VS garanderen veiligheid Pakistan Toch bases VS in Somalië Nieuwe Russische divisies trekken staalindustrie Nederland massaal knallend 1980 in Dienstweigeraars op Eiffeltoren Geen onderhandelingen Iran met Waldheim Koeweit verhoogt prijs van olie het weer Staking dreigt in Britse van vastenhoven van ostadestraat 4 haarlem kleverpark. lö X Afghanistan binnen fg het woord is aan... vandaag: 2 o Omzet boven 25 miljoen Minister Ghotbzadeh: agenda pagina 9 Eric Heiden Wim Kan En verder Weinig verandering (ADVERTENTIE) Wim Kan: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 48 F* tieke kringen in de Indiase hoofdstad New Delhi. DANSSCHOLEN JOHN STOL JANUARI AANVANG NIEUWE CURSUSSEN I c Studio A: Trompstraat 27 X Studio B: Julianakade 18 Woensdag 2 januari ’s morgens gesloten i.v.m. balans- en voorverkoop-werkzaam heden, v.a. 13.00 uur staan wij tot uw beschikking... ANTIEK en OUD ZILVER c zelfstandige ANAL./PROGR’S MAANDAG 31 DECEMBER 1979 pagina's I (Van onze redactie buitenland) KABOEL/WASHINGTON/MOSKOU. Twee volledig uitge ruste Russische divisies zijn vannacht vanuit de Sovjet-Unie Afghanistan binnengetrokken. De twee gemotoriseerde eenhe den waren vanmorgen op weg naar de belangrijkste steden in het land. Dit is vanmorgen vernomen in welingelichte diploma- X' X Binnen- en buitenland 2,3 Kunst13 Plaatselijk nieuws ..4,5,6,7,9 Radio en televlsle/Strlps10 Sport16,17 Weerrapporten2 QP Xe /X W i Umuider Courant (ADVERTENTIE) Zie pagina 2 (ADVERTENTIES) IV 9 Jl O Gemeend wordt, dat de Sovjet-Unie zich voorbereidt op een definitief offensief te- Inkoop Verkoop strafmaatregelen tegen Iran afkondigen, aldus de ontwerp-tekst. Na Waldheims terugkeer zal de resolutie uiterlijk 7 janu ari in stemming worden gebracht, aldus de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken Vance. Het is overigens niet zeker of de resolutie voldoende steun krijgt in de Veiligheidsraad. TELEFOON 14733 Het volk wil brood en gas op de plank. Vijfentwintig jaar geleden was het stemgeluid van Wim Kan voor het eerst in de ether te horen. Dat was via de radio. Daarna kwam ook tot ieders verbazing jaren later een televisieoptreden van deze cabare tier. Vanavond is Kan er weer met zijn oudejaarsconférence, voor de tiende keer in totaal via radio of televisie. Op de RTV-pagina een kort overzicht. Het wettelijke huurstijgingsper- centage over volgend jaar is nog niet vastgesteld. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting heeft de Twee de Kamer laten weten dat de regering een besluit over het percentage nog even wil aanhouden. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Wisselend bewolkt en regen-, ha gel- en sneeuwbuien. Minimumtem peratuur om het vriespunt. Middag- temperatuur ongeveer 3 graden. Ma tige, aan de kust eerst nog harde wind uit noordwest tot noord. O c 0> zoeken opdrachten (ook apart). Ruime ervaring (o.a. IBM) Tel. 023-257509 Spekstraat 10, Haarlem, tel. 023-320274 Ook dit jaar is weer pro cesverbaal opgemaakt tegen een aantal winkeliers dat meer vuurwerk had opgesla gen dan waarvoor vergun ning was verleend. In Coe- vorden nam de politie zater dag ongeveer 1750 kilo in be slag bij een handelaar die (Van onze redactie buitenland) PARUS. Twee Franse dienstweige raars hangen sinds gisteren aan de Eiffel toren in Parijs uit protest tegen de hou ding van de Franse overheid ten aanzien van gewetensbezwaarden. Zij zouden van plan zijn nieuwjaarsnacht in deze oncom fortabele positie door te brengen. De actie begon gisteren toen een dertig tal dienstweigeraars de Eiffeltoren bezet te. Na enige tijd besloten vier van hen, allen doorgewinterde alpinisten voorzien van hun bergbeklimmersuitrusting, op dertig meter hoogte aan de toren te gaan hangen. Tegen middernacht moesten er twee afhaken. Zij werden naar een politie bureau gebracht en vervolgens overge dragen aan de justitiële autoriteiten. Bei den waren deserteur. Daarvoor hadden de actievoerders een communiqué uitgegeven, waarin „uitstel van opkomst voor dienstweigeraars” en „het recht van dienstweigeren voor ieder een” werd geëist. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Het is vrijwel zeker dat de genationaliseerde Britse staalfabrieken woensdag lamgelegd zullen worden door een landelijke staking. De onderhandelin gen over de eisen van de staalarbeiders zijn afgebroken. De vakbonden willen twintig procent loonsverhoging. De ayatollah Khomeini, de geestelijke leider van Iran, heeft al laten weten, dat hij Waldheim niet wil ontvangen. Ook de bezetters van de ambassade weigeren een gesprek. Volgens Ghotbzadeh komt de secreta- ris-generaal naar de Iraanse hoofdstad om „informatie te verzamelen over de crisis tussen de VS en Iran en om zich op de hoogte te stellen van het standpunt van de Iraanse staat.” Waldheim zal wel worden ontvangen door de Revolutionaire Raad, die min of meer optreedt als regering van Iran. Vol gens een officiële VN-woordvoerder zal Waldheim proberen rechtstreekse onder handelingen met Iran te voeren over de vrijlating van de gegijzelde Amerikanen in de ambassade in Teheran. De Veiligheidsraad van de VN zal zich vanmiddag opnieuw beraden over een Amerikaanse ontwerpresolutie waarin het gevangenhouden van de gegijzelden wordt veroordeeld. In de resolutie wordt de Iraanse regering gevraagd „onmiddel lijk alle gegijzelden vrij te laten, hun be scherming te verzekeren en hun toe te staan het land te verlaten.” Als de gegijzelden niet worden vrijgela ten, zal de Veiligheidsraad dwingende i»- (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Somalië heeft alsnog be sloten, de VS toegang te verlenen tot een vliegveld en drie havens. Volgens arabi- sche diplomatieke kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet heeft Somalië, nadat eerder vorige week een verzoek van Was hington was afgewezen, besloten toch ba ses aan de Amerikanen te geven na de Russische invasie in Afghanistan en in verband met de ontwikkelingen in Iran. De havens waarvan de VS gebruik mag maken liggen aan de Indischfe Oceaan, de Arabische Zee en de Straat van Bab el Mandeb. De baan van de luchthaven Li- soed is vijf kilometer lang en kan dus worden gebruikt voor grote trans portvliegtuigen. minister Ginjaar van Volks gezondheid en Milieuhygiëne heeft een wettelijk verbod op dit vuurwerk in voorberei ding. (Van onze redactie buitenland) KOEWEIT. Koeweit heeft gisteren de prijs van zijn ruwe olie met ongeveer 20 procent, tot 25,50 dollar per vat, verhoogd met terugwerkende kracht tot 1 no vember. Zaterdag meldde het Saoediarabische persbureau, dat Oman de prijs van zjjn ruwe olie met 16,5 procent tot 28,20 dollar per vat had verhoogd met terugwerkende kracht tot 1 december. In een officiële verklaring heeft het Vaticaan gisteren laten weten, dat de beslissing om de Zwitserse roomska tholieke theoloog Hans Küng diens kerkelijke doceerbevoegdheid te ontnemen, definitief is. Zie pagina 3 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Neder land neemt vanavond massaal knallend af scheid van de jaren ze ventig. In totaal is dit jaar voor ruim 25 miljoen gul den aan vuurwerk ge kocht. Vooral het duurde re vuurwerk is zeer in trek. Eric Heiden heeft het afgelopen weekeinde weer van zich doen spre ken. Op de kunstijsbaan van West- Allis verbeterde de veelvoudige Ame rikaanse wereldkampioen zijn wereldrecord op de 1000 meter met 0,62 sec., waardoor zijn eindtijd kwam op 1.14.37. Het is overigens de vraag of dit record van Heiden door de Internationale Schaats Unie (ISU) zal worden erkend. Volgens de ISU- reglementen kunnen wereldrecords alleen worden erkend wanneer deze in internationale wedstrijden of in nationale kampi oenschappen zijn gereden. Daarvan is in dit geval geen spra ke, omdat het in West-Allis selec- tieduels betrof. Eric Heiden leverde overigens ook op de laatste dag op de 10 kilometer een uitstekende prestatie. Hij legde die afstand af in 14 minuten 56,90 seconden, een tijd, die nog nooit eerder door een Amerikaan in de Verenigde Staten werd gereden. Nog opmerkelijker was de tijd, die zijn zuster Beth realiseerde op de 3000 meter: 4 minuten 37,30 seconden. De negentienjarige studente maakte daarmee de beste tijd ooit op een laaglandbaan gereden. Zij verbeter de bovendien haar eigen topprestatie van 25 februari van dit jaar in Greno ble (4.40.35) met meer dan drie se conden. maar 250 kilo mocht hebben. Een deel van het spul bleek bovendien op een zeer ge vaarlijke plaats te liggen: in een garage vlakbij woonhui zen. Ook in Weiteveen (bij Hoogeveen) en Rotterdam werden flinke partijen in be slag genomen omdat men zich niet aan de vergunning hield. Vele organisaties zoals de Stichting Geluidhinder, de Vereniging van Blinden en Slechtzienden, de Vereniging Hij zei, dat volgens berichten van de in lichtingendienst de Russische troepen macht in Afghanistan mogelijk al 25.000 man telt, terwijl nog steeds versterkingen worden aangevoerd, waaronder tanks, pantservoertuigen en gemotoriseerde in fanterie. De Amerikaanse regering stuurt al militair materieel naar Pakistan. Brzezinski sprak van „Russische agres sie op grote schaal” en liet weten dat president Carter de komende dagen een zorgvuldige studie zal maken van het ant woord dat het Kremlin heeft gegeven op Carters protesten via de directe „rode lijn” met partijleider Brezjnjev. Radio Moskou maakte gisteren bekend, dat de Russische troepen zullen worden teruggetrokken zodra hun aanwezigheid in Afghanistan niet langer noodzakelijk is. Het radiostation rechtvaardigde de in val door erop te wijzen, dat de Afghaanse regering zelf om onmiddellijke hulp van de Sovjet-Unie had gevraagd tegen „agressie van buitenaf’. De internationale verontwaardiging over de Russische interventie wordt in Moskou afgedaan als „louter westerse propaganda, die een bedreiging kan vor men voor de internationale vrede”. De Chinese regering heeft vanmorgen formeel van de Sovjet-Unie geëist, dat het onmiddellijk „de gewapende invasie” in Afghanistan beëindigt, die „een bedrei ging vormt voor de veiligheid van China”. De boodschap werd in Peking overge bracht aan de Russische ambassadeur in de Chinese hoofdstad. President Carter heeft de Sovjet-Unie zaterdag gewaarschuwd voor de „ernstige gevolgen” als Moskou zijn troepen niet uit Afghanistan terugtrekt. Carter vergeleek de Russische actie, waardoor donderdag de Afghaanse president Hafizoellah Amin kon worden geëxecuteerd en vervangen door de meer Moskou-gezinde Babrak Karmal, met de interventies in Hongarije (1956) en Tsjecho-Slowakije (1968). Volgens de schaarse berichten uit Af ghanistan patrouilleren zwaarbewapende Russische militairen intensief in de stra ten van Kaboel en hebben zij een verdedi- gingsring gevormd rond de hoofstad. Bo ven Kaboel vliegen Russische Mig-21- straaljagers af en aan. gen de islamitische opstandelingen, die al meer dan anderhalf jaar lang een bloedi ge strijd leveren tegen de opeenvolgende marxistische regeringen in hun land. Carters adviseur voor veiligheidszaken, Brzezinski, heeft gisteren in een verkla ring voor de Amerikaanse televisie ge zegd, dat de Verenigde Staten zonodig niet zullen aarzelen militair geweld te ge bruiken om de veiligheid van Afghanis tan buurland Pakistan te beschermen. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-NEW YORK. Iran zal niet onderhandelen met secreta- ris-generaal Waldheim van de VN, die morgen naar Teheran vertrekt. Dit zei de Iraanse minister van Bui tenlandse Zaken Ghotbzadeh van morgen volgens radio-Teheran. Waldheim zou oorspronkelijk van daag al vertrekken, maar zijn reis werd op het laatste moment uitge steld, omdat hij vanmiddag de zitting van de Veiligheidsraad in New York zal bijwonen, waar gepraat wordt over een Amerikaanse ontwerpreso lutie. voor Slechthorenden, het Veiligheidsinstituut en de Dierenbescherming, hebben dit jaar gewaarschuwd tegen het gevaar en de hinder van vuurwerk. Met name wordt gewaarschuwd tegen het af steken van niet-goedgekeurd vuurwerk. Voorts wordt er op gewezen, geen vuurwerk in handen van kinderen te geven, de gebruiksaanwij zing goed te lezen en nooit méér rotjes tegelijk weg te werpen. Uit gegevens van de Stich ting Medische Registratie blijkt dat bij de vorige jaar wisseling ongeveer tien men sen wegens ongevallen met vuurwerk in een ziekenhuis moesten worden opgeno men. De meeste gewonden vielen onder mannen en jon geren beneden de vijftien jaar, de verwondingen be stonden vooral uit oogletsels en brandwonden. Zie verder plaatselijke pag. Op deze foto, die van een televisiescherm is genomen, twee Russische soldaten, die patrouilleren in de straten van de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Illlllllllllllllllltlllllllllllllllllllilllllllllllllllltllllllllllllllllllll Het dwaze spel Het motto waarmee over enkele uren onze nationale hekeldichter Wim Kan het politieke jaar 1979 zal uitluiden (Wanke lend over de Drempel) lijkt wel voor de meerderheid der regeringen in de wereld van vandaag te gelden. Als ons kabinet „languit over de drempel” was gegaan, zoals het er enkele weken geleden naar heeft uitgezien, zou daarmee ongetwijfeld het vertrouwen van velen in de beginsel vastheid van de thans nog regerende coa litie sterker zijn geweest dan nu, maar in praktische zin zou er weinig of niets mee gewonnen zijn. Wij zouden dan oud en nieuw hebben moeten vieren in het besef dat een demissionair kabinet de lopende zaken zal te behartigen, maar dat de natio nale en internationale problemen hun gi gantische proporties niet hadden verloren en dat een komende nieuwe regering in 1980, van welke samenstelling ook, weinig anders zou kunnen doen dan: de lopende zaken behartigen. In die situatie gaan de meeste regerin gen van min of meer democratische allure over de drempel van 1979-1980. Om bij onze naaste buren te blijven: de Duitse socialistische meerderheid in de Bonds dag wankelt naar de nieuwe verkiezingen toe, in België, Frankrijk, Italië en de Scan dinavische landen is de basis van de grote partijen en eertijds rotsvaste coalities smaller dan ooit, de nieuwe democratieën Spaqje en Portugal vertonen wisselende patronen van politieke onzekerheid waar in weinig of geen stabiliserende factoren te onderkennen zijn. Ofschoon bevrij dingsbewegingen in Oosterse, Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse landen indruk wekkende successen hebben behaald, is de zekerheid dat na die successen ook stabiele volksregeringen zullen worden gevestigd allerminst aanwezig. Het tragi sche voorbeeld van Iran is in dat opzicht wel het welsprekendste, maar niet uniek. Het lijkt alsof de teruggang in de wereldeconomie tegelijk een algemene politieke malaise heeft gebracht, zodat men ertoe neigt de vraag te stellen of de totale mislukking van een goede economi sche coördinatie in wereldverband, als mede binnen het kader van statenbonden, niet moet worden beschouwd als een cer tificaat van onvermogen der democrati eën. Dat is een gevaarlijke vraag, omdat het alternatief zou kunnen zijn dat de één- partjjdictatuur dan toch als de veiligste nationale oplossing zou moeten gelden. Het zou trouwens een grote vergissing zijn, het democratische bestel als struc tuur te brandmerken met een veroorde ling. Niet de democratie, maar het mis bruik van de democratische regels, het formalistische uitbuiten van die regels en het totale verlies van de democratische geest achter die regels zijn duidelijke oor zaken van de chaos. De woekerende bu reaucratie, gevoed door corruptieve im moraliteit, heeft in algemene zin het ver trouwen in de democratische staatsstruc tuur danig ondermijnd. Maar al te vaak wordt de gulden regel „het volk beslist via rijn vertegenwoordigers” slechts naar de letter vervuld. Waar het democratische systeem door zijn vrijheidsinslag ruime mazen openlaat, kruipt de machtsbeluste gemakkelijk binnen. Manipuleren wordt verward met regeren. „Puinruimen” is een excuus voor onvermogen. Dreigen met nog meer puin komt in de plaats van constructief denken. De agressiviteit van regeringen deelt rich mee aan de mensen. Zal dat in 1980 voortgaan? Wim Kan zal daaraan niets veranderen, zelfs in Nederland niet, maar hjj zal in ieder geval nog eens laten zien hoe dwaas het politieke spel gespeeld wordt lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tachtig procent van alle vuurwerksoorten, waaron der vliegende herten, ratel slangen, spoetniks, dansende bloemen, ladycrackers, won- derkaarsen, bengaalse luci fers, zonnemolens en niet te vergeten de vertrouwde rot jes, donderbussen, zeven klappers en gillende keuken meiden, komt uit China. Waarschijnlijk is dit jaar voor het laatst zwaar knal- vuurwerk op de markt, want O LD

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1