lig precies omspringen. Je kunt fracties van seconden of graden bijstellen. Ieder rookprogramma zet ik op papier. Met behulp van kleine wijzigingen kan ik de zaak perfectioneren. Iedereen die op deze manier werkt, moet dat helemaal zelf uit dokteren. Dus bezoek is van harte wel kom. Kijken naar de kast en naar de knoppen. Verder niks.Begrijp je? Overigens blijft het oude bedrijfsge- deelte voorlopig intact. In de met gas gestookte stalen kast zou een storing het bedrijf lam kunnen leggen. In dat geval kan direct worden teruggeschakeld naar de „verouderde” op houtmot gestookte, tijdrovende, arbeidsintensievere en min der milieuvriendelijke methode. Boddaert Stichting. De Boddaert Stichting is momenteel bezig met een on derzoek naar de behoefte in Velsen aan een zogenoemd Boddaertcentrum. Dat is een opvangcentrum voor kinderen met opvoedingsmoeilijkheden dat tevens ou ders en overige gezinsleden begeleidt en contacten onderhoudt met de school waarop de kinderen zitten. Zo’n centrum is bij voorkeur gevestigd in een woonhuis waarin maximaal 24 kinderen opgevan gen kunnen worden die er verblijven van ’s ochtends tot ’s avonds zeven uur. Voor de begeleiding is er een team dat bestaat uit een maatschappelijk werker, psycho loog, gezinstherapeut en een aantal groepsleiders. Mocht blijken dat er be hoefte bestaat aan een dergelijke centrum in Velsen dan zal de stichting stappen ondernemen om een vestiging in de ge meente van de grond te krijgen. VELSEN. Stadsbeiaardier Hein de Ligt zal vanmiddag van vier tot vijf uur op de stadhuisbeiaard te IJmuiden de vol gende melodieën spelen: 1. Preludium in Bes, Jef Denijn; 2. Volks liederenfantasie, Dick van Wilgenburg; 3. Dorische suite, Leen ’t Hart, a. Allegro capriccioso, b. Serenade, c. Dansje (mu sette); 4. Sweelinck fantasie, Albert de Klerk; 5. Suite Archaique, Géo Clément, a. Rigaudon, b. Pavane, c. Menuet; 6. 3 Nederlandse volksdansen, a. Driekus man, b. Skotse trije, c. Boerenskots; 7. Mars voor beiaard, Leen ’t Hart; 8. Im provisatie, Hein de Ligt. IB83) 20,3 13535) 1| rfstraaf n draaioi rts straat, e Five D; Hans Ke irne. De visrokerij aan de Loggerkade, be kend als „Siem Meij”, naar de nog steeds actief meewerkende bijna zeventigjarige directeur-eigenaar S. H. Meij, draaide er tot 20 juli van dit jaar rustig 8 ton vis per week doorheen. Op die datum leek het noodlot toe te slaan. Een gedeelte van het bedrijf werd door een nog steeds niet opgehelderde oorzaak door brand ver woest. Twee van de 8 rookkasten, elk goed voor 600 kilogram te roken vis, werden buiten bedrijf gesteld. In alle beslotenheid werd gewikt en gewogen. Moest de zaak worden opgebouwd of. (ADVERTENTIE) Piet Heilig aan de knoppen. Naast de panelenkast is een voormalig rookgat in de door teer „geblakerde" muur nog duidelijk zichtbaar. Vakantieprogramma. Buurtcentrum De Spil aan de Rembrandtlaan 45 te IJ muiden organiseert voor de kerstvakantie het volgende programma. Woensdag 2 ja nuari om 14.00 uur worden tekenfilms vertoond voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Donderdag 3 januari van 10.00 tot 11.30 uur gaan kinderen van 7 tot 12 jaar kalen ders maken. Vrijdag 4 januari kunnen kinderen van 7 tot 12 jaar Bingo spelen van 10.00 tot 11.30, terwijl de 4- tot 6- jarigen kleien en spelletjes doen. sloop vrijkomende ruimte wordt betrok ken bij de toekomstige bouw van 21 een gezinswoningen op het naastgelegen ter rein tussen Helmstraat, Kanaalstraat, Ko ningsplein en President Steijnstraat. De gemeente zet vaart achter de voorberei ding om een soepele aansluiting met nu al lopende bouwactiviteiten vlakbij (114 huurwoningen) te bewerkstelligen. k,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5