Drastische verbouwing Nog jaren chaos op en om Centraal Station moet reizigers lucht geven Klaar-over I Boeken Te duur 1 I 1?*’ IK r f 1 1 •4’ 11 DONDERDAG 3 JANUARI AMSTERDAM 1980 10 aansluiting kan vinden op het Centraal Station. 'em onder redactie van Theo van der Kaaij 1 r- Koffiekamer I 4- P maakt; morgen kan begonnen worden met de aanleg van de Flevolijn, die dan in 1985 gereed is en de NS-directie is er zeker van dat de Schiphollijn via de al jaren gereed liggende ringspoordijk door West Uit zijn voegen land en binnen afzienbare tijd krijgt de treinpassagier er hier onge kende reismogelijkheden bij. De Hemtunnel gaat medio 1983 open, J wat ongelimiteerd treinverkeer richting Noord-Holland mogelijk I 1-X. 1 1 ---1 -X J_-1__1- -1 - L Ófe Medio 1984 verwacht de direc tie van de NS de opening van het vernieuwde Centraal Station. Het ligt aan de gemeente Amsterdam of op dat tijdstip alle reconstruc- tiewerk buiten achter de rug is inclusief de opbouw van het Noord-Zuidhollandse Koffiehuis. Als het Open Havenfront dan ook weer vol water staat lijkt het voor wie tien jaar niet in Amsterdam geweest is of alles bij het oude is gebleven. TLï J r- rr; rpT W J r- T Li -,. Ü-.«-vJO-: i •i i Langzaam maar zeker rukken ze op: de nieuwe spoorlijnen naar de - hoofdstad. Nu al is Amsterdam het drukste NS-knooppunt van het M Lijfelijk contact o I NS zetten mes 1, sr in A’dam-CS r De chaos open om het station zal nog jaren voortduren. d Voetgangers, openbaar vervoer en auto's krijgen straks ieder hun vrije baan. snijdt, kom je gekke dingen tegen”. >0 trekken. Eenmaal in het bezit van het begeerde Treinreizigers moeten zich al een eeuw behelpen met een te krap Amsterdam-CS. loet xtra. Om de centrale hal uit te vergroten moeten de huidige balies, winkeltjes en kantoren reorganiseren. De afdelingen plaatsbewijzen en inlichtingen komen in elke geval ruimer in de jas, zodat wachttij den wellicht drastisch bekort worden. De W Frans Treu laat zich'er niet van weerhouden ook onder het boodschappen doen klaar-over te spelen. h® or j 3 -«aooa xam» 3 •Z 3 M Bouw een station voor 38 treinen per dag, zo luidde ruim een eeuw geleden de opdracht voor de bouwmeesters Cuypers en Van Geldt. Het tweetal toog aan de slag en ontwierp het monumentale Amsterdam-CS in neo-renaissancestijl. Aan het eind van het Damrak en vlakbij het IJ, want de opzet van dit station moest zodanig zijn dat spoor- en scheepvaartverkeer gebundeld konden worden. In 1880 werd aan de bouw van het CS begonnen, acht jaar later vond de officiële opening plaats. Een wat teleurstellend gebeuren, want het aantal treinen was toen al schrikbarend gegroeid tot 194 per dag en het station bleek veel te krap. De Amsterdamse Openbare Biblio theek met zijn filialen die zestig jaar bestaat, gaat gebukt onder een toene mende spanning tussen een veranderde behoefte van het lezerspubliek en een groeiend tekort aan personeel. De nieu we bevolkingsopbouw heeft forse conse quenties voor het bibliotheekbeleid. In tien jaar is de Amsterdamse bevolking afgenomen met 12 percent. Onder de blijvers neemt het aantal minder draag- krachtigen toe, een groeiend deel daar van bestaat uit mensen die weinig onder wijs hebben gehad en buitenlanders. Onder de blijvers groeit ook het aantal studerenden. Globaal genomen blijven er veel jongeren en ouderen in de stad, de middengroep trekt weg. Het jaarverslag van de Openbare Bibliotheek signaleert dat de boekenbe- hoefte van het publiek in de hoofdstad steeds meer uitersten gaat vertonen. Enerzijds is er een toenemend aantal veeleisende lezers en anderzijds een groeiend aantal inwoners dat niet ge wend is naar bibliotheken te gaan. Voor het personeel is de aard van de dienst verlening veranderd van massaal uit- leenwerk naar diepergravend informa tiewerk. Er moet ook meer contact zijn met kringen waar niet-lezers gevonden kunnen worden: onderwijs, buurthui zen, wijkcentra en ontmoetingsplaatsen voor buitenlanders. Volgens de directie is de Openbare Bibliotheek uitgegroeid tot de grootste culturele instelling van de hoofdstad, waarmee een kwart van de totale bevol king wordt bereikt. In de zestig jaar van het bestaan nam het boekenbezit toe van 25.000 tot 1,4 miljoen stuks. In 1978 wer den er 6,22 miljoen boeken aan 165.000 lezers uitgeleend. Er zijn 28 wijkfïlialen. Toch zijn er nog 160.000 Amsterdam mers die wonen in buurten waar geen filiaal gevestigd is. Zouden er nog tien filialen bijkomen, dan bereikt de Open bare Bibliotheek een derde van de totale bevolking. Frans Treu uit de Kankerbuurt heeft een heel bijzondere status in Amster- i 8 NS scheppen ruimte via de fietsenstallin gen. De NS-stalling in het stationsgebouw krijgt een nieuwe plaats aan de rechterzij de in de kelder van het voormalige postge- bouw (nu eigendom NS). De houten loods waarin nu een particuliere fietsenstalling is gevestigd gaat tegen de vlakte en wordt herbouwd als NS-stalling. Beide stallin gen kunnen plaats bieden aan 2500 twee- wielers. Stel dat er één brein verantwoordelijk was voor deze drastische uitbreiding van het landelijk spoorwegnet, dan zou deze NS functionaris op een kwade nacht, dromend over gladde, nieuwe rails, badend in het zweet wakker zijn geworden, want het kan allemaal niet! Waar moeten al die nieuwe lijnen samenkomen? Waar blijven die duizenden nieuwe treinreizigers uit de Flevopolder, Zuid- en Noord-Holland? Op het Centraal Station kunnen zij niet terecht, want dat is nu al veel te klein. sen, taxi’s en metrotreinen samenkomen. Omdat al dit verkeer, samen met voetgan gers, fietsers en particuliere auto’s, een ontzettende heksenketel voor het CS dreigt te worden, heeft de gemeente Amsterdam besloten het Stationsplein volledig te reconstrueren. Hoofdpunt uit dit plan is de volledige scheiding van voetgangersver keer, openbaar vervoer en auto’s. Vanaf de Prins Hendrikkade is het straks voor voetgangers mogelijk zonder het risico aangereden te worden de ingang van het CS te bereiken. De particuliere auto wordt mondjesmaat toegelaten, zodat wegbrengen en ophalen van treinreizigers nog moeilijker wordt dan het nu al is. De verbouwing van het CS en de reconstructie van het Stationsplein zijn goed op elkaar afgestemd, hoewel de NS niet helemaal content zijn met de plannen van de gemeente Amsterdam. Ir J. van Hasselt, projectleider verbouwingen bij de Spoorwe gen: „De reconstructie van het Stationsplein is een zaak van de gemeente. Hadden wij daar als NS maar inspraak over. Nu krijgen wij op bepaalde details onze zin niet en dat is jammer.” De verbouwing van het CS duurt het langst: bijna vjjf jaar. Eerder zal de gemeente klaar zijn methet Stationsplein, maar nog eerder, in oktober van dit jaar gaat de metro rijden tot aan het Centraal Station. De reizigers die uit hun piekfijne ondergrondse stappen zullen nog jaren genoegen moeten nemen met chaos op en om Amsterdam-CS. Ir. Van Hasselt: „Niet Utrecht maar Amsterdam-Centraal is het drukste stati- on van Nederland. Vijftien percent van de totale kaartverkoop vindt daar plaats. Het is niet verbazingwekkend dat de zaak uit zijn voegen barst, want in 1950 werd er bij de NS al gesproken over een verbouwing van CS. Nu is de toekomst onzeker wat de toename van het reizigersverkeer betreft, maar wat wel zeker is, dat de Hemtunnel klaar komt, dat er een Flevolijn gemaakt kan worden en dat de schiphollijn doorge trokken wordt naar het centrum. De druk Ambtenaren van de sociale dienst in de Bijlmermeer en Holendrecht in Am sterdam zijn ongerust over de voort gaande aantasting van het levenspeil van de bevolking van deze stadsdelen. Zij wijzen daarbij op de stijging van de woonkosten per 1 januari, vooral als gevolg van de gestegen aardgasprijs, die de woningbouwverenigingen moeten doorberekenen, terwijl daar geen com pensatie tegenover staat. Het gaat hier om stijgingen van 20 tot 40 gulden per maand, waarvan de laagstbetaalden de dupe zijn. De meerderheid van de be jaarden in tehuizen als het Henriëtte Roland-Holsthuis moeten bijvoorbeeld 38 gulden per maand meer gaan betalen als gevolg van de gestegen woonkosten. In een brief aan de directie van de sociale dienst en de gemeenteraadsfrac- ties ondertekend door 26 ambtenaren wordt gevraagd bij de regering te protesteren tegen een onevenredige kos tenstijging. Zij vragen verder initiatie ven die kunnen leiden tot compensatie van de kosten: stijgingen van de uitke ringen van de sociale dienst en/of verho- In 1904 reden er 404 treinen, in 1949 850 stuks en vandaag arriveren en vertrekken er elke dag 1000 tremen op het Centraal Station, waar 80.000 passagiers in- of uitstappen. De NS maakten in de jaren twintig een tweede overkapping en konden daarmee het aantal perrons van drie op zes brengen, maar ruimte was daar nauwelijks voor. Het CS ligt op een klein eiland met aan de ene kant het (nu nog voor de metro-aanleg gedempte) Open Havenfront en aan de andere kant het IJ. Met een gigantische interne verbouwing proberen de Spoorwegen nu toch de ruimte te krijgen die al jaren hard nodig is, vooral omdat er binnen afzienbare tijd nieuwe spoorlijnen richting hoofdstad gereedkomen. De concentratie van spoor- en scheepvaartverkeer van honderd jaar terug is uitgegroeid tot een ingewikkeld knooppunt waar ook trams, stadsbussen, streekbus- dam. In zjjn vrije tijd speelt hij particu lier klaar-over en krijgt daarbij alle me dewerking van de politie. Frans wilde van jongs af politieagent worden met als specialiteit het regelen van het verkeer. Dat is er nooit van gekomen. Hij werd magazijnbediende en later lid van de bedrijfsbrandweer bij de NDSM. Toch bleef het verkeer hem bezig houden. Geen wonder, want Frans kijkt veel uit het raam van zijn woning bij het kruis punt Nassaukade-De Clercqstraat en kan zich op elk uur van de dag kapot ergeren aan al die automobilisten die door de rode stoplichten scheuren. Op een goede dag, twee jaar geleden storm de Frans zijn huis uit, gewapend met spiegelei en een fors stemgeluid. Dank zij zijn optreden kregen voetgangers de garantie voor een veilige oversteek. De politie kon zijn gedrag eerst niet zo waarderen en arresteerde Frans zelfs enkele keren. De politie laat hem nu zijn gang gaan en is blij met een telefoontje van Frans wanneer de stoplichten weer eens niet werken. Waar de NS boze reacties op heeft ge kregen is het voornemen het unieke res taurant te ontmantelen. In de plannen is er nergens ruimte voor de keukens, zodat het besluit viel het eten te laten geschie den ter linkerzijde van het gebouw op de eerste verdieping, waar ruimte geschapen kon worden. Het fraaie met hout betim merde restaurant van nu krijgt de functie van koffiekamer. Nieuwe zaken in het verbouwde CS zijn vergaderruimtes zoals die ook al te vinden zijn in de stations van Utrecht en Den Haag. De cursist uit de kop van Noord- Holland hoeft dan tenminste de stad niet in voor zijn LOI-opleiding, dat is althans de opzet van de vergaderzalen. Ook de rugzaktoerist kan straks beter uit de voe ten op het CS. Nu struikelen er elke dag nog reizigers over op de vloer liggende slaap- en plunjebalen, over een paar jaar is er een fors rugzakkencjepot. Wie straks zijn fiets mee wil, nemen in de trein krijgt het ook gemakkelijker dan nu. Onzeker is nog of er voldoende voorzieningen komen voor invaliden. De NS houden in de plan nen rekening van de bouw van liften, maar over de financiering daarvan wordt nog overleg met het rijk gevoerd. Nog deze maand gaat het karwei van start met het verleggen van kabels en leidingen, maar pas over een jaar zullen de treinreizigers bij het openbreken van de middentunnel merken dat er echt iets aan de hand is. Een bijkomend probleem waar de NS zich nog het hoofd over breekt is de wijze waarop het bouwmate riaal moet worden aangevoerd en het puin moet verdwijenen op deze voor autover keer absoluut onbereikbare plek. Sssa i Deze centrale middentunnel wordt van vierenhalve meter op achttien meter breedte gebracht. S Er is dus nooit een NS-functionaris met een dergelijke nachtmerrie geweest, want het hoofdkantoor in Utrecht heeft allang 4 aan zien komen, dat CS-Amsterdam in- grijpend verbouwd dient te worden. En die omvangrijke operatie gaat gewoon deze maand van start. Met een bedrag van vijftig miljoen gulden gaan de Spoorwe gen de negentiende eeuwse schepping van de bouwmeesters Cuypers en Van Geldt 7J te lijf. Van buiten zal daar niets van te zien 3 zijn, want de verbouwing is uitsluitend intern en de markante gevelpartij blijft volledig in takt. „Als we voor die vijftig miljoen gulden vrij konden bouwen, zou den we een fantastisch station maken”, zegt ir. J. van Hasselt, de NS-functionaris die de verbouwing van CS coördineert. op CS zal dus zeer zeker toenemen. Voor ons stond het vast dat er nu beslist iets moest gebeuren”. Het probleem voor de NS is dat de verkoop tijdens de verbouwing normaal doorgang moet vinden. Er zal geen trein minder arriveren dan de duizend die er nu elke dag aankomen en de hinder voor de reizigers moet tot het uiterste beperkt blijven. Onder deze omstandigheden gaat de centrale hal uitgebouwd worden tot vier keer de bestaande grootte en gaat de centrale middentunnel van vierenhalve meter naar achttien meter breedte. Dat laatste is meteen de lastigste ingreep van de verbouwing. De tunnel moet worden uitgehalt zonder passagiers en treinen te hinderen. De boven de tunnel liggende sporen en wissels komen daarom tijdelijk op bruggen te liggen. Bijzondere voorzie ningen zullen er moeten komen voor de pilaren van de kapconstructie die precies langs de tunnel vallen. Bij de aanleg van de tunnel is er nooit van uit gegaan dat er nog eens verbouwd zou gaan worden, dus alle kabels en leidingen moeten worden verlegd. De tunnel krijgt niet alleen vaste trappen, maar ook roltrappen naar de perrons. Van Hasselt: „De uitvoering van het geheel is technisch niet zo moeilijk, wel organisatorisch, want werkelijk alles moet overhoop. We kunnen niet zeggen of we bjj het werk nog voor verrassingen komen te staan. Als je in bestaand vlees Wat schort er allemaal aan het drukste spoorwegknooppunt van het land? Wie wel eens in Amsterdam de trein in- of i; uitstapt weet dat een verbouwing van CS 4 bepaald geen overbodige maatregel is. De gang van de reiziger die van het Damrak aan komt lopen of op het Stationsplein uit tram of bus stapt voert via een levensge- I vaarlijke oversteekplaats naar de nauwe toegangen van het stationsgebouw. Hier maakt de argeloze reiziger het eerste on gewilde lijfelijk contact met de treinpas- sagiers die de stad in willen, want de J deuren zijn niet berekend op het verwer- l ken van meer dan tachtigduizend mensen per dag. Wie een kaartje moet kopen, ziet zich genoodzaakt aan te sluiten achter een lange rij en wie aan de informatiebalie moet zijn, zal een volgnummertje moeten kaartje dient de reiziger zich in de mid- dentunnel te begeven die naar de perrons j voert. Wanneer er op dat moment treinen leegstromen is er van gewoon lopen geen sprake, eerder van zwemmen tegen een stroom van mensen in. De trap bestijgen die naar een van de zes perrons voert is pas mogelijk wanneer alle tegemoetko- mende reizigers zich naar beneden gestort hebben, waarbij het niet ondenkbaar is dat de gereedstaande trein al vertrokken i is’ U -s 1; f S«XL <- M' -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11