Soames: Geen uitstel Patriottisch Front h Grote drukte Noordhollander in VS vermoord aan pompen over de grens Dodencijfer na brand nu 44 Vechtpartijen om Telebingo Reactie op Russische actie in Afghanistan Sport en politiek scheiden Regering wijst boycot Spelen af DamiatePers Werk Bernard Bijvoet waarachtig poëtisch” Zorgen om stukgoedsector in Rotterdamse haven Ondanks staking toch meer overslag Nkomo en Moegabe naar Rhodesië Speciale afdeling kankerpatiënten in MC Alkmaar IJmuider Courant Ook bescherming van illegale onderhuurders Verwondingen van wintersporter steeds ernstiger r I Muidenaar gaat Onedin opknappen DONDERDAG 3 JANUARI 1980 4 BINNEN- EN BUITENLAND D M (Van onze redactie buitenland) O 99 M jj H O S het Spt krr anc ree siel tan vel pla en Sti< me ter bot voc WASHINGTON-CAIRO- BEIROET. De Verenigde Staten overwegen op voorstel len van Israel en Egypte in te gaan in die landen militaire bases in te richten. Washing ton zou die voorstellen nu wil len bestuderen naar aanlei ding van de Russische inter ventie in Afghanistan. De VS zouden ook overwegen meer militaire schepen te sturen naar de Indische Oceaan en de Perzische Golf als reactie op de gespannen situatie in Iran. mogelijk VS-bases De leider van de Palestijnse Bevrij- DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie binnenland) 155,00 Wat de conventionele stukgoedhandel In Israel en Egypte Uiterlijk morgen moeten de guerrilla strijders zich daar melden, zoals overeen gekomen in het vredesakkoord dat on- (Van onze redactie buitenland) WIERINGERMEER. Naar pas nu be kend geworden is, hebben twee jagers op eerste kerstdag in het Amerikaanse Rock port het stoffelijk overschot gevonden van de sinds half september vermiste Ben Kistemaker uit het Noordhollandse Mid- denmeer. Hij blijkt om het leven te zijn gekomen door twee kogels. Kistemaker reisde rond in een busje. Aan de hand van aanwijzingen van een helderziende werd al geruime tijd naar hem gezocht. De politie in de VS stelt een onderzoek in naar de manier waarop Kistemaker om het leven is gekomen. Patriottisch Front kunnen de guerrilla strijders onmogelijk op tijd op de verza melpunten zijn omdat ze uit de oerwou den moeten komen. Er is geen radio-con tact met hen. Tot dusver hebben zich Egypte zal nog deze maand de maatre gelen die voortvloeien uit de oorlogstoe stand tegen Israel opheffen. Er zal een eind worden gemaakt aan de economi sche boycot, er zullen nieuwe wegverbin den worden geopend en Israëlische sche pen zullen Egyptische havens mogen be zoeken. Binnenkort zal een Egyptische afvaardiging naar Tel Aviv vertrekken om de lokatie te bepalen voor de nieuwe Egyptische ambassade in Israël. dingsorganisatie (PLO), Jasser Arafat, heeft berichten ontkend dat zijn organisa tie zich in de strijd tegen Israël in het vervolg alleen zal bedienen van politieke actie. In een vraaggesprek met een giste ren verschenen Palestijns tijdschrift be nadrukte Arafat dat de PLO nog steeds militaire strijd voert tegen Israel. Volgens Arafat gebeurt dat zowel in de door Israel bezette gebieden als in Zuid-Libanon. De Egyptische vice-president Moebarak is vandaag vertrokken voor een 19-daagse reis naar Oman, China, Noord-Korea, Ja pan, de Verenigde Staten en West-Duits- land. Met de verschillende autoriteiten gaat de bewindsman overleg voeren op politiek, economisch en militair terrein. Verwacht wordt dat de Amerikaanse president Carter Moerbarak voor onge veer zes miljard gulden aan militaire hulp zal toezeggen. Dr. L. van Rozelaar van de SOS-centra- le heeft dit gisteren op Schiphol verklaard na aankomst van de eerste „gipsvlucht”. Met een toestel van MartinAir kwamen gisteren 22 reizigers, onder wie vier kinde ren, in Nederland aan. De WD daarentegen is voorstander van een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Volgens Wim Keja is de Russi sche ingreep in Afghanistan een zeer ern stige schending van de mensenrechten. Om die reden vindt hij een boycot aan vaardbaar. Tijdens een bijeenkomst van de NAVO- raad kwam van de kant van de West- duitse delegatie de suggestie de Spelen in Moskou te boycotten. De delegatie verge leek de Olympische Spelen in Moskou met die van Berlijn in 1936. Die Spelen werden als politieke propaganda misbruikt. De Westduitsers vrezen, dat dit ook in Mos kou het geval zal zijn. Niet alleen de Nederlandse regering, dels gestegen tol 44. In de loop van de dag bezweken twee ernstig gewonden aan hun verwondingen. Tijdens een oudejaarsviering kwamen 42 personen om het leven en raakten onge veer 50 mensen gewond, nadat brand was uitgebroken doordat een van de feestgan gers met zijn aansteker een kerstboom aanstak. De overslag van vloeibare mineralen zoals aardolie en aardolieprodukten, gaf vorig jaar een verheugende stijging te zien, aldus Riezenkamp. Hiermee lijkt vol gens hem het havenbestuur geslaagd te zijn in zijn streven het laden en lossen van tankschepen op volle zee tegen te gaan. MONTREAL (AFP). Het aantal do den als gevolg van de brand in een clubge bouw in het Canadese Chapais is inmid- BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning D met ger. we? beg en var coll dig D teur bep Jan: teui tati< naai zier weg DEN HAAG. De Nederlandse regering voelt er niets voor het Nederlands Olympisch Comité (NOC) een boycot van de Olympische Spelen in Moskou in overweging te geven. Dat is het standpunt van het kabinet-Van Agt, nadat dinsdag in de NAVO-raad was geopperd de Olympische Spelen in Moskou te boycotten, naar aanleiding van de Russische inmenging in Afghanistan. De regering stelt zich op het standpunt, dat sport en politiek zoveel mogelijk gescheiden dienen te blijven. Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Zi San dez< mei Stic den tuin gen bev kwe teel aan verlies te zien gaf, werd qua tonnage weer iets goedgemaakt door het vervoer van stukgoed in containers, dat 7 procent steeg tot 17,7 miljoen ton, wat neerkomt op 1.150.000 containers. Momenteel wordt overleg gevoerd met ECT het grootste containeroverslagbe- drijf van West-Europa over een nieuw te vestigen terminal op de Maasvlakte. Riezenkamp vroeg in zijn toespraak meer geld van de regering voor herstruc turering van de stukgoedbedrijven zodat die in staat blijven te concurreren met de containerbedrij ven De zorgen in de stukgoedsector worden volgens Riezenkamp mede veroorzaakt door de grootste naoorlogse staking die afgelopen zomer en najaar de maritieme gemoederen in Rotterdam duchtig heb ben beziggehouden. Direct gevolg daar van was dat de overslag met 900.000 ton in de stukgoedsector zakte, maar volgens Riezenkamp zijn de gevolgen indirect veel groter. „Er zijn diepe kloven ontstaan in de samenwerking tussen gemeente, werkne mers, werkgevers en vakbonden. Alle maal hebben wij verloren en allen moeten zich sterk maken opdat deze historie zich niet meer kan herhalen”, aldus wethouder Riezenkamp tijdens zijn Nieuwjaarsrede. Dit mag echter niet worden toegepast op de onderhuurders, zo heeft de president van de rechtbank bepaald op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. (Van onze RTV-redactie) MIDDELBURG. De verkoop van toegangskaarten voor de uitzending van Telebingo op 14 januari in de schouwburg van Middelburg, heeft gis teren geleid tot vechtpartijen en chaos. De schouwburgleiding heeft toen be sloten de kaartverkoop te staken om die later onder politie-begeleiding te hervatten. De belangstelling voor de kaarten was zo groot dat al om acht uur in de ochtend' honderden mensen voor de schouwburg stonden te wachten. De eersten hadden zich de avond daar voor al bij de schouwburg gemeld. Enkele uren na de rellen werd een actie-comité Telebingo opgericht. Dit comité doet op iedereen een beroep de Telebingo-uitzending van 14 januari te boycotten. Het comité beraadt zich op eventueel te houden demonstraties op zaterdag 12 en maandag 14 januari. (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR. In het kader van het landelijk spreidingsplan voor medische voorzieningen zal het Medisch Centrum Alkmaar wellicht binnen een paar jaar een afdeling voor ongeveer 35 kankerpa tiënten krijgen. Het Medisch Centrum Alkmaar, dat be staat uit het Centraal Ziekenhuis en het Elizabeth-ziekenhuis, gaat waarschijnlijk werken als dependance van het Arithoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis in Amster dam, dat is gespecialiseerd in de behande ling van patiënten met kanker. In Alkmaar wil men zich richten op de volledige behandeling van patiënten bij wie de ziekte nog niet vergevorderd is. Gevallen die ernstiger zijn worden door verwezen naar Amsterdam. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY/LOESAKA. De Britse gouverneur voor Rhodesië, lord Soames, heeft gisteren een verzoek van de leiders van het Patriottisch Front afgewezen om meer tijd voor het bijeenbrengen van hun guerrillastrijders op de vastgestelde verzamelpunten. sinds het bestand in Rhodesië afgelopen vrijdagnacht van kracht werd, ongeveer o3.100 van de naar schatting 16.000 guerril- ïangs in Londen is gesloten. Volgens het lastrijders gemeld. Een Britse woordvoerder benadrukte gisteren, dat uitstel alleen mogelijk is als alle ondertekenaars van het Londense ak koord het daarmee eens zijn. Betwijfeld wordt of oud-premier Moezorewa het Pa triottisch Front respijt zou willen geven. De leiders van het front, Nkomo en Moe- gale, zullen dit weekeinde in Rhodesië terugkeren. Zij hebben drie respectieve lijk vijf jaar in ballingschap doorge bracht. Nkomo verklaarde gisteren op een persconferentie dat zijn partij, de ZAPU, onder de vlag van het Patriottisch Front de verkiezingen zal ingaan, ongeacht het besluit van Moegabe’s ZANU om alleen de verkiezingen in te gaan. Nkomo zei te hopen dat de partijen na de verkiezingen samen een regering zullen vormen. Het gaat in dit geval om twee jeugdige Enschedeërs, een meisje en haar vriend, die van een stadgenote een gemeubileerde flat hadden gehuurd, die eigendom was van de Rijkspostspaarbank. De verhuur ster had over deze eigendomsverhouding met geen woord gerept; ze had de indruk gewekt dat de woning van haar was en zelf elders was gaan wonen. (Vervolg van pagina 1) „Bernard Bijvoet is een architect,'eer aartsbouwer, een dichter die een enorme scheppingskracht paart aan een volko men beheersing van het métier. Zijn werk is waarachtig poëtisch, het is tove ren met de werkelijkheid in tegenstel ling met het goochelen naast de werke lijkheid dat aan de orde van de dag is in onze huidige architectuur.” Deze loven de woorden schreef Nico Andriessen in deze krant na de realisatie van de Til- burgse schouwburg in 1961 naar een ontwerp van Bijvoet. Op dat moment is Bijvoet allang een van de groten in de Nederlandse archi tectuur. Maar al op jeugdige leeftijd deed hij van zich spreken, kan in 1913 in Delft te zijn afgestudeerd, won hij vijf jaar later een eerste prijs met zijn ont werp voor een nieuwe Rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam; een plan dat overigens nooit werd gerea liseerd. Dan is zijn vruchtbare samen werking met ir. Duiker al begonnen. Vanaf 1926 tot aan het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog woont en werkt Bijvoet in Parijs, waar hij samenwerkt met de invloedrijke interieurontwerper Pierre Chareau. Hun Maison de verre in staal en glas krijgt veel bekendheid. In die dagen ontwerpt Bijvoet ook het Grand Hotel Gooiland in Hilversum. Na de oorlog werkt de architect in compagnonschap met prof. Holt aan ge- (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. De verwondingen die wintersporters tijdens hun vakantie oplo pen worden elk jaar ernstiger. Het aantal arm- en Beenbreuken dat in de sneeuw ontstaat blijft daarentegen gelijk. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur «I MUIDEN. De Muidense botterko- ning Harry Smit wil de Charlotte Rho des, het in oktober vorig jaar afgebran de Onedin-schip, laten herstellen. Op Nieuwjaarsdag heeft Smit enige dui kers poolshoogte laten nemen aan de rompzijde van het schip, dat zich mo menteel in de wrakkenhaveri van Am sterdam bevindt. Volgens Smit kan de befaamde Schoener weer in de oude staat worden teruggebracht. „Er zal heel wat moeten gebeuren, maar de mogelijkheid is aanwezig”, aldus smit. De botterex- ploitant verwacht, dat de herstelwerk zaamheden aan de boot zo’n drie ton gaan kosten. „Als de financiële kant rond is, dan zal de Charlotte binnen een half jaartje weer kunnen varen”. Tijdens het onderzoek is gebleken, dat het schip veel schade heeft geleden van souvenirjagers, die veel pronk stukken van de boot hebben gestolen. Er is zelfs een complete mast door onbekenden meegenomen. De huidige eigenaar van de boot, Tido Gideonse, zou aan Smit toestem ming hebben gegeven om de Charlotte op te knappen. Volgens de botterex- ploitant zal, wanneer de Charlotte weer in de vaart is, hij de nieuwe eigenaar worden. Vóór de Russische inval in Afghanistan besloot de Amerikaanse regering af te zien van militaire bases in Israel, Egypte en Saoedi-Arabië. Deze landen werden politiek als te gevoelig beschouwd. Deze bezwaren zouden nu, na de Russische i inmenging in Afghanistan, zijn ver dwenen. GRONAU. De verhoging van de ben zineprijs in ons land met 7,6 cent per liter heeft ervoor gezorgd, dat veel Nederland se automobilisten in West-Duitsland gaan tanken. Op het moment is er een verschil van ongeveer 20 cent tussen de prijs aan de Nederlandse en die aan de Westduitse benzinepompen. Dat verschil zal overigens waarschijn lijk snel verdwijnen omdat de Westduitse benzine nog deze maand vijf pfennig om hoog gaat en binnen drie maanden ver moedelijk nog eens met 17 pfennig. Som mige Westduitse benzinestations accepte ren betaling in guldens, maar dan moet wel een toeslag van tien procent worden betaald. ROTTERDAM. „Ondanks de langdurige havenstaking draaide de Rotterdamse haven afgelopen jaar goed. De totale ladingoverslag steeg zelfs met 30 miljoen ton tot 293 mil joen ton”. Dit zei de Rotterdamse wethouder van Havenzaken J. Rie zenkamp gisteren in zijn Nieuwjaars toespraak. Hij zei wel bezorgd te zijn over de ontwikkeling van dé' stuk goedsector, grotendeels nog hand werk, en over de sociale spanningen in de haven. Ook de aanvoer en afvoer van verwerk te oliën, de schone eindprodukten, steeg verheugend. Volgens de wethouder is die stijging, met 16 procent, vooral te danken aan het herstel van de export van de Rotterdamse raffinaderijen. ALMELO. Illegale onderhuurders worden ook beschermd door de nieuwe wettelijke bepalingen inzake huur en ver huur van woonruimte, mits zij te goeder Volgens Van Rozelaar is de grotere snel heid als gevolg van het verbeterde ski- materiaal van beslissende invloed op de ernst van het letsel, Er is een duidelijke toename van het aantal gecompliceerde botbreuken en ontwrichtingen. Gebrek aan conditie en vaardigheid blijft de hoofdoorzaak van de vele ongelukken. maar ook het NOC voelt niets voor een boycot. Directeur Rob van Bose van het Nederlands Olympisch Comité: „Het is niet aan ons om op grond van de gebeurte nissen in Afghanistan te beslissen of de Olympische Spelen geboycot moeten wor den. Wanneer de Nederlandse regering onze deelname aan de Spelen echter ver biedt, zullen we er deze zomer in Moskou natuurlijk niet bij zijn”. Lord Killanin, voorzitter van het Inter- hationaal Olympisch Comité, wijst een boycot van de Olympische Spelen in Mos kóu nadrukkelijk van de hand. In een verklaring, die Killanin nog geen 24 uur nadat de boycot in de NAVO-raad was geopperd liet verschijnen, deed hij een beroep op politici zich niet met de interna tionale sport te bemoeien. .Killanin: „Het is altijd mijn overtuiging geweest, dat bestuurders de neiging hebben te verge ten dat de sportmensen op de eerste plaats komen en dat niets, ook geen discrimina tie op grond van politieke overtuiging, huidskleur of geloof, hen mag verhinde ren aan de Spelen deel te nemen”. Het Internationale Olympisch Comité beroept zich op een uitspraak van de Raad van Europa, gedaan tijdens een bij eenkomst van sportministers in 1977 in Londen. Tijdens die conferentie werd de zelfstandigheid en de eigen verantwoor delijkheid van de nationale en internatio nale sportorganisaties erkend. Het is daarom aan de sportorganisaties en niet aan de regeringen, te bepalen of een land aan de Olympische Spelen in Moskou deel neemt, aldus Killanin. Ook het comité Olympische Spelen en Mensenrechten, dat destijds door de poli tieke partijen in de Tweede Kamer is opgericht, voelt niets voor een boycot. Voorzitter en woordvoerder van het comi té Ed van Thijn (PvdA): „Wij willen te allen tijde de dialoog behouden. Boven dien is het doel van het comité om de schendingen van de mensenrechten in het land waar de Spelen worden gehouden aan de kaak te stellen. Dat heeft dus verder niets te maken met een Russische ingreep in Afghanistan”. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 ruchtmakende theaterontwerpen voor Heerlen, Tilburg, Apeldoorn en Nijme gen. In 1956 verstrekt de gemeente Am sterdam het bouwkundige duo de op dracht voor een operatheaterfin de hoofdstad. In Haarlem is de stadsbiblio theek van hun hand. Problemen rond de lokatie en de fi nanciering van wat de kroon op Bijvoets werk zou moeten worden, zorgen telken male voor uitstel. s Met wat de ontwerper van het Amster damse stadhuis, Wilhelm Holzbauer, „het ei van Columbus” noemt en wat in praktijk neerkomt op een nuchter com- binatieplan voor opera en stadhuis *- beide ontwerpen die jarenlang op ver wezenlijking hebben moeten wachten gaan Holt en Bijvoet aarzelend akkoord in de wetenschap dat hun levenswerk anders in geen geval gerealiseerd zal worden. Het moet Bijvoet zwaar zijn gevallen in de uiteindelijk door gemeen te en rijk gerealiseerde plannen weinig meer van zijn, oorspronkelijke en in het begin van de jaren zestig geroemde, plan terug te vinden. Zeker als we zijn persoonlijk credo memoreren: „In onze tijd is de architect vooral de man van het vak, een zeer gecompliceerd vak inderdaad, dat een grote kennis, een veelzijdige aanleg en een ongewone geschiktheid vereist. Maar dikwijls vergeet men dat hij in de eerste plaats een kunstenaar in zijn vak moet zijn.” Een groot aantal ambulances stond gisteren op Schiphol klaar om de eerste passagiers van de ANWB-gipsvluchten naar huis te vervoeren. Toen de Rijkspostspaarbank achter de gang van zaken was gekomen, had de verhuurster van de Enschedese kanton trouw zijn geweest bij het sluiten van de rechter een ontruimingsbevel gekregen, huurovereenkomst. Dit blijkt uit een von nis, dat president mr. Van den Biesen van de Almelose rechtbank gisteren heeft gewezen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 (Van onze redactie binnenland) Martinair killed - -ft f

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4