Spreekbuis zwarte Britse minderheid Weemoedt en Dorrestijn dichters der droefenis ÏLWl H.DEVRIES BOEW studieboekcentrum van kennemerland grootst® iptöten te elpee 4^90 BOEKKOOPJES Treffende schilderijen Van Kempen en Zeiler Reggaedichter Linton Kwesi Johnson Moestafa overleden Ongelukkige jeugd en de weg der treurigheid ubel \V1MKVl ^eparsavono 1 nwslcassette ^90 DONDERDAG 3 JANUARI 1980 16 Galerie Mokum toont werk jonge neo-realisten door John Oomkes uur. ig ka- uijter. VROOM\3DREESMANN Z wi- en. allen- wat u heeft joede mand The evolution of modern sculpture Moderne Encyclopedie in één deel en nog veel meer bij ie. subel- ingen boei- Dt uit- 3 ver- onze i zaak ima erten- screet i bent Lindai- »n-, leel L b.v. algemene boekhandel en antiquariaat 3.30- r. Wereld, waar levens niveau hoe dan ook ho ger ligt. Van in- of aan passing aan de West- europese samenleving is nauwelijks sprake, ook al omdat uit Zuid- Amerika, Afrika en Azië afkomstige men sen de eenvoudiger po sities in onze maat schappij kregen toebe deeld. Bovendien na men zij hun eigen cul tuur mee. Bruegel Beeldhouwkunst in het Rijksmuseum Mythologie van Grieken en Romeinen Ikonen Zeilvaart 1520-1914 Geïllustreerde geschiedenis van de Bouwkunst Alle bomen van de wereld 14 delen uit de serie KREATIEF ZIJN THUIS per deel slechts 7,90 Audubon Magazine Wilde vogels uit de gehele wereld 5 deeltjes over het avontuurlijke beertje Paddington per deel slechts 2,90 OPLAND Buitenlandse zaken slechts 5,90 Het Weinreb-Rapport slechts 25,00 11 titels over Science Fiction per deel slechts 3,90 Voor vele landen in West-Europa heeft het koloniale verleden in het achter ons liggen de decennium nog een onplezierig staartje gekregen. Duizenden, in sommige gevallen honderdduizenden in woners van de vroege re overzeese gebieds delen besloten niet te profiteren van de on afhankelijkheid van hun geboorteland, maar zich blijvend te vestigen in de Oude Bijzondere Brood op de leesplank slechts 19,50 Het goud van Toetanchamon slechts 47,50 Een serie prachtboeken van de NATIONAL GEOGRAFIC SOCIETY Wonderbaarlijk diergedrag - Dagelijks leven Bijbeltijd Riddertijd Grote Godsdiensten Renaissance - Griekenland en Rome elk slechts 29,50 slechts 9,90 slechts 39,50 slechts 19,50 slechts 39,50 slechts 34,50 slechts 32,50 slechts 29,50 Carnaval BRUSSEL. „Onze ouders zijn indertijd naar Engeland overgebracht in de periode van wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. Vanaf die tijd ves tigden zwarten zich in stëeds gro tere getale in Groot-Brittannië. Niet uit vrije wil, maar omdat dat noodzakelijk was in het arbeids proces. Het werk, dat de Engelsen zelf weigerden te doen, omdat zij het peil van hun leven wilden verbeteren, moesten anderen doen. Wat was simpeler dan een beroep te doen op de onderdanen van overzee? In de koloniën wer den onze belangen al gemakke lijk verschoven, dat was rond 1950 nog niet veranderd. Er was arbeidskracht nodig en dus ver trokken onze ouders gedemorali seerd, omdat ze de koloniale strijd verloren hadden, naar Eu ropa”. KUNST s Linton Kwesi Johnson i jr. R I Joost van Kempen: Dorset (1979). Linton Kwesi Johnson. ARTHUR BELMON (ADVERTENTIE) ‘KV A Hans Dorrestijn. (ADVERTENTIE) slechts 49,50 so-m. S 792A293 i b.v I Ie 11 few*" r<X*4 slechts 25,00 slechts 59,50 van be- energieke treurnis al praktisch van buiten kent. in wij >orde- n- en aden- s! mede Johnson onderstreept in zijn gedichten de eigen culturele bagage die de zwarten hebben meegebracht naar Europa. „Ui teraard. Toen wij ons, althans onze ou ders, hier vestigden, hamen zij niet alleen hun lichaam mee, maar ook hun achter grond, hun gewoonten en muziek. Zo bee tje bij beetje hebben zij en wij ons gewend aan de Engelse samenleving. Let wel niet overgenomen; wij zijn daar niet in opge gaan. Maar door de bank genomen kun je zeggen dat we aardig met de blanken overweg konden en kunnen”. zullen met alle middelen vechten voor een gelijkwaardige positie. Zo liggen de zaken in Engeland. En hoewel ik de voorgeschie denis van de Surinamers niet goed ken, neem ik aan dat er overeenkomsten zullen zijn, al was het alleen maar omdat zij ook een koloniaal verleden kennen”. Zo de voorstelling volgend, ontkom ik niet aan de indruk getuige te zijn van een geforceerd gebeuren, dat door een volsla gen kritiekloos publiek verzaligd wordt beluisterd. Beide rijmartiesten leggen er de nadruk op via hun ongelukkige jeugd de weg naar treurigheid te hebben gevon den. Dorrestijn en Weemoedt, geen namen die klinken als vreugdeschoten. Maar ze kennen het geheim van voorgewende droefenis, ze zien het mooie in de lelijk heid. En in een veelal jeugdig, maar voor al zachtmoedig publiek vinden zij een dankbare klaagmuur. KO VAN LEEUWEN Ook al geen muziek van ingewikkelde toonzetting, hoewel Dorrestijns tonen soe pel en sprankelend klinken. Met Weemoedt is het al niet veel vrolij- ker. Hij doet niet veel meer dan met gepaste intonatie voorlezen uit eigen werk. En als ik deze woensdagavond als maatstaf neem, dan doet deze beminnelij ke Vlaardingse Neerlandicus dat vooral voor een publiek dat zijn dichtbundels vol (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. In Amsterdam is de in vroeger jaren bekende cabaretier en liedjeszanger Moestafa, pseudoniem van de advocaat mr. E. A. Moes, overleden. Hij was 79 jaar. In de jaren dertig werkte Moestafa, die zichzelf op de luit begeleidde, regelmatig mee aan de Bonte Dinsdagavondtrein van de AVRO, het populairste radioprogram ma van die dagen. Ook in de Showboot (VARA) en in Negen heit de klok (KRO) is hij opgetreden. Moestafa maakte vele jaren deel uit van het cabaret van Chiel de Boer, die tevens tandarts was. Tot zijn bekendste liedjes behoorde de ballade van de Farao, die ook te horen is op de langspeelplaat, die in 1974 van Moestafa is verschenen. Zingen kan Dorrestijn eigenlijk niet. In zijn stem zijn nogal wat haarscheuren té beluisteren en dat schenkt daar nu juist een ongebruikelijke charme aan. Ter compensatie beroert hij met enige gede gen virtuositeit het gebit van de vleugel. Dorrestijn springt met dartel gemak door ons Nederlandse-taalbestel. Zijn liedjes en gesproken teksten hebben dik wijls veel weg van gesublimeerd sinter klaasrijm, maar zoals zo vaak, bedriegt ook nu weer de schijn. Wat zo simpel in elkaar lijkt te steken, moet beslist moeilij- ker te bakken zijn dan heft zo oogt. Daar komt bij dat de door Dorrestijn in dicht vorm geuite zieleroerselen de grauwe werkelijkheid van het bestaan soms ang stig - maar wél met sardonische humor - dicht benaderen. Linton Kwesi Johnson spreekt over de geschiedenis van zijn „volk” alsof hij do ceert. Op zachte, indringende toon licht hij zijn werk toe, dat hij ziet als onderdeel in de strijd voor een grotere bewustwor ding van de zwarte minderheid in Groot- Brittannië. Als socioloog heeft hij histo risch leren denken en als hem gevraagd wordt toe te lichten waarom zijn teksten en gedichten op zo’n scherpe toon de langzaam verslechterde rassenverhoudin gen in Engeland bespreken, herinnert hij telkens aan de geschiedenis, van de zwar ten in West-Europa. „Vergeet niet, dat wij als zwarten in een blanke maatschappij feitelijk pas een historie van dertig jaar hebben. Ónze emancipatie staat nog in de kinderschoenen”. Johnson ziet de komst van de zwarten naar ons deel van de wereld als een gevolg van de koloniale verhoudingen in het jongste verleden. „Onze ouders waren zo gedemoraliseerd toen ze naar West-Euro- pa kwamen, omdat zij de koloniale strijd in eigen land feitelijk verloren hadden. Zij hadden het koloniale systeem in de tropen bevochten en verloren. Echte staatsmacht bleef hen onthouden. Die kwam te liggen in de handen van een zwarte bourgeoisie, toen de blanken daar vertrokken. Het systeem bleef, alleen de machthebbers veranderden”. „Wij behoren tot de tweede generatie zwarten in Engeland; vaak zijn wij hier geboren, in ieder geval opgegroeid. Wij zijn mondiger en nog niet gedemorali seerd. Wij kunnen dan ook niet de trooste loze omstandigheden accepteren waaron der onze ouders moesten wonen en wer ken. Wij zullen niet hetzelfde rotwerk in de smerige fabrieken voor dezelfde grijp- stuiver verrichten. Wij willen als moderne mensen in moderne tijden leven. Wij wil len niet met minder genoegen nemen en wereld. Het whs natuurlijk niet mogelijk net te doen alsof de tijd drie eeuwen lang had stilgestaan. De Romantiek uit de vorige, en het Surrealisme uit deze eeuw hebben dan ook zeker hun sporen gedrukt op het werk van de Nieuwe Realisten. Het minutieuze en gedetailleerde schil deren met kwastjes, die soms maar enkele haren bezitten, is een tijdrovende zaak en de produktie van de schilders uit de Mo- kum-stal is daardoor niet van dien aard, dat in een hoge frequentie eenmansten- toonstellingen kunnen worden ingericht. Het is om die reden dat er groepsten toonstellingen als deze Mokumwinter ge organiseerd worden. Alle schilders zijn met slechts enkele doeken vertegenwoor digd, en het publiek kan zich aldus regel matig van hun vorderingen op de hoogte stellen. Het werk van de Nieuwe Realisten is door een groot deel van de kunstkritiek altijd met veel wantrouwen bejegend. Kunst moet de grenzen verleggen, en het geeft geen pas paden te bewandelen, die door Johannes Vermeer zijn vrienden reeds goeddeels zijn platgetreden. Ook de anekdotiek kwam in de jaren zestig in een kwade reuk te staan. Dat de doeken vaak razend knap geschilderd zijn verkeerde in zijn eigen nadeel: „Het eerste de beste uit hout gesneden molentje in de souvernir- winkel is ook niet door een ieder na te maken”, schreef Betty van Garrel eens. Souvernirkunst of niet, een feit is dat het Mokum-realisme in het buitenland veel succes oogst. Vorig jaar was veel werk te zien op de „Salon d’Automne” in Parijs, en deze zomer sleepte een Mokum- inzending een landenprijs weg op de Triënale voor Realistische Kunst in Sofia, Bulgarije. Anne Semler en Evert Thielen is een 27-jarige militante socioloog en dichter die zich ontpopt heeft als de spreekbuis voor de grote Caraibische minderheid (Jamaica, Trinidad of To bago) in Groot-Brittannië. „De realiteit is dat we hier wonen en dus ook hier moeten leren te leven”. Linton Kwesi Johnson komt komend weekeinde onverwacht voor enkele concerten naar Neder land. Vrijdagavond treedt hij op in het Amsterdam- En voorts verzet t Linton Kwesi Johnson zich tegen de zijns inziens uitzichtlo ze heilsboodschap van die reggae-artiesten die in hun eigen Bijbelse geloof (het rastafarianisme) hun lotgenoten een terugkeer naar Afrika voorhouden. Zijn voornaamste stel lingen zijn opmerkelijk. Ten eerste noemt hij de houding tegenover ge- kleurden in wezen koloni aal gedrag. „Vroeger in West-Indië waren we tweederangs burgers en dat is hier zo gebleven”. „Aan de andere kant valt niet te ontken nen dat er zich wel degelijk grote proble men voordoen. En dat heeft dan te maken met de mate waarin een oorspronkelijk blanke maatschappij kan accepteren dat wij onze eigen levensstijl meebrengen en voor een deel dat wat ons dierbaar is willen behouden”. Johnson spitst zijn betoog toe: „Daar voor is politieke strijd nodig. Neem nou de sound system-cultuur (typisch Jamai- caanse ontwikkeling waarbij discotheken een rol speelden bij de ontplooiing van de reggae - red.), de reggaemuziek. Nu heeft die, kun je constateren, grote invloed ge had. Voor de zwarten in Groot-Brittannië is het nog steeds moeilijk om in eigen kring concerten of dansfeesten op te kun nen zetten. Er zijn maar weinig zaaleige- naren die je hun ruimte willen verhuren. Formces of Victory, als in zijn politieke activiteiten in de organisatie Race To day, geeft Johnson uiting aan zijn ontevredenheid over de maatschappelijke achterstand van de ge kleurde minderheid in Engeland. Zowel in zijn gedichten, die verschenen in de bun dels The Living and the Dead en Dread Beat an’ Blood als wel in muiek verpakt leidden tot de in drukwekkende albums Dread Beat and Blood (onder artiestennaam Poet and the Roots) en AMSTERDAM. De zingende tekstschrijver Hans Dorrestijn maakt momenteel een korte voorstellingenserie vol met zijn geestverwant Lévi Weemoedt. Voorstellin gen vol gedichte wijsheden in theater De Balie, zonder merkbare pretentie voorgedra gen voor een overwegend luistergraag publiek. De titel van het willekeurig samenge stelde programma: Gedeelde Smart. werden hier bovendien nog onderschei den met persoonlijke (geld)prijzen. Wie de schilderijen van deze twee kunstenaars beziet, is niet verbaasd dat dit van melan cholie doortrokken werk in het Oostblok zo aanspreekt. Een tournee door Amerika staat voor 1982 op het programma. Van Kik Zeiler hangt op deze winterex- positie een schilderij, voorstellende een Amsterdams café-interieur. In het café zijn, behalve een flipperkast en een fruit automaat, een zestal bezoekers gegroe peerd, die werkelijk geen zier met elkaar te maken willen hebben: de een drinkt zijn glas uit, een ander prikt een vorkje, een jongen stalt zijn fiets en een juffrouw heeft haar kleren er maar bij uitgetrok ken. Het Ik-tijdperk van de jaren zeventig treffend in beeld gebracht. Naar mijn oordeel het mooiste werk op de expositie wordt geleverd door Joost van Kempen. Op vroeger werk was al duidelijk geworden dat .Van Kampen, als het leven in de grote stad hem te veel wordt, er nog wel eens met de racefiets op uit wil trekken. Die racefiets slingert dan vaak wat achteloos in het landschap, dat hij met feilloze precisie neerschildert. Dit jaar is Joost van Kempen naar het Engel se Dorset getrokken. Zijn fiets kon kenne lijk geen plaatsje vinden in het vliegtuig, op bijgaand afgebeeld schilderij -ont breekt daarvan tenminste elk spoor. Wel duidelijk te zien is dat Joost van Kempen, als hij zo doorgaat, hard op weg is de Nederlandse John Constable te worden. De tentoonstelling „Mokumwinter 79- 80” duurt nog tot 23 januari en het adres is Oudezijds Voorburgwal 334, tegenover het nog nét niet opgeheven Binnen Gast huis. En zo je al erin slaagt om iets te kunnen huren, trekt dé politie de drankvergun- ning in”. „Het komt bij dergelijke ontspannings avonden niet zelden voor dat de Britse politie ingrijpt zonder dat daar aanleiding toe is. Er wordt geïntimideerd, het dansen wordt onderbroken. Voor je het weet wordt de deur ingetrapt, zonder enige waarschuwing worden mensen tegen de muur geduwd, moeten zij hun zakken omkeren. Mensen die vermaak zoeken, worden zo behandeld. Het is dan toch geen wonder dat de rassenverhoudingen in Engeland onder druk staan?” Wat Linton Kwesi Johnson zegt te wil len, komt neer op een actieve houding van de zwarten, die hun eigen rechten en cul tuur moeten leren vèrdedigen. „Ik geef je nog een voorbeeld. Het carnaval, dat aan het eind van de zomer gehouden wordt in de Londense wijk Notting Hill is het groot ste culturele festival in Groot-Brittannië geworden; zoveel is daar te doen, en zo veel mensen zowel zwart als blank komen daar op af. Het is een evenement, dat vanuit het Caraibische is geïmpor teerd. Carnaval is zo’n beetje het hoogte punt van het jaar in West-Indië”. „Het recht om zo’n feest op straat te mogen organiseren is met de jaren ge groeid. Maar het feit dat daar zovele zwar ten zich vermaken met dans en muziek roept nog steeds weerstanden op. Het wordt als dreigend ervaren; een andere verklaring heb ik ook niet voor de politie ke tegencampagnes die gevoerd worden om Notting Hill te verbieden. De intimida tie die je daar ervaart van de kant van de politie is afschuwelijk Déér hangt een helikopter boven de straat, rechts staat een overvalbus. Hoe wil je nou zo met je kinderen en vrienden vrolijk feest vieren? Er hoeft maar dat te gebeuren en de vlam slaat in de pan”. „Dat gebeurde ook in. 1976, een grote rel. Het is afschuwelijk, maar dat is de tol die je moet betalen om je eigen levensstijl geaccepteerd te krijgen. Niets verloopt zonder schokken. Maar het is onvermijde lijk. Onze cultuur verrijkt het gehele cul turele leven in een land als Engeland. Reggae heeft aan duizenden ontspanning en vervoering geschonken. Niet dan?” „Blanke journalisten plegen mijn hou ding en overtuiging nog al eens af te schilderen als anti-blank. Noch mijn me ning, noch de houding van de zwarte organisatie Race Today Collective waar voor ik wetk (en dat een maandblad uit geeft) geven daar aanleiding toe. Het is ook niet zo. We beleven alleen een tijdperk dat de zwarten zich van hun eigen moge lijkheden bewust worden, hun eigen orga nisaties vormen en opkomen voor hun rechten. Vergeet niet, alleen zwarten kun nen het opnemen voor zwarten. Dat ge beurt er vandaag de dag feitelijk. We hebben niemands meedeleven nodig; nie mand hoeft ons de slachtoffers van het systeem te noemen. We hebben zelf hoof den, handen en voeten. We kunnen voor ons zelf denken en opkomen”. se Paradiso, zaterdag avond is hij in het Muziek centrum Vredenburg te Utrecht te horen. Hij de clameert zijn gedichten op een ruwe en stroeve, maar indrukwekkende begeleiding van reggae muziek, die via een band wordt afgedraaid. Slechts vier zangers/dansers be geleiden hem. Later deze maand is voorzien dat Johnson een lezing houdt op de Surinaamse Miles tones Culture Expo in Utrecht over de positie van gekleurden in Groot- Brittannië. Voorstelling: Gedeelde Smart. Pro gramma van gezongen en gesproken gedichten door Lévi Weemoedt en Hans Dorrestijn. Aan de piano Hans Dorrestijn. Ravenswaay Produkties. Theater De Balie, Amsterdam, 2 janu ari 1980. Onder auspiciën van de The- aterunie. AMSTERDAM. Onder de titel „Mokumwinter 79-80” is in, de Amsterdamse Galerie Mokum werk te zien' van negen, overwegend jonge, neo-redlisten. Galerie Mokum werd achttien jaar geleden opgericht vanuit de filosofie dat in de kolkende maalstroom van abstracte en avantgardistische kunst het figuratieve fijnschilderen geheel in,de verdrukking dreigde te raken. En dat, terwijl we juist op dat gebied een grote rlaam te verliezen hebben: het werk van. onze zeventiende-eeuwse meesters hangt immers als evenzovele glorieuze visitekaartjes in alle grote musea van de

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17