WARMTE IN EEN KOUD LAND Centraal vervoer Kloosterhuis Thuis in de wereld, thuis in de buurt,thuis in huis. Courant fteverwijKse f/n I f/jj wensen u allen veel gezondheid, voorspoed en geluk in het nieuwe jaar. Fokker neemt deel aan studie voor Europese satelliet Door Hans Bongers Direktie en medewerkers(sters) van het Regionale hokkenshow I I l Rabbe - - Aalsmeer 1979 MAANDAG 31 DECEMBER M 6 JAN HEISTEK o een i o 2 - Touringcar-Taxi-Groepsvervoer-Rolstoel- en Ambulancebedrijf i/x IJmuiderCourant/Beverwijkse Courant de krant die het goed ziet. MARTHA MARIA BIERMAN-HOFFMANN IJMUIDEN: Ampèrestraat 15 Tel. 23355 DEN HELDER: Brakkeseveldweg 33 Tel. 12860 In de recreatiezaal wachten Nguyen Van Dang, Dang Minh Ky en Hoang Phong geduldig met een warme pot koffie. Dik gehuld in wollen coltruien. Het is koud in Nederland vooral als je de eeuwige zomer gewend bent. Wij wensen al onze cliën ten en zakenrelaties voorspoedig 1980 Aanhangwagenbedrijf RADIOGEMEENTE DS. TOORNVLIET PARKWEG 18 te BLOEMENDAAL Ds. G. TOORNVLIET zal spreken over: „Boven de vergankelijkheid uitgetild”. Ds. G. TOORNVLIET zal dan spreken over: „Als het fout gaat, gaat het toch goed”. Een gure wind met regen en kou zwiept de lantaarnpalen in het trieste Wijk aan Zee lang zaam heen en weer. Het moder ne Kennemerduin steekt plech tig af tegen de diepgrijze hemel en de witte huisjes in de bad plaats waar slechts een enkeling zich op straat laat zien. Kerstva kantie 1979. Achter de beslagen en beregende ramen van het ho tel en congresoord Kennemer duin zijn vaag enkele gezichten te onderscheiden. Gordijnen schuiven heen en weer. Drie kleine kinderen kijken tijdens hun spel verbaasd omhoog hoe het doek soepel door de rails schuift. Binnen staat een overdadig versierde kerstboom. Een geschenk van Nederlandse kinderen aan de 129 Vietname zen die in twee groepen, op 15 en 29 oktober, Nederland be reikten. r wl Liever geen bezoek aan huis 02977-23662 I Nguyen van Dang, Dang Minh Ky en Hoang Phong voor de kerstboom in het opvangcentrum Kennemerduin. Thuis is verleden tijd Nederland is toekomst Hierbij wordt gedacht aan recht streekse radio- en tv-uitzendingen, vi- deoconferenties en computerverbin- dingen over grote afstanden, aldus Fokker. Het Nederlandse aandeel in de studie van dit satellietprogramma is 24 pet Ver der nemen aan dit programma van het Europese ruimtevaartbureau ESA deel Groot-Brittannië, Italië, Zwitserland, De- Zijn sympathieke persoonlijkheid, zijn in zet voor het bedrijf in het verleden en zijn collegialiteit, zullen in onze herinnering blijven voortleven. Directie en medewerkers van Damiate Pers Diep getroffen delen wij u mede, dat op 30 december 1979 op 62-jarige leeftijd plot seling is overleden onze oud-medewerker G. J. Bierman Kinderen en kleinkinderen Santpoort-Noord, 28 december 1979 Terrasweg 13 Hoofdaannemer is British Aerospace, terwijl Fokker de grootste Nederlandse deelnemer is. Fokker houdt zich bezig met het ontwerp van het systeem voor de temperatuurbeheersing binnen het plat form en de telecommunicatie-apparatuur. nemarken, België en Spanje. De studiefa se duurt tot april. Op de bovenste verdieping een kamer met drie bedden. Aan een tafeltje zit Vu Thi Kim Oomh. De studente chemie en fisica gebogen over een boek. Naast haar een jongetje. Één van haar twee broertjes die de vlucht uit het vijandige Vietnam doorstonden. De overige ge- zins- en familieleden bleven achter of belandden in Amerika. In een zijden gewaad gekleed als een verbannen prin ses uit een Oosters land vertelt ze over Aan de tafel bij de warme koffie zitten drie Vietnamezen gastvrij en vriendelijk lachend met grote witte tanden en pret- rimpeltjes om de ogen. „Een sigaret?”. Ja, dank u. En dan bedoelen ze nee. Tekenend voor het volkje dat het liefst alle Nederlanders ter wille is. Praten met drie bewoners van het opvangcen trum gaat zonder hulp van een tolk bijzonder goed. De Vietnamezen hebben zich in twee maanden tijd aardig weg wijs gemaakt in de Nederlandse taal. Soms gebruikmakend van enkele woor den Engels komt het gesprek op gang. Een gesprek dat ons door het luxe aan geklede Kennemerduin voert. Hotelka mers waar twee of drie bedden staan. In iedere kamer een transistorradio waar mee de bewoners de berichten uit het thuisland nauwlettend volgen. Twee maanden later denken de Viet namese bewoners van „Kennemerduin” niet meer aan terugkeren. Nederland is koud maar goed voor ze en van de com munisten geen last. „Er zitten er twee in jullie regering, weet Nguyen Van Dang te vertellen, „maar die zijn anders”. 01 g< v< verder is het bedrijf belast met studies rond de mechanische aspecten van de samenbouw van het platform en de nutti ge lading en de daarop volgende testwerk- zaamheden. De ontwikkeling van het project start tegen eind 1980. Fokker heeft aangeboden het systeem voor de temperatuurbeheer sing te verzorgen, een belangrijk aandeel te nemen in de bouw van de grote zonne panelen, samenbouw- en testwerkzaam- heden te verrichten en een bijdrage aan het standregelsysteem te leveren. De lancering van de eerste L-Sat met een Europese Arianne raket staat begin 1984 op het programma. Het geheel is een commercieel project om potentiële ge bruikers in staat te stellen hun telecons- municatie-apparatuur in de ruimte te plaatsen. tu vi g< VI Zl st bi st di IJ ir ni di di v< O di o] te vi st B VI PJ vi X st st tr ni C b< vi al re d; 01 oi VI VI re ei di P’ vi B vi A hi ta hi 01 vl re b< et V( UJ ja v< hi W sj in K rr g< 01 di ni ki w 01 d1 h< ei Reparatie binnen 48 uur WUele service -314181 I Op de valreep van de tachtiger jaren maken de Nederlanders kennis met een nieuwe groep mensen in de samenle ving: kleine donkere mensen stappen met tientallen na een lange moeizame tocht ons land binnen en zwermen uit naar verschillende opvangcentra’s. De voor het communistische regime ge vluchte Vietnamezen. Liefdevol, soms uit medelijden, ontfermde de noordelij ke IJmond zich over ruim 200 vluch- telngen. ven beuken in op de scheepjes die weinig weerstand te bieden hebben. Het bin nenstromende water eist al gauw de aandacht van de opvarenden op. Tweeëntwintig augustus, twee dagen weg van het door oorlog en moord ver scheurde land, doemt een schip aan de horizon op. De Smit Lloyd-43 nadert. Alsof de bruisende zee zich terugtrekt en een begaanbaar pad naar de redding zichtbaar werd. Het veilige stalen schip brengt het natte kluifje vluchtelingen in drie dagen naar Singapore. Op adem gekomen van het natte kortstondige zee- avontuur stappen ze weer op de vaste wal. Onder hen Vu Thi Kim Oomh, een studente chemie en fisica en haar twee broertjes Vu Thi Kim Chi en Vu Thank Bingh, de elektricien Nguyen Van Dang, de leraar Dang Minh Ky en Hoang Phong, specialist in telecommunicatie. Op weg naar de vrede gestrand in een opvangkamp in Singapore. Tijdens het verblijf in het kamp ver trokken van de groep die 20 augustus met de twee scheepjes Vietnam verlieten 43 vluchtelingen per vliegtuig naar op vangcentra in Amerika en Frankrijk. De overige 129 werden in twee groepen naar Nederland gebracht. In Wijk aan Zee vonden zij een warm onthaal. nai ii tai 'ynayi toekomstplannen terwijl het verleden onaangeroerd blijft. Haar studie voort zetten aan een universiteit, eerst Neder lands leren, is de hartewens. Voorgoed in Nederland blijven. Een bestaan op bouwen in het vriendelijke gastvrije land met de groene weiden, de donkere lucht en de lage temperatuur. De drie Vietnamezen die de rondleiding verzor gen praten vaak over het kille klimaat dat scherp afsteekt bij de constante zo merse temperaturen die ze thuis, duizen den kilometers van hier gewend waren. Thuis is verleden, Nederland is toe komst. Op de tweede etage wacht een dertig jarige man op de grens van die toekomst en het verleden. Werken en wonen, een nieuw leven in Nederland, zijn vrouw en familie die in Vietnam achterbleven. Kennemerduin, een tweestromenland. Geluk en tragedie. Op diezelfde etage feest. Een jarige die trots het middelpunt is van een lange dis waar drank en taarten niet ontbreken. Aan tafel ook een onderwijzer, zijn vrouw en het gastgezin. Weldra klinkt vrolijke gitaarmuziek door de gang naar een kleine kamer waar „vader en moe der” wonen. De oudste bewoners van het opvangcentrum. „Vader” is zestig en steekt wat leeftijd betreft ver boven de gemiddelde bewoner uit. Alleen de leef tijd, want zijn gestalte lijkt op die van een knaap van zestien. Vroeger, in Viet nam, een vrachtwagenchaffeur. „A dri ver”, beaamt hij vriendelijk terwijl hij zijn bezoekers trakteert op een glas cola aan een tafeltje waar een gigantische wereldontvanger prijkt. Een formica ta feltje met stalen poten, bruin uitgesla gen glazen en een blinkende radio. Zes mensen in een duister kamertje. Een blik in het verleden. Beelden van de televisiebuis uit een verscheurd Viet nam. De duinen die vaag door het raam te zien zijn verbreken de associatie. Hoang Phong, die ondertussen aan de tafel bijschuift, aan het woord. Als speci alist telecommunicatie, getrouwd met een lerares, verhaalt hij van een welges teld verleden. Een huis in Hué en Saigon. Heen en weer reizend in het eerste veili ge Zuid-Vietnam. De communisten drongen verder. Hué viel en het huis met alle bezittingen moest verlaten worden. Ook Saigon ver in het zuiden bleek geen veilig toevluchtsoord meer. Vluchtend voor communisme en ge vangenschap verliet Hoang het land, zijn vrouw achterlatend. Schrijven heeft geen zin. Censuur op binnenkomende en uitgaande post is onverbiddelijk en maakt communiceren onmogelijk. Brie ven die verstuurd worden verdwijnen in het niets. Geen antwoord of teken van leven. Met een handvol bezittingen, kennis van radio en televisie een nieuwe toe komst tegemoet in Nederland. Optimis me als een pleister op de wond. Terug de trap af naar de recreatiezaal. Waar de kerstboom de winter verraadt, de kinderen nog steeds het soepel glij dend gordijn ondeugend heen en weer zwiepen langs de ramen die de koude veilig op een afstand houden. BEVERWIJK. De postduivenvereni ging „De Reisduif” hield zaterdag en zon dag een hokkenshow, waarvoor duiven waren ingezonden uit de IJmond, Alk maar, Haarlem en de Zaanstreek. Eerste met 370 punten werd de inzen ding van Timmer-Podt van „Atoom” uit Velsen-Noord. De verdere uitslag werd: 2. C. Peper kamp, Castricum; 3. H. Zegwaard, Haar lem; 4. J. Bultema, Alkmaar; 5. H. Bras penning, Typhoon Zaandam, eveneens met 370 punten; 6. D. de Munk, Reisduif; 7. A. van Son, Ons Genoegen; 8. W. Nijen- huis, Alkmaar; 9. C. Peperkamp, Castri cum; 10. A. van Son, Ons Genoegen; 11. gebrs. Berlee, OG; 12. P. Meijer, Uitgeest, ieder met 369l/z punt. De mooiste duif van de gehele hokken show was van A. van Son (OG), die ook de mooiste doffer inzond. De mooiste oude duivin was van Timmer-Podt (Atoom), evenals de mooiste jonge doffer. De mooi ste jonge duif behoorde toe aan C. Peper kamp, Uitgeest Er deden ook dames mee aan deze hok kenshow. In deze rubriek was de prijs voor de mooiste oude duif van H. Zeg waard uit Haarlem en die voor de mooiste jonge duif van J. Westrate (OG). Als fond-kampioen werd de combinatie Timmer-Podt van Atoom aangewezen. De prijsuitreiking is op zaterdag 5 janu ari in café Sport aan de Alkmaarseweg. worden opgeroepei worden gehoord or dag 12 februari 1980 te 15.30 uur omtrent het defi nitief verlenen van de ge vraagde surséance van betaling. Een ontwerp van een ak koord is niet bij het ver zoekschrift van de schul- denares gevoegd. De griffier. Vietnamezen die op een ruige zee wer den opgepikt uit wrakkige vaartuigen waarmee zij de vrijheid tegemoet gin gen. Een vlucht, die voor honderden in de verdrinkingsdood eindigde. Anderen, slechts een kleine groep, werden verlost uit hun wanhoop. Op de oneindig lijken de en woest om zich heen grijpende zee ontmoetten zij schepen die vaak onder moeilijke omstandigheden hulp boden. Ruim vier maanden geleden. Neder land werd geplaagd door aanhoudende plensbuien in een herfstachtig tafereel. Reisbureaus deden goede zaken. Vakan tiegangers liepen de deuren plat voor een reis naar het zonnige zuiden. Op 20 augustus vertrokken onder de branden de zon vanuit Zuid-Vietnam twee scheepjes met 171 vluchtelingen aan boord, getergd door het communisme en moe van de oorlog. Met een wrak de zee op naar een onbekende bestemming. De zee kent geen genade. Woeste gol- Op Oudejaarsavond om half zeven is er een dienst voor iedereen in Op Nieuwjaarsmorgen om elf uur is er ook een dienst in Parkweg 18. Tijdens de Nieuwjaarsdienst is er een aparte kinder- samenkomst. Gelegenheid tot afscheid nemen en condo leren dinsdag 1 januari van 14.00 tot 16.00 uur in een der rouwkamers van het Elisabeth Gasthuis te Haarlem. De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 2 januari om 12.00 uur op de begraafplaats Duinhof te IJmuiden. Vertrek vanaf het woonhuis om 11.40 uur. Op 65-jarige leeftijd is van ons heengegaan mijn lieve vrouw, onze moeder en oma De griffier van de arron dissementsrechtbank te Haarlem maakt bekend, dat bij beschikking dier rechtbank d.d. 28 decem ber 1979 aan: Electrotech- nisch Bureau Safety First B.V., handelsnaam Safety First, gevestigd te IJmui den, gemeente Velsen, Ampèrestraat 17, filiaal- houdende te Rotterdam, Kinderdijkstraat, onder de naam Safety First B.V., voorlopig surséance van betaling is verleend, met benoeming van mr. J. P. Jager, advocaat en pro cureur te Haarlem, Staten Bolwerk 2, tot bewind voerder. Tevens is bepaald, dat de bekende schuldeisers en de schuldenares door de griffier bij brieven zullen in om te op dins- SCHIPHOL (ANP). Fokker le- 1 vert een grote bijdrage aan de studie fase van de „Large Satellite” (L-Sat), een gestandaardiseerd ruimteplat- form, waarop apparatuur voor ver schillende telecommunicatietoepas- singen kan worden gemonteerd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6