ACTIES IN BONN EN NEW DELHI Waldheim: Bezoek aan Rotterdam Teheran eerste stap GRIEK! KEUKENS 023-313645 RIJPMA 22 Elf doden bij brand in Oudejaarsnacht rustig verlopen DANSLES? vanclaaq: Resolutie VS aangenomen Mr H. C. v.d. Mije het weer 25 jaar bij Damiate Pers R VA het woord is aan... SKANDINAVIAN SHOP de vrede Auto in vlammen door ,De Tunnel’ voortijdige explosie partijtje vuurwerk Gevaar voor agenda pagina 4 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUDDEN 70ste jaargang no. 49 Slippende Haanstra 1 i. K RAAKS 22-24 HAARLEM onder de parkeergarage VERZEKERINGADVISEURS PENSIOENADVISEURS HYPOTHEEKADVISEURS Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. Kouder 19 12,3 9 13 4,5,7,9 EXCLUSIEVE DAMESMODE trefpunt voor de modebewuste vrouw Kom toch even bij ons langs, wij hebben beslist iets speciaals voor u Beurs Binnen- en buitenland Gastenhoek Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips15 Sport17 déviesenzoonbv vloeren vloerbedekkingen gramto "Eigen montage dienst" Voor een echt mooie diamanten ring rkort JUWELIER-DIAMANTAIR turfmarkt 6 haarlem ocigncïs Paul van Vliet: WOENSDAG 2 JANUARI 1980 i (Van onze redactie buitenland) BONN/NEW DELHI/KABOEL. Tientallen Afghaanse stu denten hebben vanmorgen korte tijd de ambassade van hun land in Uckesdorf bij het Westduitse Bonn bezet uit protest tegen de militaire interventie van Moskou in Afghanistan. De politie heeft het gebouw tegen de middag ontruimd en de bezetters voor verhoor meegenomen. Ook in de Indiase hoofd stad New Delhi bezetten Afghaanse studenten vanmorgen enige tijd de ambassade van hun land, waarbij zij ambassadeperso neel in gijzeling hielden. IJmuider Courant i lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllln fschoon zowel de volken van het War- haupact als die van de NAVO er alle slang bij hadden dat het ontwakende idden-Oosten niet erin zou slagen beide icten tegen elkander in het vuur te ja- n, hebben de „beschermers van de we- Idvrede” zich in het Midden-Oosten tot n nieuwe confrontatie laten verleiden. De Amerikaanse president Carter liet zich op oudejaarsavond in een tv-inter- view ongewoon scherp uit over het Russi sche optreden en over president Breznj- jev, die er door Carter van werd beschul digd via de „hot line” onwaarheid te heb ben gesproken. Brezjnjev had Carter ge zegd, dat de Russische troepen naar Af ghanistan waren gezonden op verzoek van de Afghaanse regering, wat volgens Carter niet waar kan zijn, omdat presi dent Hafizoellah Amin, die om dat ingrij pen had moeten vragen, kort na de invasie werd afgezet en vermoord. De afgezette sjah verklaarde gisteren in een interview met het Britse dagblad Dai ly Mail dat hij bereid is zich voor zijn bewind te verantwoorden voor een inter nationaal tribunaal mits de procedure on partijdig is. HEEMSKERK. Een 19-jarige inwo ner van Akersloot zag op oudejaarsavond rond acht uur zijn personenauto in vlam men opgaan door voortijdige ontbran ding van een partijtje vuurwerk. De jon geman reed op de Gerrit van Assendelf- straat met voorin naast de bestuurders plaats het ontplofbare spul bedoeld voor een luidruchtige jaarwisseling. Een nog nasmeulende sigarettenpeuk belandde in de zak met vuurwerk die vervolgens spontaan vlam vatte. De onfortuinlijke weggebruiker kon nog net bijtijds zijn personenauto in de wegberm manoeuvreren. Met een snoek sprong stelde hij zich buiten bereik van de vlammen die in het auto-interieur snel om zich heen grepen. De brand ging in het beginstadium met heftig sissen en knallen gepaard. Op de plek waar het voertuig strandde, nabij de kruising Gerard van Assendelfstraat-Jan van Kuikweg, sloe gen talloze Heemskerkers de ongewone brand vanaf veilige afstand gade. Optre den van de ontboden brandweer, met de nevelspuit, sorteerde geen enkel effect meer. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609. Na 18.00 uur 023-262774. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Droog en zonnig, maar aan de kust in de nacht nog een enkele bui. Minimumtemperatuur van nul gra den vlak aan zee tot min acht graden in het binnenland. Middagtempera- tuur om het vriespunt. In het binnen land weinig wind, aan de kust matige noordenwind. Winkelcentrum Schalkwijk i verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" (ADVERTENTIES) Wel even komen inschrijven. Ook al heeft u tevergeefs gebeld! Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N.V.A. Afghanen beëindigen bezetting ambassades Indien het verzoek om ingrijpen was gedaan door de nu geïnstalleerde presi dent Karmal, de versie zoals de Russen die verspreiden, dan zou deze dat hebben gedaan toen hij nog geen president was, maar in ballingschap in Tsjcechoslowa- kije verbleef, ofwel nadat hij al door de Russen in het zadel was gezet, „ruim schoots na het gewraakte Russische in grijpen derhalve”, aldus een boze presi dent Carter. Carter zei, dat door het optre den van de Russen „een belangrijke wijzi ging” is gekomen in de verhoudingen tus sen de VS en de Sovjet-Unie. De conferentie van islamitische landen in Tunis riep, bij monde van haar secreta- ris-generaal, de Tunesiër Habin Chatty, op tot actie tegen de inmenging van de Sovjet-Unie in Afghanistan. „Men mag van dit eerste bezoek niet verwachten dat alle problemen onmiddel lijk worden opgelost, men moet realistisch zijn”, aldus de secretaris-generaal. Minis ter Ghotbzadeh zei dat het gesprek is bedoeld om de grieven van Iran tegen de VS en de ex-sjah duidelijk te maken en niet om te onderhandelen of te bemidde len in de gijzelingsactie. Het is niet duide lijk of Waldheim ook zal spreken met de ayatollah Khomeini. De bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran heb ben laten weten dat ze bereid zijn Wald heim te ontmoeten maar dat ze niet met hem willen spreken over de gegijzelden. De Veiligheidsraad van de VN heeft intussen op Nieuwjaarsdag een Ameri kaanse resolutie aangenomen waarin staat dat economische strafmaatregelen tegen Iran worden genomen als de gegij zelden volgende week maandag nog niet zijn vrijgelaten. Elf leden stemden voor de resolutie, de overige vier landen van de Veiligheidsraad (de Sovjet-Unie, Tjecho- slowakije, Koeweit en Bangladesj) ont hielden zich van stemming. Minister Ghotbzadeh zei overigens te verwachten, dat het ook na volgende week maandag niet tot sancties tegen zijn land zal komen. behalve een veelzijdig cineast kan Bert Haanstra zich nu ook een geoe fend slipper noemen. Op oudejaars dag trainde hij op de Zandvoortse slipschool, samen met Kees Brusse en Paul Steenbergen, die belangrijke rollen in zijn laatste rolprent vertolk ten. Udo J. Buys slipte mee en doet verslag in zijn GASTENHOEK. HAARLEM. Vandaag, 2 januari 1980, is het 25 jaar geleden, dat de huidige directeur van Damiate Pers b.v., mr. H. C. van der Mije, zijn intrede in het bedrijf deed. Damiate Pers b.v. is de uitgeefster van Haarlems Dagblad, IJmuider Cou rant, Beverwijkse Courant, De Typhoon in Zaanstad, de Nieuwe Noordhollandse Courant in Purmerend en diverse nieuws- en advertentiebladen. Na zijn intrede in het bedrijf werd mr. Van der Mije op 1 januari 1956 benoemd tot adjunct-directeur en op 1 januari 1960 tot directeur naast de toenmalige direc teur P. W. Peereboom, die in 1964 afscheid nam. Onder het directeurschap van mr. Van der Mije breidde Damiate zich uit door achtereenvolgende fusies met de kranten uitgeverij Stuurman te Zaandam en Leidsch Dagblad b.v. te Leiden, welke laatste fusie op 1 januari 1980 haar beslag heeft gekregen. Op deze dag ging ook de benoeming in van de heren J. Koekoek en G. Koopman tot directeuren van Damiate Pers. Mr. van der Mije, die in het gevormde driemanschap als voorzitter zal optreden, had de wens te kennen gegeven zijn zilve ren jubileum met een interne en zo sober mogelijke viering te gedenken. Daartoe had vandaag een bijeenkomst van het voltallige personeel in de kantine van het bedrijf aan de Oudeweg in de Veerpolder plaats, waar in alle eenvoud aan dit jubi leum luister werd bijgezet. dat hij ook de hulp van Vietnam, Cuba, Ethiopië, Angola en de Palestijnen zou vragen om het binnenlands verzet te bre ken. De nieuwe leider van Afghanistan verscheen gisteravond voor het eerst se dert hij donderdag aan de macht kwam, op de televisie. Karmal zou met Kerstmis met de Russische troepen in Kaboel zijn aangekomen. Op aandringen van de Amerikaanse re gering beraadt de NAVO zich op stappen tegen de Sovjet-Unie als „straf’ voor de ingreep in Afghanistan. Na een spoedbij- eenkomst van de NAVO-raad in Brussel werd onofficieel gesproken over economi sche sancties (zoals een verbod op uitvoer van graan of van computers naar de Sov jet-Unie) en over een mogelijk wegblijven van de NAVO-landen op de Olympische Spelen dit jaar in Moskou. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/NEW YORK. Secre taris-generaal Waldheim van de VN is vanmorgen in de Iraanse hoofd stad Teheran begonnen aan zijn eer ste officiële gesprek met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh. Vlak vóór het onder houd zei Waldheim, dat zijn missie „slechts een eerste stap” kan zijn om een eind te maken aan de gijzelings actie en aan de Amerikaanse-Iraanse crisis. Zandvoort heeft alweer zijn eerste badgasten kunnen ontvangen. Dat gebeurde nieuwjaarsdag bij de tradi tionele koude duik in de Noordzee. Ruim twintig leden van een Haar lemse zwemclub raapten al hun moed bijeen en maakten voor het eerst in 1980 weer kennis met het ijskoude zeewater. De tweejarige Natasja Oosterwolde kon uit de vlammenzee worden gered. Op de foto ook haar vader die samen met een 25-jarige buurman totaal twee kinderen en drie volwassenen tijdig uit de brandende woning haalde. De ambtenarenbonden ABVA en KABO dringen aan op doorlichting van het nu lopende beleid bij het werkvoorzieningsschap „De Tun nel’. Een kritische nota („zwart boek”) met kanttekeningen over be drijfsvoering, personeelsbeleid, me dezeggenschap en interne commu nicatie, zal daarvoor als handvat moeten dienen. Geadresseerde is het algemeen bestuur van de regiovoor- ziening die de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest als werkgebied heeft. 1 ontstellende hypocrisie met een totaal geten van wat er aan deze crisis in het iden-Oosten is voorafgegaan, tekent e poging van Washington om bij de m in het gevlei te komen. Als de we- Ivrede door de Sovjetrussische ihtspolitiek werkelijk in gevaar komt verkeren, dan ligt de schuld daarvan edig bij de twee grootste mogendhe- die hun wederzijdse satellieten mee- ien naar een mogelijk conflict uit lou- igenbelang. iiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiitiiiiiiiiiiiniiitiii Al het ethisch gelamenteer dat op dit enblik de wereld overspoelt met betrek- ig tot wat de Russen in Afghanistan bben ondernomen, wordt ontzenuwd or de nuchtere constatering dat de nerikanen op het punt hebben gestaan tzelfde in Iran te doen en daarmee al a eind waren gevorderd, toen de revolu- in dat land zich tegen de Amerikaanse elliet op de pauwetroon, de sjah, keer- Washington heeft zelfs al vóór de gijze- gsaffaire in bedekte termen gewezen de mogelijkheid van militair geweld, lien de Amerikaanse belangen in de rzische Golf op grove wijze zouden rden beschadigd. )e angst die na de onbeschofte Sovjet- isische agressie tegen Afghanistan is tketend door president Carters heftige val en zijn bloedemstige aankondiging 1 „daden” tegen de Sovjet-Unie, is op i cynische wijze door de secretaris van NAVO gebruikt om de NAVO-partners Ier druk te zetten en hun alle lust tot irzichtigheid al bij voorbaat te ontne- n. Ieder geluid dat iets anders zou tolken dan hevige verontwaardiging en de Sovjet-Unie en strijdlustige een- d binnen de NAVO, zou nu als een rt hoogverraad worden beschouwd. Nederland is het enige land waar bejaarden en misdadigers worden opgesloten en men het voor de misdadigers zielig vindt. De brutaliteit waarmee de Sovjet-Unie ach meester heeft gemaakt van de macht n Afghanistan wordt geëvenaard door de oekeloosheid waarmee de Verenigde Sta- en de gelegenheid hebben aangegrepen ,m door een felle opvoering van de koude lorlogsstemming hun eigen prestige in iet Midden-Oosten weer op te vijzelen. Zo biedt de huidige situatie een beeld an de gevaarlijk bedreigde wereldvrede, iraardoor de internationale politieke he- nel al in deze eerste dagen van het nieuwe iar door sombere wolken verduisterd rordt. De twee machtigste, en daardoor iet de grootste verantwoordelijkheid he lste, mogendheden der wereld honoreren ie verantwoordelijkheid bijzonder iecht. Als zij werkelijk het belang van die 'ereldvrede boven hun eigen directe lachtsbelangen hadden gesteld, zouden j hun gezamenlijke diplomatieke krach- »n hebben moeten coördineren om de edreiging van de islamitische vloedgolf, aartegen zij beide in het geweer zijn ïkomen, zo goed mogelijk in te dammen. Voordat de bezette™ ongeveer zes uur later uit eigen beweging weer vertrokken, werden leuzen op de muren geschreven met protesten tegen de Russische inmen ging in Afghanistan. Een poging van in Iran wonende Afgha nen om de Russische ambassade in de hoofdstad Teheran te bezetten, is gisteren mislukt. Leden van de Iraanse revolutio naire garde verdreven de woedende Af ghanen door over hun hoofden te schieten. De door de Sovjet-Unie in het zadel geholpen nieuwe regering in de Afghaan se hoofdstad Kaboel heeft vanmorgen la ten weten meer defensiesteun van Mos kou te zullen vragen, totdat het verzet tegen het nieuwe bewind de kop is inge drukt. Radio-Kaboel citeerde de nieuwe Afghaanse leider, Babrak Karmal, die zei (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Bij een brand van morgen vroeg in Rotterdam-Zu'id zijn ver moedelijk elf mensen, zeven kinderen en vier volwassenen, om het leven gekomen. Negen stoffelijke overschotten zijn inmid dels geborgen. Over de oorzaak van de brand was vanmorgen nog niets bekend. De brand werd ontdekt door een 25- jarige buurman. Deze kon twee kinderen van twaalf en twee jaar en drie volwasse nen redden. Pogingen de tweede etage te bereiken mislukten omdat het vuur te hevig was. Een reddingspoging via het dak mislukte eveneens omdat sneeuw en ijzel de dak pannen te glad hadden gemaakt. (Van onze IJmond-redactie) IJMOND. De oudejaarsviering in de IJmond is rustiger verlopen dan voor gaande jaren. Alleen op de Hagelingerweg in Santpoort-Noord kwam het in de nacht van maandag op dinsdag tot een politieop treden. De ongeregeldheden in Santpoort kwamen tegen een uur ’s nachts op gang, toen een groepje van circa Ï5 opgeschoten jongelui in de leeftijd van 14 tot 16 jaar diverse brandjes stichtte op de openbare weg nabij het Broekbergenplein. Toen de geoep rond half drie een lichtmast en een verkeerszuil omver hadden gehaald acht te de politie de tijd rijp om op te treden en werden de raddraaiers verjaagd. Bij de actie werd geen geweld gebruikt, evenmin werden arrestaties verricht’ Later die nacht raakte een werknemer van de gemeentelijke dienst gas, reiniging en water licht gewond bij het plaatsen van een nieuwe lichtmast. Toen de nieuwe mast eenmaal stond viel het armatuur naar beneden. De man werd daardoor geraakt en werd voor onderzoek overge bracht naar het Zeeweg Ziekenhuis. Was u te laat in september? Zorg dat u dan nu op tijd bent in januari I Wij starten nieuwe clubs voor beginners B a. scholieren op de woensdagavond b. gehuwden of stellen op de maandag- a*ond Dagelijks inlichtingen en inschrijvingen Zljlweg 49, Haarlem. Tel. 326906 I De 48e aflevering van het tra-s ditionele Nieuwjaarstreffen tus sen het eerste team van de Ko ninklijke HFC en de oud-inter- nationals eindigde gisteren in Haarlem voor de achtste maal in een gelijkspel (1-1). Ondanks de afwezigheid van Johan Cruijff bij de oud-internationals kwa men er toch nog zo n 1800 toe schouwers op deze ontmoeting af. Zij zagen Gerrie Mühren voor de oud-Oranjespelers en Gert- jan Volgers voor HFC scoren. i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1