I I I I I I I I I I I I I I I in de vishol I I politienieuws ISAANttNNtëUWJASJBTOï I I G MULT1BONT I 1 hciven- berichten MULTIBONT Wtf VOOR STUNTPRM&N. Ptofffi&l NO. Trolder op de rotsen OVER IJMUIDEN GESPROKEN Per 1 januari in functie Recordomzet van jven Veilingomzet liep terug in 1979 bloemenveilingen a I s 7 WOENSDAG 2 JANUARI 1980 IJMOND 6 I 1 E Dokter Veldman - 1 Nieuwjaarsbijeenkomst Kamer van Koophandel door Jan van Baarsel 4. war verrel je me nou? NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN -J Dokter Veldman - 2 L AMSTERDAM KEIZERSGRACHT 510 TEL.:020-262693 Matfmza9-18uur. .«P- ijmuiden (Van een medewerker) T: Haarlem krijgt IT! n verkeersschout (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) Voor de opleiding van verkeersschout is enorme belangstelling. Op een adverten tie, die ook de belangstelling van Muys trok, kwamen maar liefst 2500 reacties. Uiteindelijk hebben er maar tien de eind streep gehaald. De filosofie achter het instituut ver keersschout is de wens van het Openbaar (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De eerste openbare bijeenkomst van de Haarlemse Kamer van Koophandel en Fabrieken in 1980 wordt op dinsdag 8 januari gehouden in de Gravenzaal van het stadhuis. De vergadering begint om acht uur. De voorzitter van de Kamer mr. N. C. de Groot van Embden zal een nieuwjaars rede uitspreken. Na afloop is er een receptie voor genodigden. BEVERWIJK. De bloemen- en groen tenveiling in Beverwijk heeft het jaar afgesloten met een omzet van goed ze sentwintig miljoen gulden en dat is meer dan zevenhonderdduizend gulden minder dan in 1978. Niettemin bleef men twee miljoen boven de begroting van de omzet. Men dacht de vierentwintig miljoen nau welijks meer te halen. De totaal-omzet van de bloemenveiling was dit jaar 10.600.000, een miljoen min der dan vorig jaar. 27-jarige Heemskerker. In de nieuwjaarsnacht rukte de brand weer uit naar ’t Genotje, een clubhuis aan de Laan der Nederlanden. Daar stond een motorbakfiets in brand. Klandestien. Op nieuwjaarsdag heeft de Beverwijkse politie een 26-jarige Egyp tenaar aangehouden, die niet beschikte over de vereiste papieren. Hij zal waar schijnlijk over de grens worden gezet. 3 maart chamen ie G£VEST/c;Os/\Ds W29 geschiedenis van de tuinbouwveilingen in Nederland dat een veiling in één jaar tot een dergelijk grote omzet is gekomen, aldus heeft de VBA donderdag meege- deèld. De Aalsmeerse bloemenveiling heeft sinds de fusie in 1968 een opvallende groei doorgemaakt. De omzet van de beide fu- siepartners, de veiling „Bloemenlust” en de Centrale Aalsmeerse Veiling, bedroeg in 1968 nog 144 miljoen gulden. Het jaar 1979 begon slecht, vooral voor de bloemenhandel. De langdurige en strenge winter zette de bloemenafdeling direct al op een achterstand van ruim een miljoen gulden. Sinds april zag men het somber in. Vooral de lage prijzen van de bolbloemen waren de oorzaak van de ach terstand. Een deel van die achterstand kon later worden ingelopen door de aan voer van Israëlische bloemen, die sinds half oktober worden aangevoerd. Tegen gevel. Een 23-jarige Beverwij- ker reed op nieuwjaarsmorgen tegen de gevel van een pand aan de Schans in Beverwijk. Hij weigerde medewerking voor blaas- en bloedproef. Later die dag meldde zich een 28-jarige Beverwijker die de auto zou hebben bestuurd. teraardebesteld in het vijftien kilometer verderop gelegen Fraserburgh. Vierhon derd vissers liepen in de stoet mee. Uit eindelijk bleek, toen het scheepswrak geheel werd onderzocht, daar toch een lichaam te zijn achtergebleven, dat van de stuurman. Willem Gravemaker had er thuis nooit een geheim van gemaakt: „Als ik in m’n kooi lig doe ik de schuiflui- ken dicht, dan slaap ik heerlijk.” Hij had zijn kooi niet meer kunnen verlaten; zijn stoffelijk overschot werd achter de lui ken aangetroffen. ELF TROLDERMENSEN begraven in het buitenland. IJmuiden kwam tot een van die initiatieven waarin het zijn bij zondere karakter toonde. Algemeen was men er van mening dat de mannen een laatste rustplaats in hun vroegere omge ving verdienden. De christelijke bond van werknemers en in het bijzonder zijn bestuurder Van der Steen deden uitste kend voorbereidend werk. De voor naamste rederij, de VEM, stelde een boot beschikbaar, de koppel Gloria, om de stoffelijke overschotten van Aberdeen naar IJmuiden te vervoeren, in het vis- ruim. Een herbegrafenis in de woon plaatsen van de omgekomenen kon hier na volgen. De kisten met de lichamen van de beide Gravemakers werden op gebaard in de oud-katholieke kerk aan de Koningin Wilhelminakade. De herbe grafenis geschiedde op de Westerbe- graafplaats. VIJFENDERTIG JAAR na de ramp is een kleinzoon van de schipper, de IJmui- denaar Comelis Glas zoon van Grave- makers dochter Dirkje naar de plaats gegaan waar het ongeluk met de trolder Noordpool zich heeft voltrokken. In sep tember 1976 nam hij in Aberdeen de autobus naar het dorp Rosehearty. Het werd een tocht van tweeëneenhalf uur door een prachtig natuurgebied waarbij hij voortdurend de Noordzee beneden zich zag. Hij had de rotsen al eens van zee uit bekeken toen hij in 1938 op een vakantiereis met de trolder Claesje RO 46 in de Moray Firth was en iemand hem na een klauterpartij over de rotsen kun nen bereiken. Ze hadden een deel van de boot onderzocht maar geen lichamen aangetroffen. De kustwacht was intus sen gaan dreggen in de Sweet Pool maar zonder resultaat. Het zou nog dagen du ren voor de zee alle stoffelijke overschot ten prijs gaf. Deze werden opgebaard in het kerkje van Rosehearty en vervolgens AALSMEER. De Verenigde Bloemen veilingen Aalsmeer (VBA) heeft donder- dag een recordomzet van 750 miljoen gul- den bereikt. Het is de eerste keer in de - - - - nische storing een auto in brand van een DEN HELDER. In de week van 24 tot en met 28 december werden door 21 kot ters de volgende hoeveelheden vis aange voerd: 20.499 Kg Tong 386.272,75 22,26- 13,64; 6.459 Kg. Tarbot 107.149,85 33,34- 12,50; 75.450 Kg. Schol 180.880,06 2,73- 1,90; 3.885 Kg. Kabeljauw 14.573,51 7,25-2,78; 954 Kg. Griet 10.022,35 - 12,20-8,32; 1.295 Kg. Schar 2.600,39 2,48-1,79; 1.580 Kg. Wijting ƒ3.832,76 2,85-1,78; 48.858 Diversen —141.864,26. Totaal 158.980 Kg. ƒ847.195,93. Ministerie om „normale” officiers te ont lasten, die door de toename van het ver keer steeds meer verkeersdelicten te ver werken krijgen. Maar ook de wil om speci alisaties mogelijk te maken ligt ten grondslag aan de komst yan de verkeers schout. Sprekend over het gedrag van veel auto mobilisten merkt Muys op dat „de menta liteit verandert als men zich inblikt. In de anonimiteit van het verkeer krijgen veel mensen het idee meer te mogen. Ze wor den in het verkeer gehaaster en agressie ver. Er is kortom minder oog voor de ander”. Wil het goed komen in het verkeer, dan zal er volgens de nieuwe verkeersschout een algehele mentaliteitsverandering moeten komen. „Dat zal wel langzaam gaan”. Over het verkeer in het algemeen zegt Muys „dat het een normaal onderdeel van het samenleven is. Dat moet een ver draagzaam samenleven zijn. Dat moet dus ook voor het verkeer gelden”. 3S2Ö'"^^^ ..g.:-».-y. x. „IJmuiden in de rijp", noteerde fotograaf Leo Tismeer bij deze opname, die hij in januari 1908 maakte in het deel van de Kanaalstraat dat toen nog de naam Rijksstraatweg droeg. (Foto beschikbaar gesteld door de heer J. G. van Gooi te Santpoort). Maandag aangekomen: Eastern Confi dence, New Castle; Sir William Walker, Ipswich; Harlesiel, Gruvon; Neptime, Pe terhead, IJmuiden; Swietlik, Noordzee, IJmuiden; Breant, Iggesund; Sioux, Swi- nemunde; Tor Finlandia, Gotenburg; Radnes, Moirana, IJmuiden; Junior Lotte, West Point, Velsen; Elst, Gr. Yarmouth. Maandag vertrokken: John Reed, Vent spils; Eemsberg, Delfzijl; Autoweg, Haico; Texoist, Epee, Hafhes, Velsen; Huai, Ska- gerrak, Savone; Shabonde, Coridom; Jan, •Rotterdam. Dinsdag aangekomen: Hubema, Stet tin; Hugo Brinkman, Rochester, IJmui den; Humbergate, Tees; Valhno, Tripoli; Mistral Universal, Ilheus; Donnington, Thames; El Candia, Thames; Kay Ried ner, Quimper, IJmuiden; Tor Britannia, Gotenburg; Caribia Express, Porto Rico; Bore XI, Hamina, Velsen; Maasborg, Mantyluoto. Dinsdag vertrokken: Stirling Rock, Cont. Plat, IJmuiden; Neptun, Constanza, IJmuiden; Kora, Sunbey; Angarsk, Lon den; Neutron, Boston; Springbuck, Cont. Plat, Velsen; Edward Brough, Rouan; Si oux, Antwerpen. Woensdag aangekomen: Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Stirling Rock, Cont. Plat, IJmuiden; Olmeca, Sriracha/Thai- land; Mercandian Ambassador, Tema; Hand Loong, Liverpool; Jacob Maersk, Ventspils. Woensdag vertrokken: Defiance, Felix- towe. HAARLEM. Wie zich voor het kantongerecht moet verantwoorden voor een verkeersovertreding krijgt met ingang van het komende jaar met een '„nieuw type” officier van justitie te maken: de verkeersschout. Voor die taak is per 1 januari de 31-jarige A. Muys uit Overveen aangesteld. Wat de groenten betreft was het in de wintermaanden ook slecht gesteld. Prei, boerenkool en spruiten waren in januari al bevroren. Er kwamen wel hoge prijzen uit de bus, maar de aanvoer liet het tot mei afweten. Ook de vooijaarsgroenten kwa men dus laat op de veiling. In de zomer maanden lagen de prijzen niet zo gunstig, maar in het najaar volgde een herstel van de markt De jaaromzet van de groente veiling werd 15.400.000, tegen 15.150.000 in 1978 en dat was ongeveer in overeenstemming met de verwachtingen. Opvallend was in 1979 het aantal nieuwe produkten. Tot voor enkele jaren werkte hij als verkeerskundige bij de Haarlemse ver keersmiddelenindustrie „Nederland”. Voor de nieuwe functie van verkeers schout volgde hij een opleiding van bijna drie jaar. De opleiding werd verzorgd door de Rijksuniversiteit van Groningen en de Verkeersacademie in Tilburg. De Groningse universiteit nam het juridische deel voor haar rekening, de verkeerskun dige invalshoek belichtte de Verkeersaca demie. De opleiding, die dertien streng geselecteerde kandidaten mochten volgen rondde hij af met uitgebreide stages on der meer bij de Haarlemse politie. EEN TROLDER VAN IJmuiden kwam in een hevige sneeuwstorm op de rotsen van Schotland terecht, in de Mo ray Firth, de baai aan de oostkust. Bewo ners van dorpen vlakbij wilden met hun reddingboot te hulp schieten, maar het was onmogelijk uit te Varen. Een visser van het plaatsje Rosehearty probeerde het wrak daarom via de rotsen te bena deren. Hij kwam, al klauterend, tot een afstand van veertig meter. De trolder bleek ondersteboven te liggen. Zware golven sloegen er overheen. Van degen. Het getij liep echter veel hoger dan normaal het geval was zodat iedere po ging mislukte. De hoop werd gevestigd op de middag, maar vergeefs. Ook de volgende dag maakte de stonff het uitva ren onmogelijk. Eén stoffelijk overschot spoelde op deze maandag bij het dorp Rosehearty aan. Het was niet mogelijk het lichaam te identificeren. Op dinsdag zagen dorpsbewoners enige li- drijven in een nauwe inham van de rotsen, de Sweet Pool. Wederom spoelde één stoffelijk overschot bij Rose hearty aan. De reddingboot kon nog al tijd niet uitvaren. Op de vierde maart werden vier doden aan wal gebracht. De lichamen waren ontzettend verminkt. Alle kleren waren door de zware golf stroom weggerukt. Het was op deze dag dat een visser uit Rosehearty via de rotsen tot op veertig meter van het wrak van de trolder kon komen en de letters POOL onderscheidde. Nergens zag hij een teken van leven. NADAT IN IJMUIDEN was vastge steld dat de verongelukte trolder de Noordpool IJM 132 was werd dit vrijwel direct bevestigd vanuit Rosehearty. Doordat het water eindelijk sterk was teruggelopen hadden vissers het wrak naam kon de visser slechts vier letters onderscheiden: POOL. Het bericht van de ramp veroorzaakte in IJmuiden grote ongerustheid. Aangenomen moest wor den dat de boot met man en muis was vergaan. Was het de Poolzee, de Zuid pool of de Noordpool? Toen een spiegel van de scheepsboot van de trolder aan spoelde kon de Britse kustwacht het daarop aangebrachte nummer (450) naar IJmuiden seinen. Aan de hand hiervan werd vastgesteld dat het rampschip de Noordpool was, de IJM 132. OP 19 FEBRUARI 1931 had schipper Job Gravemaker zijn gezin goeiedag ge zegd nu hij weer een reis ging maken. Hij was afkomstig uit Egmond aan Zee. In IJmuiden had hij, als zovele dorpsgeno ten, gemakkelijk een plaats op een stoomtrolder gekregen. Hij was opge klommen tot schipper en had weldra de reputatie verworven dat hij tot de aller- besten van de IJmuider vloot behoorde. Aanvankelijk woonde hij in de President Krugerstraat, op nummer 28. Vandaar verhuisde hij naar de Kompasstraat nummer 42. Hij was achtenvijftig toen hij naar de Zuidzijde liep voor zijn zo veelste reis met de Noordpool, een trol der die nog niet zo lang geleden in Lei derdorp was gebouwd en die in 1930 was verlengd om volkomen berekend te zijn op de visserij in de noordelijke wateren. De machine had een vermogen van drie honderd IPK. SCHIPPER GRAVEMAKER was er trots op als stuurman zijn zoon Willem bij zich te hebben, drieëntwintig jaar oud, een man die bezig was zich even eens tot een uitstekende schipper op te werken. Aan de Zuidzijde groette Job Gravemaker graag zijn bemanning. Daartoe behoorden vele mensen uit Maassluis: de machinist A. van Onselen, de stokers S. van Sprong en P. v.d. Ende, de tremmer Hennevanger, de kok Noordzij en de matroos Varenkamp. De andere matrozen waren de Schevenin- ger Rog, de Alkmaarder L. Groen en de Egmonder D. Prins. DE TROLDER WAS op de thuisreis toen de ramp zich in de nacht van zater dag 28 februari op zondag 1 maart vol trok. Wat er precies is gebeurd heeft niemand kunnen vastleggen. Schipper Gravemaker kende de situatie ter plaat se bijzonder goed. Hij wist dus hoe ge vaarlijk de Moray Firth in de storm kan zijn, zoals trouwens de hele rotsachtige Schotse kust met de vele riffen. Grave- maker zal zeer waarschijnlijk op een vuurtoren hebben aangehouden om daarna op het noorden af te stomen. In de sneeuwstorm moet zijn boot uit koers zjjn geraakt, ’s Nachts om twee uur werd de trolder door een orkaan gegrepen en op de rotsen gesmeten. De Raad voor de Scheepvaart zou bij het onderzoek naar de oorzaak van de ramp tot de conclusie komen dat deze een gevolg was van de De heer P. Visser, IJmuiden: „Toen dokter Veldman zich in IJmui den vestigde is hij onze huisarts geworden. Dat is hij jaren gebleven. Maar als ik me goed her inner droeg hij als het slecht weer was altijd een korte jas met bont kraag. Ik weet nog goed dat hij met vakantie ging en in die tijd opgenomen moest worden in een Gronings Ziekenhuis. Kort daarna is hij over leden. Toen dat hier in de plaats bekend werd was dat voor veel patiën ten een groot verlies. Een paar jaar daarvoor had ik zelf een rustkuur van zes weken moeten onder gaan wegens een maag zweer. Die kuur heb ik thuis gehad en dokter Veldman kwam me tweemaal per week op zoeken. Hij bleef soms wel een kwartier met me praten wat voor mij van veel belang was. En als het goed weer was kwam zijn hond met hem mee, maar die moest buiten op zijn fiets passen”. (Reacties op deze ru briek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJ muiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 378601). I. zei: „Daar is je grootvader verongelukt.” Na de busreis die Rosehearty als eind punt had liep Cor Glas naar de kleine pier van het dorp. Vlakbij had de ramp zich voltrokken. Hij sprak een vrouw aan van tegen de tachtig en vroeg haar in zjjn besje schoolengels of ze hier haar hele leifen had gewoond. Dat bleek zo te zijn. Daarna stelde hij haar de vraag of ze zich de ramp van de Hollandse trolder kon herinneren. „Ja”, zei ze voor hij de naam had genoemd, „dat was de Noord pool.” „Mijn grootvader was de schip per”, zei de Umuidenaar?l„Loopt u dan maar met me mee”, reageerde de dame, „er is hier iemand die alles kan vertellen omdat hij heeft meegedaan bij de hulp pogingen.” ZE BRACHT Cor Glas naar een van de lage woningen die hem aan het vroegere Egmond aan Zee deden denken, in de North Street nummer 14, achterom. De IJmuidenaar werd zeer gastvrij ontvan gen door de familie Downie. ’s Middags liep deze met hem mee naar de Loch Street nummer 3, naar de weduwe van de visser Ritchie. Er hing een bord van Delfts blauw aan de wand, in 1931 door het gemeentebestuur van Velsen ge schonken als blijk van erkentelijkheid voor wat de mensen van Rosehearty hadden gedaan om de stoffelijke overschotten te bergen. Mevrouw Rit chie haalde het bord van de wand en gaf het aan Cor Glas: „Neemt u het maar mee, als herinnering.” BIJNA EEN HALVE eeuw na de ramp is er nog voortdurend contact tussen familieleden van schipper Gravemaker en mensen in Rosehearty. Over en weer wordt nooit vergeten een kerst- en nieuwjaarsgroet te sturen; ook de beste wensen voor 1980 zijn dus bijtijds gewis seld. Er is tevens een uitnodiging gezon den aan een dochter van de schipper van de Noordpool die in Zandvoort woont, mevrouw Anna van Beelen-Gravema- ker, om ook eens een bezoek aan Rosehe arty te brengen. Dat zal zo goed als zeker komende zomer gebeurden. storm en dat verder niets met zekerheid was vast te stellen. De raad voegde hier aan toe dat de trolder een ervaren schip per aan boord had en dat de uitrusting van de boot volkomen in orde was zodat er beslist geen aanleiding bestond de ramp toe te schrijven aan onjuiste navi- gatie of onvoldoende zeewaardigheid van de trolder. DE HELE OCHTEND van de eerste maart probeerden de mannen van de kustwacht de reddingboot in zee te krij- S’* Donderdag tot 21.30 uur. Te bereiken met tram 1 en 2. Vestigingen in Amsterdam, Arnhem. Eindhoven, Leeuwarden, Rotterdam (2). Mevr. G. Snijders, IJmuiden: „Ik herinner me nog heel goed dat dokter Veldman dat gele waterproofpak droeg. Omstreeks 1921 lag mijn man ziek en kwam dok ter Veldman regelmatig op bezoek, in dat gele pak op een grote motor fiets. Eens vertelde hij ons dat hij ’s nachts ge roepen was in een huis dichtbij een brand. Het was heel slecht weer. Toen hij daar kwam bleek de patiënt kiespijn te hebben”. Glasschade. Een geval van moedwillige vernieling deed zich in de oudejaarsnacht voor aan de Kerklaan in Heemskerk. Van het gebouw, in gebruik door de gemeente lijke sociale dienst, werd hier een vijftal ruiten ingeslagen waarvan vier van forse afmetingen. Vechtpartijen. Om half vier in de nieuwjaarsnacht is een tamelijk massale vechtpartij ontstaan tussen Hollanders en Spanjaarden in het Spaanse centrum aan de Parmentierstraat in Beverwijk. De po litie scheidde de vechtenden en sloot het centrum. Er werden fikse klappen uitge deeld, maar de verwondingen beperkten zich tot builen en schrammen. Een 20-jarige Heemskerker kwam in de j vroege nieuwjaarsochtend bij de Vrede- vorsterkerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk zijn auto uit, toen een groep- je jongeren vuurwerk naar zijn wagen gooide. Een honkbalknuppel, waar hij het groepje mee wilde bedreigen, werd hem afhandig gemaakt en daar kreeg hij toen zelf een zodanige tik mee, dat hij een hoofdwond moest laten hechten in het Rode Kruis Ziekenhuis. Diefstal. Een 20-jarige Beverwijker werd in de nacht van zaterdag op zondag j betrapt bij een inbraak in een boekhandel aan de Wijkerbaan in Beverwijk. De vol gende dag werden in verband met die diefstal ook een 16-jarig zusje en een 13- jarig broertje aangehouden. Zij bekenden met z’n dfieën de inbraak te hebben ge pleegd. Auto in brand. In de Meerstraat vloog op oudejaarsdag als gevolg van een tech-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7