Infiltratie van guerrilla’s gemeld ar d Weer Britse 1 dubbelspion ontmaskerd? Oproep Libië en Palestijnen Sadat: Troepen VS welkom Nicaragua laat gardisten gaan Dreigende crisis in El Salvador Carter heeft geen tijd voor debat Samenstelling donderdag officieel Geen militairen in de Paus sprak met bisschoppen Vaticaan handhaaft schorsing Küng Bij brand 6 doden Portugees kabinet (Van onze redactie buitenland) 1 1 Matheid Die-dat Jaren ’70 Slotjes 3 MAANDAG 31 DECEMBER 1979 BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker^jjj SALISBURY (UPI/Reuter/ AFP). De Britse gouver neur, lord Soames, heeft Rhodesische troepen giste ren opdracht gegeven naar het grensgebied met Mozam bique te gaan om een infiltra tie van guerrillastrijders tot staan te brengen. De woord voerder van de gouverneur, Nicholas Fenn, sprak van een schending van het be- standsakkoord. B:' Rhodesisch leger naar grens met Mozambique persbureau gisteren meege- een ministersploeg waarin militairen eerst dat de post van Defensie niet in militaire handen komt. irrier wes- issis- icop- communiqué dat uitgegeven dag nadat de Libische leider Leden van Britse en Nieuwzeelandse contingenten van de bestandstroepen in Rhodesië verbroederen zich met Rhodesische vrouwen. De soldaten waren op weg naar een van de punten waar de guerrillastrijders van het Patriottisch Front en soldaten van het Rhodesische leger zich moeten verzamelen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. In Londen circuleren sinds gisteren berichten, dat de man die tijdens de Tweede Wereldoorlog hoofd was van de Britse binnenlandse veiligheidsdienst, Guy Maynard Liddell, een agent zou zijn geweest van de geheime dienst van de Sovjet-Unie. Liddell is in 1958 overleden. David Mure, een oud-agent van de inlich tingendienst die Liddells naam noemt in een deze zomer te verschijnen boek, zegt dat door het verraad van Liddell de VS de oorlog zijn ingegaan. Door het Britse minis terie van Binnenlandse Zaken, waaronder de inlichtingendienst ressorteert, is nog geen commentaar gegeven op de beschuldiging van de oud-agent. Deze beweert stellig dat Liddell tien jaar heeft samengewerkt met de spionnen Bur gess, MacLean en Philby, wier ontmaskering in de jaren vijftig het ernstigste Britse spio- nageschandaal betekende tot dan toe. Lid dell zou, aldus de schrijver, de Sovjet-Unie hebben beschermd door inlichtingen waar over hij beschikte „de verkeerde kant uit te sturen”. De affaire-Liddell is openbaar ge maakt in een artikel in de Sunday Mirror, dat was gewijd aan het boek van Mure. Het boek is getiteld „Master of Deception”. De schrijver: „Mijn onderzoek heeft mij ervan overtuigd, dat de Japanners niet Pearl Harbor maar de Sovjet-Unie zouden hebben aangevallen, als de Amerikaanse regering alles was meegedeeld over de Japanse plan nen, die wij hadden ontdekt”. mengen in de zaken van Rhodesië. In het geval van een Zuidafrikaanse interventie zullen „wij een beroep doen op onze vrien den om ons te helpen”, aldus Nkala, waar op de menigte scandeerde „Cuba, Cuba”. Vrijdagavond had paus Johannes Pau lus II in zijn zomerverblijf Castelgandolfo nog een gesprek gehad van vijf uur met vijf Westduitse bisschoppen over de eer der uitgesproken Vaticaanse schorsing van Küng als docent in de dogmatiek aan de universiteit van het Westduitse Tu bingen. In de gemeenschappelijke verklaring heet het, dat na een diepgaand onderzoek van de jongste uitlatingen van professor Küng alle deelnemers aan het beraad tot de slotsom zijn gekomen, dat zij helaas geen voldoende grond voor een wijziging opleveren van de in de verklaring van 15 december genomen beslissing. Op 15 december had de congregatie voor de geloofsleer voor het eerst het besluit genomen tot het ontnemen van de doceerbevoegdheid aan Küng. In de verklaring die gisteren is bekend gemaakt, wordt er de nadruk op gelegd, dat professor Küng niet mag voortgaan met de uitoefening van de hem door de kerk verleende doceeropdracht. De Vaticaanse congregatie voor de ge loofsleer had de 51-jarige Zwitserse theo loog na een discussie van meer dan tien jaar de kerkelijke doceerbevoegdheid ontnomen. Uitdrukkelijk heette het in de verklaring van de congregatie, dat dit ontnemen van de opdracht, Küngs hoeda nigheid als priester niet beïnvloedt. Als argument waren in de verklaring van de congregatie in Rome bovenal het standpunt van Küng met betrekking tot de onfeilbaarheid van het kerkelijk leer ambt, dus van de paus, en de „vragen” die hij opwierp met betrekking tot de godde lijke natuur van Christus vermeld. Küng had zich niet slechts niet aan zijn toezeg ging gehouden, zijn mening niet meer SAN SALVADOR (AFP). Bijna aUe ministers van El Salvador hebben giste ren gedreigd af te treden als de beweging van De Militaire Jeugd, die de staatsgreep van 15 oktober pleegde, zich niet duidelijk uitspreekt over de recente gebeurtenissen in het Middenamerikaanse land. Het kabinet eiste in een lang communi qué dat de revolutionaire junta die de politieke macht uitoefent sinds de omwen teling van half oktober waarbij ze presi dent Humberto Romero afzette de su pervisie krijgt over de strijdkrachten. In de praktijk treden de minister van Defen sie en sommige legercommandanten op als militaire machthebbers. Dit is in strijd met de beloften die het leger onmiddellijk na de staatsgreep deed. Anderzijds verzet het kabinet zich tegen de ruk naar rechts, die het politieke pro ces in de laatste weken kenmerkt. Het kabinet eiste van de strijdkrachten dat zij zich voor 2 januari uitspreken ten gunste van de democratisering die ze in het vooruitzicht hebben gesteld na de staatsgreep. Twee van de drie burgers die zitting hebben in de uit vijf personen bestaande junta stelden zich achter de inhoud van het ultimatum. Sinds de machtswisseling op 15 oktober zijn in El Salvador meer dan 300 personen om het leven gekomen. DES MOINES (AFP). President Car ter heeft laten weten dat hij afziet van een debat dat hij op 7 januari in Des Moines (Iowa) voor de televisie zou voeren met senator Kennedy en gouverneur Edmund Brown. Volgens de president heeft hij het te druk met zaken als de gijzeling in Teheran en de gebeurtenissen in Afgha nistan en kan hij nu niet in Washington gemist worden. Het zou de eerste confrontatie zijn tus sen de drie democraten die dingen naar de presidentskandidatuur van hun partij. De reactie van senator Kennedy was dat hij zich „teleurgesteld” voelde. Brown zei te geloven dat Carter de gijzelingsaffaire gebruikt om een confrontatie uit de weg te gaan. vijftig kwar- voor- i naar estau- dweer st mo et on- i. Vol- venter an de <pedi- iddag n. De tralen lange- grote vlam- >n be- heb- Twee kop- zware 'aring uiden d. De had Van geko- wond arine ische hem g ge- ■rsen- jnljjk laande aurant ndeels schat- heeft venter Bloe- iddag 'ebro- :e, op voest, r uit- iepen onge- er in Wel om. burg- /oest. iaard. ide is De bij het conflict in Rhodesië betrok ken partijen leven het staakt-het-vuren over het algemeen redelijk na. Dat was gisteren de indruk van de Britten nu het bestand één dag oud is. Slechts op drie plaatsen kwam het tot incidenten, waarbij drie mensen werden gedood. openlijk te uiten, maar had deze ook nog in scherpere vorm uitgedragen. Deze toezegging van Küng had in 1975 tot stopzetting van de reeds toen lopende kerkelijke procedure geleid. In de door de paus en vertegenwoordi gers van de Westduitse bisschoppen ge meenschappelijk opgestelde verklaring wordt verder gezegd, dat het ontnemen van de doceerbevoegdheid aan Küng op generlei wijze een beperking inhoudt van de rechtmatige en noodzakelijke vrijheid van het theologisch onderzoek. „De Heilige Stoel en het Westduitse epi scopaat”, aldus de verklaring, „zullen blij ven hopen, dat professor Küng na een verdiepte bezinning een standpunt zal in nemen. dat het verlenen van de doceerbe voegdheid in opdracht van de kerk op nieuw mogelijk maakt.” Het Vaticaan heeft Küng gisteren recht streeks van het resultaat van het beraad in Rome op de hoogte gesteld. Küng verklaarde gisteren in antwoord op het besluit van het Vaticaan, dat de paus een man had veroordeeld, die hij niet gehoord had. Het roomse devies, de ande re te horen, gold kennelijk niet voor het pauselijke Rome, aldus Küng. Ondanks verscheidene brieven aan de paus en tenslotte het dringende verzoek om een gesprek door de bisschop van Rottenburg, had de paus het niet nodig gevonden, een theoloog aan te horen, „die zijn kerk een kwart eeuw lang naar beste weten en geweten poogde te dienen, zo zei Küng. Küng heeft te verstaan gegeven, dat hij niet alleen lid en priester van de r.k.-kerk blijft, maar ook gewoon hoogleraar voor dogmatiek en oecumenische theologie. trijfël (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD-TÜBINGEN. In een officiële verklaring heeft het Vaticaan gisteren laten weten, dat de beslissing om de in Tübingen werkzame Zwitserse roomskatholieke theoloog en priester Hans Küng diens kerkelijke doceerbevoegdheid te ontnemen, definitief is. Hoewel de verschillende minderheids groepen binnen de conservatieve meer derheid niet in het kabinet vertegenwoor digd zijn kunnen deze groepen toch een belangrijke invloed uitoefenen door steeds de absolute meerderheid waarover Sa Caneiro in principe beschikt, in de waagschaal te stellen. Op de belangrijke ministeries van Fi nanciën, Binnenlandse Zaken en Land bouw en Visserij zijn sociaal-democraten benoemd die tot nog toe geen opvallende rol speelden in de Portugese politiek. De benoeming van Gardoso Cunha op het ministerie van Landbouw zou tegen de zin van de conservatieve vereniging van boe ren en grootgrondbezitters (CAP) zijn. De CAP wordt als de gezworen vijand van de communisten beschouwd en zou voor gro te moeilijkheden kunnen zorgen binnen het kabinet, wanneer niet radicaal en defi nitief de landhervorming teruggedraaid wordt zoals het verkiezingsprogramma had beloofd. Ook de benoeming van de partijloze Joao Morais Leitao op het ministerie van Sociale Zaken roept vraagtekens op. Hij ziet zich gesteld voor het probleem van de totstandbrenging van een nationale ge zondheidszorg waartoe dit jaar tegen de zin van de conservatieven besloten werd. De minister van Financiën, Anibal Cava- co Silva, was het hoofd van het onder zoeksbureau van de Bank van Portugal en lid van de Portugese onderhandelingsde- legatie met het Internationale Monetaire Fonds. standig de Rhodesische verkiezingen in, los van het bondgenootschap dat ZANU in het Patriottisch Front heeft gesloten met de ZAPU (Afrikaanse Volksunie van Zimbabwe) van Joshua Nkomo. Een Ud van het centraal comité van ZANU, Enos Nkala, heeft dat gisteren bekendgmeaakt op een bijeenkomst van meer dan 100.000 mensen in Highfields bij Salisbury, waar hij het startsein voor ZANU’s verkiezings campagne gaf. De ZANU-leiding in Mapoeto (Mozam bique) is kennelijk eenzijdig tot dit besluit gekomen. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat Nkomo en Moegabe dit weekend in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam zouden overleggen over een ge meenschappelijke verkiezingscampagne. Met name de Afrikaanse frontlijnstaten zouden graag hebben gezien dat het Patri ottisch Front als één partij aan de verkie zingen zou deelnemen. Als ZANU de verkiezingen wint zal het presidentschap (een overwegend ceremo niële functie) worden aangeboden aan Joshua Nkomo, zo kondigde Nkala aan. Ook zou Nkomo’s ZAPU dan worden uit genodigd om ministers te leveren voor het kabinet. „Eenheid is voor na de verkiezin gen”, zei hij. Nkala richtte een krachtige waarschu wing aan Zuid-Afrika om zich niet te CHICAGO (Reuter). Een brand in een woonblok met vier verdiepingen in Chica go heeft gisteren aan zes mensen het leven gekost. Ongeveer 40 bewoners raakten gewond. Er zijn aanwijzingen dat de brand is aangestoken. Een functionaris van de plaatselijke brandweer verklaarde dat men drie mannen het gebouw uit had zien rennen alvorens het vlam vatte. Een be woner die met de schrik vrijkwam dacht dat een bende brand had gesticht uit ruzie met een concurrerende bende over een meisje. Houden plus en min elkaar nu zo in evenwicht, dat de resultante alleen met Grote Matheid gekarakteriseerd kan wor den? Ik geloof dat als iets de jaren ’70 onderscheidt van voorafgaande decennia, het de mogelijkheid is dat alle vormen, alle uitingen van cultuur, mode, politiek, religie en samenleving naast en door el kaar heen bestaan, zonder dat het een hoeft te worden losgelaten omdat het an der zijn plaats in de zon opeist. In ’Spel regels van Vrij Nederland, bestemd voor de medewerkers, staat bijvoorbeeld: „Schrijf niet: de zestiger jaren - dat is een germanisme - maar schrijf: de jaren zes tig. Welnu, kenmerkend voor de jaren zeventig is, dat de zeventiger jaren ook getolereerd wordt, behalve door een paar scherpslijpers, die-dat zo’n germanisme nog steeds verschrikkelijk vinden-vindt. Leider van de 12de regering sinds de revolutie van 1974, is de 45-jarige sociaal democraat Sa Cameiro die verzekerd is van de steun van een kleine meerderheid in het parlement. Zijn kabinet berust op een combinatie van sociaal-democraten, christen-democraten, monarchisten en oud-socialisten. Naar uit welingelichte po litieke kring in Lissabon verluidt zijn de ministersposten als volgt over de coalitie partijen verdeeld: sociaal-democraten christen-democraten 10 zetels 4 zetels onafhankelijke1 zetel Het centrum-rechtse kabinet zal korter dan een jaar in functie blijven, krachtens de grondwet moeten de Portugezen in oktober 1980 een nieuw parlement kiezen. De samenstelling van het nieuwe Portu gese kabinet zal overigens pas donderdag officieel bekend worden gemaakt. De nieuwe premier Francisco Sa Car- neiro werd zaterdagmiddag door presi dent Eanes uitgenodigd een kabinet te formeren. Op basis van de verkiezings overwinning van de Conservatieve Demo cratische Alliantie kon moeilijk anders worden verwacht en lag het voor de hand dat Cameiro met deze formatie al ver gevorderd was. De vier christen-democratische minis ters zijn de CDS-leider Freitas do Amaral, die vice-premier en minister van Buiten landse Zaken wordt, Amaro da Costa, die defensie krijgt, en Basilio Horta en Joao Porto op achtereenvolgens het ministerie voor Handel en Toerisme en het ministe rie van Openbare Werken. Het is voor het Dat mag allemaal waar zijn, maar on dertussen hebben wij Nederlanders toch ook veel redenen om met tevredenheid op de Zeventiger Jaren terug te zien. De grotere strijdbaarheid van de vrouw (baas in eigen buik, feminisme, ’Opzij’, de abor tusklinieken), en de acceptatie van de ho moseksuelen. De Europacups voor Feyen- oord (in 1970) en Ajax (in 1971, 1972 en 1973), en de finaleplaatsen van het Neder lands elftal in de wereldkampioenschap pen van 1974 en 1978. Het Simplisties Verbond van Koot en Bie, het Wim T. Schippers-tijdperk, de VPRO, ons om roepbestel in het algemeen met zijn scala aan mogelijkheden. De sterk toegenomen strijdbaarheid van de burgers, tot uiting komend in demonstraties, bezettingen, handtekeningenacties, buurtcomités. De grotere bewustwording van de ouders voor de behoeften van hun kinderen (het aantal ongelukkige jeugdtrauma’s zal in de jaren zeventig ongetwijfeld scherp ge daald zijn in vergelijking met alle voor gaande decennia). De toegenomen belang stelling voor het milieu, zoals dat tot uiting komt in milieubeschermers, scharreleie ren, Derde-Wereld-winkels, Allison-brood en het bevrijden van proefdieren. De gro te aanhang die Amnesty International in Nederland heeft (geen land ter wereld heeft zoveel A I.-leden als Nederland, hoewel het een van oorsprong Engelse organisatie is en Nederland naar men zegt een klein landje is). De „drammerigheid” waarmee in Nederland, zowel door politi ci als door groeperingen en individuen, geijverd wordt voor mensenrechten, het vrijlaten van politieke gevangenen, het herstel van democratische omstandighe den (denk aan Van der Stoel en Grieken land, aan Vondeling en Ed van Thijn in Moskou, aan de PvdA en Portugal, aan Freek en Bram en Argentinië, aan Van der Stoel in Praag). En om de pluspunten van de zeventiger jaren even cultureel af te ronden: er wordt beduidend meer gele zen dan vroeger, het Nederlandse proza beleeft een opmerkelijke opbloei, nooit tevoren werd in dag- en weekbladen ze- veel aandacht aan literatuur besteed als in de laatste jaren, we mogen ons waarlijk gelukkig prijzen dat we de jaren zeventig in Nederland hebben mogen door brengen!. TRIPOLI (UPI). Libië en de leiders van vijf radicale Palestijnse guerrillabe wegingen hebben een beroep op hun me- de-Arabieren gedaan indien nodig hun olie-installaties te vernietigen om deze uit westelijke handen te houden. Dit heeft het Libische deeld. In het werd een Kadaffi besprekingen met de Palestijnen had afgesloten, werd solidariteit met Iran uitgesproken „tegenover het Amerikaan se imperialisme”. Gezegd werd verder dat gewapende strijd de enige manier was om land van Israel terug te winnen. Aan de besprekingen met Kadaffi en andere Libische leiders namen deel Geor ge Habasj van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, Naif Hawatmeh van het Democratisch Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, Ahmed Jebril van het Volksfront Algemeen Commando, Samir Ghousha van het Volksstrijdfront en Majed Momajed Moehsen van de door Syrië gesteunde Saiqa-beweging. In schril contrast met deze balans van een dag staat het gegeven dat de dag tevoren nog 32 mensen het leven lieten bij vuurcontact tussen leden van het Rhode sische leger en aanhangers van het Patri ottisch Front. In de oorlog die woedde sinds in Ï965 Ian Smith Rhodesië eenzij dig onafhankelijk verklaarde van Groot- Brittannië, vonden maar liefst 20.000 men sen de dood. Nkala verweet de Britse gouverneur, lord Soames, die hij een „blanke imperia list” noemde,een gebrek aan onpartijdig heid in zijn bestuurlijke activiteit. Hij eis te met name de vrijlating van duizenden tegenstanders van het regime-Smith en Moezorewa, die nog steeds gevangen zitten. Ik heb natuurlijk niet alle minpunten opgesomd, toen ik in het begin probeerde na te gaan of de zeventiger jaren inder daad gekenmerkt werden door Grote Mat heid. De toeneming van de misdaad is een misselijk teken, gewapende overvallen zijn dagelijkse kost geworden, op en rond de voetbalvelden gaat het steeds geweld dadiger toe, het aantal sterfgevallen die aan druggebruik te wijten zijn, mag niet gebagatelliseerd worden, de tolerantie ten aanzien van gastarbeiders is ondanks de vele moraliserende programma’s en arti kelen daarover op radio, televisie en in de kranten alleen maar afgenomen, de sterk gestegen werkloosheid is niet gepaard ge gaan met grotere werkwilligheid, de gie tijzeren binnenbakken van de Amster damse prullenbakken op straat moesten met slofjes aan de buitenbakken worden vastgemaakt, de grote steden worden steeds onleefbaarder voor de integere au tomobilist, en de krantenwinkels van Van Gelderen zijn op zondag gesloten, zodat je daar niet langer de Engelse zondagsbla den kunt kopen. Is het nou echt nodig dat we aan de jaren zeventig terugdenken als aan de jaren van de Grote Matheid? Ik ben in die zeventiger jaren getrouwd, heb twee dochters gekregen, en ben met deze dage lijkse column gestart, die me liever is dan welke andere column die ik ooit gehad heb. Ik kan echt niets mattigs ontdekken in die jaren ’70. Maar ieder voor zich is natuurlijk geen maatstaf, dat begrijp ik ook wel, het gaat om het grote ganse, om de uiteindelijke totaalindruk. En dan kun je misschien met reden stellen, dat die jaren zeventig de jaren van de restauratie waren: het sonnet keerde terug, op schil derijen kon je weer zien wat het voorstel de, de roomsen kregen weer een katholie ke paus, in de politiek heroverde het Ge matigde Midden het verloren terrein op Gematigd Links, de TROS werd de groot ste, meest geliefde omroep, terwijl de VA RA zichzelf met eigen handen probeerde te wurgen, in het proza keerden de vertel lers terug, de streekromancières worden weer au sérieux genomen, de gedachte dat een mens dient te werken voor de kost begint weer voetje voor voetje terrein terug te winnen, en we worden weer ou derwets zuinig. MANAGUA (UPI). De Nicaraguaanse regering staat aan 179 leden van de voor malige Nationale Garde en burgers die het oude regime steunden toe, het land als vluchtelingen te verlaten, maar heeft pro cessen wegens oorlogsmisdaden aange- kondigd tegen drie hoge voormalige garde-officieren. De 179 die mogen weggaan hebben vrij geleiden gekregen. Zij verbleven sinds de verdrijving van. het bewind van president Somoza in de ambassades van Guatema la, El Salvador en Costa-Rica in de hoofd stad Managua. De drie ex-officieren die terecht zullen moeten staan, zijn luitenant Octavio Bor gen, kolonel Augusto Flores Lovo, een arts, en een kolonel Armando Parajon, ex- gamizoenscommandant van Jinotega op 167 kilometer ten noorden van Managua. Flores Lovo en Borgen worden beschul digd van betrokkenheid bij de moord op 17 politieke gevangenen in Matagalpa op 127 kilometer ten noorden van Managua op 7 juni 1979. Wat Parajon betreft zijn de beschuldi gingen niet bekend. Hij zou indertijd in een militaire radio-uitzending tegen So moza hebben gezegd dat hij zich nimmer aan de sandistische rebellen zou overgeven. In Managua zijn al processen gaande tegen 7.800 krijgsgevangenen. De maxi mumstraf die opgelegd kan worden is dertig jaar gevangenisstraf. De sandisti sche regering heeft de doodstraf afge- schaft. Ingevolge de bestandsovereenkomst moesten alle guerrillastrijders binnen Ro- desië zich melden op verzamelpunten. Al le querrilla’s die zich buiten het land be vonden toen het akkoord getekend was, moeten ingevolge dat akkoord daar blijven. Het besluit van de gouverneur volgde na Rhodesische meldingen dat guerrillastrij ders ter grootte van een bataljon vrijdag uit Mozambique de grens hadden overschreden. Robert Moegabe’s ZANU (Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe) gaat zelf- CAIRO (Reuter). President Sadat van Egypte heeft vrijdag gezegd dat Egypte bereid is onderdak te verlenen aan Ameri kaanse troepen als zij zouden worden uitgezonden voor de verdediging van Ara bische landen. In een interview met het weekblad Octo ber1 zei Sadat dat de Arabische-Golfstaten met ernstige interne problemen kampen en hij voegde hieraan toe: „Egypte is bereid Amerikaanse troepen alle medewerking te geven als zij (de Golf staten) om Amerikaanse bescherming zouden vragen”. Sadat verwees naar de aanval op de Grote Moskee van Mekka door Moham medaanse extremisten in november en zei: „Dit incident heeft de Saoedische ko ninklijke familie enrstig verontrust”. De Egyptische president viel Imam Khomeini van Iran aan als een „nieuwe sjah”: „Khomeini heeft even snel verloren wat hij na het vertrek van de sjah snel had gewonnen”. LISSABON. Met het aantreden van een centrum-rechts kabinet onder Francisco Sa Cameiro, dat 3 januari in functie treedt, krijgt Portugal voor het eerst sinds de militaire omwenteling ontbreken. stuur ■gram Den cente v ho- jren. wet, r die ouwt van n.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3