Luidruchtig sportfeest in Zeewijk 4 NIEUWJAARSRECEPTIE DRUK BEZOCHT Zeeweg Ziekenhuis verliest mogelijk honderd bedden V Amateurtuinders moeten op Spaarnberg het veld ruimen J f (IF® NIEUWJAARSSPEECHES MEDISCH CENTRUM VELSEN Verraad” DONDERDAG 3 JANUARI 1980 MOESTUIN WORDT SPEELTERREIN VOOR GEHANDICAPTEN IJMOND Veranderlijk s e e (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Een deel van het bosachtige terrein rond Huize Spaarnberg aan de Wüstelaan krijgt binnen afzienbare tijd een ander aanzien. De moestuinen di rect achter het voormalige mis siehuis (oppervlakte circa 2,5 hec tare) moeten verdwijnen. Speel velden komen hiervoor in de plaats ten behoeve van geestelijk en lichamelijk gehandicapten. De Stichting Spaarnberg komt daar mee als eigenares een stap dich ter bij totale aanpassing van ge bouwen en omliggende grond voor bovengemelde groep. Velserduin le g 'U In 1974 kreeg hij op Spaarnberg de 30 echter niet meer rond te breien”, zo voegt de heer Straathof daaraan toe. 30 35 30 70 30 30 n e Die mondelinge aanzegging van direc teur Straathof komt voor de betrokkenen bepaald niet onverwacht. De heer G. J. Jansen kan na een kwarteeuw als ama- teurtuinder op Spaarnberg als represen tatief gelden voor de groep die straks naarstig naar nieuwe tuingrond moet om zien. „Wat ’t zwaarst is moet ’t zwaarst wegen. Van de voorgenomen veranderin- De jaarlijkse, traditionele nieuwjaarsreceptie van het ge meentebestuur, die woensdagavond werd gegeven in de Bur gerzaal van het gemeentehuis aan het Plein 1945 in Umuiden, werd in tegenstelling tot vorig jaar goed bezocht. Vanaf het begin om acht uur was het publiek in groten getale aanwezig en had de receptie door de informele, onderlinge kontakten van de bezoekers een geanimeerd verloop. Bijna het voltallige college en veel raadsleden waren aanwezig om vertegenwoor digers van het bedrijfs- en verenigingsleven uit Veisen de hand ■Sr Dr. Schilstra spreekt zijn nieuwjaarsrede uit. Vanuit het hoofdgebouw op Spaarn berg is voorbij (ten oosten van) de moes tuinen de drukbereden Rijksweg 9 achter gen waren wij eind 1978, zij het wat vaag, al op der hoogte. Tuingrond wordt gras mat op de plek waar wij nu zitten. Wie weet van het achterliggende beleid kan daar alleen maar respect voor opbrengen. Door het toch wel kwade nieuws zijn wij geen van alleen pijnlijk verrast. Nee, be paald niet De stichting Spaarnberg nam eind 1978 Huize Spaarnberg met omliggende terrein in eigendom over van de Sociëteit van de Witte Paters. De heer Jansen bewerkte toen al de tuingrond direct achter het gebouw onder naar hijzelf zegt „uiterst gunstige” condities. Voor gratis grondge bruik gold in zijn geval als tegenprestatie bosonderhoud en andere voorkomende buitenklusjes. Die situatie bleef na ver koop van het Spaarnbergcomplex (missie huis, koetshuis en Voloptée) onveranderd „tot nader order”. Spaarnberg presenteert zich naar de buitenwereld toe als „conferentie-oord, trainingskamp, vormingscentrum en on derkomen voor op zichzelf staande evene menten”. Nadruk op de gehandicapten zorg leverde binnen dat rijtje verschuivin gen op waarmee niet iedereen op Spaarn berg content is. „Publi-Aktie”, als onder deel van „School en Wereld” in het voor malige missiehuis gevestigd, bestempelde een strook weiland zichtbaar. Wei en tuin zijn gescheiden door een sloot die Straat hof „voor alle zekerheid” straks met een deugdelijk hekwerk wil afschermen. Toch een inbreuk dus op de landelijkheid die in de huidige situatie door niets wordt ver stoord aan deze kant van het langgerekte Spaarnberggebouw. Dit bleek uit de nieuwjaarsrede van dr. A. J. Schiltstra, medisch directeur van de stichting Medisch Centrum Velsen. In zijn speech schetste hij 1979 als een voor het Zeeweg Ziekenhuis moeilijk jaar, terwijl ook in de tachtiger jaren volgens dr. Schiltstra het Velsens ziekenhuis gecon fronteerd zal worden met ernstige proble men. Schiltstra wees ondermeer op de aandrang die vanuit de ziekenhuiswereld nodig was, variërend van een protestde monstratie op het Binnenhof tot een extra ledenvergadering van de Nationale Zie kenhuisraad, om een normverruiming te bewerkstelligen voor het verpleegkundig personeel, zij het onder voorwaarde dat het ziekenhuis bereid is mee te werken aan de oplossing tot opheffing van het beddensurplus. In tegenstelling tot de gehele overheid, de volksvertegenwoordiging en de Neder landse Ziekenhuisraad was dr. Schiltstra niet overtuigd van het wat hij noemde „vermeend beddensurplus”. Het in febru- De Stichting Spaarnberg is straks met aanleg van het nieuwe speelterrein weer een stapje verder op de weg die bij overname eind 1978 al in grote lijnen stond uitgestippeld. Spaarnberg krijgt er een attractie bij. Een ploegje hobby-tuin- ders moet daarvóór noodgedwongen een stapje opzij doen. n e e e r- té le Ü- in ie ir- o- is et id iel i t n st is te drukken. Helaas liet alleen de derde categorie waarvoor deze receptie mede is bedoeld, de individuele burger, opnieuw een beetje verstek gaan. De mensen die er waren, waren er in een officiële functie als vertegenwoordigers van een vereni ging of een bepaalde groepering. Zodoende werd de receptie opnieuw een onderonsje van mensen die elkaar op bestuurlijk niveau toch al regelmatig ontmoeten en kwam het directe kontakt tussen burgerij en bestuurders niet helemaal uit de verf. r- n s- n ir is in a- et at ts a- e- n g e 5- ?n li- is )t. li te in de iet en us he n it e ;e P P Zeven volkstuinders waaronder de Santpoorter G. J. Jansen moeten voor deze nieuwe ontwikkeling het veld rui men. Directeur P. P. Straathof van de Stichting Spaarnberg wil in 1981 de han den vrij hebben op het laaggeleden stuk tuingrond, waaruit al sinds mensenheu genis de keuken van Spaarnberg werd bevoorraad met groenten en andere kweekprodukten. 1980 wordt het laatste teeltseizoen voor de amateurtuinders. (Van onze verslaggever) VELSEN. De samenwerking met het Haarlemse ziekenhuis St. Joannes de Deo, die medio 1979 in een intentiever klaring is vastgelegd, moet het Zeeweg Ziekenhuis behoeden voor een inkrim ping van de beddencapaciteit met 100 bedden. Het plan om de bij de Stichting Samenwerkende Kennemer Ziekenhui zen aangesloten zusterinstellingen tot één geheel te ftiseren is van de baan. De moestuinen op Spaarnberg waarvoor ten, die in het ziekenhuis lagen, weigerde hun verpleegkosten door te betalen, om dat deze patiënten op de wachtlijst ston den en zij dus, althans naar het oordeel van deze verzekering, ten onrechte in het ziekenhuis werden verpleegd. Wanneer we worden geconfronteerd met dergelijke situaties, waarbij de gevolgen van het tekort aan verpleeghuisbedden worden afgewenteld op de rug van de individuele patiënt dan mogen wij niet volstaan met te vermelden dat dit Amerikaanse toestan den zijn die tot dusverre in Nederland hoogst ongebruikelijk waren, maar wij moeten ons beseffen hoe groot onze ver antwoordelijkheid is en hoeveel groter nog van degenen die rechtstreeks over het al dan niet opnemen van patiënten te beslissen hebben”, aldus mevrouw A. Bosman. De wachtlijsten vragen duidelijk om oplossingen. Volgens mevrouw Bosman moet öf de verpleeghuisaccommodatie uitgebreid worden öf het opnamebeleid moet veranderd worden. „Indien de laat ste weg bewandeld zou worden zou dit betekenen dat patiënten die nu voor opne ming in Velserduin in aanmerking komen, dan gebruik zouden moeten gaan maken van andere mogelijkheden. Maar we mo gen gerust stellen dat deze er nu niet zijn en er wellicht ook niet zullen komen. Er blijft derhalve geen andere keus dan een bevordering van een toename van de ver pleeghuisaccommodatie”, aldus mevrouw A Bosman. elkunsten de honderden kinderen een half uurtje zoet te houden, zodat de leiding, vakleerkrachten van ver schillende scholen die door leerlin gen van de Pedagogische Academie te Beverwijk werden bijgestaan, de eindstand kon opmaken. Jan Neder- burgh, doelman van Telstar en Jong Oranje, reikte de verschillende prij zen uit. ari gereedgekomen beleidsplan van de Stichting Samenwerkende Kennemer Zie kenhuizen om te komen tot een samen werking van de acht zelfstandige en in principe gelijkwaardige ziekenhuizen zal voor de stichting Medisch Centrum bepa lend zijn voor het wel of niet inleveren van 10 percent van de beddencapaciteit en dan wel uiterlijk in 1985. In zijn speech haalde Schiltstra ook de herindeling van de ziekenhuizen in Neder land aan. Er zijn richtlijnen van de overheid voor kleinere basisziekenhuizen, met een zeer beperkt specialismepakket, grotere centrumziekenhuizen, met een uit- gebreider pakket en een groot topzieken- huis op universitair niveau. Het Zeeweg Ziekenhuis zou tot de groep van basiszie kenhuizen moeten gaan behoren, wat im pliceert dat het Zeeweg Ziekenhuis met 100 bedden moet inkrimpen. Directie en bestuur hebben zich in het verleden uitge sproken voor het soort ziekenhuis dat overeenkomt met een centrumziekenhuis' en dat slechts voor topklinische functies gebruik behoeft te maken van andere instellingen. Samenwerking met bijvoor beeld Joannes de Deo zou betekenen dat het Zeeweg Ziekenhuis toch nog onder de norm centrumziekenhuis zou kunnen vallen. samenwerking snel uithalen. Snelheid was bij de verschillende estafettes troef, het vlot doorgeven van ballen bleek geen probleem te zijn en het wasgoed op de juiste plek aan de waslijn hangen lukte ook vrij aardig. Vanmiddag om half vier was het festijn, althans het sportieve ge deelte, afgelopen. „Mister Faitang” mocht toen proberen met zijn gooch- zakelijke leiding. Ook uit het oogpunt van een gezonde exploitatie noemt hij nadruk op eerdergenoemde zorgzector interes sant. Vormingswerk, logies met alles er om heen en recreatie binnen- en buitens huis blijven ook tegenover de gehandicap te kerngegeven bij de exploitatie. Zonder een cent overheidssubsidie is de particu liere beheersstichting nog steeds op die taakstelling berekend. „Volledige aanpas sing van gebouwen en terreinen is op den duur zonder geldelijke steun van buitenaf Twee sportterreinen van volwassen for maat liggen opzij van de oprijlaan. De KNVB is vaste huurder van deze velden ten behoeve van het zogenoemde zomer- avondvoetbal. Voor eigen gebruik kan de directie daar op geen enkele manier tus senkomen. Blijft over de „cour” opzij van het informatiecentrum (voormalige ka pel). Met afmetingen van pakweg vijftig bij vijftig meter is dit verharde terrein weinig geschikt voor buitensport. Zeker niet waar het gehandicapten betreft. Directeur P. P. Straathof verwacht aan leg van de speelvelden op de huidige tuin grond binnen de geldende bestemming („park”) te kunnen afwikkelen. De toe komstige veranderingen in het landschap noemt hij „van ondergeschikte aard”. „Wat afwateringsslootjes tussen de ka- veltjes gaan straks dicht. Wat nu aan randbegroeiing zichtbaar is kan volledig intact blijven”. „Bij dit alles is het goed te bedenken dat er in minder dan tien jaar zeer veel veran dert. Bedenkt u eens wie er in het Zeeweg Ziekenhuis nog aanwezig zijn van dege nen die er waren toen het eind 1971 in gebruik werd genomen. Zowel in de medi sche staf als in andere geledingen hebben zich bijzonder veel wijzigingen voorge daan en eigenlijk is er maar heel weinig meer zoals het toen was. Wij kunnen ons nu wel ongerust maken over beddenre ducties in 1980, maar hoeveel zal er zich dan intussen gewijzigd hebben en hoeveel regeringen en andere overheden zullen in de tien jaar vanaf nu hun meningen heb ben moeten aanpassen”, aldus Schiltstra. In het Trefcentrum van het verpleeg huis Velserduin sprak, namens de staf van de stichting Medisch Centrum Velsen, verpleegkundig directrice mevrouw A. Bosman de nieuwjaarsrede uit. In haar speech sprak zij de zorg uit over het tekort van ongeveer vijftig verpleeghuisbedden. Er bestaat een wachtlijst en er worden patiënten in het Zeeweg Ziekenhuis ver pleegd, die liggen te wachten op opname in verpleeghuis Velserduin. „Het is in 1979 enige malen voorgekomen dat een parti culiere ziektekostenverzekering patiën- Veel ploegen misten bij de verschil lende onderdelen het benodigde teamverband, maar de pret was er zeker niet minder om. De teams die al enkele jaren in al dan niet inmid dels gewijzigde samenstelling bij dit sportfeest van de partij zijn, kon men er door de goede onderlinge binnen afzienbare tijd een egale grasmat in de plaats komt. Voor aantasting van het parkachtige landschap hoeft volgens insiders niet gevreest te worden. de recente beleidsombuiging in het jaar verslag 1978 als „regelrecht verraad aan het ideële beginsel waarop de exploitatie zou moeten stoelen”. „Samenlevingsop bouw in mondiaal perspectief’ wordt in de stichtingsstatuten als uitgangspunt ge noemd. Gehandicaptenzorg is daar vol gens directeur Straathof zonder enig be zwaar bij in te passen. Nieuwe mogelijkheden voor buiten sport voorzien op Spaarnberg in een di recte behoefte, aldus de heer Straathof. Bijna vijfhonderd kinderen be volkten gisteren en vandaag spor thal Zeewijk in IJmuiden, waar voor de zevende keer de zeskamp voor de Velser jeugd werd gehouden. Ook dit keer was het een luidruchtige happe ning, waarin maar liefst 48 teams bestaande uit jongens en meisjes tus sen de negen en dertien jaar elkaar met grote inzet bekampten. Onder ludieke namen als „FC Nog Sneller’', „Ijzervreters”, „Witte Duivels”, „Muggescheetjes” en „Puddingvre- ters” werkten de deelnemertjes de door Marja van der Linden, lerares lichamelijke opvoeding, bedachte spelletjes met ongekende inzet af.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5