Kees Verweij schildert tv-film Elisabeth Andersen s Haarlems Concertgebouw komt met Steden-programma Filmacteur Russell overleden J I Nubische tempels definitief gered Monumentenstichting koopt eiland lona 11 MAANDAG 31 KUNST 1979 RTV DECEMBER Londense sonate door Johan van Kempen 10 HAARLEM. Het Concertge bouw Haarlem zet in 1980 een thematische aanpak van zijn con certprogrammering voort. Voor het nieuwe jaar is dat een steden programma. In de praktijk bete kent dit een project met een lange voorgeschiedenis. Aan het eind van de jaren zestig werd al begon nen met zogenaamde componis tenportretten. Er werd gestart met Stravinski en deze cycli ein digden na drie seizoenen met Ives, waartussen onder andere portretten werden samengesteld van Mendelssohn, Brahms, Mo zart, Dvorak, Franck, Schubert en Webern. w r- en op dat gegeven spelen wij in”. door Charles Boost oven oven tv- stjes, tuur- 6 tv- en 21.45 I Andrea Pansy en Louis de Funes in „Le petit baigneur" Hugh Griffith en Stanley Holloway in „The Titfield Thunderbolt" M heeft. (Vanavond op Nederland 2 om 21.30 uur). sl fïir imaal. (Mur- speel- belangstelling van een reislustige en an derszins geïnteresseerd publiek te richten op bepaalde stedem. Er valt in de wereld heel wat muziek te genieten. Muziek in concertvorm is een stedelijk verschijnsel In de zesde eeuw landde de heilige Co lumba op lona, dat ten westen van Schot land ligt. Samen met 12 discipelen stichtte zij er een zendingspost. Vanaf lona ver breidde het christendom zich naar het Europese vasteland. „Januari staat in het teken van Londen, muziekstad bij uitnemendheid. Sla er de Times of de Observer maar eens op na”, Van een meer kunstzinnig beleid is pas sprake als Michael Balcon in 1938 als hoofd van de productie wordt aan gesteld en onder meer Alberto Caval canti als producent aantrok. Vooral tijdens de oorlog toen het land voor een groot deel aangewezen was op eigen productie werd Ealing Studios een be grip dat na 1945 ook door het buiten land als zodanig geaccepteerd werd. Regisseurs als Charles Crichton, Alexander Mackendrick en Robert Ha mer vormden met scenarioschrijvers als T. E. B. Clarke en William Rose vaste productieteams met een herken bare stijl die als de „Ealing stijl” de historie is ingegaan. Een voorbeeld van wat onder die term begrepen moest worden is de film „The Titfield Thunderbolt”, in 1953 gemaakt door Crichton op een scena rio van T. E. B. Clarke. De titel slaat op een boemeltreintje dat jarenlang de verbinding heeft gevormd tussen Het Buitenplaatsje Titfield en hat nabijge legen stadje Mailingford maar door het toegenomen busverkeer dreigt opgehe ven te worden. Dat brengt de bevol king van Titfield in actie. Men wil zelf het spoorlijntje gaan exploiteren maar een vergunning van hogerhand is pas mogelijk als de initiatiefnemers het bewijs leveren de op zich genomen taak naar behoren te kunnen vervul len. Ze krijgen een maand proeftijd om dat te bewijzen. De film houdt zich dan verder bezig met de pogingen van spor tieve burgers om het boemeltreintje rijdende te houden, waarbij ze zware tegenstand ondervinden van de bus- exploitanten, de gebroeders Pearcers. aldus Lohr. „Honderden concerten per maand in het grote muziekcomplex aan de Zuidoever van de Theems: The Royal Festival Hall, The Elisabeth Hall en de Purcell Room. En verder in de Wigmore Na een maand moet een testrit onder toezicht van een spoorweg-inspecteur uitmaken of de Titfield Thunderbolt mag blijven rijden. Die rit vol verras singen is dan het hoogtepunt van een kostelijke comedie die met trots het Ealing-embleem draagt. (Vanavond op Nederland I om 20.10 uur). TERWIJL DE VARA het jaar besluit met dit originele blijspel, brengt de AVRO op het andere net een film met Louis de Funès, gemaakt door diens lijfregisseur Robert Dhéry. „Le petit Baigneur” luidt de oorspronkelijke ti tel, in het Nederlands vertaald met „Zo gezegd, zo gedaan”. De Funès speelt er een scheepsbouwer in die in een van In een apart programmaboekje wordt het verhaal van Londen als muziekstad verteld, wordt de noodzakelijke informa tie gegeven en staan alle betreffende pro gramma’s van het Concertgebouw Haar lem vermeld. Dat levert een wilde jacht op die geleid wordt door de steeds nerveuzere en bozer wordende scheepsbouwer, een situatie die voor De Funès een rol oplevert zoals hij er meer gespeeld Iedereen kent natuurlijk het verhaal van het arme bloemenmeisje Eliza Doolittle dat in huis genomen wordt door professor Higgins, een expert op spraakgebied die met een vriend een weddenschap heeft afgesloten dat hij het kind in korte tijd tot een „lady” zal omtoveren. In een haat-liefde verhou ding tussen leraar en weerstrevende leerling vindt het omvormingsproces plaats en na veel vallen en opstaan kan Eliza aan de society gepresenteerd worden. Maar als het dan zo ver is, heeft Eliza genoeg van haar strenge opvoeder, ontvlucht hem en laat zich eerst na veel bidden en smeken door de arrogante Higgins overhalen niet alle banden met hem te verbreken. In de rijke kostuums en decors van de veelzijdige Cecil Beaton, met de vloeiende muziek van F. Loewe en dank zij het voorbeeldige camerawerk van H. Stradling is „My Fair Lady” een ogenstrelend kijkspel geworden dat door de „vrouwen”-regisseur Cukor met veel vaart op het doek is gebracht. Alles bij elkaar een opgewekt begin van het nieuwe jaar. (Morgenavond op Nederland 2 om 20.25 uur). Hij trad voor het laatst op in het televi siestuk Backstairs at the White House. EALING STUDIOS WAS een Britse onderneming die van 1931 tot 1955 in bedrijf was en een be langrijk aandeel in de bescheiden Engelse filmproductie voor haar rekening nam. Voor de oorlog werd voornamelijk voor de thuis markt geproduceerd waarbij po pulaire sterren van de Music Hall als Gracie Fields en George Form- by als trekpleisters voor een groot pupliek ingeschakeld werden. HOLLYWOOD (DPI). Paul Russell, een karakterspeler die optrad in films als Gone with the Wind, Advise and Consent en een nieuwe versie van King Kong is op 83-jarige leeftijd overleden, zo is vrijdag in Hollywood bekendgemaakt. 0 Do- mu- 20.00 21.50 ziek. 0 De se af- Ifilm. SHAW’s BEKENDE TONEELSTUK „Pygmalion” werd twintig jaar gele den door Alan Jay Lerner en Frederick Loewe tot een musical omgewerkt die practisch in alle landen met groot suc ces op het toneel werd gebracht (hier o.a. met Wim Sonneveld en Johan Kaart) en daarna rijp was voor een super filmproductie. Producent Jack L. Warner stak zestig miljoen gulden in de onderneming waarvan 20 miljoen alleen al besteed werd aan het verkrij gen van de filmrechten. Allemaal goed besteed geld want het perfect kijkspel dat uit de samenwerking van Warner en regisseur George Cukor, daarbij gesteund door een voorbeeldige „cast” met Audry Hepburn, Rex Harrison en Stanley Holloway heeft een onverge lijkbaar succes gehad en is nog steeds een perfecte, romantische en aandoen lijke show die ieder graag nog wel eens wil terugzien. PARUS(DPA). De Nubische tempels op het eiland Philae die door de aanleg van de stuwdam in de Nijl bij Assoean werden bedreigd, zijn nu definitief be houden. Naar vrijdag in Parijs werd be kendgemaakt zijn de rond 2.300 jaar oude monumenten nu geheel overgebracht naar het eiland Agilka in het stuwmeer. De reddingsactie is uitgevoerd onder auspiciën van de Unesco, de organisatie van de Verenigde Naties voor onderwijs, wetenschappen en cultuur. De kosten van circa 60 mln. zijn gedragen door ver scheidene leden van de Unesco, waarbij de VS en West-Duitsland het meest heb ben betaald. Op 10 maart zal de nieuwe vestigings plaats plechtig worden geopend. Se- iziek- e se- inter- Ifilm. 23.25 'enoch- sum 2 larsdaj rhaling Nacht- n gele- ebouw l in de g om Deze m de >or de muari dt te- jaren 19.35 19.45 tspro- mma. Het jaar 1979 stond in het teken van 1914, een tamelijk willekeurig gekozen jaar, dat het publiek als formule duidelijk minder aansprak en leed onder de extra handicap dat uitgerekend in dat jaar wei nig duurzaams werd geproduceerd. Daar aan zal waarschijnlijk ook het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog niet vreemd zjjn. Concertgebouw- (en schouwburg) direc teur Peter Lohr, de geestelijke vader van al die projecten, over de huidige concert serie: „Nu, voor 1980, is er een nieuwe formule bedacht: niet om een soort mode voort te zetten, maar vooral om te probe ren nieuw publiek voor de concerten in het Concertgebouw Haarlem te interesse ren. Natuurlijk zijn de concerten vooral bestemd voor degenen die al belangstel ling hebben voor klassieke muziek. Maar door het organiseren van een aantal ste denprogramma’s wordt ook getracht de zijn redeloze woedebuien zijn beste ontwerper (door Dhéry gespeeld) ont slaat Deze heeft net een nieuw jacht, „Le petit Baigneur”, ontworpen dat op een tentoonstelling de hoogste prijs voor sierlijkheid en zeevaardigheid krijgt. Uit angst dat de concurrentie zijn beste medewerker zal engageren gaat De Funès op zoek naar de man die na de ruzie vakantie heeft genomen en zich ergens in Frankrijk schuil houdt. id om Eerste agrarc van de lip. In dt ge- •digers i, poli- Hall, de oude Bechstein Hall, vlak bij het warenhuis van Selfridges in Oxford Street, in de Royal Albert Hall aan de Noordkant van Hyde Park, in tientallen kerken: St. Martin in the Fields, St. John Smith Square, St. Paul’s Cathedral, en noem maar op”. Het blijft overigens in 1980 niet bij Lon den. In de loop van het jaar wordt ook nog aandacht besteed aan Wenen hoe kan het ook anders en Leipzig (Bach en Mendelssohn), Praag, Haarlem (in mei zijn al een aantal Haarlemse muziekdagen geprogrammeerd en dat zou weleens de nodige verrassingen kunnen opleveren), aan Parijs, St. Petersburg en Warschau. Russell was Brit van afkomst en hij maakte zijn Amerikaanse debuut als ko rist in afleveringen van de Ziegfeld Follies op Broadway. Na toneelrollen verhuisde hij naar Hollywood en begon aan een veertigjarige filmcarrière. Het cello-pianoduo Marien van Staalen en Frédéric Meinders (rechts) is een van de podiumattracties, die in januari een Londens element in zijn programma opneemt. De eigenwijze professor Higgins (Rex Harrison) en de jongedame Elisabeth (Audry Hepburn) in de speelfilm „My fair lady". Morgenmiddag, op Nieuwjaarsdag dus, betekent het recital, door de in Haarlem gevestigde Japanse pianiste Yoko Abe die onder meer een Londense sonate van Haydn op haar programma heeft staan de start van het stedenproject. Deze eerste maand in het kader kent dan vervolgens op de 12de een optreden door The Kings Singers met madrigalen van Dowland, Bird en Weelkes. De 13de komt het cello- pianoduo Marien van Staalen/Frédéric Meinders onder andere de sonate van Frank Bridge spelen. De sopraan Elaine Woods, die begeleid wordt door de pianist Gérard van Blerk, heeft onder meer A song for the Lord Mayor’s Table van William Walton op het programma. Het Radio Kamerorkest con certeert op de 24ste in werken van onder andere Vaughan Williams en natuurlijk ook van de „Engelse” (Joh. Chr.) Bach, welke laatstgenoemde componist ook het programma bepaalt van het ensemble Musica Damiate, dat op de 28ste te beluis teren is. En voor het besluit van deze Londen-maand op de 30 ste, tekent dan het Beaux Arts Trio, dat zich via het program meren van een Londens Trio van Haydn aan het Stedenthema heeft aangepast. st n de in de ndse suws itho- 18.20 19.00 laus, Actu- siten. serie, epor- im 18.20 ;ram- I Mor erbe- ledy- jber- 23.00 (Van onze kunstredactie) De Haarlemse actrice Elisabeth Andersen viert morgen haar zestigste verjaardag. Haar spelprestaties worden door velen sinds jaar en dag zeer gewaardeerd. Eén van haar uitgesproken bewonderaars is Kees Verweij, die momenteel werkt aan een portret van de toneelspeelster. Elisabeth Andersen schittert momenteel bij Globe in Bloed van de Hongerlij ders, welk stuk zaterdag gaat in de Haarlemse Stadsschouwburg. Tijdens het lopende seizoen zal zij ook nog te zien zijn in een produktie van F Act dat De Pelikaan van August Strindberg op het repertoire heeft genomen (première 1 maart). De hier afgebeelde tekening is één van de voorstudies die Kees Verweij heeft gemaakt. Hij tekent erbij aan dat hij voor het uiteindelijke portret van Elisabeth Andersen een andere houding zal kiezen. Er is sprake van dat dit schilderij eventueel in de Amsterdamse Stadsschouwburg zal komen te hangen. id on it pro- levisie Met dt ge en die jaren televi- /an de roven, i, tv- I p-am- ehen, 19.45 maal, j n, tv- pro- EDINBURGH(Reuter). Het Schotse eiland lona, dat wel de bakermat ge noemd wordt van het Britse christendom, is eigendom geworden van de Schotse stichting toh behoud van historische plaatsen en objecten. Naar de stichting vrijdag bekendmaakte moest zij ruim zes miljoen gulden op tafel leggen voor de historische grond. stedelijk verschijnsel” Later, in 1977, werd het Beethovenjaar op internationale wijze meegevierd en 1978 zorgde voor een artistiek- en pu bliekssucces door de organisatie van een twintigtal Schubert-concerten, waaron der in maart 1978 de reconstructie van het enige publieke concert dat Schubert tij dens zijn leven organiseerde (op 26 maart 1828). ..Muziek in concertvorm

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11